Drukke nacht politie Taptoe weer als een ldeuriijke lichtstoet door Leidse straten Bridge drive groot succes Erepenning gemeente voor drukkerij Brill Inbreker betrapt door thuiskomende bewoners Ravage op Lage Rijndijk Inbreker gepakt in caravan op kermis Marineschip beklad Zakkenrollers weer actief 'Zeilende monumenten' in Galgewater te zien K&G speelde zaterdagavond op het Stadhuisplein een muzikale taptoe, waarbij de '3 October Festival-Marsch' van Joh.C. Geyp werd gespeeld. (Foto Holvast). LEIDEN - "Kijk, daar loopt Kc - rel"! "Moet je hem zien met dl? grote trom"! "En kijk zij dan met d'r dikke benen"! De grote taptoe van Leidse vereni gingen. AJs vanouds heeft de ene helft van Leiden weer naar de an dere helft staan kijken. Zwaaien naar familie en bekenden en geen blad voor de mond ne mend. Net als vorige jaren is Lei den zaterdagavond weer uitgelo pen voor die kleurrijke lichtstoet door de Leidse straten. Al kun je het wel dromen, de rechtgeaarde Leidenaar laat het zich niet ont nemen. Wat is 3 oktober ook zonder taptoe. Het hoort bij elkaar als haring bij wittebrood. Ook al komt het wa ter met bakken uit de hemel, de straat op. En we hielden het dit jaar nagenoeg droog dus druk was het. Niet alleen aan de kant, maar ook op de weg. Want bijna geen vereniging laat de kans voorbij gaan om zich bij zo'n groot publiek te mogen aanbeve len. Muziekkorpsen, m^jorettenpelo- tons en verenigingen lieten zich weer van hun beste kant zien. Misschien met nog meer inzet dan in vorige jaren want een ou de traditie is dit jaar hersteld. Op initiatief van de aan de taptoe deelnemende verenigingen is door de 3 October-Vereeniging in samenwerking met het Leidsch Dagblad een prijs inge steld voor de beste presentatie in de taptoe. Het motto voor de tap toe-prijs 1983 was: 'welke vereni Sportverenigingen waren zaterdagavond in de taptoe zoals gebruikelijk weer rijkelijk vertegenwoordigd. Deze foto is gemaakt in de Breestraat. (Foto Holvast). ging propageert het beste haar doelstellingen'. Vreemde eend in de bijt was dit jaar het Leids Woonlasten Komi- tee dat met een spandoek aan de feestelijke stoet deelnam. "Ver hoging van de feestvreugde? Oké! Verhoging van de woonlas ten? Nee", was het motto dat door het comité werd meege voerd. Politieke propaganda of het meevoeren van attributen is echter verboden zodat het Komi- tee hoogstwaarschijnlijk niet de prijs van de 3 October-Vereeni ging in de wacht zal slepen. Traditiegetrouw werden dit jaar ook weer kransen gelegd bij het standbeeld van Van der Werf en bij het Van Hout-monument. Na afloop van de taptoe werd op het stadhuisplein aan de Vismarkt nog gespeeld door de Show- en Marchingband K&G. Het opknappen van bruggen en straten zorgde er dit jaar voor dat de taptoe, en vandaag ook de op tocht, nogal wat obstakels op hun weg tegenkwamen. De ge meente had er echter voor ge zorgd dat het Kort Rapenburg en de Schipholweg die beide repa raties ondergaan, begaanbaar waren gemaakt. De toeschou wersruimte was op deze plekken wel beperkt. Ter hoogte van de studentensocië teit Minerva aan de Breestraat was als gewoonlijk tijdens de taptoe een groot aantal jongeren samengebald. Vuurwerk en eie ren hoorden ook dit jaar weer bij de feestattributen, maar verder bleef het rustig. Burgemeester Goekoop noemde zaterdagavond de uitspraak dat de taptoe le vensgevaarlijk zou zijn "pure De Leidse politie laat desgevraagd weten dat er twee aanhoudingen werden verricht. Een 20-jarige jongen uit Leiderdorp werd op gepakt wegens het gooien en bij zich hebben van vuurwerk en een 19-jarige Leidse knaap werd aangehouden omdat hij tijdens het passeren van de stoet zijn broek liet zakken. LEIDEN - Voor het eerst in elf jaar werd er gisteren in de Stads- ghoorzaal weer een '3 October bridge drive' georganiseerd. Sinds 1967 leek zich dat tot een traditie te ontwikkelen, maar in 1972 kwam daar om onbekende redenen de klad in. Het Leidse echtpaar De Jong wil de draad echter weer opvatten en is daar na de eerste keer ook opti mistisch over. "De belangstel ling was echt boven verwach ting", aldus mevrouw De Jong. "Er waren 104 paren en dat is echt veel meer dan waar we de eerste keer op gerekend had den". De '3 Octoberwisseltrofee' werd deze eerste maal in de wacht ge sleept door het Haagse duo P.Th. Borst-E.C. de Roo (tot. 3006, 70.68 procent). LEIDEN - De erepenning in goud van de gemeente Leiden is dit jaar toegekend aan de N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Brill. Directeur dr. W. Backhuys nam de erepenning zaterdagavond in ontvangst uit handen van burgemeester Goekoop tijdens een feestelijk bijeenkomst in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis, na afloop van de taptoe. De N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Brill bestond onlangs driehonderd jaar en is al die tijd in Leiden gevestigd geweest. Het bedrijf werd in 1683 opgezet door Jordaan Lucht- mans. Hij en zijn nakomelingen hebben het bedrijf, dat zich heeft gespecialiseerd in het drukken van wetenschappelijke werken, uitgebouwd en in binnen- en buitenland een groot aan zien gegeven. In 1851 werd de drukkerij en boekhandel overgedragen aan Evert Jan Brill die reeds, evenals zijn vader, jarenlang in het bedrijf werkzaam was en wiens naam tot op heden onverbrekelijk aan de boekhandel en drukkerij is verbonden. De erepenning, die elk jaar wordt uitgereikt aan de vooravond van 3 oktober, is aan de boekhandel en drukkerij toegekend, omdat men er steeds in is geslaagd de roem en het hoge peil van de zaak tot op de dag van vandaag te handhaven, waarbij de nauwe banden met de universiteit zijn blijven bestaan. "De N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Brill kenmerkt zich door vakmanschap, kwaliteit en specialiteit gedurende driehonderd jaar. Dat is een geweldige prestatie", zei burge meester Goekoop zaterdagavond. "Het bedrijf heeft er in zijn 300-jarig bestaan mede toe bijgedragen dat de naam van de stad Leiden nationaal en internationaal gro te bekendheid heeft gekregen", aldus de burgemeester. Hij noemde het bedrijf van grote betekenis voor de gemeente Lei den. Directeur Backhuys zei vereerd en blij te zijn met de erepenning in goud die burgemeester en wethouders van Leiden aan het bedrijf hebben toegekend. LEIDEN - Een inbreker werd gis teravond in een woning aan de Haagweg verrast door de bewo ners die er nèt niet in slaagden de ongwenste gast te overmeeste- De bewoners kwamen rond een uur of negen thuis en hoorden gestommel op zolder. De vrouw en de heer des huizes gingen ver volgens het gevecht aan met de insluiper die zich met behulp van een nylonkous onherken baar had gemaakt. Hij wist de be nen te nemen. Er werd onmiddellijk alarm gesla gen, maar de politie kon de man niet meer achterhalen. Wel be schikt zij over zijn signalement omdat de vrouw er tijdens de kortstondige vechtpartij in was geslaagd de nylonkous van zijn hoofd te trekken. LEIDEN - Een onbekende heeft in de nacht van zaterdag op zondag een grote ravage aangericht op de Lage Rijndijk. De man of vrouw kwam van de Su- matrastraat en reed in de rich- LEIDEN - De politie heeft zater dagmiddag ingegrepen bij een fiks conflict tussen een huurder en een verhuurder van een pand aan de Valkenburgseweg. Eén van de huurders was de aan staande schoonzoon van de ver huurder met een honkbalknup pel te lijf gegaan en beschadigde daarbij de auto. Even later ver scheen de eigenaar, die de huur ders uit het pand wil hebben, ten tonele: hij sloeg twee deuren en alle ruiten van het pand in. ting van de Lage Rijndijk toen hij of zij door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwij traakte. De auto reed via het fietspad de stoep op en ramde de pui van twee woningen. Vervol gens schoof de auto nog langs een aantal andere panden waar van de pui eveneens flink be schadigd raakte. De auto kwam' even later tegen een boom tot stilstand waarna de bestuurder is weggelopen. Een 67-jarige bestuurster bescha digde dit weekeinde de gevel van een pand aan de Groenhoven- straat toen zij tijdens het keren per ongeluk het gaspedaal in plagfs van de rem intrapte. LEIDEN - Afgeladen was het Holidome zaterdagnacht waar dit meisje haar bijdrage leverde aan de "Nacht van de mode", een spektakel waar je voor het bedrag van 100,- per persoon bij mocht zijn. Het initiatief van de Haagse mode-onderneming Yve zag er op papier heel aantrekke lijk uit: Mode, van top tot teen, amusement (Joe Bourne, Star Sisters en Lee Towers) en een buffet. Het bleek toch moeilijk om voor 700 mensen een echt feestelijke sfeer te scheppen. (Foto Holvast). LEIDEN - De Leidse politie heeft het in de nacht van zaterdag op zondag druk gehad met de nodi ge ongeregeldheden. Heel wat dronken feestvierders moesten thuis worden gebracht omdat ze niet meer op hun benen konden staan. Een 28-jarige Lei denaar werd ter ontnuchtering ingesloten omdat hij op de Hooi gracht bezig was zijn zwangere vrouw een pak slaag te geven. Rond twee uur 's nachts werd een grote ruit van V D vernield. De LEIDEN - Een 31-jarige Leidenaar is zaterdagavond op heterdaad betrapt bij een inbraak in een wooncaravan van een kermisexploitant. De inbreker, die er vandoor wilde gaan met de geluidsapparatuur, werd door de bewoner van de caravan betrapt en afgeleverd bij de tijdelijke politiepost in de Schuttersveldschool. Een andere kermisexploitant heeft aangifte gedaan van de diefstal van een videorecorder uit zijn caravan. In beide gevallen was men de cara van binnengedrongen door het forceren van een ruit. LEIDEN - De groep 'Onkruit Leiden' heeft vanmorgen het marineschip Bulgia met verf bekogeld. De actievoerders zijn het er niet mee eens dat 3 oktober "al jaren een gelegenheid is die wordt aangegrepen om pro paganda voor het leger te maken". De bezichtiging van het marineschip is daar volgens hen één van de voorbeelden van. Behalve als protest tegen de aanwezigheid van het leger, wilde Onkruit Leiden met haar actie ook nog eens wijzen op de 'onderdrukkende praktijken' van het leger. Vanmorgen is het marineschip overigens alweer van alle verfsmetten ontdian. daders zijn spoorloos. Van twee geparkeerd staande auto's, aan de Jan Luykenlaan, werden eveneens de ruiten vernield. Eén geparkeerd staande auto is door onbekenden de Oude Rijn inge duwd. De politie moest ook tussenbeide komen tijdens een vechtpartij in de Maria Gijzensteeg. Een zestal personen, in de leeftijd van vijf tien tot achtentwintig jaar, werd aangehouden nadat zij een aantal brievenboxen van flats aan de Morssingel hadden opengebro ken. In de loop van de nacht is een aantal keren ingegrepen we gens klachten over geluidsover last. LEIDEN - Zakkenrollers zijn zater dagavond actief geweest op de Leidse kermis. Een 24-jarige vrouw uit Leiden werd beroofd van haar portemonnee met een inhoud van twaalfhonderd gul den. De portemonnee verdween uit de schoudertas van de vrouw tijdens het bekijken van de ker misattracties. Van een 20-jarige Leidse jongen werd de portemonnee gerold met een inhoud van ongeveer honderd gulden. Directeur W. Backhuys van de N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Brill bekijkt de gouden penning die hij van burge meester Goekoop heeft gekregen. Hoivast). LEIDEN - De volgende personen en instellingen hebben tot nu toe de erepenning van de gemeente Leiden ontvangen. Instellin gen kregen steeds een gouden en personen een zilveren pen ning. 1. M.C.L. Driessen (directeur van gemeentewèrken)1927 2. F.G. Rosier (referendaris ter secretarie)1933 2. Mevrouw Coert-de Jong (heropening "De Lakenhal")1933 4. Drie October Vereeniging (50-jarig bestaan)1936 5. Leids Studentencörps (100-jarig bestaan)1939 6. Dr. W. Stuurman (directeur Slachthuis)1941 7. W. van der Laan (Voorzitter 3 October-Vereeniging)1950 8. Vereniging "Oud Leiden" (50-jarig bestaan)1952 9. Mejuffrouw J.L. van Hoorn (directrice Meisjes HBS.).... 1954 10. Jhr Mr. F.H. van Kinschot (burgemeester van Leiden)1964 11. Mej. Dr. C. Hovens Greve (arts te Leiden)1965 12. H. de Wilde (Drie October-Vereeniging)1967 13. Leidsche Vereeniging van Industriëlen (50-jarig bestaan) 1967 14. Stichting Leidse Spaarbank (150-jarig bestaan)1968 15. Dr. E.H. Reerink (president-curator R.U.L.)1969 16. Mej. Dr. A.M.M. Smit (adviseur openbaar voortg. ond.)1970 17. Kol. Th.H. Wessels (commandant Koksschool)1970 18. S. Menken (25 jaar wethouder)1970 19. Mr. C.G. van der Willigen (burgemeester van Leiden)1971 20. J.C. van Eek (notaris te Leiden)1971 21. Dr. M.A. van Dongen (chirurg te Leiden)1972 22. J. van der Zwart (secretaris Bond v. Amateurtuinders).... 1973 23. Mr. Ph.J. de Ruijter de Wildt (voorz. Drie Oct. ver.)1974 24. Rijksuniversiteit Leiden (400-jarig bestaan)1975 25. M G. de Ponti O.F.M. (rk-priester te Leiden)1975 26.1. Coster (voorzitter N.V.V. Leiden)1976 27. Mw. J.M. v.d. Blom-Vijlbnef (raadslid)1977 28. Mr C.J. Woudstra (voorzitter commissie voor de Beroeps chriften)1978 29. M.J.J. Riethoven (sportorganisator)1978 30. H. Kleibrink (fotograaf/auteur)1979 31. A. Verboom (wethouder). 1980 32. Dr. A.J. Vis (burgemeester van Leiden)1980 33. P.F.S. Biegstraaten (voorzitter Sportstichting Leiden).... 1980 34. P. Herfst (zakenman, beschermer cultuurbezit)1981 35. Mr. D.E. Krantz (voorzitter Diogenes)1982 36. N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Brill1983 LEIDEN - De belangrijkste bron van inkomsten voor de 3 October-Vereenig ing draaide zaterdagavond op volle toeren: de kermis. Het lunapark telt meer dan honderd attracties, waarop menig Leidenaar of omwonende) een flink deel van zijn salaris of uitkering pleegt stuk te slaan. De Nieuwe Beestenmarkt is dit jaar bij het kermisterrein getrokken, omdat er rond molen De Valk tegenwoordig minder ruimte vrij is. De kermis is nog tot twaalf uur vanavond geopend. (Foto Holvast) LEIDEN - Een sfeervolle aanblik bood dit weekeinde het Galge water, dat ter gelegenheid van 3 October weer vol ligt met oude schepen. Een nog prachtiger schouwspel dan vorige jaren nu de tjalken, klippers en aken lig gen afgemeerd rond de nieuwe Rembrandtbrug. Veel Leidenaren hebben het nostalgische gebeuren dit week einde al van nabij bekeken. De schippers zijn altijd 'in' voor een praatje en bereid alle mogelijke informatie te geven over de oude bedrijfsvaartuigen die zich in verschillende fasen van restaura tie bevinden. De schepen zijn weer naar Leiden gehaald door de leden van de Landelijke Vereniging tot Be houd van het Zeilend Bedrijfs- vaartuig. Een vereniging die zich inspant voor het behoud van de 'zeilende monumenten. Net als vorige jaren ligt ook het pa trouillevaartuig Hr. Ms. Bulgia van de Koninklijke Marine weer in Leiden afgemeerd met aan boord een bemanning van 26 koppen. Het patrouillevaartuig kan de nieuwe Rembrandtbrug niet passeren, zodat het dit jaar vóór de brug ligt inplaats van aan de Prinsessekade. De voorzitter van de 3 October- Vereeniging, A. Rörsch, raadde de Koninklijke Marine zaterdag op ironische toon aan, in een speech na de uitreiking van de erepenning van de gemeente Leiden, om volgend jaar met een convooi surfplanken naar Lei den te komen. Aubade voor 3- oktoberkoetsier LEIDEN - De 3 October-Vereeni ging heeft zaterdag, vooraf aan de grote taptoe, een muzikale hul de gebracht aan André de Jong sr. De Jong, van de gelijknamige stal houderij, zit al veertig jaren op de bok van het eerste rijtuig in de grote 3-oktoberoptocht. In 1927 voor het eerst als jochie van 16 jaar. En ook vandaag was de 72- jarige Leidenaar weer present. Reden voor de 3 October-Vereeni ging om De Jong (op de foto in het midden) voor zijn huis aan de Hogewoerd een 'aubade' te bren gen. (foto Holvast) Het patrouillevaartuig Bulgia, afgemeerd in de zijarm van het Galge water, die naar de Morssingel leidt. Links de Rembrandtbrug. (Foto Holvast). IKUUWHUIU J

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3