Weekspot r Zwerfkatten door I niesziekte besmet Voeren oorzaak onrust onder flatbewoners Fantasie Chris Hinze pas na pauze op dreef Concertseizoen begint uitbundig 'Bont'programma Leiden Orgelstad PAGINA 2 Stad en rand ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 REDACTIE HANS SONDERS JL KAATSEBAL WARMOND/OEGSTGEEST - De aanval is nog altijd de beste verdediging. Zo moet War- monds wethouder Van Scha- gen hebben gedacht toen hij zich opwierp als de koene rid der die het grondgebied van zijn gemeente beschermt. In reactie op de annexatieplan nen van de gemeente Alkema de, die inlijving van Warmonds grondgebied beogen, slaat hij terug met de stelling dat het Alkemadese Kaagdorp en de Oegstgeester Voorhofpolder juist bij Warmond zouden moeten komen. De Warmondse wethouder is wat in het nauw gedreven want de provinciale plannen tot ge meentelijke herindeling wor den op dit moment wèl voor Alkemade besproken maar nog niet voor Warmond. War mond behoort namelijk tot een andere regio maar grenst wel aan die die nu aan de beurt is. Tot hun grote schrik moesten de Warmonders onlangs erva ren dat de gemeente Alkemade haar wensen voor gebiedsuit breiding bij de provincie op ta fel kon leggen zonder dat in de betreffende voorbereidende commissie een weerwoord van Warmondse zijde viel te duch ten. Bij zo weinig tegenstand is het geen wonder dat de provin ciale bestuurders wel oren hadden naar de Alkemadese wensen. Die zwijgzaamheid is nu verbro ken en - het moet gezegd - niet alleen veegt Van Schagen de Alkemadese ideeën rigoreus van tafel, hij voert tevsn sterke argumenten aan voor zijn ei gen verlangens. Hij onder streept die door te pleiten voor één grote Kaaggemeente zodat vanuit één gemeentehuis alles op en rond de Kagerplassen kan worden bestuurd. "Want Kaagdorpers moeten, hoewel Alkemadese ingezetenen, bij ons toestemming vragen om een paal in de Kaagbodem te slaan en Oegstgeest weet al he lemaal niet hoe ze aan de re creatieve toekomst van de Voorhofpolder inhoud moet geven". Vooral in het laatste zit de zwak ke schakel van het betoog van de wethouder. Want roept hij eerst om het hardst dat ieder een dat iedereen met zijn han den van de Warmondse gren zen moet afblijven, tenslotte is Warmond nog niet aan de beurt bij de herindeling, de uit lating treft de gemeente Oegst geest, die evenmin nog bij her indeling is betrokken. Nu Al kemade terecht de bal terug krijgt die hij kaatste, raakt Van Schagen zo bezeten van het spel dat hij zelf meteen maar een bal naar Oegstgeest werpt. Over de zozeer door hemzelf beleden speelveldlijnen heen. Het zal mij benieuwen of ze in Oegstgeest ook van kaatsebal- len houden. Zonder scheids rechter evenwel maar mèt en thousiast publiek. Hup Oegst geest... ANDRE LEIDERDORP De actie van Leiderdorper Tolman om het gemeentebestuur te bewegen meer kunst aan te kopen heeft iets ontroerends. Zij getuigt van een late roeping en die is immer de diepste. Tolmans la te passie zegt hij van zijn zoon te hebben gekregen, inmiddels een gevestigd kunstenaar. Hij wijst op voorhand de gevrees de kritiek van de hand dat hij met zijn actie zou proberen om werk van zijn telg te slijten. Neen, hij wil dat de 70.000 gul den die Leiderdorp in een potje voor kunstaankopen be schikbaar heeft om er het ge meentehuis mee te verfraaien, nu eindelijk ook eens worden uitgegeven. En dan niet aan 'kleine werkjes' die aan de mu ren van de ambtelijke burelen komen te hangen, neen, een forse aankoop dient er te wor den gedaan. En voor eenieder zichtbaar. Want dat geld is er voor bestemd en daarvan moe ten mensen, kunstenaars dus, eten, luidt zijn nuchtere con statering. Waarom wordt dat geld er dan niet voor uitgegeven? Om een weinig verkwikkende reden. Verantwoordelijk wethouder Gehner ligt namelijk overhoop met haar ambtenaren over de keuze van het aan te kopen werk. Een oplossing is moeilijk in deze penibele situatie. Een derde in schakelen om uit de impasse te geraken, een commissie van deskundigen benoemen? Of een aantal kunstwerken ten toonstellen en de Leiderdor pers zelf een keuze te laten be palen. Via een stembus zouden zij hun voorkeur kenbaar kun nen maken. Meeste stemmen: prohleem opgelost. Waar één het blijkbaar met kan moet het gekrakeel van allen licht verschaffen. Desnoods dan maar met een bronzen standbeeld van André Hazes tot resultaat. De inzet van een wedstrijd, kaatseballen tussen Warmond en Oegstgeest. De toekomstige recreatieplas in ie - nu nog - Oegstgeester Voorhof polder. (foto Holvast) RODDELS WARMOND - Warmonds eerste burger Hendrickx-Vlaar heeft zich in een lastig parket gema noeuvreerd. Enerzijds zegt zij schipper De Raad te hebben gesommeerd om zijn histori sche klipper uit het water van de Hoflee te verwijderen, an derzijds gaat zij bij hem als goede kennis op bezoek. Het een behoeft het andere natuur lijk niet uit te sluiten, maar is wel altijd goed voor een gezon de geruchtenstroom. Heeft de burgemeester nu twee gezich ten of niet? En zo dan wel? Intrigerende vragen, die het in het roddelcircuit goed doen. De feiten. Ten ene zijde. Klipperschipper De Raad meert zijn 32 meter lange boot af in de Hoflee, een verre zijarm van de Kagerplas sen. Hij zegt het schip daar met het oog op de winter te hebben afgemeerd omdat hij de anker plaats op de Kaag in het koude seizoen niet altijd kan berei ken. Tenslotte wil hij de histo rische schuit opknappen en daarvoor moet hij er wel bij kunnen. De Raad zegt nooit ge sommeerd te zijn om zijn schip te verleggen en voegt eraan toe dat de burgemeester zelfs een paar keer bij hem op bezoek is geweest zonder een woord in die richting te reppen. Ten andere zijde. Burgemeester Hendrickx-Vlaar laat een verontrust raadslid weten dat de boot er illegaal ligt en dat zij de eigenaar twee maal heeft aangezegd ruimer sop te kie zen. Na drie weken nog zonder resultaat overigens. Conclusie. De woorden van War monds hoogste ambtenaar staan in schril contrast met de bewering van de bevriende schipper. En zoveel tegenstrijdigheid zou toch zelfs de verwoedste rod delaar met stomheid moeten slaan... Wilde katten op de Voorschotense Puccinidreef VOORSCHOTEN - Onder de Voor schotense zwerfkatten is de ge vreesde niesziekte uitgebroken. De ziekte is dodelijk wanneer niet tijdig wordt ingegrepen. Bovendien is ze uiterst besmet telijk. De dieren, die met name te vinden zijn bij de Puccini dreef, moeten dan ook worden gevangen en de allerziekste ex emplaren moeten worden afge maakt, zo vinden leden van de Voorschotense afdeling van de Vereniging tot bescherming van dieren (de dierenbescherming). De gemeente prakkizeert er echter niet over een vangactie te hou- den, verklaart een woordvoer der. "De gemeente heeft daar voor geen geld", voert hij aan, "een vangactie kost al gauw 15.000 gulden. Weliswaar wordt voortdurend geklaagd over over last door zwerfkatten", zo ver volgt hij. "Maar het klachtenni veau is niet zodanig hoog dat di rect tot actie moet worden over gegaan". Een woordvoerster van de dieren bescherming ziet dit anders: "De situatie is bijzonder lygent. Bin nen een maand moet worden op getreden, anders gaan de katten alweer jongen en is de ellende niet te i Chris Hinze Combination. Gehoord: 7 oktober, Leidse Schouwburg. Bezetting: Chris Hinze: fluit, Sigi Schwab: gitaar, Trilok Gurtu: per cussie, John Clayton: contrabas en David Birch: drums. LEIDEN - Fluitist Chris Hinze wil zijn publiek "mee laten fan taseren". Het concert dat hij en zijn vierkoppige Combination gisteravond verzorgden in de redelijk gevulde Leidse Schouwburg was er een uit een reeks van meer dan dertig bij onze oosterburen en in ons land. Bedoeling is om een live elpee samen te stellen ter gele genheid van het 15-jarig be staan van het jazz-rock gezel schap dat altijd een duiventil van gaande en komende musi ci is geweest. De elpee zou wel eens 'Fantasy' kunnen gaan heten. Hinze sprak het woord gisteravond tot vervelens toe uit. Achterliggende gedachte van Hinzes oproep tot fantaseren is dat de internationaal vermaar de fluitist zijn publiek wil acti veren 'mee te doen'. Op zich een prima initiatief. Hinze en de zijnen vergaten gisteravond echter nogal eens dat de bezet ters van het podium dan de rol van aangevers moeten vertol ken. En dat is nu precies waar het, vooral voor de pauze, aan ontbrak. Ook fantasieën moe ten in banen worden geleid en dat ging wat moeilijk met de speciaal voor deze toernee ge schreven composities die le den onder een alles overheer sende vaagheid en kop noch staart hadden. Vooral het zeer langdradige en uit zes stukken bestaande 'Suite' ("Als u een betere titel weet, mag u het zeggen", aldus Hinze) miste ge voel voor richting en was ei genlijk niet meer dan een aan eenschakeling van solo's en chaotische improvisaties. Na de pauze vond enig herstel plaats. Vooral 'Phoenix' en 'Af rica' vielen in de prijzen. Niet in de laatste plaats door de bij dragen van de Indiase percus sionist Trilok Gurtu die twee tafels had gedekt met een enor me hoeveelheid rammelaartjes en op grote asbakken gelijken de trommels. Zeer fantasierijk ging hij om met een emmer waarboven een microfoon hing. Af en toe liet hij een bel letje of trommeltje tot halver wege de emmer zakken en de merkwaardige klanken die er uit opstegen voorzagen de stukken van de broodnodige spanning. De emmer bleek te gen alle verwachtingen in toch gevuld toen hij er een holle buis in liet neerdalen en aan het water ritmisch geborrel ontlokte. Hoogtepunt van het concert was de toegift, het door bassist Clayton geschreven 'Samba Di'. Eigenlijk was dit het enige echt duidelijke stuk met een afgebakende melodie waarin Hinze voor het eerst schitterde en zijn fluit eens goed op de tocht zette. WIM KOEVOET Glazoenow en 9e Symfonie van Dvorak. Solist: Arnaldo Co- hen in de Rhapsodie op een thema van Paganini voor piano en orkest op. 43 van RachmaninofT, gehoord in de Stadsgehoorzaal op 7 okto ber. LEIDEN - Op zeer uitbundige wijze is in Leiden het concert seizoen voor wat betreft de or kestconcerten van start ge gaan: de Concertwals van Gla zoenow die de oorspronkelijk geprogrammeerde Latin Ame rican Symphonetta van Gould verving leverde in ieder geval het nodige vuurwerk op. Het zeer vitaal spelende orkest wist dit niemandalletje tenminste op te kloppen tot kleurrijk mu zikaal klatergoud, bedrieglijk echt, maar wel een wals op laarzen in plaats van balschoe nen. De 23 variaties die Rachmaninoff op een thema van Paganini schreef vormen ongetwijfeld een uitdaging vpor iedere pia nist door het zëer wisselende karakter van ieder onderdeel. Het werk mag dan luchtiger van karakter zijn dan de mees te van Rachmaninoffs compo sities, toch zijn de meeste va riaties somber en soms grillig. Ze vragen een grote virtuosi teit, waarbij het bombastische, theatrale en soms zelfs goedko pe vlak om de hoek ligt. Het is de grote verdienste van Arnal do Cohen dat hij deze klipen wist te omzeilen. Op een zeer beheerste wijze schudde hij een aanzienlijke portie pianis- tiek uit beide mouwen. Tot het najagen van uiterlijke effecten liet hij zich niet verleiden even min als tot het pronken met zijn grote virtuositeit. Een uit zonderlijk pianist voor wie de kern van de muziek belangrij ker is dan het gemakkelijke succes. Publiek en orkest lie ten zich overigens niet onbe tuigd in hun bijval met zijn spel. Een zeer geïnspireerde en warm bloedige uitvoering van Dvo rak's 9e Symfonie was het re sultaat van een voorbeeldige samenwerking tussen dirigent en orkest, beiden in topvorm. MIES ALBARDA. LEIDEN - Het orgel van deze imposante kerk dat zo te horen zeker enige restauratie be hoeft, laat door zijn eigenge- aarde klank een grote indruk achter. De uitgebreide disposi tie werd in dit 'bonte' program ma in al zijn facetten getoond. Voor de pauze werder er min der bekende werken van rond 1700 ten gehore gebracht, na de pauze bestond de keus uit composities uit de twintigste eeuw. Van der Reijden opende het concert met Ciacone in e klein van D. Buxtehude. Zijn spel was vanaf het begin zeer evenwichtig en de tempi's wa ren duidelijk op de enorme ruimte afgestemd. In tegenstelling tot bovenge noemd werk vond ik de keuze van de registratie bij Fantasie a giusto van J.L. Krebs niet ge heel geslaagd. De Modernen bleken Van der Reijden even zeer goed te liggen. De hoge re gisters kwamen uitstekend tot hun recht in de Pastorale en het Vogelhuis van M.I. Ro berts. Imposant klonk de Premier Cho ral van H. Andriessen. Het laatste werk, Tu es Petrus van K. Nystedt kon mij niet tot het einde toe boeien. CAECILLE HOUTMAN Onhygiënisch Ook nu reeds is de situatie rond de Pucciniflat, waar volgens haar ongeveer dertig katten huizen, bijzonder ernstig: "Het is er ont zettend onhygiënisch", zegt ze. "Je hebt daar een speeltuin met een zandbak. Nou, die beesten poepen daar gewoon in. Het is in en in smerig". In het verleden heeft ze al vaker bij de gemeente geklaagd, maar de ze deed volgens haar veel te wei nig aan het probleem. De vangacties die werden gehouden leverden weinig op, omdat ze, volgens haar, verkeerd werden opgezet. De dierenbescherming werd te weinig gekend in de ac ties, zegt ze: "Wanneer de ge meente in de toekomst weer eens een vangactie organiseert, moet ze de dierenbescherming om as sistentie vragen", vervolgt de woordvoerster. "Ik ben gaarne bereid om het voedsel in de kooi en te leggen. En wanneer ik dat doe zitten de poezen in een mum van tijd in de kooien omdat ze mij kennen. Ik heb ze deze zomer namelijke enkele weken ge-, voerd". Burgers bedreigd Tijdens de weken dat ze de katten voerde, bemerkte ze dat het "een raar zaakje is bij de flat": "De flat is verdeeld in twee kampen. Aan de ene kant zijn er mensen die de katten voeren en aan de andere kant zijn er bewoners die daar absoluut tegen zijn en de dieren vrienden telefonisch bedreigen en hun auto's wit schilderen. Het is daar in de flat een heel sociaal probleem geworden", conclu deert zij. Niet alleen is er een strijd tussen de kattenliefhebbers en de katten haters, maar bovendien is er het probleem van de hoge kosten van het kattevoer. De twee flat bewoonsters die de katten van ZATERDAG go-avond The Little Stars, 19.30 u_.. Basisschool De Burggraaf - Oppen- heimstraat, viering opening van de school, 10 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Le Lit' van Marion Hansel, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Met jouw tanden in mijn nek' van Polanski, 20 en 22.15 Lak-Theater - Lak-drama met 'De Open Baring', 20.30 uur. Holiday Inn - optreden van Pia Beek, 21 LVC - pop show, 21 uur. Jazzzolder Hot House - Breestraat 66, opteden 'J. Tans and his rockets', 22 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 uur, tel. 149987. ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- 18 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur, disco. Lak-Theater - Lak-drama speelt de kin dervoorstelling 'De ene kant speelt aan de andere kant', 15 uur. Stadsgehoorzaal - voorrondes Neder landse Danskampioenschappen, 10- 17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Le Lit' van Marion Hansel, 20 en 22.15 uur. MAANDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Death in Venice' van Visconti, 20 en 22.15 uur. eten voorzien, moeten al vlug 13 gulden per dag neertellen voor kattenvoer. Dit betekent een zeer grote last voor de mensen, die zelfs bijbaantjes moeten nemen om het geld bijeen te kunnen sprokkelen. Niemand wil echter financieel bij springen. De gemeente heeft tij dens de begrotingsbehandeling vorig jaar de post zwerfkatten ri goreus geschrapt, en is niet van zins nog gëld uit te geven aan de beesten, zo meldt de gemeente secretaris. Ze heeft zelfs de bur gers afgeraden zich in te laten met de katten. In een artikel in Wapenfeiten, de voorlichtingspa gina van de gemeente, schreef ze dat burgers de beesten niet moe ten voeren: "Als zwerfkatten worden gevoerd, blijven zij in de buurt dwalen. Met als gevolg dat ze zich lustig voortplanten. Tweemaal per jaar een nest met 3 a 4 jongen, die op hun beurt ook weer gaan zwerven; het is niet moeilijk uit te rekenen dat het probleem alleen, maar groter wordt!' Rooftocht De woordvoerster van de dierenbe scherming vindt dit een verkeer de zienswijze van de gemeente: "Wanneer de katten namelijk geen voedsel hebben, gaan ze op rooftocht uit", zegt zij. Ze bezoe ken hierbij, volgens haar, de bal kons en woningen van de flatbe woners en gaan daarnaast op vo geljacht. Ze beseft echter dat de dierenbe scherming officieel niets mag doen aan het probleem van de zwerfkatten. Sinds de inwer kingtreding van het katten- en hondenbesluit op 1 januari 1982 vallen zaken zoals de verzorging en opvang van katten namelijk onder de verantwoordelijkheid van de gemeente. Voor het voe deren, vangen en eventueel laten 'inslapen' van doodzieke katten heeft de dierenbescherming een vergunning nodig van de ge meente. De woordvoerster van de vereniging heeft de voederac tie die ze afgelopen zomer op po ten heeft gezet, dan ook niet uit naam van de dierenbescherming mogen doen. Ze moest die uit ei gen zak betalen. Ze deed dit graag omdat het een afschuwe lijk probleem is "dat alleen maar erger wordt wanneer er niets ge daan wordt". De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 4a, tel. 123752; spreekuur 12 en 17 uur. 12 en 17 t Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: A. v. Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522; spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudse Singel 11, tel. 120347; spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: J.H. Pleiter, Fruin- laan 11, tel. 131337; spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: E. Simons, Kennedy- laan 24, tel. 142290; spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, v Tol, Verhage en Zwijnenburg: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947; spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037; za en zo spreekuur van 12.30- 13 uur op Florijn 10, tel. 891000. J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten ,za, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520; zo, W, van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar Noord: J. Paulides, v. Z. v. Nyevelt- straat 42, tel. 14561; zuid: R. van Nie- kerk, van Polanenpark 92, tel. 19014 APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 7 Voorschotep, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, tel. 220513. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- tel. 155176; spreekuur 13 u WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi| automatische overschrijving Kwartaalabonnement 61,25 Comm Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Indien één maand voor het verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 32035711 n v Dam.ate Holding BV te Haarlem Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0.85 Directie: G. Koopman Ad| dir N Quakernaat Hoofdredacteur. Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef J. M. J Post W F J Wirtz en A A van Brusser Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C H. Schrama (feature') tel. 071-144941.1 I 219 Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Beiroet. Rome, Madrid. Me'xico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2