Tweekampen gaan definitief door FNV wil betere lastenverdeling Alphense Boys in halve finale Koopmans contra Amerikaan Jones Russische wapens gemaakt met westerse technologie Na "koerswijziging" Sowjets... Dure benen Ierse selectie SVLV wint Blessuregolf bij LFC Swier trekt zich terug Nederlaag van Forest Alternatief plan aangepast Geen reactie Marcos op uitstel bezoek Reagan 'Haagse regio door beleid zwaar de dupe' Brug Kampen Amerikaanse onderminister Perle: Nieuwe bezoldiging provinciepersoneel Schots verbod van jacht op zeehonden WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 MANILLA (Reuter) - De halve fi nales van het kandidatentoer nooi schaken zullen alsnog wor den gespeeld. Dat heeft de voor zitter van de internationale ZARAGOZA (EFE) - Jorge Valda- no, de Argentijnse spits van Real Zaragoza, heeft zijn benen laten verzekeren voor 50.000 dollar (ongeveer anderhalve ton). Hij moet daarvoor een premie van 7.000 dollar (ruim 20.000 gulden) betalen. Het contract van Valda- no, die in trek is bij Atletico Ma drid, AC Milan en AS Roma, loopt 30 juni volgend jaar af. DUBLIN (AFP) - De Ierse bonds coach Eoin Hand heeft achttien spelers geselecteerd voor de in terlandwedstrijd Ierland-Neder- land, voor groep zeven van het toernooi om het Europees kam pioenschap, die 12 oktober in het stadion in Dalymount Park in Dublin wordt gespeeld. De selec tie ziet er als volgt uit: McDonagh (Notts County), Bonner (Celtic), Moran (Manchester Uni ted), Devine (Norwich), O'Regan (Brighton), O'Leary (Arsenal), Lawrenson (Liverpool), Hughton (Tottenham), Daly (Coventry), Grealish (Brighton), Waddock (Queens Park Rangers), Brady (Sampdoria), Sheedy (Everton), Robinson (Liverpool), Stapleton (Manchester United), Walsh (Op orto), O'Callaghan (Ipswich) en Galvin. (Tottenham). LEIDEN - SVLV heeft gisteravond in een oefenwedstijd met 3-5 ge wonnen van het Haagse Archi pel. De Voorschotense goals wer den gescoord door Mart van der Valk (2), Peter Tegelaar en Rob Lamboo. Eén Hagenaar schoot in eigen doel. schaakfederatie (FIDE) Campo- manes gisteren aan het congres in Manilla bekendgemaakt. "Ik bekijk de mogelijkheden orn de matches alsnog op de kortst mo gelijke termijn te laten plaatsvin den", aldus Campomanes. De halve finales Kasparov-Kortsj- noi en Smyslov-Ribli zouden oorspronkelijk deze zomer zijn gespeeld, maar werden door de Sowjet-schakers geboycot, om dat de FIDE-voorzitter op eigen houtje Pasadena (Californië) en Abu Dhabi (Dubai) als plaats van handeling aanwees. De Sowjet- Unie vond Pasadena te onveilig voor Kasparov en Abu Dhabi te warm voor Smyslov. Het gevolg daarvan was dat Campomanes de respectieve tegenstanders Kortsjnoi en Ribli tot winnaar uitriep. Die beslissing is teruggedraaid na "een koerswijziging" van de Sowjet-Unie. Het protest tegen de beslissing van Campomanes werd ingetrokken. Plotseling heette het dat de voorzitter zijn bevoegdheden niet te buiten was gegaan en dat de "polemiek", die was ontstaan, werd betreurd. Tij dens het congres op de Philippij- nen las Campomanes het schrif telijk excuus van de voorzitter van de schaakbond van de Sow jet-Unie, Vitali Sevastiano, voor. De halve finales van het kandida tentoernooi vormen de voorlaat ste stap op weg naar de status van uitdager van wereldkam pioen Anatoli Karpov. Organisatie Minimaal vijf landen zullen zich vandaag in Manilla kandidaat stellen voor de organisatie van de halve finales van het kandida tentoernooi. Naast Nederland LEIDEN - Alphense Boys heeft zich gisteravond als vier de en laatste deelnemer geplaatst voor de eindronden van het Zilveren Molentoernooi. De Alphense tweede klasser liet het organiserende LFC met 3-1 achter zich en komt derhalve met Rijnsburgse Boys, RCL en Rooden- burg in aanmerking voor een plaats in de halve finale, die in het voorjaar van '84 wordt afgewerkt. Er viel niets op de overwinning van Alphense Boys af te dingen, al kreeg de zege pas in het laatste kwartier gestalte. Viktor Kortsjnoi moet alsnog achter het bord plaatsnemen. Zijn ex- landgenoot Kasparov is de tegenstander. (Foto ANP) DEN HAAG (ANP) Rudi Koopmans, de Europese kampioen in het halfzwaargewicht, en zijn officiële uitdager Alex Blanchard zullen maandag 17 oktober in het congresgebouw in Den Haag bij internatio nale bokswedstrijden in de ring komen. Voor Koopmans is de partij over tien ronden tegen de 26-jarige uit Mil waukee afkomstige Amerikaan Gary Jones een voorbereiding op het gevecht tegen de Fransman Rufino Angulo, dat op 21 november in Parijs wordt gehouden en waarbij Koopmans zijn Europese titel vrij willig op het spel zet. Wanneer Koopmans zijn titel behoudt komt het waarschijnlijk half januari tot een tweede confrontatie tussen hem en Blanchard. Op 15 november 1982 stonden Koopmans en Blanchard in een uitver kocht sportpaleis Ahoy voor het eerst tegenover elkaar in een gevecht om de Europese titel. Koopmans zegevierde toen door interventie van de Engelse scheidsrechter Doyle in de achtste ronde. Blanchard, die Benelux-kampioen in het halfzwaargewicht is, ontmoet in Den Haag de Amerikaan James Churm uit Chicago in een partij over acht ronden. Bij de wedstrijden in Den Haag staan nog drie profpartijen op het pro gramma. Zwaargewicht André van den Oetelaar (Schijndel) bokst over zes ronden tegen de in België wonende Joegoslaaf Nedza Memeti. De middengewichten Henk van der Tak (Den Haag) en John van Elteren (Stein) komen over zes ronden uit tegen respectievelijk Mohammed Bouziani (Mar) en Marco Guiliani (Ita). (Rotterdam) zijn dat Venezuela, Engeland, Oostenrijk en Joego slavië. De verwachting is dat de Verenig de Staten zich op het laatste mo ment nog bij dit vijftal voegt. De Amerikanen hebben bij de FIDE een officiële aanbieding ingele verd voor de tweekamp tussen Kortsjnoi en Ribli, tot voor kort de finale van het kandidatentoer nooi. Nu de zaak is terugge draaid en de halve finales tussen Kortsjnoi en Kasparov enerzijds en Ribli en Smyslov anderzijds toch gehouden worden, zal de Verenigde Staten vermoedelijk met een nieuwe aanbieding ko- Zeker is wel, dat beide matches in één plaats gehouden zullen wor den. Nederland wordt in Manilla vertegenwoordigd door Lex Jongsma en Ineke Bakker. Jongsma taxeert de vooruitzich ten als onduidelijk. "Er wordt druk gelobbied. Er zijn additio nele voorwaarden gesteld die de zaak er niet gemakkelijker op maken. Ik denk, dat Rotterdam er niet al te vast op moet reke nen, dat het de tweekampen toe gewezen krijgt". Vandaag zullen de betrokken par tijen hun aanbieding openbaar maken aan de algemene vergade ring. Volgens de agenda wordt vrijdag de definitieve beslissing genomen. Jongsma: "Wij zullen een voorstel indienen de beslis sing vanavond al te nemen, aan gezien dit punt de enige belang rijke kwestie op de agenda is. Campomanes schijnt er niet veel voor te voelen en de kwestie toch op vrijdag te willen houden, dus of ons voorstel veel kans maakt, lijkt op zijn minst dubieus". DEN HAAG (ANP) - Patrick Swier heeft zich teruggetrok ken voor de nationale tafel tennisploeg. Swier, speler van Scylla, heeft als reden opgegeven dat hij er niet voor voelt met de broers Jaap en Ron van Spanje in één team te spelen. Onlangs ontstonden er tijdens de competitiewedstrijd tus sen De Veluwe en Scylla pro blemen tussen Swier en de Van Spanjes. Nederland speelt volgende week voor de Europese competitie een wedstrijd tegen Spanje. De sportcommissie van de Ne derlandse Tafel Tennis Bond is een onderzoek naar de af faire begonnen. Hoewel het schot op de paal van Peter van der Broek (tiende mi nuut) en de kort daarna door Nick Verwoerd binnen gescho ten openingstreffer veel goeds beloofden, lag de amusements waarde van het vierde ZM-duel erg laag. Alphense Boys hield er het gestroomlijnde breedte-spel letje achterin op na, zorgvuldig zoekend naar de juiste mogelijk heid om diep te gaan. LFC slaag de er niet in die opzet te versto ren. Trainer Cees Vermeulen ex perimenteerde met drie spelers uit het reserve-team op de plaat sen van Te Hennepe, Van der Wal (beiden geblesseerd) en Nag- tegeller, die drie competitie duels schorsing moet uitzitten. De Leidenaars hadden alle aan dacht nodig om de dekking van de roulerende en opkomende Al- phenaren correct uit te voeren. Na ruim een half uur leek LFC compleet te worden overspeeld, maar Alphense Boys drukte niet door, waardoor de eerste helft ging voorbij ging zonder enige uitgesproken kans of gevaarlijke situaties voor beide doelen. Na rust was het nog minder, omdat bij de bezoekers Frank Bakker zich nauwelijks meer liet zien. De middenvelder spaarde zich in verband met een knieblessure, verschillende van zijn wegens kwetsuren ingezwachtelde ploeggenoten deden het al even voorzichtig aan. Nadat doelman Arie Tollenaar tweemaal alert diende te reageren op pogingen uit de tweede lijn van Jan Crom- wijk, vervanger op het midden veld van Nagtegeller, werd de goalie in de 16de minuut van de tweede helft gepasseerd door een rake knal van Sjaak Rietber gen. M'et de 1-1 werd even de schijn bewaarheid, dat LFC zich goed staande kon houden. Tot veel meer daden kwamen de Ka naries echter niet meer. In de 30ste minuut moesten zij zich overgeven, nadat Ton van der Laan een voorzet van Nick Ver woerd had kunnen verzilveren. Bakker verdween naar de kant voor junior Peter Gerse en ook Cees Vermeulen experimenteer de nog verder met een dubbele wissel. Op het spelverloop had dat allemaal geen enkele invloed meer. Nadat Nick Verwoerd al een zeer riante kans op 3-1 had laten liggen, mikte hij in de laat ste minuut nog wel een keer raak. Deel 2 volgt in maart. GERARD HAVERKAMP LONDEN (ANP) Nottingham Forest heeft gisteravond in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Engelse leaguebeker tegen de derde divisieclub Wimbledon met 0-2 verloren. De tegenstan der van PSV in de tweede ronde van het toernooi om de UEFAbe- ker krijgt nog een kans de zaken in het tweede duel op eigen veld recht te trekken. Naast Nottingham Forest verloren nog vier eerste divisieclubs van lager gerangschikte tegenstan ders. Dat waren Wolverhampton Wanderers (2-3 tegen Preston), West Bromwich Albion (0-3 te gen Millwall), Southampton (0-2 tegen Carlisle) en Watford (1-2 te gen Huddersfield). DEN HAAG (GPD) - De FNV wijst de door het kabinet voorge stelde lastenverdeling in 1984 van de hand. Volgens de FNV moeten volgend jaar de hoogste inkomens het meest inleveren. Door af te zien van de korting van 3,5 procent op ambtenaren-"1 salarissen, uitkeringen en het mi nimumloon kunnen de laagste inkomens vrijwel op peil blijven. De vakvereniging doet deze voor stellen in een brief aan de Twee de Kamer. De FNV wijst ook de kabinetsplannen voor invoering van schoolgeld van de hand. Ver der moet het kabinet afzien van de voorgestelde verhoging van de aardgasprijs met drie cent. De huurverhoging zou in 1984 moe ten worden gehalveerd. Ook heeft de vakbond haar eigen 'Urgentieprogramma' (de alter natieve miljoenennota) veran derd. Doordat duidelijk is gewor den welke voornemens het kabi net heeft, moet ook het FNV-pro- gramma worden aangepast, al- MANILLA/WASHINGTON/JA KARTA (UPI) - De regering van de Filippijnen heeft tot dusver niet gereageerd op het besluit van de Amerikaanse president zijn reis naar dit land uit te stel len. De woordvoerder van het Witte Huis bevestigde dat de onrust op de Filippijnen en de veiligheid van Reagan bij de beslissing een rol hebben gespeeld. DEN HAAG (ANP) - "Het rege ringsbeleid voor de collectieve sector zal nergens zo hard aanko men als in de Haagse regio. De bezuinigingen, de jaarlijkse ver kleining van het ambtenarenap paraat met 2 procent, de decen tralisatie en de achterhaalde spreiding van rijksdiensten zul len voor de regio een groot ver lies van arbeidsplaatsen en eco nomische bedrijvigheid met zich meebrengen". Dit stelt het Regionaal Econo misch Overleg (REO), een over legorgaan van provincie, ge meente, gewest, arbeidsbureau en kamer van koophandel in Den Haag. Gisteren werd de brief openbaar gemaakt die de Filippijnse presi dent Marcos op 29 september aan Reagan schreef. Hierin zegt de Filippijnse president er be grip voor te hebben als Reagan zijn reis zou opschorten gezien de "traumatische ervaring" van maart 1981 en de bezorgdheid van zijn vrouw Nancy. Bij een aanslag op zijn persoon werd Reagan in maart 1981 door een kogel in zijn linkerlong getroffen toen een 25-jarige jongeman op hem schoot. Reagan zou op 2 november naar Azië vertrekken en als eerste land de Filippijnen aandoen, waarna Indonesië, Thailand, Ja pan en Zuid-Korea op het reis schema stonden. Het bezoek aan de laatste twee landen zal waar schijnlijk wel doorgaan, zij het wat later dan de bedoeling was. Oppositieleiders op de Filippijnen toonden zich verheugd over Rea- gans beslissing. Volgens hen be tekent het uitstel een "enorm ge zichtsverlies" voor het regime. Zij voegden er echter aan toe dat het nog niet inhoudt dat Marcos de steun van de Verenigde Sta ten heeft verloren. Sinds de moord op oppositieleider Benigno Aquino, afgelopen au gustus, waardoor op de Filippij nen een golf van geweld en pro test tegen het regime is losgebar sten, stond Reagan onder sterke druk van het Amerikaanse Con gres om zijn bezoek aan het land af te gelasten of uit te stellen. dus voorzitter Wim Kok gisteren. Daarbij komt de FNV met een be lastingplan dat leidt tot een ster kere verlaging van de laagste be lastingtarieven dan het kabinet wil en een sterkere verhoging van de hogere schijven. Ook wil de FNV de premievrije voet in de wao ongemoeid laten en niet ver lagen tot f91 per dag. In tegenstelling tot het oorspron kelijke Urgentieprogramma stelt nu ook de FNV voor om bepaal de accijnzen enigszins te verho gen. Maar deze verhoging gaat minder ver dan de plannen van het kabinet (f300 miljoen tegen f 490 miljoen). Om het resterende financiële gat in de plannen te dichten, denkt de FNV aan het alsnog doorzetten van belasting heffing op de meer-opbrengsten van het aardgas. Nadat al eerder premier Lubbers had laten weten dat elke groei van het overheidstekort als ge volg van het FNV-plan onaan vaardbaar was, herhaalde minis ter De Koning (sociale zaken) de ze uitspraak maandagavond. De bewindsman wees er daarbij op dat het FNV-plan uitging van het beginsel 'vandaag kopen, mor gen betalen'. „Nadat de kortston dige gunstige effecten van de vergroting van het financierings tekort zijn uitgewerkt, blijven we dan ook zitten met een kater," al dus De Koning in Zwolle. Kok verweet de bewindslieden in het openbaar met modder te gooien naar het FNV-plan. Daar bij gaat de regering in het geheel niet in op de inhoud van het voorstel. Voorts neemt het kabi net geen enkel initiatief om een gesprek over het Urgentieplan te KAMPEN (ANP) Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren de nieuwe IJssel- brug bij Kampen officieel voor het verkeer opengesteld. De zo geheten tuibrug is driekwart ki lometer lang en heeft met inbe grip van de op- en afritten 50 mil joen gulden gekost. Vooral Kampen heeft groot belang bij de nieuwe vaste oeververbin ding, omdat deze de IJsselstad moet verlossen van de verkeers problemen rond de uit 1874 date rende ijzeren stadsbrug. Al 25 jaar geleden heeft Kampen officieel toestemming gekregen voor de aanleg van de nieuwe brug. Dat de uitvoering van het plan zo lang op zich heeft laten wachten kwam door het touw trekken over de financiering en het gekissebis over de plaats van de oeververbinding. (Foto Anefo) DEN HAAG (GPD) - De westerse landen zouden flink op hun de fensie-uitgaven kunnen bespa ren, als ze de uitvoer van moder ne technieken naar de Sowjet- Unie staakten. De Amerikaanse onderminister Richard Perle (de fensie) zei dit gisteren in Den Haag, waar hij in de Noord-At lantische Assemblée 200 parle mentariërs uit alle NAVO-landen toesprak. Volgens Perle zijn er zeker 150 Russische wapensystemen waar in westerse technologie is toege past. De SS-20-raket, die op Westeuropese doelen staat ge richt, is er een voorbeeld van. De Amerikaan zei op een persconfe rentie dat een legertje van 20.000 Russische specialisten bezig is met het vergaren van westerse technieken en kennis. Daarbij wordt niet alleen legaal te werk gegaan, maar ook door middel van spionage komt Mos kou aan de begeerde weten schap, aldus Perle. „Het is onmo gelijk te schatten hoeveel miljar den dollars zij daardoor bespa- DEN HAAG (GPD) - Het salaris van personeel in dienst van de provincie moet worden afgestemd op het bij de rijksoverheid geldende stelsel. De provin cies krijgen daarvoor vier jaar de tijd. Uiterlijk 1 ja nuari 1988 moet het provinciaal personeel zijn inge deeld in de 18 salarisschalen die ook het rijk in het kader van de nieuwe Bezoldigingsbesluit Burgerlij ke Rijksambtenaren per 1 januari '84 hanteert. Die indeling moet gebeuren op basis van functiewaarde ring met inachtneming van de waarderingsverhou dingen zoals die in het algemeen bij het rijk gelden. Dit heeft minister Rietkerk (binnenlandse zaken) in een circulaire aan de provinciebesturen meege deeld. De minister onderstreept hiermee het belang van een gecoördineerd overheidspersoneelsbeleid. Voor het burgerpersoneel in rijksdienst wordt 1 janua ri volgend jaar een herzien bezoldigingsbesluit van kracht. Daarin zijn de rangsbenamingen vervallen, de 154 salarisschalen zijn teruggebracht tot 18 en zijn aard en niveau van de werkzaamheden bepa lend voor de hoogte van het salaris. Om dat laatste te garanderen, worden bij het rijk voor 1 januari 1988 alle functies opgenieuw gewaardeerd. De minister doet in de circulaire tevens een dringend beroep op de provincies om de zgn. uitlooprangen af te schaffen. ren aan research", zei hij. Perle wees er op, dat het ontwikkelen van antwoorden op de mede dank zij onze techniek ontwor pen Sowjet-wapens, het westen veel geld kost. Perle ging tijdens een personlëren- tie niet in op de inhoud van een NAVO-studie over de mogelijk heden om eenzijdig een groot aantal kernkoppen voor de korte afstand weg te doen. Eind deze maand worden de aanbevelingen van de studiegroep, waarvan hij voorzitter is, openbaar gemaakt. „Het is een compromis, geen land zal zich er volledig in her kennen", zei hij. De NAVO-Assemblée in Den Haag hecht veel waarde aan beperking van het arsenaal nucleaire slag veldwapens, om het vertrouwen van de publieke opinie in de NA- VO-politiek te herstellen. De Amerikaanse bewindman zei, dat hij er op vetrouwt dat Neder land haar verantwoordelijkheid zal nemen, als in Genève een ak koord over beperking van de kernraketten voor de middelan- ge afstand uitblijft. Dat betekent, dat regering en parlement hal verwege volgend jaar tot plaat sing van 48 kruisraketten zouden moeten besluiten. DEN HAAG (ANP) - De Schotse overheid zal voor taan geen vergunningen meer verstrekken voor het doden van jonge zeehonden bij de Orkney-eilanden. Sinds 1967 werden jaarlijks tus sen 1.200 en 2.000 jonge grijze zeehonden door de plaatselij ke bevolking uitgeroeid om dat men van mening was dat zeehonden schade aan de vis stand toebrachten. In 1978 lanceerde het Schotse departement van visserij zelfs het plan tot 1982 jaar lijks bijna 5.000 zeehonden te doden. Protestacties, onder meer van de milieu-organisa tie Greenpeace, leidden er toe dat het plan werd inge trokken in afwachting van de conclusie van een onderzoek dat zou worden ingesteld naar de gevolgen voor de vis stand van de aanwezigheid van zeehonden. Deze conclu sie is nog niet bekendge maakt, maar volgens het de partement is aangetoond dat het jaarlijks afschieten van zeehonden niet gepaard gaat met een verbetering van bij voorbeeld het zalmenbe stand. Volgens Greenpeace komt het doden van zeehonden uit be zorgdheid voor de visstand nog voor in IJsland, Noorwe gen, Canada en Ierland.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19