m De bavianenkoning Hier ben ik dan Sara en de deur Voor niks gaat de zon op Wat te beleven in die dagen? GRIFFEL Ronja de roversdochter MET DE GRIFFEL! BEKROOND METEEN ZILVEREN BEKROOND WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 Anton Quintana beentje of niet, hij blijft een mens, geen baviaan. Morengó- roe zal zich, net als bij de apen, moeten aanpassen om zijn plaats onder de mensen te vin den. Dit thema wordt op een over tuigende manier uitgewerkt. De langzame vereenzelviging van Morengéroe met de bavia nen wordt geloofwaardig en natuurgetrouw beschreven. Dieren, zoals de luipaard en eenhoorn, spelen op beslissen de momenten een symbolische rol. 'De bavianenkoning' is een prachtig verhaal om te lezen, maar niet gemakkelijk. Span nende gedeelten vol actie wor den vaak afgewisseld met overpeinzingen van Morengé roe of beschrijvingen van het dagelijkse leven. Bovendien is het een gemis dat een verkla rende woordenlijst ontbreekt. 'De bavianenkoning' staat voor kinderen vanaf 12 jaar, maar is ook voor volwassenen een fan tastisch boek, goed en mooi ge schreven. 'De bavianenkoning', Anton Quinta na, uitg. Van Goor, f 16,90. Varia PAGINA 21 (vanaf 12 jaar) dat van hem als apenleider ac tie wordt verwacht. Bovendien heeft de luipaard de Grijze ge dood, de wijze baviaan die in feite de troep apen aanvoerde, en de jongen altijd bescherm de. Nu de Grijze is gedood, komt Morgengóroes positie in gevaar. De luipaard moet hoe dan ook dood. Speer, mes, pijl en boog: de jongen heeft niets om te jagen. Hij besluit een groot vangnet te maken. Bij de bavianen stuit hij op onbegrip. Hun gedrag maakt dat de jon gen steeds meer een weerzin tegen de apen krijgt. Na het vangen van het dier zal Moren géroe de bavianen verlaten, te rug naar de mensen. Want daar hoort hij ondanks alles thuis. 'De bavianenkoning' is een in drukwekkend, aangrijpend verhaal. Haarfijn tekent Quintana het karakter van Mo rengéroe. De jongen wil graag ergens bijhoren, maar ervaart dat de mensen hem niet moe ten. Door zijn hooghartige hou ding doet hij alsof het hem niets kan schelen. Zijn bittere ervaringen maken dat hij zich zelf en zijn omgeving met zelf spot bekijkt. Morengéroe heeft de mensen door, maar ook zichzelf. Door af te dalen naar het niveau van de bavianen, ontdekt de jongen dat hij zijn mens-zijn niet kan loochenen. Buiten- Ver boven de overige bekroonde boeken uit steekt het met de gouden griffel onderscheiden 'De bavianenkoning' van An ton Quintana. Een bijzonder verhaal, met een origineel ge geven dat bekwaam is uitge werkt. 'De bavianenkoning' speelt zich af in de hooglanden van Cen- traal-Afrika. Hoofdpersoon is Morengéroe, kind van een Massai-herder en een Kikoe- joe-boerin. Door zijn gemeng de bloed hoort hij nergens thuis: de Massai zijn jagers, de Kikoejoe veehouders. Moren géroe leeft bij de Kikoejoe, dié het liefst doen alsof hij niet be staat. Maar van zijn vader heeft Morengéroe een koppige trots geërfd: hij stelt zich hooghartig op en bekijkt zijn stamgenoten met geamuseerd leedvermaak, waarbij hij zichzelf ook niet spaart. In een dronken bui doodt Moren géroe een stamgenoot. Hij wordt verbannen en zwerft rond in de wildernis. Daar stuit hij op een troep bavianen. In een dwaas man-tot-man ge vecht met de apenleider weet hij het dier te doden, maar komt er zelf ook niet best van af. Hij raakt gedeeltelijk ver lamd. Langzaam zakt de jon gen af tot een dierlijk niveau. Hij leert bij gebrek aan beter slakken, torren en wormen eten. Nauwkeurig bestudeert hij het groepsgedrag van de ba vianen en neemt geleidelijk" aan hun gewoonten en gedrag over. Half kreupel scharrelt Morengéroe rond tussen de apen en wordt een soortge noot. Hij ontdekt dat hij als lei der wordt beschouwd, omdat de oude apenkoning door hem is gedood. Maar de jongen be seft goed dat hij slechts een schijnkoning is: er zijn andere apen, de Grijze bijvoorbeeld, die in werkelijkheid de dienst uitmaken. Toch wordt hij geac cepteerd. De verdierlijking gaat steeds ver der. Woorden verliezen hun be tekenis en Morengéroe gaat de taal van de bavianen gebrui ken. Allerlei sluimerende in stincten komen boven. Maar Morengéroe blijft een mens. Er zijn momenten waarop hij be seft hoe dwaas de situatie is. Het rustige leventje van de apen wordt ruw verstoord door de nachtelijke roofpartijen van een luipaard. Morengéroe weet Wat is er te beleven tijdens de Kinderboekenweek van 5 tot en met 15 okto ber? Wie iets wil doen kan te recht in bibliotheken en boekhandels. De meeste organiseren allerlei acti viteiten. Kleurwedstrij- den, puzzel tochten, prijs vragen enz. In de hal van het Centraal Station van Den Haag wordt het weekend van 8 en 9 oktober weer een kinderboekenmarkt ge houden. Een groot aantal uitgevers, schrijvers en tekenaars is aanwezig om hun werk te laten zien en erover te vertel len. Speciaal voor deze Kin derboekenweek is een jeugdmusical geschre ven: "Wordt er in de ruim te ook gelezen?'. De KRO- televisie zendt de musi cal woensdagmiddag 19 oktober uit. (3-5 jaar) 'Sara en de deur'is een prenten boekje voor jonge kinderen (3- 5 jaar) dat voortreffelijk in el kaar steekt. De illustraties la ten zien hoe peuter Sara door de geopende voordeur naar binnen stapt en zelf de deur weer dicht duwt. Per ongeluk komt haar jas tussen de deur klem te zitten. Wat nu? Nie mand is thuis om haar te hel pen en Sara zelf is nog te klein om de deurknop te kunnen pakken. Daarom moet het meisje zelf een oplossing zien te vinden. Inhoud en vormgeving zijn goed op jonge kinderen afgestemd. De situatie waarin Sara be landt kunnen peuters zich goed voorstellen en zal hen aanspreken. Bovendien is dit een van de weinige boeken waarin de illustraties volledig zijn aangepast aan de ooghoog te waarop een peuter zijn om geving bekijkt. Alles is gete kend vanuit een lager perspec tief dan gewoonlijk. Het boekje wordt gemaakt door de tekeningen, die de tekst ei genlijk overbodig maken. De voortreffelijke illustraties beel den een heel scala van emoties uit: teleurstelling, woede, ver driet. Dat maakt de loop van het verhaal zo glashelder dat een kind het verhaal zelf kan volgen of vertellen aan de hand van de plaatjes. Alleen: is de kat niet wat erg groot uitgeval len vergeleken met Sara? De Kinderboekenweek is weer ,j ■-■■■ Marifot Klotóa»è«tóke? .teè3»reekt de meeste bekroonde boeken, Ce es aa Hoore neemt er één voor jsijn rekening. Hierboven wordt begonnen met het enige uitgereikte goud teen gouden penseel wetd niet toegekend), onder op deze pragma en op do volgende komt het zilver aan Dó waarde, die aan de bekronin gen moet worden gehecht, kor.it op de derde pagina aan enige leden van de griffeljury. 'Ronja de roversdochter', ge schreven door Astrid Lindg- ren, is een mengeling van fan tasie en werkelijkheid. Een roversgeschiedenis met als hoofdpersonen twee kinderen: Ronja en Birk. Hun vaders, de roverhoofdmannen Mattis en Borka, zijn gezworen vijanden en ontlopen elkaar zo veel mo gelijk. In het geheim raken Borka's zoon Birk en Mattis' dochter Ronja bevriend, nadat ze elkaar het leven hebben ge red. Daarom geeft Ronja zich, wanneer haar vader Birk ge- In 'Voor niks gaat de zon op' zet Els Pelgrom de klok zo'n 100 jaar terug in de tijd. De 11-jari- ge Fine, een eenvoudig platte landsmeisje, gaat in dienst bij een rijk doktersgezin in de stad. Haar vader is ziek en de rest van het gezin moet werken om de hongerige magen te vul len. In het doktershuis valt Fine van de ene verbazing in de andere: de mooie inrichting, het lekke re, overvloedige eten, maar ook de afstandelijke en zelfs neerbuigende houding van de dokter en zijn vrouw. Haar mooie naam Fine wordt door de doktersvrouw omgedoopt tot Mina. 'Dat past beter bij je'. In het koetshuis woont de wees jongen Engel, dokters manusje van alles. Hij wordt als een voetveeg behandeld. Het paard van de dokter wordt nog beter verzorgd. Engel is welkom ge zelschap voor de eenzame Fi ne, want aan de oude dienst meid Geesje heeft ze niet zo veel. Totdat Engel na een ruzie met de dokter opeens ver dwijnt, want tegenspraak duldt het doktersechtpaar niet. Geesje geeft Fine de raad hun mevrouw in alles te gehoorza men. Maar als de dokters vrouw het meisje voor een on? ADVERTENTIE BOEKHANDEL DE KLER Alle op deze pagina bespro ken boeken zijn bij ons direkt leverbaar, óf via onze TERMI NAL te bestellen en dan bin nen drie dagen verkrijgbaar. (vanaf 9 jaar) benullig karweitje laat opdra ven, kan ze zich niet langer in houden. Uiteraard wordt Fine ontslagen en op straat gezet. Het meisje wil echter niet met lege han den bij haar ouders aankomen. Van haar zelf verdiende geld koopt Fine een klein varkentje. Bovendien haalt ze Engel over met haar mee te gaan. Dan kan hij als boerenknecht de kost verdienen. 'Voor niks gaat de zon op' is een fraaie zedenschets van het le ven rond 1880. Een miniatuur- schets van hoe men toen leefde en dacht in bepaalde kringen: de gewoonten, het standsver schil, de minachting van de rij ken voor mensen van eenvou dige kom af (zeker van het plat teland). Een van de sterke pun ten van haar verhaal zijn de veelzeggende details. De knecht die in de regen moet blijven staan, terwijl het paard wordt toegedekt met een de ken. De doktersvrouw die met witte handschoenen aan con troleert of de schilderijen en de deuren aan de bovenkant zijn schoongemaakt en een rijks daalder onder het matras ver stopt om Fine te testen op haar eerlijkheid. Pelgrom is in staat met weinig woorden een gevoel neer te zetten, sfeer te creëren of een situatie aan te geven. Haar ka raktertekening blijft aan de op pervlakkige kant. Soms schrijft Pelgrom onlogische zinnen. ('Aan weerszijden van het pad lagen witte keien. Daarbinnen sloegen de hon den aan'.) Maar het is knap wat de schrijfster in een boekje van krap 70 bladzijden heeft weten te bereiken. Voor kinderen vanaf 9 jaar. 'Voor niks gaat de ion op', Els Pel grom, ill. Margriet Heymans, uitg. Zwijsen). Het plattelandsmeisje Fine vangen neemt, vrijwillig over aan Borka, om haar vriend te redden. Mattis is woedend over het verraad van zijn oog appel. 'Ik heb geen dochter meer', roept hij uit. Het gezeur van hun vaders zat, besluiten de kinderen er van door te gaan. In het bos maken ze een grot bewoonbaar en houden zich met jagen en vis sen in leven. Maar echt geluk kig voelt Ronja zich niet. De ruzie met haar vader zit het meisje dwars. Ook de stoere roverhoofdman valt het verlies van zijn enige kind bijzonder zwaar. Dat doet hem dan ook besluiten zich met zijn tegen stander te verzoenen om zo zijn dochter terug te winnen. Een verschrikkelijk tweege vecht moet uitwijzen wie de uiteindelijke leider van de twee roversbenden wordt. Al is het verhaal op een fantasie volle manier uitgewerkt, het gegeven is heel reëel: Ronja moet kiezen tussen haar vader en haar vriend, en vader Mattis moet zijn trots opzij zetten, wil hij zijn dochter terug winnen. Een verhaal van liefde, haat en vriendschap gevat in een fanta sievol kader. De aantrekkings kracht van 'Ronja de rovers dochter' ligt in de combinatie van fantasie, realiteit en humor die het verhaal, ondanks de psychologische diepgang, vro lijk en luchtig houden. Lindgrens beste boek is het niet. 'Ronja' haalt niet het niveau van bijvoorbeeld 'De gebroe- ders Leeuwenhart'. Blijkbaar waren er dit jaar weinig betere (vanaf 9 jaar) boeken die de toe'ts der kritiek van de griffeljury konden doorstaan. Voor kinderen van af 9 jaar een boek dat vlot leest, uitstekend vertaald door Rita Tornqvist en rijkelijk geillu- streerd door Hon Wikland. Astrid Lindgren De roversdochter Ronja (vanaf 9 jaar) Henk Barnard behoort zo langza merhand tot de Nederlandse auteurs die hun boeken gere geld bekroond zien. In het verleden heeft Barnard al en kele griffels gewonnen, waar onder een gouden. Dit jaar is de schrijver de Staatsprijs voor Kinder en Jeugdliteratuur toe gekend en zijn meest recente boek 'Hier ben ik dan' is be kroond met een zilveren grif fel. Het zijn waarderingen voor de oprechte moeite die Bar nard zich getroost om door middel van zijn boeken be langstelling en begrip op te wekken voor culturele minder heden zoals Surinamers, Ma rokkanen en Turken. 'Hier ben ik £an' is een avontuur lijk verhaal over de 11-jarige Turkse jongen Aydin. Zijn fa milie woont in Rotterdam, maar Aydins vader heeft de jongen teruggestuurd naar Turkije. Daar wordt Aydin op een internaat orde en tucht bij gebracht, want de Nederlandse scholen zijn volgens zijn vader veel te vrij. Wanneer een Rotterdamse vrachtwagenchauffeur in Ay dins dorp strandt met zijn wa gen, wordt de heimwee de jon gen te machtig. Hij verstopt zich in de vrachtwagen om zo mee te kunnen rijden naar Ne derland. Pas in Bulgarije wordt Aydin door de woeden de chauffeur Nico ontdekt. Ni co staat voor een moeilijke be slissing: hij moet vier grenzen over waar de politie en de douane knap lastig kunnen zijn. Tot overmaat van ramp heeft Aydin zijn paspoort ver geten. Toch besluit Nico de jongen mee te smokkelen: het begin van een avontuurlijke tocht dwars door Europa (een kaartje met de reisroute staat voor- en achterin het boek). Tijdens de lange reis wordt heel wat tus sen Nico en Aydin afgepraat. Nico begrijpt niet veel van de Turken. Aydin probeert het een en ander uit te leggen. Dat is de opzet van het boek:-meer begrip bijbrengen voor de ei gen zeden en gewoonten van de Turken en hun problemen, niet alleen in Nederland, maar ook in hun eigen land. Deze boodschap zit verpakt in een onderhoudend en spannend verhaal. Is dit boek een zilve ren griffel waard? Ja en nee. Barnard schrijft om kinderen be wust te maken van de wereld om hen heen. Zijn boeken zijn vol engagement, modieus wel licht, maar wèl eerlijk ge meend. Barnard is een gewe tensvol auteur die schrijft van uit een innerlijke betrokken heid met de problematiek die hij aansnijdt. Maar hoe hij zich ook inzet: Barnard blijft een buitenstaander die - dat kan niet anders - vanuit een andere positie over Turken schrijft dan een Turk zelf zou doen. En dat geeft de lezer het nadruk kelijke gevoel dat een bood schap wordt uitgedragen en hem iets wordt geleerd. Waar bij Barnard meer aandacht heeft voor de inhoud dan voor de vorm. 'Hier ben ik dan': een spannend boek, maar geen literaire top per. Een griffel waard? Als de inzet van een auteur een crite rium is voor een griffel: ja. Maar gelet op de literaire kwa liteiten van 'Hier ben ik dan' ga ik twijfelen. Een verhaal voor kinderen vanaf 9 jaar met weinig beschrijven de gedeelten, veel vlotte dialo gen en toegankelijk taalge bruik. Rietje Venema, de vrouw van Barnard, heeft het boek geïllustreerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21