Parkeren bij Valk en op Kaasmarkt gaat geld kosten Steeds Verborgen werkloosheid onder vrouwen blijkt groot te zijn Gemeente heeft oog voor bezwaren van NS en universiteit Nader overleg over reconstructie van Lammenschansplein Proef met bewaakt parkeerterrein Zwaar gewond bij steekpartij Plan Tuinstadswij k Milieuheffing weer omhoog Man wilde de cel in Sen met kefemk btadkieeld mmm Vrouw bij tunneltje aangerand "Vreemd en eng beest" Man in zijn wang gebeten DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 LEIDEN - De parkeerterreinen op de Kaasmarkt en ten oosten van molen De Valk zullen worden ingericht tot terreinen voor betaald parkeren. Op het terrein nabij De Valk zal bovendien een proef worden genomen, op zater dag en donderdagavond, met een bewaakt parkeerter rein, afgesloten door slagbomen. LEIDEN Een 38-jarige Leide- naar is vanochtend vroeg zwaar gewond geraakt bij een steekpar tij in een woning aan de Paul Krugerstraat. De man werd door een 36-jarige man met een mes in de buik en borst gestoken. Door bloedverlies kreeg het slachtof fer al snel te kampen met adem halingsmoeilijkheden en verlam mingsverschijnselen. Hij werd overgebracht naar het AZL. De dader kon door de politie ter plaatse worden aangehouden. De oorzaak van de steekpartij is nog onbekend. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening en verkeer ging gis teravond akkoord met een voor stel tot plaatsing van parkeerau tomaten (kaartjesautomaten) op genoemde terreinen. De maxi male parkeerduur zal variëren van twee tot vier uur. Het tarief gaat f 1,50 per uur bedragen en is afgestemd op het tarief van toe komstige parkeergarages. Winkelier Van der Zon maakte gis teravond bezwaar tegen de plan nen voor betaald parkeren. "Als er niet voldoende gratis parkeer plaatsen overblijven is het over tien jaar afgelopen met de Leidse binnenstad", weet hij zeker. Van der Zon kreeg steun van het CDA-raadslid Van Zijp die zei het parkeren in Leiden duur te vinden. De andere raadsleden waren het niet met hem eens. Van Lint (PPR) zei zelfs voor- stander te zijn van een hoger ta rief. Het parkeerterrein ten oosten van molen De Valk zal op proef wor den ingericht als slagboompar keerterrein. Er heeft zich reeds een belangstellende bij de ge meente aangediend om het ter rein te pachten. De proef geldt voorlopig de donderdagavond (koopavond) en zaterdag. Gedurende de proef zal de parkeer politie haar aandacht verleggen van het parkeerterrein naar de randgebieden om het illegaal parkeren in de omgeving tegen te gaan. De bedoeling van de proef is een indruk te krijgen van de omvang van de 'parkeer- vlucht' en van de inkomsten van een bemand parkeerterrein. De vermoedelijke pachter van het terrein meent dat "de mensen graag f 1,50 per uur betalen als hun auto goed wordt bewaakt". De bedoeling van de gemeente is om het parkeerterrein bij molen de Valk over enige tijd de gehele week als slagboomterrein in te richten. Belangrijkste belemme ring is de ruime mate waarin langparkeerplaatsen in de omge ving aanwezig zijn. De komst van de Digros-parkeergarage aan de Langegracht maakt het even wel noodzakelijk dit aantal fors te verminderen. Hiermee is reeds een aanvang gemaakt op de Lammermarkt. Het parkeerterrein bij molen De Valk, De bouw van een parkeergarage aan het Levendaal is weer een stapje dichterbij gekomen. B en W zijn het met projectontwikke laar Noorlander eens geworden over de prijs die men gaat beta len voor de grond. Het overeen gekomen erfpachtssom bedraagt anderhalf miljoen gulden. Wet houder Waal (ruimtelijke orde ning en verkeer) verwacht dat de bouw binnen een half jaar kan beginnen. Een woordvoerder van Noorlander Bouw houdt evenwel nog een slag om de arm. "We zouden begin volgend jaar kunnen beginnen, maar dan moet alles wel op rolletjes lo pen". Het aannemersbedrijf Du Prie kon eerder dit jaar de financiering van het project niet rondkrijgen. Noorlander zegt wat dat betreft geen problemen te verwachten. "De financiering is praktisch rond", aldus een woordvoerder van het bouwbedrijf. LEIDEN - De verontreinigings heffing van het Hoogheemraad schap van Rijnland gaat volgend jaar omhoog. Alleenstaanden moeten één gulden meer gaan betalen en huishoudens van meer personen drie gulden extra. Een alleenstaande betaalt voor het schoonhouden van het op pervlaktewater volgend jaar 54,80 en een huishouden drie maal dat bedrag: 164,40. De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap is gisteren met de verhoging (1,9 procent) akkoord gegaan. Tot het investe ringsplan van Rijnland voor 1984 behoort de uitbreiding en mo- dernisering van de waterzuive ringsinstallatie in Leiden-Noord, een werk dat door het hoog heemraadschap dringend nood zakelijk wordt geacht. Kosten: 13,3 miljoen. LEIDEN - Een 45-jarige Leide- naar, gisteren ontslagen uit de gevangenis, kon kennelijk niet genoeg krijgen van het leven in een cel. Gisteravond al meldde hij zich bij de politie en vroeg nachtverblijf aan. Daar de man genoeg geld op zak had om een hotelkamer te kunnen betalen, stuurde de politie de man weg. De Leidenaar vond er echter iets op: aan de Breestraat gooide hij een ruit in van een modezaak. Toen kon hij alsnog de cel in, dit maal verplicht. LEIDEN - De gemeente heeft de bezwaren die de rijksuniversiteit en de Nederlandse Spoorwegen hebben ingediend tegen het be stemmingsplan Tuinstadwijk/ Staalwijk gegrond verklaard. Het universiteitscomplex aan de Schelpenkade/Herenstraat, waarin thans gehuisvest zijn het Rijksherbarium, onderdelen van Biologie en hetTNO-Gaubius In stituut, had in het plan de be stemming 'wonen' gekregen. De nieuwe bestemming was geba seerd op de verwachting dat het Rijksherbarium en Biologie ver plaats zouden worden naar de Leeuwenhoek. De vooruitzich ten op nieuwbouw zijn de laatste jaren echter sterk verslechterd. LEIDEN De Vrouwenweg wordt geasfalteerd. De voorbereidende werkzaamheden zijn begonnen; de feitelijke asfaltering wordt maandag 17 oktober ter hand ge nomen. Het verkeer wordt in de ze periode omgeleid. Bovendien wordt er ter hoogte van Vrou wenweg 53 een snelheidsrem- mend sluisje aangelegd. Verder blijft de inrichting van de weg vrijwel hetzelfde. Nieuwbouw valt niet zeker niet voor 1995 te verwachten en de universiteit vindt het daarom niet realistisch het complex Schelpenkade/Herenstraat een andere bestemming te geven. De gemeente zegt het geenszins uit te sluiten dat binnen tien jaar een aanvang wordt gemaakt met de gewenste woonbestemming van het terrein, maar heeft er geen bezwaar tegen het bestemmings plan aan te passen. De woonbe stemming zal nu via een wijzi gingsbevoegdheid in het bestem mingsplan worden opgenomen. De Nederlandse Spoorwegen had bezwaar gemaakt in verband met de beperkte mogelijkheden voor spoorverdubbeling en een hoger gelegen dubbelsporige baan. De gemeente zegt hiermee rekening te willen houden en het bezwaar gegrond te verklaren. Een bezwaarschrift van de firma Zandbergen aan de Herenstraat is ongegrond verklaard. De be bouwing in de achtertuin van de winkel is volgens de gemeente niet passend. Er wordt naar ge streefd het binnenterrein zoveel mogelijk onbebouwd te laten. Het plan biedt evenwel voldoen de ruimte om de bebouwing voorlopig in stand te houden. Twee jaar Het Kaasmarkt-terrein zal binnen kort opnieuw worden ingericht met de bedoeling het aantal par keerplaatsen te vergroten. De herinrichting en het plaatsen van een kaartjesautomaat zal ver moedelijk zo'n 250.000 gulden gaan kosten. Verwacht wordt dat dit bedrag in ongeveer twee jaar zal zijn terugverdiend. Het ter rein zou op dit moment weinig mogelijkheden bieden om het in LEIDEN De omvang van de ver borgen werkloosheid onder vrouwen is aanzienlijk groter dan de geregistreerde werkloos heid. In werkelijkheid is de werkloosheid onder vrouwen meer dan het dubbele van het aantal bij het arbeidsbureau in geschreven werkzoekende vrou wen. Dat is de conclusie van een onderzoek, dat is uitgevoerd door de universiteit en de Stich ting Welzijn Leiden. Aan het onderzoek hebben 571 vrouwen deelgenomen. Zij beantwoordden een enquête, die in mei 1979 aan 1129 vrouwen tussen de 16 en de 65 jaar (drie procent van de bevolking) was toegestuurd. Mei tacntig van nen vonden langdurige gesprekken plaats. De onderzoekers constateerden verder dat driekwart van de (ver borgen werkloze, dat wil zeggen niet bij het GAB ingeschreven) vrouwen een deeltijdbaan zoekt, al wil men eerder wat betreft de werktijden water in de wijn doen, dan wat betreft de inhoud van het werk. Dat moet afwisse lend zijn en over het algemeen wil men in een groep werken. De vrouwen zoeken met name admi nistratief, maatschappelijk en so ciaal-cultureel werk. Fabrieks werk wordt niet geambieerd. Vrijwilligerswerk wordt door de meesten niet gezien als een be- Gediscrimineerd De vrouwen die aan het onderzoek hebben meegewerkt vinden dat getrouwde vrouwen door werk gevers gediscrimineerd worden. Ze zijn ook van mening dat het arbeidsbureau er niet is voor mensen die moeilijk werk kun nen vinden, maar voor mensen die recht hebben op een uitke ring. De onderzoekers doen onder meer de volgende aanbevelingen: De gemeente en het GAB moeten de discriminatie van getrouwde aanpakken. Er moet Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LEIDEN - De gemeente Leiden gaat nog eens praten met het provincie bestuur over de reconstructie van het Lammenschansplein. Het plan om de rotonde te wijzigen in een dubbele T-kruising kan in grote lijnen de goedkeuring van de gemeente wegdragen, maar "als we het plan zelf zouden hebben gemaakt dan zou het er zeker anders uitzien", aldus wethouder Waal van ruimtelijke ordening en verkeer gisteravond in een commissievergadering. Over de aanpassing van het plan heeft al enige malen overleg plaatsge vonden tussen ambtenaren van gemeente en provincie. Belangrijkste kritiekpunt van de gemeente is de vormgeving van de fiets- en voetgan gerstunnels, met name op het punt van de veiligheid 's nachts. De voorkeur van de gemeente gaat uit naar de concentratie van het fiets en voetgangersverkeer op twee routes. Het voordeel daarvan is dat intensief gebruik zal worden gemaakt van die routes waardoor de so ciale controle en daardoor de veiligheid 's nachts groter zal zijn. Mevrouw Van der Molen (PvdA) zei gisteravond dat de gemeente verder moet praten met het provinciebestuur en moet vasthouden aan twee tunnels. Het alternatief van de gemeente brengt bovendien een aan zienlijk kostenbesparing met zich mee. Bezwaren De commissie voor ruimielijke ordening en verkeer besteedde gister avond veel aandacht aan bezwaren die bewoners van de flat Crones- teyn tegen de reconstructieplannen hebben ingediend. Volgens de be woners worden winkels en bushaltes moeilijker bereikbaar en zullen hun woningen als gevolg van de reconctructie minder waard worden. Betwijfeld wordt of er een grotere veiligheid door de uitvoering van het plan wordt bereikt en of de tunnels wel "vrouw-vriendelijk" zijn. De gemeente erkent dat de afstand naar winkels groter wordt, maar daar staat tegenover dat de looproute wel veilig is. Onderzocht wordt of het plaatsen van een extra voetgangersverkeerslicht verbetering in het plan kan brengen. Wethouder Waal zei dat het bij het plan niet in de eerste plaats gaat om de verkeersafwikkeling sneller te laten verlopen, maar dat het juist om de verkeersveiligheid gaat. De tunnels zullen half verdiept worden uitgevoerd en goed verlicht worden, zodat ze een "vrouw-vriendelijk karakter" dragen. De wethouder zal volgende week met het provinciebestuur spreken over het aanbrengen van verdere verbeteringen in het reconstructieplan. Werkijs "Een aardigheidje", zo was ons telefonisch beloofd, maar wat gisteren voor onze ogen op doemde mocht gerust een aar digheid heten. De ijscomannen van Nederland gaan binnen kort een wedstrijd houden en om dat een beetje onder de aandacht te brengen, kwam Pirn van Pim's cafétaria een ijsje brengen. Nou ja, ijsje, het had de omvang van een Chine se maaltijd voor zes volwasse nen. Pim Verberg is één van de deel nemers aan de wedstrijd. Hij zal zich eerst door een voorron de moeten werken en vervol gens, als alles goed gaat, mag hij zijn kunsten gaan vertonen op de Horecava-beurs in Am sterdam. Samen met andere ijsmakers (van restaurants, snackbars en dergelijke) moet hij dan in vijf minuten drie ijs- - creaties maken. In schaats- kringen noemen ze dat werk- i iÉMi 13MW w-- "Ouderwets ambachtsijs", noemt Pim het zelf. Geen fa- brieksijs, maar vers ijs. Nu maar hopen dat Pim van Pim's cafétaria een beetje wedstrijd mentaliteit heeft. Een lekker ijssie kan-ie maken, weten wij sinds gisteren. Hup Pim. B.J. Bandeloos Ir. C.B. Deelman, directeur van de Casema, kent de geruchten. Kabelexploitanten, met name in het westen van het land, zouden radiopiraten met raad en daad steunen bij het 'inbre ken' op de FM-band. "Tips voor een illegaal lijntje", zoals een Kema-woordvoerder dat onlangs nog noemde. De Kema is indirect betrokkene, want heeft een afdeling die kabelex ploitanten adviseert. Deze Ke- ma-man zegt er wel gelijk bij dat het best logisch is als er soms contacten zijn met pira ten. Maar het blijft fout. Deelman vindt dat ook en zegt er gelijk bij dat de Casema hele maal geen mooie AM- of FM- banden heeft met de piraterij. "Van afspraken is mij werkelijk niets bekend". Hij doet echter gelijk een slag om zijn arm. "Het komt natuurlijk best wel eens voor dat wij in contact komen met een piraat Links Pim van Pim's cafetaria. Rechts de (Foto Holvast) die één van de legale zenders hindert. En één van onze me dewerkers zal dan vast wel eens zeggen: ga nu op een wat hoger deel van de band zitten. Dan zit je niemand dwars. Niets op tegen vind ik. Als je zo'n piraat een beetje bewust kan maken, dan is dat toch mooi meegenomen". Hij trekt een vergelijking naar de tv. "Dat kunt u zich misschien nog wel herinneren, die tv-pi- raten". Dat kunnen we. "Daar hebben we ook wel eens tegen gezegd: als jullie nu eens op houden met ons te hinderen, dan zullen we jullie daar heus niet ondankbaar voor zijn". Wat één ding betreft is hij het wel eens met al zijn kritikasters. De justitie "in haar totaliteit" moet harder gaan speuren naar piraten. "Want dat is natuurlijk de werkelijke oplossing", zegt hij. "Voor exploitant en consu ment zeer gewenst". Alsof er niet genoeg consumenten zijn die het oor urenlang bij een pi raat te luisteren leggen. B.J. Schipbreuk? De deur van Le Bateau staat weer op een kier. De werkloze bedrijfsleider Jan Verlinde duwt uit alle macht om haar verder open te krijgen, maar aan de andere kant duwt eige naar Hendriks even hard zodat er nog altijd geen klant naar binnen kan glippen. De hoop op betere tijden houdt Verlin de duwende. Maandenlang is het twee jaar ge leden met veel tam-tam ge opende muziekcafé in de Steenstraat al gesloten. Dat gaat Jan Verlinde danig aan het hart, "omdat", zo vindt hü, "Le Bateau zes maanden een wereldzaak is geweest en dat moet het weer worden ook". Verlinde woont bóven het 'lege schip' dat hij onder de naam 'Le Bateau Nieuw Amsterdam' weer in de vaart wil brengen. Maar de eigenaar van het pand, het echtpaar Hendriks, wil 'Le Baateau' verkopen. De echtge noten zeggen slechte ervarin gen te hebben met huurder Ben Jonkers, die Le Bateau ook dreef en dus de baas was van Jan Verlinde. Het echtpaar Hendriks, vroeger ook eigenaar van Oudt Ley- den, heeft zich inmiddels in Oostenrijk gevestigd en is in een juridisch proces verwik keld met Jonkers. Verlinde wil dolgraag het huurcontract overnemen, maar tot nog toe heeft hij bot gevangen bij Hen driks. De Oegstgeester makelaar B.J. Proper behartigt de onroerend goed-belangen van het echt paar Hendriks in Leiden. Hij vindt het triest voor Verlinde, maar zegt opdracht te hebben gekregen om een koper voor het pand te zoeken. "Wat mij betreft heeft meneer Verlinde eerste keus". Een toezegging waar de van on geduld trappelende Bateau-fa- naat weinig aan heeft om de simpele reden dat hij geen geld heeft om het kapitale pand te kopen. Verlinde: "Ik had graag het café met drie oktober open gegooid om zo wat geld te kun nen vangen. Dan had ik de ver bouwing helemaal kunnen af maken en wat financiële arm slag gehad. Maar ik durfde het niet aan omdat ik bang was dat ik dan de politie op m'n dak zou krijgen. Ook omdat ze bij de brouwerij niet wilden mee werken. Ze wilden eerst geld zien en dan pas leveren". "Nogal logisch", vindt een woordvoerder van de brouwe rij. "We zijn best van goede wil ten opzichte van meneer Ver linde. Zodra hij hier centen op tafel legt, stuur ik achter elkaar vrachwagens de poort uit naar Le Bateau. Maar we leveren geen vót voordat er is betaald. We zijn natuurlijk geen liefda digheidsinstelling". Verlinde zegt dat hij voorlopig maar in de wachtkamer gaat zitten. Hij toont een brief van de Leidse Oostenrijker Hen driks waarin staat dat zolang het proces tegen Jonkers nog loopt, hij niets voor Verlinde kan doen. "Daar blijkt toch uit dat meneer Hendriks de deur voor mij niet op slot heeft ge gooid", meent Verlinde. "Dié deur staat op een kier, dus ik blijf hopen". Hopen dus dat de Nieuw Am sterdam niet onherstelbaar schipbreuk lijdt nog vóór het van de helling is gegleden. J.V. nog steeds voorrang gegeven worden aan deeltijdwerk en aan voldoende en betaalbare kinde ropvang. Het GAB moet vrou wen die een deeltijdbaan zoeken stimuleren om zich te laten in schrijven als werkzoekende. Vrijwilligerswerk mag niet wor den aangeboden als vervanging voor betaald werk. Het onderzoek is gehouden op aan drang van oud-PvdA-raadslid Ranner, die in 1978 de unanieme steun van de gemeenteraad kreeg, toen hij een dergelijk on derzoek bepleitte. De eerste on derzoeksresultaten werden in 1980 bekend gemaakt. Nu is het definitieve onderzoeksrapport gereed. LEIDEN Een bewoonster van de Merenwijk is gisteravond bij het tunneltje aan de Broekweg aan gerand. Toen de vrouw by het tunneltje fietste, werd ze van haar rijwiel getrokken door een man die plotseling uit het struik gewas opdook. Toen de aanran der probeerde de vrouw in de bosjes te trekken, begon ze te gil len en sloeg de man op de vlucht. Het gaat om een ongeveer 20-jari- ge man met blond haar. Hy droeg een bruin leren jack. LEIDEN - Een bewoonster van het Utrechtse Jaagpad trof vannacht een heel 'vreemd en eng beest' aan in haar slaaokamer. Of de po litie maar direct even wilde ko men kijken. Toegesnelde agen ten vonden een sprinkhaan: po gingen om de engerd te grijpen mislukten. LEIDEN Een 22-jarige Leide naar is gisteravond in de Janvos- sensteeg mishandeld na een een ruzie over een vrouw. Een man uit Leiderdorp, die al eerder ru zie had gezocht, ging de Leide naar te lyf met een knuppel. Ook kreeg de Leidenaar een flinke beet in de wang. De Leiderdor per werd aangehouden. Leidenaar koninklijk onderscheiden LEIDEN - Leidenaar J.L.L. Vorst is gisteren koninklijk onder scheiden, ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum bij Syt- hoff Pers in Rijswijk. In dit be drijf speldde burgemeester Goe- koop de Leidenaar gisteren de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Orarye-Nassau, op. LEIDEN - In het berichtje over de vermissing van ry- en kenteken bewijzen in de krant van gisteren is een foutje geslopen. De afde ling financiële administratie die zich met de afhandeling daarvan bezig houdt, is niet gehuisvest in de Nieuwstraat, maar in de Nieuwsteeg

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3