KITS W apenstilstand schrale troost voor Libanezen Verhaal met moraal Danstheater mag bouwen Hoofd koel houden bij videospelen -( Varla Spannend boek van Jan Terlonw lezen Haring en wittebrood; bananen en spijbelen Okki en Taptoe verdwijnen LICHT IN DONKERE DAGEN KAARSENiscmtag, WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 In sommige landen weet niemand wat vrede betekent. In Libanon bijvoorbeeld wordt al meer dan honderd jaar gevochten. De christenen die er wonen zijn rijk en hebben veel macht. De mensen die in de islam geloven vinden dat ze te weinig aan hun trekken komen. Dat levert voortdurend ruzie en strijd op. Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. Laatst was ik op het koperen brui loftsfeest van vrienden uit het dorp, waar vele familieleden, vrienden en kennissen natuurlijk op afgeko men waren. Zowel van zijn kant als van haar kant als van beider kant. Ik kende alleen de vrienden en kennissen uit ons dorp, maar haar broers en zusters en zijn fami lieleden kende ik niet, laat staan alle vrienden en vriendinnen die zij uit hun studietijd of werkkring hadden overgehouden. Zoiets hoeft de feeststemming natuurlijk niet te deren, maar toch: je bent onwille keurig nieuwsgierig. Zouden dat broers van haar zijn? En dat meis je, of beter gezegd: die jonge vrouw, was dat nou familie of een vrien din? Van haar, van hem of van al lebei? Want je neemt, behalve je boeken, ook vrienden en vriendin nen mee in het huweijk, om daar later weer gezamenlijke vrienden aan toe te voegen. Een tijdje terug was ik op het ver jaardagsfeest van een vriend uit ons dorp die we nog niet zo lang kenden. Daardoor kenden we ook de min of meer vaste gasten op zijn verjaardagsfeesten nog niet. Welis waar waren we een tijdje geleden ook op het verjaardagsfeest van zijn vrouw geweest, dus de mensen die we ons toen zo'n beetje hadden laten uitleggen, herkenden en ken den we nog wel, maar er waren nu toch ook weer 'nieuwe' gasten bij gekomen, die blijkbaar meer bij hem dan bij haar hoorden, - hoewel die verbintenissen gaandeweg na tuurlijk in elkaar overvloeien. Ik heb Miekede vrouw des huizes, ten slotte toch maar even opgecom mandeerd om voor ons en enkele andere dorpsgenoten de onbekende gasten te expliceren. „Die jongen met die blauwe trui is een studie vriend van Wim, en dat meisje met dat zwarte haar dat op de bank zit ten kennen we ook niet zo goed, maar die hoort bij hem". Enzo voort. Het verheldert je wereld beeld maar in geringe mate, maar je verjaardagsfeest krijgt er door al die toegevoegde kennis toch een dimensie bij, vind ik. Ik zou er eigenlijk wel voor zijn als op zo'n bruiloftsfeest of zo'n ver jaardag met een sterk gemêleerd gezelschap door de gastheer of de gastvrouw op een gegeven moment (als iedereen er zo'n beetje is) een exposé werd gegeven van het ta bleau de. la troupe. Ik stel me dat als volgt voor (ik neem nu even het koperen bruiloftsfeest). De gastheer tikt met een theelepeltje tegen een kristallen wijnglas, het geroeze moes verstomt, iedereen kijkt hem vragend en nieuwsgierig aan, e\i hij zegt: „Lieve vrienden, lieve familieleden ook, Marlies en ik zijn jullie heel dankbaar dat jullie in dit honde- weer naar ons 12,5-jarig huwelijks feest hebben willen komen. Zo te zien vermaken jullie je allemaal uitstekend, maar ik kan me toch voorstellen dat jullie af en toe in een gezelschapje verzeild raken van wie je niemand kent. Dat zijn dan misschien vrienden uit het dorp die jullie nog niet kennen, of vroegere studievrienden die jullie nooit ontmoet hebben, en dat werkt een vlotte conversatie meestal niet in de hand. „Op congressen vangen ze zoiets op door iedereen te verplichten een kaartje met naam, functie en land van herkomst op de borst te spel den, maar dat vonden we een beetje formalistisch. In zo'n Wasse naars oord waar geleerden een half jaar of een jaar in alle rust kunnen werken aan hun dissertatie of boek, hebben ze de gewoonte om-op een bord in de hal een foto van elke nieuwkomer op te prikken met een korte levensbeschrijving erbij, maar dat vonden we te veel gedoe. Het leek ons het eenvoudigste om jullie een voor een even aan de hele meute voor te stellen. Als ik jullie naam noem, kom dan een stapje naar voren, dan vertel ik even wie jullie zijn. En ik begin natuurlijk met...". Je moet het uiteraard wel met de nodige tact doen. Niet beginnen met je vroegere verloofde, bijvoor beeld, maar met je ouders of schoonouders. Het is, voor de feest stemming, misschien beter om niet al te uitvoerig in te gaan op de re den waarom tante Cornelia zonder oom Ferdinand is gekomen (oom Ferdinand was beledigd omdat hij zijn vriendin Hendriëtte, bij wie hij sinds enige maanden is inge trokken, niet mee mocht nemen, hoewel iedereen toch al weet hoe de zaken er voor staan), en ook kan beter vermeden worden te vertellen dat je boezemvriend Henk, die je toch als een harde werker hebt le ren kennen, nu al voor het derde jaar zonder werk zit en heus niet omdat hij niet links en rechts gesol liciteerd heeft. „En dan vind ik het ook bijzonder plezierig dat mijn broer Johan toch heeft willen komen, ondanks het feit dat hij nu al twee keer een ver geefse zelfmoordpoging heeft ge daan nadat zijn schitterende villa in Bergen, waar wij allen zo menig plezierig weekeinde hebben doorge bracht, in opdracht van de bank werd geveild omdat hij als free lan ce-journalist in deze tijd van reces sie nergens meer aan de bak kon komen, zodat hij zijn hypotheek niet langer kon betalen" - zo'n soort mededeling zou ik dus ook wegla ten, hoewel ze heel verhelderend kan zijn voor het sjaggerijnige ge zicht waarmee Johan nu al de hele middag rondloopt. Maar een korte, leuke, feestelijke en toch waar heidsgetrouwe karakteristiek van elke feestvierende kan de feest vreugde alleen maar verhogen! Twee dingen maken het allemaal nog veel moeilijker. De isla mieten zelf zijn verdeeld over hoe het in Libanon beter kan. En de buurlanden van Liba non bemoeien zich ook voort durend met de striid. Israël. En als er dus in Libanon een vriend van Syrië aan de macht komt, vreest Israël voor de toekomst. Als het er op aan komt krijgt Israël wel hulp van de Amerikanen, maar Syrië krijgt weer steun van de Rus- Rechterbuur Syrië wil graag dat de islamitische Druzen meer macht krijgen en geeft ze daar om wapens voor de strijd tegen de christenen. Maar de Zuiderbuur Israël kiest de kant van de christenen, want Syrië is tegen het bestaan van Omdat iedereen zich op die ma nier met Libanon bemoeit, zijn veel Libanezen bang dat het met hun land nooit wat zal worden. Deze zomer begonnen christenen en Druzen voor de zoveelste keer te vechten. En weer bemoeide iedereen zich ermee. Na heel lang praten is nu afgesproken dat er voorlo pig niet meer geschoten wordt en dat alle landen die met Li banon te maken hebben bijeen moeten komen om over vrede te praten. Of dat zal lukken is helemaal niet zeker, want een echt gesprek is er nog steeds niet geweest. De leider van de Druzen heeft af gelopen zondag gezegd dat hij liever in Libanon een eigen staat wil oprichten. Als dat ge beurt zal het land ophouden te bestaan en daar willen de christenen niets van weten. Een oplossing voor het pro bleem is er dus nog lang niet, maar voor de Libanezen is het in elk geval een troost dat er nu al anderhalve week niet meer wordt geschoten. Vandaag is de Kinderboekenweek begonnen. In een speciale bijlage in deze krant kun je van alles lezen over de nieuw verschenen boeken. Hieronder een bespreking van het nieuwste boek van Jan Terlouw, die behalve schrijver vroeger lid was van de Tweede Kamer (D'66) en ook minister van economische zaken is geweest. 'Wereldkinderen' voor kinderen Overal in de wereld zijn er kinderen zonder toekomst. Ze hebben of geen ouders meer, of hun ouders zijn te arm om ze naar school te laten gaan. In de vorige KITS hebben jullie kunnen lezen over de miljoenen straatkinderen in Latijns-Amerika. Deze maand is de vereniging Wereldkinderen opgericht die hier iets aan wil doen. Iedereen kan lid worden van deze organisatie. Wereldkinderen zorgt er dan voor, dat het geld van de leden op de goede plaats terecht komt. Zij helpen ook met het adopteren van kinderen uit bijvoorbeeld Thailand of Colombia. Je kunt ook kinderen "op afstand" adopteren. Dat betekent datje elke maand geld geeft, maar dat de kinderen gewoon in hun eigen land blijven wonen. Misschien een idee om met de school te doen? Voor meer informatie: J. Woldendorp, Bakenbergse- weg 69 in Arnhem. Telefoon: 085-433269. 'De Kloof is het nieuwste boek van Jan Terlouw. De titel slaat op de gapende kloof die het land Berg en Dal in tweeën deelt. Maar de kloof heeft nog een andere betekenis. Het is ook het grote verschil tussen het rijke Bergen en het arme Dal. Een verschil dat door de kloof steeds groter wordt. Dan komt de 16-jarige Ginder uit Bergen op de proppen. Een se rieuze jongen, die niet bang is uitgevallen. Zijn grootmoeder geeft hem haar dagboek en vertelt de jongen dat hij daarin een groot geheim kan vinden. Voordat Ginder het boek heeft gelezen, wordt het per ongeluk verbrand. Slechts twee half verkoolde pagina's zijn nog over: begin van een spannende en verbazingwekkende speur tocht. Bijgestaan door zijn vriendin Barbara staat Ginder voor een ingewikkelde puzzel, waarvan hij steeds nieuwe stukjes ontdekt. Het detective- spelen is niet zonder gevaar: hun leven wordt meermalen bedreigd. Uiteindelijk ontdekt Ginder dat er een duistere samenzwering gaande is, opgezet door enkele topfiguren uit Bergen. Zij heb ben er belang bij dat alles blijft zoals het is: Bergen rijk en Dal arm. Daarom is er ook nooit een brug over de kloof geko men. Zoals het hoort komt al les echter uit en wordt het kwaad gestraft. Het aardige van De Kloof is het puzzelen. Je begrijpt in het be gin geen bal van het verhaal, maar puzzelt gezellig met Gin der mee, waardoor het verhaal steeds spannender wordt. Hier en daar is het wat langdradig, omdat Terlouw betrekkelijk weinig dialogen (directe ge sprekken tussen mensen) ge bruikt. Hij beschrijft meer de gedachten van Ginder. De tijd waarin het verhaal speelt is on duidelijk. Er is bijvoorbeeld wel telefoon en elektriciteit en men reist met de trein, maar auto's bestaan niet. Evenals Terlouw's De koning van Katoren is De Kloof een 'boodschapperig' verhaal met de levensles verpakt in een mooi verhaal. De wijsheden die Terlouw verkoopt ('t is be ter rijkdom met elkaar te de len, de waarheid overwint altjd de leugen, en leve de democra tie die het goede de kans geeft het kwade te overwinnen) moet je maar op de koop toe nemen, evenals de soms houte rige beschrijvingen van de per sonen in het boek. kwam. "Maar ik heb er niet v wakker gelegen, dat laat ik a anderen over". NIEUW-VENNEP - Wereld kampioen videospelen zal Ed win Eveleens uit Nieuw-Ven- nep waarschijnlijk nooit wor den. Ondanks dat hij onlangs in Amsterdam Nederlands kampioen werd bij de jongens tot 18 jaar, is de 16-jarige Ed win er zelf bijna zeker van nooit de wereldtitel bij het computerspel te pakken. "Daarvoor zijn andere spelers mij te fanatiek bezig. Ik heb er geen zin in om mij uren achter een in een kamer op te sluiten en te oefenen. Dat is het zeker niet waard", aldus de nuchtere Venneper na zijn terugkeer uit Duitsland, waar hij heeft mee gedaan aan het wereldkam pioenschap in München. Dit reisje naar Duitsland had Ed win, naar hij zelf zegt, te dan ken aan toeval. Snuffelend naar nieuwe cassettes voor zijn video-spel vulde hij een in schrijfformulier in voor deel name aan de voorronde 'centi pede', het spel dat dit jaar was uitverkoren door de organisa tie voor het Nederlands- en we reldkampioenschap videosoel. Tot zijn niet geringe verbazing eindigde hij bij de beste 25 en werd geselecteerd voor de Ne derlandse finale in Amster dam. In die strijd werd Edwin met 234.614 punten in twintig minuten eerste. "Een complete verrassing, ik had mezelf een kansje gegeven om bij de eer ste tien te komen, maar win naar had ik nooit durven ho pen". Aan die zege in het Amsterdam se 'Hilton' hield Edwin een vierdaags verblijf in München over. In die stad in zuid-Duits- land organiseerde een Ameri kaanse onderneming in video spelen het wereldkampioen schap. Daar kreeg Edwin net als alle andere deelnemers een luxe hotelkamer met daarin een videospel om nog even flink te oefenen voor de kam pioenschappen. "Sommige deelnemers sloten zich uren in hun kamer op om er nog even hard tegenaan te gaan. Een van de Canadese deelneemsters in de groep van af 19 jaar oefende gedurende haar verblijf in München dage lijks vijf uur in haar kamer. In de voorronde was zij zo ner veus dat zij nergens was. Een uurtje is nog daar aan toe, maar om vijf uur achter dat ding te gaan zitten, gaat me toch veel te ver. Dan maar geen wereld kampioen. Tenslotte wilde ik ook nog wat van München zien, dat heb ik maar afgehaald van de oefentijd", aldus Ed- De titelstrijd verliep voor Edwin teleurstellend. In de voorronde kwam hij in een kwartier tot 170.000 punten. Aanzienlijk minder dan de Engelse win naar die tot 322.000 punten Een carrière als beroepsspeler ziet Edwin niet zitten. "Die trof je overigens wel aan in Mün chen. Een van de deelnemers uit Puerto Rico werd gespon sord door Coca Cola. Nu dat hoeft voor mij helemaal niet. Het is een uitdaging om te zien hoe veel punten je kan scoren, maar meer niet". Desondanks wil hij ook volgend jaar weer een poging wagen. "Die sfeer die er hangt is leuk en daarom wil ik best nog eens meedoen. Maar meer dan een uurtje oefenen per dag heb ik er niet voor over. Als het meer moet, dan voor mij maar een ander". Hij heet Jan, is vijftien en eet een gevulde banaan. Gulzig. Vier happen: weg banaan. Hij heeft het wel naar z'n zin? "Hoezo? Staat m'n gezicht soms op onweer?" Hij kijkt omhoog: "Ook van die regen heb ik geen last. Het is toch stom om daar op te kan keren. In Nederland regent het wel vaker, daar moet je dus maar gewoon aan wen- Drie oktober - het zegt hem niet zoveel. "Dat is natuurlijk ook niet zo vreemd. Ik kom hele maal niet uit Leiden. Het is de derde keer dat ik in deze stad ben. Of de vierde? Laat ook maar zitten. Het lijkt mij niet belangrijk". Natuurlijk, hij kent de oor sprong van het feest wel. "Ik heb wat dingen gehoord over die haringen en dat witte brood enzo. Dat van die Spanjaarden, daar weet ik ook alles van. In grote lijnen, begrijp me goed. De details weet ik niet". Tien uur 's ochtends is hij op de trein gestapt. Hij wilde naar z'n broer in Haarlem. "Maar laat ik nou iemand tegenko men die in Leiden moest zijn en die zei dat vandaag dat feest was? Ik dacht dus bij mezelf: waarom niet even kij ken. Ja, die kerel vertelde zo enthousiast over dit gedoe". Hij bestelt nog een gevulde ba naan. Tussen twee happen: "Ik krijg toch wel de indruk dat de hele stad betrokken is bij dit feest. De mensen heb ben natuurlijk ook allemaal vrij? Dacht ik al wel". Hij pauzeert even om zijn ba naan verder op te eten. Ver volgt dan: "Ik ben eerlijk ge zegd niet zo'n feestvierder. Schoolfeesten, daar ga ik ei genlijk liever niet naar toe. Verjaardagen, ik moet wel, maar anders...". Bezopen Een al aardig aangeschoten man passeert. "Beetje vroeg hè, nu al bezopen. Ik moet er toch niet aan denken. Zo'n man verknalt het toch voor zichzelf. Straks kan-ie naar huis, terwijl het feest nog in volle gang is. Volgens mij moet je het een beetje dose ren. Je begint gewoon om een uur of vier 's middags en dan bouw je het langzaam op". Op onze vraag hoe hij aan die wijsheid komt geeft hij geen antwoord. Hij zegt: "Eigen lijk wil ik nog wel zo'n ba naan, maar ik denk toch niet dat het goed is om er zoveel te eten. Dacht je wel? Ik denk trouwens dat er vanavond heel wat kinderen kostmisse- lijk zullen zijn. Die vreten maar raak. En alles door el kaar. Nou ja, zal mij ook een zorg zijn. Ze doen hun best Jan kijkt op z'n horloge. "Ik denk dat ik die kermis maar eens opga. En dan heb ik het wel gezien. Ik moet ook nog naar m'n broer. Of ik op de foto wil? Ben jij besodemie terd. Ik spijbel vandaag. Je dacht toch niet dat ik dan met m'n kop in de krant wil de hè". Hij ritst z'n jas dicht en ver dwijnt; nonchalant schopt hij tegen een leeg colablikje. Slecht nieuws voor lezers van Okki, Taptoe, Jippo en Blad. Deze jeugdbladen gaan verdwijnen. De uitgever, Malmberg, zit name lijk in geldzorgen. De jeugdbladen brengen niet genoeg meer op. Dit komt volgens Malmberg, omdat mensen bezuinigen op de abonnementen. Bovendien is het aantal kinderen dat deze bladen leest de laatste jaren steeds kleiner geworden (een pro bleem waar ook de uitgevers van kinderboeken mee zitten). Okki, Taptoe, Jippo en Blad zullen aan het eind van dit schooljaar voor het laatst verschijnen. De mensen die altijd aan deze tijd schriften hebben gewerkt zullen (hopelijk) ergens anders in het bedrijf een plaats krijgen. Malmberg is namelijk ook een uitge ver van schoolboeken en daar wordt nog wel winst mee ge maakt. DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Dans Theater kan ko mend voorjaar beginnen met de bouw van een eigen theater in Scheveningen. De bedoe ling is dat het gezelschap in 1986 de eerste balletvoorstel lingen in eigen huis geeft, twee jaar te laat voor de vie ring van het 25-jarig bestaan. Een en ander blijkt uit medede lingen van de Haagse wethou der van economische zaken, Dijkhuizen. Deze verklaarde dat B en W van Den Haag ak koord gaan met de jongste plannen die het Danstheater heeft ingediend. Deze plannen overschrijden het eerder door de gemeenteraad toegestane maximale bouwvolume met 4700 kubieke meter. Dit is vol gens het NDT vooral te wijten aan de ongelukkige aanslui ting van het nieuwe theater op het al bestaande Circustheater en op de trambaan. Er is ook extra zaalruimte nodig voor een aanvaardbare akoestiek in het gebouw. Het gemeentebestuur van Den Haag stelt nu voor deze over schrijdingen te aanvaarden. Voorwaarde daarbij is wel dat het ontwerp van de NDT-archi- tecten binnen het al jaren gele den vastgestelde budget van dertien miljoen gulden kan worden verwezenlijkt. mogelijk aan deze voorwaarde te voldoen, hoewel het ont werp al weer jaren geleden is ingediend. "Een groot deel van de zaal wordt in beslag geno men door lucht, daardoor kan het nog steeds. Hij zei blij te zijn met de genomen beslis sing, ook al blijft men bij het NDT sceptisch. "We zijn nu al ruim tien jaar bezig met de nieuwbouwplannen. Er is in al die tijd al zoveel op het laatste moment afgesprongen". De goedkeuring van de gemeen te voor de NDT-plannen lijkt in elk geval het lot te bezegelen van de ideëen die de afgelopen tijd zijn geventileerd door een ander slecht met zaalruimte bedeeld gezelschap in Den Haag, het Residentie-Orkest. In een wervingsblaadje van dit orkest werd onlangs een lans gebroken voor een gecombi neerde zal met het NDT. De ge zelschappen zouden daardoor ook programmatisch naar el kaar toegroeien. Als voordeel van het plan werden vooral de geringe kosten genoemd. Hoewel het NDT in principe niet afwijzend stond tegenover de plannen van het orkest, zal toch prioriteit worden gegeveh aan de bouw van een eigen zaal, aldus Leenhouts. Een nieuw plan zou uitstel beteke nen, en dat is wel het laatste waar het NDT behoefte aan heeft. ADVERTENTIE in wit, bordeaux, bleu of licht geel. Brandduur ca. 5 uur. Doos van 30 stuks. Bij Xenos van 8,95 tijdelijk voor

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13