Politieman meer in imiform straat op Testruimte Estec straks grootste in West-Europa Opknapbeurt Hoornesplein Katwijk in januari klaar Gewonden bij ongelukken in Sassenlieim Ongeval op rijksweg 4 Eenmalige verlaging vakheffing bloembollen Inbraken Andere opzet organisatie korps ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie zal zoveel mogelijk in uniform op straat verschijnen. En dus zo min mogelijk in burgerkledij. De korpsleiding hoopt daarmee te bereiken, dat de politie herkenbaarder wordt voor de Alphense burgers. "We gaan meer mensgericht werken", aldus commissaris J. Volwerk. "Bovendien krij gen de politiemensen op straat meer taken. Ze zullen ook recherchewerk doen. En ze zullen meer toezien op de naleving van allerlei wetten, zoals de winkelsluitingswet en de visserijwet". De politieman op straat krijgt meer controletaken en zal ook recherchewerk doen v misdrijven. i kleinere m Dijkman) DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 "De verschijningsvorm van de po litie is toch al zo onduidelijk", vindt Volwerk, die doelt op de vele verschillende afdelingen in het korps. "De burger wenst meer politie op straat te zien, daar gaan wij wat aan doen. De politieman en -vrouw komt zo als hij werkt. In uniform. Dit be tekent dat als een burger de hulp van de politie inroept, iemand in uniform langs komt. Dat moet men accepteren. De politie zal in Alphen meer zichtbaar worden". Hoewel het korps niet wordt uitge breid, zal het net lijken alsof er meer agenten in Alphen zijn. Men hoopt dat dit een zeker psy- cologisch effect op de bevolking heeft. Alleen als hoge uitzonde ring, als het echt niet anders kan, opereert de politieman in burger. De taakverbreding van de agenten houdt onder meer in, dat de poli tieman die op straat surveilleert, ook bij misdrijven van niet al te ernstige aard wordt ingescha keld. "De surveillant kan dus soms ook het recherchepad op gaan. Uit ervaringen van andere korpsen weten we, dat deze poli tieman dan graag z'n uniform uittrekt en in burger werkt maar dat willen we niet. De politieman moet zoveel mogelijk als politie man herkenbaar zijn", aldus Vol werk. De 'gewone' recherche blijft wel in burger werken, omdat een re- Commissaris Volwerk: "Meer mensgericht gaan werken". (foto Wim Dijkman) chercheur in uniform het wel kan vergeten om een verdachte te volgen of om ergens te posten. De recherche heeft de drugsbe strijding als taak erbij gekregen. Tot voor kort viel die onder het bureau bijzondere wetten, maar dat is door de reorganisatie bij de Alphense politie opgeheven. De nieuwe werkwijze van de poli tie, meer in uniform en meer ta ken voor de man-op-straat, is een gevolg van een discussie die in het korps zelf in de afgelopen jaren is gevoerd. Doordat de politiemensen meer onder de mensen komen en daar door beter aanspreekbaar zijn, zou het instituut 'wijkagent' op geheven kunnen worden. "Daar wordt over gesproken, maar zover zijn we nog niet", aldus Volwerk. "Het mensgericht den ken is bij de politie nog te weinig ontwikkeld. We kunnen nog niet zonder de wijkagent. Misschien breiden we het aantal van vier wijkagenten nog wel uit naar vijf of zes. We hebben afgesproken dat we over een jaar zullen bekij ken of we met de wijkpolitie zul len doorgaan". Er doen zich momenteel allerlei ontwikkelingen voor, die veel denkwerk en discussie geven in het Alphense korps. "Door ge brek aan andere mogelijkheden fungeert de politie als eerste op vang voor mensen in sociale en maatschappelijke nood. Maar dat moet bij een eerste opvang blijven", vindt Volwerk. "We moeten dat zo goed mogelijk, maar tevens zo kort mogelijk doen. Wij kunnen geen maxima le aandacht aan allerlei maat schappelijke problemen geven, want daarvoor missen wij de kennis. Nu wordt er te vaak op de politie geleund, terwijl wij toch geen maatschappelijk werkers zijn". De korpsleiding heeft dit probleem met burgemeester Paats en het hoofd van de GG en GD bespro ken. De politie wil 'eerste hulp' blijven verlenen, maar daarna moet een professionele kracht het overnemen. Een ander discussiepunt is of er in Alphen een klachtenprocedure moet komen voor diegenen, die klachten hebben over de Al phense politie. "Het kan bijvoor beeld wel eens te lang duren voordat iemand z'n brommer te rug krijgt. Dat is geen onwil van ons, maar er zit dan gewoon iets fout in de organisatie. Als we daar klachten over krijgen, dan lossen we dat op door met de be trokkenen te praten. Er is voor ons voorlopig geen aanleiding om, zoals in sommige andere ge meenten, een officiële klachten procedure op te stellen". Een ander probleem waarmee de Alphense politie worstelt, is de bezetting. Merkwaardig in deze tijd van werkloosheid, maar het knelpunt ligt niet in Alphen maar in de opleiding. De oplei dingsschool voor politiemensen in Leusden zit overvol, met name omdat Den Haag de eigen oplei ding heeft stopgezet. Er is nu een wachtlijst om aspiranten op de school te plaatsen. Om die reden kent het Alphense politiekorps nog een viertal vacatures. Men wil graag het aantal vrouwen in het korps uitbreiden, maar daar zit om bovengenoemde reden geen schot in. Veel belang hecht de korpsleiding aan goede voorlichting. Ten be hoeve van de contacten met de pers is een adjudant aangewe zen, die de journalisten te woord staat. Nu is dat nog adjudant H. J. van Steeg, per 1 januari wordt dat adjudant J. de Koning. PAGINA 19 SASSENHEIM - Bij twee ver keersongevallen op de Hoofd straat in Sassenheim zijn giste ren drie mensen gewond ge raakt. Een 22-jarige motorrijder uit Sassenheim en een 18-jarige vrouw uit Hillegom werden 's ochtends met beenwonden opge nomen in het Diaconessenhuis in Leiden. De motorrijder reed de vrouw aan toen hij een bus van de NZH aan de rechterkant inhaalde. De bus reed weg van een bushalte aan de Hoofdstraat waar de Hille- gomse net was uitgestapt. De achteropkomende motorrijder kon volgens de politie niet meer op tijd afremmen en haalde de bus daarom aan de verkeerde kant in. Maar daar liep toevallig net de Hillegomse vrouw, 's Middags raakte op de Hoofd straat een 15 jarige jongen uit Sassenheim gewond. De jongen wilde vanaf de Zandslootkade de Hoofdstraat oprijden maar zag daarbij de auto, bestuurd door een 30-jarige Hillegommer, die op de Hoofdstraat reed over het hoofd. De jongen is met een ge broken sleutelbeen opgenomen in het AZL in Leiden. ROELOFARENDSVEEN - Bij een botsing op rijksweg 4 ter hoogte van Roelofarendsveen is gistermiddag een 65-jarige vrouw gewond geraakt. Zij werd met borstklachten naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Haar echtgenoot, de 67-jarige au tomobilist H.A. de B. uit Rijs wijk, reed achterop een file die zich had gevormd in verband met werkzaamheden aan de weg. Hij merkte volgens de politie de file te laat op. De bejaarde reed hier achter op een 52—jarige Rot terdamse automobilist, deze liep geen verwondingen op. De mate riële schade was groot. Investering 63 miljoen gulden NOORDWIJK - Het ruimte vaartcentrum Estec in Noord- wijk krijgt de grootste test ruimte voor satellieten in Eu ropa als de jongste uitbreiding gereed is. "We kunnen ons dan meten met de NASA in de Ver enigde Staten", aldus me vrouw Heidi Graf, hoofd voor lichting van Estec. In het ruimtevaartcentrum is in middels een begin gemaakt met de uitbreiding van het zo genaamde ruimte-simulatie- project waardoor ook grotere satellieten kunnen worden ge test Deze ruimtesimulator be staat uit een aantal enorme 'ke tels' waarin kunstmanen en onderdelen hiervan kunnen worden beproefd onder dezelf de omstandigheden als in het heelal. De 'ketels', die zo goed als lucht ledig kunnen worden gezogen, zijn al geruime tijd in gebruik bij Estec. De grootste ketel, die 10 bij 14 meter meet, wordt nu toegerust met een enorm 'zon- nekanon' en koelhuizen. Daar door kan ook het effect van de koude van het heelal en de straling van de zon op de satel lieten worden bekeken. Die zonnekanonnen en koelhui zen waren al in gebruik bij en kele kleinere ketels. Doordat de satellieten van de European Space Agency (ESA) - de moederorganisatie van Estec - steeds groter worden ontstond de behoefte aan grotere test ruimten. Het zonnekanon bestaat uit 19 lampen van elk 20.000 watt. Via een speciale spiegel wordt Lubbers: Cuba niets te maken met Namibië DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers is het oneens met de Zuid- afrikaanse, mede door de Ver enigde Staten onderschreven, opvatting, dat er een verband moet bestaan tussen de onafhan kelijkheid voor Namibië en te rugtrekking van de Cubaanse troepen uit het aangrenzende Angola. Lubbers sprak over Namibië tij dens het bezoek van de Mozam- het licht gekaatst op de satel liet die in de testketel rond draait. De koelinstallatie be staat uit een stel buizen in de mantel van de ketel waar vloei baar stikstof door stroomt. In het testvat daalt de tempera tuur tot 180 graden celcius. Heidi Graf: "Dat is nog steeds warmer dan de temperatuur van het heelal, die dicht tegen de 270 graden onder nul ligt. Uit proeven is echter gebleken dat als satelliet het bij 180 gra den onder nul doet, hij ook bij 270 graden onder nul werkt". Explosies Behalve uitbreiding van het gro te testvat wordt er bij Estec ook gewerkt aan de bouw van een tweede 'triltafel'. Daarop kan worden getest of de satel liet stevig genoeg is om de lan cering te overleven. P. Brink- mann, de verantwoordelijke man voor de nieuwbouw: "De voortstuwing van een raket is per slot van rekening niets an ders dan een serie explosies. En aangezien de apparatuur en electronica van een satelliet zeer gevoelig zijn, moet wor den getest of zij de trillingen van de lancering kunnen door staan". Heidi Graf legt uit dat het be langrijk is dat een satelliet goed werkt en goed blijft werken: "Het is onmogelijk om een satelliet te repareren. Nu bestaat er sinds kort welis waar de mogelijkheid om met de space-shuttle kunstmanen uit de ruimte te plukken en mee terug te nemen, maar dat kan alleen met satellieten die bicaanse president Samora Ma- chel. De premier maakte welis waar geen melding van de Cu baanse troepen en sprak ook niet met zoveel woorden over de po gingen van de zg. contactgroep (van vijf Westerse landen) om Zuid-Afrika resolutie 435 van de Veiligheidsraad te laten aanvaar den. Deze resolutie voorziet in onafhankelijkheid voor het nog steeds door Zuid-Afrika bestuur de Namibië na vrije verkiezingen onder supervisie van de Verenig de Naties. Maar Lubbers liet niets aan duide lijkheid te wensen over toen hij zei dat het ontmoedigend is "te moeten constateren dat andere elementen in de context van re gionale stabiliteit en veiligheid aan de kwestie van Namibië's onafhankelijkheid zijn gekop peld". DEN HAAG/BOLLENSTREEK - Het Produktschap voor sierteelt producten (PVS) in Den Haag heeft gisteren besloten dat bloembolenkwekers en -hande laren in het land dit seizoen in totaal vijf miljoen gulden minder vakheffing bloembollen hoeven te betalen. De reden daarvoor zijn de teruglopende inkomsten in deze sector door het wisselval lige weer in het afgelopen jaar. "Het is overigens maar een éénma lige verlaging", aldus ir. J.E.C. Spithoven, voorzitter van het produktschap. Het geld uit de vakheffing wordt onder meer ge bruikt voor de promotie van bloembollen in de wereld en voor de bloembollenkeurings dienst in Lisse. 'Wij kunnen ons deze eenmalige verlaging van de heffing permit teren omdat we behoorlijke re serves hebben opgebouwd", al dus ir. Spithoven, die garandeert dat de activiteiten van het pro duktschap er niet minder om zul len worden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een caravanhandel aan de Steek- terweg is dinsdagnacht bij een inbraak 300 gulden gestolen. Ook mist men een gereedschap- kist en een boormachine. Gisteren overdag werd ingebroken in een woning aan het Zuideinde in Aarlanderveen. De inbreker nam 780 gulden en enkele siera den mee. KATWIJK De opknapbeurt van het winkelcentrum aan het Hoor nesplein in Katwijk is in volle gang. Nadat aan enkele bezwa ren van omwonenden tegemoet werd gekomen en de gemeente een bouwvergunning verstrekte is met de werkzaamheden een begin gemaakt. Zoals bekend vormt de overkap ping van de winkelpromenade de hoofdschotel van de 'face lift'. Verder zal ook de bestrating worden vernieuwd, krijgt het winkelcentrum een nieuw verfje en wordt er een overdekte rij wielstalling geplaatst. Door een nieuwe indeling - er worden on der meer bloembakken geplaatst - moet het centrum nog eens een extra gezellige aanblik krij gen. Naar verwacht zullen de werk zaamheden in januari van het volgend jaar worden afgerond. Geprobeerd wordt nog het kar wei voor het sinterklaasfeest te klaren. Maar de Valkenburgse archtitect A. Westgeest verwacht echter dat zeker wat de bestra ting betreft die streefdatum niet wordt gehaald. De kosten van de opknapbeurt be dragen ruim een miljoen gulden. Het ministerie van economische zaken heeft zich geruime tijd ge leden bereid verklaard de helft van dat bedrag voor haar reke ning te nemen. Destijds werd overigens door het ministerie een bepaalde tijdslimiet gesteld. Volgens die limiet hadden de werkzaamheden inmiddels ach ter de rug moeten zijn. Uitstel daarop is echter op verzoek van de architect verkregen. Strubbelingen Dat uitstel was nodig omdat er zich voorafgaand aan de werkzaam heden nogal wat strubbelingen hebben voorgedaan. Enerzijds waren het omwonenden die be zwaar maakten tegen de plan nen, anderzijds bleek het niet eenvoudig een en ander finan cieel rond te krijgen. Enige win keliers waren in eerste instantie niet bereid het benodigde bedrag op tafel te leggen. Deze moeilijkheden zijn inmiddels opgelost. Het geld is er inmid dels en na overleg met de bewo ners is, aldus Westgeest, een compromis uit de bus gerold zo dat bezwaren van die kant zijn ingetrokken. Bewoners die bo ven de winkels wonen waren met name bevreesd voor hun uit zicht en aantasting van de luifel. Bovendien waren zij van mening dat er veel vuiligheid zou achter blijven op het dak. Toegezegd is dat het dak regelma tig wordt schoongemaakt. Door gebruik te maken van een andere constructie wordt de luifel ge spaard en de angst van omwo nenden dat zij schade van onder vinden van de overkapping weg genomen. "Het plan is daardoor wel wat duurder geworden, maar iedereen kan zich er nu mee ver enigen", aldus Westgeest. Overigens zal de overkapping aan sluiten op de luifel bij het zalen complex Tripodia dat pal naast het winkelcentrum ligt. De Kat- wijkse gemeenteraad stelde des tijds een krediet beschikbaar om de aanleg van dit stuk ex tra-overkapping mogelijk te maken. Mevrouw Graf en P. Brinkmann met op de achtergrond het 'testvat' dat wordt toegerust met een zonnekanon en koelhuizen zodat kunstmanen er kunnen worden beproefd onder dezelfde omstandigheden als in het heelal. in een lage baan rond de aarde draaien. De space-shuttle komt namelijk niet hoger dan onge veer 250 kilometer. De meeste kunstmanen van ons draaien op een hoogte van 36.000 kilo meter rond de aarde". De kosten van de uitbreiding be dragen, inclusief uitbreiding van de gebouwen, ongeveer 63 miljoen gulden. Een gedeelte installatie wordt deze maand al opgele verd. Volgend jaar mei wordt dit gedeelte officieel in gebruik genomen tijdens de viering van het 20-jarig bestaan van de ESA. Volgens Heidi Graf zijn voor die plechtigheid, die op 9 mei plaatsvindt, onder anderen ko ningin Beatrix en ministers van de lidstaten van de ESA uitgenodigd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19