LEIDSCH DAGBLAD Vamko Samenwonen wordt fiscaal fiks duurder 4P BHISTOL ook Het Motorhuis kan stunten... Let op: alléén bij Het Motorhuis MHet Motorhuis Vegin: 'Verhoging gasprijs is onzin' - Deetman: open universiteit vanaf 21 jaar Anderhalf jaar voor aannemen smeergeld amis congres! tijdelijk f 19.999,—* WINIER-TENHISSEN IN VOORHOUT Malaise in midden- en kleinbedrijf gaat door CIA: Rusland levert SS-21 aan Syriërs LABOUR VRIJDAG 7 OKTOBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37210 Directeur: 6. Koopman Hootdredadeur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hooldredadeur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie cololon DEN HAAG (GPD) - Het voorstel van de regering om de „tweeverdieners" zwaarder te belasten, betekent dat on gehuwd samenwonenden er 2,5 tot 10,3 procent in koop kracht op achteruit zullen gaan. Ook alleenstaanden gaan er door dit voorstel in enkele gevallen zwaar op achteruit. Alleen de alleenstaande ongehuwden met een eigen huishouden gaan er (van 0 tot 6,9 procent, afhanke lijk van inkomen en nieuwe tariefgroepsindeling) op vooruit. DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) wil de toelatingsleef tijd voor de open universiteit verhogen van 18 naar 21 jaar. Dit blijkt uit het wetsontwerp Open Universiteit, dat binnen kort bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De open uni versiteit gaat 1 september 1984 draaien. Met het verhogen van de toela tingsleeftijd tot 21 jaar gaat Deetman in tegen de uitdrukke lijke wens van de Tweede Ka mer, die een paar jaar geleden uitsprak dat de open universi teit toegankelijk moest zijn voor iedereen van 18 jaar en ou der. De motie waarin dat was vastgelegd, werd ingediend door de VVD-kamerleden Dees en Ginjaar-Maas, de huidige r- 1 staatssecretaris van onderwijs. In het wetsontwerp Open Univer siteit, dat overigens nog bij de Raad van State circuleert, stelt Deetman als enige maatstaf voor de toelating dat iemand 21 jaar moet zijn. Voor een aantal studies kunnen nadere eisen worden gesteld. In juni 1980 sprak de Tweede Ka mer zich uit voor het oprichten van een open universiteit aan de hand van een beleidsnotitie, waarin ook werd voorgesteld de toelatingsleeftijd op 21 jaar te stellen. De Kamer maakte daar toen 18 jaar van. Deetman zegt nu dat hij 21 jaar beter vindt, omdat bij het ont wikkelen van studieprogram ma's moet kunnen worden uit gegaan van een zeker niveau van kennis en ervaring. Hij heeft zich daarbij vooral laten leiden door de argumenten van de Onderwijsraad, zijn belang rijkste adviesorgaan. Een van die argumenten is de vrees dat scholieren van 18 jaar die nog geen eindexamen hebben ge daan of daarvoor gezakt zijn, gewoon naar de open universi teit zullen gaan om daar cursus sen te volgen. De regering heeft vandaag het wetsontwerp over de tweever dieners ingediend bij de Tweede Kamer. Kern van het wetsont werp is dat iedere belastingplich tige met ingang van 1984 voor eenzelfde belastingvrije voet in aanmerking komt en dat, naar gelang de leefsituatie, daarop toeslagen kunnen worden ver leend. Het wetsontwerp heeft geen noe menswaardige gevolgen voor huishoudens, van zowel gehuw den als ongehuwd samenwonen den, waar slechts één inkomen binnenkomt. In huishoudens met twee inkomens zal het koop krachtoffer komen te liggen tus sen 0 en 10,3 procent, afhankelijk van inkomen en de tariefgroep Het wetsontwerp betreft de tweede fase van de nieuwe belastingwet- - geving voor tweeverdieners. Sa men met de eerste levert het de schatkist jaarlijks f530 miljoen op. Met de uitvoering is 550 mensjaren werk gemoeid, wat de belastingdienst f36 miljoen zal gaan kosten. De belastingvrije som voor iedere belastingplichtige bedraagt» f7381,-. De toeslagen die daarop worden verleend, zijn: - f2540 voor alleenstaande onge huwden van 34 jaar en ouder; - f 5335 voor de alléénverdieners in een gezin of leefeenheid, indien de partner niet méér verdient dan f 4841 per jaar, waarbij in het geval van samenwonen beide partners ouder dan 27 jaar moe ten zijn; deze leeftijdsgrens ver valt wanneer de betrokkenen recht hebben op kinderbijslag of aftrek voor buitengewone lasten voor een eigen, aangehuwd of pleegkind; - f 2540 voor de alleenverdieners in een gezin of leefeenheid als de partner meer dan f 4841 maar minder dan f7381 verdient; - f5335 voor alleenstaande ouders die één huishouding vormen met afhankelijke (pleeg-)kinderen jonger dan 27 jaar; - maximaal f4076 als aanvullende toeslag voor alleenstaande ou ders die buitenshuis werken en één huishouden vormen met (pleeg-)kinderen jonger dan 16 jaar. Onder het voeren van een geza menlijke huishouding valt vol gens het wetsontwerp niet alleen het samenlevenvan man en vrouw, al dan niet gehuwd, maar ook het samenleven als ouder met kind, broer met zus, broers, zusters, oom en nicht, vrienden en vriendinnen, collega's etc. De enige uitzondering hierop vormt de alleenstaande ouder die een huishouden voert met eigen, aangehuwde of pleegkinderen die jonger zijn dan 27 jaar. 'Niet geweten' NEW YORK (AP) - Een onderzoek van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA is tot de conclu sie gekomen dat de piloten van de Russische gevechtsjagers, die het Zuidkoreaanse vliegtuig neerhaalden, niet wisten dat het om een burgertoestel ging. De New York Times heeft dit vandaag gemeld. Volgens de Times zijn vrijwel alle deskundigen van de CIA het er over eens dat uit alles blijkt dat de jager in een positie verkeer de waarin een goede observatie van een vliegtuig niet mogelijk was. Kouder Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur onge veer 8 graden, middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Vrij krachtige westenwind, windkracht 5. 8 oktober 1983 Zon op: 06.52 uur, zon onder: 18.03 uur Maan op: 09.09 uur, maan onder: 19.13 De toeslag voor alleenstaanden wordt uitsluitend verstrekt aan die alleenstaanden die alleen voor zichzelf duurzaam een huis houden voeren en 34 jaar of ou der zijn. Het plan om deze leef tijdsgrens te laten vervallen, heeft het kabinet ingetrokken, omdat dat teveel geld zou kos ten. Door een verlaging naar 27 jaar zou de schatkist f 70 miljoen derven. De leeftijdsgrens van 27 jaar, waar boven samenwonenden pas voor de alleenverdieners-toeslag in aanmerking komen, is ingevoerd omdat beneden die grens theore tisch nog anderen (ouders) voor het levensonderhoud in aanmer king kunnen komen, vaak met fiscale „erkenning" (zoals de kin derbijslag of de buitengewone lastenaftrek). Alleen indien sa menwonenden die jonger zijn dan 27 jaar, één of meer kinderen hebben vervalt deze beperking weer. voordeliger bij BRISTOL Suede kuitlaarsje met platte hak. Kleuren zwart, ijswit, kobaltblauw en rood. Maten 36--41 winkelpr. 59,95 Bristolpr. 45,- DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft vandaag een ex-ambtenaar van het minis terie van volkshuisvesting ver oordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf wegens het aanne men van steekpenningen. De rechtbank achtte bewezen dat de 59-jarige Alphenaar tussen 1977 en 1982 bijna 200.000 gulden had aangenomen van 4 groothandels in apparatuur van centrale ver warmingen. De man was bij het ministerie werkzaam als hoofd opzichter. Volgens de officier van justitie ver strekte de Alphenaar in ruil voor geld en dure reisjes informatie over bouwplannen in de sociale sector. Ook gaf hij adviezen en zou hij bepaalde leveranciers hebben bevoordeeld. De man zelf ontkende de waarde van de door hem verstrekte ad viezen. Hij zou het geld hebben aangenomen uit woede wegens het vastlopen van zijn carrière. Arafat: Syrië en VS tegen de PLO PAGINA 7 Onderwijs kost de ouders veel geld PAGINA 5 Fokker schroeft produktie terug PAGINA 9 Centrumpartij meer dan modegril PAGINA 17 Lange Gracht 5 - Leiden (naast de Digros) tel. 071 - 142864 Paul Nitze, leider van de Ameri kaanse onderhandelingsdelegatie bij de wapenbesprekingen in Genè- ve, was vanochtend de eerste spre ker op de vergadering van de Noordatlatische Assemblée in Den Haag. Hij stipte nog eens aan, dat er tus sen de VS en de Sowjet-Unie nog grote meningsverschillen heersen op het gebied van de kernbewape ning. (Zie verder pagina 23). (Foto ANP) Opel Ascona 1300S type 1984 alléén bij Het Motorhuis f 21.561,-* fÖeze aanbad1"91 is slechts tijdelijk. OfS snel reageren^ Kadett Econoom 1200S model '84 normaal f 16.300,— nü f 15.495,-* Ascona 1600S type J model '84 normaal f 23.744,- nü f 22.600,-* Inclusief diverse accessoires. Verder is de Corsa 3-deurs en de TR (met kofferruimte) uitvoering nu beperkt uit voorraad leverbaar. Prijzen resp. vanaf f 14.410,—* en f 14.974,—*. U kunt alle merken inruilen zoals: Citroen, Ford, Peugeot, Fiat, Datsun, Mitsubishi, VW, Talbot, Toyota, enz. •alle prijzen af fabriek. dat betekent --..n.uilpt'ize^ vondellaan 80, Leiden, iel. 071-769313. Ambachtsweg 1, Katwijk, iel. 01718-29203. Kon. Julianalaan46,Voorschoten.iel. 01717-2559. Vamko, de speciaalzaak voor kantoor en thuis breidt uit! Nu naast Princestraat38 óók gevestigd aan Princestraat34 in Katwijk. Zie de advertentie in deze krant. APELDOORN (ANP) - De Nederlandse gasbedrijven gaan desnoods de rechter in schakelen om de verho ging van de gasprijs aan te vechten. Dat hebben de exploitanten van gasbe drijven in ons land, ver enigd in de Vegin, giste ren in Apeldoorn beslo ten. Volgens de Vegin is er geen enkeie reden om de prijs van het aard- gas voor kleinverbruikers te ver* hogen. Als minister Van Aarden- ne zijn plan doorzet om de aard* gasprijs met drie cent per kubie ke meter te verhogen wil de Ve gin een civiele procedure aan spannen. Ook denkt men aan een beroep op de Raad van State of ook lessen: Marcel de Bakker in moderne accommodatie Baanhuur vanaf 400,- tot 600,- Inlichtingen: Martin van Diest Jacoba van Beierenwea 118 2215 KZ Voorhout Telefoon: 02522-11416 In twee jaar 50.000 banen weg een aanklacht bij het Hof van Justitie in Luxemburg. 'Pas als de rechter ons in het onge lijk stelt, leggen wij ons bij een prijsverhoging neer', aldus de Vegin-voorzitter A. Kaland. 'In een tijd dat de inkomens teruglo pen is een verhoging van de gas prijs sociaal-maatschappelijk ge zien ontoelaatbaar'. Hij noemde de huidige inkoopprijs die de gasprijzen aan de Gasunie betalen verantwoord en redelijk. De tarieven voor kleinverbrui kers nu ongeveer 49.5 cent per m3 exlcusief btw - stijgen vol gend jaar volgens de Vegin toch al door de verhoging van de btw met een procent. De minister wil de aardgasprijs meer dan tot nu toe laten bepa len door de prijs voor de hoeveel heid huisbrandolie die nodig is om aan dezelfde hoeveelheid warmte te komen. WASHINGTON (AFP) - De Sow jet-Unie bereidt plaatsing van SS-21-raketten in Syrië voor. Het gaat om een grondraket die van kernkoppen kan worden voor zien, zo is vandaag uit bronnen van de Amerikaanse inlichtin gendienst vernomen. Het zou voor het eerst zijn dat dit type raket buiten het gebied van het Warschau-pact wordt opge steld. Met zijn bereik van 120 kilometer zou het wapen Israël en Libanon kunnen bestrijken. 'Wij moeten het beleid, de politiek modernise ren'. Dat betoogde de ze week de nieuwe leider van de Engelse Labourparty, Neil Kinnock, die bij de afsluiting van het Labour- congres in Brighton vanmorgen het roer heeft overgenomen van Mi chael Foot. Voorlopig heeft Labour nog even de tijd om aan deze nieu we opgave te werken, want sinds de verpletterende nederlaag bij de verkiezingen voor het Lagerhuis, in juni van dit jaar, zit de Conservatie ve mevrouw Thatcher nog zeker vier jaar zeer vast in het zadel. Vanuit een rijke historie ziet Labour zich nu gedwongen om nieuwe we gen in te slaan, maar waar die pre cies naar toe leiden, is deze week in Brighton nog niet zo erg duidelijk geworden. Evenals zijn voorganger Michael Foot is Kinnock een be gaafd spreker die de kunst verstaat om in een meeslepend betoog en met een scherpe tong zijn gehoor tot groot enthousiasme op te wek ken. Een warm wij-gevoel maakt zich dan meester van de doorgaans zo ver scheurde gelederen, een saamho righeid die ook wordt beleefd als de rijen zich sluiten om samen een hymne te zingen, op de melodie van O denneboom, O denneboom, met de beginregel 'Wij zullen er voor zorgen dat hier de rode vlag blijft wapperen'. Een dergelijk voornemen is natuurlijk het volste recht van een politieke organisatie, maar de wens is hier toch vader van de gedachte. In Groot Brittannië wappert de rode vlag helemaal niet en er zullen vele sociaal-democraten zijn, zelfs bin nen Labour, die in hun binnenste zullen huiveren voor de dag dat het ooit zo ver zou komen. Ondanks alle retoriek met oude, ge liefde symbolen, is Labour een tra gisch verdeelde beweging. Prak tisch ingestelde sociaal-democra ten, pseudo beroepsrevolutionai ren en idealistische dagdromers, ze zijn binnen de rijen van Labour allemaal te vinden en zij maken het elkaar knap lastig. Kinnock moet de eenheid smeden om ooit Thatcher te kunnen ver slaan. Maar daarvoor is meer nodig dan een meeslepend betoog dat wordt beloond met een minutenlan ge ovatie. Kinnock zal de Labour- beweging moeten omvormen tot een slagvaardige politieke partij, die in staat is verstandige compro missen te sluiten en die zich niet de handen laat binden door Trotskisti sche radikalinski's of door vak bondsbonzen die Labour in de eer ste plaats willen inzetten voor een zeer eng begrepen eigenbelang. Organisatorisch heeft het Labourcon- gres al enkele niet mis te verstane maatregelen getroffen die de een heid moeten terugbrengen. De Trotzkisten van de 'Militant tenden cy' zijn met een overweldigende meerderheid van vijf tegen een aan de kant geschoven en de verkie zing van Kinnock en zijn tweede man Roy Hattersley werd bezegeld met grote meerderheid van stem men. De les van de opeenvolgende verkie zingsnederlagen begint door te dringen. Labour zag zijn traditione le aanhang weglopen naar de afge splitste sociaal-democraten, naar de liberalen, en, het ergst van alles, ook gewoon rechtsaf naar de Con servatieven. Labour moet weer de partij van de realisten worden, aldus Kinnock. die op het congres van deze week tegelijkertijd is vastgeprikt op een defensiepolitiek van het eenzijdig afstoten van kernwapens, dit tot grote woede van realisten als Ja mes Callaghan. De politiek moderniseren, dat is een niet geringe opgave voor een be weging die zich zo graag laat leiden door sinds jaar en dag gekoesterde idealen. Het verzoenen van deze idealen met de barre werkelijkheid behoort tot het handwerk van de politiek. Kernwapens, Europese gemeenschap, de afbrokkelende welvaartsstaat, er zijn problemen genoeg. Kinnock kan voorlopig vooruit. DEN HAAG (ANP) - Dit en vol gend jaar zullen in totaal 50.000 arbeidsplaatsen verdwijnen in het midden- en kleinbedrijf. Dat blijkt uit berekeningen van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Voor dit jaar is het verlies op 30.000 be cijferd. Volgend jaar komen er nog eens 20.000 bij. De weinig florissante positie van de middenstand is volgens het instituut een gevolg van de te ruglopende bestedingen. Een lichtpuntje is dat het reële inko men van de zelfstandige wel zal verbeteren. Als de door de rege ring aangekondigde belasting maatregelen doorgaan zal het ge middelde inkomen in 1984 met ongeveer vier procent toenemen. Voor dit jaar wordt nog rekening gehouden met een daling van 2,5 procent. De daling van de werkgelegenheid zal zich volgend jaar vooral vol trekken in de detailhandel en het kleine en middelgrote bouwbe drijf. Alleen in de vervoerssector blijft de werkgelegenheid op het huidige peil, aldus het EIM. MORRIQ M lamsvacht SUEDE EN Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3126 55 - 11 a n n a Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 NArrA OCCASIONSPECIALIST E2 NISSAN AUTO HEEMSKERK Alkemadelaan 1, Roelofarendsveen tel. 01713-2866 - 2073 NU EEN VOL JAAR GARANTIE!!

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1