Bestuur voetbalclub WSB komt met nieuwe begroting Experimentele basisschool Zwammerdam 'bijna ideaal' Waken voor wegtrekken visverwerkende bedrijven 'Geen feestelijke traktatie voor leden9 Positieve ervaringen op Julianaschool Bakker bedankt alle relaties paginagroot Waarschuwing in rapport over visserij Libanon bereid akkoord met Israël te schrappen Streek De bestuursleden Jan NOORDWIJKERHOUT Het bestuur van WSB komt op korte termijn met een nieuwe begroting. Dat om fi nanciële problemen van de Noordwijkerhoutse voetbal vereniging in de hand te kunnen houden. Volgens de nieuwe voorzitter van de vereniging, sinds vorige week is dat Leo van der Weiden, wordt die nieuwe begroting ze ker geen feestelijke traktatie. Vrijwel het gehele bestuur is ver vangen nadat enkele weken gele den het voltallige dagelijkse be stuur onder leiding van H. van Belle aftrad. Daarna traden ook vice-voorzitter W. Braun en H. den Elzen af. Het dagelijkse be stuur wordt nu, buiten de ge noemde Van der Weiden, ge vormd door secretaris Henny van Schooten en penningmees ter Dick Oostdam. Met assisten tie van de bestuursleden Jan van Schooten, Aad Oostdam, Jan Ro- mijn, Cor Zandvliet en Leo door Henk van der Post Met ingang van 1 augustus 1985 moet de wet op het basisonderwijs (WBO) in werking treden. Deze wet regelt de samenvoeging van het kleuter- en het lager onderwijs zodat kinderen van hun vierde tot en met hun twaalfde levensjaar een ononderbroken ontwikkelingsgang kunnen volgen. Om de overgang naar de basisschool te regelen wordt gewerkt aan de overgangswet op het basisonderwijs. De WBO dateert oorspronkelijk uit 1970 en is een ontwerp van de toen malige minister J. van Kemenade van onderwijs en wetenschappen. Diens opvolger A. Pais bracht op ondergeschikte punten wijzigingen aan in het wetsontwerp. Onder Deetman is het ontwerp fors gewij zigd. Een aantal bepalingen uit de wetten op het lager en kleuteron derwijs is weer van stal gehaald. Behalve ingrijpende maatregelen als de integratie schrijft de (ont- werp)wet ook op bepaalde details voor wat moet en mag. Zo zal met ingang van augustus '85 een onderwijzer 'groepsleraar' heten. Het zelfde geldt voor de kleuterleidster. Het hoofd van de basisschool zal voortaan directeur of directrice heten. ZWAMMERDAM - Hoewel de in voering van de wet op het basis onderwijs (WBO) nog bijna twee jaar op zich laat wachten zijn er al scholen die op experimentele basis de kleuters en de leerlingen van de lagere school hebben mo gen samenvoegen. De openbare Julianaschool in de kleine kern Zwammerdam is sinds juli van dit jaar een experimentele basis school en de ervaringen van de betrokken leerkrachten zijn der mate positief dat het lijkt of het onderwijs eigenlijk altijd al op deze vorm van onderwijs heeft ■zitten wachten. "Bij de Julianaschool zie je bijna een ideaalbeeld van een kleine school die met heel weinig hin dernissen de integratie bereikt. Integratie, het is een mooi woord, maar het blijft zoeken", zegt Luc de Vries, onderwijskun dig medewerker van de gemeen te Alphen. Ook het hoofd van de Julianaschool, Wim van der Meer, noemt de situatie op zijn school ideaal voor een experi mentele basisschool. De Vries benadrukt echter dat het integratieproces van school tot school verschilt. De John F. Ken- nedyschool in Alphen is bijvoor beeld nu ook éénhoofdig. Dat is echter een twaalfklassige school en het is niet moeilijk voor te stellen dat zaken op deze school heel anders lopen dan op het dorpsschooltje in Zwammer dam. De Julianaschool bestaat dertig jaar, telt vijftig leerlingen en drie leerkrachten. Wim van der Meer is hoofd en onderwijzer van de klassen 4, 5, en 6, juf Ali Spin heeft de klassen 1, 2, en 3 onder haar hoede terwijl Elly Voor- steegh les geeft aan de kleuters. De school heeft op grond van de door Raymond Peil zogenaamde 'verruimingswet' toestemming gekregen om nu al als basisschool te gaan draaien. Onder één dak "Kleuters en lagere school-leerlin- gen zitten bij ons al twee jaar on der één dak. We hebben de meest ideale vorm al en zijn op basis daarvan bezig op de feiten voor uit te lopen", vindt Van der Meer, die op grond van de nieu we wet straks zal worden aange duid als 'directeur'. "Het heeft duidelijke consequenties. Zo vloeien bijvoorbeeld werkvor men van de kleuters door naar de laagste klassen van lagere school. De mogelijkheden om de lessen in te vullen worden veel ruimer". Het belangrijkste vindt het team van de school echter de zelfwerk zaamheid en het individueel les geven die in de oude constructie kleuterschool/lagere school min der duidelijk naar voren kwa men. Wim van der Meer "We hebben altijd wel individueel ge werkt. Het kind heeft altijd cen traal gestaan, niet de leerstof. Nu proberen we door te werken met kinderen, die qua niveau van el kaar verschillen, nog meer zelf standig laten werken. Dat willen we optimaliseren". "Als de kinderen nu zelfstandig be zig zijn kan de leerkracht andere kinderen begeleiden", gaat Van der Meer verder. "Vroeger moes ten de kinderen alles van de les gever consumeren. Nu is een on derwijzer meer een begeleider en observator. Deze overgang is na tuurlijk een proces dat nog steeds gaande is. We overleggen dan ook voortdurend met de schoolbegeleidingsdienst". Volgens onderwijsambtenaar Luc de Vries valt er nog niet veel over het voortbestaan van de school na de invoering van de WBO te zeggen. "Het is de vraag in wat voor mate de ontheffingsmoge lijkheid voor kleine scholen in kleine kernen blijft bestaan", meent hij. Wim van der Meer "Als we moe ten verdwijnen, dan moet men zich toch afvragen wat er ver dwijnt. We zijn als het ware een sociaal centrum voor het hele dorp. Als dat moet verdwijnen moeten ze eerst goed bekijken wat er verdwijnt en het niet al leen op het onderwijs baseren". Als op redelijke termijn geen maat regelen worden genomen dan dreigt de zo'n 600 leden tellende voetbalvereniging failliet te gaan. Volgens verscheidene oud- bestuursleden is WSB onder meer in de problemen geraakt doordat afspraken om zuiniger aan te doen door vele bestuursle den met voeten zijn getreden. Het seizoen 1982/1983 is dan ook afgesloten met een tekort van 26.000 gulden, terwijl voor het lo pende seizoen een tekort van 35.000 gulden is geraamd. Voorzitter Leo van der Weiden heeft er het volste vertrouwen in dat het nieuwe bestuur in staat zal zijn de problemen het hoofd te bieden. Een eerste aanzet daartoe is reeds gegeven nu ver scheidende sponsors zijn aange trokken. "Maar we denken zo'n zeven weken nodig te hebben om een nieuwe begroting te ma ken. Wat er precies uitrolt is nog niet te voorspellen. We zijn ons nu nog aan het verdiepen in de materie", aldus de voorzitter. Eenheid Het bestuur is gekozen tij dens een extra ledenvergade ring. Aanvankelijk zou het be stuur al half september zijn geïn stalleerd, ware het niet dat tij dens de jaarvergadering proble men ontstonden. "Alvorens ons beschikbaar te stellen voor be stuursfuncties hebben wij ons verdiept in de problemen. Met oud-bestuursleden werd afge sproken dat wij bestuursfuncties zouden aanvaarden als we als groep in het bestuur zouden wor den gekozen. Tijdens de jaarver gadering werden plots andere namen genoemd. Vandaar dat wij ons toen hebben teruggetrok ken", licht Van der Weiden toe. Die plannen om als groep zitting te nemen in het bestuur heeft vol gens hem weinig te maken met vriendjespolitiek: "Eenheid is noodzakelijk om de problemen van de vereniging voortvarend op te lossen". En aan eenheid schortte het bepaald in het be stuur van WSB, meent Aad Oostdam, die ook deel uitmaakte van het oude bestuur. Volgens oud-voorzitter Van Belle zijn de geldzorgen van de vereni ging gedeeltelijk veroorzaakt door de leden zelf. Zij weigerden vorig jaar in te stemmen met een contributieverhoging van maar liefst twintig procent. Maar be stuurslid Jan van Schooten be strijdt die zienswijze. Volgens hem waren leden verbaasd over de slechte opbrengsten van de kantine. Vorig seizoen bedroeg de netto-opbrengst ruim 14.000 gulden bij een omzet van meer dan 180.000 gulden. Het bestuur zou opdracht hebben gekregen eens te onderzoeken hoe de re sultaten zouden kunnen worden verbeterd om contributieverho ging te voorkomen. "Maar het oude bestuur is nooit met voor stellen gekomen", aldus Van Schooten. Het nieuwe bestuur is steevast van plan wel te onder zoeken hoe de opbrengsten van Overigens is een eerste aanzet voor de bar kunnen worden vergroot. verbetering van de financién van WSB al drie weken geleden ge geven. De contributie is met 10 procent verhoogd. Dat levert de vereniging op jaarbasis 6000 gul den extra op. Maar dat is onvol doende om de vereniging gezond te maken, aldus Van der Weiden. Zelfwerkzaamheid Maar over oude zaken willen geen van de bestuursleden eigenlijk nog veel woorden vuil maken. Zij zijn druk bezig de vereniging weer gezond te maken, ook al zal dat naar inzicht van de nieuwe bestuursleden wel een kwestie van jaren worden. Voorzitter Van der Weiden is voorshands niet van plan bij de gemeente aan te kloppen voor financiële steun: "Alleen in uiterste nood. Wij willen zoveel mogelijk een zelfstandige vereniging blijven". Het nieuwe bestuur wil zo snel mo gelijk de steun van vele leden verwerven. "Ik heb nu al de in druk dat de sfeer in de vereni ging is verbeterd. De stemming was trouwens aardig weggezakt de afgelopen jaren. Maar er komt weer wat leven in de brouwerij en velen zijn bereid meer te doen dan voorheen", aldus Van der Weiden die ook de zelfwerk zaamheid van de vereniging op tal van gebieden wil stimuleren. Daarin is zijns inziens het oude bestuur maar nauwelijks ge slaagd. Het is niet uitgesloten dat nog bij zondere acties worden gehouden om aan extra geld te komen, al meent Jan van Schooten dat Noordwijkerhouters niet moeten worden overspoeld met acties. De jaarlijkse kerstveiling brengt al flink wat geld in het laatje. Vo rig jaar bracht die veiling bruto 53.000 gulden op. Noordwijker houters zijn wat dat betreft tot ongekende prestaties in staat, ge tuige ook opbrengst van de ker- keveilingen die soms 70.000 gul den opbrachten. Aansluiting (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM/AMSTELVEEN - In een pagina-grote advertentie in De Telegraaf heeft de onroerend- goedhandelaar J.H. Bakker uit Aerdenhout vanochtend alle per sonen bedankt met wie hij sinds vorig jaar te maken heeft gehad. Bakker kwam december vorig jaar in het nieuws toen hij op een veiling het Haagse winkelcen trum Babyion kocht en kort daarrta werd opgenomen in een psychiatrische inrichting. De transactie werd later terugge draaid In de advertentie bedankt Bakker onder meer de zakelijke relaties aan wie hij vele miljoenen gul dens schadevergoeding heeft moeten betalen om zijn in Hille- gom gevestigde bedrijf finan cieel niet sterk genoeg bleek om de verplichtingen die hij op zich na te komen. Zo zegt hij over de eigenaar-direc teur van Babyion: ik weet dat je betrouwbaar en eerlijk bent. De 8.1 miljoen gulden die we je uit eindelijk hebben betaald gun ik je van harte. Opmerkelijk in de advertentie is dat Bakker de in opspraak gekomen ABP-direc- teur Masson een baan aanbiedt als deze in verband met de steek penningenaffaire ooit zou wor den ontslagen. Het pr-bureau Kuil dat de belan gen van de bedrijven van Bakker behartigt liet vanochtend desge vraagd weten dat het geen enke le bemoeienis heeft gehad met de bewuste advertentie. "Het is een puur persoonlijke zaak", al dus de heer Kuil en de kosten van de advertentie zijn niet voor rekening van de bedrijven. Overigens onthoudt de bedrijfslei ding zich van elk commentaar op de inhoud. Het gevolg van het individueel les geven, een grote verscheiden heid aan ontwikkelingsniveaus bij de kinderen, baart Wim van der Meer geen zorgen. "Hoewel er per kind verschillende ni veaus zijn aan te wijzen hebben ze allemaal in de zesde klas vol doende basisvaardigheden om de verschillende vormen van voortgezet onderwijs te volgen", meent hij. "Het sluit allemaal aan op het voortgezet onderwijs. "Je ziet ook vaak dat een kind dat op een gebied achter ligt op een ander gebied voor is", zegt Luc de Vries er over. De aanwezigen zijn het er over eens dat ook als een kind pas op zijn zevende le zen leert het later de achterstand in de regel inhaalt. De leerkrachten hebben ook de in druk dat het sociaal gedrag van de kinderen dank zij de instel ling van de basisschool positief wordt beïnvloed. "Het is één gro te familie. De grote kinderen zor gen voor de kleine", zegt Elly Voorsteegh. En met de opmer king 'De kinderen hebben ook totaal geen drempelvrees en lo pen gerust overal binnen' roept zij beelden op van vroeger, toen een kind uit de eerste klas slechts met knikkende knieën tot net over de drempel van de tweede klas durfde te gaan. Op de Julianaschool wordt veel aandacht besteed aan de ontwik keling van de sociale kanten van de kinderen. "Als er wat te vie ren is, zoals kerstmis of een af scheidsavond, dan doen we dat met met alle kinderen van de school", zegt Wim van der Meer. "Bij het binnenkomen van de school leren we de grotere kinde ren dat ze een kind van vier jaar zo onder de voet kunnen lopen". Om de kinderen van verschillen de leeftijden beter met elkaar te laten omgaan gaan de oudere kinderen ook geregeld nog even kijken op de kleuterschool en an dersom. Moeders zeehaven beschikken. (Foto Dick Hogewoning r Het gevaar is niet denkbeeldig dat visverwerkende bedrijven in Kat wijk op den duur naar plaatsen trekken die KATWIJK - Een risico voor de verdere ontwikkeling van de Katwijkse visserij-branche is dat bepaalde bedrijven zich in de toekomst zullen vestigen in de directe omge ving van een haven (IJmuiden). Deze waarschuwing is neergelegd in een rapport over de visserij toegespitst op Katwijk. De nota maakt deel uit van het regionaal econo misch onderzoek dat momenteel in de duin- en bollen streek wordt gehouden. In het lijvige rapport wordt gecon stateerd dat momenteel al veel vis wordt verwerkt en verhan deld in havenplaatsen en dat die trend nog groeit. De kans be staat, zo menen de opstellers van het rapport, dat rederijen te zij ner tijd bij de koel- en diepvries huizen in de havenplaatsen gaan zitten. Volgens Elly Voorsteegh zijn de ouders van de kinderen goed ge motiveerd omdat ze nauw bij de j£r moeten thans grote afstanden BEIROET (UPI) - Libanon is bereid op de komende conferentie voor nationale verzoening te praten over het schrappen van het troepen akkoord met Israël, dat in mei van dit jaar werd getekend. Dit heeft Khalil Mekkaoui, politiek directeur van het Libanese minis terie van buitenlandse zaken vandaag meegedeeld. "Wij dachten en denken nog steeds dat deze overeenkomst de beste manier is om de Israëliërs uit Libanon te krijgen", aldus Mekkaoui. "Maar als er an dere oplossingen zijn zullen we die zeker serieus bekijken". school worden betrokken. Wim van der Meer:"Wij doen ontzet tend veel samen met de moeders. Moeders helpen met lezen, zwemmen, fluorspoelen, gastles sen, projecten, typen en handvaardigheid". Enigszins trots vertelt hij vervol gens dat de Julianaschool één van de weinige kleine scholen is die groeit, tegen de landelijke tendens in. Hij vraagt zich echter bezorgd af of de -Julianaschool na de invoering van de WBO kan blijven bestaan. Nu nog verkeert de school in de positie dat zij mag blijven draaien zonder dat zij aan de wettelijke norm voor het leerlingenaantal voldoet. worden overbrugd naar Katwijk te vervoeren. Al leen goed ondernemerschap en een instandhouding van de tradi tionele binding met Katwijk kunnen het bezwaar daarvan compenseren, zo is in de nota te lezen. Behalve de visserij zullen ook het toerisme en de bollencultuur in dergelijke deelrapporten worden besproken. In de nota's worden nog geen beleidslijnen uitgestip peld. Dat gebeurt rond de jaar wisseling wanneer de rapporten ter discussie zijn gesteld. Ook an dere facetten van het econo misch wel en wee zullen in het regionaal economisch onderzoek ter sprake komen, zij het dat daarover geen deelrapporten verschijnen. Het regionaal economisch onder zoek is opgezet door de gemeen ten die zitting hebben in h^t sa menwerkingsorgaan van de bol lenstreek. De provincie Zuid- Holland en de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Rijnland hebben medewerking toegezegd aan het onderzoek. De kosten zullen dan ook over deze drie or ganen worden verdeeld. Het on derzoek heeft tot doel een beter inzicht te krijgen in de economi sche structuur van de duin- en bollenstreek. Toekomst Een van de conclusies in het rap port over de visserij - voor het schrijven daarvan is het Amers- foortse bureau Frons ingescha keld - dat ondanks het ontbreken van een eigen haven de Katwijk- se vissersvloot zeker nog toe komst heeft. Die toekomst loopt echter gevaar, zo blijkt uit het rapport, wanneer de Katwijkse vissers zich niet voldoende in spannen om de mogelijkheden die er liggen te benutten. Nu in de visserij steeds meer vangstbeperkingen gelden lijkt het verstandiger, aldus het rap port, dat minder wordt gedacht aan uitbreiding van de vangstca paciteit en motorvermogen (van wege de overbevissing) en men zich meer richt op de buitenland se markten. De combinatie van visserij, groothandel en verwer king - waarvan in Katwijk nog al eens sprake is - kan hierbij, zo staat in de nota, van dienst zijn. De visserij is nog steeds een van de balangrijkste verschaffers van werkgelegenheid in Katwijk (on geveer 21 procent bij de Katwijk se bedrijven). In totaal vinden ongeveer 1220 mensen werk in de zeevisserij en de daaraan ver wante activiteiten. De visgroot- handel en de verwerkingsbedrij ven leveren het grootste aandeel met 480 arbeidsplaatsen. In de visserij zelf zijn ongeveer 325 Kat wij kers werkzaam. Modernisering Wat de visserij in Katwijk betreft zijn in het rapport de sterke en zwakke punten op een rijtje ge zet. Als 'sterk' wordt genoemd dat de vloot ten aanzien van de grote zeevisserij vrij modern is, met hoogwaardig personeel wordt gewerkt, er een grote vraag naar produktie is, er goede belangenbehartigers zijn en er sprake is van een verantwoord ondernemerschap. 'Zwakke punten' zijn de onder druk staande prijzen, de afhan kelijkheid van de EG, een nei ging tot overinvestering, grote internationale concurrentie en het feit dat de viserij kapitaalsin- tentief is. Bovendien is, aldus de samenstellers van de nota. de zo genaamde rondvisvloot (schol en tong) qua ontwikkeling achter gebleven. Een verklaring voor de 'veroude ring' van de Katwijkse vloot kun nen de opstellers van het rapport moeilijk vinden. "Misschien wordt er teveel op korte termijn gedacht en is men blijven steken bij de tijd dat het de rondvisserij wel goed ging", zo schrijven zij. Gesuggereerd wordt dat de Kat wijkse rondvisvloot, verenigd in de vereniging van Schippersei- genaren, aan een modernisering van de vloot moet denken. Ook het overgaan op andere vistech nieken wordt voorgesteld, zoals het gebruik van moderner mate riaal. Overigens werd dit gerui me tijd geleden ook al gesteld door het ministerie van visserij. Er werden subsidies is het voor uitzicht gesteld om de moderni sering mede van te bekostigen. De Katwijkse vissers maakten daar destijds nauwelijks of geen gebruik van. De kosten vonden zij destijds te hoog om een derge lijke vernieuwing door te voeren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27