V S"Dreigement Russen ernstig "Zuinig op lekker." Strengere straffen Britse misdadigers L v> Financieel beleid Israël boet in aan geloofwaardigheid Over afbreken gesprek Genève Geen Duitse tanks voor Saoedi-Arabië Koreaangedood Warschaupact zal zeker op plaatsing reageren Joemblatt niet akkoord met conferentieplaats Fransen vast in Libië: heftige reactie Parijs WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 Buitenland BLACKPOOL - Het congres van de Britse Conservatieven, toch wat ongerust door de vele tegen slagen die de partij de afgelopen weken heeft moeten incasseren, werd gistermiddag in een van zijn meest primaire behoeften te gemoet gekomen door minister "Laat Cecil niet vallen" stond er op de tekst van een reclamevliegtuigje dat gisteren boven Blackpool rondcirkelde. De omstreden minister Cecil Parkinson kreeg echter de handen op elkaar van het congres van zijn partij in de Britse badplaats. (Foto ap> Brittan (justitie). Hij beloofde de afgevaardigden in het debat over „Orde en Gezag" zwaardere straffen voor de ergste categorieën misdadigers. In de ogen van vele Conservatieve par tijleden - in overgrote meerder heid bezorgde burgers die de toe nemende misdaad in hun land het liefst met de galg bestraft zouden zien - was dat wel het minste dat hij kon doen. Brittan kondigde een keur van nieuwe maatregelen aan. die bin nenkort aan het Lagerhuis zullen worden voorgelegd. Zo wil hij moorden op politiemensen en gevangenispersoneel, terroristi sche moorden en sadistische moorden op kinderen met een minimumstraf van 20 jaar be straft zien. Het gebruik van vuurwapens bij roofovervallen zal ook aanzien lijk zwaarder worden bestraft, en de bewindsman wil de kloof tus sen opgelegde straf en werkelijk uitgediende straf verkleinen door bij ernstige misdaden niet de gebruikelijke strafmindering wegens goed gedrag toe te pas sen. Overigens kreeg een afwezig politi cus gisteren het warmste ap- door Henk Dam plaus tijdens de eerste dag van het jaarcongres van de Britse Conservatieve Partij, die in de verlopen badplaats Blackpool bijeen is: minister Cecil Parkin- Het noemen van de naam van de ex-partijvoorzitter en huidige minister van handel en industrie, die onlangs grote opschudding verwekte door zijn bekentenis overspel met zijn secretaresse te hebben gepleegd, was al vol doende om de handen van de 4000 Conservatieve gedelegeer den op elkaar te krijgen. Parkinson werd door verschillen de sprekers geprezen voor zijn aandeel in de Conservatieve overwinning bij de Lagerhuis- verkiezingen van juni, en de ach terban van de Tories was ruim schoots bereid die sprekers met demonstratief handgeklap te on dersteunen. Alles wijst er dus op dat Parkin son, die morgen het congres toe spreekt en eerst dan in Black pool zal aankomen, zich geen al te grote zorgen over zijn toe komst als bewindsman hoeft te maken. Het is duidelijk dat de Tories - op aandrang van hun leidster mevrouw Thatcher - Par kinsons slippertje als een privé- zaak tussen hem, zijn vrouw en zijn secretaresse wensen te be schouwen. WASHINGTON - De Verenigde Staten nemen de Russische dreiging de Geneefse onder handelingen over vermindering van kernwapens te zullen afbreken ernstig. Hoge Ame rikaanse functionarissen zeggen aanwijzingen te hebben, dat de Sowjet Unie al volgen de week de gesprekken wil staken bij wijze van protest tegen de plaatsing van nieuwe Pershing II- en kruisraketten in Europa. Zulke dreigementen zijn geen nieuwe tactiek, verklaren zegs lieden in de Amerikaanse hoofd stad. De Russen zouden met een eventueel weglopen vanwege vZeronderstelde Amerikaanse halsstarrigheid, de demonstra ties tegen kernbewapening die door Henk Kolb Volgens zegslieden in Genève zou de Sowjet Unie al hebben ge vraagd om onmiddellijke op schorting van de onderhandelin gen over de kernwapens voor de DJEDDAH (DPA/UPI/RTR/AFP) Bondskanselier Helmut Kohl van West-Duitsland wil geen tanks van het type Leopard II aan Saoedi-Arabië leveren. Hij zei dit gisteren in Djeddah aan het einde van een driedaags be zoek aan Saoedi-Arabië. In de ge sprekken die Kohl met Saoedi- sche leiders heeft gevoerd, is wel gepraat over deze tank, waar Sa oedi-Arabië belangstelling voor heeft. Op een persconferentie verklaarde Kohl dat hij geen ver plichting is aangegaan deze tank te leveren. Voor zijn vertrek naar het Midden- Oosten bestond in Westduitse di plomatieke kringen de vrees dat de Saoedi's zouden staan op de levering van Leopard-II tanks. Dit in verband met in het verle den door de toenmalige bonds kanselier Helmut Schmidt geda ne toezeggingen. Het Westduitse parlement verzette zich echter tegen de leverantie van Leopard- II tanks aan Saoedi-Arabië. Het vreesde dat deze tanks zouden kunnen worden ingezet tegen Is raël. middenafstand. Zij zouden voorts hebben meegedeeld de besprekingen over de (strategi sche) kernwapens voor de lange afstand voor onbepaalde tijd te willen afbreken. Woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis zei dat de VS zo'n eenzijdig besluit van de Sowjet Unie zouden betreuren en verze kerde dat de Amerikanen alles zullen doen om de onderhande lingen gaande te houden en naar een overeenkomst blijven stre ven. Een hooggeplaatst ambte naar van het ministerie van bui tenlandse zaken beklemtoonde dat Moskou verantwoordelijk zal zijn als de onderhandelingen worden opgeschort. De ontwikkelingen in Genève ver lenen een aanmerkelijk groter belang aan een ontmoeting tus sen de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko en zijn Westduitse collega Gen- scher, dit weekeinde in Wenen. Ook de ministers van buiten landse zaken van de overige EG- landen zijn door Gromyko uitge nodigd om op korte termijn een gesprek te hebben. Volgens het ministerie van buitenlandse za ken heeft minister Van den Broek nog niet toegezegd aan een dergelijk gesprek te zullen deelnemen. RANGOON (Reuter) De Bir- maanse politie heeft een Kore- aan gedood en een tweede ge vangen genomen naar aanleiding van de bomaanslag in Rangoon, waarbij zondag 19 personen, on der wie vier Zuidkoreaanse mi nisters, om het leven kwamen. Naar een derde Koreaan wordt nog gezocht. In een verklaring van de Birmaan- se regering werd gesproken van Koreaanse terroristen. Er werd niet vermeld of zij uit Zuid- of uit Noord-Korea afkomstig waren. WARSCHAU (AFP) De opperbevelhebber van de strijdkrach ten van het Warschaupact, de Sowjet-maarschalk Viktor Koeli- kov, heeft gisteren herhaald dat de Sowjet-Unie vastbesloten is onmiddellijk te reageren op de plaatsing van Amerikaanse ra ketten voor de middellange afstand in Europa. Koelikov spra_k in Warschau op een herdenkingsceremonie naar aanleiding van het feit dat 40 jaar gteleden het Poolse leger werd opgericht. "Indien de Amerikaanse raketten in Europa zijn gestationeerd, zullen de Sowjet-Unie en haar bondgenoten de noodzakelijke maatregelen nemen om het machtsevenwicht op Europees en wereldniveau te handhaven", aldus maarschalk Koelikov. Hij beschuldigde de Verenigde Staten ervan alle ontwapeningson derhandelingen te saboteren. De VS streven naar militair over wicht over de landen van het Warschaupact, aldus de Sowjet- maarschalk. Hij wees erop, dat die "zogenaamde pacifisten" aan de overzijde van de oceaan zich voortdurend hebben verzet te gen de talrijke vredesinitiatieven van de Sowjet-Unie. Hij noem de met name de beslissing van de Sowjet-Unie om nooit als eerste gebruik te zullen maken van kernwapens. De Poolse leider, generaal Jaruzelski, hekelde de "anti-communis tische kruistocht" die de leiders van de VS voeren. Zij brengen de wereld tot een confrontatie, doordat zij de feitelijke grenzen in Europa, vastgesteld bij de akkoorden van Jalta in 1945, ter discussie stellen. Evenals Koelikov wees de Poolse regerings- en partijleider Jaruzelski op het gevaar voor de vrede dat wordt veroorzaakt door de plaatsing van Amerikaanse raketten in Eu ropa. ADVERTENTIE Je hebt van die dingen, die te lekker zijn om op te bezuinigen. Neem nou Echte Boter. Die is niet alleen lekkerder, maar ook lichter verteerbaar. En bovendien zitten er natüürlijke vitaminen in. Allemaal dingen om zuinig op te zijn. Als 't éven kan. OTTAWA - President Abou Diouf van Senegal brengt een bezoek aan Canada, waar hij sprak met de Canadese premier Trudeau. De lengte van Diouf inspireerde de fotograaf tot het gebruik van zijn groothoeklens, wat het verschil tussen beide heren nog eens accentueert. (F0t0 Ap, BEIROET (GPD) - Na de weige ring van de Druzenleider Walid Joemblatt om naar het paleis van de Libanese president te komen voor de nationale verzoenings conferentie, is het opnieuw onze ker geworden waar en wanneer de al zo lang verwachte conferen tie gehouden zal worden. Op maandag had de Libanese rege ring aangekondigd dat de confe rentie volgende week woensdag van start zou gaan in het presi dentieel paleis in Baabda, een van de buitenwijken van de hoofdstad Beiroet. De regering deelde toen mee dat alhoewel men nog geen antwoord van PARIJS (AFP) - Het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren naar aanleiding van het feit dat Libië sinds twee dagen 37 Fransen in Tripoli vast houdt, gesproken van een "ern stige zaak" en een "onaanvaard bare situatie". In diplomatieke taal betekent dit een krachtige reactie. Woordvoerder Alain Dejammet zei dat minister Claude Cheysson contact heeft opgenomen met zijn Libische ambtgenoot El Obeidi. Hij wilde geen commen taar geven op de aanhouding van de Libiër Rachid Said Moham med Abdallah. Deze man werd eind vorige week in Parijs gear resteerd onder verdenking van terroristische activiteit in Italië. Zijn aanhouding zou aanleiding zijn tot het vasthouden van de Franse burgers in Tripoli. Joemblatt had ontvangen, men optimistish was dat hij met de re geling akkoord zou gaan. Het optimisme van de regering is echter voorbarig gebleken. Gis teren deelde Joemblatt mee dat hij niet naar het paleis in Baabda zou komen. Hij stelde op zijn beurt voor dat de conferentie op een Grieks schip net voor de kust van Beiroet, en dus in Liba nese territoriale wateren, gehou den zou worden. Tijdens een persconferentie in Stockholm, waar Joemblatt dinsdag besprekingen voerde met de Zweedse premier Olof Palme, verklaarde Joemblatt dat hij nog wel hoop had dat de con ferentie - die een einde moet brengen aan acht jaar burgeroor log - volgende week gehouden zou kunnen worden. Hij voegde er echter aan toe dat hij wegens het „precaire staakt-het-vuren in Libanon" zijn Europese toemee zou afbreken en zo snel mogelijk naar zijn land zou terugkeren. "Turks Cyprus onafhankelijk" STRAATSBURG (ANP) - De pre- sident van Turks Cyprus, Rauf Denktash, heeft gisteren ver klaard dat waarschijnlijk voor de verkiezingen in Turkije op 6 no vember. een onafhankelijk Turks-Cyprische staat zal wor den uitgeroepen. "Als ik mijn parlement meekrijg en als ik mijn regering meekrijg, dan is daarover geen twijfel mogelijk", zo zei Denktash in de marge van de vergadering van het Europees Parlement in Straatsburg. Denktash is in Straatsburg om be langstelling te wekken voor het lot van de bevolking van Turks Cyprus. Chaim en Chana Maoz zijn dins dag op slag zo'n 30 procent ar mer geworden. De afgelopen jaren hebben ze 15.000 gulden gespaard. Daar is nu nog 10.000 gulden van over. De Israëli sche minister van financiën, Arridor, heeft gezegd dat een ieder die zijn geld op de bank laat staan nauwelijks schade ondervindt. Alleen wie zijn geld direct nodig heeft, lijdt verlies. Chaim en Chana heb ben geen keus: ze hebben net een nieuwe auto gekocht, en die moet betaald worden. Ook de afbetaling van de video en de vakantiereis naar Europa moet nog in termijnen worden afbetaald. Chaim is niet, zoals zoveel Israë li's, de afgelopen dagen naar de bank gerend om zijn aandelen te verkopen en in te ruilen voor dollars. „Achteraf was het dom van me", zegt hij. „Ik was wel bang dat er een grote devalua tie zou komen, of dat de volle dige indexering van mijn aan delen zou worden losgelaten, maar ik houd er niet van met geld onder mijn kussen te sla pen. Het verstandigst zijn al die mensen geweest die een veiligheidsagent hebben ge huurd en hem met een koffer tje dollars naar Zwitserland hebben gestuurd". door Jaap van Wesel Chaim is beambte bij een post kantoor, zijn vrouw Chana werkt als secretaresse. Het is ze de afgelopen jaren heel goed gegaan, ze waren best tevre den. Allebei hebben ze bij de laatste verkiezingen Likoed gestemd, want - geven ze toe - nooit hebben ze het zo goed ge had als onder de Likoed. Maar nu? Als er vandaag gekozen zou moeten worden, dan zeker geen Likoed. Die heeft afge daan; voor het moment al thans. Met de devaluatie van 23 procent en het halveren van de voed selsubsidies heeft de regering toegegeven dat de economi sche politiek van de afgelopen jaren mislukt is. Het was de po litiek van minister van finan ciën Arridor, de man die voor de Likoed ruim twee jaar gele den dank zij deze politiek juist de verkiezingen won. Zijn uit gangspunt was eenvoudig: de burger lijdt niet onder de infla tie van 140 procent, want lonen en prijzen zijn geindexeerd. Verder hoeft er niet bezuinigd te worden op de overheidsuit gaven, want je kan geld bij drukken. Dat geld moet gedekt worden door buitenlandse va luta. Ook dat is geen probleem: naast de 2,5 miljard economi sche hulp van Amerika kun je op de internationale kapitaal markt geld lenen en op die ma nier je tekorten financieren. Het is zaak de import goed koop te houden: video's, auto's en ijskasten. Daarom moet de koers van de shekel kunstma tig hoog gehouden worden. De inflatie raasde door, maar de burger kon alles kopen en was best tevreden met een politiek die de Likoed populair maak te. Het ging allemaal goed tot een paar weken geleden bij de cen trale bank aan de bel werd ge trokken. De staatsschuld was tot meer dan 20 miljard dollar gestegen. Door de tekorten steeds met leningen van bui tenlandse banken te financie ren, dreigde de valutareserve onder de 2 miljoen dollar te ko men. Als dat zo doorgaat - werd op de centrale bank ge zegd - gaat al het geld dat we van Amerika krijgen en lenen op aan de aflossing van schuld en rente. De leenpolitiek moet daarom stopgezet worden, op dat we niet in en situatie als bijvoorbeeld Turkije komen, dat we geen geld hebben om grondstoffen te importeren. De tekorten moeten dan voortaan maar worden opgevangen door bezuinigingen. De afgelopen week werd de si tuatie kritiek. Het publiek, bang voor een bezuinigings programma van de nieuwe re gering en een grote devaluatie, verloor ieder vertrouwen in de shekel. Tot dusver waren spaarrekeningen gekoppeld aan de index. Maar wie garan deerde dat die indexering door zou gaan? Massaal werden daarom bank aandelen verkocht, hoewel die altijd als de meest solide vorm van belegging golden. In plaats daarvan werden dollars ge kocht. Zoveel, dat de bank niet aan de vraag kon voldoen en zoveel aandelen werden ver kocht, dat de banken de koers niet konden blijven garande- Er ontstonden ernstige liquidi teitsmoeilijkheden en het hele monetaire systeem dreigde in te storten. Een onmiddellijke en drastische wending van wat Arridor altijd „de juiste econo mische politiek" had ge noemd, was nodig en kwam er direct na het optreden van de nieuwe regering. Zoals Chaim Maoz al aangaf: wat hem betreft zullen de gevolgen verstrekkend zijn. De Likoed heeft voor hem afgedaan, en zo denken velen er over. De le vensstandaard gaat achteruit, en daarmee wordt een van de hoekstenen van de Likoed-po- litiek ondergraven. Dat minis ter van financiën, Arridor, nog lang zal aanblijven is verder onwaarschijnlijk: hij heeft ook in eigen kring elke geloofwaar digheid verloren. Naast de vraag van de politieke toekomst van de regering en de Likoed is er de vraag van de economische toekomst. Niet alleen Chaim en Chana Maoz hebben in bankaandelen geïn vesteerd, ook het bedrijfsleven heeft dat op grote schaal ge daan. Er zullen ongetwijfeld bedrijven zijn die in betalings moeilijkheden komen en fail liet gaan. En de economen - die al geruime tijd tevergeefs heb ben gewaarschuwd - vragen zich bezorgd af: hoe ernstig wordt het bedrijfsleven getrof fen? Heeft dat werkloosheid op grote schaal tot gevolg? Men vreest. Chaim en Chana halen hun schouders op. Ook zij weten het niet. Chaim kijkt op zijn horloge: „Ik ga nog gauw ben zine tanken. Vandaag kan het nog voor de oude prijs, morgen wordt de benzine 23 procent duurder". Maar het is al te laat: vanwege de lange rijen voor de benzinestations die tot een benzinetekort hebben geleid, is besloten de benzineprijs om één uur 's middags al te verho gen. Chana besluit ook maar niet naar de supermarkt te gaan om nog te proberen tegen de oude prijs in te kopen. Vanmorgen was ze even gaan kijken, maar het was er zo druk, geen doorkomen aan. Een oudere vrouw kreeg een hartaanval van alle drukte en opwinding om nog goed koop in te kopen. Nu is het ze ker al te laat: suiker, meel, melk, rijst hebben de mensen al bij duizenden kilo's wegge grist. De supermarkt is vrijwel leeg, tot morgen. Dan is alles weer aangevuld, tegen de nieu we prijzen. De supermarkten in Israël waren gistermiddag bijna helemaal leeggeplunderd door mensen die nog een laatste keer van de lage prijzen wilden profiteren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7