-c WD: voorrang voor ambtenaar BITTER VOOR EEN ZOET PRUSJE. Klein links boosklein rechts positief Leiders van koppelbazennet horen 6 jaar celstraf eisen Kamer opgepakt in België op last VS 'SchuttingtaaT ministerie valt verkeert in Zeeland 'Uitkeringstrekkers werken niet' Tweede Kamer vraagt aandacht voor racisme PvdA en CDA bepleiten positief oordeel "freeze" J A M I N WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 Binnenland ARNHEM (GPD) - „Zij hadden de handigheid, de brutaliteit en de derderangs mentaliteit die nodig zijn om een grote groep mensen met een evenmin hoge morele drempel en met een grote be hoefte aan verdienen, zodanig te manipuleren of te besturen dat deze aan hen een vorstelijke bron van inkomsten bezorgden". Dat zei gisteren de Arnhemse fraude-officier mr. E. Gelderman in zijn requisitoir, kort voordat hij tegen de 36-jarige R. K. uit Bemmel en de 34-jarige M. van de B. uit Ressen zes jaar gevan genisstraf (met aftrek van voor arrest) eiste. De strafzaak rond dit tweetal - vol gens Justitie jaren achtereen de topfiguren in een gigantische koppelbazenorganisatie (be staande uit veertig koppelbazen met een jaaromzet van pakweg 60 miljoen gulden) - moest in etappes worden behandeld. Offi cier en verdediging hadden in to taal 28 getuigen opgeroepen. Be gin augustus verwees de Arn hemse rechtbank de zaak terug naar de rechter-commissaris voor een nieuw getuigeverhoor. De verklaringen zijn gisteren toe gevoegd aan het ruim 22.000 pa gina's grote dossier, waarvoor 70 ordners zijn gebruikt. Strafrech telijk heet het dat K. en Van de B., sinds 2 maart gedetineerd in het Arnhemse huis van bewa ring, jarenlang hebben deelgeno men aan een rechtspersoon die slechts ten doel had het plegen van misdrijven. Ook wordt de verdachten verweten dat zij meerdere malen valsheid in ge schrifte hebben gepleegd en op zettelijk gebruik hebben ge maakt van vervalste geschriften. Benadeelden waren Nederland se en Duitse belastingdiensten, bedrijfsverenigingen en bonafi de aannemers. Zowel in Nederland als in Duits land werden dekmantelorganisa ties opgericht. Verdachten ver kochten ten name van deze on dernemingen valse bescheiden (voor het merendeel vergunnin gen waaruit onder meer moest blijken dat voor een in Duitsland werkende bouwvakker sociale premies waren betaald) aan zelf standige koppelbazen. Voor deze koppelbazen - veertig in getal - werkten naar schatting 10.000 Nederlandse, Duitse, Franse en Poolse bouwvakkers. Voor de levering van valse papie ren kregen K. en Van de B. fikse sommen geld op steeds andere rekeningen gestort. Vaak werd een derde ingeschakeld om be dragen van de bank in Groes- beek te halen. Ook werd een he- roineverslaafde gedwongen een rekening te openen waarop het koppelbazengeld zou worden ge stort. Hoe meer tussenschakels, des te kleiner de kans op ontdek king, dacht men. Een hoge employé van de bank in Groesbeek werkte mee. De bouwvakkers werden tot in Hamburg en Munchen uitge leend aan aannemers. Voor de laatste was het zeer aantrekkelijk met de koppelbazen in zee te gaan. De werklieden kregen 25 tot 35 procent onder het legale uurloon uitbetaald. Voor de kop pelbazen lag de winst in het niet afdragen van belastinggelden en sociale premies. Met de vervalste papieren en de goedgelovigheid van Duitse instanties drukten zij een miljoen achterover. Het onderzoek naar de handel en wandel van beide verdachten (en een hele reeks anderen in het koppelbazennet) heeft twee jaar geduurd en werd verricht door een speciaal geformeerd fraude team. Tegen 80 verdachten werd proces-verbaal opgemaakt. Be halve de celstraf vroeg mr. Gel derman de rechtbank ook de in kantoorpanden in beslag geno men goederen en bescheiden verbeurd te verklaren. De recht bank doet over twee weken uit spraak. VLISSINGEN (ANP) - Het ministerie van WVC krijgt vanuit Zee land een grote hioeveelheid voorlichtingsmateriaal terug dat het ministerie twee weken geleden heeft verspreid onder de ge meenten. Het gaat om de folder "Over trouwen en samenwo nen", die met subsidie van het ministerie is samengesteld als voorlichtingsmateriaal voor jonge mensen die gaan trouwen of die samenwonen. In de folder wordt in openhartige taal uitleg gegeven over allerlei zaken waarmee deze jongelui te maken krijgen, zoals het omgaan met geld, met elkaar en met seksuele contacten. Juist dit laatste is diverse gemeentebesturen in het verkeerde keelgat geschoten, omdat daarin, naar men stelt, nogal wat schuttingtaai is gebruikt. De meeste gemeenten hebben de fol der aanvankelijk niet als schokkend ervaren. Men werd op de zaak attent gemaakt door het Reformatorisch Dagblad dat bij de gemeenten aan de bel ging trekken. Diverse gemeentebesturen besloten toen na bestudering van de folder het materiaal naar de vuilnisbak te verwijzen. Andere stuurden de folder terug. De gemeente Zierikzee heeft de minis ter bijvoorbeeld gisteren per brief laten weten niet bereid te zijn te fungeren als afgitepunt voor dit soort openhartige folders. Zij acht andere instanties daarvoor meer geschikt. Politie gaat 'vrijstaat' in woonwagenkamp beëindigen UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie gaat de komende maan den met een speciale eenheid van 40 man proberen de rechts orde in het regionale woonwa gencentrum De Huppel aan de Utrechtste Huppeldijk te herstel len. Dat is nodig omdat de situa tie in het kamp de afgelopen ja ren zo uit de hand is gelopen dat een beperkt crimineel deel van de ongeveer 350 bewoners een schrikbewind uitoefent op de medebewoners en ook de omwo nenden van het kamp intimi deert. Dat heeft de Utrechtse po litie gisteravond bekend ge maakt. Volgens hoofdcommissaris J. Wiarda houdt "een grote minder heid" van de bewoners van De Huppel zich op de een of andere manier bezig met de misdaad. Variërend van wapenhandel en autodiefstal tot vernielingen en brandstichting. Volgens de offi cier van justitie, mr. Behling wordt de criminaliteit in het kamp "georganiseerder bedre ven dan sommigen denken". Het is in eerste instantie de bedoe ling dat het de kampbewoners door intensief toezicht onmoge lijk gemaakt wordt door te gaan met hun misdadige activiteiten. "De nadruk ligt duidelijk op de preventie", aldus mr. Behling gisteravond. De gezinshoofden van De Huppel zijn gisteravond in een gesprek met wethouder H. Kernkamp op de hoogte gesteld van de plan nen. Hun is ook verteld dat de gemeente van plan is De Huppel te zijner tijd helemaal op te hef fen en de gezinnen zich te laten verspreiden over kleine stand plaatsen in de hele provincie Utrecht. De "deconcentratie" van het woon wagencentrum zal echter, mede in verband met de noodzakelijke bestemmingsplanprocedures, nog vijf tot acht jaar op zich laten wachten, zo zei een gemeente woordvoerder gisteren. Vandaar dat politie, justitie en gemeente samen hebben besloten nu iets aan de "onaanvaardbare" stitua- tie in het kamp te doen. De politie heeft al enige tijd geen greep meer op de gebeurtenissen in De Huppel, vooral omdat het kamp zo geïsoleerd ligt. Daar door voelen de uit het kamp ope rerende criminelen zich ook vei lig, mede doordat medebewo ners en omwonenden het contact met de politie mijden, uit angst voor wraakoefeningen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. onbewolkt half bew. half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen geheel bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt DEN HAAG (GPD) - De WD blijft vasthouden aan haar eis dat ambtenaren en uitke ringstrekkers verschillend moeten worden behandeld. Fractieleider Nijpels zei gisteren tijdens de algemene beschouwingen het principieel onjuist te vinden dat beide groepen over één kam worden geschoren. Volgens Nijpels zullen ambtenaren beter moeten worden behandeld, omdat anders de beste krachten van de overheid uitwijken naar het bedrijfsleven. BAARLE HERTOG/DEN HAAG (ANP/UPI) - De Nederlandse za kenman Rienk Kamer is gisteren in de Belgische enclave Baarle ADVERTENTIE 15 5 25 ,18 20 10 33 22 26 20 - 0 27 18 Hertog gearresteerd door de Bel gische autoriteiten. Dit heeft een woordvoerder van de gerechtelij ke politie in Turnhout meege deeld. De officier van justitie in Los An geles heeft meegedeeld dat Ka mer op zijn verzoek is aangehou den. Volgens hem is de zaken man al op 27 juli van dit jaar ge dagvaard door de grand jury in Los Angeles op grond van dezelf de 57 verschillende aanklachten. Kamer wordt ervan verdacht sa men met een Amerikaanse com pagnon, Bernard Whitney, moge lijk 4000 inwoners van de VS, West-Duitsland en Nederland onder valse voorwendsels te heb ben bewogen tot de aankoop van land in Californië, Utah, de staat New York en Texas. Volgens de officier van justitie in Los Ange les, Henry Rossbacher, zagen de investeerders niets terug voor hun goede geld, in totaal een half miljard gulden. Kamers voormalige compagnon werd afgelopen vrijdag in Cali fornië gearresteerd. Hij wordt dinsdag aangeklaagd voor de rechtbank in Los Angeles in ver band met 57 gevallen van fraude. Zijn advocaat zei gisteren dat de 65-jarige Whitney, een tot Ameri kaan genaturaliseerde Nederlan der, alle aantijgingen zal ontken nen. De maximumstraf die Ka mer de VS te wachten staat is een boete van 165.000 dollar of een gevangenisstraf van 340 jaar. De Amsterdamse officier van justi tie mr. Wooldrik verklaarde gis teren dat Kamer zich kennelijk niet heeft gehouden aan de be schikking van het Gerechtshof in Amsterdam. Het hof verbood hem zich buiten Nederland op te houden. Desondanks was Kamer bezig met de aankoop van een huis in Baarle Hertog, zo weet Wooldrik. In Nederland moet Kamer zich al een halfjaar ter be schikking van de justitie houden in verband met een gerechtelijk vooronderzoek dat tegen hem loopt. Hij wordt verdacht van op lichting, verduistering en vals heid in geschrifte. De Starfighter sloeg een flinke krater in een weiland bij het Brabantse Deursen. (Foto ANP) Starfighter stort neer: piloot gewond DEURSEN (ANP) - Boven het Brabantse Deursen (gemeen te Ravenstein) is gistermid dag rond één uur een Star fighter RF 104 neergestort. De piloot heeft zich met zijn schietstoel weten te redden. Hij is licht gewond opgeno men in het Nijmeegse St. Radboudziekenhuis. Dit heeft een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht meegedeeld. Het fotoverkenningsvliegtuig was afkomstig van de basis Volkel. Het is de 40ste Star fighter die, sinds de indienst- stelling in 1962, is neerge stort. Daarbij kwamen in to taal negentien vliegers om het leven. Tijdens formatievliegen raakte de Starfighter een ander toe stel en raakte het in brand. Nijpels noemde het 'funest' voor de kwaliteit van het bestuur, in dien er een te grote afstand ont staat tussen hen die bij de over heid werken en de werknemers in het bedrijfsleven. Hij vindt het daarbij onjuist om ambtenaren en uitkeringstrekkers gelijk te behandelen, omdat de ene groep wel en de andere niet werkt. Bij het begin van de algemene be schouwingen had juist CDA- fractieleider De Vries benadrukt dat beide groepen wel op dezelf de wijze behandeld dienen te worden. „Het mag niet zo zijn dat zij die wel kunnen onderhande len er beter af komen dan zij die niet kunnen onderhandelen," al dus De Vries. Volgens de christen-democraten moeten ook de ambtenaren soli dair zijn. Gesteld voor de keuze om de lasten voor het bedrijfsle ven verder te verzwaren, ambte naren te ontslaan of het vragen van een extra inkomensoffer, kiest het CDA voor dit laatste. Maar ook De Vries liet weten dat de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren niet elk jaar op nieuw achter kunnen blijven bij die in het bedrijfsleven. Tevreden WD-fractieleider Nijpels toonde zich uiterst tevreden met het ka binetsbeleid. Daarbij onder schreef hij ook in grote lijnen de visie waarmee het kabinet de be groting heeft opgesteld. De alter natieve plannen van PvdA, FNV en D'66 wees hij af omdat het rendementsherstel van de bedrij ven zou achterblijven, de over heidsfinanciën minder snel gesa neerd zouden worden en omdat opnieuw de middengroepen zware lasten opgelegd zouden krijgen. Nijpels diende samen met CDA- fractieleider De Vries een motie in, waarin de regering werd ge vraagd af te zien van de invoe ring van schoolgeld. Over de fi nanciering van het hierdoor ont stane gat van f 275 miljoen waren. beiden het echter verre van eens. Het CDA denkt een groot deel te dekken door een verhogen van de wegenbelasting voor LPG-au- to's. Verder zou een deel gevon den kunnen worden door een krappere opzet van de studiefi nanciering. Nijpels daarentegen stelde een aantal aanvullende bezuinigin gen op de onderwijsbegroting voor. Daarbij gaat het om verho ging van de leerlingenschaal, een doelmatiger schoolbestuur en onderwijsverzorging en maatre gelen op het gebied van kort middelbaar onderwijs. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer van de twee grootste fracties de boodschap meegekregen eventuele bevriezingsvoorstellen in de Ver enigde Naties over de kernbewapening positief kritisch te benaderen. Oppositieleider Den Uyl (PvdA) is ervan overtuigd dat van een dergelijke bevriezing een belangrijke stimulans kan uitgaan en dat ze als uit gangspunt kan dienen voor drastische beperkingen van kernwapens. Hij wilde van de regering horen of zij een bevriezing nog steeds strijdig vindt met de onderhandelingspositie die in Genève wordt ingenomen. De Vries (CDA) noemde "freeze" een zinvolle tussenstap in onderhande lingen die uitgaan van een globaal evenwichtige situatie. Hij drong er, in een motie, op aan bevriezingsvoorstellen in VN-verband te toetsen aan "de genuanceerde CDA-benadering". Die komt er op neer dat be vriezingsvoorstellen in VN-verband uitdrukking zijn van de wens van vele landen om het ontwapeningsproces te stimuleren en derhalve bij voorkeur niet moeten worden afgewezen. Den Uyl vroeg de regering in een motie het initiatief te nemen tot uitstel van plaatsing van nieuwe kruisraketten in Europa om het Geneefse overleg geen kans te ontnemen door het te weinig tijd te gunnen. DEN HAAG (ANP) - Daartoe aan gezet door de verkiezingsuitslag in Almere hebben de meeste fracties in de Tweede Kamer zich gisteren tijdens de algemene be schouwingen in afkeurende be woordingen uitgelaten over poli tieke partijen die proberen ge voelens van haat of onverdraag zaamheid op te wekken tegen minderheidsgroepen in de sa menleving. Zonder man en paard te noemen in dit geval de Centrumpartij - drong bijvoorbeeld PvdA-frac tievoorzitter Den Uyl er bij de re gering op aan er geen enkele twijfel over te laten bestaan dat minderheden medeburgers in dit land zijn. "Ik hecht eraan dat de discussie in de Kamer over de minderhedennota geen ruimte laat voor twijfel over de mening van het parlement over de vol strekte gelijkwaardigheid van in gezetenen uit minderheidsgroe pen in onze samenleving", aldus Den Uyl. Hij noemde het aangekondigde be leid voor gemeenten met multi culturele achterstandswijken be neden de maat. Dat zal, naar zijn mening, meer middelen vergen. CDA-fractievoorzitter De Vries: "Enerzijds dringt in steeds bre der kring door dat onze nieuwe medeburgers extra zorg en aan dacht nodig heben. Anderzijds zijn er ook spanningen door ont staan in onze samenleving. Deze spanningen worden niet wegge nomen door een gezamenlijke kruistocht van alle anti-racisti sche partyen tegen de Centrum partij". Daartoe uitgenodigd door Janmaat (Centrumpartij) ging De Vries er niet toe over een definitie van ra cisme te geven. Janmaat weet de problematiek van de minderhe den aan de grote politieke partij en die er in het verleden niets aan zouden hebben gedaan. Brouwer (CPN) en Van der Spek (PSP) leverden de meest in het oog lopende bijdragen. Brouwer verklaarde dat nu defini tief moet worden opgetreden. Zij trok een parallel met de jaren dertig, toen de NSB inspeelde op het crisisbeleid van Colijn. Een verbod op racisme, zoals onze grondwet kent, kan alleen effec tief worden gemaakt als organi saties die racisme en fascisme propageren en gebruik maken van racistische en fascistische methoden, ook kunnen worden verboden, zei zij. Van der Spek zei dat het bij racis me niet gaat om onwetendheid van eikaars gewoonten. "Het heeft te maken met een behoefte aan superioriteitsgevoel: wit te genover zwart". Volgens de PSP'er voert het kabinet een be leid gericht op ongelijke behan deling van Nederlanders en in Nederland wonende buitenlan ders. CPN-fractieleidster Brouwer: verbod. (Foto ANP) Geldig t/m 19 oktober 1983. DEN HAAG (GPD) - De beschou wingen van de kleine partijen in de Tweede Kamer over de Mil joenennota vertoonden gisteren het vertrouwde beeld. De kleine linkse partijen CPN, PPR, PSP en EVP wijzen het kabinetsbe leid op vrijwel alle punten van de hand. Klein rechts (SGP, GPV, RPF en CP) is het in grote lijnen wel eens met het bezuinigingsbe leid. Volgens CPN-leidster Brouwer be schermt het kabinet de banken, de grote ondernemingen en de institutionele beleggers. Het is uit op het afbreken van sociale voorzieningen, het ontkennen van de democratische rechten van de vakbeweging. Zij wilde dat het minimuminko men niet verder meer zakt, ter wijl de aardgasprijs en de huren moeten worden bevroren. Dat wil ook PSP-fractieleider Van der Spek, die zei dat het kabi netsbeleid het „klassen-karak ter" van de samenleving ver sterkt. De PSP wil dat de laagste inkomens met zeker 10 procent verhoogd worden en dat er een 25-urige werkweek moet komen. Volgens PPR-leidster Beckers re geert het kabinet vanaf een ei land. „De bruggen zijn opge haald. Alleen voor vriendjes is er een loopplank. Ver weg aan de overkant wonen gewone men sen. Die hebben niets in te bren gen, alleen te incasseren. De ene bezuinigingsmaatregel na de an dere holt hun toch al moeizame bestaan uit". Volgens het enige EVP-kamerlid Ubels wordt „een hele samenle ving voor de leeuwen gegooid". Zij wijst de lastenverlichting voor het bedrijfsleven af, omdat die gebruikt zal worden voor het investeren in arbeidbesparende machines, wat werkgelegenheid kost. Klein rechts SGP-fractieleider Van Rossum vond dat de lasten van de bezui nigingen onrechtvaardig zijn verdeeld en worden afgewenteld op de middeninkomens. Van Rossum zette vraagtekens bij het voorbeeld-effect van de korting op de ambtenarensalarissen op de lonen in het bedrijfsleven. RPF-fractieleider Leerling noem de de kabinetsvoorstellen „te on genuanceerd" en vond dat de of fers onevenwichtig over de bur gers worden verdeeld. Hij was het niet eens met de koppeling tussen uitkeringstrekkers en ambtenaren. De GPV'er Schutte sprak zich als enige uit voor de schoolgeldhef fing voor 12- tot 16-jarigen. Maar dan moet wel de overheidsbe moeienis met het onderwijs wor den verminderd, moet het schoolgeld voor iedereen gelijk zijn en moeten gezinnen met meerdere kinderen financieel ge compenseerd worden via de kin derbijslag. Janmaat (Centrumpartij) had waardering voor het bezuini gingsbeleid. Hij pleitte voor her stel van de betrekkingen met Su riname, omdat economisch her stel daar de remigratie kan be vorderen. Meer nieuws over de Tweede Kamer staat op pagina 15

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5