c 'Veel mensen pakken zelf de verfkwast, als de wijk opknapt' School 'De Nieuwe Vaart' viert vijftienjarig bestaan Subsidieregeling blijkt Jlinke stimulans te zijn voor partieuliere renovatie in Leiden Bejaarde bijt van zich af Automobilist agressief Fietser aangereden Gezondheidscentrum Geslaagd Merenwijk vijf jaar Leiden WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 LEIDEN - De gemeente Leiden stelt zich steeds actiever op om het particuliere woning- bezit te helpen verbeteren. Ambtenaren worden de wijk ingestuurd om eigenaren en huurders te stimuleren tot woningverbetering over te gaan en een gemeentelijke subsi dieregeling, dit jaar op proef, moet Leidenaren die hun huis willen opknappen een laatste stootje in de goede richting geven. "De subsidieregeling voldoet duidelijk aan een behoefte en vraagt er om geprolongeerd te worden", menen de 'verbeteringsambte naren'. Sinds 1976 voert de gemeente in het kader van de stadsvernieu wingsplannen een actief beleid op het gebied van de verbetering van particuliere woningen. Doel is om zoveel mogelijk slechte woningen te laten opknappen zo dat ze weer een hele tijd, zo'n jaar of vijfentwintig, meegaan. Om dat te bereiken is een aantal ge meente-ambtenaren bezig eige naren en huurders te benaderen en hen bij te staan indien men tot woningverbetering wil overgaan. Het bijzondere van deze werk wijze is dat ambtenaren de wijk ingaan in plaats van dat mensen zich bij een loket moeten mel den. Die actieve benadering heeft in middels in De Kooi en Noorder kwartier haar vruchten afgewor pen. In deze wijken werden 167 particuliere woningen verbeterd waarvan het merendeel ingrij pend. Sinds 1981 is het werkter rein daarom verlegd naar de wij ken Groenoord, Maredijk, Trans vaal en d' Oude Morsch. Vanuit de renovatiewinkel naast de Morspoort verlenen gemeente ambtenaren Martin Jansen en Willem Lindhout de nodige hulp aan eigenaren en huurders in de ze wijken. In de binnenstad is sinds 1 februari 1981 een tweetal ambtenaren ac tief in de wijken De Camp, Mare- dorp, Pancras-oost en in net ge bied Herengracht/Zijlsingel. Op het Ir.Driessenplein staat een re novatiewinkel waar Herman de Mooy, tot voor kort samen met Piet van Nieuwkoop, advies geeft over de verbetering van particuliere woningen. Reclame "Het was een beetje pionieren in het begin", vertelt De Mooy die er nu, voor wat de binnenstads- wijken betreft, alleen voor staat. Een MTS-stagaire vangt het ver trek van Nieuwkoop op. "We be gonnen tweeëneenhalf jaar gele den op, wat ik noem, de Jehova- manier. Dus bij mensen aanbel len en proberen je verhaal te slij ten. Dat was niet de juiste ma nier. Na een half jaar hebben we gezegd: we gaan het anders doen". "Er wordt nu zoveel mogelijk straat voor straat afgewerkt. We sturen mensen eerst een brief waarin wordt uiteengezet wat we voor ze kunnen doen. Eigenlijk door Jan Rijsdam ben je bezig een stuk reclame te maken. Zo'n brief levert door gaans veel reacties en afspraken op. Pas na de brief brengen we een huisbezoek waarin we men sen verder informeren over de subsidiemogelijkheden en over de helpende hand die wij ze kun nen bieden bij het maken van te keningen, het aanvragen van subsidies en bij onderhandelin gen over de aanneemsom indien er een erkende aannemer aan te pas komt". "We moesten ons zelf dus bekend maken", stelt De Mooy vast. "De praktijk leert dat als mensen je eenmaal kennen en iets van plan eijn, dat ze dan wel naar je toe komen. Vaak wordt ook aange sloten op de vernieuwing van straatriolering omdat de eigena ren in zo'n straat in principe ver plicht zijn ook de huisriolering te vernieuwen. Wat we dan probe ren is om eigenaren er toe te be wegen gelijktijdig tot woning verbetering over te gaan. In veel gevallen lukt dat ook. Maar het is altijd een kwestie van lange ademwerk". Voordat de gemeente-ambtenaren van hun hoofdtaak een dagtaak konden maken schoot er de no dige tijd over om op een andere wijze met de stadsvernieuwing bezig te zijn. "We hebben plan nen voorbereid om het verspreid liggend woningbezit van de ge meente te verbeteren", vertelt De Mooy. "Voor een aantal pan den in Pancras-oost werd een plan gemaakt om het achterstal lig onderhoud op te heffen met gebruikmaking van subsidies in het kader van de werkverrui- mende maatregelen. De verbete ring van deze woningen is thans in uitvoering. Een ander voor beeld is de restauratie van enkele panden aan de Groenesteeg/Ui- terstegracht en op de hoek Nieu we Rijn/Middelstegracht. Die i er straks ook weer piekfijn VerbeteringsambtenaarHerman de Mooy rechtsmet zijn collega Gert Grooteman van de gemeentelijke afdeling monumentenzorg bij een renovatieproject op de hoek Groenesteeg/Uiterstegracht, bij de voorbereiding ZIJ 7 betrokken waren. Een voorbeeld van 'verspreid liggend gemeentelijk woningbezit': huizen aan de Uiterstegracht. Het achterstal lig onderhoud wordt er, met gebruikmaking van werkgelegenheidssubsidie, weggewerkt. (Foto Holvast) Energie Het binnenstadsteam heeft verder het initiatief genomen tot de bouw van enkele nieuwe wonin gen op open plekken in de wij ken Pancras-oost en Maredorp. Hierbij gaat het niet om een doorsnee-woning maar om ener giezuinige woningen met een voor Nederland nieuw verwar mingssysteem. Volgend jaar zul len dertien van deze woningen worden gebouwd op drie ver schillende plekken. "Het idee is geboren omdat we op zoek waren naar werk", zegt De Mooy. "We zijn nu in een sta dium gekomen dat het hoofdac cent is komen te liggen op het werk waar het eigenlijk om is be gonnen: de verbetering van par ticuliere woningen. Daar hebben we nu onze handen vol aan. In een wijk als Pancras-oost is goed merkbaar dat de stadsvernieu wing een uitstralingseffect heeft. Het is logisch dat als mensen in een slecht onderhouden omge ving wonen ze er weinig voor voelen om hun huis op te knap pen. Nu de omgeving opknapt en veel nieuwbouw wordt gepleegd zijn ze eerder geneigd zelf de verfkwast ter hand te nemen". "Belangrijk is ook dat de subsidie regelingen van het rijk de afgelo pen jaren aanzienlijk zijn verbe terd. Toch waren die niet vol doende om de achterstand in de verbetering van het particuliere woningbezit in te lopen. De rijksregeling schiet in veel geval len te kort om mensen tot verbe tering van hun woning over te halen. Er worden namelijk hoge eisen gesteld aan het niveau van de woningverbetering, wat vaak leidt tot dure plannen. De rijksregeling subdidieert bij voorbeeld wel het opknappen van gevels en daken maar niet het opheffen van onderhoudsge- breken". Extra subsidie "We liepen dus eigenlijk met een slecht produkt te leuren", meent De Mooy. "Als mensen hun wo ning opknappen zijn ze vooral uit op een stuk geriefsverbete- ring, terwijl de rijksregeling juist die verbeteringen subsidieerde die mensen meestal niet van plan waren uit te voeren. Om die leemte op te vullen, besloot de gemeenteraad vorig jaar tot het doen van een proef met een aan vullende gemeentelijke subsidie voor bepaalde onderdelen van particuliere woningverbetering". "De beschikbare 125.000 gulden was voldoende voor de verbete ring van ongeveer vijftig wonin gen in 1983. Dat geld hadden we binnen veertien dagen toegewe zen, dus we moeten al weer een hele tijd 'nee' verkopen. Het aan tal aanvragers van de gemeente lijke subsidie is zo groot dat het experiment om herhaling vraagt. De gemeente heeft er natuurlijk ook zelf baat bij als mensen hun huis opknappen, zodat het parti culiere woningbezit niet verkrot en straks hele straten moeten worden gesloopt". (Foto Holvast) "Het is wel logisch, als mensen hun keuken willen vernieuwen, dat dan de staat waarin het kasko verkeert in ogenschouw wordt genomen", aldus De Mooy. "Je gaat het aanbrengen van een nieuwe keuken niet subsidiëren als over tien jaar het dak instort. Met de extra gemeentelijke sub sidie hebben we juist bereikt dat mensen bereid zijn ook meer geld in de verbetering van dat kasko te steken. Houdt de ge meente daar mee op, dan zeggen die mensen straks tegen ons: ga maar op het dak zitten met je subsidie. We doen het wel zoals we zelf willen". Winkel De renovatiewinkel op het par keerterrein Ir. Driessenstraat (voor de wijken De Camp, Mare dorp, Pancras-oost en Heren gracht/Zijlsingel) is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 9.00 tot 12.00 uur en op dinsdag avond van 17.00 tot 20.00 uur. Te lefoon: 134380. De renovatiewinkel in het wacht- gebouw van de voormalige Mor- spoortkazerne (voor de wijken Transvaal, Maredijk, D' Oude Morsch en Groenoord) is dage lijks geopend tijdens kantooru ren en op de donderdagavond van 18.00 uur tot 20.00 uur. Tele foon: 131622. Bewoners van andere wijken in Leiden kunnen terecht bij het Buro Particuliere Woningverbe tering in het stadsbouwhuis aan de Langegracht 72, dagelijks van 11.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 254418. LEIDEN - Een bejaarde man (76) ontsnapte gisteravond aan een beroving door zich hevig te ver zetten. De man liep even na el ven op de Waardgracht, toen hij werd overvallen door drie jonge knapen. Bij de vechtpartij die volgde, brak de man - zo bleek later in het Academisch Zieken huis - zijn neus. De knapen ko zen het hazepad, voordat de poli tie arriveerde. LEIDEN - De inwoner van Kou dekerk kwam van een koude kermis thuis: Bril kapot, tand door zijn lip geslagen. Ging zich bemoeien met de gehaaste auto mobilist, die achter hem op de Verversbrug in de file stond, en maar zat te claxoneren. "Ik kan ook niet verder", zou hij gezegd hebben. Een klap op zijn gezicht was het antwoord. De politie stelt een onderzoek in. LEIDEN - Een 57-jarige fietser uit Leiden is gisteren aangereden door een even oude inwoner van Zoeterwoude. De fietser is met een wond aan het linkerbeen naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Het ongeval gebeurde rond het middaguur, toen de Zoeterwoudenaar met zijn auto het terrein van de Groenoordhal- len afreed. Hij verleende geen voorrang aan de fietser, die op het fietspad van de Willem de Zwijgerlaan reed. Muziek (1) De Engelse groep CLOCK DVA treedt vrijdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep, die afkomstig is uit Sheffieldwas destijds te zien op het Pandora- Box festival in Rotterdam. De muziek van de groep wordt door de organisatoren om schreven als "een soort smelt kroes van hedendaagse rit miek, broeierige blaaspartijen, ongewone teksten en dito zang". De zaal gaat om negen uur open. Muziek (2) Het jazzduo Les Deux treedt don derdagavond op in café Scara- bee aan de Pieterskerkchoor- steeg. Aanvang rond negen Ouders en pubers "Ouders van jongeren tussen de dertien en zestien jaar weten dikwijls geen raad met het ge drag van hun kinderen. Jonge ren weten niet met hun 'ouder- wertse' ouders om te gaan. Jon geren in hun puberteit krijgen dikwijls volop aandacht voor hun zaakjes op schoolin het buurthuis e.d. Hun ouders kun nen echter op weinig plaatsen terecht met hun vragen en op merkingen". Zo begint een op roep van het Buurthuis Groenoord, gericht aan ouders die een praatgroep zouden wil len beginnen, om te praten over de omgang met hun kinderen in bovengenoemde leeftijds groep. Om na te gaan of daar belangstelling voor is, is er donderdagavond in het buurt huis aan de Pasteurstraat een bijeenkomst, die om kwart over acht begint. Wie verhinderd is, kan ook bellen: 217222. Jazz De jazzmaand in Holiday Inn wordt vrijdagavond voortge zet met een optreden in de Pi rate Ship Bar van het trio Ka rei Boehlee. Zaterdagavond speelt het Toon Roos Kwart er. Aanvang negen uur. Rommelmarkt De hervormde wijkgemeente Morskwartier houdt vrijdag avond en zaterdag de jaarlijk se rommelmarkt in de Marana- thakerk aan de Dijkstraat 2a. Te koop zijn veel boeken, an tiek, curiosa, speelgoed, kle ding, meubels, handwerken, enz. Voor de jeugd is er boven dien een grabbelton, ballen gooien en andere spelletjes. Ook is er een rad van avontuur en zijn er Indische hapjes en drankjes. De opbrengst is be stemd voor het wijkwerk. De openingstijden: vrijdagavond van zeven tot tien en zaterdag van tien tot drie uur. Talentenshow De contactavonden van sportver eniging ZLC zullen, zo is de be doeling, worden opgeluisterd met een show van jonge talen ten die door een jury worden beoordeeld en strijden om een finaleplaats op een latere avond. Iedereen die iets op het podium denkt te kunnen pre senteren, op het gebied van play back, goochelen, zang, enz, kan zich opgeven bij F. VermeerVivaldistraat- 98, 2324 WX Leiden. De eerste dansavond bij ZLC is zaterdag 29 oktober om negen uur in de kantine aan de Smaragdlaan. Een dansorkest van vijf perso nen verleent medewerking. Zuid-West Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert vrijdag een avond met klaverjassen en sjoelen in het Parlement, in gang Nieuwstraat 45. Aan vang acht uur. Boeken gevraagd De Leidse werkgroep van Amnes ty International zal in de week van 5 december een tweehands boekenmarkt houden in het Waaggebouw. De afdeling is al bezig met het inzamelen van boeken. Wie voor dit doel boe ken wil afstaan, kan contact opnemen met Jan van Holstijn of Annelies Brakkee, dagelijks van half zes tot half zeven via telefoonnummer 121151 of met Jeroen van Rooden, tel. 130639. Expositie Van Rossum du Chattel expo seert in het pand Breestraat 95 een collectie cultivé parelsnoe ren, met combinaties van gou den sieraden. Deze tentoonstel ling duurt van 13 tot en met 22 oktober. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging De Sport vrienden viste de zesde wed strijd van het seizoen in de Rijn. Uitslag: 1 B. Honsbeek 2880 gram-26 stuks, 2 E. Mooi- broek 1660-20, 3 J. Kriek 1530- 22, 4 J. Jansen 1450-11, 5 W. Schouten sr. 1220-14, 6 J. Key- zer 1190-17, 7 C. Schouten sr. 1120-16,8 Chr. Schouten 700-13, 9 H. Jansen 620-11, 10 S. Gom- mans 530-9. De zevende wedstrijd werd ge houden in Oude Wetering. Uit slag: 1 J. Kriek 7170-65, 2 E. Mooibroek 5910-49, 3 J. Jansen 5890-31, 4 B. Honsbeek 5260-42, 5 C. Schouten sr. 5000-61, 6 W. Schouten sr. 4600-41, 7 J. Zee 4500-59, 8 J. Keyzer 3750-34, 9 S. Gommans 3060-45, 10 Chr. Schouten 3000-30. Hengelsport (2) HVT viste de vierde wedstrijd in Zaandam. Uitslag: 1 A. Mooy- man 18.500 gram-43 struks,2 J. Geurts 15.450-32, 3 P. de Kleijn 14.950-37. 4 F Veltman 7725-27, 5 H. Kleingeld 4550-25, 6 J. Kok 4525-23, 7 K. van Kampen 3800-14. LEIDEN - De leao/lhno-school 'De Nieuwe Vaart' viert dit jaar het vijftienjarig bestaan. De school stond lange tijd bekend onder de naam Noordeinde S.G., maar bij de ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw aan het Lammenschanspark, in 1977, werd de naam gewijzigd. Het Lager Economisch en Admini stratief Onderwijs werd in 1968 in het kader van de Mammoet wet ingevoerd. In Leiden begon de school met zo'n driehonderd leerlingen, verspreid over enkele gebouwen in de binnenstad. Het aantal leerlingen is inmiddels naar de duizend gegroeid, gecon centreerd in een modern school complex. Ook het onderwijs zelf veranderde. De nadruk op goede Tekenvaar digheid die aanvankelijk gold is, mede door de komst van de elek tronische zakcomputers, ver schoven naar inzicht in reken kundige bewerkingen en boek houdkundige systemen. Compu- ters, disc-drivers en printers ma ken tegenwoordig deel uit van de leermiddelen. Anderhalf jaar geleden werd de Nieuwe Vaart door een fusie uit gebreid met een lhno, huishoud en nijverheidsonderwijs. De op zet van het onderwijs is zodanig dat de leerlingen pas na twee jaar kiezen: leao of lhno. De lhno is recentelijk nog uitgebreid met een afdeling uiterlijke verzor ging en is voorzien van een echte kapsalon. Meer dan de helft van de leerlingen volgt na de leao/ lhno nog een vervolgopleiding. Morgenavond is er op school van acht tot elf uur een reünie voor de oud-leerlingen, leraren en le- LEIDEN - Het Gezondheidscen trum Merenwijk viert deze maand het eerste lustrum. Ter gelegenheid daarvan wordt er dinsdag 25 oktober een forum discussie gehouden waarbij Me ren wij k-bewoners van gedach ten kunnen wisselen met ver schillende deskundigen. Uitge nodigd zijn onder anderen minis ter Brinkman, seksuologe dr. Van Dijk en ethica dr. Terborgh- Dupuis. De discussie wordt vanaf acht uur gehouden in 'De Regenboog' aan de Watermolen 1. Centraal staat de relatie tussen patiënt, hulp verleners in de eerste lijn zoals huisartsen en wijkverzorging, en de specialistische hulp. Het gezondheidscentrum in de Me renwijk is het eerste en tot nu toe enige gezondheidscentrum van Leiden. In het centrum aan de Rosmolen zijn verschillende soorten van hulpverleners sa mengebracht om de patiënten te helpen. Onder hen zijn bijvoor beeld zowel huisartsen als tand artsen, zowel wijk verplegers als fysio-therapeuten en zowel ver loskundigen als maatschappelijk werkers. Voordeel daarvan is dat de hulp verleners gemakkelijk met el kaar kunnen overleggen en ge bruik kunnen maken van eikaars ervaring. De patiënt hoeft min der vaak doorverwezen te wor den en kan langer in de eigen omgeving worden geholpen. Ook hebben de patiënten in de Merenwijk iets te zeggen over de gang van zaken in het gezond heidscentrum. Er is een patiën- tenraad en vier bewoners heb ben zitting in het bestuur van het centrum. LEIDEN - Aan de Leidse Instrumen- tenmakersschool slaagden voor het eindexamen MTS, afdeling fijnme- chanische techniek, de volgende kan didaten: C. Bakker, J. Boom, K. Boonstra, F. Broekman, A. van Doesburg, N. Her- mesdorf, W. Julsing, J. v.d. Kroft, R. Loos, F. Meilink, N. Nieuwland, J. Pe ters, G. Segers, J. Woudstra, C. van den Wijngaard, H. Keekstra. Geslaagd voor het examen Metaal A: H. Aalders, P. Aben, Th. Arntz, M. Brou wer, R. Busser, C. van Dashorst, R. van Eijgen, B. Elburg, J. de Goede, H. Haasnoot, E. Hoek, M. Journee, R. van Katwijk, A. de Koning, F. Meenks, R. Meijrink, J. Noppen, C. Passieux. R. Romsom, P. Scheeren, M. Sep, H. van der Steen, A. Telkamp R. van der Valk, M. Voskuil, A. Vrij- bloed. J. Warmerdam. J. Wessels. Geslaagd voor het examen Metaal B: K. Boonstra, B. Dikkes, A. van Does burg, N. Hermesdorf. W. Julsing, J Kok, G. van Koppen, J. v.d. Kroft, A Leurs, R. Loos, F. Meilink, A Mensch, J. Peters, J. Pijnenborg, G Segers. P. Steenhorst, K. v.d. Werff. Geslaagd voor het examen Glas A: F. Folst. Geslaagd voor het examen Glas B: A. Mizee. E. Smienk.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4