Gasselich ,geen tweede Lerby 5 ut Laatste kans voor olympisch elftal Wallaart neemt ontslag als coach Maradona hekelt scheidsrechters Oostenrijker wil rol van spelverdeler vervullen Wisseltruc met Van Dijk Derwall blijft bondscoach Geldrop toch naar Breda @QUf w -zMoté KNVB heeft geldschieter WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 LEIDEN (ANP) - Han Wallaart heeft gisteren ontslag genomen als coach van het Nederlands dames-basketbalteam. De Leidse gymnastiekleraar, die anderhalf jaar in deze functie werkzaam was, gaf als reden op, dat hij naar eigen indruk niet tot tevreden heid binnen het team functioneerde. Het contract van Wallaart liep af na de Europese titelstrijd in Hon garije, waar Nederland de achtste plaats bezette. "Ik kon mijn contract met twee jaar verlengen", aldus Wallaart, "Maar na eni ge overweging heb ik besloten ervan af te zien. Het werken met deze ploeg was lastiger dan ik had verwacht. Er bestond verschil van inzicht tussen de speelsters en mij over de speelwijze. Als je dan toch doorgaat, bestaat er grote kans op botsingen in de toe komst". Wallaart wil in de toekomst weer een herenteam gaan coachen. Op dit moment is hij "voor de lol" als trainer/speler verbonden aan de rayon eerste klasser Lisse. De aanwijzing van een opvolger voor Wallaart valt voorlopig niet te verwachten. Het damesteam zal in ieder geval niet deelnemen aan het pre-Olympisch kwalificatietoernooi, dat eind maart/be gin april op Cuba wordt gehouden. De Nederlandse basketbal- bond (NBB) ziet van de inschrijving af, omdat het Nederlands Olympisch Comité (NOC) niet bereid is de deelneming te subsi diëren. Het NOC meent, dat de basketbalsters geen reële kansen hebben zich voor de spelen te plaatsen. Een mening die door het NBB gedeeld wordt. Het eerstvolgende toernooi, waarop het damesteam in actie zal komen, wordt nu pas in september 1984 gehouden. Daarop zul len de dames zich moeten plaatsen voor de eindstrijd van het Europees kampioenschap. Blok: \Ve zijn niet kansloos ZEIST (GPD) - Het olympisch voetbalelftal vecht vanavond in Utrecht tegen Roemenië voor zijn laatste kans om in de race te blijven voor deelneming aan de Zomerspelen volgend jaar in Los Angeles. Dat volgens bondscoach Ger Blok „superzware karwei" moet worden opgeknapt door een ploeg waarin slechts drie spelers (Van Ede, Koever mans, Suvrijn) zijn overgebleven van het elftal dat eerder in april door de Roemenen kansloos met 3-0 werd verslagen. Han Wallaart: "Het werken met deze ploeg BARCELONA (Reuter) Diego Maradona heeft zich voor het eerst uitgesproken tegen het aan moedigen van geweld op de voetbalvelden door Spaanse sup porters en scheidsrechters. De lieveling van Barcelona, rond- hobbelend op krukken ten ge volge van de aanslag'door Atleti- co Bilbao's verdediger Andoni Goicoechea negen dagen gele den, sprak met verslaggevers in het ziekenhuis waar hij wordt be handeld voor de beschadiging aan enkelbot en banden. "In eerste instantie beschuldig ik niet de spelers, maar die ene man in het veld die gewelddadige ac ties weigert te zien. En iedereen weet wie ik daarmee bedoel", zei de 22-jarige Argentijn. "Geweld zal in het Spaanse voetbal blij ven bestaan, zolang de scheids rechters het met de mantel der liefde blijven bedekken". Maradona, die zeker vier maanden zal zijn uitgeschakeld, voegde er nog aan toe geschokt te zijn door de manier waarop boosdoener Goicoechea door zijn supporters is bejubeld. "Ik begrijp het pu bliek niet, dat geweld toejuicht. Als een van mijn teamgenoten ie mand bewusteloos zou trappen, zou ik echt niet in de rij staan hem als een held op de schou ders rond te dragen", uitte Mara dona zijn ongenoegen. Hij ver wees daarmee naar het onthaal, dat Goicoechea werd bereid bij diens vereniging. Maradona, die Barcelona een ver mogen kostte en vorig seizoen ook al enige tijd niet beschikbaar was wegens geelzucht, werd vo rige week geopereerd. Hij gaf toe in tranen te zijn uitgebarsten, toen hij zich de ernst en de gevol gen van zijn blessure realiseerde. "Toch vertrouw ik erop, dat ik geestelijk geen nadelige gevol gen zal ondervinden als ik over vier of vijf maanden eindelijk te rug ben. Voetbal is nu eenmaal mijn grote passie", liet de ster speler van Barcelona er nog op volgen. Maradona zei, dat hij Goicoechea, die een waarschuwing kreeg en later voor achttien wedstrijden werd geschorst, vergaf. Hij ver klaarde oprecht te geloven dat de verdediger van Bilbao hem niet onderuit had geschopt met de bedoeling hem maandenlang uit te schakelen. „Die nederlaag", erkende Ger Blok gisteravond grif, „ligt me nog al tijd ontzettend zwaar op de maag. Maar na het zien van de videobeelden, die ik de laatste weken diverse keren heb afge draaid, kan ik het falen van de ploeg van toen niet toeschrijven aan de spelers". De bondscoach stak daarbij min of meer de hand in eigen boezem, doordat hij in Rimnicu Vilsea een elftal for meerde dat met zes middenvel ders veel te onevenwichtig van samenstelling was. Door schade en schande wijs ge worden presenteerde Blok maandagavond gelijktijdig aan spelers en pers wel een voor het publiek herkenbare ploeg, waar in de elf gekozenen een zelfde positie innemen als bij de club. Opmerkelijk was echter dat de drie Spartanen in de selectie (Holverda, Van de Berg en Leng- keek) deze interland vanaf de re servebank zullen beginnen. „Het komt misschien wat vreemd over", wierp de bondscoach te gen, „dat ik niet voor Holverda heb gekozen maar voor De Wit Toegegeven, De Wit is momen teel niet in topvorm, maar voor mij stond die keuze al heel lang vast. In een aantal wedstrijden die ik van hem heb gezien heeft De Wit aangetoond een wedstrijd winnend te kunnen afsluiten". Even vanzelfsprekend voor Blok is de keuze van Broeken, die pas gisteravond laat in Zeist arriveer de. „In verhouding tot Houtman ligt het voor de hand dat ik voor hem heb gekozen". Dat Houtman ook door Rijvers is opgetrommeld voor de interland van volgende week woensdag in Dublin tegen de Ieren en daags na de interland tegen de Roeme nen alweer op Zeist wordt ver wacht, liet Blok om het even. „Dat is dan mooi voor die jon gen", opperde Blok luchthartig, daarmee nog eens ten overvloe de aangevend hoe gebrekkig de communicatie tussen beide bondscoaches verloopt. Duiventil Tussen neus en lippen door hekel- AMSTERDAM (GPD) - Voor Felix Gasselich is de interland vanavond in Gelsenkir- chen tegen West-Duitsland meer dan een poging om zich met het Oostenrijkse voet balelftal te kwalificeren voor de eindronden van het Europees kampioenschap vol gend jaar in Frankrijk. De 27-jarige middenvelder wil het duel ook aangrijpen om zijn kwaliteit te etaleren, die hij tot nu toe bij Ajax zo goed verborgen heeft weten te houden. Toen hij in juli door de Amster damse club werd aangetrokken werd hij vo9rgesteld als een „to venaar", maar afgezien van de grote verdwijntruc heeft Gasse lich nog weinig laten zien. De Oostenrijker maakte zich vaak onzichtbaar en werd dan ook in NICE (AFP) Oud-internatio naal Dick van Dijk is in Frankrijk het slachtoffer ge worden van een misver stand. De ond-speler van Ajax en Nice werd abusieve lijk door de Franse televisie ontmaskerd als het brein achter een grootscheepse handel in drugs. In Bretagne werd afgelopen donderdag tijdens een con trole een lading hasj en ma rihuana uit Panama onder schept. Later ontdekte men dat de drugshandel op touw gezet was door een zekere Dick van Dijk. Dat was voor de Franse televisie ten on rechte aanleiding verband te leggen met de oud-voet baller, die in Nice een make laardij in onroerend goed drijft. Hoewel de drugshan delaar inderdaad de naam Dick van Dijk blijkt te dra gen betreft bet echter niet de oud-voetballer. De onschuldige Van Dijk heeft inmiddels verklaard dat hij van de Franse TV-maat- schappij een schadevergoe ding zal eisen wegens aan tasting van zijn goede naam. zes van de elf officiële wedstrij den (inclusief de beide Europa cup-ontmoetingen tegen Olym- piakos Pireaus) voortijdig uit het veld gehaald. Alleen tegen Hel mond Sport heeft hij een be scheiden demonstratie gegeven van zijn talenten. Bij die gelegen heid scoorde hij ook twee van de zeven doelpunten van Ajax. Toch wordt Gasselich in Oosten rijk nog altijd als een van de ve detten beschouwd. Hij is ook niet voor niets door coach Ernst Happel van HSV, zelf een Oos tenrijker, „een van de beste spe lers van Europa" genoemd. Verschil Dat er zo'n groot verschil bestaat tussen zijn optredens voor Ajax en zijn voorstellingen met het Oostenrijkse team, verklaart Gasselich door er op te wijzen dat hij in Amsterdam nog mid den in een gewenningsproces zit. „Ik heb negen jaar bij Austria Wien gevoetbald. Ik was een be paald systeem gewend. Als je dan overstapt naar een andere club dan is het moeilijk om over te schakelen. Dat gaat niet van vandaag op morgen. Daar heb je tijd voor nodig. Die tijd heeft trainer De Mos me bij Ajax ge gund. Ik heb trouwens de indruk dat de aanpassingsproblemen al aardig achter mij liggen. Het gaat al wat beter. Tegen Groningen heb ik mijn directe tegenstander, Van Dijk, niet gezien en in die wedstrijd heb ik een paar goede voorzetten gegeven. Omdat ik het daarvoor moeilijk heb gehad stemt zo'n wedstrijd tegen Gro ningen wat me zelf betreft wel tot tevredenheid". Gasselich vindt het overigens niet terecht dat hij van meet af aan is vergeleken met de naar Bayem tMunchen vertrokken Soren Ler- fby: „Ik ben bij Ajax gekomen op het moment dat Lerby net was vertrokken. Ajax verlangde dus het nodige van mij en ook de toe schouwers. Zij dachten dat ik Lerby wel even zou vervangen. Maar Lerby en ik zijn twee ver schillende spelers. Laat niemand de fout maken om te denken dat ik een tweede Lerby zou zijn. Ik ben Gasselich en ik speel ge woon anders. Lerby was meer ie mand die een elftal kon dragen en over dode punten kon heen tillen. Ik ben meer de spelverde ler. Die rol vervul ik ook in het Oostenrijkse elftal en hoop ik ook bij Ajax voor m'n rekening te nemen". „Bij Ajax heb ik inmiddels in korte tijd al zo ongeveer alles meege maakt: de hoera-stemming na Ajax-Feyenoord, het dieptepunt bij Haarlem, de uitschakeling door Olympiakos en wat mezelf betreft de onzekerheid over mijn spel en de manier van samenwer ken met de anderen. Gelukkig begin ik er nu langzamerhand achter te komen hoe zij aange speeld moeten worden". Kans Hoewel Gasselich al vanaf 1978 deel uitmaakt van de Oostenrijk se selectie heeft hij de wereld kampioenschappen in Argenti nië en Spanje niet meegemaakt. Gasselich kreeg pas een kans toen Willy Hofe het werk als bondscoach van Oostenrijk over nam. Hofe heeft met Gasselich bij Austria gewerkt en wist dus wat de technicus te bieden had. Met Oostenrijk heeft Gasselich de mogelijkheid gehad om in de kwalificatiegroep zes voor het Europese kampioenschap voor een verrassing te zorgen door het favoriete West-Duitsland (finalist tijdens het wereldkampioen schap) al in een vroeg stadium uit te schakelen. Oostenrijk bleef twee weken geleden echter in ge- - Felix Gasselich: "Bij Ajax heb ik in korte tijd ongeveer alles meeae- naakt". w (Foto GPD) liezen. Duitsland was eigenlijk al uitgeschakeld maar omdat wij in Belfast zo zwak hebben gespeeld hebben zij met vier thuiswed strijden toch weer kansen. Nu moeten we woensdagavond ge lijkspelen willen we blijven mee tellen. Onze coach heeft er wel vertrouwen in. Het middenveld en de voorhoede zou hij in tact laten. Alleen de verdediging zou hij veranderen. Zelf hoop ik de stijgende lijn in m'n eigen spel door te trekken. Daar kan zowel Oostenrijk als Ajax van profite ren. In Oostenrijk weet men dat ik kan voetballen. Bij Ajax zal ik het bewijzen". breke door in Belfast met 3-1 te verliezen van Noord-Ierland. Hadden de Oostenrijkers gewon nen dan zouden ze vrijwel onbe reikbaar zijn geworden voor de concurrenten onder wie de West duitsers die vorig jaar al door de Noordieren werden verslagen, in april van dit jaar in Wenen op 0-0 bleven steken, maar nu in Gel- senkirchen in staat moeten wor den geacht om hun positie be hoorlijk te verbeteren. Gasselich, die in Noord-Ierland voor het enige tegendoelpunt zorgde en nu voor zijn achttiende interland staat: „Wij hadden bij Noord-Ierland nooit mogen ver- GELSENKIRCHEN (DPA) - Eén dag voor de belangrijke EK-kwalificatie-interland West-Duitsland - Oosten rijk heeft de voorzitter van de Westduitse voetbalbond, Hermann Neuberger, een eind gemaakt aan alle ach terklap over de positie van bondscoach Jupp Derwall. "Ook wanneer het Westduits elftal zich niet voor de eind ronde van het Europees kampioenschap plaatst, blijft de verbintenis met Derwall tot 1986 gehand haafd. De Westduitse bond houdt zich aan de overeen komst met Derwall", aldus een verklaring van Neuber ger. Jupp Derwall wilde gisteren de samenstelling van zijn elf voor de interland in Gelsen- kirchen niet vrijgeven. "Een uur voor de wedstrijd. Dat is vroeg genoeg. Mijn Oosten rijkse collega Erich Hof wil de opstelling pas in de rust geven", aldus de cynische Westduitse coach. West- Duitsland, de Europees kampioen van 1980 (Italië), moet het in het voor plaat sing wellicht beslissende duel stellen zonder de ge blesseerde Real-speler Uli Stielike. Volgens ingewij den kiest Derwall Strack van FC Köln als laatste man en worden de debuterende Augenthaler (Bayem) en Karl-Heinz Förster (Stutt gart) de bewakers van het Oostenrijkse duo Schach- ner/Krankl. Ook Derwall kiest voor twee spitsen: Karl-Heinz Rummenigge en Rudi Vóller. Hansi Muller en Pierre Littbarski hebben geen plaats in de basis. ZEIST (ANP) - Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft gisteravond in Zeist beslist, dat de bekerwedstrijd tussen Geldrop en NAC zondagmiddag op het veld van NAC wordt ge speeld. Het bestuur kwam tot dit besluit nadat de burgemeester van Geldrop, mr. Van Berckel, het duel tussen beide clubs in Geldrop had verboden. reesROPOou q „MAafi TELT PRACHT n/aeu? de Blok ook de opstelling van Rijvers naar de pers en het pu bliek toe, maar verweerde zich even krampachtig toen hem werd verweten dat hij van het olympisch elftal een duiventil heeft gemaakt. Sinds de start van het olympisch project in januari 1982 verbruikte Blok niet minder dan 62 spelers. „Dat aantal zal best juist zijn, maar dan wordt wel vergeten dat ik van de ene op de andere dag een nieuwe selec tie uit de grond moest stampen, omdat begin dit jaar het licht voor semiprofs op groen werd gezet". In dat opzicht blikte Brok ook gis teravond begerig naar het staats- amateurisme in Oost-Europa, „waar een totaal andere manier van werken bestaat". Met drie trainingskampen vooraf heeft Blok echter allerminst reden tot klagen. „Het is maar hoe je het bekijkt. De eerste keer waren er van de 22 maar 13 spelers, de tweede keer 17 en vandaag moes ten we trainen zonder Broeken en meldde Van Tiggelen zich met een enkelblessure af. Zo ide aal was het dus ook weer niet". Ervaring In de Roemeense selectie zitten liefst tien spelers die al ervaring hebben opgedaan in het A-team. Blok: „Onlangs speelde die ploeg met 2-2 gelijk tegen Polen, nadat het kort voor tijd nog 2-0 voor Roemenië was. En tegen die ploeg moeten wij optornen. Toch", zo sprak Blok zichzelf moed in, „zijn we niet kansloos. Binnen de mogelijkheden is dit ook het sterkste elftal dat ik kon samenstellen". len we het niet redden". In Zeist werd daarom ook bedacht pu bliekstrekker André Hazes naar Galgenwaard te lokken. „En die is alleen al goed voor 5000 toe schouwers", schamperde voor lichter Ger Stolk. „En daarmee zijn Ger Blok en de zijnen in elk geval verzekerd van een redelijk gevuld stadion. Of het veel zal helpen is een tweede. De opstelling van het Nederlands olym pisch elftal is: doel: Jan Willem van Ede (FC Utrecht); achter: Rene Maes- sen (Fortuna S), Wim Koevermans (Fortuna S), Martin Haar (AZ'67) en Sonnie Silooy (Ajax); midden: Wil- bert Suvryn (Fortuna S), Eddie Bos man (GA Eagles) en Theo Keukens (FC Groningen); voor: Bud Broeken (FC Groningen), Peter Houtman (Feyenoord) en Rob de Wit (FC Utrecht); reserves: Sjaak Storm (Ajax); Gert Kruys (FC Utrecht), Ron van den Berg, Wout Holverda en Ro bert Lengkeek (allen Sparta). ZEIST (ANP) Het bondsbestuur van de KNVB en de importeur van Sony in Nederland, Brand- steder Electronics, zijn gisteren tot volledige overeenstemming gekomen over hoofdsponsoring van de grootste sportorganisatie van Nederland. Deze principe overeenkomst is aangegaan voor een periode van drie jaar. Onder deze verbintenis valt onder meer het Nederlands A-elftal en de ge combineerde zaalvoetbal activi teiten gedurende de winterstop. Eveneens omvat deze sponso ring het volledig adopteren van het jeugdplan Nederland. Het gaat om vier miljoen gulden. Lotto 39 le Prijs: 2 winnaars, elk bruto ƒ201.709,70; 2e prijs: 4 winnaars, elk bruto 37.500,—; 3e prijs: 378 win naars, elk 462,- 4e prijs: 9.953 win naars, elk 17,50; 5e prijs: 106.054 •s, elk 5,-. Toto 39 le Prijs: 55 prijs: 1.030 prijs: 8.468 elk ƒ862,40; 2e elk 30,70; 3e elk 9,30. Toto-gelijk 39 le Prijs: geen winnaar; 2e prijs: geen winnaar; 3e prijs: 50 winnaars, elke ƒ118,30; 4e prijs: 941 winnaars, elk 8,50. Cijfers pel 39 6 Cijfers goed: 1 winnaar; 5 cijfers goed: 4 winnaars; 4 cijfers goed: 14 win naars; 3 cijfers goed: 201 winnaars; 2 cijfers goed: 2.165

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17