Kabinet hoeft niets te vrezen C Lozingen chemische bedrijven afgekeurd Alleen PTT voert voorlopig acties Taxi's in Groningen opnieuw afgekeurd Zwaardere lasten voor samenwonenden Uitspraak op watertribiinaal Benzineprijs omlaag Treslong ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 GRONINGEN (ANP) - De Groninger politie heeft gisteren, net als afgelopen woensdag, zeven taxi's van de Groninger taxicen trale voor controle van de weg genomen. Daarvan bleken er, eveneens als op woensdag, vier in zo'n slechte staat dat ze niet langer mochten rijden. Bij de afgekeurde taxi's bevond zich een personenbusje voor het vervoer van schoolkinderen in rolstoelen. Van alle taxi's bleken de remschijven versleten te zijn. Bij het personenbusje functio neerde de stuurinrichting niet optimaal meer. Verder consta teerde de politie bij de taxi's gebreken als beschadigde dwar- schassis en defekte aandrijving op de achterwielen. De afgelopen week speelde bij de Groninger taxicentrale ook nog een conflict tussen de part-time chauffeurs en de directie. De zestig part-timers gingen niet akkoord met de nieuwe cao die de directie wilde laten ingaan. De directeur van de Groninger taxicentrale moet zich binnenkort voor de rechtbank verantwoorden in verband met het uitbetalen van zwart loon en het niet afdragen van sociale premies. De stemming onder de chauffeurs in vaste dienst bij de taxicentra le is inmiddels te snijden. Gisteren werd een vakbondsvergade ring belegd waarbij de chauffeurs de situatie bespraken. Er zullen eisen op tafel gelegd worden bij de directie in verband met de slechte toestand waarin de taxi's verkeren. DEN HAAG - Het voorstel van de regering om de "tweeverdie ners" zwaarder te gaan belasten, zal ingrijpende gevolgen hebben voor de koopkracht van veel on gehuwde èn gehuwde belasting plichtigen. Dat geldt voor zowel alleenstaanden als samenwonen den. De regering heeft gisteren bij de Tweede Kamer het wetsontwerp terzake ingediend. Kern van het wetsontwerp is dat iedere belas tingplichtige voor eenzelfde be lastingvrije voet in aanmerking komt en dat, naar gelang de leef situatie, daarop toeslagen ver leend kunnen worden. Alleen de alleenstaande ongehuw- den met een eigen huishouden gaan er (van 0 tot 6,9 procent, af hankelijk van het inkomen en de nieuwe tariefgroepindeling) op Binnenland De bekendmaking van het wetsontwerp over extra be lasting van tweeverdieners is gisteren niet in alle edi ties van deze krant meege gaan. Daarom een samen vatting van dit bericht ten behoeve van de lezers die het in hun editie hebben ge mist. vooruit. De huishoudens zowel van gehuwden als van onge huwd samenwonenden, waar slechts één inkomen binnen komt, gaan er niet op achteruit. In huishoudens met twee inko mens zal het koopkrachtoffer lig gen tussen 0 en 10,3 procent, af hankelijk van leeftijd, het inko men en de tariefgroep. De belastingvrije som voor iedere belastingplichtige bedraagt 7381,-. De toeslagen die daarop worden verleend zijn: - 2540,- voor alleenstaande on- gehuwden van 34 jaar en ouder; 5335,- voor de alléénverdie ners in een gezin of leefeenheid, indien de partner niet meer ver dient dan 4841,- per jaar, waar bij in het geval van samenwonen beide partners ouder dan 27 jaar moeten zijn; deze leeftijdsgrens vervalt wanneer de betrokkenen recht hebben op kinderbijslag of aftrek voor buitengewone lasten voor een eigen, aangehuwd of pleegkind; 2540,- voor de alleenverdie ners in gezin of leefeenheid als de partner meer dan 4841,- maar minder dan ƒ7381,- ver dient; 5335,- voor alleenstaande ou ders die één huishouding vor men met afhankelijke (pleeg kinderen jonger dan 27 jaar; maximaal 4076,- als aanvullen de toeslag voor alleenstaande ou ders die buitenshuis werken en één huishouden vormen met (pleeg-)kinderen jonger dan 16 jaar. Onder het gezamenlijk een huis houding voeren valt volgens het wetsontwerp niet alleen het sa menleven als man en vrouw, al dan niet gehuwd, maar ook het samenleven als ouder met kind. broer met zus, broers, zusters, oom en nicht, vrienden en vrien dinnen, collega's etc. De enige uitzondering hierop vormt de al leenstaande ouder die een huis houden voert met eigen, aange huwde of pleegkinderen die jon ger zijn dan 27 jaar. Het wetsvoor§tel leidt tot een ver zelfstandiging van de fiscale po sitie van de gehuwde, werkende vrouw. Ieder van de echtgenoten wordt door de nieuwe maatrege len immers geheel zelfstandig belast voor hun inkomensbe standdelen. In het wetsvoorstel wordt ook uit gegaan van de integrale rolwisse ling, waarbij de niet-verzelfstan- digde inkomensbestanddelen worden toegerekend aan de part ner met het hoogste inkomen, ongeacht of dat de man of de Het gevolg van de nieuwe voorstel len is dat de werknemers voor de eerste loonbetaling in 1984 - meest dus in januari - een nieu we werknemersverklaring moe ten invullen. Die zal de gegevens over de leefomstandigheden moeten bevatten op grond waar van de tariefgroep in de loon- en inkomstenbelasting voor de be trokkene wordt vastgesteld. ROTTERDAM (ANP) - De jury van het internationale watertribunaal, dat deze week in Rotterdam werd gehouden, heeft gisteren na afloop van een lange reeks van hoorzittingen uitspraak gedaan in acht aan klachten, waaronder die tegen AKZO, Shell en Duphar. In hun uitspraak veroordeelden de juryleden gisteren de lozingen van grote hoeveelheden milieu gevaarlijke stoffen door AKZO in de Rotterdamse Chemieha- ven. Ook meent de jury dat Shell de lozing van giftig afval in de Eerste Petroleumhaven van Rot terdam moet stopzetten. Het gaat vooral om de zogenaamde drins. DEN HAAG (GPD) - De loketbe ambten van de meeste grotere postkantoren in ons land nemen volgende week het voortouw bij de acties tegen het plan van mi nister Rietkerk om 3,5 procent te bezuinigen op de salarissen van ambtenaren, trendvolgers en uit keringstrekkers. De loketbeamb ten beginnen maandag een stipt heidsactie, die voorlopig tot vrij dag zal duren. Het publiek zal dus rekening moeten houden met langere wachttijden als het loketpersoneel volgens het boek je gaat werken, omdat het „we melt van de bureaucratische voorschriften bii de PTT". Ook bij het streekvervoer, en dan vooral rond Amsterdam, zal het volgende week mogelijk tot mo del- en prikacties komen. De modelactie van het loketperso neel wordt gehouden in de post- districten Groningen, Den Haag, Nijmègen, Haarlem, 's-Hertogen- bosch, Leeuwarden, Maastricht, Rotterdam, Utrecht, Zwolle en Middelburg. Van elke giropas of cheque zal nauwkeurig worden nagegaan of de nummers niet voorkomen op een lijst van gestolen of vermiste ADVERTENTIE pasjes of cheques. De pakket- post zal zeer nauwkeurig worden gewogen en ook wordt bekeken of de inhoud gerekend zou kun nen worden tot „giftige stoffen". Verder zal de kas met de nodige nauwkeurigheid worden opge maakt. Of er op korte termijn acties bij de Spoorwegen komen, is nog niet duidelijk. De Vervoersbond CNV gaat vanaf maandag de le den bij de Spoorwegen en het stads- en streekvervoer raadple gen over acties tegen het trend- beleid van de regering. De bond voelt niets voor stakingen, om dat de overheid aan een staking alleen maar geld verdient: er be hoeven dan geen salarissen te worden uitbetaald. Het spoorwegpersoneel aangeslo ten bij de Vervoersbond FNV wil direct na het overleg van 2 no vember, als de minister blijft bij zijn bezuinigingsplan, tot actie overgaan. Duphar in Amsterdam moet van de jury de lozing van afvalstoffen in de Noordzee stopzetten. De lo zingen van het bedrijf op het Noordzeekanaal acht de jury echter nog veel ernstiger. Ten slotte veroordeelde de jury de houding van de onderneming in zake het storten van vaten uiterst giftig afval in de Volgermeerpol der bij Amsterdam. De organisatie van het internatio nale watertribunaal, dat werd op gezet door elf Nederlandse mi lieugroeperingen, kondigde na afloop van het tribunaal aan de actie tegen de watervervuiling in Europa te willen voortzetten. Dit is onder meer afhankelik van de beschikbare gelden. Verder is de organisatie van me ning dat nu het antwoord aan de industrie is. De bedrijven, die op het tribunaal werden aange klaagd, hadden allemaal gewei gerd te verschijnen, ondanks dringende verzoeken van het wa tertribunaal. In aansluiting op het internationa le watertribunaal zal de Indiaan se vrouwenbeweging uit de Ver enigde Staten morgen in Rotter dam aandacht vragen voor het drinkwaterprobleem. De India nen beschuldigen de Amerikaan se regering ervan niets te doen tegen de toenemende vervuiling van hun drinkwaterbronnen. De Indianen hadden op het water- tribunaal aanvankelijk een klacht ingediend tegen hun rege ring wegens de verontreiniging van hun drinkwaterbron. De zaak kon niet worden behandeld, omdat een Canadees transport bedrijf de watermonsters, die op het tribunaal als bewijs hadden moeten dienen, onbruikbaar had gemaakt. HAARLEM De auteur Harry Mulisch ontving gisteren in Haarlem uit handen van oud-verzetsstrijdster Truus Menger het 200.000-e exemplaar van zijn boek De Aanslag. Het boek gaat voornamelijk om een in Haarlem gepleegde aanslag op een fascistische politieman tijdens de Tweede We reldoorlog en de gevolgen daarvan. ROTTERDAM (ANP) - De olie maatschappijen en zelfstandige oliehandelaren hebben voor de tweede keer binnen een week be sloten de prijs van benzine, die selolie en gasolie/huisbrandolie te verlagen. De prijsverlaging gaat begin volgende week in. Super en normale benzine worden 1 tot 1,6 cent per liter goedkoper. Diesel gaat gemiddeld twee cent per liter minder kosten. Levensonderhoud De kosten van levensonderhoud zijn tussen midden augustus en midden september met 0,4 pro cent gestegen. Dat blijkt uit ge gevens van het ministerie van economische zaken. Duurder werden kleding, aardappels, margarine en koffie. Goedkoper werden elektriciteit, tweede hands auto's, benzine, verse groenten en vers fruit, bloemen en kamerplanten. Ten opzichte van december 1982 is het prijsindexcijfer met 2,3 pro cent gestegen. Huur, verwar ming en verlichting steeg ten op zichte van december 1982 met 5,7 procent, vervoer en verkeer met 5,5 procent. Voeding, drank en tabak werden gemiddeld 1,3 pro cent duurder en kleding en schoeisel 4,1 procent goedkoper. Wanbeheer grondbedrijf Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Bij het ge meentelijk grondbedrijf in Am sterdam dreigt een verlies van tientallen miljoenen guldens door wanbeheer van de directie. Er staat een bedrag van 60 mil joen aan vorderingen open, en het is de vraag wat daar nog van kan worden geïnd. Dit hebben de Amsterdamse wet houders Etty (financiën) en Schaefer (onder andere grondza ken) gisteren bekend gemaakt. Het wanbeheer bij het grondbe drijf is aan het licht gekomen na de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring aan de jaarrekenin gen over 1978 en 1979 door de ge meentelijke accountantsdienst. B en W hebben besloten een inte rim-manager toe te voegen aan de driekoppige directie van het grondbedrijf om orde op zaken te stellen. In een rapport komen de wethou ders tot de conclusie dat on danks wat er de laatste jaren aan geld en mankracht in het bedrijf is gestopt, er nauwelijks sprake is van verbetering, en zelfs van verslechtering wat betreft de niet geïnde vorderingen van onder meer erfpachtgelden, huur en verkoop van gebouwen. In het rapport staat dat de directie geheel verantwoordelijk gesteld kan worden voor de nu ontstane situatie. "De financieel-economi- sche kennis in de directie ont breekt. Daardoor worden teveel zaken gedelegeerd". Familiefilm AMSTERDAM (ANP) - In de bio scoopaankondigingen in dagbla den zullen onder de films voor al le leeftijden typische familie films apart worden aangeduid. De Nederlandse Bioscoopbond en de filmkeuring hebben samen tot deze verfijning besloten. Gemiddeld worden per jaar hon derd films bij de filmkeuring aangeboden: tachtig procent wordt toegelaten tot de categorie alle leeftijden. Om ouders meer duidelijkheid te verschaffen, zal de typische familiefilm voortaan te herkennen zijn aan een kader rond de aanduiding "ai" (alle leeftijden). Assemblée dringt aan op plaatsing kernraketten DEN HAAG (GPD) - De NAVO- assemblée in Den Haag liep gis teren op een onvoorwaardelijke steun aan het NAVO-beleid rond de kruisraketten. Een forse meerderheid spoorde de regerin gen per resolutie aan, vast te houden aan het besluit om in de cember te beginnen met het plaatsen van Pershings en kruis raketten, als er dan nog geen ont wapeningsovereenkomst in Ge- nève is gesloten. Een poging uit socialistische hoek, om het parlementaire NAVO- klankbord een uitspraak te ont lokken vóór uitstel van de plaat sing. leed zoals verwacht schip breuk. De Britse opsteller van de aange nomen resolutie, John Cartw- right (SDP), achtte uitstel „ui terst gevaarlijk". Een akkoord wordt dan steeds moeilijker be reikbaar, waarschuwde hij. In zijn resolutie paarde hij vastbera denheid bij de plaatsing aan de wens om serieus verder te onder handelen over een akkoord met de Russen, zoals ook de NAVO steeds doet. De WD'ers in de Nederlandse de legatie steunden de oproep waar mee de parlementariërs uit vijf tien NAVO-landen hun vergade ring in Den Haag besloten. De PvdA'ers stemden tegen. De ver tegenwoordigers van het CDA onthielden zich van stemming, nadat de assemblee niet bereid bleek een wijziging op te nemen die aan de typische CDA-gevoe- ligheden tegemoet zou komen. De christen-democraat Frinking had voorgesteld de zinsnede „bij ontbreken van een akkoord in Genève" in de oproep om toch vooral in december met plaat sing van nieuwe wapens te be ginnen, uit te breiden. Hij wilde eraan toevoegen: „of onmiddel lijk uitzicht daarop en rekening houdend met de nationale posi ties". Die toevoeging zou aansluiten bij het Nederlandse voorbehoud te gen de plaatsing van 48 kruisra- keten op ons grondgebied. Bo vendien wilde Frinking de deur voor uitstel van de eerste plaat singen in West-Duitsland, Enge land en Italië niet helemaal slui ten. Maar Cartwright bestempel de de bijdrage van Frinking als onnodig verwarrend en de verga dering steunde hem. Vrouwenblad Serpentine opgeheven HILVERSUM (ANP) - Het femi nistische opiniblad Serpentine houdt na vier jaar op te bestaan. Het maandblad (4000 abonnees) kan de financiële problemen niet meer het hoofd bieden, aldus re dactrice Hanneke Akker. "We zijn met Serpentine begonnen omdat we van mening waren dat radio, tv. dagbladen en weekbla den veel te weinig aandacht be steden aan voor vrouwen belang rijke zaken en die situatie is on veranderd. Maar eigenlijk vin den wij niet dat vrouwen aparte bladen zouden moeten hebben. Dat hoort gewoon thuis in de rest van de media", aldus Hanneke Akker. FEEST VAN DE MAAND! inclusief: 4-gangen feestdiner gezellig dansen artiesten-optreden met dansmuziek wordt verzorgd door. TRIO LANDMEIER Entreeprijs^J^^SO de bar is open v.a. 17.00 uur aanvang 19.30 uur Partycentrum Vosselaan 15 Hillegom Voor reservering: (02520) 15347 PP- Het kabinet-Lubbers is er in minder dan een jaar in ge slaagd in elk geval de helft van de volwassen Nederlandse be volking tegen zich in het har nas te jagen. Ambtenaren, trendvolgers en uitkerings trekkers, in totaal meer dan vier miljoen mensen, voelen zich het kind van de in de Mil joenennota gepresenteerde re kening. De werkers in de particuliere be drijven mogen er dan wat beter uitspringen, ook hun situatie is niet rooskleurig en hun onvre de niet minder groot. Onder dit weinig gunstige gesternte be gint de Tweede Kamer volgen de week aan de debatten over het kabinetsbeleid voor 1984, dat het genezingsproces van onze economie zou moeten in luiden. door Hans de Bruijn Eén ding staat vast: wie erop ver trouwt dat de Tweede Kamer de onzalige kabinetsplannen zal wijzigen, is over zes dagen een teleurgesteld mens. Van de lange, hete herfst die de vakbe weging het kabinet heeft toe gezegd, zal in de Tweede Ka mer weinig te merken zijn. Het zal blijven bij wat gerommel in de marge. Het kabinet kan zijn gang gaan. CDA en WD hebben het drastische bezuini gingsbeleid (11 miljard bezui nigingen in één jaar) in grote lijnen ondersteund. De WD heeft zich er zelfs met huid en haar aan verbonden. WD-leider Nijpels wilde diezelf de overgave van het CDA. Hoe wel hem dat niet op voorhand is gelukt, hoeft ook hij zich over de uitkomst van het debat geen al te grote zorgen te ma ken. Het CDA zal - bijna plichtmatig op een aantal punten tegenstribbelen, maar Aardgas Het CDA heeft moeite met de verhoging van de aardgasprijs met 3,57 cent per kuub, en weet zich daarin gesteund door de gasexploitanten (de ge meenten) en natuurlijk 14 mil joen Nederlanders. Maar of die steun voldoende is valt te be zien. Het minder verhogen van de gasprijs slaat een gat in de schatkist en dat wil ook het CDA niet. Dat gat zal dus via andere lastenverzwaringen ge dicht moeten worden. Nie mand wordt er dus beter van. Het tweede hoofdbezwaar van het CDA, de verlaging van de uitkeringspercentages van wao, ww en wwv, is al goed deels verdwenen nu het kabi net heeft besloten de verlaging per 1 januari voorlopig in te ruilen tegen een verlaging van de daglonen. Weliswaar wordt de uitkeringstrekker er geen haar beter van, maar verlaging van de percentages is moeilij ker terug te draaien dan een dagloonverlaging. Het kabinet heeft het CDA dus in de bes te CDA-tradities - uitstel ge boden. Tenslotte is het CDA - evenals WD en PvdA - zeer bezwaard door de aangekondigde schoolgeldheffing voor 12- tot 16-jarigen. Het valt te verwach ten dat WD en CDA daar een flink „nummer" van zullen gaan maken. Met name het CDA zal zich immers niet zon der fors - uiterlijk - vertoon naar de slachtbank laten lei den. Het is allerminst denkbeeldig dat minister Deetman op dit punt bakzeil zal moeten halen. Maar het geld zal na schrap ping ergens anders gevonden moeten worden. De alternatie ven, ontslagen voor leerkrach ten of verdere verlaging van hun salarissen, zijn al even on aantrekkelijk. De netto-winst zal daarmee uiteindelijk gering zijn. De fractieleiders De Vries en Nij pels hebben zich immers aan het kabinetsbeleid (inclusief bezuinigingsdoelstelling) ge bonden. Voor de fracties is er zo sinds het dualisme in de politiek is afgeschaft vrijwel geen ruimte meer voor eigen beleid. Zelfs een herhaling van de situa tie uit het voorjaar, toen vier CDA'ers zich met de oppositie verzetten tegen de verlaging van de uitkeringen, ligt niet voor de hand. Toen werden de uitkeringstrekkers eenzijdig aangepakt, nu leveren zij gelijk in met de ambtenaren. En om dat na het afschaffen van de koppeling aan de gewone lo nen, de koppeling tussen amb tenarensalarissen en uitkerin gen het nieuwe CDA-toon- beeld van sociale rechtvaardig heid is geworden, lijkt er geen vuiltje meer aan de lucht. PvdA In die wetenschap valt er voor de oppositie, de PvdA dus, aan het debat over de Miljoenenno ta weinig eer te behalen. Maar dat hebben de socialisten ook aan zichzelf te wijten. De forse groei van hun aanhang in de opiniepeilingen lijkt nauwe lijks het gevolg van de overtui ging dat de PvdA het allemaal héél anders zou doen. De PvdA geeft immers voor die overtui ging nauwelijks aanleiding. De PvdA wordt slapende rijk ter wijl haar politieke optreden een teken van armoede is. In vroeger jaren draaide de PvdA- machinerie in de weken na Prinsjesdag op volle toeren voor het opstellen van tegen- plannen. Dit jaar heerst bij de PvdA een opmerkelijke rust. WD-leider Nijpels daagde de PvdA twee weken geleden uit om, net als de FNV en D'66 hebben gedaan, met een alter natief plan te komen voor het kabinetsbeleid waar zij zo te genaan schoppen. De PvdA gaat op die uitdaging niet in. Een van de argumenten is dat een tegenbegroting veel werk en tijd kost, en maar zelden tot resultaat en dus vaak tot fru straties leidt. Gevolg van die houding is wel dat de PvdA zich de kaas van het brood heeft laten eten door de FNV. Het was daarom niet vreemd dat vorige week vanuit de Pvd A-partij raad werd aan gedrongen op een eigen plan of het tenminste omhelzen van het FNV-plan. De PvdA-ach- terban heeft kennelijk behoef te aan enig houvast, maar kreeg die van de partijleiding niet. Integendeel, die leiding heeft on verwacht flinke kritiek op het FNV-plan geuit, vooral omdat het financieringstekort er gro ter door wordt. In vroeger ja ren zou de PvdA de hand niet hebben omgedraaid voor een half of heel procentje meer te kort, maar ook bij de PvdA zijn de tijden veranderd. Ook bezuinigen Ook zij zouden in een kabinet miljarden hebben moeten be zuinigen. Een simpel reken sommetje: het kabinetsbeleid leidt tot een vermindering van het tekort met 0,3 procent, het FNV-plan tot een groei met 1 procent. Het verschil daartus sen is in guldens zo'n 5 miljard gulden. Zelfs als de PvdA daar tussenin gaat zitten zal zij hooguit 2,5 miljard minder kunnen bezui nigen dan het kabinet. Rest een bezuinigingsoperatie van altijd nog 8 tot 9 miljard in 1984. Dat verschil is te beperkt om tot een ingrijpende her schikking van de bezuinigin gen te komen. De verschillen tussen een PvdA- beleid en dat van het huidige kabinet zouden in eindresul taat gering zijn en zich vermoe delijk alleen richten op een wat fraaier inkomensplaatje. Maar voor een werkelijk alternatief, zoals het FNV-plan, is. nu zelfs de PvdA dat kritisch heeft ont vangen, in het parlement geen steun meer te krijgen. De PvdA heeft zich, niet uit over tuiging maar wel feitelijk, neergelegd bij die politieke realiteit. De socialisten zullen zich bij de algemene beschou wingen beperken tot het doen van alternatieve voorstellen op onderdelen van het beleid, daarbij mikkend op incidente le succesjes. Sommige daarvan kunnen nog onverwacht wat opleveren, maar die zullen niet gaan over het economische beleid. Zoals een motie waarin opnieuw wordt opgeroepen tot een be vriezing van kernwapens. Eind vorig jaar vielen bij een zelfde PvdA-motie 12 CDA'ers uit de boot, wat leidde tot grote on rust in het CDA. Herhaling van die situatie is allerminst uitge sloten. Enig houvast voor de potentiële PvdA-kiezer zal het debat daarmee echter niet bieden. En dat is een situatie die de socia listen later nog wel eens kan opbreken. Wanneer het er echt op aankomt en waarom zou het kabinet-Lubbers volgend jaar niet op de kruisraketten kwestie kunnen vallen? - zul len veel kiezers zich herinne ren dat de PvdA op belangrijke momenten met de mond tanden stond. De kiezersgut -t die de PvdA nu nog de wind in de zeilen geeft, kan dan snel zyn verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5