Afbraakplan VS voor kernkoppen BETER KUN JE ALS KERS NIET TERECHT KOMEN. C Abortusdebat in Spaans parlement Toch meerderheid Shamir in Knesset Mislukt visserij-overleg EG krijgt nog een vervolg Moskou pleit in VN voor bevriezing Reagan: "Meer oude wapens weg" Doden bij onlusten in Pakistan President van Tsjaad bindt in Foot steekt hand in eigen boezem WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 LUXEMBURG (GPD) - De voortdurende onenigheid over de verdeling van de haringvangst in de Europese viswateren dreigt het politieke klimaat in de Europese Gemeenschap ernstig te schaden. De EG-visse- rijministers hebben gisteravond twee dagen van onderhandelingen zonder akkoord beëindigd. Op 19 oktober zullen ze een nieuwe poging doen, omdat ze het haringprobleem van tafel willen hebben als in de cember de echte grote problemen, zoals de financiën en de bezuinigin gen op de landbouw, tot besluitvorming moeten leiden. „Het is niet goed om voor zo'n klein economisch belang als de visserij in Europa inneemt, de hele sfeer in de Gemeenschap te verzieken", zei een hoge Nederlandse ambtenaar. Verschillende pogingen, onder meer op Nederlands initiatief, om de haring over verschillende lidstaten te verdelen, leden schipbreuk omdat ieder land meer wilde dan er in feite voorradig is. Overigens kunnen de Nederlandse vissers vanaf 1 oktober de haring vangst in de Zuidelijke Noordzee gewoon hervatten op grond van de oude verdeèlcijfers uit 1982. Die zijn ook nog gunstiger dan de voorstel len van 1983. Voor 1982 mocht Nederland uit de Zuidelijke Noordzee 19.000 ton haring ophalen, voor 1983 zou dat slechts 12.700 ton zijn. De visserijvertegenwoordigers zitten in Luxemburg dan ook niet op een snel akkoord te wachten. MADRID - In het Spaanse parle ment zijn gisteren de debatten begonnen over de omstreden verandering in de abortuswetge ving, die in Spanje de gemoede ren de laatste maanden hoog heeft doen oplaaien. In zijn ver dediging van het wetsontwerp, waarbij abortus niet langer straf baar wordt gesteld als de zwan gerschap gevaar oplevert voor de gezondheid van de moeder of in dien deze het gevolg is van ver krachting, en wanneer als het ri sico bestaat dat de foetus geeste lijk of lichamelijk misvormd is, hekelde minister van justitie Le- desma de sociale schijnheilig heid inzake abortus. Volgens de minister wegen de overwegingen om abortus uit het wetboek van strafrecht te halen in de drie concrete gevallen veel zwaarder dan de strafverlaging die de Spaanse wet toekent als abortus wordt toegepast om de eer van de vrouw te beschermen. De beperkte legalisering van de abortus verdedigde minister Le- desma met het argument dat een Buitenland totale vrijlating van de abortus het cultuurpatroon van een groot deel van de Spaanse bevolking zou aantasten. Tijdens het parlementaire debat kwam het voor het gebouw van door Gerrit-Jan Hoek de Cortes in Madrid tot inciden ten. Dertig feministen, die pro testeerden tegen het beperkte karakter van de Abortuswet, werden weinig zachtzinnig door de politie gearresteerd. De behandelig van de abortuswet valt merkwaardig genoeg samen i aantal processen inzake abortus. Begin volgende week valt de uitspraak in het gerucht makende abortusproces tegen elf vrouwen uit Bilbao, die al ver volgd worden vanaf 1968 of 1974. De advocaten van de elf vrouwen zijn pessimistisch gestemd over de afloop van het proces. De vrees bestaat bij de verdediging dat de overweging waarop zij vo rig jaar werden vrijgesproken, namelijk dat er sprake was van 'sociale noodzaak', door de Hoge Raad niet zal worden bevestigd. Ook een ander proces inzake abor tus heeft het nodige stof doen op waaien. Gisteren kwam een 28- jarige vrouw uit Huesca voor in Madrid, die in 1981 tot een maand gevangenisstraf was ver oordeeld, evenals haar vriend. Tegen de vrouw was vervolging ingesteld, omdat zij zich in 1981 in Engeland had laten aborteren, waarna bij terugkeer in Spanje complicaties optraden, waardoor de abortus aan het licht kwam. Ondanks dat de Spaanse straf wet op juridische gronden niet toegepast kan worden voor een daad die in het buitenland is ge pleegd. werd de vrouw toch door de Spaanse justitie veroordeeld. Vandaag worden de debatten in het parlement vervolgd. Hoewel de absolute meerderheid van de socialisten garant staat voor de aanvaarding van de abortuswet, zal het toch zeker tot volgend jaar zomer duren voordat de wet in werking treedt. De conserva tieve fractie, die vandaag aan het woord komt, heeft al beroep in gesteld bij het Grondwettelijk Tribunaal. Zolang dit orgaan niet uitgemaakt heeft of de wetswijzi ging al dan niet in strijd is met de grondwet, blijft de abortuswet in de ijskast. NEW YORK (RTR) - De Russi sche minister van buiten landse zaken Andrei Gromy- ko heeft gisteren een bevrie zing van kernwapens voorge steld. Hij stelde een aanvullend punt over het onderwerp voor op de agenda van de algemene vergadering der Verenigde Naties, samen met een twee de nieuw punt getiteld "ver oordeling van kernoorlog". Bij Gromyko's ontstentenis werden de voorstellen in de algemene vergadering ge daan door Oleg Trojanovski, leider van de Russische ver tegenwoordiging. Het is traditie geworden dat de Sowjet-Unie in het eerste sta dium van de zitting van de al gemene vergadering nieuwe agendapunten voorstelt. Gromyko zei dat de bevriezing zou omvatten het beëindigen van elke uitbreiding van alle soorten wapens en hun trans portmiddelen in de nucleaire arsenalen, het afzien van de plaatsing van kernwapens van nieuwe types en het stop zetten van de produktie van splijtbaar materiaal voor kernbewapeningsdoelein den. In zijn toespraak tot de assem blee zei Trojanovski: "Onze planeet stort welhaast in on der het precedentloze ge wicht vap wapens die een on gekende vernietigingskracht hebben. Zouden zich de om standigheden voordoen waarin deze wapens gebruikt worden, dan wordt de mense lijke beschaving als zodanig in de waagschaal gesteld". Eiffeltoren Aan het eind van het jaar kan iedereen een stukje van de Eiffeltoren in zijn huis heb ben. De bekende schroefvor mige trap via welke Gustave Eiffel naar boven klom toen hij bij de inauguratie in 1889 de Franse vlag op de top van het monument hees, zal op 1 december op de eerste ver dieping van de Eiffeltoren worden geveild. De trap is inmiddels vervangen door een nieuw exemplaar en liften die de toegang naar de eerste verdieping vergemak kelijken. Verscheidene delen staan al in musea tentoonge steld. Aardschok Een aardschok met een kracht van 3,8 op de schaal van Richter heeft gisteren in Poz- zuoli, een kustplaats aan de baai van Napels, zeven ge wonden veroorzaakt en een aantal kerken en gebouwen beschadigd. Alle scholen en een aantal bedrijven bleven gisteren uit voorzorg geslo ten. Hasj De Israëlische invasie in Liba non is een weldaad gebleken voor drugshandelaren, die het afgelopen jaar velé ton nen Libanese hasj naar Israël hebben gesmokkeld. Vol gens een woordvoerder van de Israëlische politie wordt het merendeel van de drugs in bagageruimten en banden van auto's over de grens ge bracht om in veel gevallen naar Egypte en andere Arabi sche landen te worden door- vervoerd. Sinds de invasie door het Israë lische leger in juni van het vorig jaar hebben Libanese smokkelaars in samenwer king met Israëliërs vijftien ton hasj, met een waarde van miljoenen dollars, de joodse staat binnengebracht. WASHINGTON - De VS zullen nieuwe voorstellen doen om de strategische nucleaire arsenalen geleidelijk af te bouwen. In Reagans nieuwe concept zou voor nieuwe kern koppen een groter aantal oude wapens moeten worden vernietigd. De Amerikanen zijn bovendien bereid de aantallen strategische bommenwerpers, in de lucht te lanceren kruisraketten en Trident II onderzeebootraketten ingrijpend terug te brengen, wanneer de Sowjet-Unie zijn te land opgestelde intercontinentale kernmacht wil beperken. Leden van het Amerikaanse Con gres die Reagans ontwapenings- beleid zeer kritisch hebben ge volgd, zoals de Democratische senator Sam Nunn, spreken van 'een enorme vooruitgang' - het Witte Huis stelt vast dat voor het door -Henk Kolb eerst in de geschiedenis Congres en president een ontwapenings plan hebben ontworpen, waar achter wetgevende en uitvoeren de macht zich eensgezind opstel len. De Republikeinse senator Charles Percy, voorzitter van de commissie voor buitenlandse be trekkingen, noemt het 'een waar lijk historisch ogenblik'. Volgens Nunn opent de ADVERTENTIE nadering de weg om bij de START-besprekingen, die mor gen in Genève worden hervat, te gen het eind van volgend jaar met de Russen overeenstem ming te bereiken. Het plan om via inlevering van oude kernwa pens bij het opstellen van nieu we tot wapenvermindering te ko men, werd in het Congres door de Republikeinse senator Cohen en de Democraat Nunn gelan ceerd tijdens de debatten over de bouw van de nieuwe interconti nentale MX-raket. Op de besluitvorming heeft ook de commissie-Scowcroft, die Rea gan adviseerde over het kernwa- penbeleid, belangrijke invloed gehad. Naar verluidt heeft de Amerikaanse president de nieu we onderhandelingspositie vast gesteld ondanks verzet van som mige regeringsdeskundigen op het gebied van de wapenvermin dering. ISLAMABAD (UPI) - In het zuiden van Pakistan is het giste ren tot gevechten gekomen tus sen duizenden betogers tegen, het bewind van president Zia-ul- Haq en regeringstroepen. Daar bij zijn volgens oppositiebron nen tien doden en talrijke ge wonden gevallen. In het dorp Mirpur Bhutto in de provincie Sind kwamen duizen den demonstranten bijeen voor een protestmars naar het nabij gelegen dorp Rato Daro, waar ze een bijeenkomst wilden bijwo nen van de beweging voor het herstel van de democratie. Vlakbij het dorp versperden rege ringstroepen de demonstranten de weg en trachtten hen te ver spreidden. Toen dat niet lukte, brak er «en vuurgevecht uit. Zeven weken geleden riep de be weging voor het herstel van de democratie op tot nationaal pro test tegen het bewind van Zia-ul- Haq. In grote delen van het land is aan die oproep gehoor gege- De VS zullen nu de Sowjet-Unie voorstellen een werkgroep in te stellen, die het over de beginse len van afbouw via modernise ring eens moeten worden. Daar bij willen de Amerikanen voor verschillende soorten wapens ook verschillende inleveringsta rieven vaststellen. Voor de land- raketten (die 75 procent vormen van de Russische strategische kernmacht) zou dat twee tegen een zijn, voor onderzeebootwa pens drie tegen twee. Voor nieu we intercontinentale raketten met maar een kernkop (in plaats van de tien op de nieuwe MX bij voorbeeld) zou een voordelig ta rief worden gezocht, om de om schakeling naar kleinere wapens te stimuleren. Hoewel, in de woorden van senator Cohen, de voorstellen niets voor schrijven over de manier waarop modernisering van kernstrijd krachten mag worden bereikt, en de Russen ook niet dicteert hoe het zijn intercontinentale kern macht moet samenstellen, zullen de onderhandelaars allereerst een soort rekeneenheid moeten vaststellen, waarmee de poten tiële vernietigingskracht van de kernwapenarsenalen kan wor den gemeten. Zolang daarover geen overeenstemming bestaat, hangt het hele afbraakplan in de lucht. Surinamer vraagt asiel in Trinidad PORT OF SPAIN (AFP) - Een 18- jarige Surinamer, Garcia Ora, heeft politiek asiel gevraagd aan de regering van Trinidad en To bago. Volgens het op Trinidad verschijnende blad „TNT Mir ror" heeft Garcia Ora tegenover de autoriteiten verklaard dat hij wordt gedood, indien hij naar Suriname wordt teruggestuurd. In zijn asielverzoek zegt Garcia Ora dat hij Suriname is ontvlucht we gens bedreigingen met de dood tegen hemzelf en zijn familie van legerleider Bouterse. Volgens de gevluchte Surinamer kon hij twee weken geleden maar ter nauwernood ontsnappen toen gewapende soldaten het huis van zijn moeder in Paramaribo had den omsingeld. De Amerikaanse president Reagan vond gisteren ook nog tijd om de Westduitse president Carstens te ontvangen. Vanmiddag hield Carstens een rede voor een gezamenlijke vergadering van beide huizen van het Amerikaanse Congres. Daarin benadrukte hij dat de Westduits-Ameri kaanse vriendschapgebaseerd op het lidmaatschap van beide landen van de NAVO, de hoeksteen blijft van het beleid van de Bondsrepubliek in de toekomst. (Foto AP) JERUZALEM - De Israëlische ka binetsformateur Shamir zal maandag zijn kabinet aan het parlement, de Knesset, voorstel len. Als er niets tussen komt, zal hij dan een kleine meerderheid krijgen. Shamir wist zich giste ren van een parlementaire meer derheid te verzekeren, nadat de zes dissidenten binnen de Li- door Jaap van Wesel koed hun eerdere bezwaren te gen een regering op smalle basis lieten vallen. Verder bereikte Shamir na acht uur onderhande len een akkoord met de ultra-or thodoxe Agoedat Israël-partij. Volgens dat akkoord zal een aan tal religieuze wetten in versneld tempo door de Knesset worden aangenomen. De zes dissidenten zullen in meer derheid voor het kabinet-Shamir stemmen als zal blijken dat een nationaal kabinet met de Arbei derspartij er niet inzit. Zij drin gen niet verder aan op hun for mule die zo'n grote coalitie mo gelijk moet maken, te weten een tijdelijke bevriezing van het ne derzettingenprogramma. Het is achteraf nogal raadselachtig, waarom dat 'copromis' over de nederzettingen zoveel stof heeft doen opwaaien. Het blijkt dat de regering de afgelopen jaren een zodanige infrastructuur voor de bezette gebieden heeft ontwik- IDe lekkerste kersen horen in de lekkerste chocolade. Zo gaat 't al jaren bij Jamin. Alleen deze week A OQ een stuk voordeli- #1OJ ger:250gram^25 |- Geldig t/m 12 oktober 1983. LONDEN (RTR) - De Oriënt Express, het zinnebeeld van een gouden eeuw van luxueuze reizen per spoor, is gisteren uit Londen vertrokken voor een eeuwfeestreis naar Venetië. De 92 overwegend Amerikaanse en Britse reizigers, van wie een aantal in kostuum uit de jaren tachtig van de vorige eeuw, nipten aan champagne op de tonen van muziek van een militair orkest bij het be treden van de zeven glimmende rijtuigen van de ex pres op het Londense Victoria Station. De oorspronkelijke Oriënt Express - die op 4 oktober 1883 voor het eerst reed - was het geesteskind van de Belg Georges Nagelmackers, die een treindienst wilde van Parijs naar de poort van Azië waarbij in luxe niet zou worden ondergedaan voor de beste hotels van Europa. Die luxe probeert men op de eeuwfeestreis te evenaren. (Foto AP) keld, dat het met uitvoering van de al goedgekeurde plannen in de komende jaren meer dan 100.000 Israëli's kan overhevelen naar de bezette gebieden. Het stichten van nieuwe nederzettin gen is in dat opzicht niet rele vant, omdat eerst de" al goedge keurde infrastructuur moet wor den ingevuld voordat met nieu we plannen kan worden begon- De onthulling van die feiten maakt de weigering van kabinetsforma teur Shamir om de 'compromis- formule' zelfs maar te overwe gen, een beetje raadselachtig. In feite hoefde hij alleen maar con cessies te doen op papier, terwijl hij in de praktijk medewerking van de Arbeiderspartij had kun nen krijgen aan het Sharon-ne- derzettingenprogram dat de af gelopen jaren is ontwikkeld en waar de Arbeiderspartij in de op positie zo tegen tekeer was ge gaan. De leer bleek echter ster ker dan de praktijk. Het is voor Shamir en de Likoed onverteerbaar, dat het Israëli sche recht om nederzettingen te bouwen in de bezette gebieden formeel beperkt wordt. Boven dien vreest Shamir in zo'n geval politieke ontwikkelingen - bij voorbeeld het Reagan-plan uit de ijskast, en onderhandelingen met Jordanië - die uiteindelijk roet in het eten zouden kunnen gooien. Vanwege de nogal vreemde zigzag- politiek van de zes Likoed-dissi- denten die in meerderheid uit eindelijk toch een kabinet-Sha mir zullen steunen, lijkt het voor Shamir althans voorlopig goed af te lopen. Als er tenminste binnen de coalitie de komende dagen niet nieuwe problemen rijzen. Dat is nooit geheel met zeker heid te voorspellen in de Israëli sche politiek. Turkse generaals keuren aantal kandidaten goed ANKARA (Reuter/DPA) De mili taire machthebbers van Turkije hebben gisteren definitief hun goedkeuring gehecht aan drie nieuwe politieke partijen en aan een lijst van 1.219 kandidaten die mogen deelnemen aan de alge mene verkiezingen van 6 novem ber. Uit de lijst, die was afgedrukt in het staatsblad, bleek dat geen van de drie partijen een volledig aantal van 400 goedgekeurde kandidaten had en dat slechts 48 onafhankelijken aan de criteria van de generaals voldeden. In de afgelopen weken wees de Na tionale Veiligheids Raad onge veer 1 000 kandidaten af. Van de 12 partijen die door een veto van de militairen werden getroffen, waren er twee die waarschijnlijk een grote aanhang hadden: de sociaal-democratische partij (So- dep) en de Conservatieve Partij van het Rechte Pad. VITTEL - „Twee principes geven de grenzen aan, waarbinnen wij in de kwestie-Tsjaad vooruit gang willen boeken: respect voor de territoriale integriteit van het land en voorrang aan onderhan delingen. Deze beide punten hebben de instemming gekregen van alle deelnemers aan de con ferentie. Vanaf dat punt worden de zaken ingewikkelder". Dat zei de Franse president Francois Mitterrand gisteravond aan het slot van de tiende Frans-Afri kaanse topconferentie, die sinds zondag werd gehouden in het Franse kuuroord Vittel. De overeenstemming rond beide principes betekent diplomatieke winst voor Frankrijk en de gema tigde Afrikaanse landen, en een inbinden van president Hissène Habré van Tsjaad en van zowel zijn meest overtuigde voor- als tegenstanders. Volgens de Franse president wa ren alle 39 deelnemers het er ook over eens, dat in beginsel geen enkele stroming in Tsjaad van de onderhandelingen kan worden uitgesloten. De conferentie heeft een beroep gedaan op de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid, opdat deze op zoek gaat naar we gen om de onderhandelingen op gang te brengen. door Lambiek Berends Naar de mening van Mitterrand zouden een formele wapenstil stand en het terugtrekken van al le vreemde troepen uit Tsjaad de eerste resultaten moeten zijn van dergelijke onderhandelingen. Maar de Franse president liet we ten dat Frankrijk zijn strijd macht in Tsjaad zal handhaven, zolang de Libiërs zich nog in het noorden van het land bevinden. Mitterrand benadrukte dat op de conferentie 38 Afrikaanse landen het eens zijn geworden over Tsjaad en dat Habré niet langer het gesprek weigert met zijn bin nenlandse tegenstanders. „Op de weegschaal van oorlog en vrede, van een verenigd of een verdeeld Tsjaad, heeft de conferentie het gewicht gelegd aan de kant van de vrede en de eenheid", aldus Mitterrand. De conferentie leverde voor het overige weinig nieuwe gezichts punten op. De Afrikaanse deel nemers spraken hun ongeduld uit over het gebrek aan vooruit gang in de kwestie-Namibië. Maar geen van de deelnemers verlangde dat Frankrijk zich te rugtrekt uit de zogeheten 'wes terse contactgroep', die naar een oplossing zoekt voor dit vraag stuk. Behalve Frankrijk maken ook de Verenigde Staten, Cana da, Groot-Brittannië en de Duit se Bondsrepubliek deel uit van deze groep. „Sinds twee jaar is Frankrijk de os die de kar probeert te trekken", aldus een Franse woordvoerder, „maar er is nauwelijks sprake van vooruitgang. Te meer niet omdat er ook in tegengestelde richting aan het voertuig wordt gesjord. Maar Frankrijk is in de contactgroep blijven zitten juist op verzoek van de Afrikaanse landen. Zodra zij ons vragen om uit de groep te treden, zullen wij aan dat verlangen voldoen". BRIGHTON (GPD) - In een bewo gen afscheidsrede heeft de afge treden leider van de Britse La- bourpartij, Michael Foot, zichzelf in de eerste plaats de schuld ge geven van de grote nederlaag die Labour leed bij de Lagerhuisver kiezingen van juni. Foot zei, tijdens het congres van de Labourpartoj in Brighton, zich diep te schamen voor het povere .resultaat bij die verkiezingen. Di rect daarop evenwel riep hij zijn partij op, geen afstand te doen van het radicale programma dat by de Britse kiezers nu juist zo slecht gevallen is. De gewezen socialistische leider deed een scherpe aanval op Da vid Owen, ex-Labour-prominent en nu leider van de Sociaal-De mocratische Party (SDP), en op de Conservatieve Partij, die vol gens hem dank zij „nog nooit waargenomen Goebbels-metho- den" de verkiezingen gewonnen heeft. Foot, die zyn partij in de drie jaar dat hij haar leidde weinig goed heeft gedaan, maar aan wiens in tegriteit en betrokkenheid nie mand ooit heeft getwijfeld, kreeg een daverend applaus van een zichtbaar ontroerd congres. Dat congres had eerder gisteren het resultaat gehoord van de ver kiezingen voor een nieuw natio naal bestuur. Dit resultaat bete kende goed nieuws voor de nieu we leider van de partij, Neil Kin- nock. Hy zou grote problemen hebben gekregen als de uiterst linkse vleugel veel zetels zou hebben gewonnen. De ultra's wonnen weliswaar twee zetels, maar centrum-links en rechts in de partij behouden hun meerder heid. Voor Kinnock maakt dat de weg vrij om Labour om te smeden van de radicale party die zy nu is, naar een meer pragmatisch inge stelde stroming, die ook aanslaat by de kiezers die zich in het poli tieke midden bevinden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7