LEIDSCH DAGBLAD Rijnzoutverdrag eindelijk erdoor Eenvoudige autokeuring voor 5 jaar verplicht Andriessen wijst steunregeling af Politie haalt jonge kinderen bij sekte weg Bejaarden met pensioen niet langer extra belast Frankrijk met tegenzin akkoord 'Spijbelbus' WINTER-TENMSSEN IH VOORHOUT Schrijf uw eigfen verhaal over 1983 NOORDWIJK LID0 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37211 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tef.nrs. zie colofon Hij noemt zichzelf de "kampioen van de openbaarheid van bestuur" en noemt als hobby's cricket en toneel. En werken in driedelig donkergrijs. Molly Geertsema - ooit Leids raadslid - keert terug naar Wassenaar waar ze hem nog als burgemeester kennen. Bang voor inbraak? Security '83 - vakbeurs voor beveiliging - heeft voor elk probleem een pasklare oplossing, al kost die wel een paar centen. De pers in Noord-Amerika: een voortdurende strijd met het medium televisie. De pers in Latijns-Amerika: een kwestie van overleven. De pers in Oost-Europa: aan de leiband van het systeem. De derde aflevering van een serie over kranten. Doet TROS Aktua aan stemmingmakerij? Volgens Wibo van de Linde is daarvan geen sprake. "Maar als het om de Westeuropese veiligheid gaat, stellen wij ons keihard op". Een interview bij het ingaan van de tiende jaargang. PAGINA 27 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal bejaarden met een klein pen sioen tegemoet komen. Echtpa ren hoeven in het vervolg niet meer dan maximaal 60 procent van hun pensioen (exclusief de aow) aan premie en belasting te betalen. Nu kan het nog voorko men dat zij nagenoeg hun volle dige pensioentje kwijtraken aan de extra hoge ziekenfondspre mie. Premier Lubbers maakte dit giste ren bekend na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad. Onge huwde bejaarden zullen maxi maal 35 procent van hun extra pensioen aan ziekenfondspre mies en belastingen gaan beta len. PARIJS (GPD/ANP) - „Frankrijk moet zich aan zijn woord houden en de verplichtingen nakomen die het is aangegaan". De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, verwoordde gisteren in de „Assemblée Nationale" (de Franse Tweede Ka mer) in diplomatieke bewoordingen de buitengewone tegenzin waarmee Frankrijk het Verdrag van Bonn, beter bekend als het Rijnzoutverdrag, na zeven jaar eindelijk ratifi ceerde. DEN HAAG (GPD/ANP) - Er komt toch een verplichte autokeuring in sterk vereenvoudigde vorm. De verplichte keuring is vastge steld voor vijf jaar. Daarna moet worden bekeken of de keuring moet worden voortgezet. Dit heeft het kabinet gisteren beslo ten. Volgens premier Lubbers is dit be sluit een compromis, nadat was gebleken dat de verplichte auto keuring, reeds aangenomen in de Kamer, op een lijst was gezet van overheidsmaatregelen die ver eenvoudigd of afgeschaft dienen te worden. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat), die niet was geraadpleegd, had zich daar tegen verzet op grond van het feit dat het hierbij niet meer om een voornemen ging, maar om een reeds aangenomen wetsont werp. De voorbereidingen voor de periodieke autokeuring zijn al volop in gang gezet. Het plan voor de autokeuring heeft zeer verdeelde reacties opgeroe pen. De ANWB wees op de ster ke kostenverhoging voor de au torijder. Bovendien zou volgens de bond de technische onveilig- Voor Nederlandse textiel heid vermoedelijk maar in heel geringe mate door de keurings plicht afnemen. De Bovag daar entegen benadrukte de reeds ge dane investeringen en wees op de werkgelegenheid die een ver plichte autokeuring met zich meebrengt. De kamerleden De Beer (WD) en Van der Doef (PvdA), de initia tiefnemers van het wetsontwerp over de autokeuring, verschillen van mening over het nu geno men besluit. De Beer verklaarde „redelijk tevreden" te zijn, en zei te verwachten dat de keuring, de voorgestelde periode van vijf jaar, wel op een of andere manier zou worden voortgezet. Van der Doef vond het kabinetsbesluit „een half succes en voor de staatssecretaris Scherpenhuizen dus een halve nederlaag". Vol gens Van der Doef is het nu een verknipt wetsontwerp, wat het niet geworden zou zijn "als het vroegere kamerlid Scherpenhui zen enige interesse aan de dag had gelegd voor het onderwerp verkeersveiligheid". ENSCHEDE (GPD) - Rokend en knetterend van het vuur werk begon gistermiddag in Enschede de Kruidbus, bij velen beter bekend onder de naam spijbelbus, aan zijn eer ste rit. De volledig opgeknap te en in bonte kleuren gespo ten autobus zal bij wijze van experiment door de stad En schede gaan rijden als een mobiele kantine, waar spijbe laars en vroegtijdige school verlaters een broodje en een drankje kunnen krijgen en ondertussen een praatje kun nen maken met de chauffeur- barkeeper. De Kruidbus is opgezet door het straathoekwerk en zal met subsidie van de ministe ries van WVC en onderwijs tenminste tot augustus 1985 mogen rijden. Het experi ment is bedoeld om een beter beeld te krijgen van de oor zaak van spijbelen. Bij het in gebruik nemen van de bus bleek de jeugd grote belangstelling te hebben. (Foto ANP) De rechtse oppositie stemde tegen, de communisten onthielden zich van stemming en de socialisti sche fractie, die in de Assemblée de absolute meerderheid heeft, sleepte ten slotte met bitter wei nig geestdrift het voorstel tot ra tificatie door de stemming: 275 stemmen voor, 152 tegen. "Slecht verdrag" Het Verdrag van Bonn is een slecht verdrag, dat door de vorige Fran se regering met grote lichtzinnig heid is getekend, zo was de alge mene opvatting. Het wordt voor gesteld alsof de zoutvervuiling door de kalimijnen in de Elzas de ernstigste bedreiging voor de Rijn vormt. Links en rechts be nadrukten dat zware metalen de rivier veel meer schade berokke nen en dat die vervuiling vooral wordt veroorzaakt in de Bonds republiek en in Nederland. Maar, zei Cheysson, Frankrijk heeft niet alleen zijn handteke ning gezet onder het zoutverdrag in 1976, het heeft destijds ook 93 miljoen francs geaccepteerd van de verdragspartners als bijdrage in de kosten van het inspuiten van een deel van de afvalzouten in de Elzasser bodem. „De eer van ons land is in geding", zei de Franse minister. „Bovendien zal de Franse regering de discussie BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, gaat niet akkoord met de nieuwe steunregeling die de Ne derlandse regering voor de con fectie- en textielindustrie wil in voeren. De Nederlandse com missaris in Brussel, mr. Frans Andriessen, die ervoor moet wa ken dat steunregelingen in Euro pa de internationale concurren tie niet schaden, wil met de rege ring in Den Haag gaan overleg gen hoe de steunregeling kan worden aangepast. Andriessen heeft met name be zwaar tegen het aantal textiel- produkten dat onder de regeling komt te vallen, de ophoping van andere steunregelingen voor tex- Opklaringen De weersverwachting voor morgen: eerst regen, later opklaringen met hier en daar nog een bui. Minimumtempe ratuur omstreeks 8 graden, middag- temperatuur omstreeks 13 graden. Eerst vrij krachtige westelijke wind (5), later draaiend naar noordwest en afnemend tot matig. 9 oktober 1983 Zon op: 06.53 uur, zon onder 18.01 uur Maan op: 10.31 uur, maan onder: 19.36 Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.48 en 17.08 uur, laagwater 00.35 en 12.58 uur. 10 oktober 1983 Zon op: 06.55 uur, zon onder 1,7.59 uur Maan op: 11.49 uur, maan onder 20.04 tielbedrijven en het aandeel dat het bedrijf zelf moet dragen in de financiering van nieuwe investe ringen om voor overheidssteun in aanmerking te komen. Commissaris Andriessen moet Ne derland kritisch behandelen om dat hij overeenkomstige steunre gelingen voor de textielindustrie in België, Italië en Frankrijk ook aanzienlijk heeft laten verminde ren. Met Frankrijk heeft Andries sen net een scherp conflict. Frankrijk trok zich aanvankelijk niets aan van een verbod van commissaris Andriessen om de nieuwe steunregeling voor de Franse textiel uit te voeren, maar is daar nu via een rechterlijke uitspraak toe gedwongen. „Andriessen kan na zo'n incident met Frankrijk de steun voor Ne derland niet zo maar laten passe ren. De problemen over de Ne derlandse steunregeling zijn ech ter niet zo groot, daar komen we wel uit", zo zei een deskundige in Brussel. ook lessen: Marcel de Bakker in moderne accommodatie Baanhuurvanaf 400,- tot f 600,- Inlichtingen: Martin van Diest Jacoba van Beierenweg 118 2215 KZ Voorhout Telefoon: 02522-11416 1983 is nog niet voorbij, maar het einde van het jaar nadert met rasse schreden. Evenals vorig jaar willen wy in onze oudejaarsbijlage, die op 31 december verschijnt, een te rugblik werpen op de belang rijkste gebeurtenissen in het (bijna) afgelopen jaar. U, de lezer, kunt ons daarbij helpen. In onze oudejaarsbij lage willen wij lezers aan het woord laten over wat zij de leukste, droevigste, belang rijkste, aangrijpendste ge beurtenis vonden in 1983. Wij nodigen u uit uw gedachten daarover op papier te zetten en aan ons toe te sturen. Geen gedicht, maar een kort verhaal over het in onze krant verschenen nieuwsbericht dat de meeste indruk op u heeft gemaakt. Het maakt niet uit: een bericht over een gebeurtenis in de stad, de streek, het land of in de we reld. Uw bijdrage mag niet langer zijn dan 600 woorden. U kunt haar sturen naar de redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. In de linkerbo venhoek van de envelop ver melden: "Oudejaarsbijlage". Uiterlijk 7 november dient het verhaal in ons bezit te zijn. Wij maken vervolgens een selectie. De beste inzen dingen zullen worden ge plaatst en gehonoreerd met een geschenkbon. Verwaarloosd aangetroffen AMSTERDAM (ANP) - Op last van de officier van justitie heeft de Amsterdamse politie gisteren twintig kinderen (in leeftijd va riërend van bijna twee weken tot anderhalfjaar) van leden van een sekte-achtige groep bij de ouders weggehaald. Zij zijn toever trouwd aan de Raad van de Kin derbescherming. De kinderen vertoonden verschijn selen van verwaarlozing, aldus hoofdinspecteur Heesters, chef van de politie in Amsterdam noord. Allen hadden pukkels op het gezicht als gevolg van insec tebeten, er was sprake van hygië nische verwaarlozing, één kind had een schimmelinfectie in de mond en een aantal kinderen maakte een gedeprimeerde en apatische indruk. Een drietal is opgenomen in een ziekenhuis. De politie ging tot actie over tij dens een voorstelling van zang en dans van de groep in de mu ziekschool in Amsterdam-noord. De ouders van de kinderen maak ten deel uit van een sekte die be gonnen is ais een z.g. Tai-chi groep. Tai-chi is een van oor sprong Chinese bewegingsleer. De sekte stond volgens de politie onder sterke invloed van de lei der, een 54-jarige Amsterdam mer. De sekte heeft een eigen taal, een eigen filosofie en eigen regels. De vrouwen stonden in de sekte op een laag niveau. Zij moesten zich ook seksuele vernederingen laten welgevallen, aldus de poli tie. Om te voorkomen dat er een band tussen moeder en kind zou ko men, werden de kinderen steeds door andere kinderen verzorgd. In de groep was het gebruik dat kinderen die niet konden krui pen daartoe gedwongen werden. Als kinderen tijdens bijeenkom sten huilden of vervelend waren, werden ze in een hok opgesloten. Elke vorm van knuffelen of troosten werd vermeden. De politie is ongeveer driekwart jaar geleden op het spoor geko men van de groep na informatie van de politie in België, waar de sekte zo nu en dan bijeenkom sten hield. Trammelant bij Haagse Bluf HILVERSUM (ANP) - Producer Jan Tromp en eindredacteur Henk van Hoorn van het VARA- televisieprogramma Haagse Bluf hebben gisteravond met onmid dellijke ingang hun medewer king aan dit programma stopge zet. Zij besloten daartoe nadat groepsleider Jan Nagel zonder hun toestemming een door hem niet gewaardeerd stukje satire uit het programma had geknipt. Die satire had betrekking op het optreden van Marcel van Dam als commentator van het VARA- programma Achter het Nieuws. over andere milieuproblemen niet langer behoeven te ont vluchten, omdat het zich tegen over zijn partners onbehoorlijk zou gedragen. Frankrijk zal van af heden ook eisen kunnen stel len aan de andere Rijnoeversta- ten over het schoonhouden van de rivier" Deze opvatting werd na afloop van de zitting nog eens benadrukt door de minister voor milieuza ken, mevrouw Huguette Bou- chardeau. Eenzelfde redenering werd gehanteerd door de socia listische woordvoerder André Bellon, voorzitter van de parle mentscommissie voor buiten landse zaken. „Wij kunnen de Rijn vervuiling door anderen pas aankaarten als wij eerst onze goede wil hebben getoond door het Verdrag van Bonn te raticife- Zoutfabriek Het parlement drong er bij de rege ring op aan nogmaals de moge lijkheden te onderzoeken voor het stichten van een zoutfabriek in de Elzas met een capaciteit van een miljoen ton per jaar, waardoor er minder afvalzout in de bodem zou behoeven te wor den ingespoten. Het 'Europese zoutkartel' is tegen nog een nieu we zoutproducent op de toch al oververzadigde markt. Het Ne derlandse Akzo-concern werd in het Franse parlement om die re den fel over de hekel gehaald. De ratificatie door de Assemblée moet worden gevolgd door de behandeling van het Verdrag van Bonn in de Senaat. Daar is de regeringscoalitie in de min derheid, zodat de ratificatie er ongetwijfeld zal worden verwor pen. Vervolgens moet dan de As semblée zich in tweede instantie nogmaals over de kwestie bui gen, waarna de ratificatie defini tief is. Met deze parlementaire procedure kunnen nog weken, zo niet maanden gemoeid zijn. Daarna heeft Frankrijk nog acht tien maanden de tijd om een be gin te maken met de uitvoering van het verdrag. Volgens me vrouw Bouchardeau zal het defi nitieve rapport van deskundigen over de inspuiting van het zout in de bodem pas over een jaar klaar zijn, zodat er voor die tijd niets zal worden ondernomen om de zoutlozingen te verminde ren. Verheugd De goedkeuring is volgens de Ne derlandse regering een belangrij ke politieke stap in deze reeds lang slepende en voor Nederland zo belangrijke kwestie, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken gis teravond meegedeeld. "Behalve voor de concrete realisa tie van de zoutlastvermindering moet het besluit van de Franse assemblee om alsnog mee te werken aan de verwerkelijking van het verdrag in Bonn ook worden gezien als een belangrij ke bevestiging van de bereidheid van de volkeren van Europa om samen te werken voor de oplos sing van de grote, veelal grens overschrijdende milieuvervui lingsproblemen", aldus de ver klaring. VLIEGTUIGRAMP - Zes hande laren in verdovende middelen, voor het merendeel Noordameri kanen, zijn gisteren bij een vlieg tuigramp omgekomen. Het toe stel, dat vijftien ton marihuana vervoerde, sloeg te pletter in het noorden van Colombia, terwijl het terug wilde keren naar Miami (Florida). Het vliegtuig stortte neer kort na zijn opstijgen van een clandestie ne baan bij Algarrobo, 900 kilo meter ten noorden van de Co lombiaanse hoofdstad. Iedere zaterdagavond vanaf 20.00 uur gelegenheid tot dansen. Geen discotheek. Entree 2,50 EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD F.N LAND. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen. (071 -144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1