KITS Nog lang geen vrienden C Grijze massa kan ook opvallen OPEN EEN SPAARREKENING EN VERDIEN EEN ECHTE ZILVEREN GULDEN UIT DE VIJFTIGER JAREN. Noord- en Zuid-Korea Scholier ontwerpt trein van de toekomst meows aan 't woord Spijbelen: problemen of zomaar 'n baaidag? WERELDVOEDSELDAG WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 Varia Ach jee. Sir Ralph Richardson is als eerste van de Drie Musketiers van het Engelse toneel (Sir Lauren ce Olivier, Sir John Gielgud en hij) overleden. Tachtig jaar is hij ge worden. Ik heb hem één keer 'live' zien spelen in Londen, in een stuk van Pinter. Mooie rol. Van de Grote Drie was hij de markantste, al was het maar omdat hij tot op hoge leef tijd op een grote motor reed. Een 'character', zoals moge blijken uit de volgende geschiedenis, die ik wat ingekort overnam uit Peter Us- tinovs autobiografie 'Dear Me'. Er hing altijd een sfeer van inne mende krankzinnigheid rond Ralph Richardson, schrijft Usti nov. Hij was een Don Quichote, al leen waren de molens die hij be streed de sloten langs de weg, en zijn trouwe ros was zijn zware mo tor. Op een magnifieke wijze is hij altijd blij verrast je te ontmoeten, zijn ogen ronder dan twee vol maakte cirkels, zijn wenkbrauwen opgetrokken tot bij zijn haarlijn. Richardsons liefde voor motoren had hem in 1945 al verschillende tanden gekost, maar een gecompli ceerd systeem van bruggen die een hulde betekenden voor de onstuit bare opmars van de tandheelkun de, hadden ervoor gezorgd dat Ralph Richardson zijn beroep van acteur nog kon uitoefenen. In dat jaar 1945 regisseerde Peter Ustinov zijn eerste film, Ralph Ri chardson speelde er in mee ('s avonds speelde hij Falstaff bij de Old Vic), en op de derde opname dag verscheen Richardson in op perbeste stemming, half Falstaff half zichzelf, op de set, fluitend als een fluitketel bij bepaalde sisklan ken, een geluid dat hij klaarblijke lijk aan iemand anders toeschreef, want hij bleef maar om zich heen kijken om te zien waar dat geluid vandaan kwam. Hij had kennelijk- zijn gebit thuis laten liggen. „Waarom beginnen we niet?" vroeg Ralph met een doordringend ge luid, geirriteerd door het opont houd. Richardson was toen 42 jaar, een beroemd acteur, Ustinov was pas 24 jaar, vervuld van eerbied. Hij liet zijn assistent Mickey Anderson stiekem naar Richardsons huis bel len, en zei zelf dommig: „De camera is stuk"'. Nu was Ralph Richardson niet al leen bezeten van snelheid en haar gevolgen, maar hij stelde er ook een eer in de wrakstukken weer in het leven terug te roepen, dus hij liep naar de camera en zei tegen de ca meraman: „Ik hoor dat de camera stuk is". „Nee hoor", zei de cameraman, die van niets wist. „Wat zullen we nou krijgen!", zei Ralph fluitend, „die camera is hele maal niet stuk!" „Dat is mijn onervarenheid, Ralph", zei Ustinov, „ik bedoelde de geluidsapparatuur". „De geluidsapparatuur!", bulder de Richardson fluitend, zodat de geluidsman geschrokken alle knop pen op nul moest draaien. Richard son ging naar de geluidsman en „Ik hoor dat de geluidsapparatuur kapot is!", het laatste woord met indringend gefluit uitsprekend. Op dat moment kwam Mickey te rug en zei dat er' telefoon van thuis was voor Mr. Richardson. „O nee", zei Ralph, „ik ben nu aan het werk, daar heb ik nu geen zin „Het zou wel eens heel belangrijk kunnen zijn", zei Peter Ustinov. „Nee", zei hij botweg. „Maar we kunnen nu toch nog niet beginnen", zei Ustinov. „Verdomme nog aan toe, wat een gezeur", zei Ralph fluitend. Even later kwam hij terug, een beetje wankelend, zijn hand tegen zijn voorhoofd. „Wat is er?" vroeg Ustinov. „O niks, niks. Migraine. Is plotse ling opgekomen. Mijn eigen schuld - maar wat zal ik je daarover lastig vallen? Ik ben zo stom geweest de poeders, die de dokter me had voor geschreven, thuis te laten liggen. Ze worden zometeen gebracht. Mis schien kan ik beter even gaan lig gen..." Mickey begeleidde hem met een ern stig gezicht naar de kleedkamer, terwijl Richardson, onder de in vloed van een of andere tropische ziekte die hij zeker had opgelopen toen hij een keer met zijn motor te gen een palmboom was gereden, een beetje heen en weer leek te Twintig minuten later arriveerde een Bentley met een klein pakje voor Mr. Richardson. Tien minuten later verscheen Ralph weer in op perbeste stemming op de set. „Ik voel me alweer een stuk beter. Mens Sana In Corpore Sano", ver kondigde hij, en er was geen spoor van gefluit meer te horen in al dat latijn. De geluidsman draaide zijn knop pen weer op normaal, en de opna men konden beginnen... Redactie: Anneioes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-444941, toestel 245. De Zuidkoreaanse president Chun Doo-Hwan hoefde er niet lang over na te denken wie af gelopen zondag achter de aan slag in de Birmaanse hoofd stad Rangoon zat: Noord-Ko- rea, zijn boze bovenbuurman, was verantwoordelijk voor het volgens Chun "sinistere en goed georganiseerde com plot", dat leidde tot de dood van vier van zijn ministers plus vijftien andere hoogwaardig heidsbekleders en journalis ten. eigenlijk mijn hobby". (fotc a Dijkm De conclusie van Chun mag dan voorbarig zijn, want het onder zoek begint pas op gang te ko men, zij tekent wel de moeiza me betrekkingen tussen beide Korea's. Na de inval door Noord-Korea en de daarop volgende oorlog In anderhalf uur 2500 gulden ver dienen, welke scholier over komt dat? De 14—jarige Robert Gérard uit Alphen aan den Rijn blijft er nuchter onder. Hij won de hoofdprijs van de Schipholprijsvraag. "Ik denk dat het een gelukstreffer is ge weest", zegt Robert. Twee weken geleden werd Ro bert door de Nederlandse Spoorwegen opgebeld. "Ze vertelden dat ik een prijs ge wonnen had", zegt Robert. "Ik dacht eerst dat het een mu seumkaart was, want dat was óók een prijs". Maar hij had echter de hoofdprijs gewon nen. "Ik was eerst een hele tijd stil, en toen gaf ik toch een schreeuw", zegt Robert. Robert is niet van plan om nu naast zijn schoenen te gaan lo pen. "Dat zou nergens op slaan, want iedereen kan zo'n prijs winnen". De NS had de prijsvraag gehouden om de Schiphollijn onder de aan dacht van de vakantiegangers "Ik ben erg geïnteresseerd maakt en aan hem meegege ven. Dat was dus puur geluk". Over de wedstrijd vertelt Robert: "Je moest 'de trein van de toe komst' tekenen. Ik ben toen uitgegaan van de trein zoals die er nu uitziet en heb be dacht wat er allemaal aan ver beterd zou kunnen worden. Zo staan alle stoelen van mijn trein in de rijrichting, want ik heb een hekel aan achteruit rij den". "Ik ben uitgegaan van een aëro dynamische trein", legt hij uit. "Toen dacht ik: wat vind ik vervelend bij een trein. Die dingen heb ik verbeterd". Ro bert heeft zelfs aan vandalisme gedacht. Hij wil camera's in de trein om de mensen te contro leren. In de cockpit van de trein zijn televisieschermen, zodat de conducteur het met een kan zien als iemand iets vernielt. Robert ziet ook wel wat in een radar die de rem men van de trein automatisch in werking stellen als er een opstakel op de baan is, zodat er geen ongelukken meer kunnen gebeuren. (1950-1953) is het zuiden de angst voor de communistisch gezinde noorderlingen nooit helemaal kwijtgeraakt. Die angst vormt een excuus voor presidenten om een streng be wind te handhaven, dat het met de mensenrechten niet al te nauw neemt. Chuns voorganger Park Chung- Hee, die 18 jaar lang over Zuid- Korea heerste, gebruikte bij voorbeeld de dreiging uit het Noorden als smoes om de de mocratie buiten de deur te houden. Zijn opvolger Chun doet niet veel anders. Maar het Zuidkoreaanse volk wil nog wel het een en ander door de vingers zien, bang als het is voor de communisten en voor politieke chaos in eigen land. Want dergelijke onrust kan al leen maar de inmiddels moei zaam verworven welvaart aan tasten. Toch waren Noord- en Zuid-Ko rea de laaste tijd druk doende de betrekkingen wat te versoe pelen. Er werd vanuit het Noorden zelfs een plan tot een herenigingsconferentie geop perd, maar Noord-Korea stelde daaraan zulke belachelijke voorwaarden, dat Zuid-Korea dit voorstel al direct ter zijde schoof. Omgekeerd deed Chun ook voorstellen aan Noord-Ko rea, waarop dit land niet kon ingaan. Een hereniging van beide Korea's is dus voorlopig nog niet aan de orde. Zeker niet na de aanslag van af gelopen zondag. Want ook al zou uit het onderzoek blijken dat Noord-Korea part noch deel aan de slachtpartij heeft, de beschuldiging van Chun is bepaald niet bevorderlijk voor de goede verstandhouding tus sen beide buren. En de wijze waarop Noord-Korea nogal spottend en lacherig over de aanslag berichtte, zal in het zuiden net zo min goed geval len ziin. Onderzoek in Enschede Af en toe is het heerlijk om er gens op je gemak achter een bakkie koffie te zitten, terwijl je eigenlijk Engels hebt, of wis kunde. De gedachte dat de rest van de klas zit te zwoegen maakt spijbelen extra leuk. In Enschede bestaat er sind kort een Spijbelbus. Deze als kanti ne omgebouwde autobus tuft de hele dag door de stad op zoek naar spijbelaars. Je kunt er gezellig zitten met koffie en een broodje. De Spij belbus is een idee van jeugdwerker R. Holvast uit En schede. Bij de ministeries van onderwijs en van WVC was men zo enthousiast, dat de Spijbelbus ook subsidie krijgt. De bedoeling van Holvast is, om te brengen. "Het is maar heel toevallig dat ik aan het deelna meformulier kwam", zegt hij. Robert doet wel vaker mee aan wedstrijden, maar meestal maakt hij ze niet af of is hij te techniek", zegt de prijswin naar. "Auto's zijn eigenlijk mijn hobby, maar ik lees ook veel over vliegtuigen en scheepvaart". Hij is dan ook een vaste klant van de biblio theek. IfnlTi ÏZ Robertweetncgnietwathümet het geld gaat doen. "Het is zo ontzettend veel geld", zegt hij. "Als ik 500 gulden had gewon nen dan had ik er een platen speler van gekocht, maar nu weet ik het gewoon niet. Mis schien dat ik er de volgende zo mer een surfplank van koop, of een dure muziekinstallatie. Maar dat zie ik dan wel weer, het staat nu op de bank". ging het ook nog zowat Hij was wel aan een tekening begonnen, maar liet hem er gens onafgemaakt slingeren. "Je moest het formulier op Schiphol inleveren", zegt hij. "Nou, daar kom ik natuurlijk nooit. Maar toen moest mijn vader er in de buurt zijn. Ik heb de tekening snel afge- Het gesprek over kleding in KITS van drie weken gele den heeft op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest iets losgemaakt. In de Roskam (schoolkrant) van septem ber staat een interview met Daniëlle, Eric en Frédéri- que die gewoon "met de grijze massa" meegaan en ieder toch op hun eigen ma nier opvallen. Roskam stel de ze dezelfde vragen als KITS met het volgende re sultaat: "Waarom zien jullie er eigenlijk zo uit? Daniélle: Allereerst wil ik zeggen dat het van mij helemaal niet hoeft, al die merkjes. Als er geen geld voor was, zou ik niet persé in merkshirts rond wil len lopen. Eric: Ik wil gewoon niet in een Hema-shirt rondlopen. Daar bedankt ik voor. Trouwens, ze zeggen wel dat ik zoveel Lacos- ta-kleding heb, maar dat is he lemaal niet waar. Ik heb maar één Lacosta-shirtje. Frédérique: Van mij hoeft het ook niet hoor, die merkjes. Ik vind het mooi, maar het hoeft niet persé. Het moet er wel ver zorgd uitzien, vind ik. Dus geen geitenharen of legerkist- jes. Is de manier van kleden aan leef tijd geboden? Frédérique: Later zullen ze (Ulri- ke, Raoul, Frank en Annelies uit het interview met KITS) zich wel aanpassen. Ik kan me bijvoorbeeld niet voorstellen dat Frank over 15 jaar nog met die alpinopet loopt. Ik zal er ook wel niet meer zo uitzien. Eric: Ik wel wel dat ik me zal moeten aanpassen aan het werk. Misschien zie ik er in Twee jaar geleden heeft de FAO (de voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Na ties) 16 oktober uitgeroepen tot Wereldvoedseldag. Aanstaan de zondag dus wordt in meer dan veertig landen in de we reld extra aandacht gevraagd die honger lijden. In ons land worden er op die dag allerlei activiteiteh georgani seerd. Zo zullen bijvoorbeeld de winnaars van de teken- en opstelwestrijd "Heb je honger of trek" worden bekendge maakt. Een paar weken geleden is er speciaal voor jongeren de bro chure "Met poedermelk meer mans" verschenen. Zo op het eerste gezicht lijkt het goed om poedermelk naar arme landen te sturen, omdat er zoveel kin deren zijn die honger lijden. Maar helaas is het water (waar mee de poedermelk moet wor den aangemaakt) in veel van die landen zo slecht, dat de kinderen er ziek van worden. Terwijl de "rijke landen" een speciale dag hebben ingesteld om aandacht te vragen voor het hongerprobleem streven er per dag ongeveer 100.000 man nen, vrouwen en kinderen om dat zij niet genoeg te eten heb ben. De Hongerstichting, die twee jaar geleden werd opgericht, zegt dat honger helemaal niet nodig is als het voedsel maar beter verdeeld zou worden. Deze stichting organiseert op 14 en 15 oktober een 'honger- wacht' op het Binnenhof in Den Haag. Iedereen die wil meedoen is welkom. Wil je meer weten over het voedselprobleem in de we reld, dan kun je bij de volgen de instanties terecht: Natio naal FAO-comité, Prinsevin- kenpark 19 in Den Haag (tel. 070-524411) en De Honger stichting, Adriaen van Osta- delaan 46 in Utrecht (tel: 030- 517407). De brochure 'Met poe dermelk meer mans" is te be stellen bij De Horsting, Post bus 400, in Amersfoort. Hij kost vier gulden. mijn vrije tijd nog zo uit, maar op het werk zal ik toch iets net- ters aandoen. Daniëlle: Ik zal me waarschijn lijk ook iets netter kleden. Ik zal me wel aan mijn leefdtijd moeten aanpassen, of aan mijn beroep. Ik weet het nog niet ze ker. Wat is voor jullie belangrijker, iemands karakter of iemands uiterlijk? Alledrie: Karakter is wel belang rijker. Wij bewonderen Frank ook, zoals hij er uitziet... Daniëlle: Maar ik vind kleren toch wel belangrijk. Het kan ook gewoon lekker zitten. Kle ren die ik koop, koop ik omdat ik ze mooi vind, niet omdat er merkjes opstaan. Tussen haak jes, ik beschouw mezelf niet tot de grijze massa. Frédérique: Ik vind ook als je niet persé opvalt, dat je dan niet meteen tot de grijze massa behoort. Eric: Zoals Ulrike er uitziet. De ene week 'Vo' en de andere week weer normaal. Daar moet je tussen kiezen, vind ik zelf. Kleren zijn duur. Wabzouden jul lie doen als er thuis niet genoeg geld meer voor is? Unaniem: We kunnen het ons niet zo goed voorstellen. Op het ogenblik is er nog geld zat. Frédérique: Ik zou minder, maar wel mooie kleren. Eric en Daniëlle: Ik denk dat ik er voor zou gaan werken, om ook hockey erbij te houden. Je moet tenslotte wat aan sport doen." een idee te krijgen waarom leerlingen spijbelen. Zo nu en dan een 'baaidag' nemen is he lemaal niet zo erg. Maar er zijn ook kinderen die spijbelen om dat het op school heel slecht gaat en daar thuis niet over kunnen praten. Het komt ook voor dat er thuis vaak ruzie is. Dan is het natuurlijk moeilijk om je op school goed te con centreren. Deze spijbelaars hebben een heel andere reden om van school weg te blijven. De Spijbelbus is ook en poging om iets te doen aan het jeugd- vandalisme. Sommige spijbe laars slaan volgens Holvast aan het vernielen, omdat zij eigen lijk nergens heen kunnen. De Spijbelbus is er dan om te hel pen. Daar kun je met hulpver leners en met mede-spijbelaars praten over allerlei problemen. De Spijbelbus krijgt voor dit ex periment een jaar de tijd. Voor spijbelaars met problemen is het misschien dè oplossing. Het spijbelen op zich zal er waarschijnlijk niet spannender op worden. In Vroolijcke Arke is van alles te doen Volgende week begint de herfstvakantie alweer. In het clubhuis In de Vroolijc ke Arke is er van de 17e tot en met de 21ste van alles te doen: Maandag: Levend Ganzen bord; Dinsdag: Een rondlei ding bij een postkantoor of de melkfabriek Menken in Wassenaar; Woensdag: Spo- kenmiddag; Donderdag: Kinderkafee (in plaats van zaterdagmiddag) en een verkoopmarkt. Iedereen kan hier oud speelgoed of andere dingen verkopen. De kinderen van het Kin derkafee .hopen met de op brengst een tweedehands geluidsinstallatie te kunnen kopen; Vrijdag: Videofilm. Alle activiteiten beginnen om half twee en duren tot half vier. Behalve de verkoop- markt. Die begint voor kin deren die iets te verkopen hebben om half één en duurt tot half vijf. De toe gang kost één gulden. (In de Vroolijcke Arke, Pie- terskerkchoorsteeg 15 in Leiden.) ADVERTENTIE Weet u nog dat guldens vroeger niet van nikkel maar van zilver waren? Dit is er nog zo één, 'n echte. Geslagen tussen 1954 en 1959 bij de Rijksmunt te Utrecht. U ontvangt 'm van ons in fraaie cassette. Met daarbij een kleurrijk boekje over de geschiedenis van Nederlandse munten en penningen uit de periode vanaf Willem van Oranje. Gratis, voor alle nieuwe NMB spaarders als u nü een spaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste honderd gulden. Wacht daarom niet te lang. Deze aanbieding geldt tot en met 31oktober 1983, zolang de voorraad strekt. DE NMB DENKT MET U MEE. N B BANK De Nederlandse juweliers maken van uw Zilverenjuliana-gulden een fraai sieraad. Een speciaal ontworpen, zilveren broche, ook als hanger te dragen. Aktieprijs: f 37,50.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17