c Trendvolgers- besluit onzeker Kamer steunt deelname Unifil OPEN EEN SPAARREKENING EN VERDIEN EEN ECHTE ZILVEREN GULDEN UIT DE VIJFTIGER JA REN. 'Regering overdreven bang voor vergrijzing' Topman Slavenburg's in vrijheid gesteld PvdA en WD tegen plan De Koning Kabinet wil bejaarden met pensioen ontlasten Autokeuring 'niet zinvol' Lozingen veroordeeld 'Puntenstelsel drijft huren te hoog op' WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 'Vonnis Koos H. niet veranderen' DEN HAAG (ANP) - De pro cureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. J. Leijten, acht de door de raadsman van Koos H. ingediende bezwaren te gen het vonnis van het ge rechtshof in Den Haag le venslang wegens onder meer drie moorden niet gegrond. Hij is van mening dat de Ho ge Raad het beroep van H. te gen het vonnis moet verwer pen. Op 13 december zal de Hoge Raad zich uitspreken. H.'s raadsman, mr. P. Mout, vond dat het gerechtshof in Den Haag niet zorgvuldig ge noeg was geweest bij het beoordelen van de vraag of er bij de sterfgevallen van drie meisjes sprake was geweest van voorbedachte raad. Ook was het hof volgens hem slor dig geweest bij de beoorde ling van de bewijsmiddelen. DEN HAAG (GPD) - Als de poli tiek praat over bejaardenbeleid wordt er maar al te vaak gepraat zonder de bejaarden zelf erbij te betrekken. Bestuurders vragen de mening van directies van be jaardenoorden, van artsen en an dere medewerkers in de gezond heidszorg, van maatschappelijk werkers. De bejaarden zelf, daar wordt niet mee gepraat. Dat beeld doet zich in grote lijnen ook weer vanmiddag voor in de Tweede Kamer als de commissie voor welzijn en cultuur een hoor zitting houdt over het bejaarden beleid. In een lange rij van spre kers namens allerlei instellingen en besturen, inclusief de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten, komen de bejaarden zelf al leen aan het woord via de geza menlijke ouderenbonden, ver enigd in het Cosbo. Is het toeval dat de reactie van ou derenbonden, de mens waar het in dit geval om gaat, de meest fel le en meest duidelijke is? In de schriftelijke reactie die het Cos bo alvast naar de Kamer heeft ge stuurd, is een van de opmerkin gen dan ook dat het spijtig is dat Binnenland er, ondanks ondersteuning van die wens door een kamerbrede meerderheid, nog altijd door het kabinet geen raad voor het oude renbeleid is ingesteld. Via de hoorzitting vanmiddag wil len de kamerleden weten wat de betrokkenen zelf denken van het beleid van de regering. Het be jaardenbeleid is neergelegd in de Nota Bouwstenen voor het Ou derenbeleid en de Beleidsbrief Ouderenbeleid. Bezuinigingen staan in dat beleid voorop, maar ook: hoe moet de problematiek van naar verhouding steeds meer en steeds ouder wordende be jaarden worden opgevangen. De regering kiest voor een zo lang mogelijk zelfstandig laten wonen van ouderen, aangevuld met maatschappelijke- en vooral veel vrijwilligershulp. Dit beleid ontmoet veel kritiek bij de instanties, omdat alleen de be zuinigingen in concrete maatre gelen zijn uitgewerkt. Niet ,js aangegeven hoe kan worden ge zorgd voor betere huisvesting, aanvullende hulp en inzet van meer vrijwilligers. Meer vrijwilli gers krijg je niet door als rege ring alleen de wens uit te spre ken dat ze er moeten komen, al dus de kritiek. Het Cosbo is in haar reactie het felst als ze opmerkt dat het lof waardig streven naar zelfstandig heid alleen blijft bij mooie op merkingen. Zonder concrete maatregelen, of juist maatrege len die het zelfstandig bestaan eerder tegengaan door financiële beknotting. Het Cosbo vindt dat de regering een overdreven angst voor de toenemende vergrijzing in Ne derland toont. Tegenover de ver grijzing staat het achterblijven van het aantal jongeren in Neder land. Tegenover meer uitgaven aan bejaardenbeleid staan dus uiteraard minder uitgaven aan onderwijs. Het Cosbo verwijt de regering aan dat aspect geen aan dacht te besteden. „Wij krijgen van de beleidsbrief de indruk dat ouderen vooral als last, als zware kostenpost voor de samenleving worden gezien. Waarom wordt in de brief van het kabinet uitgerekend dat in 1986 ongeveer f3600 per bejaar de wordt uitgegeven aan diverse zorgvoorzieningen? Wat is de zin van zo'n gemiddelde, terwijl de grote meerderheid van ouderen van deze voorzieningen geen ge bruik maakt? Waarom wordt niet een vergelijking gemaakt met andere categorieën van de bevol king: met zuigelingen, scholie ren, studenten en anderen? Zijn ouderen wel zoveel duurder voor de samenleving? Wij signaleren het gevaar dat de samenleving door dit soort berekeningen wordt doordrongen van de op vattingen dat ouderen te duur en onbetaalbaar worden". ROTTERDAM (ANP>- De begin deze week gearresteerde ex-top man van Slavenburg's bank, de 63-jarige mr. G.H., moet onmid dellijk op vrije voeten worden gesteld. Dit heeft de president van de Rotterdamse rechtbank vandaag bepaald in het kort ge ding dat H. had aangespannen tegen het openbaar ministerie. Op welke gronden de rechtbank president tot deze uitspraak is gekomen is nog niet bekend, om dat het vonnis nog niet voor pu- blikatie is vrijgegeven. Mr. H. had het kort geding aange spannen na zijn arrestatie afgelo pen maandag. Tijdens de behan deling van het kort geding giste ren werd mr. G.H. beschuldigd door de voormalige voorzitter DEN HAAG (GPD) - Het ziet er naar uit dat minister De Koning: (sociale zaken en werkgelegenheid) zal terugkomen op zijn besluit om werknemers van bedrijfsvereni gingen, ziekenfondsen en omroepen tot trendvolger aan te wijzen. De bewindsman blijft weliswaar van mening dat zijn besluit moet worden uitgevoerd, maar PvdA en WD, samen goed voor een meerderhéid in de Tweede Ka mer, lieten gisteren opnieuw we ten dat zij zijn plan falikant afwij zen. De Koning liet gisteren doorschemeren dat hij en zijn collega Brinkman (WVC) dit standpunt waarschijnlijk zullen respecteren. Binnen twëe weken zal de be- windsmart de Tweede Kamer SCHERPENZEEL (ANP) - Be jaarden die behalve hun aow een pensioentje hebben, hoeven in de toekonjst minder premie te betalen vopr een vrijwillige zie kenfondsverzekering. Zo wordt voorkomen dat bejaarden met een klein pensioen minder over houden dan bejaarden die uit sluitend aow hebben en automa tisch in het ziekenfonds zitten. I Dat zei minister Brinkman gis teravond op een CDA-bijeen- komst in Scherpenzeel. De door Brinkman gepresenteerde maatregel \vordt aanstaande vrij dag in het kabinet besproken. Het kabinet is tot deze maatrege len gekomen na adviezen van Ziekenfondsraad, FNV en PvdA, aldus Brinkman. Het gaat overi gens om een tijdelijke regeling, omdat het hele stelsel van ziekte kosten verzekeringen op de hel ling staat. Door de maatregelen zullen ge huwde bejaarden die behalve hun aow een inkomen h'ebben tot 5.037 gulden per jaar ten hoogste 60 procent van hun niet aow-inkomen zien opgaan aan meer belasting en premie. Voor ongehuwde bejaarden is dat per centage 35. WEERRAPPORTEN Amsterdam licht bew. 25 15 De Bilt onbewolkt 27 14 Deelen zwaar bew. 26 15 Eelde licht bew. 25 14 Eindhoven zwaar bew. 27 16 Den Helder licht bew. 23 15 Rotterdam half bew. 25 15 Twente j zwaar bew. 26 15 verslag uitbrengen over zijn ge sprekken met de ziekenfondsen (9000 werknemers), bedrijfsver enigingen (19.000) en de omroep (4000). De vakbonden vertrouwen erop dat de „onzinnige plannen" van de minister niet doorgaan. Maar volgens de Unie BLHP, de vak bonden van beambten en hoger përsoneel, is het „glashelder" dat de bewindsman een kamermeer derheid zal negeren. De minister zal erop gokken dat hij door CDA en WD in het zadel zal worden gehouden, aldus de Unie. Als dat gebeurt, dan zullen harde acties volgen in een hete herfst, zo kundigde de bond aan. Ruim drieduizend stakende perso neelsleden van bedrijfsvereni gingen, ziekenfondsen en omroe pen kwamen gistermiddag op initiatief van de Dienstenbond FNV in Den Haag bijeen om te protesteren tegen het plan van de bewindsman hen aan te wij zen als trendvolgers, waarbij ze voortaan de loonontwikkeling (trend) van de ambtenaren zou den moeten volgen. Voor de werknemers in deze drie secto- Radio- en tv-nieuws op pagina's 30 en 31 Harde acties De voorzitter van de FNV Dien stenbond, Freek Thomasson, riep de aanwezigen op tot harde acties in de komende tijd. Hij deed voor alle sectoren voorstel len: „We weten dat de minister ingrijpende kortingen op de so ciale uitkeringen wil doorvoeren. Wij zullen de bedrijfsverenigin gen oproepen om die uitkerin gen ongekort uit te betalen. De ziekenfondsen stellen we voor de omstreden rijksdaalder eigen bij drage niet te innen of terug te be talen. De omroepen zouden 3,5 procent geluidloze radio en beeldloze televisie kunnen uit zenden, bijvoorbeeld in de STER-reclame". In de actiecomi tés overal in het land zullen de plannen verder worden uitge werkt. De actie in de Grote Kerk, die werd ondersteund door de Kunsten? bond FNV en de Nederlandse Vereniging voor Journalisten, was onder meer bedoeld om de onderhandelaars van de verschil lende bonden die gisteren met de minister tot overeenstemming trachtten te komen, te steunen. Al rond het middaguur werd dui delijk, dat dit tot niets had ge leid. De onderhandelaars, die van het ministerie rechtstreeks naar de Grote Kerk waren geko men, hadden niets anders te mel den dan dat de minister bij zijn standpunt bleef. Er was aan De Koning het voorstel gedaan om een half procent vakantietoeslag in te leveren en het vakantiegeld niet hoger te laten zijn dan f 5600. In ruil daarvoor wilde men voor 1984 de vrijheid behouden om te onderhandelen over arbeids voorwaarden, zoals arbeidstijd verkorting. De minister vond dat echter niet voldoende. Luid fluitend Na afloop van de manifestatie trok ken de stakers luid fluitend naar het Binnenhof. Daar werd aan mevrouw Kraaije veld-Wouters (voorzitter van de vaste kamer commissie van sociale zaken) een petitie overhandigd. Me- Kraaijeveld zei, dat de Ka mer nu het laatste woord heeft. Ook de werkgevers in de genoem de drie sectoren zijn het niet eens met het beleid van De Koning. Een woordvoerder van de NOS zei gisteravond de wensen van de minister „onnodig te vinden". De werkgevers in de sociale ver zekeringssector toonden zich erg teleurgesteld over de afloop van het overleg met de bewindsman. Zij zeggen dat cao-partijen dui delijk hebben aangetoond dat de cao voldoet aan de voorwaarden van de minister voor loonvor ming. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, de werkgevers organisatie van de ziekenfond sen, toonde zich door de opstyel- ling van de minister onaange naam verrast. DEN HAAG De Grote Kerk in Den Haag was gisteren meer dan vol tijdens de demonstratie van actievoer ders uit de ziekenfondswereld, de bedrijfsverenigingen en de omroep. Zij protesteerden tegen de plannen van minister De Koning sociale zaken) om hen tot trendvolgers te maken, waardoor ze evenals de ambtenaren 3,5 procent op hun loon dreigen te worden gekort. (Foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Bij het verplicht stellen van een ge regelde keuring van perso nenauto's zal naar schatting 10 procent van de mensen proberen deze verplichting te ontduiken. Dat zijn juist die mensen, voor wie verplichte keuring het hardst nodig is. Een verplichte autokeuring heeft alleen zin, indien politie en justitie nauwlettend toe zien op naleving. Dit zal zo wel de politie als de justitie te veel werk geven. Daarom is het beter af te zien van een verplichte keuring. Dit schrijft de commissie Geel hoed - de commissie die voorstellen moet doen over het verminderen en vereen voudigen van regelingen van de overheid. ROTTERDAM (ANP) - De jury van het internationale watertribunaal in Rotterdam heeft gisteren twee Duitse ondernemingen schuldig bevon den aan het lozen van zware metalen op de rivier de Weser. Hiermee vormen zij een bedreiging voor het milieu. De ondernemingen zijn de Norddeutsche Affinerie in Hamburg en Preus- sag in Nordenham. Het is de eerste uitspraak van de jury op het water- tribunaal dat maandag in Rotterdam is begonnen. De zeven leden tellende jury zegt in haar uitspraak dat Affinerie onvol doende maatregelen heeft genomen de lozingen van de zware metalen te beperken. In het geval van Preussag acht de jury bewezen dat zich abnormaal hoge concentraties lood en cadmium in de rivier de Weser nabij de fabriek bevinden. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid in de Tweede Kamer (CDA en WD) gaat akkoord met een beperkte voortzetting van de Ne derlandse deelname aan de VN- vredesmacht in Libanon. Dat bleek gisteren uit het monde linge overleg tussen alle kamer fracties en de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en De Ruiter (defensie). De beperkte Nederlandse deelna me aan Unifil, zo bleek uit de verklaringen van De Ruiter en Van den Broek, zou bestaan uit het verminderen van het Neder landse bataljon van ruim 800 man tot een compagnie van 150 De PvdA sprak zich uit voor een algehele terugtrekking van de troepen na 19 oktober, de datum waarop het mandaat verstrijkt. De oppositiepartij vond de kwes tie van de Nederlandse aa zigheid in Libanon, tegen de ach tergrond van een ingrijpend ge wijzigde situatie in dat land, een debat in de Kamer waard, maar CDA en WD zeiden daar geen behoefte aan te hebben. Alle fracties maken zich echter ernstige zorgen over de veilig heid van de Nederlandse solda ten, maar zowel Van den Broek als De Ruiter zeiden dat er geen reden is tot deze bezordgheid. Volgens de bewindslieden zal er op worden toegezien dat de com pagnie een taak krijgt die over eenstemt met haar uitrusting. De 150 militairen zullen alleen wor den uitgerust met handwapens. Al het zware materieel, zoals De bewindslieden waren het met de fracties eens dat de voortge zette aanwezigheid van de solda ten in Zuid-Libanon een symbo lische functie heeft, omdat met het huidige mandaat van Unifil nauwelijks valt te werken. Van den Broek onderstreepte echter het feit dat het van belang is dat Nederland steun blijft geven aan de wettige Libanese regering en de rol van de VN in dat land. In New York, waar hij de Algeme ne Vergadering van de VN heeft toegesproken, heeft hij de in druk heeft gekregen dat terug trekking van de Nederlandse troepen een kettingreactie zou veroorzaken bij de andere zeven landen die troepen hebben gele verd aan Unifil. Het zou er vol gens hem toe kunnen leiden tot de zeven deelnemende landen aan de vredesmacht ook het Ne derlandse voorbeeld zouden vol gen. Er is, zo verklaarde Van den Broek, een uitdrukkelijk beroep op ons gedaan om onze aanwezigheid te handhaven. De aanwezigheid van onze troepen is belangrijker dan de omvang, zo verklaarde hij. Van den Broek en De Ruiter gin gen akkoord met het voorstel van het CDA om over drie maan den in de Tweede Kamer te pra ten of het nog wel zin heeft om de Nederlandse soldaten in Liba non te laten blijven. van de raad van bestuur van Sla venburg's, mr. Piet Slavenburg, die vorige week is gearresteerd. Volgens landsadvocaat mr. H. Bouma had Slavenburg tegen over de politie verklaard dat mr. H. en de eveneens aangehouden drs. H.G. samen verantwoorde lijk waren voor de Zwitserse ves tiging van de bank Slavo Schweiz in Zürich. Zwart geld dat klanten bij een Ne derlands filiaal van Slavenburg's haddden gestort, werd voorzien van papieren van deze Zwitserse dochterbank. Op die manier leek het alsof Slavo Schweiz de stor ting had verricht. Met deze gegevens rechtvaardigde het openbaar ministerie de arres taties van mr. H. en drs. G. De aanhoudingen waren bovendien nodig om contacten tussen de verdachten te voorkomen, aldus landsadvocaat Bouma gisteren. Volgens de advocaat van mr. H., mr. Ekering, waren G. en H. wel iswaar samen verantwoordelijk voor het kantoor in Zürich. Maar naar zijn zeggen is niet H. maar G. verantwoordelijk geweest voor de kredietverlening op de buitenlandse kantoren. BODEGRAVEN (ANP) - Het zo genoemde woning-waarderings stelsel door middel van punten (hoe meer punten hoe hoger de huur) leidt tot huren die te hoog zijn in verhouding tot de prijzen van nieuwbouwwoningen. Dit heeft weer tot gevolg dat de rijks uitgaven voor individuele huur subsidie nodeloos omhoog gaan. Dit staat in een gisteren verspreide studie naar de werking en de ef fecten van het woning-waarde ringsstelsel, kortweg het punten systeem. De studie is verricht door bouwwerkgevers en archi tecten. De onderzoeken komen tot hun conclusie mede op grond van de ontwikkeling dat sommige archi tecten tegen zo laag mogelijke kosten woningen ontwerpen die zoveel mogelijk punten opleve ren. Hoe meer punten, des te ho ger de huur. Een ander bezwaar tegen het pun tenstelsel is dat beoordelingsas pecten als ligging en omgeving dermate subjectief zijn dat ze vaak verschillen in interpretatie geven. De ene gemeente zal meer punten toekennen aan een wo ning omgeven door groen dan de andere. Bij de meeste woningen wordt de huur bepaald aan de hand van de kwaliteit. Om die te bepalen is het puntenstelsel ontstaan. Zo krijgt de oppervlakte van een woning een bepaald aantal pun ten, maar ook de sanitaire voor zieningen, de ligging, de leeftijd van het huis, de warmte-isolatie, de vorm van de woning en nog een aantal andere aspecten. Het rapport stelt dat het systeem rechtvaardiger moet worden door de prijs van een nieuw bouwwoning als uitgangspunt te nemen. Op die manier kan er nooit worden gesjoemeld om de huur met opzet zo hoog mogelijk te laten uitvallen. Momenteel kan het aanbrengen van een was tafeltje in een toilet al tot een niet geringe huurverhoging leiden. Vrijspraak Inge K. ZWOLLE (ANP) De rechtbank, in Zwolle heeft gisteren de 26-ja- rige Inge Kist vrijgesproken van de haar ten laste gelegde brand stichting. De echtgenote van be roepsvoetballer Kees Kist werd ervan verdacht op 23 juni de sportzaak van haar man in Steen- wijk in brand te hebben gesto ken. De winkel ging gedeeltelijk in vlammen op. De schade liep in de tonnen. Inge was vlak voor de brand nog in de sportzaak gesignaleerd. Ook de vader van Kist werd ingere kend omdat hij zou hebben ge rommeld met de schadeclaim. ADVERTENTIE Vlissingen Zd-Limburg Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. 23 15 26 16 26 18 24 16 30 12 25 14 25 14 24 9 regen 12 6 02 onbewolkt mist half bew. onbewolkt half bew. mist onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. 22 9 0 24 12 0 23 14 0 26 12 0 27 19 0 29 16 0 25 16 0 24 10 0 23 16 0 12 12 1 27 16 0 21 12 0 24 11 0 14 13 01 24 11 0 24 11 0 25 19 0 18, 12 0 27 22 26 18 26 16 27 17 Weet u nog dat guldens vroeger niet van nikkel maar van zilver waren? Dit is er nog zo één, 'n echte. Geslagen tussen 1954 en 1959 bij de Rijksmunt te Utrecht. U ontvangt 'm van ons in fraaie cassette. Met daarbij een kleurrijk boekje over de geschiedenis van Nederlandse munten en penningen uit de periode vanaf Willem van Oranje. Gratis, voor alle nieuwe NMB spaarders als u nü een spaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste honderd gulden. Wacht daarom niet te lang. Deze aanbieding geldt tot en met 31 oktober 1983, zolang de voorraad strekt. DE NMB DENKT MET U MEE. NfllB BANK De Nederlandse juweliers maken v v Zilverenjuliana-gulden een fraai sieraad. Een speciaal ontworpen, zilveren broche, ook als hanger te dragen. Aktiepnjs: f 37,50.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5