5 D T 'We zijn nog niet uit de strijd West-Duitsland heeft gewoon de betere spelers' Ruzie in sectiebestuur NSFen 'Horeca' akkoord Oostenrijk legt zich neer bij suprematie FC Den Haag test Linford Oostduitsers hebben moeite met Finland Coach Blok bRjft in kwalificatie voor Spelen geloven Wieier stal dreigt Hinault met proces le RONDE EUROPACUP 2 WATERPOLO Karei Jansen ergert zich aan Hogewoning DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 UTRECHT (GPD) - De Nederland se Sport Federatie en het Bedrijf schap Horeca hebben in Utrecht een modelcontract gesloten met de bedoeling de toenemende ho- reca-activiteiten in sportkantines aan banden te gaan leggen. Het modelcontract stelt dat sportver enigingen uitsluitend horeca-ac- tiviteiten mogen verrichten bin nen hun eigen doelstellingen. De NSF heeft het Bedrijfschap Ho reca toegezegd ervoor te zullen pleiten dat zoveel mogelijk sportbonden contracten zullen sluiten volgens de model-over eenkomst. Vijf bonden besloten dat gisteren in Utrecht reeds te doen: de motorrijders vereniging, de politiesportbond, de tafelten- nisbond, het watersportverbond en de zwembond. In 1982 had het Bedrijfschap Horeca al een ak koord bereikt met de grootste KNVB. Het Bedrijfschap Horeca toonde zich enkele jaren geleden al on gerust over de toenemende.vorm van het zogenaamde paracom- mercialisme. Steeds meer sport kantines bleven langer open en werden op de vrijdag- en zater dagavond veelal benut voor het De snelle 1-0 van West Duitsland tegen Oostenrijk. Karl Heinz Rummenigge (midden, in wit shirt) heeft de bal over doelman Koncilia 'gelift'. (AP foto) GELSENKIRCHEN (GPD) - Het Westduitse elftal heeft slechts 21 minuten nodig gehad om niet alleen zijn eigen positie, maar vooral ook die van bondscoach Derwall te ver sterken. In die periode werd het ontstellend povere Oostenrijk op een uitzichtsloze achterstand van 3-0 gezet. West-Duitsland is daarmee op slag weer de favoriet geworden in kwalificatiegroep 6 voor het Europese kampioenschap, terwijl Derwall zijn critici voorlopig heeft afgetroefd. DEN HAAG (GPD) - De En gelsman John Linford traint momenteel mee bij FC Den Haag. Linford, die vorige week door DS'79 werd terug gestuurd naar Ipswich Town omdat hij niet paste in de se lectie van trainer Hans Dor- jee, zal de komende weken uitgebreid worden getest. Daarna zal worden besloten of FC Den Haag de 24-jarige Linford evenals DS'79 tijde lijk huurt van Ipswich Town. houden van feesten en partijen. Het Bedrijfschap is van oordeel dat deze gang van zaken oneerlij ke concurrentie betreft, omdat sportverenigingen kunnen profi teren van subsidies en door het vele vrijwilligerswerk (minder loonkosten) in kantines een lage re prijsstelling kunnen hanteren. In het kader van het decentralisa tiebeleid van het kabinet Lub bers pleitte staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken gisteren voor een aanpak van het probleem per gemeente. De be windsman weigerde tijdens de landelijke voorlichtingsdag over paracommercialisme echter in te gaan op de suggestie van het Be drijfschap Horeca om deze mate rie via de Drank- en Horecawet te regelen, gezien het feit dat de problematiek per gemeente kan verschillen. Van Zeil ziet veel meer in een oplossing via het sluiten van overeenkomsten met de sportbonden. De overeen komst tussen de NSF en het Be drijfschap Horeca is daar een eerste aanzet toe. ROSTOCK (AFP) Oost-Duitsland heeft gisteren in Rostock in een wed strijd voor groep B van het Olympische kwalificatietoernooi voetbal met 1-0 gewonnen van Finland. Het enige doelpunt in de door 5000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd kwam in de tiende minuut op naam van Richter. In deze groep won Polen de uitwedstrijd tegen Denemarken in Aarhus met 1-0. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. De stand in groep B: 1. Oost-Duitsland 4—8; 2. Polen 5-8; 3. Denemarken 6-5; 4. Noorwegen 4-3; 5. Finland 6—2. In een wedstrijd voor groep A van het kwalificatietoernooi voetbal voor de Olympische Spelen won de Sowjet-Unie gisteren in Athene met 3-1 van Griekenland. Bij de rust leidde de Sowjet-Unie reeds met 1-0 door een treffer van Koesnetsjov, gescoord in de 29ste minuut. Na de hervat ting zorgde Tsjerenkov in respectievelijk de 83ste en 90ste minuut voor de twee andere Russische goals. De treffer van Griekenland kwam in de 73ste minuut van Mitsibonas. Weliswaar had de voorzitter van de Westduitse voetbalbond, Neu- berger, al voor de tweekamp in Gelsenkirchen laten weten dat Derwall normaal zijn contract dat tot en met 1986 loopt, zou uit dienen, maar het deed de coach duidelijk goed dat hij een dag la ter dat vertrouwen niet behoefde te beschamen. Met name de oud internationals Dietz, Hrubesch, Fischer, Kaltz en Magath werd daardoor te verstaan gegeven dat zij voor hun beurt hadden ge sproken toen zij openlijk op de vervanging van Derwall hadden aangedrongen. In de ogen van het vijftal zou Karl-Heinz Rum menigge ten onrechte een voor keursbehandeling hebben gekre gen in een elftal dat min of meer door de spits van Bayern Mün- chen zou zijn geformeerd. Uitgerekend Rummenigge legde echter al na vier minuten met een doelpunt de basis voor de overwinning op Oostenrijk, dat in zijn zwakte onbewust mee werkte aan het herstel van het Westduitse team. Het gunstige resultaat van de Westduitsers volgde op een reeks teleurstellin gen, die de tweede plaats tijdens het wereldkampioenschap in Spanje allang naar de achter grond had gedrongen. Nederla gen in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Portugal en in de kwalificatiewedstrijd tegen Noord-Ierland en gelijke spelen tegen Oostenrijk (EK) en Honga rije hadden zoveel kritiek uitge lokt dat Oostenrijk wel moest worden verslagen wilde de bom UTRECHT (GPD) - Het laatste woord is toch weer aan Kees Rijvers. Na de doelpuntloze remise gisteravond in Utrecht van het olympisch elftal tegen Roemenië zijn de Neder landse kansen op een retourtje Los Angeles tot een minimum gedaald. Het „gat in de markt", ontstaan door de uitschakeling van Oranje voor het WK vorig jaar in Spanje, zal nu alsnog moeten worden opgevuld door Rijvers, die veel van de teleurstelling van gisteravond kan goedmaken wanneer hij een winnend elftal formeert voor de EK-inter- land volgende week in Dublin. Slaagt de bondscoach daarin niet, dan is de financiële ramp niet te overzien en zal Nederland vol- MILAAN (AP) De Italiaanse prolwielerploeg Malvor Bottecchia dreigt de meer voudige Franse tourwin naar Hinault met een proces wanneer deze niet snel een verbintenis met de Italiaan se ploeg ondertekent. Hinault is met die ploeg in ruil voor een salaris van 1,5 mil joen gulden overeengeko men in een antal Italiaanse ronden en klassiekers uit te komen. De Breton beeft on langs met een Franse spon sor al een akkoord bezegeld voor deelname aan wedstrij den in zijn vaderland gend jaar bovendien andermaal op het internationale voetbalpo dium ontbreken. Want met de dubbel-ontmoetingen tegen Joe goslavië en Italië in het vooruit zicht lijkt er voor het olympisch elftal nog bitter weinig eer te be halen. Ook Ger Blok onderkende gister- vond weliswaar dat het een hele heksentoer zal zijn om in die duels tot succes te komen, tege lijk weigerde hij pertinent zich bij de dreigende ondergang neer te leggen. Hoe ontevreden de ge dreven bondscoach met het re sultaat ook was, „toch zie ik nog altijd mogelijkheden om ons Ervaring Die in het buitenland opgedane er- Roemenië het vuur werkelijk na aan de schenen te leggen. „Die gelouterdheid", zo oordeelde ook Blok naderhand, „was het kardinale verschil tussen beide ploegen. Maar wat wil je als je over een groep spelers kunt be schikken van wie er tien min of meer regelmatig in het A-team spelen". Zeven spelers van de Roemeense ploeg van gister avond komen bovendien uit voor Craiova, dat vorig seizoen nog doordrong tot de laatste vier van het UEFA-Cuptoernooi. voor Los Angeles te plaatsen. Ik wil niet overkomen als een Don Quichotte, maar naar mijn heili ge overtuiging zijn we zeer be slist nog niet uit de strijd". Overzicht De wens lijkt daarbij de vader van de gedachte, want wie gister avond het olympisch elftal aan het werk zag, kon geen moment in vervoering geraken over het vertoonde spel. Aan ijver, wils kracht en agressiviteit ontbrak het dit samenraapsel van het tweede garnituur weliswaar niet, wel aan het overzicht en het ver mogen om de gelouterde en fy siek sterke staatsamateurs uit ADVERTENTIE deelnemende ploegen: B.V.S.C. HONGARIJE GALATASERAIL TURKIJE POLYTECHNIC ENGELAND ZIJL L.G.B. NEDERLAND vrijdag 7 oktober aanvang 20.30 uur B.V.S.C. - GALATASERAIL ZIJL L.G.B. - POLYTECHNIC zaterdag 8 oktober aanvang 10.00 uur GALATASERAIL - ZIJL L.G.B. POLYTECHNIC - B.V.S.C. zaterdag 8 oktober aanvang 19.00 uur GALATASERAIL - POLYTECHNIC B.V.S.C. - ZIJL L.G.B. toegangsprijzen: per blok 7.50 per dag 12.50 passe-partout 17.50 Aangeboden door Mereasol varing missen de voor deze inter land door Ger Blok opgetrom melde semi-profs bijna zonder uitzondering. Maar doordat de voorbereiding op deze kwalifica tie-interland al eveneens te wen sen overliet en Blok tijdens de drie trainingsstages niet een keer over de voltallige groep kon be schikken, ontbraken ook de au tomatismen. „Maar deze ploeg", treurde Blok na afloop, „miste ook net dat tikkel tje geluk dat nodig was om ons over de drempel te helpen". On willekeurig gingen zijn gedach ten daarbij terug naar de kopbal van Bosman, bijna halverwege de eerste helft, die door de lat werd gekeerd. Of de kansen die Bosman en Houtman na de rust kregen, maar toen net dat grein tje geluk misten om doelman Lung te passeren. Want in kan sen uitgedrukt had het olym pisch elftal deze wedstrijd in zijn voordeel moeten beslissen. Roe menië kreeg zijn beste mogelijk heid pal na de hervatting, maar de paal kwam doelman Van Ede te hulp bij een ziedend schot van Urugeanu. Peter Houtman, spits van het Nederlands Olympisch elftal passeert de Roemeen Iovan. De Feyenoorder deze actie niet met een doelpunt bekronen. die onder het team was gelegd niet tot explosie komen. Geluk Precies zoals Derwall het had ge dicteerd, speelde de vice-wereld- kampioen van meet af aan met veel inzet en overleg waarbij het het geluk had dat de Oostenrij kers al snel in de fout gingen. Eerst was dat Pezzey, die in de vierde minuut de bal verspeelde aan Rummenigge en een kwar tier later liet doelman Koncilia het afweten bij een afstands schot van Meier. De Oostenrijkse goalie liet de bal glippen, waarop Voller simpel 2-0 aantekende. Twee minuten daarop was het duel al gelopen, toen Rummeni- ge het voorbereidende werk ver zorgde van het tweede doelpunt van Vóller. Voor rust was West-Duitsland nog geinspireerd genoeg om te pro beren de score verder uit te bou wen. In het tweede bedrijf wer den de 70.000 toeschouwers, die voor een recette zorgden van 1,4 miljoen Duitse marken (een be drag waaraan de tv nog 0,2 mil joen toevoegde), echter vrijwel volledig genegeerd. Afgezien van buitenspel-goals van Rum menigge en van Schuster en een door Vóller op de lat geschoten bal, viel er na rust weinig meer te beleven. Over dat aspect liet Derwall zich echter niet uit. Met de winst op zak keek hij liever vooruit naar de komende thuiswedstrijden van West-Duitsland tegen Tur kije op 26 oktober en tegen Noord-Ierland en Albanië in no vember, waarbij hij er voor waakte om al te zeer op de zaak vooruit te lopen: „Ik wil niet overmoedig zijn. Morgen kun nen er alweer donkere wolken boven ons hangen. In voetbal leef je nu eenmaal van de ene dag in de andere. Duidelijk is, dat de wedstrijd tegen Noord-Ierland, dat evenveel verliespunten heeft als wij, de doorslag zal geven". In navolging van HSV-trainer Ernst Happel, die hem vooraf weliswaar enkele tips had gege ven maar er tegelijkertijd bij ver meld had dat Oostenrijk kans loos zou zijn, legde coach Hof zich na het duel neer bij de su prematie van West-Duitsland. „Vanavond is bevestigd wat ik al wist. West-Duitsland heeft ge woon de betere spelers. De ploeg heeft ook meer inhoud dan Noord-Ierland. De Noordieren mogen dan meer fysieke kracht hebben, Duitsland is gediscipli- neerder en speelt met meer over leg. Als je dan zo snel achter komt, dan kun je het verder wel vergeten". De stand in groep zes is: 1. N.-Ierland 6 4 1 1 9 7-4 2. Oostenrijk 7 4 1 2 9 14- 7 3. W.-Duitsland 5 3 1 1 7 8-2 4. Turkije 5 1 1 3 3 3-10 5. Albanië 7 0 2 5 2 3-12 'Internationaal' „Hoe belangrijk internationaal voetbalcontact is", beklemtoon de Blok nog eens ten overvloede, „is vanavond overduidelijk aan getoond. Toch durf ik te beweren dat deze ploeg in vergelijking met de eerste wedstrijd in Roe menië, toen we kansloos werden verslagen, ongelooflijk zijn ge groeid. Ik heb de spelers ook een compliment gemaakt voor de durf en de wilskracht". Dat niet iedereen heeft gebracht wat ik had verwacht is een twee de". Stand groep c: - 2 1 1 0 3 6-3 3 1113 4-4 10 10 12-2 10 10 12-2 2 0 1110-3 2. Roemenië 3. Italië 3. Italië 4. Nederland is \jiyiiipiscii eijiui passeeTi ae noeineen luvun. ue r cyKiiuuriLKr ^uu uun. t. i uiMje u i i o j (Foto ANP) 5. Albanië 7 0 2 5 2 DEN HAAG (GPD) - Binnen het sectiebestuur be- den bijgestaan door De Vries en Janse DEN HAAG (GPD) - Binnen het sectiebestuur be taald voetbal zijn grote moeilijkheden ontstaan tussen vice-voorzitter Jacques Hogewoning en Karei Jansen. Inzet van het geschil is de begelei ding van het Nederlands elftal. Volledig tegen de destijds gemaakte afspraken in zullen de techni sche zaken rond Oranje volgende week voor de belangrijke EK-kwalificatiewedstrijd tegen Ier land namelijk worden behartigd door Jacques Hogewoning en Renze de Vries, voorzitter van FC Groningen. Normaal gesproken zou het Nederlands elftal wor- Zonder dat voorzitter André van de Louw daarin is gekend, heeft Jacques Hogewoning zichzelf echter tot chef d'equipe benoemd, een functie die hij overigens ook al bekleedde tijdens de we reldkampioenschappen in Argentinië. Dit alles tot groot ongenoegen uiteraard van Karei Jan sen, die. om die reden dan ook gisteravond ont brak bij de wedstrijd van het Nederlands olym pisch elftal in Utrecht. /TROUWENS 't be spaart ME KEER DE J-ADDSR OP... tóslT DT -TOCW Al£> IK 'T UIERVAMDAAN) TEjJ- MÏN16TE 60ED -£H- INSCHAT

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13