Sekteleden nog niet aangepakt Gaswolk bedreigt uur lang zuidelijk Drente Partner R. Kamer opgepakt -C Gasprijs mogelijk op 1 april omhoog Acht verwaarloosde kinderen opgenomen Haagse bouwplannen in knel na eis provincie Kabinet wil gesprek over plan van FNV MAANDAG 10 OKTOBER 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De verhoging van de aardgasprijs voor kleinge- bruikers kan eventueel enkele maanden worden uitgesteld. Maar dan komt minister Ruding (financiën) wel met andere maat regelen om de vermindering van overheidsinkomsten op te van gen. Dat zei minister Van Aar- denne (economische zaken) za terdag voor de Vara-radio. Het kabinet heeft besloten dat ge zinnen volgend jaar drie cent méér moeten betalen voor het aardgas. Van Aardenne vindt het geen punt als deze verhoging bij voorbeeld tot 1 april wordt uitge steld. Vooral het CDA heeft aan gedrongen op het niet doorgaan van de voorgenomen prijsverho ging. Dat kost de schatkist echter ruim honderd miljoen gulden. Vol gens Van Aardenne zal zijn colle- ga Ruding dat gat in de over heidsinkomsten dekken door een verhoging van indirecte be lastingen, zoals de btw of de ac cijnzen. De minister hield vast aan het prin cipe van de aanpassing van de aardgasprijs aan de prijs van huisbrandolie. In de komende drie jaren moet het aardgas ne gen cent duurder worden, aldus Van Aardenne. Dat moet in drie gelijke stappen worden gedaan, anders zou de overgang te groot zijn. Op welke datum in een jaar de verhoging ingaat, is daarbij niet van belang, aldus Van Aardenne. De Vegin, de vereniging van gasbe drijven, blijft tegenstander van de voorgenomen prijsverhoging. Volgens voorzitter Caland is de koppeling aan de huisbrandolie niet terecht. „Wij hebben geen boodschap aan die koppeling. Zo zouden we alle ficties in kunnen voeren", aldus de voorzitter. De Vegin is bereid de „marktwaar de" voor het aardgas te betalen en niets meer. Volgens Caland is die marktwaarde de prijs die nu voor gebruik in rekening wordt gebracht. AMSTERDAM - Alle twintig jonge kinderen die vrijdagavond in Amsterdam door de politie werden weggehaald bij leden van een sektebeweging, vertonen verschijnselen van ernstige lichamelijke, geestelijke en sociale verwaarlozing. Vier peuters verbleven gisteravond nog in een ziekenhuis, vier andere zijn in een opvangcentrum opgenomen. De overige kinderen zijn dit weekeinde aan hun ouders teruggegeven. Tegen de sekte leden is nog geen strafrechtelijke vervolging ingesteld. Ook de 54-jarige leider van de groep, de Amsterdammer J. O., gaat voorlopig vrijuit. L>e acnt verpleegde kinderen zijn aan de Raad voor de Kinderbe scherming overgedragen. Dit be tekent dat de ouderlijke macht voorlopig is opgeschort. Aan de hand van het onderzoek van de raad moet de rechter bepalen of de ouders definitief uit de ouder lijke macht worden ontzet. Vertrouwensarts A. J. Kroes zegt dat de toestand waarin de kinde ren zijn aangetroffen ernstiger is dan aanvankelijk werd aangeno men. De meesten hadden als ge volg van de verwaarlozing door de ouders infecties opgelopen. Bij een van hen liep het pus uit de ogen. Anderen hadden last van schimmelvorming in de mond. Ze zaten bijna allemaal onder de-insektebeten. Dokter Kroes heeft op een diepgaand onderzoek door de Raad van de Kinderbescherming aangedron gen. Chinese leer De ongeveer vijftig sekteleden zeg gen allen de Chinese Tai-Chi-leer aan te hangen. In ons land zijn een aantal Tai-Chi-groepen die, voor zover bekend, niets met sektevorming van doen hebben. Tai-Chi is een bewegingsleer waarbij zelfverdediging centraal staat. Tijdens de soort schijnge vechten wordt agressie zo veel mogelijk vermeden. Meestal wordt Tai-Chi in groepsvorm be dreven. De Amsterdamse politie gaat ervan uit dat de 54-jarige Amsterdam mer J. O. zijn psychische invloed op de Tai-Chi-groep langzaam maar zeker heeft weten te ver sterken. Daarbij is de oorspron kelijk Tai-Chi-bewegingsleer volledig op de achtegrond ge raakt. O. ontwierp een eigen taal en ging een eigen richting aan de Tai-Chi-leer geven. Centraal daarbij stond: de vrouw stelt niets voor, ze dient seksueel ver nederd te worden. De natuurlij ke band tussen moeder en kind mocht niet langer voortduren. En dat alles, vermoedt de politie, om de relatie tussèn de sektele den en O. te verstevigen. De kinderen van de sekteleden werden direct na de geboorte bij de moeder weggehaald en „in de groep gegooid", zoals een politie man het uitdrukte. Bij toerbeurt i vrouwen de „zorg" voor de boreling op zich. Baby's die niet konden kruipen werden daartoe hardhandig ge dwongen. Wanneer ze niet kon den staan, werden ze rechtop aan de tafel vastgebonden. Als ze huilden gingen ze het stookhok in en wanneer de kinderen, in leeftijd variërend van een paar dagen tot twee jaar, niet wilden eten, kregen ze dagenlang het zelfde voedsel voorgezet. De volgers van O., op een Ameri kaan na allemaal Nederlanders en afkomstig uit alle delen van het land, gaven de helft van hun inkomsten af aan de groepslei der. De helft van de leden, door de politie als zeer intelligente mensen aangeduid, had een baan. De andere helft leefde van een uitkering. Een paar groepen leefden in communevorm. Vernederingen Vanaf 1976 organiseerde O. in Bel gië al „sekte-achtige" cursussen. De zaak kwam aan het rollen toen de Belgische politie een on derzoek instelde naar een wegge lopen minderjarig meisje dat bij O. in de groep zat. Ontdekt werd toen dat O. ook in Amsterdam werkzaam was. Vele maanden hield de Nederlandse politie de sekte in de gaten. Uit verklarin gen van ex-leden van de sekte werd duidelijk dat de aanhan gers van O. en met name de vrou wen aan zware geestelijke en li chamelijke vernederingen bloot stonden. Twee weken geleden bezocht de politie een bijeenkomst van de uit sekteleden bestaande dans en muziekgroep van O., optre dend onder de naam Jim Burch and his Show-group. Bij die gele genheid constateerden een arts en een verpleegster dat een aan tal kinderen er „ongezond" uit zag. Een volgende uitvoering van de Show-group werd afgewacht alvorens justitie afgelopen vrij dag, in het belang van de kinde ren, ingreep. WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. 15 11 2 De Bilt geheel bew. 14 12 06 Deelen motregen 13 11 2 Eelde geheel bew. 13 11 2 Eindhoven motregen 13 11 1 Den Helder regenbui 1 Rotterdam motregen 14 12 2 Twente motregen 13 0 3 Vlissingen 15 14 5 Zd.Limburg geheel bew. 13 11 4 Aberdeen 11 1 Athene licht bew. 25 18 0 Barcelona onbewolkt 22 14 0 13 6 2 Bordeaux 20 8 0 Brussel motregen 14 12 6 Frankfort motregen 14 11 09 Genève 15 7 04 Helsinki 7 0 02 Innsbruck half bew. 13 9 7 Klagenfurt half bew. 21 5 0 Kopenhagen 12 3 0 Lissabon onbewolkt 24 15 Locarno onbewolkt 21 9 0 Londen zwaar bew. 16 13 2 Luxemburg 12 11 5 Madrid licht bew. 27 11 0 Malaga licht bew. 26 17 0 Mallorca 26 12 0 Malta half bew. 26 19 0 München 11 10 15 Nice half bew. 23 16 0 Oslo 1 Parijs motregen 16 13 01 half bew. 231 15 04 Split onbewolkt 13 0 Stockholm onbewolkt 6 1 02 Wenen 15 7 2 12 11 2 Casa Blanca 26 19 0 Istanbul 21 0 0 Las Palmas 23 Beiroet onbewolkt 30 21 0 Tel-Aviv onbewolkt 28 20 0 Tunis licht bew. 27 17 0 DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag is opgeschrikt door een brief van de provinciale di rectie volkshuisvesting, waarin staat dat alle woningbouwplan nen voor 1984 voor 21 oktober van dit jaar kant en klaar bij het ministerie moeten zijn ingele verd. De bouw van honderden woningen is hierdoor onzeker geworden. Dit heeft de gemeente zaterdag laten weten. De nieuwe maatregel werd de wet houders van stadsvernieuwing, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van Den Haag eerder deze week tot hun grote verras sing meegedeeld in een gesprek met de hoofdingenieur-directeur volkshuisvesting in Zuid-Hol land, J.L.P. Post. Hij stelde de drie wethouders ervan op de hoogte dat alle bouwplannen Campagne voor De Waarheid begint vrolijk AMSTERDAM (ANP) - Met de "heeeel-links-doet-het-met- De-Waarheid-show" zaterdagmid dag in het Amsterdamse Paradi- so is een begin gemaakt met de campagne ter versterking van het dagblad De Waarheid. Waarheid-redacteur Constant Vecht maakte op de door ruim duizend mensen, voornamelijk jongeren, bezochte bijeenkomst bekend dat er voor dit doel een fonds met een breed comité van aanbeveling is opgericht. Het doel van het fonds is, aldus de toelichting van campagneleider Bart Luirink, de ontwikkeling van De Waarheid als een krant die voor meer linkse mensen in teressant is, door te zetten. Als er geen verandering komt in de fi nanciële toestand van De Waar heid, komen we met één ander half jaar in grote problemen, zo voegde hij er aan toe. Op de bijeenkomst werd bekend gemaakt dat de eerste 43.000 gul den voor het fonds al binnen zijn. Het bedrag werd in een telefoni sche actie van Waarheid-redac teuren en enkele lezers van dit blad in twee dagen ingezameld. Behalve een programma van mu ziek en zang waren er ook ver schillende praatshows waaraan kamerleden van CPN, PPR en PSP, journalisten van Vrij Ne derland, De Waarheid, VPRO, Radio Stad en VARA als ook be kende personen, onder wie PvdA-wethouder Walter Etty uit Amsterdam, deelnamen. Politie treedt op tegen prostitutie ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie is vrij dag- en zaterdagavond opge treden tegen de prostitutie- overlast in de omgeving van de Nieuwe Binnenweg en de Claes de Vrieselaan in die stad. In totaal werden 52 pro cessen-verbaal opgemaakt wegens verkeersovertredin gen. De buurt, die al jaren aandringt op maatregelen, heeft voor namelijk last van de nachtelijke verkeersdrukte en de links en rechts gepar keerde auto's. Zeven prosti tuees werden mee naar het bureau genomen. LOS ANGELES/AMSTERDAM (UPI/ANP) - De politie in de Amerikaanse staat Californië heeft vrijdag de 65-jarige Ber nard Whitney gearresteerd, die met Rienk Kamer uit Moergestel wordt verdacht van grootscheep se oplichting met onroerend goed in de Verenigde Staten. Dit meldt zaterdag het Amerikaanse persbureau UPI. De oplichting betreft volgens het openbaar mi nisterie in Los Angeles zeker een half miljard dollar. Whitney wordt beschuldigd van tenminste 57 gevallen van op lichting. Het gaat volgens open bare aanklager Henry Rossbach- ner en FBI-woordvoerders om de grootste zwendel met onroe rend goed, ooit in de Verenigde Staten voorgekomen. Whitney heeft met Kamer onge veer vierduizend mensen, meest Nederlanders, opgelicht. De slachtoffers kochten onwetend waardeloze stukken land in de Staten Californië, New York, Te xas en Utah. Een van de projec ten van Whitney en Kamer was het American Land Program. De Nederlandse politie arresteerde Kamer begin dit jaar. Hij is later voorlopig vrijgelaten op voor Ouders en kinderen van de sekte beweging wachten in de nacht van vrijdag op zaterdag op het bureau Waddenweg op de dingen die ko men gaan nadat de politie wegens kinderverwaarlozing heeft inge grepen. (Foto ANP) niet alleen moeten zijn ingediend voor 21 oktober, maar ook voor die datum moeten zijn goedge keurd door Gedeputeerde Sta ten. Tot dusver was het de gewoonte dat de gemeente haar plannen voor het volgende jaar nog tot in december kon indienen, aldus een woordvoerder van de ge meente zaterdag. Bij de vaststel ling van de contingenten voor 1983 waren de procedures voor sommige plannen pas in februari afgerond. Volgens dezelfde woordvoerder gaat de formele stellingname van de provinciale directie voor grote problemen zorgen. De gemeente heeft nog plannen liggen voor de bouw van honderden woningen, waarvan het de bedoeling was ze in het contingent voor 1984 op te nemen. Het is uiterst onzeker of deze plannen nog wel tijdig door gemeenteraad en Gedeputeerde Staten kunnen worden geloodst. Een bouwplan voor 106 woningen aan de Zeekant in Scheveningen is op het laatste moment toege voegd aan de raadsagenda voor komende maandag, aldus de woordvoerder. Het ministerie kon zaterdag geen commentaar geven. Defensie tevreden over 'Donderslag' DEN HAAG (ANP) - De land- machtoefening "Donderslag", die zaterdagmiddag om 12.00 uur is beëindigd en waaraan enkele honderden reservisten hebben deelgenomen, is geslaagd. Hoe wel de reservisten vier jaar niet in dienst zijn geweest, bleken hun militaire kennis en vaardig heden over het algemeen ruim voldoende. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van defensie zaterdag meegedeeld. Donderdagochtend werden 530 re servisten opgeroepen, die zich binnen enkele uren moesten melden bij drie opkomstcentra. Vandaar gingen ze donderdag avond naar het militaire schiet kamp de Harskamp bij Ede. Van de 530 opgeroepenen hebben er 390 aan de actie deelgenomen. Aan 51 man is uitstel verleend om verschillende redenen. Nege nen tachtig man zijn niet opge komen. Door de vloer gezakt bij rel op schoolfeest ROTTERDAM (ANP) - Een disco-avond in de school St. Laurenscollege in Rotterdam is vrijdagavond voortijdig beëindigd door ingrijpen van de politie. Tussen de vijfhon derd scholieren had zich een aantal jongeren gemengd dat niet op de school thuishoor de. Zij staken in het gebouw vuur werk af. Hierop ontstonden enkele vechtpartijen. Toen de raddraaiers een aantal brandblussers leegspoten, brak er volgens de politie pa niek uit. Een grote groep scholieren vluchtte een gang in en zakte door het plotselin ge gewicht door de vloer. De politie heeft de school toen ontruimd. Er werden vier jongens aangehouden. GROTE BUIT (ANP) - Bij een in braak in een kunstgalerie aan de Stratumsedijk in Eindhoven is voor 200.000 gulden aan goe deren buitgemaakt. Dat heeft een woordvoerder van de Eind- hovense politie gisteravond be kendgemaakt. De buit bestaat onder meer uit antieke ikonen, bronzen plastieken en sieraden. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka binet gaat alsnog met de FNV praten over het door de vakcen trale voorgestelde sociaal-econo mische beleid. Dit gesprek vindt zo snel mogelijk plaats na de de ze week te houden algemene be schouwingen in de Tweede Ka- Het debat in de Tweede Kamer over het kabinetsbeleid moet ruimte openlaten voor een ge sprek met de vakbeweging, me nen de ministers De Koning (so ciale zaken en werkgelegenheid) en Van Aardenne (economische zaken). De Tweede Kamer moet de richting van het beleid aange ven, maar niet alles vast willen vastleggen, menen beide minis ters. Overigens toonde premier Lubbers zich vrijdag ook voor stander van een gesprek met de vakbeweging. De FNV heeft zich de laatste tijd vooral kritisch over het kabinet uitgelaten omdat de ministers negatief op het FNV-plan rea geerden zonder eerst met de op stellers van het plan te praten. In het plan stelt de vakbeweging voor iedereen twee procent loon te laten inleveren voor meer werk. Verder moet de overheid vijf miljard gulden extra in de economie pompen om de werk gelegenheid te stimuleren. Minister De Koning sprak voor de TROS-radio zijn twijfel over het plan uit. „Op korte termijn kan een injectie van vijf miljard goed zijn, maar we moeten dat later toch weer terugbetalen. Ik vraag me af of we dat risico kunnen aanvaarden", aldus de bewinds- Van Aardenne liet zich voor de VA- RA-radio positiever over het al ternatief van de vakbeweging uit. Vooral de verdergaande loonmatiging, die de FNV voor stelt,. kreeg zijn instemming. Maar hij deelde het bezwaar van De Koning. „De prijs van het plan is erg hoog. Ik vrees dat het op de lange duur slechter uit werkt dan het kabinetsbeleid", zei hij. FNV-voorzitter Wim Kok verklaar de zaterdagmiddag voor de VA- RA-radio dat hij vrijdagavond met premier Lubbers, minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) en CNV- voorztter Harm van der Meulen in Den Haag aan tafel heeft geze ten. Daar is volgens Kok afge sproken dat een oreïnterend ge sprek tussen kabinet en vakbe weging zo snel mogelijk zal vol gen na de algemene beschouwin gen volgende week in de Tweede Kamer. ZUIDWOLDE (ANP) - Een wolk aardgas heeft zaterdagmiddag geruime tijd de Drentse dorpen Zuidwolde, Alteveer en Kerken- veld bedreigd. Enkele boerderij en in de omgeving moesten in verband met het explosiegevaar worden ontruimd, terwijl de be volking in de dorpen werd gead viseerd de waakvlammen te do ven en de hoofdkranen dicht te draaien. Ook kwam het verkeer op de rijksweg tussen Ommen en Hoogeveen enige tijd stil te lig gen. Het gas ontsnapte uit een lek in een regionale hoofdleiding, die ter hoogte van het recreatiege bied Klein Zwitserland door een bulldozer was vernield. In tijd van een uur kwam ongeveer 30.000 tot 40.000 kubieke meter gas vrij. Op de plaats van het gas lek ontstond een gat van drie bij drie meter. Het lek werd vrij snel ontdekt door de centrale commandopost van de Gasunie in Groningen. Van daaruit werden onmiddellijk maatregelen genomen om het ge troffen deel van de leiding af te sluiten. Brandweer- en politie korpsen uit geheel Zuid-Drente verleenden assistentie. Nadat de brandweer van Hoogeveen met meetapparatuur had vastgesteld dat de giftigheid van het gas meeviel, werd de rijksweg vrij snel weer voor het verkeer vrij gegeven. In de loop van de mid dag was het lek bedwongen. Volgens een woordvoerder van de Gasunie komt een dergelijk on geluk of 'bedrijfsincident' maar zeer zelden voor. Nadat het gevaar was geweken, kwamen helpers en omwonenden kijken bij de krater en de gesprongen gasleiding in het Drentse Zuidwolde die door een bulldozer was stukgetrokken. (Foto Aoefo) waarde, dat hij zich beschikbaar houdt voor justitie. Kamer wordt tevens gezocht in Amerika. Om gekeerd wordt Whitney in Ne derland gezocht, aldus de Am sterdamse officier van justiei Wooldrik. Hij was zaterdagmor gen nog niet op de hoogte van de arrestatie van Whitney. Whitney is volgens UPI genaturali seerd Amerikaan. Hij kwam in 1939 als Nederlander de Verenig de Staten binnen. Hij wordt pro jectontwikkelaar en advocaat ge noemd. De borgsom voor zijn eventuele voorlopige vrijlating is vastgesteld op vijf miljoen dol lar. Antillen helpei Nederland in strijd tegen fiscale fraude WILLEMSTAD/DEN HAAG (ANP) De Antilliaanse rege ring is bereid met Nederland mee te werken om een einde te maken aan de internationale be lastingfraude via de zogenoemde Antillenroute. De Nederlandse Antillen zullen hun nationale wetgeving aanpassen opdat de bevoegdheden van de belasting dienst tot het verkrijgen van meer inlichtingen wordt uitge breid. Staatssecretaris mr. R.H. Koning (financiën) is gisteren terugge keerd van besprekingen op de Antillen over wijzigingen in de belastingregeling voor het ko ninkrijk. De Antillenroute houdt onder meer in, dat winsten van Nederlandse en buitenlandse on dernemingen via de Antillen worden geleid om zo de belas ting te ontlopen. Volgens het ministerie van finan ciën wordt het voor Nederland steeds moeilijker om belasting verdragen met andere landen af te sluiten ter vermijding van dubbele belasting. Door de An tillenroute mist Nederland bo vendien honderden miljoen gul dens aan Nederlandse belastin gen. De Antilliaanse regering is verder bereid mee te werken aan wijzi ging van de.koninkrijksregeling voor het verstrekken van inlich tingen. Ook valt er met de Antil- lianen te onderhandelen over de invoering van een dividéndbe- lasting voor dividenden die van Nederland naar de Nederlandse Antillen gaan. Van Zeil laat minimumprijs melk niet los HILVERSUM (ANP) - Staatsse cretaris Van Zeil (economische zaken) voelt er nog niets voor de wettelijke minimumprijs voor melk los te laten. De bewinds man zei dit gisteren voor de AVRO-radio in een reactie op de vorige week in de omgeving van Den Haag uitgebroken mini- melkoorlog. De Jac. Hermans- groep besloot toen zowel volle melk als halfvolle melk vijf cent onder de minimumprijs van res pectievelijk 1,24 en 1,03 gulden per liter te verkopen. Volgens Van Zeil berust de eerste verantwoordelijkheid voor het loslaten van de minimumprijs bij het Produktschap voor de Zui vel. Hij wil de besluitvorming in het schap, 19 oktober, afwach ten. Voorlopig moet de mini mumprijs vóór consumptiemelk worden gehandhaafd. Waar dat niet gebeurt, is er een rechts grond om een proces-verbaal op te maken, aldus de staatssecreta- Beumer leidt CDA in Euro verkiezingen UTRECHT (ANP) - Het CDA-par- tijbestuur heeft zaterdag in Utrecht in versterkte samenstel ling de definitieve advies-kan- diatenlijst voor de Europese ver kiezingen van juni 1984 opge steld. Voor het CDA-lijsttrekker- schap heeft het bestuur unaniem B. Beumer aan de partijraad voorgedragen. De partijraad stelt deze voordracht vast op 5 november in Bussum, waarna in februari 1984 door het congres de lijsttrekker wordt ge kozen. Op de eerste tien plaatsen van de zaterdag opgestelde advieskan didatenlijst staan: 1. B. Beumer, 2. W.J. Vergeer, 3. T. Tolman, 4. J.J.M. Penders, 5. Mevrouw J.R.H. May-Weggen, 6. Mevrouw E.C.A.M. Boot, 7. Y.M.C.T. van Rooy, 8. J.L. Janssen van Raay, 9. S.J. Jonker en 10. J.A.M. Reij De gemeentelijke afdelingen van het CDA beslissen tussen no vember en januari 1984 over d' uiteindelijke samenstelling va: de kandidatenlijst aan de hand van de definitieve advieslijst van het bestuur, de zogenaamde alfa betische groslijst. De CDA-delegatie in het Europees Parlement omvat tien leden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5