llliKS Labour vóór eenzijdige ontwapening Afbraakplan Reagan werpt voornamelijk in VS vruchten af Afkoopsom illegaal bouwen vult Italiaanse staatskas VASTGESTELDE PRUS Consternatie in Oostbloklanden Italië: termijn preventieve hechtenis wordt ingekort -C Leider Sinn Fein te gast bij Labour Tass verwerpt voorstel Walesa geeft geld aan kerk DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 ROME (GPD) - De Italiaanse regering is van plan de termijn voor preventieve hechtenis, die in Italië ongewoon lang is, enigszins te bekorten. Een wetsontwerp, dat door het kabinet werd goed gekeurd en binnenkort aan het parlement wordt voorgelegd, voorziet in een verkorting met een kwart van de tot nu toe gel dende termijnen. Voor de zwaarste misdaden, waaronder terro risme en Mafiamoorden, komt dit neer op een verkorting voor de vier opeenvolgende fasen - instructie, berechting, hoger be roep en cassatie - van 10 jaar en 8 maanden tot 8 jaar. De nu geldende lange termijn werd in 1979 vastgesteld in een speciale noodwet, die met steun van alle regeringspartijen, maar ook van de communisten, werd aangenomen onder druk van het toen nog uiterst actieve terrorisme van linkse en rechtse clan destiene groeperingen. Van politiezijde was er herhaaldelijk ge klaagd over de invrijheidstelling Wegens het verlopen van de wettelijke termijn, vein gevaarlijke terroristen, die onmiddellijk opnieuw onderdoken en hun terroristische activiteiten hervat ten. Nu het terroristische gevaar grotendeels is geweken en de meeste leden van Rode Brigades, Prima Linea en Nieuwe Orde achter slot en grendel zitten, gingen er de laatste tijd steeds meer stem men op om de preventieve-hechtenistermijn tot normalere pro porties terug te brengen. Het plan van de regering is hiertoe een eerste aanzet. Het is overigens de bedoeling van de regering dat de nieuwe rege ling niet zal gelden voor nu al lopende rechtszaken, met name tegen de leiders van „Arbeidersautonomie", die op dit ogenblik in Rome terecht staan op verdenking van de oprichting en lei ding van gewapende benden. Zij werden op 7 april 1979 gearres teerd, maar het proces begon pas in juni van dit jaar. Het was vooral hun geval en dat van hun leider, de intussen tot kamerlid gekozen en alweer voortvluchtige professor Toni Negri, dat de campagne tegen de lange hechtenistermijn op gang bracht. Buitenland ROME - Wie in Italië illegaal heeft gebouwd, krijgt nu van de rege ring de kans zijn wetsovertre ding af te kopen. De vele hon derdduizenden die een groot deel van de 8000 kilometer kust hebben volgebouwd en steden en dorpen wanstaltig hebben la ten uitstulpen, dwars tegen alle woningbouwreglementen en wetten op de ruimteljke orde ning in, hoeven niet langer bang te zijn voor hoge boetes, inbe slagname en afbraak van hun misbaksels. Om hun schuld te genover de wet uit te wissen en weer met een schone lei te begin nen, hoeven ze slechts in de ko mende zes weken aangifte te doen van hun overtreding en een boete te betalen, die hoogstens neerkomt op enkele malen het bedrag voor de nooit aange vraagde, of in elk geval nooit ver kregen bouwvergunning. Het regeringsbesluit dupeert al de genen die zich wèl aan de wet hebben gehouden, en stelt een aantrekkelijke premie op wets overtredingen tussen 1942 en nu, die nauwelijks goed wordt ge maakt door de grimmige maar tamelijk loze belofte, dat het klandestien bouwen van nu af onmogelijk zal worden gemaakt. Uitgeput De voornaamste reden voor de maatregel is, dat er op deze ma nier een stroom geld in de bijna uitgeputte staatskas zal vloeien, al is het nog allerminst duidelijk hoeveel dit kan worden: minister van openbare werken Franco Ni- colazzi spreekt hoopvol van 10.500 miljard lire (omstreeks 20 miljard gulden), maar vindt het voorzichtiger op 9000 miljard te mikken; anderen menen dat de opbrengst niet hoger dan 6000 miljard zal zijn. Over het aantal te saneren overtre dingen bestaan alleen maar schattingen: het aantal 'zwarte' bouwsels wordt op 3,1 miljoen geschat, onwettige verbouwin gen op vier miljoen. Behalve de benadeling van de wetsgetrouwe burgers, bevat het besluit nog een paar innerlijke onrechtvaardigheden: zo loopt het bedrag voor bouwvergunnin gen, waarop het boetestelsel is gebaseerd, in verschillende ge meenten sterk uiteen: in Rome is door Hein ten Kortenaar het bijvoorbeeld 40.000 lire per vierkante meter, in Florence 150.000. Het is dan ook nog hele maal niet zeker dat het besluit door het parlement zal worden goedgekeurd. Als dat niet bin nen 60 dagen gebeurt, vervalt het automatisch en zal de regering naar andere maatregelen moeten omzien om het hoognodige geld binnen te krijgen. Dat het inderdaad hoognodig is, heeft de regering nog eens uit eengezet in de toelichting bij de financiële raamwet, waarvan de behandeling gisteren begon in de senaat. Om de inflatie, nu nog omstreeks 16 procent, te bestrij den en terug te brengen tot 10 procent in 1984, is allereerst een verhoging van de staatainkom- sten nodig. Die kan worden ver kregen door maatregelen als het witwassen van de klandestiene woningbouw, verhoging van de directe belastingen en krachtda diger bestrijding van de belastin gontduiking, en verhoging van de sociale lasten voor zelfstandi gen, die tot nu toe voor dezelfde dienstverlening een fractie be taalden van wat arbeiders in loondienst moeten bijdragen. Mes Anderzijds moet het mes worden gezet in de overheidsuitgaven, die anders een tekort zouden ver tonen van 120.000 miljard lire. Om dit tekort terug te brengen tot 90.000 miljard, stelt de rege ring zich voor te bezuinigen op defensie, op pensioenen en op de gezondheidsdienst. Bij de pen sioenen moet vooral worden be zuinigd op de invaliditeitsuitke- ringen, die in het verleden vaak zijn gebruikt als een soort ver kapte bijstand, zodat er met na me in het Zuiden steden zijn waar een derde van de werkende bevolking als invalide geboekt staat. In het parlement is het vooral de communistische partij, die harde oppositie heeft beloofd tegen de naar haar mening onrechtvaardi ge maatregelen. Ook binnen de regeringscoalitie zijn de menin gen niet onverdeeld, zodat het de eerste Italiaanse regering onder socialistische leiding niet mak kelijk zal vallen de voorgenomen maatregelen door het parlement te loodsen. Oud-premier Callaghan: "Ge vaarlijke onzin". (Foto AP) BRIGHTON (GPD) - Gerry Adams, vice-president van en Lagerhuislid voor Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA), heeft gister avond geschiedenis geschre ven door in de Engelse bad plaats Brighton een vergade ring van een Labour-groep toe te spreken. Het was de eerste keer dat een lid van Sinn Fein, die open lijk de gewapende strijd van de IRA tegen het Britse leger steunt, werd toegestaan te spreken in1 het gedeelte van Groot-Brittannië buiten Ul ster. Een bezoek eerder dit jaar van Adams aan Londen werd door de toenmalige mi nister Whitelaw (binnenland se zaken) verboden op grond van de Wet tot preventie van terrorisme. Maar omdat Adams bij de alge mene verkiezingen van juni tot Lagerhuislid werd geko zen, kan de Britse overheid hem nu niet langer tegenhou den. De vice-voorzitter van Sinn Fein maakte daar giste ren gebruik door op een van de vele „fringe-meetings" (randvergaderingen) rond het Labour-congres te spreken. Adams bevestigde dat hij ge weld tegen het Britse leger en de politie in Noord-Ierland legitiem acht in het kader van de vrijheidsstrijd van de re- publikéinen in Ulster. Hij be schreef uitvoerig het geweld, dat hem en zijn familie de af gelopen 15 jaar - zolang duren de ongeregeldheden in Noord-Ierland - door „de Britse bezetters" is aange daan. Adams trok een uitpuilende zaal van mensen die overwe- gens sympathiek tegenover hem en zijn zaak bleken te staan: de Sinn Fein-man kreeg tenminste een daveren de ovatie. De bijeenkomst was georganiseerd door een binnen de Labour-partij werkende groep die één ver enigd Ierland nastreeft. De officiële lijn van Labour is dat niet wordt gepraat met de IRA of daarmee verbonden organisaties. BRIGHTON - Oude vijandelijkheden laaiden gisteren weer op, toen het congres van de Britse Labour-partij, dat in de badplaats Brighton vergadert, zich met over weldigende meerderheid uitsprak voor onvoorwaardelij ke eenzijdige kernontwapening. De uitspraak van het congres Oud-premier Jim Callaghan hield houdt in, dat een Labour-rege- ring binnen één regeerperiode (vijfjaar) alle kernwapens over boord zal gooien, ook de Polaris- faketten die nu de onafhankelij ke Britse kernmacht vormen, door Henk Dam zonder daarvoor concessies van de Sowjet-Unie te eisen. Dat was nu precies het punt waar op Labour bij de Lagerhuisver kiezingen van juni de discussie over vrede en veiligheid verloor van de Conservatieve partij. Het Britse volk wil in overgrote meerderheid niet eenzijdig ont wapenen, zeker niet als daar geen tegenprestaties van de Rus sen tegenover staan. Habré wil met "alle Tsjadiërs" praten PARIJS (UPI) - President Habré van Tsjaad is bereid dat "alle Tsjadiërs", dus ook met zijn ri vaal Goukouni Weddeye te pra ten over het beëindigen van de burgeroorlog in zijn land. "We willen vrede, stabiliteit en eer biediging van onze territoriale integriteit", zo zei Habré gisteren in een vraaggesprek met de Franse televisie. Habré heeft deze week in Frank rijk de Frans-Afrikaanse topcon ferentie bijgewoond. Voor die top had hij altijd gezegd niet met Weddeye te willen praten. dat gisterochtend het congres ook voor ogen, toen hij opmerkte dat Labours wens om eenzijdig te ontwapenen gevaarlijke onzin is die bij de verkiezingen „mil joenen stemmen" heeft gekost. Dat was aanleiding tot woedende reacties in de zaal, waar men Cal laghan onder meer van „sabota ge" beschuldigde, omdat hij bij de jongste verkiezingen ook al zijn twijfel over eenzijdige ont wapening had geuit, net als an dere vertegenwoordigers trou wens van de rechtervleugel bin nen de Labour-partij. De scherpe woordenwisselingen waren slecht nieuws voor La bours nieuwe partijleider, Neil Kinnock, die zich herstel van de eenheid binnen de partij als pri maire taak heeft gesteld. Kin nock zelf is ook geen voorstan der van de door het congres aan genomen motie. Terwijl hij er tot gisterochtend aar dig in geslaagd was, de tegenstel lingen tussen de linker- en rech tervleugel van Labour te verdoe zelen, werden nu ineens alle ou de wonden weer opengereten. Dat de discussie zich op de Pola- risraketten toespitste, is op zich zelf een wrang gegeven. Het merkwaardige geval wil name lijk, dat als er ooit een Labour- regering aan het bewind komt (en dat kan niet eerder zijn dan 1988, omdat de huidige Conser vatieve regering tot dat jaar mag blijven zitten), de Polarisraket- ten allang zullen zijn vervangen door meer moderne wapens. ADVERTENTIE HEEL GESNEDEN WIT of BRUIN Vredesstaking in West-Duitsland BONN (DPA/RTR) - In de Bonds- republiek is gisteren een "vre desstaking" van vijf minuten ge houden. Tienduizenden werkne mers gaven hiermee gehoor aan een oproep van de- Duitse vak centrale DGB. Vooral in gebieden met een hoge organisatiegraad lag het werk vrijwel geheel stil. Ook het open baar vervoer deed in veel steden aan de "vredesstaking" mee. De medewerkers van de fractie van de sociaal-democratische SPD hielden, te zamen met fractielei der Hans-Jochen Vogel, een kor te manifestatie voor het parle mentsgebouw. Enkele werkgevers hadden ge dreigd het loon over de gestaakte periode in te houden. Zij vinden dat het motief van de staking zich niet leent voor een actie in de bedrijven. De voorzitter van de DGB, Ernst Breit, zei tijdens een persconfe rentie dat het opvoeren van de conventionele en de nucleaire bewapening geen bijdrage aan de vrede levert. Volgens Breit hebben de tienduienden stakers laten zien dat zij geen kernraket ten in Europa willen. Toekenning Nobelprijs DEN HAAG (GPD) - De toeken ning van de Nobelprijs voor de Vrede aan de Poolse vakbonds leider Lech Walesa heeft gisteren verwarring en consternatie ver oorzaakt in Polen en andere lan den achter het IJzeren Gordijn, maar werd door de familie van de leider van Solidariteit en in de westerse wereld met vreugde be groet. Moskou noemde de toekenning van de Nobelprijs aan Walesa „opzettellijke provocatie"; in Po len, waar het nieuws als een bom insloeg, onthield de regering zich van een officieel commentaar. Een regeringswoordvoerder die nadrukkelijk zei als privé-per- soon te spreken, verklaarde dat door de leider van een verboden vakbondsorganisatie te onder scheiden, de prijs in zijn ogen in waarde is verminderd. Hij zag het toekennen van de onder scheiding als een „politieke stap". De Amerikaanse president Ronald Reagan stuurde een gelukwen- stelegram aan Walesa. Hij riep de Poolse regering voorts op deze gelegenheid aan te grijpen om zich af te wenden van een poli tiek van confrontatie en een poli tiek van verzoening met het hele Poolse volk te aanvaarden. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl, die Walesa zou hebben voorgedragen voor deze hoge on derscheiding, zei in een telegram aan de Nobelprijswinnaar voor de Vrede: „Wij hebben uw inzet voor de vrijheid, de onafhanke lijkheid en de rechten van de Poolse arbeidersbeweging met grote innerlijke deelneming ge volgd. Uw moed, de solidariteit van uw vrienden en het vaste ge loof van het Poolse volk zijn een bemoedigend voorbeeld voor al len die het in de vrijheid gaat", aldus Kohl in zijn telegram aan Walesa. Walesa, die ook telegrammen kreeg van vakbondsleiders uit het Westen, zei „ik ben zeer ge lukkig". Honderden mensen wa ren voor zijn huis samenge stroomd om blijk te geven van hun vreugde. Walesa noemde de onderscheiding het bewijs dat de wereld de strijd en de idealen van Solidariteit erkent. Voor de honderden sympathisanten die luid zijn naam scandeerden en hem een ovatie brachten, zei Wa- MOSKOU (Reuter) - Het officiële Russische persbureau Tass heeft giste ren afwijzend gereageerd op president Reagans jongste voorstellen be treffende de strategische bewapening. Het zijn lege woorden die slechts bedoeld zijn om de ware bedoelingen van Washington te verber gen", aldus het persbureau. Volgens Tass probeerde Reagan bij de bekendmaking van zijn voorstel len de indruk te wekken dat de Amerikaanse opstelling bij de Geneefse onderhandelingen over de strategische wapens (START) is versoepeld. "Maar wat de kern van de zaak betreft, werd duidelijk dat het om niets anders ging dan lege woorden. Woorden die niets van doen hebben met daden". Tass voegt eraan toe dat de woorden zijn bedoeld als dekmantel voor de plannen van Washington de wapenwedloop aan te wakkeren. Radio-Moskou meent dat de Amerikaanse voorstellen niet zozeer gericht zijn op een doorbraak in het START-overleg als wel op een "hersen spoeling" van de Amerikaanse Congresleden opdat zij akkoord gaan met het programma voor de nieuwe intercontinentale MX-raketten. lesa dat Solidariteit opnieuw kon bewijzen dat er in Polen „slechts één weg is, die van de dialoog". Secretaris-generaal Herman Reb- han van de in Genève zetelende internationale metaalvakbond, die veertien miljoen leden telt, zei dat de toekenning van de vre- sesprijs aan Lech Walesa niet al leen een eerbewijs is aan een dapper mens, maar ook een er kenning is van het belang van een onafhanklijke vakbond als een wapen voor vrede en voor uitgang in de wereld. WENEN (GPD) - Uit wat Lech Walesa tot nu toe heeft gezegd over zijn Nobelprijs voor de Vre de, blijkt dat Solidariteit de mo rele prijs krijgt en dat het geld officieel naar het landbouwfonds van de rooms-katholieke kerk in Polen gaat. Walesa kan het geld niet aan Solidariteit geven zon der met de Poolse wetgeving in conflict te komen. Solidariteit is verboden en het steunen van een illegale organisatie is doodeen voudig strafbaar. Het kerkelijke landbouwfonds is bedoeld om het lot van de parti culiere boeren in Polen, die 80 procent van de landbouwgrond bezitten, te steunen. Veel van de ze boeren, die alleen een paar hectare ter beschikking hebben, zijn zeer arm. Hun kinderen heb ben geen zin om onder de tegen woordige omstandigheden de boerderij over te nemen. De staat helpt alleen de collectieve staats boerderijen, die toch veel minder efficiënt werken dan de particu liere boeren. Op het land heeft de kerk de over macht. Bijna honderd procent van de landelijke bevolking gaat naar de kerk. De bedoeling is op het moment, dat de kerk met steun van de staat de boeren overhaalt hun grond rationeel en collectief te gebruiken. De nood zakelijke verkaveling en allerlei procedures die altijd moeilijk zijn, kunnen alleen tot succes lei den als de kerk garant wil staan voor de eigendomsrechten van de boeren. De wederzijdse afschrikking a la carte, die president Reagan de Russen als jongste variatie van zijn ontwapeningsbeleid heeft aangeboden, zet vermoedelijk meer zoden aan de dijk in ei gen land en bij Amerika's bondgenoten dan in Moskou. Zijn aanvankelijke voorstellen op het gebied van de wapen- vermindering dienden in hun opmerkelijke eenvoud, vooral propaganda en hadden ternau wernood onderhandelings waarde. Het laatste concept is niet alleen zeer ingewikkeld, maar bovendien in zulke vage termen aan de wereld gepre senteerd, dat de reële beteke nis ervan voor het afnemen van de nucleaire dreiging moeilijk valt te taxeren. Het idee om de introductie van door Henk Kolb nieuwe kernwapens te binden aan vernietiging van meer ou de wapens en om defensie sa men te stellen uit een keuze pakket aan wapens, is de vrucht van binnenlands poli tieke overwegingen. Reagan heeft het zeer terughoudend aanvaard, omdat hij de stem men nodig had voor de bouw van de nieuwe MX-raket en voor de B-l bommenwerpers - de voorstanders van het af- bouwbeginsel konden ermee laten blijken voor wapenver mindering te zijn, zonder zich te voegen bij de voorstanders van bevriezing van het kern- wapenbestand. Alle blijvende oppositie tegen de bouw van nieuwe kernwapens ten spijt kan Reagan nu bogen op nationale steun voor zijn ontwapeningsbeleid en op bij val van zijn Europese bondge noten, die niet zonder huiver afwachten tot welke vormen het politiek gerucht zal uit groeien naarmate de plaatsing van de eerste Europese kern wapens naderbij komt. De Amerikanen willen voor alles vermindering bereiken van de intercontinentale landraketten waarmee een eerste aanval kan worden uitgevoerd en die daar om het gevaarlijkst zijn. De Amerikanen zeggen er in te zijn geslaagd een formule te ontwerpen waarin de eigen schappen van de land- zee- en luchtwapens kunnen worden ondergebracht. Of de Sowjet- Unie dit Amerikaanse reken werk wil volgen moet per on derhandeling worden vastge steld. Maar hoe de formule ook wordt gehanteerd, zodat uiteindelijk een soort verlaagd evenwicht ontstaat in vernietigingspoten- tieel, opgebouwd uit stuw kracht van raketten en de ex plosieve kracht die zij kunnen overbrengen, het is vrijwel on vermijdelijk dat de Russen binnen het raam van zo'n opzet hun nucleaire strijdmacht zul len moeten reorganiseren. Zullen de Sowjets daartoe bereid zijn? Kenneth Adelman, direc teur van het in betekenis sterk aangevreten Bureau voor Wa penbeheersing en Ontwape ning, stelt vast dat de Russen momenteel bij de START-on- derhandelingen in Genève, waar het om de strategische wapens gaat, al spreken over reducties die verder gaan dan de plafonds zoals die in het nimmer geratificeerde SALT 2-verdrag waren afgesproken. Zal er geen eindeloos geharrewar ontstaan over de vraag welke bommenwerpers strategisch zijn, vanwege hun vliegbereik, en welke niet? Adelman houdt het begrijpelijk: „Je kunt het ingewikkeld maken of eenvou dig. Als de Russen snelle voor uitgang willen, dan is die mo gelijk". Hij zei ook: „Wij willen de Russen de best mogelijke kans bieden om voortgang te maken". Volgens Adelman hebben de Amerikaanse onderhandelaars in Genève de ruimte om zich flexibel te kunnen opstellen. Een wapenakkoord zal zich, als het er komt, over tien, vijf tien of nog meer jaren uitstrek ken, voordat zijn doelstellin gen worden verwezenlijkt. De belangrijkste rekensom die de Russen nu moeten maken is of zo'n lange termijn tijdrekken tot na de Amerikaanse verkie zingen van 1984 toelaat in om standigheden waarbij zij in Eu ropa de slag om de openbare mening zullen verliezen, maar wel nog geruime tyd de kans krijgen de spanning op te schroeven. Twee Oostduitse soldaten zijn bezig de automatische geweren aan de grens met West-Duitsland te ontmantelen. De Oostduitse leider Erich Ho- necker gaf hiertoe gisteren het startsein. De Westduitse regering sprak gisteravond haar tevredenheid uit over deze stap van Honecker (Foto AP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7