c 1 Een brug naar Terabithia 3 Het oneindige verhaal Dicht langs de huizen De geschenken Jj4>'JS'JLJaiY Ü3JS Dieren zijn ook mensen Kikker Niet alleen bekroonde boeken verdienen aandacht BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL Kees Fens Margriet Heymans WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 Varia Jesse is de enige jongen in een eenvoudig boerengezin. Thuis moet hij alle karweitjes op knappen, terwijl zijn zussen zich overal uit weten te draai en. Op de rommelige platte- landsschool kan alleen het te kenen hem echt boeien. Nie mand die hem begrijpt, een waarderend woordje voor hem over heeft of hem stimuleert. Iedereen laat hem maar aan modderen. Alleen juffrouw Edmunds, de muzieklerares, is de enige die de jongen aan voelt. Beiden voelen zich niet op hun gemak in de kleinzieli ge, verstikkende sfeer van het plattelandsleven. Elke dag traint Jesse met hardlo pen om de snelste loper van ziin klas te worden. Misschien (vanaf 10 jaar) kan hij zo wat respect afdwin gen, denkt de jongen. Tijdens een trainingsrondje maakt Jes se kennis met Leslie, zijn nieu we buurmeisje. Zij blijkt nog harder te kunnen lopen! Maar kleinzielig is Jesse niet. Hij zet zich over zijn teleurstelling heen en sluit vriendschap met het meisje. Ze worden echte kameraden. Samen maken ze een eigen fantasieland; Terabi thia. Een plek waar ze samen spelen en fantaseren, waar wonderen gebeuren en geesten ronddolen. (boven 12 jaar) Leslie is een verfrissende, onge compliceerde meid, die zich zelf blijft en zich weinig aan trekt van 'wat hoort'. Heel an ders dan de bekrompen den kende mensen in hun omge ving. Afgezien van juffrouw Edmunds heeft Jesse voor het eerst iemand gevonden die hem in zijn waarde laat en hem dingen leert waarin hij werkelijk geinteresseerd is. Jesse en Leslie denken vaak gelijk. Het meisje is zijn 'ande re ik'. Hij bewondert haar om haar moed. Zelf is hij bang uit- De Duitse schrijver Michael Ende, wiens boek "Het onein dige verhaal" meteen zilveren griffel werd bekroond. Maar dan slaat het noodlot toe. Jesse staat er weer alleen voor, maar is wel sterker dan voor heen. Dankzij Leslie en alles dat ze samen in Terabithia heb ben meegemaakt, heeft hij zelf vertrouwen gekregen. De tijd is voorbij dat Jesse zichzelf ziet als 'een stom idioot jongetje dat gekke tekeningen maakte en in de wei oefende om te kunnen hardlopen om iets te lijken'. Gelouterd en gesterkt durft hij nu zijn angsten onder ogen te zien. 'Standhouden en je niet bang in een hoekje laten drukken' is de les die hij heeft geleerd. Het verhaal speelt zich af op het Amerikaanse platteland rond een klein dorpje, het familiele ven - de omgang van Jesse met zijn ouders en zusters - en zijn vriendschap met Leslie wor den met warmte en inzicht be schreven: realistisch, nergens overdreven of onnatuurlijk en met liefde getekend. Hoofd persoon Jesse komt het beste uit de verf: een knul met wie je meeleeft. Maar ook Leslie en Jesse's zusje May Belle mogen er zijn. Een compliment aan Moontje Reitsma voor de zorgvuldige vertaling van dit boek, dat in ons land een zilveren griffel kreeg en ook in de Verenigde Staten werd bekroond. Een brug voor Terabithia is voor kinderen vanaf 10 jaar. 'Het oneindige verhaal' van de Duitse schrijver Michael Ende werd vier jaar geleden als jeugdboek op de markt ge bracht. Inmiddels heeft het ja renlang aan de top van de Duit se literaire bestsellerlijsten ge staan, zijn er meer dan 700.000 exemplaren van verkocht, is het boek overladen met prijzen en in 25 talen uitgebracht. Vooral volwassenen hebben het boek enthousiast ontvan gen. Een bewijs dat goed ge schreven jeugdboeken ook ou deren kunnen boeien. Hoofdpersoon in Ende's vertel ling is de 10-jarige Bastiaan Balthazar Boeckx, een dik jon getje, dat vaak wordt gepest en geen vriendjes heeft. Zijn moe der is dood en zijn vader heeft het te druk om zich met Bas tiaan bezig te houden. Daarom zoekt de jongen troost in het le zen van boeken. Zijn leven ver andert wanneer hij een boek in handen krijgt dat is getiteld 'Het oneindige verhaal'. Een vertelling over het land Fanta sie, dat zich in groot gevaar be vindt. Al lezende krijgt Bastiaan het ge voel dat hij heel nauw bij het verhaal is betrokken. Hij iden tificeert zich met de hoofdper soon, de dappere jongen Atre joe, die een moeilijke opdracht krijgt van de Kleine Keizerin" van Fantasie. De keizerin is ernstig ziek, Fantasie dreigt langzaam te worden opgeslokt door het totale Niets en alleen een nieuwe naam voor de kei zerin kan het land nog redden. Let wel: die naam moet wor den bedacht door een mensen kind. Naar dat kind is Atrejoe op zoek. Het vervolg ligt min of meer voor de hand. Bastiaan krijgt steeds meer aanwijzingen dat hij de gezochte persoon is. En op een gegeven moment stapt de jon gen in de vertelling over en wordt opgenomen in het ver haal. De Bastiaan die hij dan wordt, verschilt hemelsbreed van de werkelijke Bastiaan. De pafferige, bange, stille jongen toont zich een flinke, sterke held. Het succes stijgt Bastiaan naar het hoofd. In zijn overmoed wü hij zich uitroepen tot keizer, maar dat weet Atrejoe voor Bastiaans eigen bestwil nog net te voorkomen. Bastiaan keert weer met beide benen op de grond - en in de realiteit - terug. Enkele illusies armer, maar een ervaring rijker. Hij heeft geleerd zichzelf te accep teren zoals hij is: klein, dik en verlegen, maar vol blijheid en levensvreugde. De uitvoering van het boek sluit nauw aan bij de loop van het verhaal. Wat Bastiaan in werkelijkheid beleeft is in rode letters gedrukt, de gebeurte nissen in Fantasie staan in blauwgroene letters beschre- ven. Wanneer Bastiaan op een gegeven moment wordt opge nomen in het verhaal maken de rode letters plaats voor de blauwgroene. Er zijn meer van dit soort kleine spitsvondighe den. 'Het oneindige verhaal' valt moeilijk in een hokje te pas sen. Het is geen uitgesproken jeugdboek, dat bewijst het gro te succes bij volwassenen. Niet de leeftijd van de lezer is in dit geval doorslaggevend, maar wat deze van een verhaal ver wacht. Spanning, fantasie, raadsels en geheimzinnighe den: Ende's vertelling biedt het allemaal en nog veel meer. Een raadselachtig verhaal vol motieven en symbolen uit Niet alles in het verhaal is even duidelijk, soms is de auteur wel erg zwaar op de hand en valt er weinig te lachen, en het slot komt boodschapperig over. Voor iedereen boven de 12 jaar. 'Het oneindige verhaal, Michael En de, ill. R. Quadflieg, vert. J. van Nieuwenhuizen, uitg. Sijthoff, f39,50. Op de voorkant van het boekje 'Dicht langs de huizen', Willem Wilminks 'eerste gedichten bundel voor de oudere jeugd', staat een straatmuzikant afge beeld. De man, wiens bovenlip is gestoffeerd met een knevel waarvoor Paganini zich niet zou zou hebben behoeven te schamen, speelt viool. De hond die naast hem zit vindt zijn spel niet onverdienstelijk; in vervoering, zijn pupillen groot als dropjes, luistert hij naar het vibrato van zijn baas. De muzikant blijft dicht langs de huizen. Schuilt hij voor een plensbui of zoekt hij soms be schutting voor de muntenre- gen die als beloning naar bene den klettert? Als hij riet zo goed speelt als Wilmink schrijft, lijkt mij het laatste zeer aannemelijk. 'Dicht langs de huizen' is een kostelijk boekje. In de eerste afdeling van de bun del, 'Straten', lokt Wilmink ons als een twintigste-eeuwse rat tenvanger van Hameien mee naar de straat uit zijn jeugd. Een saaie straat, maar... daar brengt de oorlog verandering in. Meer geïntrigeerd dan ang stig observeert de jonge Wü- lem de verschijnselen die een bezetting met zich meebrengt. Argeloos als hij is begint hij een praatje met een NSB'er die een fabriek staat te bewaken. Als (boven 12 jaar) hij hem over een mank vrouw tje hoort zeggen: 'Zo'n manke hoort niet bij/de nieuwe maat schappijl/Wat ziek is, oud of gekyschieten wij in- de nek.', vangt hij een glimpje op van de ziekelijke denkbeelden die vol wassenen er soms op nahou den. Over 'Annie, de jongensgek' schrijft hy: 'Er kwam een ere poort, /en er was nu een soort/ soldaten in de stad,/waar nie mand angst voor had./Ze strooiden chocola,/kwamen uit Canada^waren tot 's avonds laat/aan 't dansen in de straat./ Annie verstond hun taal/het best van allemaal.' Niet alleen over de oorlog schrijft Wilmink in dit boefje. Ook onderwerpen zoals ras senhaat, machtswellust en dood komen aan de orde. Het knappe is echter dat Wilmink nergens een begrafenistoon aanslaat. Hij weet zich te ver eenzelvigen met zijn jonge le-' zers en slaagt erin een wereld te beschrijven zoals een kind die zou zien. Eén van de mooiste gedichtjes vond ik 'Vader en dochter'. Hier volgt het: "Tegen zijn gro te ruwe jas/heb ik mijn hoofd gelegd./Ik speel niet meer met poppen,'/heb ik gezegde/Nie mand van de mensen in de straat/wist wie wij waren.//Het is waar dat ik verstandig ben fes i :y De speciale Kinderboeken weekuitgaven heet Mijnheer Van Dale en juffrouw Scholten. Het is een boek over woorden met mooie illustraties van Margriet Heymans en geschreven door Kees Fens. Het boekje kost 3,50 bij aankoop van een jeugdboek. Speciaal voor kleuters is er een vouwkalender Vertel me een verhaaltje. Het vouwboekje kost 1,50. gafde kleine haas mpen ervan afsloegen sloeg hem bont en blauw /ie had dat nu gedacht' (vanaf 10 jaar) De Zwitserse schrijver/illustra tor Janosch staat bekend om zijn verhalen en tekeningen over dieren, aan wie niets menselijks vreemd is. Dat blijkt opnieuw uit het met een zilveren penseel be kroonde 'Dieren zijn ook mensen'. Een bundel vol humoristische, absurde verhaaltjes en rijmpjes, getekend en be schreven in de typische Ja- nosch-stiil. De kikker die kon vliegen, het goeiige haasje Valeriaan, de kikker en de muis die op el kaar verliefd waren, het leven van de kanarie, en de Knuf fel-verhalen. Het is maar een greep uit de aparte fantasieën die Janosch op papier zet. Veel verhaaltjes hebben aan het eind een 'les', een soms onzinnige moraal. De tekst met zijn fijnzinnige woord spelingen en de strekking van de verhalen maakt deze bundel pas aantrekkelijk voor oudere kinderen vanaf 10 jaar. In de goede vertaling van Stan- neke Wagenaar is de humor bewaard gebleven. Helaas is de geschreven tekst bij de te keningen niet altijd duide lijk. Maar bij de zilveren pen seel (een prijs voor tekenaars, niet voor schrijvers) gaat het in de eerste plaats om de kwaliteit van de illustraties. (voor eerste klassers) Verhalen en tekeningen van de Amerikaanse illustrator/schrij ver Arnold Lobel zijn al diver se malen bekroond. Dit jaar is zijn 'Kikker en Pad zijn best te vreden' een zilveren penseel toegekend. 'Kikker en Pad' is verschenen in de zogenoemde Blokboekjes- serie. Dit zijn boekjes speciaal geschreven voor eerste klas sers die net hebben leren lezen. Het werk van Lobel past goed in deze reeks. Zijn verhaaltjes zijn op maat gesneden voor de beginnende lezers. Ondanks de talloze beperkingen die het schrijven voor jonge kinderen met zich mee brengt, is Lobels werk nooit i Zijn verhalen zijn een mengeling van fantasie en werkelijkheid, waarbij tekst en tekeningen nauw bij elkaar aansluiten. Elk verhaaltje, hoe kort ook, is zorgvuldig opgebouwd. Lobel werkt veel met herhalingen en maakt moeilijke woorden dui delijk via uitleg. Het dit jaar bekroonde boekje over Kikker en Pad bevat vijf korte verhaaltjes. Over samen vliegeren (en hoe het maar niet wilde lukken), opruimen in Pad's huis ('Kan het morgen niet?', kreunt Pad), lekker grie zelen met een eng verhaal vei lig bij de warme kachel. Alle verhaaltjes zijn leuk, onder houdend, en hebben ook.nog iets zinnigs te vertellen. 'Kikker en Pad zijn best tevreden', Arnold Lobel, vert. A.G. van Melle en WJ. van Melle-Meijer, uitg. Ploegsma, f 13,95. Pad rende weer door de wei. Hij zwaaide de vlieger beven zijn hoofd. geworden :/ben de regen weer ingegaan/zonder te huilen." CEES VAN HOORE Vaak zijn het alleen de bekroonde boeken die alle aandacht krij gen. Ten koste van andere kwa liteitsboeken die - pech - geen griffel hebben gekregen, maar ook goed zijn. Daarom een wil lekeurige greep uit de produk- tie van de laatste tijd? Voor jonge kinderen: Fijn naar school (Dolf Verroen, uitg Leopold, f 18,50). Dagelijkse belevenissen van een zestal kin deren. Uitstekend voor begin nende lezers. Moet je horen met je oren (Krom hout en Weve, uitg. Querido, f 15,-). De 5-jarige Merel en haar speelgoedhond Alexander spe len de hoofdrol in dit spranke lende boekje. Voor oudere kinderen: De GVR (Roald Dahl, uitg. Fon- tein) Humoristisch verhaal vol taalvondsten over een goeiige reus en een klein meisje. Fraai geïllustreerd. De dieren van het Duitenbos (Co lin Dann, uitg. Querido, f25,-) De dieren uit het Duitenbos moeten vluchten omdat hun bos wordt platgewalst. Maar waar heen? Het walvismeer (Midas Dekkers, uitg. Meulenhoff, f 14,50) Span nend verhaal over twee jongens die een walvis redden met be hulp van Greenpeace. Zullen we deze dan maar houden? (Kromhout en Weve, uitg. Sja- loom, f 14,50). Humoristisch ge tekend en geschreven verhaal over Liesje en Lodewijk van Pech tot Puffelen die hun ou ders willen ruilen. Westmark (Lloyd Alexander, uitg. Westfriesland, f 19,50). Fantasie vol en avontuurlijk verhaal over een koninkrijk waar zich duistere zaken afspelen. Tienerboeken: Hasse Simonsdochter (Thea Beek man, uitg. Lemniscaat). Nieuw boek over een vrijgevochten meisje rond 1500. Spannend en ontroerend verhaal. De kloof (Jan Terlouw, uitg. Lem niscaat). Ook dit boek is net nieuw. Terlouw vertelt over een land dat door een kloof in twee ën wordt gedeeld. Er is geen brug, en boze machten stellen alles in het werk om dit zo te houden. Een verhaal voor puz zelaars. Voor moeilijke lezers: Speciaal aangepaste, spannende verhalen voor oudere kinderen die niet goed kunnen lezen. De Wenteltrapreeks (uitg. Wolters Noordhoff) is de meest uitge breide. Ook bruikbaar de Streepjesboeken van uitg. Ploegsma, de Leeslift-serie van Omniboek, de Zoeklicht-serie van Zwijsen en de serie voor do ve kinderen van uitg. Leopold. Goedkope boeken Een nieuwe rage onder kinder boekenuitgevers: goedkope boe ken. Vier uitgevers hebben zich er tot nu toe aan gewaagd: Cice ro-reeks (Westfriesland), Junior- pockets (uitg. Unieboek), en goedkope series bij uitg. Leo pold en Querido. Goede boeken in pocketvorm, geprijsd tussen de 7 en 10 gulden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23