5 DT graag winnen' c Meer ruimte voor circuiteigenaren Hazes koppelt RBaanRoda JC Quick Boys bekert bij NEC Normen heffing geluidhinder versoepeld Maradona snel uit gips Eoin Hand dingt met uitgeschakeld team naar troostprijs Groningen in vol Oosterpark tegen Inter Heerenveen boekt winst Venix baancoach in Ahoy' ggUg WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 Sport LEIDEN - Zangfenomeen André Hazes heeft gisteravond in Du blin de loting verricht voor de tweede ronde van het KNVB- bekertoernooi. Als ras-Amsterdammer diepte hij tot zijn eigen genoegen een hoofdstedelijke derby uit de koeler op: DWV- Ajax. Voor de twee overgebleven vertegenwoordigers uit de Leidse re gio, Rijnsburgse Boys en Quick Boys, had Hazes twee verre uitreizen in petto. Rijnsburgse Boys, dat zaterdag een huzaren stukje uithaalde door eredivisieclub Willem II met 3-1 te klop pen, reist op zaterdag 12 november af naar Kerkrade, waar de zaterdag-eersteklasser op sportpark Kaalheide Roda JC zal tref fen. Quick Boys ontmoet op diezelfde datum in de grauwe Nij meegse Goffert eerste divisieclub NEC, bekerfinalist van vorig seizoen en binnenkort Europa Cup li-tegenstrever van Barcelo- RB-trainer Arie Lagendijk slaat het door Hans Eykenbroek gedo ceerde Limburgse voetbalcollectief als bekertegenstander ho ger aan dan Willem II. "Het is gewoon een betere ploeg. Bij Roda lopen jongens rond als Hofman, Marijnissen, Van Geel, Guthrie en Eriksen. Ik wil niet zeggen dat ze tot de voetbaltop van Ne derland behoren, maar subtoppers zijn ze zeker wel. Je kunt ook aan de ranglijst van de eredivisie aflezen dat Roda een goed elftal is. Normaal gesproken verlies je acht keer van Roda als je er tien keer tegen speelt, maar in voetbal is alles mogelijk. Dat is zaterdag tegen Willem II wel gebleken". Quick Boys Bij Quick Boys wordt al evenzeer welwillend aangekeken tegen opponent NEC, voor de Katwijkers overigens geen onbekende club. Op Nieuw Zuid fungeerde Quick Boys in augustus tijdens de seizoenvoorbereiding als oefenpartner van NEC. De voetbal lers van Pim van de Meent wonnen destijds met 1-5. "We waren toen net met de training begonnen", herinnert rechtsback Teun van der Plas zich, "steeds kwamen we net iets te kort". Of dat straks in De Goffert anders zal zijn betwijfelt Van der Plas. Hij had NEC liever thuis getroffen. "Dan hadden we de steun van een paar duizend supporters gehad. Ik denk dat we daar weinig kans maken. Maar dat betekent niet dat we niet zullen vechten. Want een wedstrijd weggeven, daar doet Quick Boys niet aan". Onder het toeziend oog van bondssecretaris Jan Huijbregts lootte André Hazes voorts de volgende wedstrijden: Breskens tegen de winnaar van de op 26 oktober te spelen wedstrijd Caesar-DESK; FC Twente-FC Utrecht; Feyenoord-Elinkwijk; De Graafschap- Heracles; FC Den Haag-Xerxes; Blerick-PEC Zwolle; AZ'67- Emmen; De winnaar van het duel IJsselmeervogels-De Treffers tegen DS'79; Fortuna Sittard-Go Ahead Eagles; FC Groningen tegen de winnaar van RBC-TOP; MW tegen de winnaar van Haarlem-Helmond Sport; De winnaar van PSV-Cambuur tegen NAC; Sparta-FC VW, UTRECHT (ANP) - De mogelijkheden voor de auto- en motorsportorganisaties te ontko men aan een heffing wegens het voortbrengen van geluidhinder worden in 1984 ver ruimd. Dat is een gevolg van een nagenoeg afgerond overleg tussen de ministeries van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (vrom) en wetenschap, volks gezondheid en cultuur (wvc) enerzijds en motor- en autosportorganisaties, alsmede de Nederlandse Sport Federatie (NSF) anderzijds. Aldus hebben de gesprekpartners giste ren tijdens een persconferentie in Utrecht bekend gemaakt. Roda's sluipschutter John Eriksen, volgens Rijnsburgse Bo Arie Lagendijk dan wel geen topper, maar dan toch zeker wel e Overeengekomen is dat eigenaren van een circuit, dat geen openba re weg is, minder snel verplicht worden een ontheffing op grond van de wet geluidhinder aan te vragen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling een dergelijke pro cedure verplicht te stellen voor elk circuit waarop vijf uur of meer per week auto- en/of motor sportactiviteiten worden ontwik keld. Dit "vijf uur-criterium" is nu aan merkelijk verruimd. Volgend jaar zullen permanente circuits, die minder dan veertien uur per week worden gebruikt, vrijstel ling van die verplichting verkrij gen. Bovendien mag ten hoogste drie maal per jaar een circuit meer dan veertien uur per week einde worden gebruikt zonder dat een ontheffing moet worden aangevraagd. BARCELONA (EFE) - De Argen tijnse stervoetballer Diego Mara dona mag vrijdag al uit het gips, nadat hij drie weken geleden een zware enkelblessure opliep in de wedstrijd van Barcelona tegen Atletico Bilbao. Maradona, die de operatie goed heeft doorstaan, heeft geen pijn meer en de enkelbreuk herstelt voorspoedig. De Argentijnse in ternational knapte zienderogen op toen hem werd verteld, dat hij al snel kan beginnen met de re- validatie-oefeningen als voorbe reiding op zijn terugkeer. Bij Barcelona, ging men er aanvan kelijk van uit dat Maradona min stens vier maanden zou zijn uit geschakeld. Zandvoort Het circuit van Zandvoort valt bui ten deze regeling. De gebruikers ervan en de plaatselijke en pro vinciale overheid voeren, mede ten aanzien van de geluidhinder, een zogenaamd "breed overleg". Voor het circuit van Drente, waar jaarlijks de TT-races wor den gehouden, is deze regeling evenmin van kracht. In Assen is namelijk sprake van een wed- strijdbaan bestaande uit openba re wegen. Wel wordt overwogen van "Assen" een permanent cir cuit te maken. In 1984 heeft de nieuwe regeling nog weinig financiële gevolgen voor de organisatoren van snel heidwedstrijden. Immers, de overeenkomst zal eerst op 1 ja nuari 1984 van kracht worden. De afwerking van de aanvraag voor een vergunning vergt ge middeld ongeveer zeven maan den. Pas als de vergunning is verleend, legt de overheid de ge bruiker van een permanent cir cuit een financiële heffing op. De Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging heeft met betrekking tot het probleem van DUBLIN (GPD) - Ondanks het feit dat Ierland door twee nederlagen en een gelijkspel al is uitgeschakeld in de voorronde voor het Europees kampioenschap voetbal hoeft Ne derland er vanavond niet op te rekenen dat het in Dublin gemakkelijk naar winst zal kunnen afwikkelen. Spelers en coach Eoin Hand willen in groep zeven waarin Spanje momenteel met 11 punten uit 6 wedstrijden de grote favoriet is, graag op de tweede plaats eindigen omdat ook die positie in de ogen van de Ieren nog volop sportieve waarde heeft. „Misschien is het volgens anderen een troostprijs maar als wij nog op 11 punten zouden komen dan zouden we daar erg blij mee zijn. Iedere zege is voor een klein land als Ierland trouwens goed. Voor ons is het winnen van Nederland dus een prestigezaak", aldus Hand. Om die reden treden de Ie ren in hun sterkste opstelling aan. Ook aanvoerder Tony Grea- lish van Brighton en vleugelver dediger Chris HughtQn van Tot tenham Hotspur, die last hebben van blessures, zullen kunnen worden ingezet. Grealish tobt met zijn knie en Hughton met zijn kuit. Na de training van dinsdagmorgen deelde Hand mee dat hij beide spelers kan laten opdraven. Hughton zal overigens wel kri tisch worden gevolgd door ma nager Keith Burkinshaw van Tottenham Hotspur. De Londen- se club heeft in het recente verle den overwogen niet langer spe- II III .■llll IIII J.IIIIIM ».U| I |IWjlll:l"|l llll.lll.il GRONINGEN (ANP) - Op de eerste dag van de voorver koop voor de Europacup wedstrijd op 19 oktober van FC Groningen tegen Inter Milan in de tweede ronde van bet UEFA-bekertoer- nooi is het Oosterpark-sta dion al uitverkocht. Dit heeft tot gevolg dat de noordelijke eredivisieclub beeft besloten bet geslaagde experiment uit de eerste ronde met het thuisduel te gen Atletico Madrid, dat via het Groningse kabelnet op een groot beeldscherm in de Evenementenhal werd ver toond, voort te zettenRuim 2400 supporters extra zijn bierdoor in staat de wed strijd tegen de Italiaanse club rechtstreeks te volgen. Bij de vorige uitzending was de hal in twee dagen uitver kocht. Als de 2400 kaarten opnieuw zo vlot aah de man worden gebracht, zal FC Groningen trachten de bal capaciteit uit te breiden tot 6000 plaatsen. Iers beschikbaar te stellen nadat Jim Holms (hij brak zijn been te gen Bulgarije), Tony Galvin en Hughton in de interland van Ier land geblesseerd waren geraakt. Met hetzelfde elftal, waarmee hij vandaag van start gaat, klopte Hand op 21 september IJsland. De Ieren wonnen met 3-0 en overtroffen daarmee de prestatie van Nederland dat vorig jaar in Reykjavik op 1-1 werd gehou den. „Het is pas de tweede keer in dit Europees kampioenschap dat ik een elftal kan opstellen dat ik graag zie spelen", aldus Hand. Dat twee spelers zich pas dins dag bij de groep hebben gevoegd is voor Hand dan ook geen pro bleem geweest. Liam Brady miste de training van maandag omdat hij zich niet eer der kon vrijmaken bij zijn Ita liaanse club Sampdoria en Mick Walsh die overigens op de reser vebank moet plaatsnemen, moest uit Portugal komen. Toen zich begin september een verge lijkbare situatie voordeed met het Nederlands elftal omdat Piet Schrijvers op maandag in Italië vertoefde en niet kon trainen be sloot bondscoach Rijvers om de spelers voor de interland tegen IJsland pas op dinsdag bijeen te roepen. Wel wordt het door Hand als een nadeel ervaren dat hij in jaren al geen vriendschappelijk duel meer heeft kunnen spelen. De laatste keer was dat het geval in 1979 toen tegen het nationale team van de Verenigde Staten werd gespeeld. Voor dergelijke oefenduels worden de spelers die voornamelijk bij Engelse clubs in dienst zijn, niet vrijgege ven. Hand hoopt echter dat die situatie het komende jaar zal veranderen nu het bestuur van de Ierse voet balbond overeenstemming heeft bereikt met de FIFA-president Joao Havelange, die op dit ogen blik in Dublin is, over het spelen van vriendschappelijke wedstrij den tegen Mexico, Argentinië, Spanje en Brazilië. Had Ierland ook dit jaar in oefeh- duels kunnen experimenteren dan zou het wellicht een belang rijke rol hebben gespeeld in de kwalificatiegroep waarin het tot nu toe de uitwedstrijden heeft verloren tegen Nederland (2-1) en Spanje (2-0) en op eigen veld gelijk heeft gespeeld tegen Span je 3-3. Dat laatste duel werd nog afgewikkeld in het stadion aan de La^sdowne Road. Aangezien dat onderkomen wordt gereno veerd is Ierland voor de confron tatie met Nederland uitgeweken naar het in 1920 aangelegde Da- lymount Park waar slechts 35.000 toeschouwers kunnen worden ondergebracht. In dit bouwvallige stadion hoopt Ier land zijn record in kwalificatie wedstrijden te handhaven. Al elf jaar heeft het op eigen veld voor EK en WK namelijk niet verloren. De laatste tegenstander die met een overwinning uit Ier land wist te vertrekken was de Sowjet-Unie. Om die prestatie nog te verbeteren hebben de Ie ren vooral weer op het nemen van vrije trappen en hoekschop pen geoefend. Drie jaar geleden werd Nederland op die manier in de 83e minuut verslagen toen Lawrenson de bal uit een vrije trap van Brady in kopte en vorig jaar werkte Sta- pleton op die wijze een achter stand van 3-1 weg tegen Spanje. Eerst liet Brady Stapleton uit de vrije trap scoren en vervolgens legde ook O'Callaghan de bal af gemeten op het hoofd van de lan ge spits die nu door debutant Si- looy moet worden de geluidhinder een enquête ge houden waarop 102 verenigingen reageerden. Gebleken is dat zo'n zestig van deze verenigingen door de verruiming van de voor schriften buiten de verplichting vallen een vergunning aan te vra gen. Bij de oude vijf uur-regeling gold dat slechts voor 34 vereni gingen. HEERENVEEN (ANP) - IJshoc- keylandskampioen Heerenveen heeft gisteravond in eigen huis de eerste ontmoeting in de eerste ronde van de ijshockey-Europa- cup met 8-5 van het Noorse Furu- set (Oslo) gewonnen. In de matig bezette Heerenveense ijshal, slechts 1250 toeschouwers, had de Westduitse scheidsrechter La cher het niet moeilijk. De Noorse ploeg met negen internationals, voelde zich niet geroepen de vete welke vorig jaar in de interland Noorwegen-Nederland ontstond, op te rakelen. Zodoende zagen de toeschouwers een vrjj interes sant duel. Aanvankelijk keek Heerenveen te gen een achterstand aan en liep daarna uit tot 4-1. De Noorse kampioen vocht terug en wist de marge lange tijd klein te houden. Met 4-3 ging de tweede rust in. Nadat Tonny Collard de marge weer had verruimd (5-3) hield Skaare Furuset in de race (5-4). Maar Heerenveen liet zich de ze ge niet meer ontgaan. De einduitslag van 8-5 geeft vol doende basis om de tweede wed strijd tegen de Noren, vanavond eveneens in Heerenveen, met vertrouwen tegemoet te zien. De uiteindelijke winnaar komt in de tweede ronde uit tegen het Zweedse Djurgarden. Heerenveen kreeg 12 strafminuten, Fu ruset 14 strafminuten. Het scoreverloop: 15. Skaare 0-1; 22. To ren 1-1; 28. Collard 2-1; 33. Janssen 3- 1; 35. McDonald 4-1; 35. Hofï 4-2; 36. Bergsen 4-3; 46. Collard 5-3; 50. Skaare 5-4; 56. Janssen 6-4; 57. Toren 7-4; 57. Van Wieren 8-4; 58. Skaare 8-5. Vleugelverdedigers Bij Nederland moet het gevaar vol gens Hand vooral komen via de vleugelverdedigers Wijnstekers en Boeve. „Ik weet dat zij graag en veelvuldig naar voren komen. Het gaat er dus om om hen tegen te houden.". Hand waakt er overigens voor om Nederland extra te motiveren door Ierland bij voorbaat tot win- De Ierse bondscoach Eoin Hand (links) is er op gebrand het Nederlands elftal vanavond dwars te zitten. In dat kader nam hij gisteren zijn strategie nog eens door met hulptrainer Terry Conroy en Tony Calvin. (Foto anp> naar uit te roepen: „Ik heb Ne derland niet meer zien spelen sinds wij vorig jaar in Rotterdam hebben verloren, maar ik weet dat het team weer op weg is naar de plaats die het ooit heeft ge had. Het zal echter nog wel een tijd duren voor Nederland weer tot de top zal behoren. Ik ben het er overigens niet mee eens dat Nederland zo'n onervaren ploeg zou hebben. Er lopen toch ge noeg gevestigde krachten rond in het elftal. Ook daarom zeg ik niet dat wij favoriet zijn. We gaan gewoon spelen. Winnen we dan zijn we blij". Opstelling Ierland: McDonagh; Devine, Hughton, Moran, Law renson; Waddock, Brady, Grea lish; Stapleton, Robinson en O'Callaghan. ROTTERDAM (ANP) - Martin Venix, de oud-wereldkam pioen bij de profstayers, wordt de nieuwe baancoach in het sportpaleis Ahoy'. Ve nix is de opvolger van Ge rard Koel, die zijn functie heeft neergelegd. In het win terseizoen zal Venix zich on der meer bezighouden met de serie Ahoy'-op-zondag- wedstrijden. In het Rotter damse sportpaleis bestaan verder plannen in de komen de maanden vier wedstrij den op donderdagavond te houden. In die avondwed strijden, die geënt zijn op de zogenaamde medaillekoer- sen van het Sportpaleis van Antwerpen, zal voorname lijk aandacht worden be- steed aan de Olympische baannummers. Venix vertelde gisteren tij dens een bijeenkomst in Rotterdam bij de Koninklij ke Nederlandse Wielrenunie gesolliciteerd te hebben naar de functie van baan coach, die na het opstappen van René Pijnen vacant is. Volgens KNWU-vertegen- woordiger Groen zouden ook Lijn Loevesijn en Roy Schuiten belangstelling voor de functie van baan coach van de KNWU hebben: "Er is nog geen beslissing genomen. De sollicitatiepro cedure is nog in gang. Uiter aard is Martin Venix ook een goede kandidaat". Venix verklaarde, dat als de beroepsrenner zal stoppen, de KNWU hem als nationaal baancoach mag aanstellen. "De werkzaamheden van baancoach en beroepsrenner zijn niet te combineren. Dat is bij René Pijnen wel geble ken".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13