Frankrijk gaat Rijnzoutverdrag nu toch naleven "Russen dachten te schieten op spionagetoestel" Arafat verwacht confrontatie met snel hyne Conservatieve bijl in plaatselijke Britse overheid Massabetoging tegen Marcos in Manilla Builenpest in westen VS verdubbeld TE HUUR Klacht tegen overlijden van staalarbeiders Junta verbiedt protestmars in Santiago Zadelhoff Den Haag 070-643955 Maar wat is het effect? Militair akkoord Frankrijk en Spanje ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 Nieuwe gegevens wijzen uit: WASHINGTON - De Russen hebben niet geweten dat zij op 1 september een verdwaald Koreaans verkeersvlieg tuig neerschoten in plaats van een Amerikaans spiona getoestel. De inlichtingendiensten van de VS hebben de ze conclusie getrokken na een nieuwe evaluatie van ra darsignalen, radiocontacten en andere gegevens waar over de Amerikanen en Japanners niets willen meede len. Het wordt nu voor waarschijnlijk gehouden, dat de Sowjet-ge- vechtsvliegers onder de Boeing- 747 hebben gevlogen en niet er naast. Daarom zouden zij een verkort silhouet hebben gezien, dat zij mogelijk niet hebben kun nen thuisbrengen in de civiele sector. Volgens de New York Times heb ben de Russen gefaald in hun aanvankelijke pogingen het Ko reaanse passagiersvliegtuig te onderscheppen, toen het nog bo ven Kamchatka vloog. Het ra dioverkeer zou verraden dat de luchtverdediging het toestel in eerste instantie kwalificeerde als een RC-135, een Amerikaans spionagevliegtuig, dat kleiner is dan de 747. Misvatting De VS hebben toegegeven dat zo'n RC-135 in de buurt van de Boeing-747 heeft gevlogen. Het toestel maakte zijn vlucht bin nen het raam van het 'Cobra Da ne Spacetrack Radar System', waarmee de Amerikanen vanuit het internationale luchtruim testvluchten van Russische ra ketten gadeslaan. De radardata zouden uitwijzen dat de RC-135 al aan de grond stond op zijn ba- MANILLA (Reuter/UPI) Duizen den mensen hebben gisteren in Manilla gedemonstreerd tegen het bewind van president Mar cos. In het zakendistrict van de Filippijnse hoofdstad eisten meer dan 10.000 mensen het af treden van de president. De beto gers, onder wie studenten, arbei ders en kaderpersoneel, kwamen bijeen voor een twee uur duren de manifestatie op een voetbal veld in het financiële hart van de stad. Zij werden toegesproken door oppositieleiders die het af treden van de president eisten. In de Chinese wijk werd op hetzelf de moment ook betoogd en later op de dag trokken nog ongeveer 3.000 studenten door de straten van het centrum. Zij riepen leu zen als "Marcos dictator" en "Marcos Hitler". De verschillende acties maakten deel uit van een door de opposi tie gelanceerde campagne tegen het bewind van Marcos. Die cam pagne is begonnen na de moord op de Filippijnse oppositieleider Benigno Aquino op 21 augustus. De demonstraties hadden een vreedzaam verloop. De broer van Aquino is van plan in Manilla een staking .uit te roepen van een week om het aftreden van de president af te dwingen. Naar verluidt zouden vakbonds- en studentenleiders het met zijn plan eens zijn, maar-zou er in za- kenkringen weinig enthousias me bestaan voor een dergelijke actie op dit moment. WASHINGTON (GPD) - In het grootste park van Los Angeles, de stad waar volgend jaar de Olympische Spelen worden ge houden, is een met builenpest besmette eekhoorn gevonden. De gezondsheidsautoriteiten zijn onmiddellijk begonnen met sproeien tegen vlooien en het uit dunnen van de eekhoornbevol king, maar voor het eerst in zes tig jaar is deze ziekte doorge drongen tot het hart van een gro te stad. Elk jaar komen in de VS enkele ge vallen van de ziekte aan het licht, maar het aantal sterfgevallen be droeg dit jaar zes, een vérdubbe- ling vergeleken bij verleden jaar. In vijf westelijke Amerikaanse staten zijn 38 bevestigde geval len van pest gemeld, terwijl nog vijf 'verdachte' ziektegevallen werden geregistreerd. De meeste daarvan deden zich voor in Ari zona en Nieuw-Mexico. In Cali- fornië is maar één ziektegeval voorgekomen, zonder dodelijke afloop. Volgens de autoriteiten hebben een vochtige milde lente en zo mer in de westelijke staten voor recordaantallen met pest be smette vlooien gezorgd. De voorheen dodelijke ziekte kan tegenwoordig met antibiotica succesvol worden bèstreden. Het aantal gevallen dit jaar is hoger dan ooit sedert 1924, toen er 38 doden vielen, voornamelijk in Los Angeles. door Henk Kolb sis in Alaska toen het Koreaanse lijntoestel werd neergehaald, en in de lucht nooit dichter dan 80 kilometer bij de grens van het Sowjet-luchtruim is gekomen. De Koreaan en de RC-135 zouden zo'n 120 kilometer van elkaar verwijderd zijn gebleven. Deze gegevens zeggen de Amerikanen te hebben ontleend aan onder schepte Russische radarsigna len. De Russen hebben gezegd dat de twee toestellen elkaar in de lucht hebben ontmoet en tien minuten naast elkaar hebben ge vlogen. Russische radarwaarnemers spra ken achtereenvolgens van een RC-135, van een niet geidentifi- ceerd vliegtuig en van een in dringer. Naar de Amerikanen nu veronderstellen werd de misvat ting dat het om een militair ver kenningstoestel ging nog ver sterkt door het feit dat een eerste groep gevechtsvliegtuigen niet in staat bleek de Boeing-747, vliegend op een hoogte van 12 ki lometer en met een snelheid van 800 kilometer per uur, te vinden. Een nadere studie van de gege vens zou onthullen dat de Rus sen in eerste aanleg nooit dich terbij zijn gekomen dan ruim dertig kilometer. Gênant De nieuwe bijzonderheden en met name de gegroeide overtuiging dat de Russen inderdaad meen den met een militair toestel van doen te hebben, is ietwat gênant voor het Witte Huis en het minis terie van buitenlandse zaken in Washington, die zich bij herha ling op schrille toon tegen de Sowjet-Unie hebben gekeerd. Reagan sprak in een televisietoe spraak van een misdrijf tegen de mensheid en zei ook dat de 747 zo'n onmiskenbaar silhouet heeft, dat geen piloot het als iets anders kan herkennen dan een toestel van de burgerluchtvaart. Van de nieuwste gegevens waren Reagan en Shultz toen nog niet op de hoogte, zo wordt nu ge zegd. De Amerikanen blijven er bovendien bij dat de Russen hoe dan ook de identiteit van het vliegtuig onomstotelijk hadden moeten vaststellen, voordat zij hun raketten afvuurden. PLO-leider Arafat, eenzaam in een tent in een Palestijns vluchtelingenkamp in de buurt van de Noordlibanese havenstand Tripoli. Met zijn slinke schare aanhangers is Arafat daar ingesloten door Syriërs. Abou Moussa waarschuwt PLO-leider BEIROET Reuter/AFP) - PLO- leider Arafat verwacht binnen twee tot drie dagen een confron tatie met Syrische troepen in het noorden van Libanon. Hij zei dit vrijdag tot verslaggevers. Arafat en zijn aanhangers zijn in het noorden van Libanon in de buurt van Tripoli ingesloten door de Syriërs. De PLO-leider zei niet van plan te zijn het ge bied te verlaten. Hij wil bij zijn strijders en de naar schatting 40.000 Palestijnse vluchtelingen blijven. De Syriërs hebben twee pantser brigades, parachutisten en com mando-eenheden naar het noor den van Libanon gebracht, ter versterking van de 12.000 man die er al waren, zo zei Arafat tot de verslaggevers. De Syriërs zijn opgerukt tot op enkele honder den meters van de vluchtelin genkampen, aldus Arafat. Het gebied rond Tripoli is het eni ge bolwerk dat Arafat en zijn aanhangers nog hebben in Liba- Meerderheid Abou Moussa, de leider van de op stand binnen El Fatah tegen PLO-leider Yasser Arafat, heeft vrijdag verklaard dat zijn aan hangers nu in de meerderheid zijn. "We zijn nu in staat leiding te geven aan de strijd en Yasser Arafat kan alleen nog maar ver klaringen afleggen die de Pale stijnse en de Libanese strijd schaden", zo zei Abou Moussa op een persconferentie in het Liba nese Baalbek. Arafat en de weinige aanhangers die hij nog heeft, maken dezelfde fout als zij hebben gemaakt in Zuid-Libanon, Beiroet en daar vóór in Jordanië, zo zei hij. Abou Moussa voorspelde dat binnen enkele dagen het conflict binnen El Fatah opgelost zal zijn en dat de weinige guerrillastrijders die nu nog trouw zijn aan Arafat bin nenkort zullen aankondigen dat ook zij zullen overlopen. Hij her haalde zijn oproep tot een alge meen congres van Fatah dat be sluiten moeten O toekomst van de beweging. "Als Arafat niet aan onze eisen tege moet komt, dan zullen de militai re en civiele kaders binnen El Fa tah over zijn lot beslissen", aldus Abou Moussa. AD VERTENTIF in Alphen a/d Rijn in het hart van de randstad: CHALON-SUR-SAONE (AFP) - Sinds 1976 zijn 33 werknemers van een staalfabriek in het oos ten van Frankrijk gestorven aan kanker in de lucht- en spijsverte ringskanalen. De onder commu nistische leiding staande CGT (Confederation Generale du Tra vail) heeft vrijdag een aanklacht wegens dood door schuld inge diend bij het parket. De overleden arbeiders, smelters en lassers, werkten voor een fa briek in Chalon-sur-Saone, die 700 produktiearbeiders heeft. Volgens de CGT kan de kanker veroorzaakt zijn door inademing van kankerverwekkende sub stanties in het speciale staal voor de ketels voor kerncentrales die bij de fabriek worden gemaakt. SANTIAGO (AFP) - De Chileense regering heeft vrijdag de "mars voor de democratie" verboden, die de gezamenlijke oppositie voor dinsdag had aangekondigd. De mars zou de eerste zijn waar aan de hele oppositie van rechts tot links deelneemt. De Chileense autoriteiten hebben aan de organisatoren de sugges tie gedaan in plaats van de mars een bijeenkomst te houden in een park buiten het centrum van Santiago. NAVO wil minder tactische wapens WASHINGTON (DPA) - De NA- VO wil het aantal tactische atoomwapens voor gebruik op het slagveld eenzijdig verminde ren van ongeveer 6000 tot 4500 of 4000. Dat heeft de Amerikaanse pers vrijdag gemeld. De vermin dering zou op 22 oktober tijdens de zitting van de nucleaire plan- ninggroep van de NAVO in Otta wa bekendgemaakt worden. Op deze zitting komen de ministers van defensie van de NAVO-lan- den bij elkaar. NIEUW COMPLEX BEDRIJFSUNITS, TOTAAL 7200 M2, INCL. 1900 M2 KANTOOR IN UNITS VAN 450 M2. UITERST MODERNE OUTILLAGE, UITSTEKENDE SITUERING. informatie en verhuur: Hopman Groep B.V. Boerhavelaan nabij hoofdstation N.S.. Zoetermeer. Tel.: 079-219350. n bednjfsobjecten LONDEN (Reuter) - De Britse conservatieve regering heeft vrij dag plannen bekendgemaakt om grootschalige plaatselijke over heden in zeven steden af te schaffen, die alle in handen zijn van de socialistische oppositie. Onder de tegen april 1986 op te hef fen metropolitane raden is de "Greater London Council", grootste gemeentelijke gezagsor gaan van Europa met een begro ting van twee miljard pond ster ling. De minister voor milieu, Patrick Jenkin, zei op een persconferen tie dat de afschaffing van de councils een grote besparing zou opleveren en zou leiden tot gro tere doelmatigheid. Politici van Labour zeiden dat de plannen ten doel hadden de criti ci van de regering het zwijgen op te leggen en de voorzitter van de Greater London Council, Ken Li vingstone van Labours linker vleugel, noemde ze een "pig's breakfast" (zwijnenontbijt). Vol gens hem voeren de conservatie ven de plannen uit omdat ze het niet leuk vinden dat Labour- overheden zich hebben ingezet voor diensten en banen. Minister Jenkin zei dat de plannen gewoon het gevolg waren van de wilde excessen waaraan Livings tone en de zijnen zich hadden overgegeven. Livingstone heeft opzien gebaard met o.a. zijn op treden als gastheer voor sympa thisanten van het Ierse Republi keinse Leger en het geven van geld aan randorganisaties zoals een anti-kernwapenbeweging die "Baby's tegen de bom" heet. De Greater London Council heeft 850.000 pond sterling uitgetrok ken voor het bestrijden van de afschaffingsplannen. De andere af te schaffen councils zijn die van Liverpool, Newcastle, Man chester, Birmingham. Sheffield en Leeds-Bradford. De councils bemoeien zich met zaken als huisvesting, openbaar vervoer, de brandweer en behalve in Londen de politie. Aan de lijdensweg van het Rijnzoutverdrag komt een eind nu het Franse parle ment, de Nationale Vergade ring, heeft besloten zijn fiat te geven aan ondertekening van het zgn. Verdrag van Bonn. Daarmee kan, zeven jaar na dat de Rijnoeverstaten (Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland en Nederland) het eens werden over de ver dragstekst, een begin worden gemaakt met beperking van de zoutlozingen van de Fran se kalimijnen in de Elzas. door Hans Geleijnse en Lambiek Berends delingen in de Internationale Rijncommissie nodig zijn om daar overeenstemming over te bereiken. De Franse minister van buiten- Het verdrag behelst drie fasen. landse zaken, Claude Cheys- son, kwam in eigen persoon het voorstel tot ratificatie ver dedigen. Het kabinet van eer- ste-minister Mauroy had de afgelopen weken al het nodi ge voorwerk gedaan, want er bestaan in het Franse parle ment grote bezwaren tegen de ratificatie, vooral van de zijde van afgevaardigden uit de Elzas. Dat is ook de reden waarom sinds 1976 geen Franse regering het aandurf de met het Verdrag van Bonn naar het parlement te stap pen. Maar ditmaal was de weg geëf fend voor een soepele parle mentaire behandeling. Het is niet zo dat de socialistische afgevaardigden geen proble men zien in het Verdrag van Bonn. Maar het is de uitdruk kelijke politieke wil van de regering om de ongelukkige politieke erfenis uit het tijd perk Giscard d'Estaing te aanvaarden en op het diplo matieke vlak met Nederland in het reine te komen. De kwestie van het Rijnzout verdrag wordt sinds In de eerste, die twee i den na de ratificatie in moet gaan en in totaal anderhalf jaar mag duren, moeten de zoutlozingen in de Elzas met 20 kg per seconde worden te ruggebracht. In de tweede fa se. waarvoor twee jaar is uit getrokken, moet een vermin dering met 60 kg zijn bereikt. De kalimijnen lozen nu 130 kg zout per sec. en nemen daarmee bijna de helft van het totale aantal zoutlozingen (300 kg per sec.) voor hun re kening. Over de derde fase, het aanpak ken van de overige vervui lers. is in de verdragstekst nog niets vastgelegd. In te genstelling tot de kalimijnen, één grote vervuiler die het zout in vaste vorm loost, stor ten talrijke, voornamelijk Westduitse bedrijven hun zoutafval in opgeloste vorm in het Rijnwater. Door het ïn- dampingseffect is dan veel moeilijker vast te stellen welk bedrijf precies voor wel ke mate van vervuiling zorgt (en voor de bestrijding ervan moet opdraaien). tal maanden op het hoogste Overigens zijn nog steeds twee politieke niveau i handeld. Het is nauwelijks een geheim dat er van het Elysée instructies zijn uitge gaan naar de regering om de ratificatie op ktlrte termijn door het parlement te slepen. De persoonlijke vriendschap tussen president Francois Miterrand en de huidige Franse ambassadeur in Den Haag, Claude Kemoularia, zouden daaraan niet vreemd zijn. De ambassadeur lijkt de opvatting te huldigen dat het Rijnzout de betrekkingen tussen Nederland en Frank rijk vergalt en dat dit nadeli ge gevolgen heeft voor de po sitie van de Franse export naar de Lage Landen. In politiek Den Haag wordt het evenwel aan de „zorgvuldig opgebouwde Nederlandse druk" toegeschreven, dat de Fransen na zeven jaar traine ren eindelijk hun handteke ning willen gaan zetten. Die druk, zo meldt een welinge lichte ambtelijke zegsman, bestond niet alleen uit poli tieke pressie van regerings zijde, maar ook uit de vele perspublikaties en het voor de rechter slepen van de kali mijnen door de stichting Reinwater. Of de Westlandse tuinders er nu echt veel wijzer van wor den? Zij immers klagen al ja renlang steen en been over het verzilte Rijnwater, en door strikte naleving van het verdrag zou het zoutpercen- tage van het Rijnwater pas in 1988 met rond 20 procent kunnen dalen. Tegen die tijd, zo zeggen milieu-activisten, zijn de kalimijnen vrijwel uit geput en heeft het verdrag geen zin meer. Maar in politiek Den Haag is men zo pessimistisch niet. De Nederlandse regering, zo wordt beklemtoond, ziet in de nu ophanden zijnde Fran se ondertekening een „door braak" in de strijd tegen ver- zilting van het Rijnwater. Het verdrag richt zich weliswaar op het terugdringen van de zoutlozingen in de Elzas, maar in een later stadium die nen ook de andere „verzil- ters" van de Rijn, vooral de Westduitse industrieën, te worden aangepakt. Dat voor nemen althans is in de ver dragstekst vastgelegd, maar er zullen nieuwe onderhan- „technische details" niet op gelost: vastgesteld moet nog worden wanneer de fasen precies moeten ingaan en op welke plaats de kalimijnen hun zout gaan lozen. Aanvan kelijk was daarvoor Rheinin- gue in de Elzas aangewezen. Maar daartegen kwam de plaatselijke bevolking in het geweer, terwijl ook fabrikan ten van bronwater vreesden dat hun produkt door zoutin- jecties in de bodem een zilte smaak zou kunnen krijgen. Vanwege het hevige verzet in de Elzas (waar de noodlijden de kalimijnen de enige grote industriële werkgever zijn) besloot de Franse regering tot het instellen van een in ternationale commissie van deskundigen. Die wees Cha- lampé, aan de Frans-Duitse grens, aan. Maar van West duitse zijde stuitte dit op gro te bezwaren, omdat werd ge vreesd dat de zoutinjecties een bedreiging zouden kun nen vormen voor de drinkwa tervoorziening in de deelstaat Baden-Wuerttemberg. De kwestie is uiteindelijk opge lost door de briefwisseling hierover met de Franse rege ring tot onderdeel van het verdrag te verklaren. Parijs wordt daarin de mogelijk heid geboden alsnog een an dere plaats voor de zoutinjec ties vast te stellen. Dat kan echter pas gebeuren na over leg binnen de Internationale Rijncommissie en als onom stotelijk vaststaat dat de zou tinjecties geen gevaar voor het milieu van de buurstaten kunnen opleveren. Overigens is een opmerkelijke kant van het verdrag dat het (ook in het Europese recht verankerde) principe van de vervuiler betaalt is losgela ten. Het verdrag behelst een verdeelsleutel, waarbij Ne derland 34, Frankrijk en Duitsland 30 en Zwitserland 6 procent van de kosten voor hun rekening nemen. De Ne derlandse belastingbetaler le vert derhalve een bijdrage aan de bestrijding van ver vuiling die door een Frans bedrijf is veroorzaakt. In 1976 heeft de Nederlandse regering als „eenzijdige stap" om de inwerkingtreding van het verdrag te versnellen al ruim 20 miljoen gulden aan Parijs overgemaakt Uitwisseling officieren en gewapende eenheden PARIJS (AFP/UPI) - De ministers van defensie van Frankrijk en Spanje, Hernu en Serra, hebben vrijdag in Parijs een akkoord ge tekend voor militaire samenwer king. Het is voor het eerst dat beide landen een dergelijk sa menwerkingsakkoord tekenen. Wel leverde Frankrijk sinds 1959 al wapens aan Spanje. Het akkoord voorziet in de uitwis seling van officieren en gewa pende eenheden en het houden van gezamenlijke oefeningen. Frankrijk zal verder de wapenle veranties uitbreiden tot pantser wagens, helikopters en raketten. Voorts zal op militair-technolo gisch gebied worden samenge werkt en zullen de arsenalen van beide landen beter worden be nut. Volgens Franse functionarissen mag Frankrijk ook gebruik gaan maken van Spaanse havens en militaire bases. Deze clausule is overigens niet gepubliceerd. Het akkoord roept verder op tot "sa menwerking" tussen de politie korpsen van beide landen - de Franse gendarmerie en de Spaanse guardia civil. Volgens de Franse minister Hernu zullen beide korpsen "op een aantal ge bieden gecoördineerd hande len". 3et is overigens niet duidelijk of de samenwerking ook inhoudt dat de Franse politie-agenten Baskische terroristen opsporen die naar Frankrijk vluchten om aan een arrestatie in Spanje te ontkomen Madrid heeft herhaal delijk geklaagd dat Frankrijk geen pogingen doet om Baski sche terroristen te arresteren en dat het land weigert hen uit te le veren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7