LEIDSCH DAGBLAD Autokeuring de tocht Nederland nog half jaar in Libanon 'Moderne slavernij bij het wegvervoer' Bomaanslag: dode en 27 gewonden in Kabinet zou wetsontwerp willen schrappen 'Harde porno bestrijding' WIHTER-ÏENNISSEN IN VOORHOUT RECHT Rijnland wil gif aan DDR slijten ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37205 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Hoe aanlokkelijk is het leven van een kermis exploitant? „Als jeer bent opgegroeid, laat het je nooit meer los." Het woord is aan Henk Kabalt uit Alphen aan den Rijn, telg uit een echte kermisfamilie. PAGINA 13 Worden leden van streng orthodoxe kerkgenootschappen geestelijk in de tang genomen, zoals een Middelburgse zenuwarts beweert? Dr. Verheule, verbonden aan het psychiatrisch centrum Schakenbosch onderschrijft die bewering. „Ik ken schrijnende voorbeelden." PAGINA 15 Z-'y Tffz- Tit""" 'ïbkS In de artikelenserie over kranten twee buitenbeentjes: de deftige The Times en de sombere Le Monde. De Aerdenhoutse huisarts Kenter veroorzaakte opschudding door toe te geven dat hij twaalf maal euthanasie heeft toegepast. In een interview legt hij uit waarom: „Je kunt niet zeggen: hier zijn de pillen, doe het zelf maar." PAGINA 19 TViQi-CAiTlfv MARSEILLE (ANP) - Bij bomaanslag op de internationale handelsbeurs in Marseille is gis termiddag een man gedood en zijn 26 mensen gewond geraakt, van wie acht ernstig. De bom ontplofte om half vijf in het congrescentrum van Marseil le, waar de beurs wordt gehou den, op een tijdstip dat het zeer druk was. Twee uur na de explo sie stelde de Armeense groep "Orly" zich telefonisch voor de aanslag verantwoordelijk. Later belde iemand van een andere groep een krant op om mee te de len, dat de extreem-rechtse orga nisatie „Charles Martel" zich voor de aanslag verantwoorde lijk stelt. De paviljoens van de Verenigde Staten en Algerije werden door de ontploffing vernield. In juli kwamen acht mensen om het leven en raakten 55 gewond bij een aanslag van de Turkse or ganisatie „Asala" - geheime Ar meense leger voor de bevrijding van Armenië - op het vliegveld Orly bij Parijs. In de daarop vol gende weken pleegde de groep "Orly", die wordt beschouwd als een uitvloeisel van Asala, een se rie aanslagen op Franse verte genwoordigingen in Teheran. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal volgende week vrij dag een besluit nemen over de verplichte periodieke au tokeuring. De Tweede Kamer heeft afgelopen dinsdag nog eensgezind aangedrongen op een onverkorte hand having van het betreffende wetsontwerp, waar het kabi net van af zou willen. Waarnemers in Shouf-gebergte? NEW YORK - Minister Van den Broek heeft gisteren in New York de mogelijkheid, dat Nederland waarnemers beschikbaar zal stel len voor controle op de naleving van het bestand in het Libanese Shouf-gebergte niet categorisch uitgesloten. Dat hangt af van de taak die hen zal worden toebe deeld en het aantal dat nodig is. Syrië heeft inmiddels niet willen toegeven aan Amerikaanse druk om een troepenmacht van de Ver enigde Naties te laten toezien op de naleving van de wapenstil stand in Libanon. Washington zal echter op de ingesla gen weg voortgaan en hoopt dat de Syrische regering van gedach te zal veranderen, aldus een hoge Amerikaanse regeringsfunctiona- De Libanese minister van buiten landse zaken Elie Salem heeft gis teren in de Verenigde Naties hart stochtelijk gepleit voor de terug trekking van alle buitenlandse troepen uit Libanon. "We vragen om met rust gelaten te worden", aldus Salem. Perioden met zon De Bilt verwacht morgen zonnige pe rioden en droog weer. Minimumtem peratuur omstreeks 11 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Matige zuidwestenwind. Ook voor maandag wordt af en toe zon verwacht met dezelfde middagtem- peratuur. Het KNMI voorspelt pas later in de weck regen. 2 OKTOBER 1983 Zon op: 06.41 uur, zon onder: 18.17 uur. Maan op: 00.33 uur, maan onder: 17.07 3 OKTOBER 1983 Zon op: 06.42 uur, zon onder: 18.15 uur. Maan op: 01.58 uur, maan onder: 17.36 DEN HAAG (GPD) - Voor ten hoogste zes maanden en met een kleinere eenheid zal Nederland blijven deelnemen aan de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon, Unifil. Daartoe heeft het kabinet gisteren besloten onder grote internationale druk. Eerder was besloten om alle Nederlandse soldaten vanaf 20 oktober terug te laten komen. Door de recente ontwikkelingen in Libanon zou een volledige terugtrek king uit Unifil op dit moment niet verantwoord zijn, aldus Lubbers. Dat zou voor alle betrokken partijen „een gevoelige morele slag" bete kenen en afbreuk doen aan het streven naar grotere betrokkenheid van de Verenigde Naties. Daarom is de regering gezwicht voor het beroep dat de secretrais-generaal van de VN op haar deed. De grootste oppositiepartij, de PvdA, wil hierover op korte termijn een debat in de TVeede Kamer. De socialisten achten een verlenging van de Nederlandse aanwezigheid alleen aanvaardbaar, als er zicht is op een zinvol nieuw mandaat voor Unifil op korte termijn dat door alle partijen wordt geaccepteerd. Nederland vermindert het huidige aantal van 800 Unifillers tot 150. De eenheid zal alleen worden ingezet voor taken die onder het huidige mandaat van Unifil vallen, benadrukte Lubbers gisteren. Zij zal dus niet worden ingezet in de gebieden waar actief strijd wordt gevoerd. Met de aanwezigheid van deze eenheid gedurende een halfjaar in Liba non is acht miljoen gulden gemoeid. Twee miljoen wordt vergoed door de VN. SASSENHEIM Er is veel ondeug delijk materiaal op de weg. Bij een grootscheepse verkeerscon trole vannacht in Sassenheim werd tegen 60 bestuurders van de 144 aangehouden auto's proces verbaal opgemaakt. Bijna 42 procent dus... Veruit de meeste bekeuringen wer den uitgeschreven voor het voe ren van onvoldoende verlichting. Verder wegens het rijden op slechte banden, met defecte rem men of kapotte uitlaten. Zes be stuurders hadden te diep in het glaasje gekeken. Een van hen moest ter ontnuchtering tijdelijk worden ingesloten. Twee voertui gen verkeerden in dermate deplo rabele toestand dat zij onmiddel lijk voor de sloop werden be stemd. De actie van de politie, waarbij zestig man was ingezet, begon gisteravond om tien uur en ein digde vanmorgen vroeg om drie uur. Motorpolitie leidde de voer tuigen van de rijks- en provin ciale weg in Sassenheim naar het grote parkeerterrein van Sik- kens, waar ze aan een onderzoek werden onderworpen. De bestuurder van de motor rechts op de foto droeg geen helm en reed onder invloed. (Foto Holvast) De commissie-Geelhoed, die een lijst opstelt van wetten die in het kader van de deregulering voor afschaffing of vereenvoudiging in aanmerking komen, heeft voorgesteld het wetsontwerp over de verplichte autokeuring te schrappen. Dinsdag bleek dat het ministerie van verkeer en waterstaat de voorbereidingen voor de invoer van de wet, die per 1 januari 1985 van kracht zou moeten worden, heeft laten stopzetten in afwach ting van een nieuw besluit van het kabinet. Maandag krijgt de Tweede Kamer het rapport van de commissie- Geelhod over de autokeuring. Premier Lubbers zei gisteren dat het kabinet bij zijn uiteindelijke besluit rekening zal houden met wat dinsdag in de Tweede Ka mer is gezegd. PvdA, CDA en WD bleken het daar toen eens over de handha ving en zo snel mogelijke invoer van de verplichte autokeuring. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) werd met die opdracht naar het kabinet te ruggestuurd. Scherpenhuizen zei dat het wets ontwerp geen schoonheidsprijs verdient. De Kamer was vooral boos omdat het hier gaat om een initiatief-wetsontwerp van de Tweede-Kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (WD) dat door Tweede en Eerste Ka mer is goedgekeurd. V Wijnhandel De Gouden Leeuw Veurseweg 214 2252 AH Voorschoten Tel. 01717-3736. Wijnen rechtstreeks van de importeur Vraag vrijblijvend de folder aan. DEN HAAG (GPD) - De regering wil uitwassen in de porno-indus trie bestrijden daar waar de por no aanzet tot seksueel geweld te gen vrouwen. Volgens staatsse cretaris Kappeijne van de Cop- pello is er verband tussen harde porno en seksueel geweld De regering zal, zoals eerder was aangekondigd, verkrachting bin nen het huwelijk ook strafbaar gaan stellen. De mogelijkheden om mishandelde vrouwen op te vangen zullen worden vergroot. Er zal, zo kondigt de nota aan, nader onderzoek worden ver richt naar de omvang van het probleem van mishandelde vrou wen en meisjes. Speciale aan dacht wordt geschonken aan se- xueel misbruik van kinderen. ook lessen: Marcel de Bakker in moderne accommodatie Inlichtingen: Martin van Diest Jacoba van Beierenweg 110 2215 KZ Voorhout Telefoon: 02522-11416 Staatssecretaris beschuldigt werkgevers Wie ruzie heeft met zijn buurman kan de zaak T* op een geschikt mo ment misschien rustig uitpraten, hij kan ook een maatschappelijk werker vragen om te bemiddelen, hij kan zelfs de weg naar de recht bank inslaan. Bij het afwikkelen van conflicten, altijd een pijnlijk proces, staan allerlei hulpverlenende beroepskrachten klaar die zich volledig voor hun cliënt willen inzetten. Maar de mon dige burger heeft zichzelf dan wel gedegradeerd tot een afhankelijke cliënt in procedures waarvan hij zelf niets meer begrijpt. Deze kanttekening past in het kader van de discussie over gratis rechts hulp. In de Tweede Kamer heeft het CDA met de minister van justi tie, Korthals Altes (WD), een koe handeltje gesloten waardoor er een einde komt aan de gratis rechts hulp voor mensen met de laagste inkomens. Voortaan zal toch ten minste 25 gulden moeten worden betaald, in geval van een schikking, en 50 gulden als het aankomt op een procedure. In de herziene grondwet, artikel 18. wordt bepaald dat iemands inko men geen belemmering mag zijn om rechtshulp te krijgen, maar de vertaling daarvan in gratis hulp is volgens de minister stukgelopen op de ongebreidelde groei van het aantal cliënten. Deze toeloop duidt niet alleen op de mate waarin men sen zich al dan niet terecht in hun recht beknot voelen, het is ook een aanwijzing voor de 'juridisering' van onze samenleving. De glanzende medaille van de zo zorgvuldige en gedetailleerde wet en regelgeving heeft een doffe keerzijde, de naargeestige en tot wanhoop stemmende procedures die de burgers elkaar aandoen. Met politiek kunst- en vliegwerk heeft Korthals Altes het CDA ertoe ge bracht het principe van de gratis rechtsbijstand over boord te zetten. Dat is te betreuren, maar de minis ter zou alle burgers, ook zij die wat ruimer bij kas zitten, een onschat bare dienst bewijzen als hij de jungle van de wet- en regelgeving wat beter begaanbaar weet te ma ken. Dat scheelt een heleboel kos ten en nog meer narigheid. (Door één onzer verslaggevers) LEIDEN Het energiebedrijf Rijnland onderzoekt de moge lijkheid om de verontreinigde grond van zijn terrein aan de Langegracht in Leiden naar Oost-Duitsland af te voeren. De Oostduitsers zouden de grond in oude mijngangen kunnen stor ten. Aanvankelijk wilde het EBR de grond tijdelijk opslaan in een ou de gashouder aan de Konings traat, maar daartegen brak een storm van protesten los van buurtbewoners. Het energiebedrijf wil haast maken met het afgraven van vierdui zend kubieke meter grond om op die plek een nieuwe gasturbine neer te zetten. De bouw maakt deel uit van de vernieuwing van de elektriciteitscentrale, die in 1986 moet zijn voltooid. Het was de bedoeling om de komende week met het verwijderen van de grond te beginnen. De grond is onder meer verontreinigd met cyanide, waaruit onder bepaalde omstandigheden het giftige blauwzuurgas kan ontstaan. 08.15 en 20.33 i HEERLEN (ANP) - Staatssecreta ris Scherpenhuizen (WD) van verkeer heeft vandaag ongebrui kelijk fel uitgehaald naar trans portwerkgevers die zich volgens hem schuldig maken aan „een vorm van moderne slavernij". Op het jaarcongres van de katho lieke vervoerders organisatie KVO verklaarde Scherpenhui zen dat er in de transportwereld ondernemers zijn die hun vracht wagenchauffeurs buiten de cao om tot aparte arbeidscontracten dwingen op straffe van ontslag. Een bedrijfstak waar zulke oer- ouderwetse toestanden heersen, verdient de inspanning en de be scherming van de overheid niet, zo hield Scherpenhuizen de ver voerders voor. Volgens hem is het sociale klimaat in de sector wegvervoer „hard aan het verslechteren". Welis waar is de Vervoersbond FNV ook niet schoon te praten met zijn recente opstelling in de cao onderhandelingen, maar de werkgevers weten ook van wan ten, meent Scherpenhuizen. Sinds een aantal jaren is het in be paalde vervoerderskringen ge bruikelijk dat werkgevers hun vrachtauto's aan de werknemers verkopen, die de wagens op hun beurt weer verhuren aan de werkgever. Ondernemers heb ben hier belang bij, omdat deze constructie de kosten enorm drukt. Transportondernemers lopen na melijk het risico hun vergunning te verliezen als zij de cao niet goed naleven. Zij hebben de truc l.v.m. de 3 oktoberviering zal ons kantoor op maandag 3 oktober tot 12.00 uur ge opend zijn. Voor het aanne men van sleuteltjes en adver tentieopdrachten voor onze edities van dinsdag 4 oktober geldt als uiterste Inleverlngs- termijn: maandag 3 oktober 10.00 uur. De directie. met de verkoop van hun vracht wagens bedacht omdat naleving van de cao hun geld kost. Een kilometervergoeding op basis van 130.000 te rijden kilometers per jaar is een andere 'slimmig heid'. Om aan 130.000 kilometer te komen wordt de chauffeur ge dwongen de rijtijdenwet te over treden. bon (e sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1