Steeds 'Terrein energie bedrijf moet zeker worden gesaneerd' Museum volkenkunde krijgt er ruimte bij Straf gevraagd tegen verslaafde inbreker Gemeente schrijft provincie: Afvoer gif grond naar DDR staat vrijwel vast Sen mei fcolemb btadbheeld WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 Door verhuizing universiteit LEIDEN - Het rijksmuseum voor volkenkunde kan binnenkort uitbrei den, omdat de Leidse universiteit de collegevleugel aan de le Binnen vestgracht niet meer gebruikt. Alleen de vergaderingen van de univer siteitsraad worden nog in het gebouw gehouden, maar ook daaraan zal aan het einde van dit studiejaar een einde komen. Vanaf het volgende studiejaar zullen de vergaderingen van de universi teitsraad worden gehouden in de filmzaal van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Tot die tijd hoeven de museummensen echter niet te wachten: binnen een maand zullen delen van de vleugel al in gebruik worden genomen door het rijksmuseum voor volkenkunde. Adjunct-directeur Leyenaar: "Die ruimte is vrij gekomen door het Witte Singel-Doelenplan. En ik moet zeggen: we kunnen de vleugel goed gebruiken. Ik zou niet durven beweren dat we dank zij deze uitbreiding uit de ruimteproblemen zijn, maar soelaas biedt het wel". In de vleugel zal in elk geval de bibliotheek van het museum komen. Leyenaar somt verder op: de afdelingen Oceanië en Afrika. "En dan komen er in de nieuwe ruimte nog verschillende andere diensten, zoals de timmermanswerkplaats". Voorlopig wordt de vleugel nog niet verbouwd. "In de toekomst gaat dat zeker gebeuren", aldus Leyenaar die vervolgt: "De ruimte moet tenslot te in een aantal opzichten worden aangepast. Nee, we weten niet wan neer we met die werkzaamheden kunnen beginnen". de le Binnenvestgracht, die bij het 1 DEN HAAG/LEIDEN - „Vooral ter bescherming van de maat schappij vorder ik acht maanden gevangenisstraf'. Aldus gisteren de Haagse officier van justitie mr. Huinen gisteren tegen de ad vocaat van een 26-jarige aan he roïne verslaafde Leidenaar, die niet ter zitting was verschenen. „Ik heb al vier weken niks meer van hem vernomen", verklaarde de raadsman over de verslaafde die zich diende te verantwoor den voor twee inbraken aan res pectievelijk de Rijnsburgersin- gel en de Vrouwenkerkchoor- steeg. Beide keren omvatte zijn buit een paspoort, cheques en gi robetaalkaarten en beide keren was hij door een open raam naar binnen geklommen. President van de rechtbank mr. Kootte schetste een triest beeld van de Leidenaar. „Een man die drie jaar clean is geweest, maar bij de geringste tegenslag weer naar de heroïne grijpt, en niets onbenut laat om aan het spul te komen. Zo bezoekt hi.i heel vaak ziekenhuizen en dan pakt hij wat hij pakken kan." De raadsman zei het „bijzonder ho peloos" met zijn cliënt in te zien. „De Leidse sociale dienst heeft zijn uitkering stopgezet. Nu zou hij andere gemeenten langs gaan en daar een uitkering proberen los te weken." „Oh, gaat dat zo", vroeg mr. Kootte verontwaardigd. „Dan kan hij een flink tijdje vooruit; er zijn elfhonderd gemeenten in Neder land". Uitspraak over veertien dagen. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond bij een controle 41 bekeuringen uitgedeeld wegens ondeugdelijke verlichting van voertuigen. De controle werd uit gevoerd tussen zeven uur en half tien en gebeurde door heel de stad. Tijdens de actie werd één automobilist bekeurd wegens overtreding van de maximum snelheid en één wegens het nege ren van een inrijverbod. LEIDEN - De bodem van het terrein van het energiebedrijf Rijnland moet gesaneerd worden. Nader onderzoek naar de vraag of dit nodig is, is overbodig. Het oriënterend onderzoek en ervaringen elders in Nederland met gasfabriekterreinen hebben dit wel geleerd. Het is beter om meteen te onderzoeken hoè er gesaneerd moet worden. Bovendien is het geenszins uitge sloten, dat ook het EBR-terrein aan de overkant (ten noorden) van de Maresingel net zo is verontreinigd als aan de kant van de Langegracht. Dat terrein zou ook gecontroleerd moeten wor den. Dat schrijft de gemeente Leiden aan de provincie Zuid- Holland. De gemeente reageert daarmee op het voorlopige programma 1984- 1992 van de provincie voor de bo demsanering. Dat meerjarenpro gramma geeft aan welke plekken de komende jaren onderzocht zullen worden op verontreini ging. Na een oriënterend onder zoek volgt zonodig een nader on derzoek (öf sanering nodig is), en uiteindelijk een saneringsonder zoek (hoè gesaneerd moet wor den). De provincie heeft voor de lokatie Langegracht in 1984 een nader onderzoek op het pro gramma staan. De gemeente twijfelt niet aan de ernst van de verontreiniging en vindt dit na der onderzoek dus overbodig. De onderzoeken van de voormali ge vuilstort in Roomburg en aan de Broekweg in de Merenwijk (voormalige vuilstort Oegst- geest) vindt de gemeente ook overbodig, maar juist omdat ze de ernst van de zaak betwijfelt. De Leidsche Duinwater Maat schappij heeft reeds het den van de gemeente bevestigd, dat de verontreiniging bij de Broekweg zeer plaatselijk is en minder ernstig dan aanvankelijk bleek. Een zeer beperkt onder zoekje is hier volgens de ge meente op zijn plaats. Wat be treft Roomburg herinnert de ge meente aan het onderzoek, dat het Rijksinstituut voor de Drink watervoorziening in 1981 heeft gehouden. Sanering is niet nodig en de lokatie hoeft dan ook niet te worden opgenomen in het pro vinciaal programma, aldus de ge meente. Vlietweg De voormalige autosloperij aan de Vlietweg zou daarentegen juist eerder onderzocht moeten wor den dan zoals door de provin cie geprogrammeerd - in 1985 (nader onderzoek) en 1989 (sane ringsonderzoek). De huidige ge bruiker van het terrein is kort ge leden met zijn activiteiten ge stopt en om de kosten eventueel te verhalen lijkt het volgens de gemeente zinvol om haast te ma ken met het onderzoek (1984, resp. 1985). Verder pleit de gemeente ervoor om ook de autosloperij aan de Ommedijkseweg op het pro gramma te zetten. De gemeente had dit niet eerder aangemeld, omdat het sloopterrein groten- LEIDEN - Het is 'zo goed als ze ker' dat de gifgrond van het ener giebedrijf Rijnland naar de DDR zal worden vervoerd. Dat vertel de ambtenaar Van der Berg van de directie milieuzaken van de gemeente gisteravond aan de werkgroep Groenoord. "Het aan vragen van een hinderwetver gunning voor het storten van het gif in een gashouder, zal zeker zes maanden in beslag nemen. De kans dat het EBR daaraan be gint, is zeer klein". De gifgrond van de voormalige gasfabriek aan de Langegracht, waarin onder meer het gevaarlij ke cyanide zit, zal ongeveer vier honderd vrachtwagens vullen. Van der Berg vertelde gister avond dat de gemeente zelf niet echt blij is met het vervoer van het gif naar de DDR. "We gaan ons eigen vuil nu naar een ander land brengen. We hadden het gif liever opgeslagen en over een paar jaar gezuiverd". Adjunct-directeur ir. De Boer van het energiebedrijf zei desge vraagd dat vermoedelijk het transport naar de DDR uiteinde lijk een goedkopere oplossing is, dan de grond eerst op te slaan en later te reinigen. Voor de afvoer van de grond zijn contacten ge legd met een gespecialiseerd be drijf, dat zelf zorg, draagt voor eventueel benodigde vergunnin gen. In het transport door Neder land en West-Duitsland voorziet De Boer geen wettelijke belem meringen. Het gaat immers om De gashouders aan de Koningstraat. De grootste op de foto de achterste) zou worden afgebrokenin de andere gashouder had het energiebedrijf zijn gifgrond tijdelijk willen opslaan. Beide zaken zijn nu onzeker gewor den. (Foto Holvast) verontreinigde grond en niet .om (geconcentreerd) chemisch afval, aldus De Boer. Hij verwachtte "binnen enkele dagen" uitsluit sel te kunnen geven over de vraag of de afvoer naar Oost- Duitsland doorgaat. Afbraak De gemeente zal nu opnieuw met het energiebedryf gaan praten over de afbraak van de oude gas houders op het terrein langs de Koningstraat. Het EBR had be loofd de grootste gashouder af te breken wanneer de gifgrond in een andere gashouder had mo gen worden opgeslagen. De af braak is echter op losse schroe ven komen te staan nu de gif grond niet in een gashouder, maar naar de DDR zal worden vervoerd. - '"l; p"? deels op grondgebied van Val kenburg ligt. Aangezien Valken burg het niet heeft aangemeld, doet Leiden dit alsnog. Boot De gemeente meldt voorts ook het terrein Zijloever, de voormalige scheepswerf Boot, aan. Het voor nemen is om er bejaardenwonin gen en een bejaardenmcentrum te bouwen. In verband daarmee heeft de gemeente reeds de Hei- demij opdracht gegeven om een oriënterend onderzoek uit te voe- 1 ren. Uit de eerste resultaten is ge bleken dat een nader onderzoek nodig is. De gemeente herinnert eraan dat ook de provincie een spoedige bouw van de woningen wenst en pleit voor onderzoek in 1984/'85. "Wij zijn bevreesd dat anders een ontoelaatbare vertra ging zal ontstaan in de uitvoering van deze plannen", aldus de ge meente in haar reactie. De kosten van alle in Leiden uit te voeren onderzoeken worden ge schat op 3,2 miljoen gulden waarvan ruim één miljoen voor rekening van de gemeente komt. Nader onderzoek van het voor malige gasfabriekterrein gaat de gemeente volgend jaar al bijna een kwart miljoen gulden kos ten. In totaal is met dit onder zoek 634.000 gulden gemoeid. Leerlingen van de St. Josephschool omsingelen burgemeester Goekoop. Nieuwe' naam school onthuld LEIDEN - De kleuterschool Dui- melijn en lagere school St. Jo seph aan de Oppenheimstraat hebben een 'nieuwe' naam. Bur gemeester Goekoop onthulde gisteren het naambordje van bei de scholen die sinds een jaar on der de noemer basisschool ope reren. De verrassing was niet al te groot: de nieuwe naam luidde 'Basisschool St. Joseph'. Deze naam was het resultaat van een wedstrijd die onder de leerlingen was uitgeschreven. De 'onthulling' ging gisteren ge paard met de opening van een feestweek voor de leerlingen van de St. Joseph. De kleuter- en la gere school vieren dit jaar name lijk het 25-jarig jubileum. Een kleurige optocht op versierde steppen en fietsen, voorafgegaan door een draai-orgel, paradeerde gistermiddag door de Burge- meesterswijk. De feestweek wordt voortgezet met een crea tieve ochtend, fotospeurtocht, een poppentheater en straatteke- Een receptie zal vrijdag de feeste lijke dagen besluiten. Oud-leer lingen en oud-leerkrachten kun nen dan, tussen vijf uur en half acht, nog eens herinneringen op halen aan de afgelopen 25 jaar. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Heftig metaal Zandzakken voor de deur! Mo- törhead komt weer naar Lei den. "Leiden in last door rockfans", stond er vorig jaar op woens dag 20 oktober in de kop boven een bericht op de voorpagina van deze krant. Aanleiding voor deze onheilstijding was de chaos die aanhangers van het Engelse Motörhead, dat die avond daarvoor in de Stadsge hoorzaal 'concerteerde', had den veroorzaakt in de Leidse binnenstad. Motörhead maakt zogenaamde 'heavy metal', heftig metaal- muziek dus, en de aanhangers van dit lugubere 'muziekgezel schap' lijkt voor een zeer be langrijk deel uit 'metaalbewer kers' te zijn opgebouwd. Van daar dat 'fans' van zanger/bas sist Lemmy zich, in de uren voorafgaande aan het optre den, op de Breestraat hadden uitgeleefd in het met bierfles sen bekogelen van passerende bussen en auto's. Bovendien werden op verschillende plaat sen in de binnenstad winkels 'belegerd' en voorbijgangers lastig gevallen. "Zoiets is nieuw voor Leiden. Wij kenden dat nog niet. We zijn de hele dag bezig gehou den", vatte politievoorlichter Graveland de ongeregeldhe den van een jaar geleden sa men. En impressario Sjaak Voortman, die Motörhead naar Leiden haalde, zei dat wanneer hij het allemaal van te voren had geweten, hij er nooit aan was begonnen. "Wat een ep- po's komen hier op af', riep de slagerszoon uit Langeraar vlak voor het optreden uit. Maar wie schetst onze verbazing toen we hoorden dat Motör head de volgende maand ver moedelijk weer naar Leiden komt? En wie is daar verant woordelijk voor? Inderdaad, Sjaak Voortman uit Langeraar, hij is wederom de man achter de schermen. Maar volgens de 'popboer' uit Langeraar hoeven we dit keer nergens bang voor te zijn. "De zaak is om te beginnen nog niet helemaal rond, maar wan neer ik Motörhead kan vastleg gen dan zet ik de groep niet in de Stadsgehoorzaal maar in de Groenoordhallen. Daar heb ben de fans de ruimte en kun nen ze makkelijk door de poli tie in bedwang worden gehou den". Aanhangers van Motörhead belegeren hun held Lemmy, zanger/bassist i met zonnebril en koffer links in beeld). Even werd hun aandacht afgeleid i uren lang met bierflesjes werden bekogeld. Stadsgehoorzaal- en Groenoord- hallendirecteur André de Jong bevestigt dat Voortman een optie op zijn 'popstal' heeft voor zondag 20 november. "Na de gebeurtenissen van vorig jaar hebben we met de politie afgesproken dat we groepen als Motörhead niet meer in de Stadsgehoorzaal zouden neer zetten. Ik verwacht geen pro blemen bij een optreden van die groep in de Groenoordhal len. We hebben hier wel eens meer van die spijkerjasjestoe- standen gehad en toen hebben we de zaak goed in bedwang kunnen houden. Dat was on der andere met Status Quo, ook zo'n hardrock-groep toch?" Zelfs politievoorlichter Dick Graveland klinkt gematigd op timistisch wanneer we hem met de terugkeer van Motör head in Leiden confronteren. "Immers", zo zegt hij, "ook een gewaarschuwd politieman telt voor twee". Zouden we die zandzakken dan écht niet nodig hebben? J.V. Actie? Hoe stipt het PTT-personeel mis schien ook actie voert, erg veel is daar in Leiden tot nu toe in de postkantoren niet van te merken. De PTT-ers komen deze week met 'stiptheidsac ties' in het geweer tegen het bezuinigingsbeleid van minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken). Voorschriften worden dezer dagen met strikte hand gehanteerd, zodat de rijen voor de loketten wel tot een aantal meters kan oplopen. Zo werd althans verwacht door de vakbonden. Maar noch in de vestiging aan de Breestraat noch in het hoofdkantoor in de Gerestraat kwam het de afgelo pen dagen zover. "Ja, vanmor gen was het wel wat drukker, maar nu is het inderdaad heel stil", meldde bijvoorbeeld één van de lokettistes maandag middag. Nu is dat volgens haar altijd een rustige dag en bovendien was het weer ook niet zo aanlokke lijk om er nog voor een postze- geltje op uit te gaan. Maar ook i de Engelse hardrockgroep (man i passerende bussen en auto's, die gisteren was het weinig druk ker dan normaal. Genoemde lokettiste verwacht overigens wel dat het donderdag en vrij dag, traditioneel drukke da gen, wel dringen geblazen zal worden. En het Leidse perso neel protesteert mee, dus ie dereen is wel gewaarschuwd. Directeur Vos van de Leidse PTT heeft echter zo'n vermoe den dat het uiteindelijk wel zal loslopen. "Het zal inderdaad wel wat drukker worden aan het eind van de week. Maar dat het echt uit de hand gaat lopen, dat verwacht ik niet". Waarom niet? Vos: "Meneer Lee man, de directeur-generaal van de PTT, heeft gewaarschuwd dat de acties best eens een ave rechts effect kunnen hebben. Dat je het publiek wegjaagt. Die jaag je naar de banken en dat is toch ook iets wat de vak bonden niet willen. Ik ver moed daarom dat het perso neel daar ook wel rekening mee zal houden. Nee, echt heet zal het niet worden". Maar lauw is al erg genoeg als je een beetje haast hebt. B.J.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3