Ambtenaren met acties begonnen C Kabinet wil aanvulling op uitkering beperken Wapenvondst bij Rheden: geheim Nederlands depot contact lenzen... Bejaarde woont vaak slecht Overleg met Rietkerk mislukt Ook KOV wil geen overleg met Deetman Luns op de bres voor atoomwapens NAVO Werkgevers en werknemers advies gevraagd Unifil-soldaat per ongeluk doodgeschoten Cruijff blijft zwart inkomen ontkennen DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 ENSCHEDE (ANP) - De woonruimte en de leefomgeving van de zelf standig wonende bejaarden laten te wensen over. Dit blijkt uit een studie van drs. C. Schouten, uitgevoerd als afstudeeropdracht binnen de afdeling bestuurskunde van de TH Twente. Naar verhouding veel ouderen die gebruik maken van bejaarden wonin gen, de zogenaamde aanleun- of zorgwoningen klagen over de kwali teit van hun woning (tochtig en een gebrek aan bergruimte) en de direc te omgeving van hun huis. Verder worden in twee van de drie gemeen ten waarin drs. Schouten onderzoek heeft verricht, relatief veel eenza me bejaarden aangetroffen. Het onderzoek van de bestuurskundige toonde aan dat de betrokken beleidsfunctionarissen van de gemeenten slecht op de hoogte zijn van de problemen van hun oudere inwoners. Hun kennis van de problema tiek berust in veel gevallen slechts op vermoeden. Van een actief beleid bij de opsporing van moeilijkheden van bejaarden is amper sprake, constateert Schouten. Dit valt te betreuren, omdat bejaarden in het algemeen niet snel een klacht indienen bij de verantwoordelijke instanties, zo stelt de be stuurskundige. Binnenland RHEDEN (ANP) - De wapens, handgranaten en munitie, die af gelopen zomer zijn gevonden in het bosgebied ten noorden van het Gelderse Rheden, waren af komstig uit een geheim depot en behoorden toe aan de Staat der Nederlanden. De opslagplaats was niet beveiligd en werd niet bewaakt. Inwoners uit Rheden en omgeving hebben het geheim depot volle dig leeggehaald zonder dat dit werd gemerkt. Wapens en muni tie zijn inmiddels door de politie achterhaald. Vijf handgranaten werden door de vinders uit balo righeid tot ontploffing gebracht. Een daarvan richtte in juli grote schade aan in het politiebureau Rozendaal. Dit heeft burgemeester H. van Wal- sum van Rheden gisteren meege deeld. Het is voor het eerst dat het bestaan van een geheime wa penopslag in Rheden officieel wordt toegegeven. Het ministe rie van defensie weigerde "in het belang van de staatsveiligheid" tot nu toe commentaar te geven op de wapenvondsten bij Rhe den. Het geheim wapendepot, dat vol gens burgemeester Van Walsum inmiddels niet meer bestaat, is ingericht buiten medeweten van het Rhedense gemeentebestuur. Van Walsum kon niet zeggen hoe lang de opslagplaats in de bossen heeft bestaan en waarvoor die precies diende. Volgens hem was er in het depot een "zeer aanzien lijke" hoeveelheid wapens en ex plosieven verborgen. De Rhedense burgemeester vindt dat de beveiliging van het gehei me wapendepot volstrekt onvol doende is geweest. Daardoor was diefstal heel eenvoudig mogelijk zonder dat dit meteen werd ge constateerd. "Ik kan mij voor stellen dat er situaties zijn dat om reden van staatsbelang de aanleg van wapendepots niet aan de plaatselijke overheid bekend kan worden gemaakt. In een der gelijke situatie mag er evenwel nooit sprake van zijn dat mate rialen in handen kunnen komen van onbevoegden", aldus Van Walsum. "Als dergelijke depots per se moe ten, laat men ze dan zo inrichten dat niemand er bij kan", aldus de Rhedense burgemeester. "Ik hoop van harte dat Defensie in middels het verstand heeft ge had om eventuele depots elders in het land, soortgelijk aan die in Rheden, leeg te halen en op te heffen". Van Walsum zei niet te kunnen zeggen hoeveel wapens en muni tie er precies in het Rhedense de pot hebben gelegen. Volgens hem is er in ieder geval sprake geweest van pistolen, automati sche wapens, munitie en hand granaten. Hij weigerde te zeggen, hoe het depot was ingericht en op welke manier de wapens en munitie waren verpakt. DEN HAAG (GPD) - De ambtenarenbonden hebben de strijd tegen de aangekondigde salarisverlaging bij het overheidspersoneel geopend. Met demonstraties in Amsterdam en Den Haag werd de eerste onderhandelingsronde in het overleg over het in 1984 te voeren loonbeleid voor de ambtenaren begeleid. Maandag zullen modelacties op de postkantoren worden gevoerd om de politiek onder druk te houden. Het overleg van de ambtenarencentrales met minister van binnenlandse zaken Rietkerk lijkt ondertussen nauwelijks tot overeenstemming te kunnen leiden. Voorzitter Jaap van der Scheur van de (330.000 leden grote) Alge mene Centrale van Overheids personeel, waarin de AbvaKabo de boventoon voert, zei gisteren na afloop van het overleg „geen enkele hoop" te hebben dat er door de onderhandelingen nog iets valt te bewerkstelligen, waardoor het kabinet zou kun nen afzien van zijn plan om de ambtenarensalarissen op 1 ja nuari met 3,5 procent te verla gen. Zijn collega's van de CCOP (220.000 leden, voornamelijk van de CFO, de CNV-bond voor amb tenaren en werknemers in de ge zondheidszorg en het maat schappelijk werk), van het Amb- tenarencentrum (123.000 leden) en van de Centrale voor Middel bare en Hogere Ambtenaren (30.000 leden) toonden zich even pessimistisch. Alternatieven Minister Rietkerk, die als minister van binnenlandse zaken namens het kabinet optreedt als de werk gever van de ambtenaren, had eerder laten weten nog mogelijk heden voor een akkoord te zien. Hij had de bonden ook laten we ten dat hij de alternatieven die door de FNV en D'66 zijn aange dragen, in het kabinet aan de or de zal stellen. Deze alternatieven voorzien in een gelijkere behan deling van de ambtenaren en de werknemers in het bedrijfsleven. De bonden nemen deze toezegging echter allerminst serieus. „Een praatje voor de vaak", zo werd geconstateerd. Volgens de bon den hebben verschillende minis ters uit het kabinet al te duidelijk laten blijken dat er aan de voor nemens tot de loonsverlaging niet te tornen valt. De bonden hebben het overleg met de minister (nog) niet afgebro ken. Hoewel ze in feite niets van het gesprek verwachten, hebben ze een tweede onderhandelings ronde (op 2 november) afgespro ken. Wat de bonden betreft, valt er over de 3,5-procents korting in het ge heel niet te praten. Voor het plan van de minister om daarenboven 2,5 procent prijscompensatie te WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis regenbui regenbui regenbui regenbui licht bew. onbewolkt onbewolkt regenbui licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt regenbui onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. gebruiken voor arbeidstijdver korting, voelen de organisaties ook niets meer, omdat eerder van dergelijke operaties nauwe lijks iets terecht is gekomen voor het bestrijden van de werkloos heid. Acties Wat de bonden betreft, moet de 3,5- procents korting van tafel wil men serieus verder kunnen on derhandelen. Zolang dat niet het geval is, zullen acties worden ge voerd die steeds omvangrijker en grimmiger zullen worden. Voor het eerst in de geschiedenis zullen de vier ambtenarencentra les daarin samenwerken. In Den Haag trokken brandweer lieden onder luid lawaai gister ochtend naar het ministerie binnenlandse zaken waar het overleg werd gevoerd. In Am sterdam liep een demonstratieve tocht naar de Dam, die door de brandweer op touw was gezet, uit op een grote betoging waar aan ook veel andere ambtenaren deelnamen. Maandag zullen ook de grotere postkantoren in Ne derland stiptheidsacties begin nen, die tot lange rijen voor de loketten zullen leiden. Minister van sociale zaken De Ko ning heeft gisteren al evenmin een welwillend oor gevonden voor de kortingen tijdens een ge sprek met de bonden over het sa- larisbeleid voor de trendvolgers, de mensen in dienst van instel lingen die (grotendeels) met ge meenschapsgeld worden gefi nancierd. Hij noemde het ge sprek "niet vriendelijk". 17 13 02 18 13 01 19 11 1 17 11 01 20 9 0 17 13 01 18 12 1 18 12 0 17 14 0 19 11 0 17 8 04 25 15 0 27 17 0 22 12 02 28 14 0 20 11 0 22 11 0 23 10 02 17 12 09 27 16 0 21 13 0 27 12 0 28 17 0 29 15 01 15 7 4 21 9 0 23 12 0 25 12 0 18 10 9 27 10 0 22 10 02 27 18 0 20 12 0 27 21 0 25 18 15 27 17 DEN HAAG (GPD) - Er komen geen onderhandelingen met mi nister Deetman over het plan tot arbeidstijdverkorting dat is op gesteld door de drie grote onder wijsvakorganisaties. Het hoofd bestuur van de Katholieke On derwijs Vakorganisatie (KOV) nam gisteren unaniem de beslis sing het plan in te trekken. Na de FNV-onderwijsbond ABOP (48.000 leden), die vorige week besloot niet met minister Deet man op basis van het plan te gaan onderhandelen, is de KOV met haar 46.000 leden de tweede grote onderwijsbond die zich te gen onderhandelingen keert. Al leen de PCO, evenals de KOV bij het CNV aangesloten, heeft zich, overigens met een zeer krappe meerderheid, voor onderhande lingen op basis van het plan uit gesproken. Leen ter Haar, voorzitter van de PCO, heeft laten weten er geen behoefte aan te hebben om het plan in zijn eentje aan Deetman aan te bieden. „Het is ontzettend jammer dat we niet kunnen ko- Lubbers en NAVO-secretaris-generaal Luns i in Den Haag. onderonsje tijdens de 29ste Noordatlantische Tijdens de grote demonstratie op de Dam in Amsterdam staken brand weerlieden het huis van "belastingconsulent Lubbers" en dat van "Uit- beenderij Rietkerk" in brand. (Foto ANP) men tot onderhandelingen, maar voor de PCO maakt het ontbre ken van de steun van KOV en ABOP de basis voor dit plan te smal", aldus Ter Haar. Niet alleen de stemming bij de le denraadplegingen over het plan, maar vooral de ontwikkelingen op politiek niveau, waren vol gens KOV-voorzitter Niko Snel de aanleiding voor het hoofdbe stuur om het plan in te trekken. Een grove peiling had tijdens le denraadplegingen uitgewezen dat ongeveer 55 procent van de aanwezige KOV-leden voor het plan was. Uit Miljoenennota en onderwijsbe groting blijkt, aldus Snel, dat on derwijsgevenden per 1 januari 1984 ruim 7 procent zullen moe ten inleveren, terwijl er ook nog eens duizenden arbeidsplaatsen verloren gaan. Uit recente op merkingen van Lubbers en Nij- pels blijkt voorts, aldus Snel, dat de aanvankelijke positieve reac ties op het initiatief van de on derwijsbonden, feitelijk niets te betekenen hebben. Ziekenfonds i roept op tot vredesbetoging DEN HAAG (GPD) - Het Haag- se ziekenfonds AZIVO heeft alle ziekenfondsen in Neder land en de overkoepelende organisatie, de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen, opgeroepen zich uit te spre ken voor deelneming aan de nationale demonstratie tegen kernwapens, die zaterdag 29 oktober wordt gehouden. De oproep geldt ook voor de ver zekerden. Deze week geeft AZIVO zijn 107.000 leden in een speciaal voorlichtingsblad informatie over de verschrikkelijke ge volgen van een kernoorlog. Motief voor het besluit tot de ze oproep: „Een atoomoorlog is de grootste ramp die de mensheid kan treffen. Als de bom valt, houdt het begrip volksgezondheid op te be staan. Toereikende medische hulp zal onmogelijk zijn", al dus het fonds. De leiding van het Haagse zie kenfonds vindt dat de zieken fondsen die immer tot taak hebben de volksgezondheid te bevorderen, zich niet aan hun verantwoordelijkheid mogen onttrekken en stelling moeten nemen tegen deze al les vernietigende wapens. DEN HAAG (GPD) - De secretaris generaal van de NAVO, mr. Jo seph Luns, heeft gisteren in een vergadering van de NAVO-as- semblée in Den Haag een scher pe waarschuwing laten horen te gen de mensen die alle aandacht richten op het sterk verminderen van de afhankelijkheid van de NAVO van kernwapens. Minister-president Lubbers daar entegen hield in diezelfde bijeen komst een pleidooi voor het ver minderen van de afhankelijk heid van vooral de kernwapens voor de korte afstand. Volgens Lubbers moet al het mogelijke worden gedaan om in Genève tot een tussenoplossing te komen. Luns' opmerkingen lijken vooral gericht tegen Nederland, dat streeft naar afstoting van een aantal van de huidige zes kern- wapentaken. Een NAVO-studie- groep zou tot de, nog geheime, conclusie zijn gekomen dat daar van echter nauwelijks sprake kan zijn. De uitlatingen van Luns sluiten daarop aan. De NAVO-secretaris-generaal ver zette zich ook tegen de recent in Nederlandse politieke kring veel gehoorde pleidooien voor uitstel van de plaatsing. Volgens Luns heeft de recente „cynische hou ding" van Moskou daar geen en kele aanleiding toe gegeven. De Russen hebben diverse Ameri kaanse voorstellen afgewezen, zei hij. „Ik geloof dat oproepen tot uitstel van de plaatsing van Pershings en kruisraketten het gevolg zijn van misleiding. Het effect ervan kan slechts zijn dat de Russische halsstarrigheid wordt versterkt, dat de publieke opinie in verwarring wordt ge bracht en de vooruitzichten op een vooruitgang in Genève wor den geschaad". Volgens de NAVO-chef zijn „kern koppen ongeschikt om te wor den veranderd in politieke voet ballen". De plaatsing van de kruisraketten en Pershing II-ra- ketten in West-Europa is volgens Luns de eerste „lakmoesproef voor de geallieerde vastberaden heid". Het is, zo zei Luns, „een test waarvoor het bondgenoot schap zich niet kan permitteren te zakken". Lubbers toespraak ging groten deels over de rol van de publieke opinie. De premier bekritiseerde zowel de politici als de anti-kern- wapengroepen die hun stand punten als de enig juiste zien. Sommige politici zien de plaat sing van de nieuwe kernwapens als een morele waarde op zich, zei Lubbers. DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) wil weten hoe werkgevers en werknemers den ken over een wettelijke regeling die moet voorkomen dat de ver laging van de uitkeringen auto matisch tot een lastenstijging voor het bedrijfsleven leidt. Die lastenstijging ontstaat als door verlaging van de uitkeringen in cao's vastgelegde bovenwettelij ke uitkeringen en aanvullende pensioenen moeten worden ver hoogd. De Koning wil eventueel de boven wettelijke aanspraken aan een binden, om te voorko- Tijdbom gelegd DEN BOSCH (ANP) - Bij het in aanbouw verkerende toxicolo gisch laboratorium aan de Ham baken in Den Bosch is dinsdag morgen door een van de mede werkers een bom gevonden. Uit een onderzoek van de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) bleek, dat het een zelfgemaakte tijdbom was die door onbekende oorzaak niet is afgegaan. De actiegroep "Stop de Dierproe ven" heeft gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor het leggen van de bom bij het toxico logisch laboratorium. Een vrouw heeft dit telefonisch aan het Al gemeen Nederlands Persbureau meegedeeld. Volgens haar was de bom krachtig genoeg om het laboratorium met de grond gelijk te maken. men dat de rendementen van de bedrijven worden aangetast. In de onderhandelingspauze die dan ontstaat, zouden werkgevers en werknemers kunnen probe ren het eens te worden over een nieuwe regeling, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerde advies aanvraag aan de Stichting van de Arbeid, waarin de centrale werk nemers- en werkgeversorganisa ties onderhandelen. Het kabinet wil per 1 januari de mi nimumuitkeringen (waaronder de aow) en de uitkeringen van de ww, wwv en wao met 3,5 procent verlagen. De lasten van de be drijven kunnen dan automatisch stijgen als. in de cao's wordt be paald dat de werkgevers een bo venwettelijke uitkering of een aanvullend pensioen geven tot een bepaald niveau. Zo staat in veel cao's een bepaling dat gedu rende het eerste jaar van arbeids ongeschiktheid de wao-uitkering tot honderd procent van het laat ste loon wordt aangevuld. Als de wao-uitkering lager wordt, moet de aanvulling dus automatisch worden verhoogd. Het kabinet meent dat deze lasten stijgingen zoveel mogelijk moe ten worden voorkomen. Maatre gelen gericht op vermindering van de collectieve uitgaven zou den geen automatische en onbe doelde gevolgen moeten hebben voor de positie van het bedrijfs leven, aldus minister De Koning. Vooral omdat daardoor de doel stellingen op het gebied van her stel van de rendementen van het bedrijfsleven en verbetering van de werkgelegenheidssituatie in het gedrang zouden kunnen ko men. De Koning wijst er in zijn brief aan de Stichting van de Arbeid op, dat de eerste verantwoordelijk heid voor de bovenwettelijke uit keringen en aanvullende pen sioenen bij werkgevers en werk nemers ligt. Hij doet een drin gend beroep op de partners over leg te voeren over een andere op vang van de kostenstijgingen. Van het kabinet mag worden ver wacht dat het zo goed mogelijke voorwaarden schept voor een zorgvuldig onderhandelingspro ces. Dat zou kunnen door een wettelijk geregelde onderhande lingspauze te scheppen. In die tijd zouden de bovenwettelijke afspraken aan een maximum moeten worden gebonden, bij voorbeeld voor één of twee jaar. DEN HAAG (ANP) - De 19-jarige Unifil-soldaat J.H. Hoiting uit Groningen is gisterochtend in Zuid-Libanon bij een schieton- geval om het leven gekomen. Het slachtoffer werd volgens het ministerie van defensie ge troffen door twee kogels die per ongeluk afgingen uit de pistool mitrailleur (Uzi) van een van zijn collega's. Hij overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde bij een post nabij het dorp Scribbin. Sol daat Hoiting bevond zich op een pantservoertuig toen door nog onduidelijke oorzaak een salvo van vijf schoten afging uit het automatische wapen van een collega. Het slachtoffer werd vanaf ongeveer vijf meter ge troffen in de onderbuik en in de pols. Soldaat Hoiting maakte deel uit van de C-compagnie van 'Dutchbatt' en zou op 21 oktober naar Nederland terugkeren. Hij verbleef sinds 20 juli in Zuid-Li banon. Sinds Nederland in maart 1979 de bijdrage aan Unifil begon, zijn in Libanon acht Nederlandse militairen overleden. Vier van hen kwamen om bij ongelukken met wapens. Radio- en tv-nieuws op pagina's 24 en 25 DEN HAAG (ANP) - Voetballer Johan Cruijff blijft erbij dat hij voor drie wedstrijden voor DS'79 begin 1981 niet meer dan 15.000 tot 20.000 gulden heeft ontvan gen. De beschuldiging van de voormalige Frisol-boekhouder en penningmeester van DS'79, John U. dat hij Cruijff ook nog 50.000 gulden zwart heeft over handigd, wijst Cruijff van de hand. Dit bleek gisteren bij de voortzet ting van het proces tegen U. bü het gerechtshof in Den Haag. De Rotterdammer staat in hoger be roep terecht wegens miljoenen fraude. De rechtbank in Dor drecht veroordeelde hem eerder tot vier jaar gevangenisstraf. Cruijff, die destijds overigens in de Verenigde Staten woonde, zei als getuige voor het hof dat hij nor maal tussen de 20- en de 30.000 gulden vraagt voor een wed strijd. DS'79 had hem echter op een koopje gekregen, omdat een jaar eerder een wedstrijd tegen DS'79 en de Los Angeles Aztecs (met Cruijff) op het laatste mo ment niet was doorgegaan. De getuigenverhoren zijn gisteren overigens afgesloten. Het proces wordt voortgezet op 20 oktober. 'Ouwe stompen' moeten oefenen DEN HAAG (GPD) - Zo'n 600 mili- tairen van de Koninklijke Land macht die met groot verlof zijn, moeten weer onder de wapenen voor een drie dagen durende mo bilisatie-opkomstoefening met de codenaam Donderslag. Het gaat hier om militairen die beho ren tot de 331ste, 365ste en 368ste Infanterie Beveiligingscompag nie. Woensdagavond hebben zij een schriftelijke oproep gekre gen. Kaderleden en zgn. sleutel- functionarissen dienden zich on middellijk te melden; de overige reservisten wordt opgedragen zich vanochtend per eerste reis gelegenheid na 07.00 uur te bege ven naar de opkomstcentra in Zuidlaren, Wychen en Kampen. ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 58 - Leiden; Hoofdstraat 253 - Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5