Partijen twisten om Centrumpartij C Vrouwelijk bankpersoneel achtergesteld bij mannen PvdA: nadruk op korter werken Toespraak Zuidafrikaan bij OSL Meerderheid tegen proeven met dieren Tribunaal zonder chemische bedrij ven Demonstratie tegen te hoge woonlasten Massale betoging voor joden in Sowjet-Unie Samenwerking Europese lijst leidt tot verdeeldheid EVP Oud Strijders Legioen viert 25-jarig bestaan MAANDAG 3 OKTOBER 1983 DEN HAAG (ANP) - Bij de Neder landse banken bestaan grote ver schillen tussen banen van man nen en banen van vrouwen, ook als beiden een vergelijkbare op leiding, leeftijd en ervaring heb ben. Belangrijkste oorzaak is de wijze van werving en aanstelling van medewerkers. Vrouwen worden bij banken aangenomen voor een baan, mannen voor een loopbaan. Dit staat in het rapport "gelijke be handeling en het personeelsbe leid" van drs. A.M. de Jong-Van der Poel van het Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Het rap port is geschreven in opdracht van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid. Staats- Binnenland secretaris Kappeyne van de Cop- pello (emanicpatiezaken) heeft het rapport naar de Tweede Ka mer gestuurd. Het onderzoek is uitgevoerd bij één van de grote handelsbanken. In het bankbedrijf zijn vrouwen sterk oververtegenwoordigd in de laagste salarisklassen. Hun bruto salaris (op full-time basis) bedraagt gemiddeld zestig pro cent van dat van mannen. De verschillen m positie hangen samen met functieverdeling en promotiekansen. In leidingge vende en specifieke banktechni- sche functies zijn welijks te vinden. Mannen zijn sterk ondervertegenwoordigd bij het baliepersoneel, aldus het rap port. De verschillen tussen mannen en vrouwen bij de banken zijn vol gens het gevolg van jarenlang ge voerd personeelsbeleid. Dat was gericht op het aannemen van jonge vrouwen voor eenvoudig werk, terwijl men voor hogere functies een uitgesproken voor keur voor mannen toonde. In personeelsadvertenties van ban ken wordt weliswaar geen onder scheid meer gemaakt tussen mannen en vrouwen, maar uit het aanbod van sollicitanten blijkt volgens het rapport, dat het beeld van de bank als man nenwereld nog altijd doorwerkt. De Jong meent, dat er sprake van een vicieuze cirkel bij de banken is. Die cirkel wordt in stand gehouden door de houding van chefs (die traditioneel den ken), maar ook door de lage ver- wachtingen van de zelf. AMSTERDAM (ANP) - Het ne men van proeven op levende die ren om na te kunnen gaan of be paalde cosmetische of chemi sche stoffen schadelijk zijn voor de mens wordt door de meeste Nederlanders afgewezen. Wat betreft vivisectie ten behoeve van medicijnen bestaan er aan zienlijk minder bezwaren. Alter- ZUTPHEN/HILVERSUM/DEN HAAG (GPD) - De voorzitters van PvdA en WD, Max van den Berg en Jan Kamminga, hebben elkaar dit weekeinde over en weer beschuldi gingen naar het hoofd geslingerd over de oorzaak van de opkomst van de Centrumpar tij. Toch riepen zij samen met D'66-fractieleider Engwirda op tot gezamenlijke actie tegen de CP. Van den Berg zei op de PvdA-par- tijraad in Zutphen dat het PvdA- bestuur de besturen van „andere democratische partijen in Neder land" zal oproepen samen tegen het verschijnsel Centrumpartij te strijden. Engwirda pleitte op de Adviesraad van zijn partij in Hil versum voor de oprichting van een „overlegorgaan" van partijen tegen racisme. Van den Berg zei in Zutphen dat er strijd meot worden gevoerd „los van partijpolitiek winstbejag, te gen gevaarlijke racistische ver- ROTTERDAM (GPD) - In Rotter dam dient deze week een aantal 'rechtszaken' waarvan men tevo ren weet dat de hoofdverdachten niet op komen dagen. Grote af wezigen op het internationale Watertribunaal dat gisteren in het Groothandelsgebouw begint en vrijdag wordt afgesloten, zijn chemische bedrijven als Bayer, Dow Chemical, Akzo Chemie en Shell. Zij worden ervan beschul digd rivieren en havens te ver vuilen met kwik, pesticiden en cadmium, waarmee slechts en kele van de schadelijke stoffen in lozingen zijn genoemd. De bedrijven hebben vooralsnog geweigerd zich voor de openbare aanklager en internationale jury 'te verdedigen'. Dat wordt door de voorzitter van het internatio nale Watertribunaal Gerard Peet betreurd. „Want we hebben het programma zo gemaakt dat ze een eerlijke kans krijgen. Het is betreurenswaardig dat de verde digers altijd discussies over wa tervervuiling mijden, terwijl ze zelf toch ook de nodige stappen ondernemen om die vervuiling tegen te gaan. Door hun beslis sing niet te komen, zal het werk van de jury des te moeilijker zijn, omdat die nu niet het onderzoek van milieudeskundigen die voor regeringen of industrieën werken in de beoordeling mee kan nemen". Peet stelde overigens nadrukkelijk dat het Watertribunaal geen wet telijke macht heeft om gevelde vonnissen uit te voeren. Rotter dams burgemeester Peper die de officiële opening gistermiddag verrichtte, vond het woord 'tri bunaal' dan ook te zwaar. WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. 18 14 De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen geheel bew. regen 19 13 0.3 geheel bew. 19 13 0.2 regen 19 11 0.5 geheel bew 20 14 0 regen 17 14 3 geheel bew. 18 13 0.8 regen 19 13 0.4 geheel bew. 17 15 0 zwaar bew. 18 15 0 zwaar bew. 17 11 0.6 licht bew. 24 13 0 onbewolkt 24 16 zwaar bew. 14 12 3 onbewolkt 25 14 0 motregen 20 16 0.4 zwaar bew. 17 15 0.5 22 Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt 33 18 0 half bew. 19 9 0 regen 19 15 0.2 motregen 18 15 1 onbewolkt 28 12 0 licht bew. 26 17 0 mist 30 12 0 licht bew. 25 20 0 zwaar bew. 16 10 0 onbewolkt 25 16 0 motregen 9 6 0.2 zwaar bew. 19 0 0 onbewolkt 26 14 0 onbewolkt 22 8 0 geheel bew. 10 5 0 regen 15 9 2 mist 19 9 0 mist 25 15 0 licht bew. 13 9 8 onbewolkt 27 21 0 licht bew. 27 20 0 mist 24 17 121 schijnselen die we om ons heen zien toenemen". Maar in dezelf de toespraak stelde Van den Berg de WD mede-verantwoor delijk voor de opkomst van de CP. Er bestaat een duidelijk verband tussen het regeringsbeleid en de opkomst van de Centrumpartij, meent Van den Berg. „Mensen worden teruggeworpen op min der dan het minimum. Eén van de meest trieste resultaten van het uitzichtloze beleid van dit rechtse kabinet-Lubbers". 'Hypocriet' „Wat doe je als je op kille wijze met quasi-rationele teksten wordt ge pakt? Uit woede, angst' en fru stratie worden zondebokken ge zocht. Dat is de potentiële voe dingsbodem voor de Centrum partij". Hij noemde daarom de oproep van WD-partijvoorzitter Jao Kamminga om een gezamen lijke aanpak van de Centrumpar tij „hypocriet". Van den Berg: „De WD roept op om van alles te doen om de Cen trumpartij de wind uit de zeilen te nemen. Om tegelijkertijd van uit het kabinet en de Tweede Ka mer samen met het CDA meedo genloos de lagere inkomens te pakken, mensen in de vernieling en een isolement te jagen". Daar mee schept het kabinet zelf de „naargeestige omstandigheden", waarin de Centrumpartij kan groeien, aldus Van den Berg. Kamminga wees deze kritiek giste ren als „onbehoorlijk" van de hand. „De PvdA probeert het ei gen falen te verdoezelen. De Cen trumpartij is vooral opgekomen na een jaar waarin ook de PvdA in de regering zat. Als de mensen ontevreden zijn over het kabi netsbeleid, dan zou je verwach ten dat zij naar de oppositie lo pen. Maar dat doen ze niet. Dat komt omdat de PvdA geen alter natief heeft voor dit beleid. Men roept maar wat". Zeer boos De vice-fractieleider van de PvdA, Wim Meijer, heeft zich zaterdag zeer boos gemaakt op het CDA- Tweede-Kamerlid Wim Mate- man, die de Centrumpartij en de CPN min of meer op één lijn had gesteld als „gevaarlijke partij en". Meijer noemde de uitlatin gen van Mateman „beledigend en weerzinwekkend". De vice-fractieleider van de PvdA vond het, evenals Max van den Berg, onbegrijpelijk dat CDA- fractieleider De Vries zich niet van Mateman s uitlatingen heeft willen distanciëren „en een frac tielid dat zo ontspoort gezichts verlies probeert te besparen". WD-voorzitter Kamminga bleek het gisteren ook niet eens met het CDA-Kamerlid. De WD wijst het communisme volstrekt af, „maar de CPN heeft geen masker voor. Het is een partij waarvan je weet wat je er aan hebt", aldus Kamminga. Rotterdam een demonstratie gehouden tegen de woonlasten. Volgens de actiegroepen de stijgende huren en gasprijzen niet langer betalen. (Foto ANP) ROTTERDAM (GPD/ANP) - Naar schatting 4000 mensen uit alle windrichtingen van het land hebben afgelopen zaterdag mee gedaan aan de landelijke mani festatie tegen de stijging van de woonlasten in de Rotterdamse Doelen. Een strijdbare massa, dat bleek al tijdens de demon stratie die aan de bijeenkomst voorafging. De duizenden trokken langs het stadhuis waar vertegenwoordi gers van het woonlastenoverleg comité Nederland het zogenaam de woonlastenmonument neer zetten: een van kippegaas ge- maakte beurs met slechts één cent als inhoud. De portemonnee van veel Nederlanders is leeg en een stijging van huur, gas- en elektriciteitsprijzen is voor velen niet meer op te brengen, aldus de demonstranten. Samengestroomde huurders wa ren het over één ding zeer duide lijk eens: van de FNV valt niets te vewachten wannneer het er om gaat huur, gasprijs en andere kosten die samenhangen met wonen, te verlagen. Boe-geroep en hoon was het deel van de In dustriebond-spreker Wim van Zeeters. De huurders protesteerden tegen het beleid van de regering dat volgens hen „de rijken rijker maakt en de armen armer". Af trek van hypotheekrente werd als onzinnig bestempeld. Eigena ren van koopwoningen werden bestempeld als rijkelui. ZUTPHEN (GPD) - De komende jaren moet in het sociaal-econo misch beleid de nadruk worden gelegd op meer arbeidstijdver korting en volledige herbezet ting van de vrijkomende arbeids plaatsen. Dit moet een „essen tieel onderdeel" zijn van de werkloosheidsbestrijding. Dit zei oppositieleider Joop den Uyl zaterdag op de Pvd A-partij raad, die in Zutphen werd gehouden. De partijraad discussieerde over AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben duizenden mensen zater dagavond deelgenomen aan de solidariteitsdemonstratie voor joden in de Sowjet-Unie. Deze werd gehouden onder het motto "Laat mijn volk gaan - laat mijn volk leven" en was georganiseerd door het solidari- teitscomité voor de joden in de Sowjet-Unie. De demonstratie wordt jaarlijks gehouden aan het eind van de reeks van joodse feestdagen. Dit keer was de manifestatie groter opgezet vanwege de verslechtering van de situatie van joden in de Sowjet-Unie. Volgens de voorzitter van het comité, rabbijn A. Soetendorp, is de laatste tijd de anti-semitische propagandacampagne in de Sowjet-Unie verhe vigd. Ook de emigratie is vrijwel tot stilstand gekomen. In het eerste halfjaar van 1983 hebben ongeveer 400 joden de Sowjet-Unie verlaten. In 1979 was dat aantal nog 51.000. Na een fakkeloptocht door de binnenstad van Amsterdam, werd in de koopmansbeurs een manifestatie gehouden. Aan het eind van de manifestatie werd een verklaring aangenomen waar in van de Russische leiders wordt geëist: het weer mogelijk maken van emigratie, vrijlating van gevangenen, het niet meer lastig vallen van mensen die een uitreisvisum aanvragen, het stoppen van alle anti-semi tische campagnes en het herstellen van de culturele en religieuze rech ten van joden in de Sowjet-Unie. de Miljoenennota van het kabi net en het alternatieve beleid dat de PvdA daar tegenover moet stellen tijdens de algemene be schouwingen over het kabinets beleid volgende week. Den Uyl kondigde aan, dat de Tweede- Kamerfractie met „concrete voorstellen" zal komen. Volgens de PvdA-voorman biedt het kabinetsbeleid geen enkel perspectief op een vermindering van de werkloosheid. Alles wordt ondergeschikt gemaakt aan het herstel van het bedrijfsle ven. aldus Den Uyl. Hij verweet het kabinet-Lubbers „computergedrag", waaraan het nog ten onder zal gaan. Vooral de zeer snelle afwijzing van het FNV-plan - nog voordat daarover met de vakbond is gepraat - is een voorbeeld van de „techno cratische manier" waarop Lub bers regeert, aldus Den Uyl. De PvdA-voorman vindt dat het FNV-plan serieus moet worden bestudeerd, ook door de rege ringspartijen CDA en WD. Evenals partijvoorzitter Max van den Berg voelde hij echter niets voor de wens van de partijraad het plan geheel te omhelzen. „De vakbeweging heeft een andere verantwoordelijkheid dan een politieke partij", aldus Van den Berg. Den Uyl benadrukte dat het FNV-plan slechts één jaar be slaat, terwijl de PvdA een lange termijnbeleid wenst. Bovendien zijn zaken als milieu, emancipa tie en buitenlandse ontwikkelin gen buiten beschouwing gelaten. In het eigen alternatief - dat overi gens niet als een soort tegenbe- groting zal worden gepresen teerd - zal de nadruk te komen liggen op een versnelde doorvoe ring van arbeidstijdverkorting, zei Den Uyl. Maar dit moet ge paard gaan met een volledige herbezetting van de vrijkomende arbeidsplaatsen, meent hij. Omdat de PvdA ervan overtuigd is, dat de werkgevers en werkne mers niet akkoord zullen gaan met het opnieuw onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden, zal die verkorting van de werktijd volgend jaar volgens de partij vooral bij de ambtenaren moeten worden gezocht. De sociaal-democraten willen de koppelingen handhaven. Om te bereiken dat ambtenaren en werknemers in de bedrijven naar draagkracht gelijk inleveren, denken ze aan het gedeeltelijk niet laten doorgaan van de verla ging van de sociale premies, zo als het kabinet voorstelt. Met de benodigde bezuinigingen komt daarmee ook geld vrij voor stimulering van de economie, al dus de PvdA. Daarbij kan een tij delijke en lichte verhoging van het financieringstekort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de Staat) aanvaardbaar ziin. De partijraad boog zich onder meer over een notitie van het be stuur over de woonlasten. De raad stemde in met de invoering van een stookkostensubsidie, maar wees de financiering die het bestuur voorstelde af. Het partijbestuur wilde de rijksbij drage - in totaal zo'n 150 miljoen gulden - betalen door een verho ging van de aardgasprijs met één cent. De partijraad sprak zich echter uit voor een bevriezing van de aard gasprijs en wees de opbrengst van het wetsontwerp 'Meerop brengst kleine aardgasvelden' als geldbron aan. De regering heeft echter aangekondigd dit wetsontwerp te zullen intrekken, omdat er van een meeropbrengst geen sprake meer is. Daarmee valt ook de financiering van de stookkostensubsidie weg. AMERSFOORT (GPD) - De Evan gelische Volkspartij zal voorlo pig nog geen beslissing nemen over de deelname, gezamenlijk met PPR, PSP, CPN en Groen Platform, aan de Europese ver kiezingen van volgend jaar. Za terdag bleek op de partijraad van de EVP in Amersfoort dat de partij sterk verdeeld is over de samenwerking met de andere partijen. Woensdag komen PPR, PSP, CPN en Groen Platform bijeen om zich te beraden over details van de samenwerking. De EVP heeft daarbij slechts een waarnemer. De EVP-partij raad bleek het niet eens te kunnen worden over sa menwerking met de vier andere linkse groeperingen. Vice-voor- zitter Feddema, de waarnemer in het overleg, pleitte voor haast met de beslissing, maar partij voorzitter Herstel zag het EVP- congres op 10 december nog geen besluit over deze zaak ne- natieve proeven verdienen ech ter de voorkeur. Dat vindt 80 pro cent van de Nederlanders van achttien jaar en ouder die door het Nipo zijn ondervraagd over hun houding ten opzichte van vi visectie. Het Nipo voerde de enquête uit in opdracht van de Nederlandse bond tot bestrijding van de vivi sectie. Eénentachtig procent van de door het Nipo ondervraagde mensen heeft zulke ernstige bezwaren te gen dierproeven ten behoeve van cosmetische produkten dat ze vinden dat die moeten worden afgeschaft. Dertien procent heeft er wel bezwaar tegen, maar meent dat die proeven toch moe ten worden uitgevoerd. Vier pro cent zei er geen bezwaar tegen te hebben. Proeven op levende dieren ten be hoeve van de ontwikkeling van medicijnen vindt 18 procent van de ondervraagden onaanvaard baar, 64 procent is echter van mening dat dergelijke dierproe ven moeten worden gedaan on danks de bezwaren. Bij het onderzoek bleek dat 9 van de 10 ondervraagden op de hoog te is van het feit dat er vivisectie wordt uitgevoerd. Dat dierproe ven worden gedaan voor de me dicijnindustrie wist 84 procent en dat er proeven worden geno men met dieren voor de cosmeti sche industrie wist 71 procent. Slechts 48 procent van de onder vraagden was ervan op de hoogte dat ook voor een aantal chemi sche produkten (zoals was- en schoonmaakmiddelen) dierproe ven worden gedaan. Drie doden bij verkeersongeluk HOOGEZAND (ANP) - Bij een verkeersongeluk op de Rijksweg 42 tussen Hoogezand en Zuid- broek zijn gisteravond drie men sen om het leven gekomen. Vijf mensen raakten gewond. Twee personenauto's botsten fron taal op elkaar na een, volgens de politie, "verkeerd ingeschatte manoeuvre" van een van de wa gens. De vijf gewonden zijn over gebracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen. Bij de botsing ontstond grote ma teriële schade. De rijksweg is ge durende anderhalf uur gestremd geweest. Het ongeluk kostte het leven aan de 43-jarige J.R. Graver, de 69-ja- rige A. Graver-Zijl, beiden uit Oude Pekela, en de 19-jarige J.K. Mulder uit Sappemeer. Overval met buit van 100.000 ROTTERDAM (ANP) - Twee ge wapende mannen hebben gister avond een roofoverval gepleegd op het complex van het Rotter damse openbaar-vervoersbedrijf RET aan de Sluisjesdijk. De overvallers dwongen volgens de politie twee geldlopers en een portier tot afgifte van een aantal geldkoffers die zojuist met een auto waren aangevoerd. De RET- employés moesten ook de in houd van een kluis afgeven. Bij elkaar gaat het om een bedrag van 100.000 gulden. De overval lers verdwenen nadat ze hun slachtoffers aan de centrale ver warming hadden vastgebonden, aldus de politie. DEN HAAG Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft afgelopen zaterdag de nieuwe tramlijn 2 in Den Haag geopend. Het vuurwerk dat bij deze gelegen heid werd afgestoken was zo oor verdovend, dat de bewindsvrouwe de vingers maar in de oren stak. DEN HAAG (GPD) - Bij de viering van het 25-jarig bestaan van het Oud Strijders Legioen (OSL) af gelopen zaterdag in Den Haag heeft de Zuidafrikaanse generaal b.d. Webster gesproken. Webster kreeg een visum na het tonen van de uitnodiging van de OSL- voorzitter P. J. G. A. Ego. De Zuidafrikaanse generaal is niet meer in actieve dienst. De Nederlandse regering hanteert een beperkt toelatingsbeleid voor Zuid-Afrikanen uit protest tegen het apartheidsregime in dat land. Sporters en overheids vertegenwoordigers krijgen als regel geen visum, omdat zij via hun activiteiten dat apartheids- regime actief of passief steunen.- Zuid-Afrikanen die Nederland informeel willen bezoeken, uit toeristische overwegingen of fa miliebezoek, worden wel toege laten. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken zei dit weekeinde: „Ik kan niet na gaan op welke gronden de heer Webster om een visum heeft ver- Prof. dr. Alting von Geusau aan het woord tijdens de jubileumbij eenkomst van de OSL. (Foto ANP) zocht. Toelating wordt meestal per geval beslist. Alleen bij spor ters of overheidsvertegenwoor digers lig de zaak duidelijk: die krijgen geen visum". De Zuidafrikaanse generaal kreeg op de jubileum bijeenkomst van de OSL-stichtingen zaterdag in Den Haag een warm onthaal. Met hetzelfde enthousiasme werd de aanwezigheid van de ambas sadeurs van Zuid-Afrika, Israël en Canada begroet, evenals het voorlezen van een gelukstele gram van prins Bernhard en 's middags het concert van de Ma rinierskapel. De OSL-stichtingen voor vrede en veiligheid, zoals de organisatie van voorzitter Ego nu heet, is voortgekomen uit het Oud Strij ders Legioen. Begunstigers zijn veelal militairen en mannen die in Indonesië of Zuid-Korea voch ten. Voor de aanhang onder niet- militairen is later opgericht de stichting voor Politieke Bewust wording. Voor de jongeren is er Constructief Jong Nederland. De drie organisaties tellen totaal een kleine vijftienduizend begunsti gers. Twintig procent daarvan kan volgens voorzitter Ego tot de jongeren worden gerekend. De OSL-stichtingen onderhouden al jarenlang innige betrekkingen wan door de OSL gezien als een van de laatste bolwerken in de strijd van de vrije westerse we reld tegen totalitaire regimes in het algemeen en tegen het Sow- jet-communisme in het bijzon der. Volgens voorzitter Ego is het een misverstand te denken dat Zuid- Afrika tot het kamp van totalitai re regimes hoort. „Het is een de mocratisch land. Ik weet wel dat de zwarte bevolking geen stem recht heeft, maar de vijf miljoen blanken hebben dat wel. Inder daad die vijf miljoen is een min derheid, maar vroeger waren ze de meerderheid; ze zijn later overspoeld. Voor ons is Zuid- Afrika geen dictatoriaal land. Dat zijn andere Afrikaanse lan den wel". Een van de sprekers op de bijeen komst. prof. dr. F. A. M. Alting von Geusau waarschuwde zoals hij eerder heeft gedaan, voor in filtratiepogingen van communis ten uit Oost-Europa in de vredes beweging in Nederland en West Europa. ADVERTENTIE Xe «\s>ee RteCV> y\e&«ê *»1

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7