Gemeente ontruimt terrein aan Rijndijk huis aan Plantsoen verlaten Tandarts wil dat krakers zijn 'Naakte vrouw na het bad' gestolen LEZERS SCHRIJVEN Sloop Clos en Leembruggen Auto's weggesleept Collecte Eis voor rechtbank in Den Haag Schilderij De Lakenhal Gifgrond CVGOB WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 LEIDEN - Het fabriekscomplex van Clos en Leembruggen aan de Langegracht wordt gesloopt. Het bedrijf werd vijfjaar geleden gesloten nadat het betalings moeilijkheden was geraakt door aanzienlijk verliezen in de in- dustriegarensector. Bij de vesti ging in Leiden werkte op dat mo ment nog 65 mensen. Sinds de sluiting van het bedrijf staat het fabriekscomplex leeg. De gemeente kocht de gebouwen van Clos en Leembruggen vorig jaar, nadat ze enige tijd waren gekraakt, voor een bedrag van ongeveer één miljoen gulden. Aanvankelijk was het de bedoe ling aan de Langegrachtzijde een nieuw arbeidsbureau te bou wen. Dat plan is inmiddels van de baan. De gemeenteraad heeft uitgemaakt dat op het terrein in elk geval woningen en kantoren moeten komen. Aan de Zoeterwoudsesingel wordt een ander restant van vroegere bedrijvigheid gesloopt. De schoorsteen van het textielreini- gingsbedrijf Dieben verdwijnt uit het Leidse stadsbeeld in ver band met de renovatie van het bedrijf en de bouw van een nieu we bedrijfshal. De schoorsteen was al geruime tijd buiten ge bruik. nakomen. "En daaruit kan ook een aanzienlijke schade voort vloeien", aldus mr. De Bouter. Andere versie De advocaat van de krakers, mr. Sprenger, kwam met een heel andere versie van het verhaal. Volgens hem zou Akkerman het pand al in december vorig jaar hebben gekocht om het in janua ri daadwerkelijk te verwerven. Ongeloofwaardig achtte mr. Sprenger het dat de eigenaar niet al in december 1982 zou hebben geweten wat het pand hem aan de verbouwing zou gaan kosten. "Eiser heeft alle gelegenheid ge had deugdelijk te onderzoeken hoé duur zijn plannen zouden komen te staan, voordat hij tot koop besloot", aldus mr. Spren ger. Evenmin kon de pleiter zich voorstellen dat de bekende aan nemer die Akkerman in eerste instantie in de arm had genomen de plank zo ver had misgeslagen. Kortom: de krakers en hun advo caat houden het er op dat Akker man het pand uit speculatie- overwegingen heeft gekocht. Plantsoen 45 was eigendom van de overheid, die er destijds snel - en dus voor weinig geld - van af wilde. Akkerman heeft zowel een praktijkruimte (Zoeterwoud- se Singel) als een appartement (Haydnlaan), die beide veel 'pas- Luther In de Lutherse kerk aan de Hoog- landsekerkgracht is vrijdag een kerkmuziekavond, waarin aandacht wordt gegeven aan de muziek van de hervormer Maarthen Luther. Een aantal koren en cantorijen uit de regio werken aan deze avond mee en verder het koperblazersensem ble Suetana Musica uit Zoeter- woude en de organisten Henk Jasperse en Rijk Jansen. De lie sender' yoor hem zijn. De ver koopopdracht aan een makelaar werd eerst op 25 augustus, acht dagen na het kraken, ingetrok ken. Op de belangstelling van een ad spirant-koper werd niet ingegaan. Ook de aannemings overeenkomst, die volgens Sprenger uiterlijk op 15 augus tus zou moeten ingaan, is dan al verlopen. De krakers hebben dan ook grote twijfels of daad werkelijk opdracht is gegeven voor de bouwwerkzaamheden. En zelfs al zou Akkerman opdracht voor de verbouwing hebben ge geven, dan nog weegt zijn belang niet op tegen dat van de krakers, voor wie het vijftien kamers tel lende pand heel wat passender is dan voor de tandarts plus toe komstig echtgenote. Aldus mr. Sprenger, die de wens van Ak kerman om het pand zelf te be wonen "een wanhoopspoging" noemde. De pleiter van Akkerman ontken de zeer beslist dat er sprake was van speculatie-motieven. "Dat argument wordt vaak door de kraakbeweging aangevoerd. Maar met de huidige woning markt is er geen hond meer die gaat speculeren", aldus mr. De Bouter. De president van de rechtbank zal volgende week dinsdag vertellen wiens belang groter is, dat van de eigenaar of van de krakers. deren worden ingeleid door Theo Goedhart, docent kerkmu ziek aan het conservatorium in Den Haag en organist van de Groene Kerk in Oegstgeest. Aanvang acht uur. Huygenslab Het Huygenslaboratorium van de universiteit, Wassenaarse- weg 78, houdt woensdag 12 ok tober open huis voor iedereen die kennis wil maken met het natuur- en sterrenkundig on derzoek dat daar wordt ver richt. Er zal gelegenheid zijn om nader kennis te maken met een aantal proeven op het ge bied van warmte, licht, mecha nica en elektriciteit. Ook wordt er een demonstratie gegeven van een röntgenbeelddetector, ontwikkeld voor gebruik bij sa tellietexperimenten. De open middag begint om twee uur. Belangstellenden kunnen zich vóór 11 oktober telefonisch aanmelden bij de dienst inter ne en externe voorlichting van de universiteit,'tel. 071-148333, tst. 3133 of 3665. LEIDEN - Deze week zal huis aan huis worden gecollecteerd ten bate van het dierenasiel voor Lei den en omstreken. Volgens een woordvoerster kampt het asiel aan de Besjeslaan wederom met financiële problemen omdat de subsidies van de verschillende gemeenten onvoldoende zijn. Het is ook mogelijk donateur te worden van het dierenasiel. Men sen die dat willen, kunnen bellen met de volgende nummers: 01728-8209 of 071-762825. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft vanmorgen met behulp van "de sterke arm" een eind gemaakt aan de handel in tweedehands auto's op een terrein aan de Rijndijk. De autohandel op deze plek is ver boden. Volgens het geldende be stemmingsplan is het terrein be doeld voor de aanleg van een parkje voor de bewoners van de Rijndijk en de nieuwe woonwijk Stevenshofpolder. De Rijndijk- bewoners en toekomstige buurt bewoners hebben de gemeente herhaaldelijk meegedeeld grote bezwaren te hebben tegen het gebruik van de grond voor han delsdoeleinden. De gemeente Leiden heeft de ge bruikers van het terrein, het Haags Automobielbedrijf, reeds in juni van dit jaar aangeschre ven de handel in tweedehands auto's te staken en het terrein te ontruimen. "De activiteiten op het bedoelde terrein zijn verbo den en uw handelswijze keuren wij ten zeerste af', zo schreven burgemeester en wethouders aan de eigenaren van het auto mobielbedrijf. Het Haagse bedrijf huurt het ter rein aan de Rijndijk van Van der Pouw-Kraan, een handelaar uit Wassenaar. De gemeente moest al eerder in actie komen tegen deze Wassenaarder in verband met verboden activiteiten pp het terrein. De huidige gebruikers van de grond zeggen niets te we ten van de groenbestemming die aan het terrein is gegeven. Zij lie ten zich om die reden weinig ge legen liggen aan het verzoek van B en W om de handel in auto's te staken en het terrein te ontrui men. Nadat de gemeente de eigenaren van het automobielbedrijf een aantal keren respijt had gegeven kwam vanmorgen het bergings bedrijf Van de Ameele in actie om een tiental oude auto's, twee caravans en een motorfiets van het terrein weg te slepen. De po litie verleende de nodige assis tentie, maar hoefde niet in te grij pen. De gebruikers van het ter rein lieten zich vanochtend niet Met behulp van de politie maakte de gemeente vanochtend een einde aan een handel in tweedehands auto's aan de Rijndijk. (Foto Holvast) LEIDEN De afhandeling van vermissing van rij- en kenteken bewijzen heeft met ingang van 1 oktober een wijziging onder gaan. Met de afhandeling van vermissing door verlies wordt bij de politie de afdeling financiële administratie, gevestigd aan de Nieuwstraat, belast. Deze afde ling is op weekdagen geopend van 08.00 uur tot 16.00 uur. De afhandeling van vermissing als gevolg van diefstal wordt opge nomen door de afdeling algeme ne recherche. De al flink gevorderde afbraak v gracht. i Clos en Leembruggen aan de Lange- mtm DEN HAAG/LEIDEN - Wat weegt zwaarder, het belang van negen krakers die in een leegstaand pand zijn gekropen, of dat van de eigenaar, die het pand graag zelf wil bewonen? Dat was de ham vraag tijdens een kort geding, dat gisteren voor de rechtbank in Den Haag plaatsvond. De eigenaar van Plantsoen 45 in Leiden, tandarts Akkerman, wil dat de negen mensen die zijn pand hebben gekraakt daar zo gauw mogelijk verdwijnen. Die eis bracht hij gisteren tijdens het kort geding dan ook ter tafel. Zijn advocaat mr. De Bouter schet ste uitvoerig de voorgeschiede nis rond Akkerman en het pand Plantsoen 45. De tandarts koopt het vijftien kamers tellende pand medio januari van dit jaar voor in totaal ruim drie ton. Van meet af aan was het de bedoeling dat hij er, na een ingrijpende verbou wing, zou gaan wonen en werken. Vlak voor de koop laat hij een Leidse aannemer een rondgang door het pand maken. Deze aannemer begroot de ver- bouwingskosten van woon- en praktijkruimte op een slordige 150.000 gulden. Als Akkerman eenmaal eigenaar van Plantsoen 45 is geworden, schrijft hij een aantal aannemers aan. En wat blijkt? Elk van de uitgebrachte offertes valt qua prijs minstens een ton hoger uit dan de begrote 150.000 gulden. Akkerman moet in snel tempo gaan zoeken naar andere finan cieringsmogelijkheden dan zijn huidige huis aan de Joseph Haydnlaan. Gebakken peren De tijd staat niet stil. We spreken intussen over de maand mei. Als het eenmaal tot de tandarts is doorgedrongen dat de hele ope ratie maar liefst 250.000 gulden meer zal gaan kosten dan waarop hij heeft gerekend probeert hij of hij het pand op korte termijn kan verkopen. In augustus van dit jaar, de tijd tikt nog steeds door, beseft hij dat deze poging op niets uitloopt. Intussen heeft hij contact gelegd met weer een an dere aannemer, die het huis op veel soberder wijze zou moeten verbouwen. Met deze aannemer spreekt Akkerman uiteindelijk af dat eind augustus een begin met de verbouwing zal worden gemaakt. Dat feest gaat dus niet door. Vlak voor die 29ste augustus wordt het huis gekraakt. Akkerman zit volgens zijn advocaat nu met de gebakken peren: hij betaalt een slordige drieduizend gulden per maand aan hypotheekrente voor een pand waar hij niets aan heeft. Bovendien kan hij zijn verplich tingen jegens de aannemer niet De schoorsteen van Dieben beeld verdwijnt. de Zoeterwoudsesingel, die uit het stads- LEIDEN - Stedelijk museum De Lakenhal in Leiden is het aan Gerard Doii toegeschreven schil derij 'Naakte vrouw na het bad' armer geworden. Het schilderij werd gestolen uit het Stedelijk Museum van Schiedam, waar het in bruikleen was vanwege de tentoonstelling 'Hoe wordt een schilderij gemaakt?' Deze educa tieve tentoonstelling is twee jaar geleden door De Lakenhal opge zet en sindsdien door diverse an dere musea overgenomen. Het gaat om een achttiende eeuwse kopie. Het origineel van Gerard Dou hangt in de Hermitage in Leningrad. De waarde van het doek is volgens conservator Wurfbain van De Lakenhal onge veer achtduizend gulden. Dit be drag wordt door de verzekering uitgekeerd. Het museum had het schilderij sinds 1909 in eigen dom. Over het motief van de diefstal van dit niet al te kostbare doek tast Wurfbain in het duister. "Het kan zijn dat de dief zich aange trokken voelde tot de afgebeelde vrouw. Mogelijk ook heeft men het onderschrift 'toegeschreven aan...' opgevat als zou het hier om een echte Dou gaan". Naar aanleiding van het stukje "Gifgrond" in "Onbegonnen Werk" (LD 30/9) waarin op zeer terechte wijze de vloer aange veegd wordt met de ambtelijke lanterfanterij t.a.v. 10.000 ton gif grond van het Energiebedrijf Rijnland, het volgende. Rond 350 bezwaarschriften zijn ten stadhuize afgegeven. Dit aantal was nog veel groter geweest als de buurtbewoners en wijkcomi- te's meer tijd hadden gehad om alle omwonenden naar hun me ning te vragen. Door de "haast" van EBR en gemeente was de tijd daarvoor gewoon veel te kort. Persoonlijk vraag ik me af of de plotselinge "vondst" van de ge meente ("eigenlijk hebben wij niets te zeggen over die hinder wetvergunning") niet reeds al lang achter de hand werd gehou den en als een soort laatste troef kaart zou worden uitgespeeld, als onverhoopt mocht blijken dat het bezwaarschriften zou rege nen. De kans dat een menigte "zorgvul dige" EBR- èn gemeenteambte naren een dergelijke "fout" mas saal over het hoofd ziet, acht ik uitgesloten. Hier is sluwe opzet in het spel. In de brief dd. 23 sep tember van de gemeente aan alle indieners van bezwaarschriften staat o.a. dat... "de bezwaar schriften zelf bij een eventuele nieuwe aanvraag van het EBR opnieuw zullen moeten worden ingediend bij het College van Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land". "Zie-zo, van die 350 bezwaarschrif ten zijn we afzal de gemeente bij deze vondst grinnikend ge dacht hebben. Redelijk denken de mensen zouden verwachten dat de gemeente die stapels be zwaarschriften wel ter hand zal stellen van GS van Zuid-Hol land, al was het alleen maar om een berg papier en een hoop moeite te besparen. Nee, dat doet deze gemeente nu juist niet; Enerzijds misschien als gefrustreerde pesterij omdat men zijn zin niet gehad heeft (nog niet, althans), anderzijds misschien in de hoop dat de wij ken Groenoord en Noord niet voor een tweede keer tot een der gelijke krachtsinspanning in staat zullen zijn. En bovendien: welwillendheid en efficiency ten stadhuize?? Stel je voor. Op zich is hier natuurlijk sprake van de bekende "bloed-onder- de-nagels-vandaan-zuigerij waarin men ten stadhuize op ad ministratieve wijze zo bedreven is: de mensen eerst uittentreure om de oren slaan met brieven, formaliteiten (vaak in erbarme lijk, en daardoor onbegrijpelijk, Nederlands), artikelen regels en richtlijnen en als dan puntje bij paaltje komt, blijkt alles ineens voor niets te zijn geweest; de ge meente geeft niet thuis juist als zij met haar neus op de feiten wordt gedrukt. Deze vorm van democratie lijkt mij iets voor de komende gemeenteraadsverkie zingen want het is het zoveelste droevige voorbeeld van de aldaar bestaande opvattingen m.b.t. het begrip "volksvertegenwoordi ging". Klaarblijkelijk wil men op deze onthutsende wijze bewust pro beren de honderden bezwaarden te ontmoedigen om dan tenslotte langs (een tweede) duistere weg toch nog zijn zin te krijgen. Ten stadhuize behoeft men nu eens te meer niet verbaasd te zijn dat een groeiend aantal mensen de mening is toegedaan dat het ambtenarenklimaat stinkt als het gaat om burgelijke inspraak als democratische basis; En die lucht wordt penetranter naarma te men hoger op de gemeentelij ke rangenladder komt. De ge meente zou er, als het EBR tóch een nieuwe aanvraag indient, goed aan doen om een heel klein beetje mee te werken en GS van Zuid-Holland niet slechts in ken nis te stellen van "aard en in houd" der bezwaarschriften maar GS dat HELE PAKKET bezwaarschriften toe te zenden zodat GS kan zien HOEVEEL het er zijn. Want dat laatste houdt U BEWUST achterwege, "volksvertegen woordigers"! Ben Apeldoorn Koningstraat 35A Leiden Als oud-hoofdfunctionaris van het Dienstencentrum voor Gecoör dineerd Bejaardenwerk in Lei den wil ik reageren op het artikel in de rubriek Steeds in uw krant van 27 september, onder de kop 'Knorrepotten'. Het doel van de Stichting Dien stencentrum voor Gecoördi neerd Bejaardenwerk en de ge meente is de ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wonen, werken en maatschappelijk functioneren. Voorts heeft zij tot doel te bevorderen dat ouderen (opnieuw) blijven meepraten, meedenken en meebeslissen op alle terreinen die hun aangaan. En ten slotte heeft het Diensten centrum tot doel zichzelf overbo dig te maken, d.w.z. zich daar te rug te trekken waar de ouderen (weer) voor zichzelf kunnen op komen. Om aan deze doelstellingen gestal te te geven is het Dienstencen trum in 1976 bewust begonnen met wijkgespreksgroepen van en voor ouderen. Met de deelne mers van deze wijksgespreks- groepen en de algemene en ka tholieke bond voor ouderen heeft het Dienstencentrum de C.V.G.O.B. opgericht en de wijk- adviesraden (thans wijkouderen- raden). De C.V.G.O.B. werd dus eerst gevormd door individuele ouderen, de besturen van de ka tholieke en de algemene bonden van ouderen en functionarissen van het Dienstencentrum. Later kwamen daar de vertegenwoor digers van de wijkadviesraden bij, zodat de C.V.G.O.B. de enige echte stedelijke commissie van alle ouderen uit Leiden was. De volgende stap van het Dien stencentrum was toen de C.V.G.O.B. te verzelfstandigen tot een vereniging of stichting. De ouderen zouden dan een echt eigen stedelijk platform en or gaan hebben, dat op zou kunnen komen voor alle Leidse ouderen en er zou in Leiden een volwaar dig gesprekspartner zijn voor stichtingen, organisaties en over heidslichamen. Het Diensten centrum zou zich ten gevolge van deze progressieve ontwikke ling kunnen beperken tot zijn coördinatie-, ondersteunings- en begeleidingstaak. Veel subsi diegeld zou hierdoor bespaard worden en de ouderen zouden geëmancipeerd en volwaardig gaan meepraten, meedenken en meebeslissen in het Leidse. Vooruitlopend op de verenigings- of stichtingsvorm vroeg de C.V.G.O.B. aan de Indicatiecom missie of een vertegenwoordiger van haar als oudere deskundige in deze commissie kon worden opgenomen. Neen, zeiden dr. M.C. Zwart en de toenmalige wethouder. Voorts vroeg de C.V.G.O.B. het gemeentebestuur een seniorenraad met beleids- beïnvloedend gezag in 't leven te roepen. Nee, riep wethouder drs. Piet Hein Schoute. Ten slotte vroeg de C.V.G.O.B. aan het Dienstencentrum of enkele van haar leden in het bestuur daar van konden worden opgenomen. Het Dienstencentrum maakte nieuwe concept-statuten, waar door er plaats voor de C.V.G.O.B. werd ingeruimd. Inmiddels ver dwenen ondergetekende, enige functionarissen en een enkel be stuurslid van het toneel. Het is inmiddels eind 1980. De balans lijkt triest. Mevrouw Zwart heeft nog steeds geen be jaarde, laat staan een C.V.G.O .B.'er in de Indicatiecommissie opgenomen. Het trieste is dat ze al anderhalfjaar geen enkele uit spraak over bejaarden heeft ge daan. Piet Hein heeft gauw een Ouderenberaad, waar hij zelf no ta bene voorzitter van is, in het leven geroepen en als gift de voorzitter van de C.V.G.O.B. op persoonlijke titel erin gehaald. Als regent houdt hij de ouderen zoet; meepraten mag, maar mee beslissen, ho maar, dat doet hij wel. Het meest ongeloofwaardig toont Toon Verlaan zich, zichzelf zielig trendvolger noemend. Zelf als Dienstencentrum de C.V.G.O.B. oprichten en dan la ter zeggen: "We hebben ze een paar jaar lang financieel de hand Doven het hoofd gehouden en nu gaan ze dat achteraf uitleggen als in de wielen rijden". "Maar wat zeuren ze nou", zegt hij. Toon vergeet te vertellen dat de statuten van zijn Dienstencen trum nog steeds niet zijn veran derd, dat hij de wijkadviesraden gauw heeft omgetoverd in wij- kouderenraden, de katholieke, protestantse en algemene bon den. van ouderen apart is gaan benaderen, de C.V.G.O.B. zijn kantoor heeft uitgezet, financiële ondersteuning heeft stopgezet en goede maatjes is met de wet houder. Doelstellingen op papier zijn mooi, maar als men goed kan praten en over de middelen en de macht beschikt, is monddood maken van ouderen eenvoudig. Hen kleineren en zeurders noemen; zeggen dat ze geen produkt ma ken dat bejaarden aanspreekt en willen ondersteunen op grond van zakelijke afspraken. Leiden is wat zijn ouderenbeleid betreft terug bij af. De PvdA had deze portefeuille nooit van Tes- selaar over mogen geven naar Schoute van de WD. Het CDA kan niets, want dat zit in de op positie. Dr. H. Schiep heeft ge lijk: weg met de betutteling! Lei den is opnieuw toe aan een Ver nieuwd Gecoördineerd Ouderen Beleid. De C.V.G.O.B. verdient opnieuw steun, ook al is hier an no 1983 een redactielokaal voor nodig. Ben Sibon Lijsterhof 61 Made

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4