M Een deftig liberaal keert terug naar Wassenaar Molly Geertsema: "Ik vond mijn burgemeesterschap het leukste" DJ A ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 PAGINA 21 Hij zegt twintig uur per dag te werken en laat zich zelfs voor pri vé-aangelegenheden door een chauffeur rijden. Mr. W. J. ("Molly") Geertsema neemt op 1 november afscheid als Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en keert als lid van de Eerste Kamer terug naar het lommerrijke Wassenaar. Profiel van een "liberaal pur sang", zoals hij zichzelf graag omschrijft. Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Ook Nijmegen is een stuk rusti ger. Dat komt volgens mij omdat de actiesvoerders zelf hebben be seft dat ze met hun optreden veel weerstand opriepen in de maat schappij". Geen problemen Dus wat dat betreft gaan we de goede kant op. Van de grote vre desdemonstratie in Den Haag, eind oktober, verwacht ik geen grote problemen. De vorige keer in Utrecht is het ook rustig ge weest". Utrecht? Dat was toch in Amster dam? „Ach ja, hier gaat de wet van het grote aantal demonstra ties tellen". „Ook van de werklo zen verwacht ik geen grote pro blemen. Ook zij zullen moeten beseffen dat ze met bedreigingen niets verbeteren. De huidige cri sis, dat is niet iets van 'Kom rege ring, doe er es iets an'. Werklozen moeten stemmen op de politieke partijen die iets voor hen doen. Alleen via de weg van het parle ment kunnen ze iets bereiken. Overigens vind ik wel dat pres siegroepen een goede rol spelen als ze belangrijke informatie aan de volksvertegenwoordiging doorgeven". Pressiegroepen, ja zelfs burgerlijke ongehoorzaamheid. Het mag al lemaal van Geertsema: „Ik ben onder bepaalde voorwaarden voorstander van burgerlijke on gehoorzaamheid. Maar het mag alleen in uiterste nood, er mag geen onevenredige schade aan derden worden toegebracht, het moet een strikt geweldloos ka rakter hebben - en zo zijn er nog wat voorwaarden: ik heb er tien gesteld, de tien geboden van de burgerlijke ongehoorzaamheid noem ik ze". Niet praten wmmi—m—m— Het feit dat Geertsema er steeds weer in slaagt om de media van opmerkelijke citaten te voorzien, heeft hem een zekere faam gege ven in de journalistieke wereld. In ambtelijke kringen circuleren tientallen positieve en minder positieve verhalen over deze per soon. Een van de geruchten wil dat Geertsema weigert om met zijn chauffeurs te praten. Een man van zijn positie rijdt niet zelf, maar laat zich rijden, bij voorkeur door chauffeurs die zich tooien met alle onderdelen van het tenue dat hun door de provincie ter beschikking is ge steld, dus óók de pet. Geertsema: „Het is heel logisch dat ik niet met mijn chauffeurs praat. Ik wérk in de auto. Privé heb ik een werkstudent die me in mijn eigen auto rijdt. Daar praat ik ook niet mee. Als ik per trein reis en in de coupé een oud vrindje tegenkom, dan ga ik daar ook niet mee praten. Ik gebruik de reis om stukken door te ne men. Het voordeel is bovendien dat ik een fotografisch geheugen heb. Ik kan tot cijfers achter de komma nauwkeurig reproduce ren. Ik hoef niet tè bladeren en te zoeken. Ik wéét waar een passa ge staat. Dat is een erg bruikbare eigenschap voor iemand die veel moet vergaderen". Twintig uur per dag werken. Veel reizen en vergaderen. Heeft Geertsema eigenlijk wel hob by's? Na enige aarzeling: „To neel. Daar hou ik bijzonder van. Met mijn vroifw bezoek ik veel voorstellingen van Theater en Opera Forum. Boeken lees ik nauwelijks. Films interesseren me ook niet meer zo: ik ben lid geweest van de filmkeuring en ik geloof dat ik me in die tijd een beetje heb tégengekeken. Mijn enige echte hobby is cricket. Ik ben voorzitter van het bestuur van een oude herenclub, Still Going Strong. Ze spelen zo'n veertig wedstrijden per jaar en tot nu toe kon ik er daarvan maar vier of vijf meemaken. Ik hoop na mijn pensioen wat vaker op het veld aanwezig te kunnen zijn. Maar mijn grootste hobby is ei genlijk mijn werk". Drempel „Als je zo terugkijkt en alle banen die ik gehad heb tegen elkaar af weegt, dan vond ik mijn burge meesterschap het leukste. In Warffum kwam er eens een vrouw naar me toe met het pro bleem dat haar man het met een ander hield. Een dergelijk pro bleem zouden ze een Commissa ris van de Koningin nooit voor leggen. Toch is dat het soort menselijke problemen waar ik van hou. De drempel van een commissaris is echt erg hoog. Voor zakelijke aangelegenheid schrijven mensen nog eerder de koningin zelf dan dat ze via mijn secretaresse een afspraak maken om bij mij op de koffie of de thee te komen". door Ben Rogmans zijn handen. Dat moet op den duur toch saai worden, al die stuntjes. ,Nog nooit heeft iemand tegen me gezegd: Zou u zich niet eens wat waardiger gedragen. De sauna van Remmers is me misschien door enkele puriteinen kwalijk genomen en de bonbon van Mies misschien door wat feministen. Het doortrekken van een wc bij de ingebruikstelling van een rioolwaterzuiveringsinstallatie is de enige manier waarop de pers er niet aan kan ontkomen om aandacht aan dat feit te beste den. Anders was er waarschijn lijk niet over die installatie ge schreven. Aandacht vragen voor weliswaar saaie, maar ook be langrijke zaken". ,Zo is ook de provincie een nog voor veel mensen onduidelijk in stituut. Je kan wel zeggen dat het de taak van de dienst voorlich ting is om daar iets aan te doen, maar dat is niet zo makkelijk. Tij dens de opnamen van mijn bij drage aan de serie 'Remmers ont moet...' bleek zelfs de heer Rem mers, die toch heel wat van de wereld gezien heeft, niet op de hoogte van het verschil tussen gedeputeerde en provinciale sta ten!" „Memoires zal ik niet, schrij ven", klinkt het door de werkkamer van de Gelderse Commissaris der Koningin mr. W. J. Geertsema. „Bij het schrijven van memoires kun je twee dingen doen. Ten eer ste kun je de waarheid schrij ven. Daar stoot je iedereen mee voor het hoofd. Ten tweede kun je hier en daar de werkelijkheid wat bijkleu ren. Dan zou ik mezelf in de spiegel niet meer durven aan kijken. Ik heb een uiterst aantrekkelijk aanbod gehad van een uitgeverij, maar dat heb ik moeten afslaan". De herinneringen die Geertsema aan zijn rijke politieke en be stuurlijke loopbaan heeft overge houden, zullen, wellicht tot op luchting van velen, niet in boek vorm verschijnen. Toch jammer. Afgezien van de ongetwijfeld smeuiige manier waarop Geert sema kan verhalen van gebeurte nissen in het verleden, zouden zijn memoires ook een schat aan feiten en ideeën over 's lands be stuur opleveren. Werktempo Hij was gemeenteraadslid in Lei den en Den Haag, ambtenaar bij Binnenlandse Zaken, burge meester van Warffum en Wasse naar, WD-kamerlid en -fractie voorzitter, minister van binnen landse zaken, Commissaris der Koningin en bestuurder van tal loze instellingen op maatschap pelijk terrein. Wie of wat is de persoon Geertse ma? Angst voor de waarheid en bescheidenheid zijn niet bepaald de meest in het oog springende eigenschappen van de man. Daarom kunnen we hem deze vraag gerust zelf laten beant woorden. „Ik ben een liberaal pur sang". „Ik ben kampioen van de openbaarheid van bestuur". „Ik heb een fotografisch geheu gen". „Ik werk twintig uur per dag". „Ik heb een grote blaas en dat is makkelijk als je lange ver gaderingen moet voorzitten". Geertsema. Zijn werkkleding is het driedelig donkergrijs, zijn woonhuis een kasteel en zijn stem voldoende zwaar om bij zijn entree van zelfs de drukste recepties het geroezemoes even te doen verstommen. Nu Geertsema per 1 november af scheid neemt als Commissaris van de Koningin in Gelderland, zal men in het provinciehuis in Arnhem zijn stemgeluid missen. Anderen zullen blij zijn dat deze veeleisende, harde werker ver trekt naar waar hij tien jaar gele den vandaan kwam: Wassenaar. Een van de zaken die Geertsema verbaasd hebben toen hij in Gel derland kwam, was het in deze provincie bepaald opvallend lage werktempo: „Ik ben er zeker van dat, als je in Gelderland en in Rotterdam met een stopwatch bij een verkeerslicht gaat staan, je tot de conclusie komt dat de automobilisten in Rotterdam sneller optrekken dan die in Gel derland. Ik heb me de afgelopen jaren nogal moeten inhouden. Mijn CdK-schap was geen baan voor hele dagen". Conservatief mmm—mm— Geertsema heeft er alvast voor ge zorgd dat hij ook in de periode na zijn pensionering wat om han den heeft: „Ik heb een aantal commissariaten in het bedrijfsle ven geaccepteerd, er gaat veel tijd zitten in de verhuizing van kasteel Middachten naar Wasse naar, ik moet mijn persoonlijk archief bijwerken, ik denk er over een boek te gaan schrijven over de staatsrechtelijke kanten van het referendum en ik houd een groot deel van mijn maat schappelijke functies aan". Op 13 september is de man met de bijnaam Molly als lid van de Eer ste Kamer beëdigd. Uiteraard als WD'er, want bij die partij voelt hij zich als oerliberaal al vele ja ren goed thuis. „Ik ben erg gelukkig met het nieu we beginselprogramma van de WD, dat een sterk liberaal ka rakter heeft. Dank zij de massale aanvaarding van dat programma beweegt het liberalisme in de partij zich in opgaande lijn. Waarmee ik niet wil zeggen dat elke volksvertegenwoordiger van de WD een liberaal pur sang is. Tijdens mijn werkbezoe ken aan Gelderse gemeenten heb ik meermalen in de clinch gele gen met WD-raadsleden. Die conflicten hadden wel iets te ma ken met de tegenstelling conser- vatief-liberaal-vooruitstrevend. Het is jammer dat er in Neder land, in tegenstelling tot de ande- te Europese landen, geen echte conservatieve partij is. Het lijkt wel of er hier een banvloek rust op het woord conservatief. „Ik vermoed dat de meeste conser vatieven in Nederland zich heb ben aangesloten bij het CDA en "Ik heb een grote blaas en dat is makkelijk als je lange vergaderingen moet voorzitten". Openbaarheid de WD. In mijn partij zou ik zè graag kwijt willen... dat zou zui verend werken. Maar helaas. Conservatief, dat schijnt hier nog erger te zijn dan pedofiel". Gewesten Eén van de zaken waarvoor Geert sema zich als minister van bin nenlandse zaken heeft ingespan nen, is de bestuurlijke reorgani satie van ons land. Momenteel zitten alleen de provincies tussen de gemeenten en het rijk. Naar de stellige overtuiging van Geertsema voldoet die construc tie niet. Hij wilde Nederland ver delen in vijf landsdelen en die landsdelen weer in gewesten. „Ik merk nog bijna dagelijks het gemis aan de indeling van Ne derland in landsdelen en gewes ten. Er komt nu een wet op ge meenschappelijke regelingen van gemeenten onderling. Er be staat al een groot aantal samen werkingsverbanden tussen ge meenten. Voor de organisatie van de regionale brandweer en de regionale ambulancediensten moeten nu weer allerlei andere groepen gemeenten om de tafel gaan zitten. Ik zeg dan: als we gewesten en landsdelen hadden, konden we de taken die nu in de wet op gemeenschappelijke re gelingen worden opgesomd, af hankelijk van hun karakter on der de landsdelen en gewesten verdelen. Maar helaas, ik heb er niet de tijd voor gekregen". „Het kabinet-Biesheuvel, waarvan ik in het begin van de jaren ze ventig als minister van binnen landse zaken deel uitmaakte, struikelde. It's all in the game. Na mij is de term 'vierde be stuurslaag' pas geïntroduceerd. En dat werd voorgesteld als iets wat dermate onzedelijk was: daar kon je eenvoudigweg niet vóór zijn". eerst naar de gemeente of naar het gewest. Het tweede loket is altijd het landsdeel, het derde al tijd het Rijk". Wc doortrekken mtmtmmm „Een vrouw moet zijn als een bon bon: gaaf van buiten en zacht van binnen", zei hij op de bank bij Mies. We zagen naast hem op die bank journaal verslaggever Marijn de Koning éven wit weg trekken. Bij een andere gelegen heid liet hij zich zonder dralen door een Veronica-team onder leiding van Henri Remmers in de sauna vereeuwigen. In het foto archief komen we Geertsema te gen die een wc dootrekt, Geert sema met een revolver in zijn hand, Geertsema die de bekkens slaat, Geertsema die uit een vaatje wijn tapt, Geertsema die een tandem bestijgt, Geertsema in een luchtballon en Geertsema met een gigantisch kunstgebit in „Openbaarheid van bestuur is een andere methode om burgers te betrekken bij het bestuur. Aller eerst echter is die openbaarheid belangrijk 'omdat alleen als het bestuur voldoende openbaar heid betracht, een goede contro le van dat bestuur door de bur gers mogelijk is". Geertsema: „Openbaarheid is een onmisbaar complement van de democratie. We zijn in Neder land nog lang niet ver genoeg ge gaan. De besluitenlijst van gede puteerde staten is bijvoorbeeld alleen in de provincie Gelder land openbaar. Een betrekkelijk klein aantal gemeenten heeft openbare besluitenlijsten van B en W. Er zijn nog maar weinig NV's met voor iedereen toegan kelijke vergaderingen van de raad van commissarissen". „Bij die raad van de Gemeenschap pelijke Kernenergiecentrale Ne derland (GKN-'Dodewaard', waarvan Geertsema voorzitter is, red.) was men ook wat angstig voor die vrije toegang. Men vreesde rellen. Dat is puur een koudwatervrees geweest die men heeft moeten overwinnen. Nu zijn ze openbaar: het heeft me enige overtuigingskracht ge kost". In het verleden is Geertsema regel matig in het nieuws gekomen met ongezouten uitspraken over actievoerders, krakers en rellen- schoppers. Nu zegt hij daarover: „De rellen in ons land zijn duide lijk over hun top heen. In '82 en '83 h^i>ben we nauwelijks enige narigheid in Dodewaard gehad. Teleurstelling Geertsema in een luchtballon: gevoelig voor decorum, maar ook in voor een geintje. (Foto anf> Tien jaar na dato spreekt nog de teleurstelling uit de woorden van Geertsema. Het karwei heeft hij niet mogen volbrengen. Wij wa gen het erop een kritisch vraagje te stellen over de indeling van de elf provincies in landsdelen en gewesten. Zo'n 'vierde bestuurs laag' betekent extra verkiezin gen. Over het algemeen is de op komst bij verkiezingen voor ge meenteraden en de Tweede Ka mer goed te noemen. De tussen liggende bestuurslaag, provin ciale staten, interesseert de men sen gezien de vaak lage opkomst wat minder. Zou dat kwaad niet verergeren als er nog meer ver kiezingen bijkomen? „Welnee. Een extra verkiezing zal de interesse van de mensen voor de democratie niet doen vermin deren. We hebben nota bene ook nog de verkiezingen voor het Eu roparlement en soms ook al voor wijkraden. Er kan er nog best eentje bij. Bovendien heb ik er helemaal geen bezwaar tegen als alleen de mensen die geinteres- seerd zijn, gaan stemmen. Het democratisch gehalte wordt zelfs beter wanneer slechts een be perkt aantal betrokkenen naar de stembus gaat. Dat is zeker be ter dan de gewesten zoals ze er nu zijn: die worden bestuurd door dames en heren die hele maal nooit gekozen zijn! (burge meesters van deelnemende ge meenten, red.). Als mijn gewes ten waren doorgegaan hadden we de verkiezingen daarvoor kunnen laten samenvallen met de gemeenteraadsverkiezingen". „Daarnaast betekent die vierde be stuurslaag in mijn plan nooit een vierde loket. De burger heeft nooit met meer dan drie loketten te maken. Afhankelijk van de aard van zijn probleem gaat hij Het doortrekken van een WC bij de ingebruikstelling van een zuive ringsinstallatie: aandacht vragen. (Foto anp>

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21