Steeds 'Op Breestraat en op marktenroute éénrichtingsverkeer' Bedrijf probeert vergeefs bouw op LBF-terrein stop te zetten Voorstel Kamer van Koophandel Bewoners in Noord pleiten voor behoud wijkeolleetief Hoge hoeden afgepakt Melkboer mishandeld 'Te weinig parkeerplaatsen bij woningen Pater Alfons Vermeulen overleden Sen met fcoletm ktadbiwefd 'Taboe van werkloosheid doorbreken op scholen' WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 LEIDEN - Éénrichtingsverkeer op de Breestraat èn de marktenroute. Dat is de verkeers situatie in het centrum van Leiden, die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland voor ogen staat als straks de werkzaamheden aan het Kort Rapenburg zijn voltooid. De Kamer van Koophandel doet dit voorstel in een brief aan de gemeenteraad en aan B en W, waarin zij, "fiamens het bedrijfs leven", haar visie op het gewen ste verkeersbeleid uiteenzet. In die brief spreekt de kamer haar grote zorg uit over de toekomst van de winkels en bedrijven in de Leidse binnenstad, die zij ba seert op drie door haar genoem de omstandigheden: 1) de economische positie van het bedrijfsleven in de binnenstad is de laatste jaren sterk verslech terd; 2) een groeiend onbehagen over het gemeentelijk ruimtelijk be leid, met name het verkeers- en parkeerbeleid; 3) de sterk verminderde toeganke lijkheid voor het verkeer van de binnenstad in het algemeen en het stadscentrum in het bijzon der. Omstandigheden die zich volgens de Kamer van Koophandel "thans tegelijkertijd en elkaar versterkend in snel verhevigen de mate voordoen". Gevaarlijk Dat het slecht gaat met de bedrij ven en winkels in de binnenstad blijkt volgens de kamer uit en quêtes die zij geregeld houdt. Be drijfspanden staan leeg, het aan bod van de voorzieningen ver mindert, de kwaliteit ervan loopt terug en uit de regio komen steeds minder mensen naar Lei den. Aldus de Kamer van Koop handel. De algemene economische toe stand is een deel van de verkla ring daarvoor, maar "een aan zienlijk deel" wo^dt volgens de kamer bepaald door het ruimte lijk beleid van de gemeente. De kamer noemt de huidige situatie "gevaarlijk". Zij constateert dat de jarenlange inspanningen van de afdeling economische zaken van de gemeente om werkgele genheid in de vorm van kantoren e.d. aan te trekken, vruchten gaan afwerpen, maar dat het ruimtelijk beleid van de gemeen te daarbj achterblijft "en blijk baar nog steeds voortborduurt op verouderde en achterhaalde inzichten en standpunten". De belangrijkste reden dat de ka mer zich juist nu tot het gemeen tebestuur wendt, is dat de ge meente zelf het plan heeft om na de totstandkoming van de nieu we overkluizing over het Kort Rapenburg de mogelijkheden voor de toekomstige verkeerscir- culatie door het centrum op een rij te zetten. De Kamer constateert dat door de vele werkzaamheden de stad van alle kanten nagenoeg onbereik baar is. Het zijn "wellicht goed bedoelde plannen", schrijft de kamer, "maar onderlinge afstem ming of coördinatie vindt niet of gebrekkig plaats". Bovendien blijken wegen waar de werk zaamheden zijn afgerond niet op hun taak berekend: "Het meest afschrikwekkende voorbeeld hiervan is één van de belangrijk ste verkeersaders van Leiden, nl. de binnenstadsring (Hooigracht, Langegracht). De capaciteit is als gevolg van de herinrichting vol strekt ontoereikend. Gevolg: file vorming. Men komt de stad nau welijks meer in, maar ook niet meer uit!" Ook de streng Station- Kort. Rapenburg-Breestraat/ Marktenroute-Korevaarstraat blijkt, aldus de Kamer, voor zo wel het openbaar vervoer als het particulier vervoer "een bijna on neembare hindernis". Verder merkt de kamer op dat er nog al tijd veel te weinig parkeerplaat sen zijn en de plekken die er wel zijn, liggen te verspreid. De Kamer constateert dat de ge meente voor de afwikkeling van LEIDEN - Enkele bewoners van Leiden Noord zijn in het geweer gekomen tegen de plannen van wethouder Peters om Wijkeol leetief Noord op te heffen en daarvoor in de plaats een project voor buitenlanders op te zetten. "We houden ons hart vast wan neer de stafkrachten van het Wijkeolleetief Noord moeten verdwijnen en er twee buitenlan ders worden aangenomen. Want in deze wijk is er één ding erger dan discriminatie, en dat is posi tieve discriminatie. Dat pikt de autochtone bevolking nooit". De heer Imhof van het diensten centrum Noord en de heer Ver- voorn, oud-voorzitter van het wijkeolleetief, spreken duidelij ke taal. "Het Wijkeolleetief Noord heeft al acht jaar lang be wezen dat het in staat is de bui tenlanders en Nederlanders in de wijk bijeen te brengen. Juist in deze tijd, nu de spanningen als maar toenemen, wil de wethou der het wijkeolleetief opheffen. Dat is voor de Nederlanders in de wijk moeilijk te verkroppen. We hopen daarom dat de ge meenteraad vóór het wijkeollee tief zal kiezen". Het Wijkeolleetief Noord wordt voor de helft door de gemeente, voor de andere helft door het rijk betaald. Oorspronkelijke doel stelling was de begeleiding van de-renovatie in Leiden Noord. Het rijk heeft nu gezegd de sub sidie stop te zetten, tenzij het uit sluitend voor buitenlanders gaat werken. Het wijkeolleetief maak te hiervoor een plan, dat echter door wethouder Peters onvol doende werd gevonden. Hij wil twee buitenlandse opbouwwer kers, een Turkse en een Marok kaanse, aanstellen. Zelfde problemen Imhof en Vervoorn: "In principe vinden we het prima om buiten landse werkers aan te stellen. Daar hebben we al eerder om ge vraagd. Maar dat mag nooit ten koste van het wijkeolleetief ge beuren. Want er wonen in Leiden Noord weliswaar veel buitenlan ders, in Groenoord ruim dertien procent, er zijn altijd nog veel meer Nederlanders in dè wijk. En die hebben dezelfde proble men: moet dan alle subsidie naar het verkeer door het centrum weliswaar nog geen definitieve keuzes heeft gemaakt, maar dat straten wel al een definitieve in richting krijgen: Breestraat, Marktenroute. De gemeente houdt zich wat dat betreft niet aan haar eigen voornemens en voert een "onduidelijk beleid". Onmisbaar De Kamer van Koophandel is van mening dat in de huidige om- standigeden zowel de Breestraat als de marktenroute niet voor het verkeer gemist kan worden. Van daar haar voorstel: éénrichtings verkeer over de Breestraat voor alle verkeer, van Kort Rapen burg naar Korevaarstraat; één richtingsverkeer voor alle ver keer op de marktenroute, rich ting Korevaarstraat-Kort Rapen burg. Als voordelen hiervan noemt de kamer dat er minder verkeersdruk op de Breestraat en het Kort Rapenburg komt te liggen en dat de Marktenroute ef fectiever gebruikt wordt. De op stelruimte van aantakkende stra ten als Noordeinde en Prinsesse- kade kan beter worden benut, terwijl de wegbreedte van Boom- markt en Prinsessekade het toe laten dat openbaar vervoer, au to's en langzaam verkeer van el kaar worden gescheiden. Verkeer uit de richting van het stadscentrum kan in deze opzet verder via Prinsessekade en Turfmarkt de stad uit worden ge voerd, richting molen De Valk. Het Noordeinde vormt een pro bleem vanwege de geringe breedte van deze straat, daarom zou het, aldus de kamer "ideaal" zijn, als éénrichtingsverkeer op de Breestraat zou worden ge combineerd met éénrichtings verkeer Galgewater stad-uit. Maar dan moet het straatgedeel te van het Galgewater wel wor den verbreed. LEIDEN - Een van de leden van de 3 October Vereeniging heeft aangifte gedaan van de diefstal van hoge hoeden. Op drie oktober omstreeks half zeven liepen drie hoedendra- gers op de Steenstraat. Niets vermoedend; te laat hadden zij door dat drie jongens er met hun hoeden vandoor gin gen. Een achtervolging haal de niets uit. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag even na enen een 21-jarige Leidenaar aangehou den wegens mishandeling. In de Lange Lijsbethsteeg vloog de Leidenaar een 37-jarige melk boer naar de keel, die als gevolg hiervan even buiten westen raak te. De jongeman raakte geïrri teerd omdat de melkboer vol gens hem de weg te lang versper- DEN HAAG/LEIDEN - De bouw van 53 woningen op het terrein van de Leidse Broodfabriek, tus sen molen De Valk en de Nieuwe Mare, mag doorgaan. De Raad van State heeft vanochtend het verzoek om schorsing van de bouwvergunning afgewezen. Het afgeven van de bouwvergunning door de gemeente Leiden was aangevochten door de groothan del in sanitair en keukens Ico-Athibu BV, gevestigd aan de Lammermarkt. Ico-Athibu maakte er bij monde van procuratiehouder Van Scha- gen bezwaar tegen, dat het bouwplan voorziet in de aanleg van slechts zestien parkeerplaat sen op het binnenterrein. Daar door zouden de toekomstige be woners voor een belangrijk deel genoodzaakt zijn hun auto's in de omgeving te parkeren. Dat zou ten koste gaan van de werk nemers van Ico-Athibu, die im mers ook hun auto in de omge ving van de Lammermarkt wil len parkeren. Van Schagen wees erop, dat bij an dere bouwplannen in de wijk Noord vest wel voldoende par keergelegenheid op eigen terrein is voorgeschreven. Hij vond dat bij het bouwplan voor het LBF- terrein te veel de nadruk op groenvoorzieningen is gelegd. Er zouden tenminste 37 parkeer plaatsen gemaakt moeten wor den, maar ook dat (door de ge meente berekende) aantal vond Van Schagen, in zijn vrije tijd wethouder van Warmond, aan de lage kant. Gemeente-ambtenaar Rasser bracht daar tegenin dat het be stemmingsplan Noordvest voor dit bouwobject geen parkeer plaatsen voorschrijft. Uitgaande van de bouwverordening moeten er per woning 0.7 parkeerplaat sen geschapen worden, ofwel 37 plaatsen bij 53 woningen. Vol gens Rasser komen er 16 plaat sen op het binnenterrein er len de resterende 21 gereser veerd worden op het parkeerter rein naast Ico-Athibu. Parkeermeters Het feit dat dit parkeerterrein sinds kort van parkeermeters is voorzien, vormt voor Ico-Athibu de werkelijke reden om bezwaar te maken tegen het bouwplan. Het bedrijf dreigde naar de Raad van State te lopen, wanneer het parkeerbeleid van Leiden niet werd veranderd. Maar dat heeft natuurlijk niets met het bouw plan te maken. Aldus de jurist Koeman van Kavel BV, de bou wer van de woningen. Koeman staafde zijn beschuldiging aan de hand van een brief, die Ico-Athi- de buitenlanders? Wij hebben juist werkers nodig die voor de héle wijk opkomen. Anders be staat er een groot gevaar voor ghetto-vorming' De beide heren constateren in Noord een toenemende span ning, juist omdat steeds meer buitenlanders in de wijk komen wonen. "We vinden niet dat je moet toegeven aan onverdraag zame mensen. Natuurlijk moet de hulp aan buitenlanders ge woon doorgaan. Maar dan moet je er wel iemand tussen zetten die de problemen die zich voor doen kan hanteren. En de staf krachten van het wijkeolleetief zijn de enigen die zo'n vertrou wen genieten van de bevolking, dat ze de buitenlanders aan vaardbaar kunnen maken voor de buurt. De commissie samenlevingsop bouw vergadert morgenavond over het plan van wethouder Pe ters. LEIDEN - Op 82-jarige leeftijd is in Leiden pater Alfons Vermeu len vrij plotseling overleden. Van 1946 tot 1970 is hij kapelaan ge weest van de Hartebrugkerk. Pa ter Vermeulen heeft ook jaren godsdienstles gegeven aan de mulo-school Haarlemmerstraat. Toen Leiden nog garnizoenstad was, was hij nauw betrokken bij het katholieke militaire tehuis. Na zijn emeritaat bleef pater Ver meulen werkzaam in de geeste lijke verzorging van rooms-ka- tholieke verpleegden in het Eli- sabeth-gasthuishof. Morgenavond om 7 uur wordt in de Hartebrugkerk een gedachtenis- dienst gehouden. De uitvaart dienst is vrijdagmorgen om 11 uur en de begrafenis daarna op het kloosterkerkhof aan de Over- rijn in Katwijk. RedBart Jungmann Jaap Visser Ontzet (1) Reinigings-kapitein Leo Smit blééf happen. Niet in de gratis 3 oktober-haring, maar in het even goedkope 'ontzettings- vuil'. Zijn drijvende vuilhap- per maakte op 'de dag na de avond er voor' driftig overu- Honderdduizend Leidenaars en vermoedelijk evenveel 'buiten landers' hebben de 409e ver jaardag van Leidens ontzet ste vig gevierd. Maar liefst 16.450 kilogram feestafval heeft de groene brigade uit de Noorder straat gisteren bij elkaar ge veegd en uit de grachten ge vist. Dat is ongeveer evenveel als de dag-oogst van een vuil niswagen. "Dat wil zéggen", wil reinigingsvoorlichter Mari Tol zeggen, "wat het gewicht betreft. Qua volume is de om vang van het 3 oktober-vuil na tuurlijk aanzienlijk groter. Bo vendien hebben we aan dat vuil veel en veel meer werk omdat het niet netjes in zakken zit". Tol's veeglegioen bestond giste ren uit 65 man. Die rolden in alle vroegte uit hun mandjes om klokslag vijf uur op appèl te verschijnen. Gewapend met de bezem zwermden zij vervol gens uit over de hele binnen stad om er voor te zorgen dat om acht uur de doorgaande wegen vrij waren. Voor zover die wegen niet van gemeente wege waren afgesloten of opengebroken natuurlijk. J.V. Ontzet (2) Deze geweldige krachtexplosie van de groene colonne was vol gens zegsman Tol alleen moge lijk doordat zyn mannen niet op het medewerkersfeest van de 3 Octobervereeniging wa ren geweest. Jaarlijks wordt dit feest voor de 'hekken-neerzetters', de brand weerlieden, politie-agenten en gemeentelijke reinigers op de Burcht gevierd. "Maar daar kunnen wij dus nooit bij zijn", sipt Tol, 'omdat wij de volgen de ochtend zo vroeg ons bed uit moeten. Ze kunnen dat feest natuurlijk beter op een andere dag dan 3 oktober vie- Maar 3 October-bestuurder And- ré de Jong vindt dat Tol niet moet zeuren. "Wij zijn van za terdagochtend af achter elkaar in de weer geweest. En ik ben Reinigings- -kapitein Leo Smit blééf gisteren happen in het in de grachten gedumpte feestvuil. gisteravond wél naar het feest geweest terwijl ik er vanoch tend óók weer hartstikke uit moest voor de veemarkt", meldde De Jong gistermiddag. "Natuurlijk lig ik nu ongeveer op m'n knieën en die kater loopt hier ook nog ergens rond, maar daar is het nu eenmaal drie oktober voor geweest. Bo vendien, wanneer je die feest avond voor de medewerkers verschuift dan verschuif je ook het probleem. Want op elke dag zijn er wel politie-agenten of brandweerlieden die dienst hebben. Iedere Leidenaar stoomt altijd door met drie ok tober, dus waarom die reini gingsjongens niet?" Waarschijnlijk omdat die vol doende stoom moeten over houden voor de jaarlijkse krachtsexplosie op 4 oktober. Ooit een 3 oktober-vierder meegemaakt die op werelddie rendag een indrukwekkend staaltje van arbeidsinzet toon de? J.V. Ontzet (3) Het optocht-opperhoofd bekent schuld. "Ik trek het boetekleed aan", zegt J.W. Janssen zonder omwegen. "Ik heb het allemaal een beetje onderschat". Hij heeft het over de 3 oktober- optocht. 'Een Slinger van Mu ziek' was dit jaar het thema. Maar erg sterk was de slinger niet. Er zaten zodanige gaten in dat velen te vroeg naar huis gingen in de overtuiging dat de optocht afgelopen was. Om vervolgens thuis ontzet te moe ten horen dat ze een paar groe pen en praalwagens hadden gemist. "Het lag ook een beetje aan de karakter van de optocht", pro beert Janssen een oorzaak te vinden. "De Latijns-Ameri kaanse ritmen brachten niet al leen de toeschouwers, maar ook de deelnemers in vervoe ring. "Vaak genoeg werd er van de kant geroepen: ah, doe de show nou nog een keer. Ze kregen dan al gauw een borrel tje aangeboden. Ook bij Miner va waar dat dus heel duidelijk verboden is". "In elk geval was zo'n groep dan al gauw drieëneenhalve mi nuut kwijt. Het publiek rukte op en ze raakten helemaal in gesloten. De optocht is dan na tuurlijk al een stuk verder". Vooral de 'buitenlanders' maakten die fout. "Ja, met na me de groepen van buiten Lei den hebben dat een beetje ver keerd ingeschat". Maar dat is ze niet echt kwalijk te nemen, vindt Janssen. "Die mensen geven hun show meestal op een afgesloten terrein. Die ken nen dit helemaal niet. En er stonden maandag wel zo'n 150.000 mensen langs de kant, het was erg druk dit jaar". Als altijd knelde de Haarlemmer straat een beetje voor de op tocht. De Brazilianen bijvoor beeld kwamen daar goed vast te zitten. "En ik had ze nog wel zó gewaarschuwd", herinnert de 'chef optocht' zich. "Ik zei op het Stationsplein: show nou niet steeds, want echt, je wordt ingesloten. Dat deden ze dus toch. Met het gevolg dat er bij dat schitterende slotoptreden bij het stadhuis nu vijfhonderd mensen waren en dat hadden er dus drieduizend kunnen zijn". Wat er aan te doen? Janssen denkt hardop: "Vroeger hepen er altijd bestuursleden mee met de groepen. Die konden ze dan een beetje opporren. Een jaar of twee geleden hebben we daar over gesproken en toen zei iedereen: dat is eigen lijk helemaal niet nodig. Maar misschien moeten we dat dan toch maar weer gaan doen". Wat doet Janssen het liefst? "Kijk, ik ga liever gelijk van de Prinsessekade de Haarlem merstraat in. Dan heb je ook niet dat de kop de staart tegen komt bij het station. Dat houdt altijd ontzettend op. Maar de politie heeft dat liever niet. Be grijpelijk ook wel, want in dat gedeelte bij de Steenstraat staan altijd nog zo'n veertig duizend mensen. Als die alle maal de binnenstad in gaan, is er heleméél geen doorkomen meer aan voor brandweer en GG en GD". Moeten die ook nog ontzet wor den. B.J. bu aan de gemeente had ge stuurd. Het duo Rasser en Koeman slaag de erin staatsraad Mulder ervan te overtuigen dat er geen juridi sche argumenten zijn om de ver gunning te schorsen. Het be stemmingsplan Noordvest is nog niet door de Kroon goedgekeurd en kan dus geen schorsing ople veren. Wat betreft de bouwver gunning; deze geldt uitsluitend voor het bouwwerk zelf en niet de (omstreden) inrichting van de omgeving. Koeman wees er verder op dat de bouwonderneming onevenredig nadeel zou ondervinden als het werk moet worden stilgelegd. Van de totale bouwkosten van 4.5 miljoen gulden is al zeven ton geïnvesteerd; er zijn contracten met onderaannemers; er zijn al dertig appartementen verkocht, waarvan zestien notarieel over gedragen en er zouden twintig werknemers naar huis gestuurd moeten worden. "Een schorsing zou voor Kavel BV zeer rampza lig zijn", aldus Koeman, die er aan twijfelde of Ico-Athibu be lang had bij een schorsing. (Het bedrijf ligt pal naast een parkeer terrein voor 250 auto's en op hon derd meter afstand van een par keergarage in aanbouw). Staatsraad Mulder merkte wel op dat, hoewel niet wettelijk ver plicht, het "niet fijntjes" van de gemeente was om het verlenen van de bouwvergunning pas te publiceren, nadat deze was ver strekt en de bouw (op 26 augus tus) reeds was begonnen. Hoogleraar: LEIDEN - Het schrikbarende aan tal van 266.000 jeugdige werklo zen beneden 22 jaar - waarvan ruim 130.000 schoolverlaters - staat niet langer toe dat op vrij wel alle scholen nog steeds wordt opgeleid alsof er geen werkloosheidsprobleem bestaat. Het taboe van de werkloosheid, in die zin dat het hebben van geen werk als abnormaal wordt beschouwd, dient in de school en beroepsopleiding doorbroken te worden. Prof. dr. J.D. van der Ploeg heeft dit gezegd bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoog leraar in de klinische pedagogiek en orthopedagogiek aan de Leid se universiteit. Hoewel passende oplossingen nog niet gereed liggen zal er volgens Van der Ploeg wel in alle open heid over gesproken dienen te worden. "We zullen er naar toe moeten dat niet alleen betaald werk belangrijk is, maar dat ook andere activiteiten in essentie dezelfde waarde en status kun nen hebben", aldus de hoogle- Naast het bevorderen van een der gelijke mentaliteitsverandering zal de school ook belangrijk moeten bijdragen in het leren van vaardigheden om je tijd te organiseren en plannen, meent Van der Ploeg. Dit lijkt hem in elk geval zinvoller dan het be kwamen van leerlingen en stu denten in het schrijven van pak kende sollicitatiebrieven. "Het is de hoogste tijd dat het onderwijs op dit punt een andere inhoud krijgt".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3