'Natuurgebied internationaal ook belangrijk' 3- Weer clementie voor jonge verslaafde Voorschotenaar Geen gevang Leiderdorper voor seks met stiefdochter -C Dief door drugsgebruik mag eerst afkicken Milieugroepen tegen zandwinning Vlietland Fransman overleden na ongeval Zesde klas Alexander- in Meijegaardschool? Oegstgeester politiechef: 'Donkere obstakels van Kennedylaan af Spel- en Opvoedhuis: 'Subsidie te krap' DEN HAAG/LEIDERDORP - Vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf heeft het Haagse gerechtshof een 35-jarige man uit Leiderdorp gisteren opgelegd. De Leiderdorper had bij het ge rechtshof beroep aangetekend tegen de acht maanden gevange nisstraf die de rechtbank hem had opgelegd naar aanleiding van seksuele contacten met zijn toenmalige 15-jarige stiefdoch ter. De contacten hadden met goedvin den van het meisje plaatsgevon den. Er was geen geweld aan te pas gekomen. Desondanks eiste de procureur-generaal van het gerechtshof twee weken geleden bevestiging van het vonnis van de rechtbank, omdat personen beneden de 16 volgens de wet te gen dergelijke contacten moeten worden beschermd. De onvoorwaardelijke gevangenis straf is uiteindelijk dus omgezet in een voorwaardelijke. Daarbij geldt wel een proeftijd van twee jaar voor de Leiderdorper, die de hulp zal inroepen van psycho therapeuten. Stad en rand WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Niet alleen de dader, ook de ge dupeerde van een diefstal aan het Voorschotense Wedde ver scheen gisteren voor het bank je bij de Haagse rechtbank. Een tamelijk unieke gebeurte- De bewoonster van 't Wedde had de tocht naar Den Haag onder nomen in de hoop nog een fractie van de waarde van haar kostbare gestolen goederen te rug te kunnen vorderen. De in breker, een 20-jarige Voorscho tenaar, had in mei dit jaar on der meer enkele kostbare an tieke kandelaars uit het huis gehaald. Die kandelaars ble ken bij taxatie achteraf zo'n tienduizend gulden waard te zijn. De eigenaresse was daar naast zeer gehecht aan deze erfstukken. Helaas voor haar had de Voorschotenaar de spullen aan een heler in Am sterdam doorverkocht. Toen hij, weken na zijn aanhouding, eindelijk bereid was de ver blijfplaats van de heler aan te wijzen was het te laat: de kan delaars waren weer doorver kocht. Behalve het antiek had hij uit het huis aan 't Wedde cheques, zil ver en een rijbewijs ont vreemd. Ook door deze diefstal werd de bewoonster zeer gedu peerd. Ze bleek zwaar onder- verzekerd en krijgt derhalve hoogstwaarschijnlijk slechts een vierde deel van de totale waarde van de buit, die zo'n 30.000 gulden bedroeg, terug. De gedupeerde was niet naar de zitting gekomen in de hoop om het overige deel direct bij de Voorschotense inbreker te vor deren. Dat zou ook weinig zin hebben gehad, want "van een kale kip kun je niet plukken", zo legde rechter Kootte de fi nanciële situatie van de Voor schotenaar in een paar woor den bloot. Nee, ze kwam om het maximaal haalbare, een be drag van 1500 gulden, te clai men. "Het is een druppel op een gloeiende plaat, maar ik wil graag dat hij eens beseft hoeveel schade en verdriet hij een ander aandoet", aldus de bewoonster van 't Wedde. De rechter liet duidelijk merken te betwijfelen of de 20-jarige Voorschotenaar tekenen van berouw zou kunnen tonen. Het was niet de eerste keer dat de jeugdige inbreker achter het beklaagdenbankje kwam te staan. Vorig jaar nog had hij vijf maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich ho ren uitspreken. De inbraak in Voorschoten was er één uit een reeks van vijf, die hij in de loop van dit jaar pleegde in Oegst- geest (Cuycklaan), Leiden (Plantsoen) en Voorschoten (Leidseweg). De lijst proces sen-verbaal was nog veel lan ger, "maar", aldus rechter Kootte, "we kijken niet op één meer of minder". Telkens werden geluidsappara tuur, geld, antiek en sieraden meegenomen. Uiteindelijk was hij in juli dit jaar door de Voor schotense politie opgepikt en in voorlopige hechtenis geno men. Eind augustus had hij zich al bij de Haagse rechtbank moeten verantwoorden, maar toen had hij net de benen geno men. Zijn hechtenis was een halve dag geschorst opdat de Voorschotenaar een intake-ge sprek zou kunnen hebben in een kliniek voor drugsverslaaf den. Na dat gesprek was hij on dergedoken in een boot in zijn woonplaats. Al snel had de po litie hem daar in zijn kraag ge grepen. De ontvluchting werd door de advocaat van de 20-jarige om schreven als "een daad van pa niek. Hij was tien minuten te laat bij die kliniek binnengeko men. Toen had men hem opge dragen om over twee dagen weer terug te komen, maar mijn cliënt had slechts een hal ve dag verlof. Hij wilde per sé teruggaan naar de kliniek, dus dacht hij zo lang onder te dui ken en zich na twee dagen weer bij het huis van bewaring te melden". Overigens was het niet voor het eerst dat de jeugdige inbreker zich bij een kliniek meldde: vijf keer had de Voorschote naar een onthoudingskuur ge volgd in de hoop van de drugs af te komen en daarmee de aanleiding voor het inbreken weg te nemen. Tot op heden mislukten zijn pogingen. Offi cier van justitie Couzijn vond dat de Voorschotenaar door justitie al jaren op een milde manier was behandeld. Niets had echter kunnen helpen om hem weer op het rechte pad te krijgen. Het moest maar eens afgelopen zijn. "Ik zie ook geen andere weg meer dan een har de strafmaat te eisen". Mr. Couzijn vond dat de inbreker allereerst de drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf, die hij nog had 'staan', maar moest uitzitten. Daar naast eiste ze 12 maanden met aftrek van voorarrest. De geëi ste 1500 gulden moest hij ook maar op tafel leggen. Daarop liet advocaat Reinders weten dat zijn cliënt het wel degelijk nog eens wil proberen om lichamelijk en geestelijk 'clean' te worden. "Want echt, het is niet zinvol om er de beuk in te zetten. Beter is het om te proberen de oorzaak van het ontsporen weg te nemen", al dus mr. Reinders. De Voorschotenaar kan op 4 no vember worden opgenomen in de Jellinek-kliniek voor drugsverslaafden. Na lang be raad liet de rechtbank gisteren uiteindelijk weten "met veel aarzeling" bereid te zijn de zaak voorlopig aan te houden. Op 4 november zal de voorlopi ge hechtenis worden geschorst en krijgt de Voorschotenaar nog eens een kans om zijn le ven te beteren. Daarmee wordt ook de vordering van de be woonster van 't Wedde op de lange baan geschoven. Mislukt de afkick-poging, of neemt hij wederom de benen, dan wordt de draad van de be rechting weer opgepikt. VOORSCHOTEN De Meeslouwerpolder, onderdeel van het zandwin- en recreatiege bied Vlietland, is een uniek natuurgebied van internationale betekenis. De Meeslou werpolder, liggend tussen Voorschoten en Leidschendam, mag dan ook niet worden gebruikt voor zandwinning. Tot die conclusies komen de Vogel werkgroep 'Vlietland' en de werkgroep Milieubeheer Leiden na twaalf jaar onderzoek in het bijna honderd pagina's tellende rapport 'Vlietland 1970-1981'. WOENSDAG Leiden Stadhuis - commissie ruimtelijke orde ning, openbare werken en verkeer, 20 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Tell me a riddle' van Lee Grant, 20 en 22.15 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - concert m.m.v. Ann de Buck, clavecimbel en Claire de Buck, altviool. Filmhuis LVC - film 'Missing' van Costa Cravas. LAK-Theater - Lak-drama met 'De Open Baring', 20.30 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - commissie onderwijs, 19.30 uur. Gemeentehuis - commissie financiën, 19.30 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - commissie onderwijs, DONDERDAG Leiden Stadhuis - commissie onderwijs, samen levingsopbouw en emancipatie, 20 Troef - Stationsweg 32, werkgroep dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Le Lit' van Marion Hansel, 20 en 22.15 uur. Schouwburg - klassieke komedie 'Arme Cyrano' door Bent Raamtheater. Lak-Theater - blijspel 'Dikke Vingers' door het Werkteater, 20.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Met jouw tanden in mijn nek' van Polanski, 20 en 22.15 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 30 sept tot 7 okt door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15. tel. 763439; Apo theek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do 13- 14 v Een gToot deel van Vlietland, dat ligt ingeklemd tussen de Vliet en rijksweg 4, is al afgegraven en omgetoverd tot recreatiepias. Het zo gewonnen zand is ge bruikt voor wegenaanleg. Omdat ook in de wegenaanleg de econo mische recessie is toegeslagen is er steeds minder zand nodig. Daarom is de Meeslouwerpolder tot nu toe gespaard gebleven. Zandwinning dreigt echter nog steeds, omdat de provincie Zuid- Holland de zandexploitant Re creatie Centrum Rijnland nv (RCR) vergunning heeft ver leend om daar tot 1990 te graven. Al jaren proberen de Vogelwerk groep 'Vlietland' en de werk groep Milieubeheer Leiden de zandwinning in de Meeslouwer polder tegen te houden. Er is één klein succesje bereikt. Tot 1985 mag RCR geen zand winnen. Tot die datum krijgen de vele vogels de kans om zich te verplaatsen van de Meeslouwerpolder naar de gecombineerde Starrevaart- en Damhouderpolder, zo heeft de provincie beslist. Volgens de twee werkgroepen is die verplaatsing onmogelijk. De gropd is niet in eigendom van de provincie en er is geen bestem mingsplan dat het nieuwe na tuurgebied moet beschermen. Daarom blijven de twee werk groepen zich tegen de zandwin ning in de Meeslouwerpolder verzetten. Weergaloos mooi Het natuurgebied in de Meeslou werpolder is ontstaan door de zandwinning in de naastgelegen polders. Er werden eerst dijken rond de Meeslouwerpolder ge legd. Het overtollige water dat mee kwam bij de zandwinning in de Riet- en Spekpolder werd te ruggebracht naar de Meeslou werpolder. "Als gevolg daarvan heeft zich in de Meeslouwerpol der sinds 1970 een weergaloos mooi natuurgebied kunnen ont wikkelen, bestaande uit een gro te ondiepe plas met slikkige en moerassige oevers, rietvelden en bosjes, waar het wemelt van de vogels", aldus de samenstellers van het rapport. "Niet minder dan 89 soorten vogels hebben in die twaalf jaar wel eens één of meer in Vlietland ge broed", aldus het rapport. Het aantal soorten vogels dat jaar lijks in Vlietland broedt is van 32 in 1970 gestegen tot 79 in 1981. Het aantal broedparen steeg in dezelfde periode "explosief' van 259 tot 2.299. Van al die broedpa ren zit meer dan de helft in de relatief kleine Meeslouwerpol der. Onder die groep vogels zitten ex emplaren die in Zuid- en Noord- Holland tot de 'vrij schaarse' groepen behoren. Een paar voor beelden: de dodaars, de roer domp, de torenvalk, de kra keend, de zomertaling, de kleine plevier, de snor, de grote kare- kiet en het baardmannetje. Bovendien zijn er vogels die in de "Weergaloos Mooi" en "een natuurgebied van internationaal belang". Dat is de Meeslouwpolder tussen Voor schoten en LeidschendamJ vinden de Vogelwerkgroep 'Vlietland' en de werkgroep Milieubeheer Leiden. Daarom mag daar geen zand worden gewonnen. Meeslouwerpolder broeden die in Zuid- en Noord-Holland vrij wel niet meer voorkomen, zoals de wintertaling, de bruine kie kendief, het porseleinhoen, de 'Engelse' gele kwikstaart, de sprinkhaanrietzanger en de braamsluiper. Overnachting Behalve voor het broeden wordt de Meeslouwerpolder ook gebruikt door vogels om er te overnach ten. Van zes soorten (de kleine zwaan, de smient, de watersnip, de slobeend, de kluut en de wulp) herbergt de Meeslouwer polder dan één procent van van de gehele Noordwest-Europese populatie. Daarmee wordt de Meeslouwerpolder een natuurge bied van internationale beteke nis. "Wanneer men de lijst van waarge nomen soorten overziet, tezamen met de daarvan voorkomende aantallen en daarbij de verschei denheid en aantallen broedvo- gels voegt, moet men toch tot de conclusie komen dat een gebied als dit niet onbeperkt aan de in vloed van de recreatie onderwor pen mag worden. Door buiten sluiting van recreactie in de Mee slouwerpolder en een welover wogen beheer zou dan toch nog één van de laatste moerassige ge bieden binnen de Randstad ge spaard kunnen blijven", staat in de inleiding van het rapport te le- Het rapport moet de provinciale bestuurders ervan overtuigen dat verdere zandwinning ge volgd door recreatie funest zou zijn voor dit gebied. Of zoals in het rapport staat: "Dit rapport is dan ook niet alleen maar een stu- dieverslag, maar ook een politiek document. Het wil de besluitvor mers nog weer eens confronte ren met de natuurwaarden die hier in het geding zijn. Het wil de bestuurders herinneren aan alle natuurbeschermingsbeloften die zij in de loop der jaren hebben gedaan en die ze alsnog kunnen inlossen". Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641 WASSENAAR/DEN HAAG - De 22-jarige Fransman Philippe Brunif is gisteren in een Haags ziekenhuis overleden aan de ver wondingen die hij afgelopen zon dagnacht bij een verkeersonge val op de Rijksstraatweg in Was senaar had opgelopen. De Frans man was als bestuurder van een auto waarin verder nog drie land genoten zaten, waarchijnlijk als gevolg van oververmoeidheid, tegen een betonnen paal van een knipperlicht ter hoogte van de Narcislaan gereden. Een van de overige inzittenden ligt nu nog in het ziekenhuis, hij is herstellen de van zijn verwondingen. De andere twee inzittenden konden meteen na behandeling het zie kenhuis verlaten. LEIDERDORP - De onderwijs commissie wil dat wethouder Bezemer zijn standpunt wijzigt inzake de oplossing voor de zes de klas van de openbare Prins- Willem Alexander-school. Zoals bekend zit deze school door ruimtegebrek met de zesde klas in de gemeenschapsruimte. Vol gens de onderwijscommissie is dit geen bevredigende oplossing. De commissie wil dan ook dat de P.W.A-school een lokaal huurt van de Meijegaardschool die naast de PW A-school is gelegen. Wethouder Bezemer hield gister avond echter vast aan z'n eerder ingenomen standpunt. Hij zei de commissie dat hij zou afwachten wat er tijdens de behandeling van begroting zou gebeuren. De PPR, de WD en het CDA heb ben de wethouder inmiddels uit drukkelijk te verstaan gegeven dat zij het bedrag per leerling met zeven gulden verhoogd wil len zien tot 503 gulden om daar uit de huur van het lokaal te kun nen dekken. De PVDA is tegenstander van het voorstel omdat verhoging van het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs automatisch eenzelfde verhoging oplevert voor het bijzonder onderwijs. Door de eventuele verhoging van het bedrag per leerling wordt de onderwijsbegroting met 17.000 gulden extra belast, het is dus duidelijk dat er een evengroot bedrag aan bezuinigingen moet worden gevonden. De suggestie werd gedaan om te bezuiningen op de schoonmaakkosten van leegstaande lokalen. De PW A-school kan met het uitein delijke resultaat tevreden zijn. Hun vurige wens om een lokaal van de Meijegaard te huren zal, als in november de algemene be schouwingen plaatsvinden, hoogstwaarschijnlijk in vervul ling gaan. Een bestelauto passeert een op de er voor overige weggebruikers zeer (foto Holvast) Oegstgeester Kennedylaan geparkeerd staande vrachtauto. Duidelijk i weinig ruimte overblijft. OEGSTGEEST - Als het aan de groepscommandant van de Oegstgeester rijkspolitie ligt dan zal het spoedig zijn afgelopen met het parkeren van vrachtau to's en bussen op de Kennedy laan bij de Pedagogische Acade mie in Oegstgeest. Hij vindt dat vooral 's nachts de geparkeerde vrachtauto's en autobussen voor fietsers en bromfietsers donkere obstakels vormen. Groepscom mandant Gelderblom schrijft een en ander in een advies aan het college van B en W van Oegstgeest. De raadscommissie voor verkeerszaken zal zich don derdagavond met de parkeer- kwestie bezighouden. De politiechef vindt dat als gevolg van de geparkeerde vrachtauto's en bussen de weg op die plaats vrij smal wordt, vooral wanneer er verkeer van beide richtingen komt. Als er dan ook nog fietsers en bromfietsers de plek moeten passeren kunnen deze het kind van de rekening worden, meent hij. Daarom stelt hij voor de parkeer plek op te heffen en het parkeer terrein aan de Voscüyl het gehele jaar door voor deze categorie 'grote' weggebruikers open te stellen. Momenteel mag dit ter rein alleen van 1 mei tot 1 sep tember voor dat doel worden ge bruikt. Hij wil dit uitbreiden tot het hele jaar. Veteranen Drie steunpilaren van het eerste elftal van de Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ nemen mórgenavond afscheid. Om half acht wordt op het hoofdveld van sportpark Haasbroek afge trapt. Voor het afscheid van Wim Mooijman (tien dienstja ren), Gerard Bos (elf jaar in het eerste) en vlaggenist Leo 'Steef van der Geest (negen jaar langs de lijn) is het elftal opgetrom meld waarmee SJZ promoveer de van de LVB naar de KNVB. Als gelegenheidstrainers zijn Co de Visser en Gerard Lelie veld aanwezig. LEIDERDORP - Weinig sociaal culturele instellingen in Leider dorp blijken moeite te hebben met de verdeling van het be schikbare geld dat voor hen voor het jaar 1984 is uitgetrokken. Dat bleek gisteravond op een hoor zitting die was georganiseerd om instellingen de gelegenheid te geven hun (on)genoegen te uiten aan het adres van de gemeentelij ke plancommissie die het ont werp sociaal-cultureel plan had samengesteld. Slechts zeven in stanties hebben van die moge lijkheid gebruik gemaakt. Als enige probleem kwam de sub sidie van het Spel- en Opvoed huis naar voren. Deze instelling, die volgende week van start gaat, heeft een subsidie gekregen van 2.170 gulden. De plancommissie ging er daarbij van uit dat men samen zou gaan werken met de Sjelter. Dan zou een bedrag van 1.800 gulden aan huur niet be hoeven te worden gesubsidieerd. Het Spel- en Opvoedhuis stelde echter dat het niet wenselijk is om samen te werken met de Sjel ter. Men wil graag de eigen iden titeit behouden ondanks dat men in het gebouw van de Sjelter is gevestigd. Indien ze wel samen zouden werken zou de vergoe ding voor huurpenningen in de subsidie voor het Spel- en Op voedhuis achterwege kunnen blijven. Victor Molkenboer zei namens de Sjelter dat samenwer king niet wenselijk was omdat dan stafkracht moet worden overgeheveld naar het Spel- en Opvoedhuis. "En hiervoor is fei telijk geen ruimte is". LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 230OAB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) Losse nummers 0,85 Oirectie G Koopman Ad| dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R. D Paauw A van Leeuwen Piv Alg redactiechef Commentaren W F J Wirlzen A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H v.d Post (plv) W FJ Wirtz (bin buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) I 071-144941, tSt 219 Parijs. Washington, Beiroet. Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2