c [PO® IDE DIGROS SLAGER ma Weten wat er in fototoestel gebeurt y Energie-Express op Eigenhandig Sterke luchtreiniger NU KOPEN Radiatorfolie nu ook met behang-effect v0 VOORDELIG WINKELEN? KIJK INDE KRANT. varkens- lappen /09O varkens- braadstuk boternam- MRST 9 tSOgr ff* nam 200gr j£50 slagers leverworst varkens- poulet tonge worst PRODUKTIE MEDEWERKER NIEUW NIEUW utocenter WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 Extra Iedereen heeft wel eens een foto gemaakt. Met een handige poc ketcamera of met de uitgebrei de spiegelreflex. Of met een ander type fototoestel. Al deze typen hebben vele dingen ge meen. De werking van een ca mera berust namelijk op een aantal principes. Wie van die „cameralogie" wat meer weet begrijpt misschien beter hoe zijn of haar eigen toestel werkt. En dit kan betere fotoresulta ten opleveren. Camera obscura Camera obscura betekent letter lijk donkere kamer. Vele eeu wen geleden is reeds ontdekt dat een klein gaatje in een ver der donkere ruimte een beeld van buiten op de tegenoverlig gende muur projecteert. Schil ders uit vroeger tijden maak ten daar al dankbaar gebruik van. In feite is een camera niets an ders dan een kleine donkere kamer met een gaatje erin waardoor het licht naar binnen valt. De eerste camera's waren inderdaad niet veel meer. Er zat een eenvoudig lensje in. Maar de technische ontwikke lingen stonden niet stil en al gauw werden meervoudige lenzenstelsels gebruikt. Deze hadden minder last van zoge naamde „restfouten". Deze camera's werden met licht gevoelige platen geladen. Vaak moesten de fotografen deze platen zelf maken. Dat was een gevaarlijk karwei omdat er met licht ontvlambare chemicaliën gewerkt moest worden. Bo vendien waren camera's en platen zwaar. Met de komst van de rolfilm werd het mogelijk om came ra's kleiner te maken. Het be kende boxcameraatje is hier een goed voorbeeld van. Nog later volgde de kleinbeeldca- mera waarmee nog steeds wordt gefotografeerd. Deze zit nu barstensvol elektronica en automatiek. Toch is het princi pe ervan nog steeds gelijk aan die oude camera obscura. De sluiter Vroeger waren platen en films niet erg gevoelig voor licht. Hierdoor waren de belichtings tijden zeer lang. Vijf tot tien minuten voor het maken van een portretfoto waren heel ge woon! Voor de geportretteer- den was dat een ware marte ling, want bewegen kon na tuurlijk niet. Nadat de camera geladen was haalde de fotograaf gewoon de dop van de lens en keek dan op z'n horloge. Was de tijd verstre ken dan plaatste hij de dop weer op de lens. Later, toen de films gevoeliger werden kon den de tijden korter zijn. Zo ontstond de vraag naar een me chaniekje dat het licht slechts een korte tijd doorliet. Dat werd de sluiter. Moderne slui ters zijn kleine technische wonderen. Piepkleine veertjes en palletjes zorgen voor zeer korte tijden, tegenwoordig tot éénvierduizendste seconde! De belichtingstijden lopen ge woonlijk van één seconde via een half, één kwart, één acht ste, één vijftiende, één dertig ste, één zestigste, één honderd- vijfentwintigste, één tweehon- derdvijftigste en één vijfhon derdste door tot één duizend ste seconde. Over het alge meen zult u met één honderd- vijfentwintigste fotograferen. Neemt u een langere tijd dan is het verstandig om een statief te gebruiken. De korte tijden zijn vooral geschikt om snel bewe gende onderwerpen „stil" te zetten. Camera's met automati sche belichtingsmeting zoeken zelf de juiste tijd uit. Het diafragma Diafragma is een mooie woord voor lensopening. Het diafrag ma werkt net zoals de mense lijke oogpupil. Is er veel licht dan kan de lensopening klein zijn, is er weinig licht dan moet de lensopening veel licht door laten, dus groot zijn. De groot te van de lensopening wordt aangegeven met een getal. Hoe lager het getal, hoe groter de opening. Deze getallen staan vermeld op de diafragmaring van de cameralens. Gewoon lijk loopt de getallenreeks van 2 via, 2,8-4-5,6-8-11-16 tot 22. El ke stap betekent een halvering van de opening. De grootte van de opening is bepalend voor de scherptediepte. Dat is het ge bied dat van te voren naar ach teren scherp wordt afgebeeld. Hoe kleiner de lensopening (hoog getal, 11 of 16), hoe gro ter dit gebied zal zijn. Bij een landschap is een grote scherp tediepte vaak het mooist, bij een portret juist een kleine (4 of 5,6). Stel dan scherp op de ogen van het „slachtoffer", de achtergrond wordt onscherp waardoor het gezicht goed af steekt. Ook de keuze van de lensopening kan tegenwoordig automatisch bepaald worden. Dat maakt het fotograferen ge makkelijker. U kunt boven dien alle aandacht op het on derwerp gericht houden zodat u geen enkele fotokans hoeft te missen. Dat is belangrijk, want elke foto is een herinnering die u steeds weer kunt laten herle- De nieuwste camera's zijn wondertjes Het duurt nog even, maar voor alle doe-het-zelvers en vrye- tijdsbesteders wordt het toch wel tijd om in de agenda te no teren van 12 t/m 20 november de dertiende beurs 'Eigenhan dig' in Rotterdam wordt ge houden. Een extra reden om deze konsumentenbeurs voor al niet te missen is het feit dat de vakbeurs Karwei (Jaar beurs, Utrecht) nu de poorten heeft gesloten voor particulie re bezoekers. Vanaf Karwei '84 (januari a.s.) is deze beurs nog uitsluitend toegankelijk voor de vakhandel. Behalve fabrikanten, impor teurs, groothandel enz. nemen Radiatorfolie vormt een belang rijke bijdrage tot de energiebe sparing. Toch hebben veel mensen dergelijk isolatiemate riaal nog steeds niet toegepast. Reden: het glimmende alumi- nium-oppervlak wordt ervaren als een storend element in het interieur. Daarom heeft een Nederlandse fabrikant nu een radiatorfolie ontwikkeld dat er uitziet als wandbekleding. Kleur en des sin van dit nieuwe „Radiator Reflex Dekor" zijn vrij neu traal zodat het zonder bezwaar gecombineerd kan worden met verreweg de meeste soor ten en kleuren wandbekleding. Van het aluminium laagje, dat er wel degelijk in zit, is niets te zien door de driefasen bedruk king van de voorzijde. Deze laat de infrarode warmtestra len door, zodat ze door het (on zichtbare) aluminium gereflec teerd kunnen worden. Radiator Reflex Dekor wordt ge leverd in pakketten van 300x50 cm en de prijs ligt nog onder de twee tientjes. Naar verkoop adressen kan zo nodig worden geinformeerd bij de fabrikant, MacLean in Dordrecht, tel. 078-139500. Op de Najaarsbeurs is een niéuwe luchtreiniger geintroducEerd, ontwikkeld door Melitta de Aquamat Turbo. Dit appanat is een heel krachtige en snelle.„op- snuiver" van alle kwalijke geu ren. Per minuut zuigt het 330 li ter lucht op, zodat een kame- van gemiddelde grootte in ongtveer 2,5 uur tijd geheel wordt ver verst. De werking berust op een filtffsys- teem. Een eerste filter houdïstof, stuifmeel en grotere zwevende deeltjes tegen (die worden dus opgevangen), een tweede filer is elektrostatisch geladen en 'angt de kleine stofdeeltjes, wiarna een derde filter de moleulen van alle luchtjes door middtl van een „reuk-neutrale" stof aero- deen) omsloten en vernietgd. Alles wat de atmosfeer in huÉ ver onaangenaamt (luchtjes van huisdieren, kook- en rookgairen enz.) wordt dus totaal „ut de lucht" gehaald. En dat is liter aard iets heel anders dan een „fris tegenluchtje" aan de amo- sfeer in een vertrek toevoegen. De Aquamat Turbo heeft een fc/ee- standen-sehakelaar; op 'olie kracht werkend kost het electri- citeitsverbruik, aldus de fibri- kant, nog geen cent per 2,5uur waarin hij een hele kamer <om- pleet „ververst". De filters zitten in een cassette, zo dat het na verloop van tijd {e- makkelijk kan worden verwis seld. Het apparaat is heel be- i huiskamers, keukens en (Foto GPD). scheiden van afmeting (ongeveer 20 cm). De adviesprijs is f89,50. ook vele officiële voorlich tingsinstanties aan Eigenhan dig deel. Een trekpleister wordt beslist de pas opgerichte 'Energie-Express', een rijden de tentoonstelling die gedu rende de beurs Eigenhandig als een gekoppelde expositie zal zijn opgesteld. Besparing Op het gebied van energiebespa ring en isolatie, zal trouwens dit jaar extra veel te beleven zijn, want een groot deel van de deelnemers aan de bak- beurs 'Isolatie en Energiebe- heersing', die kort voor de kon sumentenbeurs Eigenhandig in de Ahoy wordt gehouden, laat de stands intact zodat ook het publiek kennis kan nemen van wat er op dit terrein weer gaande is. Eigenhandig wordt in de Rotter damse Ahoy gehouden en is el ke dag van half elf tot vijf uur, op maandag tot en met vrijdag ook 's avonds van zeven uur tot half elf. Vallende laden Het overkomt menigeen die een meubel met schuifladen in bouwpakket koopt: na verloop van tijd vallen de laden schuin- weg uit de aan de binnenkant van de kastwanden gemon teerde ladegeleiders. Wanneer u met dit euvel hebt te kampen, los het dan als volgt op. Schroef de ladegeleiders los en snijd van dik (strijk)fi- neer strookjes die even lang en breed zijn als die geleiders. Breng die tussen geleiders en kastwand aan, zodat de ladege leiders (samen) enkele milli meters verder naar binnen ste ken. Andere mogelijkheid: in de ge- leidesponning van de lade een strookje dik fineer lijmen. Voorgelijmde kantfineerstro- ken, op de vereiste breedte af gesneden, voldoen heel goed voor dergelijke ingrepen. In geleidesponningen van laden moeten ze gelijmd worden, als 'vulling' tussen de geleider en de kastwand kunnen ze ge woon worden 'meege- schroefd'. Leidsedreef 4, 2352 BA Leiderdorp Tel. 071-899342 RIJNLANDS INSTITUUT VOOR ONDERNEMERSONDERWIJS Geeft onderwijs aan Uw zoon of dochter die later in de handel wil. L.D.S na de basisschool, M.D.S. na L.D.S. of Mavo-4, M.D.S. na Havo, duur 4 jaar; duur 3 jaar; duur 2 jaar VOORLICHTINGSAVOND over aard en inhoud van het lager- en middelbaar (DETAIL)HANDELSON- DERWIJS op het R.I.O. MAANDAG 31 oktober en 7 novem ber 1983 AANVANG: 19.30 uur Prospectussen en aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de hoofden van scholen, de schooldekanen en bij het R.I.O. Voor mensen die plezier willen beleven aan een verrassend nieuw wandsysteem Alles is gratis, behalve het wand- systeem zelf. De feestelijke Omnia-show loopt van donderdag 29 september t/m zaterdag 22 oktober n» Echt yuchtlederen jongens molière. Prima pasvorm met ijzersterke zool van bekend fabrikaat. bij Verkoop ij Executie Op donderdag, 6 oktober 1983 te 11.00 uur, zullen ten laste van Y.A. Yang te Leiderdorp, Winkelhof 72 worden verkocht enige ROERENDE GOEDE REN, te weten: meubilaire en huishoudelijke goederen, schilderijen, keukenmachines, een restaurantinventaris en wat verder te koop zal worden aangeboden. De verkoop vindt plaats aan bovenstaand adres en geschiedt a contant zonder opgeld. De goederen zijn een 1/2 uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder belast met de executie. Aanbiedingen alleen in Digros Leiden en Katwijk. 11?o HAMSCHUf $?0 VOOR DE BOTERHAM VOOR DE BOTERHAM VOOR DE BOTERHAM S009r 50 SOOgr £50 VOOR DE BOTERHAM tSOgr ff9 LEIDEN. Digros Langegracht 3 KATWIJK: Digros Multimarkt Visserijkade 2 Pofini B.V. is en kunststof verwerkende industrie. Voor onze afde- lingcunststof .ramen en deuren (assemblage) is er een vakture voor een Kandiaten met minimaal LTS/houtbewerken verzoeken wij tfcfonisch te reageren via onderstaand telefoon- numrfer. Profil B.V./Kruyt Katwijk B.V., Inlichhgen bij G. P. UITLAATSERViCE De goedkoopste 1 jaar garantie. Gratis montage Onginele kwaliteit. Wij geven bij montage van een complete uitlaat 20% korting, 30% bij afhalen. T#l. 071-133674.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15