Jumblatt: eigen bestuur in Shouf C 3 WrZm Wb'i Turkije: Assemblee is ondemocratisch Kinnock en Hatersleynieuwe Labour-leiders Spaanse kerk legt conflict bij Officieel rapport: Aquino vermoord door communisten Leopold III begraven 'kabinet-Begin' Astronauten ontsnapten aan de dood Spoedoverleg over "deling" Libanon 'Japan moet doodstraf afschaffen' Mondale krijgt steun van belangrijke bond PAGINA 6 Buitenland MAANDAG 3 OKTOBER 1983 Gedragscode Z.-Afrika op het blanke minderheidsre gime om de zwarte bevolking beperkte politieke rechten toe te staan. Op die manier kan de revolutionaire stro ming in zuidelijk Afrika wor- MADRID De confrontatie tussen de Spaanse rooms-katholieke kerk en het ministerie van onder wijs, naar aanleiding van de schoolboeken voor catechisa- tie.is met een salomonsoordeel afgesloten. Na uitvoerig beraad door Gerrit-Jan Hoek en overleg in de afgelopen dagen tussen een delegatie van bis schoppen en enkele ministers uit het kabinet-Gonzalez is de strijd bijl voorlopig begraven. De omstreden passage in de 200.000 schoolboeken, waarin abortus op één lijn gesteld wordt Jumblatt verklaarde dat het niet de bedoeling was om een tweede af gescheiden regering in Libanon op te richten maar wel om een burgerbestuur te creëren dat de dagelijkse administratieve han- door Aernout van Lynden delingen kan regelen omdat de regering in Beiroet daar op het ogenblik niet toe in staat is. Zeker tachtig procent van het Choufgebergte, waar de Libane se druzen - leden van een geslo- WASHINGTON - Walter Mondale heeft de vrijwel unanieme steun gekregen van de machtige over koepelende vakorganisatie AFL- CIO als democratisch kandidaat voor het Witte Huis in 1984. Hij kreeg op een ander front tevens de voorkeur boven zeven andere democraten van het democra tisch partijcongres in de staat Maine. Nationaal bezien echter verdelen de democratische stem- door Henk Kolb mers én de vakbondsleden hun voorkeur min of meer gelijk tus sen Mondale en zijn voornaam ste tegenstander in zijn eigen partij, senator, ex-astronaut en nationale held John Glenn. De steun van de AFL-CIO bete kent dat Mondale de beschik king krijgt over een machtig po litiek apparaat, met zo'n hon derdduizend vrijwilligers, dui zenden telefoons en directe toe gang tot de databank waarin de laatste gegevens over geregi- Blaaspijpje Engelse pub-bezoekers kunnen binnenkort de blaaspijpjes van de politie voor zijn. Voor gebruik in cafés is een appa raat ontwikkeld waarop café bezoekers kunnen aflezen of ze teveel glaasjes op hebben om nog achter het stuur plaats te nemen. Voor ongeveer één gulden kan de automobilist op een pijpje in een apparaat blazen dat groen licht geeft als het pro millage beneden de toegesta ne grens van 0,8 gram alcohol per liter bloed is gebleven. Heeft de bezoeker teveel in genomen, dan vermaant het apparaat "niet rijden". Schandaal Het Westduitse kartelbureau heeft in het grootste bouw prijsschandaal in de geschie denis van de Bondsrepubliek 77 ondernemers en medewer kers van hun bedrijven boe tes opgelegd van in totaal 54 miljoen mark. Tegen tien an dere ondernemingen lopen nog processen. Het "Bundes- kartellamt" heeft vastgesteld dat de ondernemingen jaren lang bij openbare en particu liere bouwplannen afspraken hebben gemaakt over de prij zen voor de opdrachten. Een deel van de door deze afspra ken "beschermde" onderne mingen heeft voor die over eenkomsten betaald. Kerstreizen Een Amerikaans reisbureau biedt met kerstmis zijn klan ten een arrangement waarbij zij "beroemde warenhuizen in Europa doen" voor de be scheiden prijs van 900 dollar (ruim 2.500), exclusief ver voer eiï aankopen. met oorlog, terrorisme en moord, mag voorlopig gehandhaafd blij ven. In volgende edities zal de tekst, die bij het ministerie van onderwijs op grote bezwaren stuitte, volgens indicatie van de bisschoppen lichtelijk gewijzigd kunnen worden. De bisschoppelijke commissie van onderwijs zal als compensatie een 'pedagogische circulaire' aan alle onderwijsinstellingen rond sturen, waarin de leerkrachten gevraagd wordt de bewuste abortuspassage te nuanceren. Onder meer door in de klas uit te leggen, dat er toch moreel ver schil bestaat tussen bijvoorbeeld Hitier en de vrouw die zich, om welke reden dan ook, laat aborte ren. ten moslimsekte - al honderden jaren wonen, staat sinds de ge vechten van vorige maand onder de controle van de militie van Jumblatt. Gedurende die ge vechten, die veroorzaakt werden door de terugtrekking van de Is raëlische bezettingsmacht uit het gebied, hebben de druzen zich verzet tegen de rechtse christelij ke militie, die de regering steunt, en het Libanese leger. De druzen weigeren de komst van het leger naar de Chouf te aanvaarden tot dat er een nieuw politiek ak koord bereikt is tussen alle ge meenschappen in Libanon. Het besluit van Jumblatt, die op krachtige wijze gesteund wordt Mondale (foto ap> streerde stemmers zijn opgesla gen. Naar schatting betekent dit hulp die andere kandidaten vijf tien tot twintig miljoen dollar zou kosten. Mondale kreeg 93 procent van de bijna veertien miljoen stemmen, die 259 vakbondsfunctionarissen konden uitbrengen. Van zijn de mocratische mededingers kreeg alleen John Glenn stemmen: bij na 3.4 procent. Naar verwachting zullen de inspanningen van de vakbonden Mondale vrijwel on middellijk ten goede komen tij dens de politieke schermutselin gen van de komende maanden. Een opinie-onderzoek dat de New York Times gisteren publiceer de, wijst echter uit dat de uit spraak van de vakbondsleiding niet betekent dat de leden zich óók eensgezind achter Mondale stellen. Zeventig procent van de ondervraagden bleek niet over hun voorkeur te zijn geraad pleegd. Tweederde verklaarde dat de keuze van de vakbondslei ders zijn stem niet zou bepalen. De AFL-CIO heeft zich vooral op aandringen van zijn voorzitter Lane Kirkland al in een vroeg stadium achter een kandidaat ge steld. De vakbonden hebben het tij niet mee en zijn, in voortdu rend verzet tegen Reagans eco nomisch beleid, verdreven naar de periferie van de macht zoals die in het Witte Huis wordt uit geoefend. Kirkland wil de politieke positie van zijn organisatie verbeteren. Hij accepteert het risico, dat Mondale de democratische kan didatuur niet haalt of in een later, stadium de verkiezingen verliest, waardoor de AFL-CIO als poli tieke factor nog verder in beteke nis zou teruglopen. Daar staat te genover dat desertie uit de rijen van de georganiseerde arbeid aan Reagans overwinning in 1980 belangrijk heeft bijgedra gen. De zogenaamde 'straw poll' onder de democraten in Maine heeft voornamelijk cosmetische bete kenis. Mondale heeft bijna een miljoen dollars uitgegeven om daar te winnen en zijn status als leidende democraat te verster ken - Glenn daarentegen had er het geld niet voor over. NEW YORK (ANP)- Gedrags codes voor westerse bedrij ven met filialen en dochter ondernemingen in Zuid-Afri- ka zijn niet geschikt voor strijd tegen de apartheid in dat land. Dit stelt het Britse Lagerhuislid Robert Hughes in een rapport dat is gemaakt in opdracht van de Verenigde Naties. De niet-bindende gedragsco des zijn opgesteld door de EG. Bedrijven die handelsbe trekkingen met Zuid-Afrika onderhouden dienen zich volgens de code te onthou den van handelingen die de apartheidspolitiek van dit land steunen. Het Lagerhuislid citeert het South African congress of trade unions, dat meent dat de EG-gedragscode is opge- door het buurland Syrië, werd gisteren in Beiroet door veel waarnemers gezien als de zoveel ste stap naar de permanente ver deling van het land. Een week na het akkoord rond een staakt-het- vuren in de bergen is de regering nog steeds druk in de weer met de voor-bereidingen van een na tionale verzoeningsconferentie, die tot een nieuw politiek ak koord in het verdeelde land zal moeten leiden. Ondanks het feit dat op donderdag uitnodigingen werden verstuurd naar de leiders van de grootste en belangrijkste gemeenschap pen en politieke partijen, heeft men nog geen qvereenstemming kunnen bereiken over waar de conferentie gehouden moet wor den. De regering heeft het presi dentiële paleis in Baabda, een van de buitenwijken van Beiroet, voorgesteld, maar dit is door de oppositieleiders geweigerd. Een ander voorstel was om de confe rentie in Saoedi-Arabië te hou den, maar Syrië - dat veel invloed op de Libanese oppositieleiders uitoefent en als waarnemer aan de conferentie zal deelnemen - zou hiermee niet akkoord gaan. Het oponthoud rond de organisatie van de conferentie en de aankon diging van Jumblatt over een af zonderlijk bestuur voor de dru zen, worden als verontrustende ontwikkelingen in Beiroet ge zien. Hoewel het bestand over het algemeen nageleefd wordt zijn er elke dag wel gevechten tussen de druzen en de christelij ke militie in het zuiden van de. Chouf, net ten noorden van de Is raëlische linies. Daarnaast is het van belang dat de drang om tot een nationale verzoening te ko men en een einde te maken aan acht jaar burgeroorlog niet verlo ren gaat al voor men rond de ta fel is gaan zitten. JERUZALEM - Kabinetsforma teur Shamir wil woensdag of donderdag al zijn kabinet aan de Knesset voorstellen. Het wordt een kopie van het demissionaire kabinet, zonder Begin dan. Mo gelijk zal Shamir moeten vol staan met een minderheidskabi net dat kan rekenen op 58 van de 120 Knessetleden. Een zestal coalitiegenoten aarzelt, na het mislukken van de onderhande- door Jaap van Wesel lingen met de Arbeiderspartij om een regering van nationale eenheid te vormen, of zij hun steun wel zullen geven aan een Likoed-regering. Shamir wil ze voor het blok zetten, ervan uitgaande dat de zes in elk geval niet tegen zullen stemmen, maar in het ergste geval zich van stemming zullen onthouden wil hij een kabinet door het parle ment bekrachtigd zien, om daar mee de invloed van de zes niet op te blazen. Er zijn nog enkele klippen die Sha mir moet omzeilen voordat zijn BRIGHTON - Met Neil Kinnock (41) heeft de Britse Labour-partij niet alleen de jongste, maar ook de meest onervaren leider uit haar geschiedenis gekozen. Kin nock is - en dat is zonder prece dent in de Britse politiek - partij leider geworden zonder ooit een door Henk Dam regeringspost te hebben gekleed. Dat hij niettemin met een zo grote meerderheid de hoogste functie in de Labour-partij heeft gekre gen, bewijst hoe hoog de Britse socialisten zijn kwaliteiten in schatten: deze dynamische, vlot pratende, charismatische, goed overkomende Welshman moet als geen ander de banden tussen Labour en de kiezers kunnen herstellen. 'zinloos' steld om het steeds groter aantal Europese investerin gen in en handel met Zuid- Afrika te beschermen. Een andere reden voor het instel len van de gedragscodes is 'het verstoren en verzwakken van de anti-apartheidsstrijd in Europa, door zich voor te doen als de echte vrienden van de bevrijding van Zuid- Afrika', aldus Hughes. Een derde reden voor de codes was het uitoefenen van druk BRUSSEL (GPD) - Nog geen half jaar na zijn broer, prins Karei, is koning Leopold III yan België zaterdag begraven in dê koninklijke grafkelder van de Onze Lieve Vrouwe- kerk in Laken. De koning werd 81 jaar en overleed vori ge week zondag na een hart operatie. De begrafenisplechtigheid, die plaats had in de Sint Jacobs- kerk dichtbij het Koninklijk Paleis in het centrum van Brussel, werd bijgewoond door de koninklijke familie, regering en vertegenwoordi gers van andere hoven in Eu ropa. Zo was namens het Ne derlandse hof prinses Juliana aanwezig en voorts onder meer koning Olaf van Noor wegen, prins Bertil van Zwe den en het groothertogelijk paar van Luxemburg. In de grafkelder van de Onze Lieve Vrouwekerk in Laken, de Brusselse gemeente waar ook koning Boudewijn 1 woont, zijn alle overleden Belgische vorsten sinds de Belgische onafhankelijkheid van 1830 bijgezet. Shamir leidt 'n regering de goedkeuring van de Knesset kan krijgen. Het is om te beginnen hoogst onzeker of pre mier Begin zich in de Knesset zal vertonen. Begin heeft de afgelo pen maand zijn huis niet verla ten. Ook zondag was hij weder om afwezig bij het kabinetsbe raad. De officiële lezing is, dat hij een huidaandoening heeft welke hem belet zich te scheren. Dat zou betekenen dat Begin zich ook woensdag of donderdag niet in de Knesset kan vertonen om zijn steun aan het kabinet-Sha- mir te geven. De meerderheid zou daarmee van 58 tot 57 stem men slinken. Er is nóg een complicatie. De lei der van de kleine coalitiepartij Tami, Aaron Aboe Chatsera, is veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf wegens verduiste ring van gelden. Hij mag echter zijn straf buiten de gevangenis- Wat hij mee heeft, is niet alleen zijn grote energie, zijn uitermate rap pe tong, en zijn vermogen zalen plat te krijgen. Hij is bovendien een gewone jongen, een zoon van het volk (zijn vader was mijnwer ker), en in het klassebewuste En geland is dat een niet geringe pré. Toen Michael Foot begin juni, na de voor Labour desastreuze uit slag van de Lagerhuisverkiezin gen, aankondigde te zullen aftre den, was Kinnock al direct de duidelijke favoriet om de weinig fortuinlijke Foot op te volgen, niet in de laatste plaats bij Foot zelf. De afgelopen maanden kreeg de roodharige mijnwerkerszoon er alleen nog maar meer steun bij. Vakbond na vakbond (die tradi tioneel een grote invloed binnen de Labour-partij hebben) ver klaarde achter Kinnock te staan; den gebroken en het paradijs voor kapitalistische inves teerders worden veilig ge steld, schrijft Hughes. Ook het argument dat een se lectief gebruik van de econo mische betrekkingen met Zuid-Afrika kan worden ge bruikt om dit land te bewe gen hervormingen toe te staan, oefent een speciale aantrekkingskracht uit. Zo kunnen immers allerlei pro blemen worden omzeild die ontstaan als sancties tegen Zuid-Afrika zouden worden getroffen, meent Hughes in zijn rapport. en bij de regionale partij-afdelin gen was hij ook dé grote man. Dat wil niet zeggen dat er geen twijfels rond hem bestaan. Puri teinse socialisten hebben hem de afgelopen maanden beschreven als „een opportunist, een man die een tekort aan werkelijke principes achter knappe maar holle rethoriek weet te verber gen". Politiek staat Kinnock aan de lin kerkant van de Labour-partij. Hij verafschuwt evenwel de ultra- linkse vleugel onder leiding van Tony Benn, en erkent bovendien dat de hele partij meer naar het centrum zal moeten opschuiven om weer in de gunst van de kie zer te komen. Immers: de Labour-partij kan al leen weer aantrekkelijk worden als een aantal zwaar bevochten linkse stokpaardjes op de rom melzolder wordt gegooid. Eenzij- MANILA (UPI/AFP/Rtr) - De moord op oppositieleider Benig- no Aquino was het werk van de communistische partij van de Fi lippijnen (CPP). Dat is de inhoud van een zaterdag uitgegeven ver klaring van de regering. De Filip pijnse oppositie beschuldigde echter dezelfde dag president Marcos ervan de moord te heb ben bevolen. In de verklaring van de regering worden "tot nu toe onbekende details" onthuld, die zijn geba seerd op de getuigenis van een dige kernontwapening, uit de EG stappen, een op lenen geba seerde economie, de linkervleu gel heeft de afgelopen jaren he vig gevochten om die punten in het partijprogramma te krijgen. Zijn tweede man, Roy Hattersley (51), heeft er geen twijfel over la ten bestaan dat hij achter zo'n ommezwaai staat. Steeds weer heeft hij de afgelopen weken her haald dat het voorgoed afgelo pen is met de Labour-partij, als ultralinks niet de mond gesnoerd wordt. De sluwe pragmaticus Hattersley is dé man van de rechtervleugel van de partij. Hij moet dan ook niets van de hierboven genoem de linkse stokpaardjes hebben. Hij wil Engeland in de EG hou den, is tegen eenzijdige kernont wapening, en is voorstander van een bepaald behoudend econo misch programma. Hattersley heeft een lange staat vroegere lijfwacht van Aquino. De lijfwacht, Rosendo Cawigan, zou volgens de verklaring al in mei op de hoogte zijn geweest van een moordkomplot tegen de oppostieleider door de commu nistische partij van de Filippij nen. Hij bracht vervolgens de au toriteiten van dit plan op de hoogte. Nadat Cawigan eerst zelf zonder succes was benaderd door de CPP, werd daarna de op dracht aan Rolando Galman ge geven, aldus Cawigan in de ver klaring. Galman werd onmiddel lijk na de aanslag door veilig heidsagenten neergeschoten. Cawigan was naar eigen zeggen op eigen initiatief naar de luchtha ven van Manila gegaan om Aqui no bij zijn aankomst te vermoor den. Toen hij daar aankwam hoorde hij de fatale schoten en was Aquino al door een ander vermoord, aldus Cawigan in het regeringsrapport. De nieuwe voorman van de ver enigde oppositie op de Filippij nen, Salvador Laurel, zei tijdens een massale bijeenkomst dat Marcos Aquino heeft laten ver moorden. "Zo zal het in de ge schiedenisboeken van het land komen te staan", aldus Laurel. De vrouw van Aquino wees zater dag het regeringsrapport van de hand. Het rapport staat vol met onjuistheden. Bovendien was Cawigan slechts van 1969 tot 1972 een lijfwacht van Aquino, en niet zoals hij beweerd 16 jaar lang, aldus Cory Aquino. van dienst in tal van regerings functies achter de rug. Hij is staatssecretaris van defensie, werkgelegenheid en buitenland se zaken geweest, en was minis ter van prijzen en consumenten zaken in het kabinet-Callaghan. Ontegenzeggelijk is Hattersley een man met een breed intellectueel bereik. Dat blijkt niet alleen uit zijn staat van dienst, maar ook uit de doorgaans lucide columns die hij in organen als Punch en The Guardian schrijft. Hij is ver der een wat geisoleerd man, be wonderd door zijn collega's maar niet erg geliefd. Het duo Kinnock-Hattersley staat voor de taak Labour uit de put te trekken. Samen zijn ze steeds „de droom-combinatie" ge noemd, een linkse populist en - een rechtse intellectueel, die sa men in staat zouden moeten zijn een breed spectrum aan kiezers tot Labour te bekeren. BEIROET - President Amin Gemayel heeft gisteren spoedbesprekingen gevoerd met zijn premier Chafik el Wazzan en andere regeringsfunctionarissen, na de aankondiging van Druzenleider Walid Jumblatt dat hij een afzonderlijk burgerbestuur zal oprichten in het Choufgebergte. Inde Sint Jacobskerk in Brussel werd afgelopen zaterdag voor de overleden ex-koning Leopold III i een begrafenisplechtigheid gehouden. ATHENE - „Vooringenomen en ondemocratisch", noemde de woordvoerder van de Turkse mi nister van buitenlandse zaken de resolutie van de Assemblee van de Raad van Europa, die eind vo rige week met grote meerderheid was aangenomen. Daarin werd gesteld dat het parlement dat uit de Turkse verkiezingen van 6 no vember zal voortkomen, niet re- door Frans van Hasselt presentatief kan worden geacht voor het Turkse volk en geen de legatie zal kunnen sturen naar de Straatsburgse Assemblee, waar in 21 democratische landen van West-Europa zijn vertegenwoor digd. De Assemblee had zich vooral ge stoord aan het feit dat van de 15 partijen die zich voor deze ver kiezingen hadden aangemeld, er slechts drie zijn toegelaten en dat muren uitzitten. Op het politie bureau moet hij dagelijks admin- stratief werk verrichten. De vraag is nu, of Aboe Chatsera in zijn vrije tijd, na de verplichte werkuren, vrij is om politiek te beoefenen. Dat hij thuis mag slapen, staat vast. Maar mag hij ook naar de Knes set gaan om voor het kabinet- Shamir te stemmen? Over die in gewikkelde juridische vraag zit de politie zich nu het hoofd te breken. Als Aboe Chatsera niet naar de Knesset mag komen, kan Shamir nog slechts op 56 stem men rekenen, en dan is er geen meerderheid. Dat is echter het meest ongunstige scenario. Vooralsnog mag Sha mir ervan uitgaan dat ten minste enkele van de twijfelaars hem zullen steunen en dat hij de ko mende maanden op een parleme- taire meerderheid kan rekenen voor een regering die identiek zal zijn aan het kabinet-Begin. Niet langer dan enkele maanden, want binnen de coalitie is er drang op een wisseling van por tefeuilles. En met een bevriezing van de status quo zullen ze niet langer dan enkele maanden ge noegen nemen. van de kandidaten van deze drie partijen nog eens 20 procent is afgewezen, plus verreweg de meeste onafhankelijke kandida ten, onder wie alle uit de Koerdi sche gebieden in het oosten. Hiermee kwam men, zo vond de Assemblee, ook in strijd met de vorig jaar aangenomen nieuwe grondwet die, hoe autoritair ook, toch uitdrukkelijk stelt dat voor de oprichting van partijen 'geen toestemming vooraf nodig is. Het regime zou, maar dan moet het zich wel in spitsvondige bochten wringen, kunnen reageren met het argument dat er wel degelijk verschillende partijen zijn 'toe gelaten', maar dat ze alleen wor den geweerd bij de aanstaande verkiezingen. De eigenaardige si tuatie doet zich namelijk voor dat de twee nieuwe partijen, waarvoor de meeste stemmen in de wacht leken te zijn gelegd - de rechtse partij van Het Juiste Pad en de sociaal-democratische SO- DEP - (nog) niet zijn verboden: overal in de steden ziet men gro te borden bij hun pas geopende kantoren hangen. Op die manier kan men in het land na de verkie zingen een absurde situatie krij gen: een intens en levendig par tijleven, dat zich echter buiten het parlement afspeelt. Beide partijen behaalden niet op de daarvoor aangewezen datum het voorgeschreven aantal van 30 door de junta erkende oprich ters. Dat was natuurlijk een ma chinatie van het regime om hen buiten de verkiezingen te hou den. Die horde van 30 hebben ze echter sindsdien wel gehaald, zo dat ze nu zijn gelegaliseerd, ze kunnen dus theoretisch bijvoor beeld deelnemen aan de gemeen teraadsverkiezingen van volgend jaar. Een lid van de junta, admiraal Tu rner, heeft intussen echter bij het nu nog zittende surrogaat-parle ment (de uit aangewezen leden bestaande consultatieve Assem blee) een wetsvoorstel ingediend waardoor bij die gemeenteraads verkiezingen alleen de drie par tijen kunnen worden toegelaten die meededen aan de parle mentsverkiezingen van dit jaar. Verschillende kranten hebben nog mogen schrijven dat een der gelijke beslissing totaal onge rijmd zou zijn. WASHINGTON (UPI) - Drie Sow- jet-Astonauten zijn vorige week aan de dood ontsnapt toen de draagraket van hun ruimteschip bij de lancering explodeerde. Zij konden zich redden met para chutes. Dit heeft de Amerikaan se krant "Washington Post" za terdag bekendgemaakt. Het blad zegt zijn informatie te hebben verkregen uit bronnen in de Amerikaanse inlichtingendienst. De krant meldde dat het incident donderdag heeft plaatsgehad op een afgelegen lanceerbasis in het Aziatische deel van Rusland. Uit Amerikaanse regeringsbron was eerder vernomen dat er een "in cident" was gebeurd tijdens een •lancering in de Sowjet-Unie, maar dat er ogenschijnlijk geen slachtoffers waren gevallen. De Sowjet-Unie heeft geen melding van het voorval gemaakt. De drie astronauten moesten, zo werd uit kringen van de inlich tingendienst vernomen, de be manning van het rond de aarde cirkelende ruimtestation Saljoet- 7 gaan vervangen. De tweekoppi ge bemanning van de Saljoet-7, Aleksandr Ljachov en Aleksandr Aleksandrov, bevindt zich al in de ruimte sinds 27 juni van dit jaar. LONDEN (AFP) - Amnesty Inter national vindt dat de doodstraf in Japan moet worden afgeschaft en keurt het af dat de rechterlijke macht in dat-land weigert te zeg gen of ter dood veroordeelden nog leven of reeds zijn terechtge steld. Dit zegt dé in Londen ge vestigde organisatie die strijdt voor de mensenrechten in een vandaag gepubliceerd rapport. Het rapport is het resultaat van een bezoek dat een delegatie van Amnesty eind februari en begin maart aan Japan bracht. De dele gatie klaagt erover dat ze geen bevestiging kon krijgen van 54 doodvonnissen. "Alle executies, die in Japan door ophanging worden uitgevoerd, hebben in het geheim plaats. Het beleid is regelmatig cijfers te publiceren over doodvonnissen zonder dat erbij staat of de veroordeelden nog in leven zijn".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6