Reagan belooft IMF alle steun "Lekker moet blijven!' Lubbers naar top Gandhi Actievoerder uitgenodigd voor Brusselse wapenbeurs ïogelijk uitstel bezoek Leagan aan Filippijnen Nicaragua: CIA treedt agressief op in Suriname Verkiezingen in Kenia: 5 ministers verdwijnen elle kritiek op dissidenten in Congres Nood in Derde Wereld conomische Veel Europese steun voor "Vrede Nu" Geschil met Turkije: Grieken laten oefening NAVO schieten ENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 5HINGT0N (Reuter) - President Reagan zal mogelijk zijn voorgeno- en bezoek aan de Filippijnen, begin november, moeten uitstellen als ?t Congres dan nog niet op reces is. Dit blijkt uit een interview met de ew York Post van gisteren. tweeweekse reis door vijf Aziatische landen zou op 2 november in anilla beginnen en samenvallen met het reces van het Congres. Nu ijkt echter dat het Congres vermoedelijk begin november nog bijeen il zijn. /el in Washington als in Manilla is heftig gespeculeerd over een even- iele annulering van Reagans bezoek aan de Filippijnen in een tijd dat ;t land het toneel is van geweld en opstanden als reactie op de moord d oppositieleider Benigno Aquino van ruim een maand geleden, imerikaanse regeringskringen is vernomen dat ook als het bezoek van eagan aan de Filippijnen niet doorgaat, deze zijn reis naar de andere ziatische landen - Japan, Thailand, Indonesië en Zuid-Korea - toch Dopt door te zetten. i overkoepelende organisatie van een tiental Filippijnse oppositiepar- jen heeft er opnieuw voor gepleit, dat president Reagan zijn voorgeno ten bezoek aan de Filippijnen in november afzegt. NEW YORK (ANP) - De leider van de Nicaraguaanse junta, commandant Ortega Saavedra, heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York de Verenig de Staten en met name de CIA beschuldigd van pogingen de "revolutionaire regering" van Suriname te "destabiliseren en omver te werpen". "Nicaragua veroordeelt het agres sieve optreden van de CIA en steunt het Surinaamse recht om zelf zijn toekomst te bepalen, vrij van elke buitenlandse inmen ging en druk", zo verklaarde Or tega. Zijn opmerkingen zullen ongetwijfeld met instemming zijn begroet door de Surinaamse bevelhebber Desi Bouterse, die als "hoofd van de regering" sinds zaterdag in New York verblijft voor onder meer de informele topconferentie van morgen, waartoe de Indiase premier me- Buitenland vrouw Gandhi het initiatief heeft genomen. De ministers van twee Latijnsame- rikaanse landen die zich ook nauw betrokken voelen bij de ge beurtenissen in Paramaribo, Ve nezuela en Brazilië, maakten in hun toespraken met geen woord melding van de ontwikkelingen in Suriname. President Reagan echter stelde, tot opperste verba zing van leden van de Neder landse delegatie, de ontwikkelin gen in Suriname op één Uin met conflicten elders in de wereld die vele tienduizenden mensen het leven hebben gekost. Hij sprak over heuvels, bergen, woestij nen, steden, streken, grensgebie den en "de straten van Surina me" die het toneel zijn geweest van gewelddadigheden. Aanvankelijk was de Nederlandse regering van plan Suriname niet aan de orde te stellen in de VN, noch in de rede die minister Van den Broek vanavond (Ned. tijd) in de Algemene Vergadering houdt, noch door leden van de delegatie die in de diverse com missies spreken. Eerdere pogin gen om schendingen van de mensenrechten in Suriname aan de kaak te stellen, hebben name lijk geen succes gehad. Nu president Reagan en de Nicara guaanse leider echter wel over Suriname hebben gesproken, lijkt het waarschijnlijk dat minis ter Van den Broek dit ook zal doen. NAIROBI (Reuter/UPI/DPA) - Bij de algemene verkiezingen die maandag in Kenia zijn gehou den, hebben zeker vijf ministers en acht onderministers hun zetel verloren, zo luidden gisteren de voorlopige officiële stembusuit slagen. Keniaanse kiezers hebben de ge woonte bij verkiezingen de helft van de 153 zittende parlements leden naar huis te sturen. Dit blijkt nu opnieuw. Volgens de jongste uitslagen hebben uit 75 van de 153 kiesdistricten dertig parlementsleden hun zetel moe ten opgeven. President Daniel Arap Moi besloot ^.SHINGTON (DPA/UPI) De Amerikaanse president Reagan heeft het Internationa- Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank dinsdag de steun van de Verenigde Staten jegezegd bij het oplossen van de internationale economische en financiële problemen n van de schuldencrisis van de ontwikkelingslanden. Hij deed dit in een toespraak aan et begin van de gezamenlijke jaarvergadering van de twee instellingen. igan maakte in zijn toespraak uidelijk onverkort vast te zullen ouden aan de toezegging de bij- rage van de VS aan het IMF met ,4 miljard dollar te zullen ver roten. Hij hekelde het verzet aartegen in het Amerikaanse Congres, zonder daarbij te ver melden dat de sterkste tegen stand komt van conservatieve Republikeinen, over het alge meen zijn trouwste aanhangers. De president waarschuwde voor een wereldwijde „economische \SHINGTON (DPA/UPI) - De 'conomische nood van de arm- ite ontwikkelingslanden is een 'tikkende tijdbom" en de rijkere anden kunnen de dreiging die iaarvan uitgaat niet ernstig ge- ïoeg opvatten. it heeft de president van de We reldbank, A.W. Clausen, gisteren jezegd in zijn openingstoe spraak tot de jaarvergadering /an het Internationale Monetaire Tonds (IMF) en Wereldbank in Washington. In bezielende woor- ien deed hij een beroep op de in- lustrielanden om duurzaam neer hulp te verlenen. Nauwe- jjks verhuld verweet hij de rijke anden dat zij eigenlijk geen steun beschikbaar willen stellen, ausen bracht vooral de proble- nen van de 51 verst in ontwikke- ing achtergebleven landen on- ler de aandacht. Volgens hem )ntbreekt het de internationale gemeenschap aan echte politieke vil om nu, bij de eerste goede be- ïchten over herstel van de we reldeconomie, initiatieven te ont wikkelen om de verbetering blij kend te maken, terwijl de instru- nenten voorhanden zijn. it gaat niet om liefdadigheid naar om een ingewikkeld vraag stuk van de hele wereld betref- 'ende economische afhankelijk- leid. Clausen zei echter te weige ren aan te nemen dat de rijke, nachtige landen niet in staat zijn ;e herkennen waar hun eigen be- ang ligt en dat zij niet zouden tunnen meegaan met de argu- nenten van politieke, commer ciële en veiligheidsaard voor uit breiding van de hulp. j drong aan op uitbreiding van Clausen (Foto AP) de middelen voor de Wereldbank zelf en voor de International Fi nance Corporation, de zusterin stelling van de Wereldbank die particuliere investeringen in ont wikkelingslanden bevordert door leningen aan en deelnemin gen in particuliere bedrijven. nachtmerrie" als het Congres niet akkoord gaat. Andere indus trielanden zullen dan onvermij delijk ook hun bijdragen beper ken en uiteindelijk zal er een in grijpende verstoring optreden van het internationale financiële en handelssysteem. Het voorstel tot vergroting van de Ameri kaanse bijdrage is niet alleen van levensbelang voor het econo misch herstel van de handels partners van de VS en voor de stabiliteit van het internationale financiële stelsel, maar het is ook noodzakelijk voor duurzaam her stel in de VS zelf, zo verklaarde Reagan. Hij voegde eraan toe dat zijn regering vastbesloten is te doen wat nodig is om ervoor te zorgen dat het IMF de hoeksteen blijft van het internationale fi nanciële stelsel. Wat betreft de forse tekorten op de Amerikaanse begroting, een be langrijk punt van kritiek van an dere westerse landen, erkende Reagan dat die kapitaal onttrek ken dat anders zou kunnen wor den gebruikt voor investeringen ter bevordering van de economi sche groei. Hij voegde er echter aan toe dat de inkomsten van de Amerikaanse regering groter zijn dan was verwacht en dat er ver dere verbetering van de begro tingssituatie wordt voorzien. De president maakte duidelijk er niets voor te voelen de huidige economische expansie in de VS in gevaar te brengen door een „kortzichtige poging de begro tingstekorten te verminderen via belastingverhoging". Reagan gaf in zijn toespraak toe dat de begrotingstekorten voor een deel voortvloeien, uit „de vastbeslotenheid van de Ameri kaanse regering te streven naar militaire kracht en politieke vei ligheid om de vrede in de wereld te waarborgen". Er kan geen duurzame welvaart zijn zonder vrijheid en veiligheid, zo ver klaarde hij. Een aantal staaish.oofd.eji i van de VN, maar ook de "r seert. i niet-gebonden landen bezoekt in New York niet alleen de Algemene Vergadering li-top" die de Indiase premier Gandhi (op de foto midden) tegelijkertijd organi- (Foto AP) NEW YORK - Nederlands eerste- minister Ruud Lubbers reist morgen voor een bliksembezoek van nog geen dag naar de Ver enigde Naties om zich daar te la ten zien tijdens de „informele topconferentie van niet-gebon den landen", die India's premier Indira Gandhi in de marge van de Algemene Vergadering van de VN heeft georganiseerd. Lubbers' bezoek heeft nogal wat voeten in aarde gehad en zijn reisbiljet werd pas gekocht nadat minister van buitenlandse zaken door Henk Kolb Van den Broek de temperatuur had gemeten van het badwater, dat de niet-gebonden landen voor de rijkere lidmaten van de volkerenorganisatie gereed heb ben gezet. Gandhi is Fidel Castro opgevolgd als voorzitter van de niet-gebon den staten, een landenblok van 101 naties dat binnen de ruim 150 leden tellende VN een grote macht van stemmen heeft. Met paginagrote advertenties werd zij in de Newyorkse bladen op kosten van Indiase zakenlieden verwelkomd: een 65-jarige wedu we, die sedert 1966 (met een on derbreking van driejaar, van '76 tot '79) bezig is India op te stellen op de scheidslijn van de wereld kaart zoals de VS en Sowjet-Unie die onder elkaar hebben ver deeld. Maar de topconferentie heeft plaats in de kelder van het grote VN-gebouw en heeft geen offi ciële agenda, terwijl volgens di plomatieke zegslieden de slot verklaring reeds gereed ligt. De reeks van staatshoofden en rege ringsleiders die daar in zaal num mer zeven aan tafel schuiven, hebben weinig anders gemeen dan hun tenminste formeel ont brekende binding aan een van de grote machten en hun ideologie, alsmede een duidelijk behoefte aan voortdurende financiële bij stand. De tragische geldzaken van de Derde Wereld, waartoe veel niet- gebonden landen (de bouillon van de VN, zei een diplomaat) te vens behoren, zijn momenteel aan de orde in Washington tij dens de jaarvergadering van IMF en Wereldbank. De vooruitzich ten zijn helaas niet gunstig: er is een merkbare tendens om de fi nanciële hulpverlening aan arme landen via de internationale or ganisaties te verminderen en die meer politiek stuur te geven mid dels bilaterale overeenkomsten. Nederland doet daaraan momen teel van harte mee want de rege ring wil zijn vrijwillige bijdrage aan bijvoorbeeld de ontwikke lingsorganisatie van de VN, UNDP, met 20 procent vermin deren. De Gandhi-top is aldus gisteren be gonnen. Mevrouw Gandhi spreekt vandaag tot de Algeme ne Vergadering en de conferen tie van naar schatting zo'n 20 tot 25 staatshoofden en regeringslei ders gaat morgen verder met wellicht vrijdag nog als extra dag. Lubbers' verschijnen be helst een duidelijke boodschap. Weliswaar vindt de regering in Den Haag die top niet zo belang rijk, maar zij kan alleen door meedoen vermijden dat een uit leg van weg blijven moet worden verschaft aan de gastvrouw. Het is wel duidelijk dat Nederlands geloofwaardigheid op het spel staat binnen de Verenigde Naties na jaren van diep doorvoelde be trokkenheid met de achtergestel de landen, waaraan ex-minister Jan Pronk, die in New York wat tersluiks rondloopt, een VN-car- rière heeft ontleend. De hele excercitie zal volstrekt zin loos blijken, zoals zovele praatjes bij de haard. Onderling kan er misschien wat worden gepraat. En wellicht is het aardig dat pre mier Lubbers nu een oceaan gaat oversteken om tenslotte met Desi Bouterse van Suriname aan een tafel te zitten. Want kwesties als mensenrechten kunnen in zulk gezelschap toch niet vrucht baar worden besproken. Tenslot te is mevrouw Gandhi een goed voorbeeld van de tamelijk achte loze wijze waarop sommige lan den omspringen met politieke oppositie. vorig jaar de verkiezingen die voor 1984 op het programma stonden, te vervroegen nadat een mislukte staatsgreep van de luchtmacht de stabiliteit van zjjn land aanzienlijk had aangetast. De verkiezingen geven de presi dent de gelegenheid een nieuw kabinet te vormen, dat "gezui verd" is van alle ontrouwe ele menten. Kenia is een één-partijstaat, maar om de parlementszetels, wordt een hevige strijd geleverd. Krachtens de Keniaanse wet kan de regering alleen worden sa mengesteld uit leden van het parlement. Dit betekent dat wan neer een minister zijn zetel in het parlement verliest, hij tevens zijn ministersfunctie moet opgeven. Dit is nu het geval voor vijf mi nisters. De verslagen bewindslie den vertegenwoordigden allen ministeries waarvan het beleid fel is bekritiseerd door zowel de vakbonden als de kiezers. Uit de voorlopige resultaten blijkt dat elf ministers, onder wie Ro bert Ouko (buitenlandse zaken), hun zetel behouden en dus her kiesbaar zijn bij de samenstel ling van het nieuwe kabinet. Pre sident Moi en vice-president Kwai Kibaki werden automa tisch herkozen omdt zij geen te genstanders hebben. Ook behou den acht onder-ministers hun ze tel. De opkomst was vrij laag. In som mige districten ging nog niet de helft van de 7,2 miljoen stemge rechtigden naar de stembus. DEN HAAG (ANP) - De Israëli sche beweging Vrede Nu (Sha lom Achshav) heeft het afgelo pen jaar steeds meer aanhangers gekregen onder joodse gemeen schap in Europa, die de groepe ring moreel en financieel steu nen. Volgens de secretaris van de Nederlandse steungroep "Vrien den van Vrede Nu", Philip Veer man, is na de Israëlische invasie in Libanon en de toenemende kolonisatie van de Westelijke Jordaanoever het aantal sympa thisanten van Shalom Achshav buiten Israël fors gegroeid. Veerman noemt het opvallend dat zich onder de aanhangers een aantal personen bevindt met veel invloed in de joodse gemeen schap. Nederland heeft met on geveer duizend sympathisanten de grootste steungroep. Terwijl in landen als Italië, West-Duits- land en Groot-Brittannië bij el kaar enkele honderden personen zich inspannen voor de Israëli sche beweging. De secretaris wijst er daarbij op dat de Neder landse zionistenbond niet veel meer leden heeft dan "Vrienden van Vrede Nu". In een jaar heb ben de Europese steungroepen enkele honderdduizenden gul dens bijeen gebracht voor Sha lom Achshav. ATHENE (DPA) De socialisti sche regering van Griekenland heeft gisteravond besloten haar militaire eenheden terug te roe pen die meedoen aan de NAVO- oefening "display determinia- tion 1983", die sinds 17 septem ber in de Middellandse Zee wordt gehouden. Dit heeft de woordvoerder van de Griekse re gering bekendgemaakt. Hij zei dat de reden van het besluit was dat de NAVO toch had toe gegeven aan druk van Turkije en de oorspronkelijke plannen voor de manoeuvres zo had veranderd dat het Griekse eiland Limnos niet meer in de oefening was op genomen. Het was de NAVO be kend dat het betrekken van het eiland bij de militaire manoeu vres voor de Griekse regering een voorwaarde was om aan de operatie deel te nemen, aldus de woordvoerder. Hij beschuldigde de NAVO ervan dat zij met het veranderen van de plannen in de Grieks-Turkse twist over de Egeïsche zee partij heeft gekozen voor Turkije en daarmee het conflict tussen bei de zuidoostelijke NAVO-part- ners heeft verdiept. De woord voerder zei voorts dat de aftocht van de Griekse eenheden onver mijdelijk was geworden nadat de NAVO de regering in Athene had meegedeeld dat de manoeuvres van 3 tot 5 oktober, waarin het eiland Limnos betrokken zou worden, geschrapt waren. ADVERTENTIE KTiljoenenschat In Kasjmir is een ..enorme hoe veelheid goud, juwelen en andere kostbaarheden ge vonden. Met een voorzichtig geschatte waarde van onge veer 900 miljoen gulden. De kostbaarheden werden aan getroffen in een geheime schuilplaats in de schatka mer van het voormalig paleis van de laatste maharadja van Kasjmir, Hari Singh, te Srina- Dante De stoffelijke resten van de Ita liaanse dichter Dante Alig- hieri moeten naar Florence worden overgebracht. Dat verlangt de 58-jarige Floren tijnse leraar Silvano Bacci in een door ruim 1500 Florentij- nen ondertekend verzoek schrift aan burgemeester Alessandro Bonsanti. Dante werd in mei 1265 in Florence geboren en hij overleed op 14 september 1321 in Ravenna, waar hij werd begraven in de kerk van San Francesco. Vol gens Bacci zou een terug brengen van het gebeente van de beroemdste zoon van de Toscaanse metropool naar zijn geboorteplaats een daad van "postuum eerherstel" zijn. BRUSSEL - „Ik wens u veel succes", zei de wapenhandelaar tegen de vredesdemonstrant. Het klonk raar, maar zo gebeurde het toch maandag bij de opening van de internationale elektronische wa penbeurs in het Brusselse Eeuw feest-paleis. Zo vreedzaam als deze kleine ont moeting zag het er voor de rest niet uit. Een particuliere veilig- door Ferry Mingelen heidsdienst was ingehuurd om iedere ongewenste bezoeker bij een van de achtereenvolgende vijf controles te onderscheppen. Tot ongewenst bezoek was xxa- drukkelijk ook de pers verklaard. Alleen journalisten met „een dui delijke relevantie voor de beurs", schrijvers in wapenvakblaadjes dus met andere woorden, konden zich mengen in het gezelschap Belgische, Nederlandse, Ameri kaanse, IraanseJapanse, Tai wanese enz. belangstellenden voor de produkten van onder meer Nederlandse bedrijven als Philips en Oude Delfi en vele an deren uit Europa en Amerika. Buiten, voor de toegangshekken, werd de bewakingsdienst bijge staan door een klein legertje spe ciale oproerpolitie van de Belgi sche rijkswacht, uitgerust met pantserwagens en paarden. Zij moesten voor een rustige handel in het gebouw instaan door de paar honderd vredesdemontran- ten op een afstand te houden. Brussel was voor deze beurs, vol gens de kleurige folder van de Britse organisatoren „de natuur lijke keus" door de nabijheid on der meer van het NAVO-hoofd- kwartier. De beurs was verder een „must voor regeringsverte genwoordigers en mensen werk zaam bij de defensiediensten". De vredesgroepen dachten daar anders over. Zij zijn er in de af gelopen jaren in geslaagd rond de beurs zoveel publiciteit uit te lokken dat gemeentelijke autori teiten toestemming voor de orga nisatie weigerden. Zo verdween de beurs eerst uit Chicago en ver volgens uit Hannover. Soortgelij ke lobbies bij het gemeentebe stuur van Brussel hebben echter niet geholpen. De Brusselse bur gemeester stelde de gemeente raad gerust, het zou niet om een echte wapenbeurs gaan maar meer om een tentoonstelling over elektronische beveiliging van particuliere eigendommen. Benjamin Putter uit Amsterdam voerde vorig jaar in Hannover al actie tegen de beurs, werd daar genoteerd, en kreeg tot zijn stom me verbazing dit jaar een uitno diging voor Brussel. „Mijn naam moet in het verkeerde archief te recht zijn gekomen. Maar nu kon ik met een echte uitnodiging bin nen gaan kijken en het is wel dui delijk welke onzin de burgemees ter hier heeft verteld. Wat hebben luchtdoelraketten tenslotte met beveiliging van particulieren te maken, mij doen ze alleen maar denken aan het neerhalen van dat Koreaanse passagiersvlieg tuig. Er zijn ook lasergeweren, radarinstallaties, schuilkelders te zien maar voor de rest worden vooral onderdeel van wapens tentoongesteld. Hoe goed die wa pens werken wordt uitgebreid op diashows en films gedemon streerd. Officieel wordt er op de beurs niet verkocht, maar voor echt geinteresseerden zijn er klei ne kamertjes voor een rustig ge sprek", aldus Benjamin Putter. De acties van de demonstranten zullen daar vooralsnog weinig aan verhelpen. Ook niet de ge sprekken die men met de wapen handelaren denkt te voeren om hen op andere gedachten te bren gen. ,,Ach, we zijn niet zo naief, die mensen veranderen hexis niet direct van mening. We willen ge woon aandacht voor deze afschu welijke handel en we willen er voor zorgen dat die beurs in Brussel niet meer terugkomt", zegt Tine Heize uit Gent, een van de vredesorganisatoren. Dat laatste is bij voorbaat al ge lukt. Volgend jaar moeten be langstellenden voor het elektro nisch wapengebeuren naar Sin gapore. Zover komen de actie voerders niet, hoopt de organisa tie. Lekker eten, dat komt een mens toe. Echte Boter is méér dan lekker. Is ook nog lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Belangrijk om te weten voor iedereen die zuinig is Als 't éven kan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9