c ^entrale aanpak gezondheidszorg LEIDEJV OJVTZET »1F 114P9I INDE HERFST GEVEN WEONZE HAZELNOTEN EEN LEKKER JASJE. Meer Nederlanders in cel buitenland Shultz dringt aan op Unifil-bijdrage Kamer voelt weinig voor eigen bijdrage rechtshulp HARTEVILI i.v.r jrormulieren ienmalige M |itkering op ■ostkantoor "j/DAwerkgroep tegen nivellering inkomens Apparaat vergruist nierstenen Saderwet welzijn verdwijnt lage prijzen- HELE UTER Woensdrecht werkt niet mee aan kruisraketten VS willen stop hulp Nicaragua Vertrouwens personen in psychiatrie uitgebreid J98 IJSDAG 28 SEPTEMBER 1983 N HAAG (ANP) - Aan- aagformulieren voor de mmalige uitkering aan per- AT 52>nen met de laagste inko- j verdie'ens ^unnen nu de Eerste it woorvamer eveneens akkoord is itafei iu--gaan met deze reeeline nq in d^na^ van<^aaS °P de post- j Pintoren worden afgehaald f via het telefoonnummer )17 worden aangevraagd. a het formulier niet vóór 15 6>vember heeft opgestuurd aar de gemeente waar men jyHfÜÜoont krijgt geen uitkering. lOfüüiiersonen met een bijstands- "itkering of een ww-uitke- ng hoeven de eenmalige uit ering niet zelf aan te vragen. de eenmalige uitkering nen personen in aanmer ing die van een minimumin- en (minimumloon, mini- i-uitkering of bijstands- |tkering) leven. DEN HAAG (ANP) - Het aantal Nederlanders dat in het buitenland wordt gearresteerd is "schrikbarend" gestegen. Bezit van drugs is hier de oorzaak van. Het ministerie van buitenlandse zaken vermoedt dat naïviteit veel Nederlanders doet denken dat wetgeving en de toepas sing daarvan wat drugs betreft in andere landen even liberaal is als in Nederland. In de periode van 1 mei tot 1 oktober 1981 werden 211 Nederlanders in het buitenland gearresteerd van wie 83 wegens drugsbezit. In dezelfde periode in 1982 waren deze cijfers respectievelijk 296 en 103 en in 1983 305 en 139. Op dit moment zitten 456 Nederlanders in buitenlandse gevangenissen van wie 291 wegens drugsbezit. De meeste Nederlanders worden in de Bondsrepubliek aangehouden. Daar zitten 161 vast van wie 101 wegens drugsbezit. Tweede op de lijst is Groot-Brittannië waar 47 Nederlanders in hechtenis zitten, drie is België, vier Frankrijk en vijf Zweden. Het ministerie boekt succes bij het verminderen van het aantal gevallen waarbij in vakantieperiodes hulp moet worden verleend aan Nederlan ders die in het buitenland in problemen zijn geraakt. Het "zakelijke en realistische beleid" is daarvan de oorzaak. Ook het principe dat de overheid zich moet onthouden van zaken die de burger ook individueel kan regelen heeft er voor gezorgd dat Nederlan ders zorgvuldiger zijn geworden in het achterlaten van vakantieadres- sen en het afsluiten van verzekeringen. Tenslotte is ook het feit dat dit jaar minder Nederlanders in het buiten land op vakantie zijn gegaan verantwoordelijk voor het lagere aantal gevallen waarin het ministerie hulp moest verlenen. Binnenland 'iat, beleidsplannen hebben mi- •er Brinkman en staatssecre- s Van der Reijden (WVC) gis- m bekendgemaakt in een no- lie naar de Tweede Kamer is tuurd. De PvdA-fractie heeft ontwaardigd gereageerd op intrekken van de kaderwet, sociaal-democraten hebben i groot aandeel gehad in de ^tandkoming van deze wet, tot doel had de activiteiten op 1 gebied van gezondheidszorg, atschappelijke dienstverle- cultuur en welzijn zoveel elijk in elkaar te schuiven en te hevelen naar lagere over- len (decentralisatie), nemend fractievoorzitter van PvdA Meijer heeft inmiddels een debat over de bejeids- nnen gevraagd. Hij zei dat de nnen "ons weer terug bren- naar af'. CDA en WD heb- voorlopig positief op de nota de bewindslieden gerea- :rd. 2ns Brinkman en Van der ijden moet de reikwijdte van oorspronkelijke kaderwet rden beperkt. Zij baseren zich irbij op een advies en ook op de ervaringen die zijn opgedaan met een" aantal experimenten. Volgens de bewindslieden heb ben deze experimenten duidelijk gemaakt dat er veel bureaucrati sche rompslomp aan te pas komt bij de kaderwet, terwijl met be staande wetgeving eveneens de mocratisering kan worden be reikt. Bezuinigingen Uit hun nota blijkt dat het kabinet een stevige greep wil houden op de bezuinigingen en financiering in de gezondheidszorg, maat schappelijke dienstverlening en bejaardenzorg. Zij willen deze sectoren zoveel mogelijk bunde len, zoals ook in de kaderwet de bedoeling was. Het grote ver schil met de kaderwet is dat zij een deel van het gehele pakket centraal willen regelen, en een ander deel (overig welzijnswerk) voor rekening van de gemeenten willen laten komen. Voor het laatste willen zij het beschikbare geld in het Gemeentefonds stor ten, zodat de gemeenten zelf kunnen uitmaken of zii dit voor UTRECHT (ANP) - De Nier stichting Nederland gaat een niersteenvergruizer bestel len: een apparaat, dat nierste nen zonder operatie pijnloos vergruist met behulp van ge luidsgolven. De kosten be dragen ongeveer vier miljoen gulden en de levertijd is twee jaar. Naar schatting 700.000 Neder landers hebben last van nier stenen. Meestal worden ze gewoon uitgescheiden, maar als dat niet gebeurt is een operatie nodig. Volgens de Nierstichting komen in Ne derland jaarlijks 2.000 patiën ten die anders geopereerd zouden moeten worden in aanmerking voor een behan deling met de "vergruizer". Het apparaat is in München ontwikkeld en daar zijn er sinds 1980 al 500 mensen met succes mee geholpen. Bij deze behandeling hoeft een patiënt maar drie of vier da gen in het ziekenhuis te blij- NEW YORK/DEN HAAG (GPD) - De Verenigde Staten hebben op Ne derland een dringend beroep gedaan zijn militaire aanwezigheid in Li- banon via Unifil te handhaven. In een gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van den Broek gisteren toegezegd dat de Nederlandse regering dit ernstig zal overwegen, hoewel ons land te kennen heeft gegeven zich uit Unifil te zullen terugtrekken aangezien het mandaat voor deze VN-troepenmacht onuitvoerbaar is geworden. Het ziet er naar uit dat Den Haag nu zal besluiten het huidige troepenbe stand van ruim 800 man terug te trekken teneinde dit vervolgens te vervangen door een eenheid van 170 tot 200 man lichte infanterie die in Nederland voor VN-taken gereed wordt gehouden. Er is echter geen sprake van dat Nederland zal overwegen deel te nemen aan een uitge breider taak van de Amerikaans-Frans-Brits-Italiaanse vredesmacht die momenteel in Beiroet en omstreken opereert en volledig losstaat van Unifil. De ontwikkelingen in Libanon en het Amerikaanse verzoek, dat politiek gezien wel in een opdracht mag worden vertaald, plaatsen Nederland voor een dilemma. Wanneer in oktober moet worden gestemd over verlenging van het Unifil-mandaat (dat 19 oktober afloopt) behoort VN- ambassadeur Van der Stoel tegen te stemmen omdat het oorspronkelij ke mandaat nog steeds onuitvoerbaar blijft. Nederland wil zich boven dien niet laten betrekken bij militaire taken die niet nadrukkelijk val len binnen het kader van de Verenigde Naties. Shultz heeft Van den Broek bovendien voorgehouden dat uit Unifil de bodem min of meer zou wegvallen wanneer Nederland zou besluiten uit te treden. r HAAG (ANP) - Er komt een nieuwe 'zorgwet' voor de maatschappelijke dienstverle- ig en gezondheidszorg, waarbij de touwtjes in handen blijven van de landelijke over- id. Het overige welzijnswerk (emancipatie-activiteiten, bibliotheken, club- en buurt- 1 iiswerk, vrijwilligerswerk, kinderdagverblijven e.d.) komt zoveel mogelijk voor reke- ag van de gemeenten. De kaderwet specifiek welzijn, waaraan zo'n tien jaar is ge- irkt, wordt ingetrokken. -4 HAAG (GPD) - Voortzetting -n het overheidsbeleid, dat ht richt op het terugdringen n de inkomensverschillen (ni- llering) is ongewenst. De inko- msverhoudingen zyn een ver- twoordelijkheid van de sociale "ttners. nivellerende inkomenspoli- k doet geen recht aan terechte comensverschillen op grond tl verantwoordelijkheid en in- loop- ERRAPPORTEN I! c g 1 II 1 terdam geheel bew. 18 14 Jilt geheel bew. 20 15 en mist 22 15 e geheel bew. 19 12 hoven mist 24 14 Helder geheel bew. 18 14 geheel bew. 20 9 09 onbewolkt 26 16 0 onbewolkt 26 14 0 motregen 23 12 01 onbewolkt 24 9 onbewolkt - 8 licht bew. 14 5 onbewolkt 22 6 licht bew. 19 2 onbewolkt 21 11 onbewolkt 34 19 onbewolkt 22 8 zwaar bew. 19 15 onbewolkt 24 12 onbewolkt 30 15 geheel bew. mist 20 3 licht bew. 25 17 onbewolkt 20 6 licht bew. 24 11 zwaar bew 28 20 onbewolkt - 0 half bew. 19 5' onbewolkt 21 4 mist 20 7 mist 30 20 onbewolkt 22 13 onbewolkt 34 28 zet. Een voorbeeld daarvan zijn de middengroepen die de laatste jaren onevenredig hebben inge leverd. De overheid móet zich daarom verre houden van de vaststelling van brutolonen. Dat is een van de conclusies uit het rapport 'Appel en weerklank', opgesteld door een CDA-werk- groep. Daarin wordt met name ingegaan op drie hoofdthema's: de werkgelegenheid, de verzor gingsstaat en de vrede en veilig heid. Volgens voorzitter dr. D. Kuiper betekent het afwijzen van globa le looningrepen niet dat bijvoor beeld het aftoppen van het vakantiegeld van ambtenaren (zo'n globale looningreep) moet worden afgewezen. De opvatting van de werkgroep slaat uitslui tend op het bedrijfsleven. De overheid heeft ten opzichte van zijn werknemers een heel eigen verantwoordelijkheid. In het rapport wordt voorts gesteld dat het harde bezuinigingsbeleid nog een aantal jaren zal moeten worden voortgezet ten behoeve van de gezondmaking van het bedrijfsleven. De werkgroep stelt ook dat de ontslagbescher ming voor werknemers („een groot goed") te ver is doorge schoten. De werkgroep wijst een pleidooi voor arbeidstijdverkorting als re medie voor het economische vraagstuk van het tekort aan ar beidsplaatsen als „naief en ris kant" van de hand. De CDA-werkgroep - waarin geen CDA-kopstukken waren opgeno men - vindt dat de in de laatste decennia gegroeide verzorgings staat weer moet worden omge vormd in een verzorgingsmaat schappij. Een andere conclusie van het rap port is dat het CDA niet aantrek kelijk is voor jongeren, omdat de partij weinig rekening houdt met hun wensen. Ook wordt het beeld dat men van het CDA heeft negatief beïnvloedt door vaag- hied. besluiteloosheid en ver deeldheid binnen de partij. het welzijnswerk dan wel voor andere dingen willen gebruiken. Wat de gezondheidszorg en bejaar denzorg betreft willen de be windslieden meer aandacht schenken aan de zg. eerste lijn (hulp die het dichtst bij de men sen staat). Zij willen deze sector van bovenaf vorm geven en zelf enigszins blijven sturen. Het geld daarvoor zal worden wegge haald bij de ziekenhuizen en be jaardenoorden. Dat kan straks met de nieuwe 'zorgwet', die de overheveling van taken regelt alsook de integratie van gezond heidszorg en maatschappelijke dienstverlening. In die wet zal ook de nog in te voeren wet voor zieningen gezondheidszorg wor den ondergebracht. De bedoe ling is dat de 'zorgwet' 1 janua- ri'85 van kracht wordt. Cultuur Op het gebied van de cultuur wil len de bewindslieden de eerste verantwoordelijkheid voor de scheppende kunst behouden. Wat de podiumkunsten, orkes ten en het toneel betreft vinden zij dat de zg. koppelsubsidies moeten verdwijnen (daarmee stelt de ene overheid haar subsi die afhankelijk van de^subsidie van de andere overheid). Zij wil len dat het rijk hiervoor voortaan de verantwoordelijkheid neemt. Alleen de afname en de accom modaties komen voor rekening van de provincies en gemeenten. Hetzelfde geldt voor de musea. Gisteren nam de voorzitter van de vaste kamercommissie voor justitie, Aad Kosto, 20.000 handtekeningen en 1000 adhesiebetuigingen in ontvangst uit handen van 'een bijstandsmoeder en haar werkloze dochter'. Dit uit protest tegen een mogelijke eigen bijdrage voor rechtshulp voor de laagste inkomens. (Foto GPD) DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid in de Tweede Kamer blijft tegen het vragen van een eigen bijdrage van ten minste 50 gul den aan iedereen die in aanmer king komt voor door de overheid betaalde rechtshulp. De PvdA wil helemaal niets van het voor stel weten, terwijl het CDA een vrijstelling van de bijdrage wenst voor mensen die minder dan 1500 gulden per maand netto verdienen. Dat bleek gisteren bij het begin van de behandeling van het wetsontwerp tijdelijke ADVERTENTIE JONGE JENEVER LANGEGRACHT LEIDEN I BIJ DIGROS MULTIMARKTI voorzieningen rechtsbijstand aan on- en minvermogenden. Minister Korthals Altes (justitie) stelt in het wetsontwerp voor de gratis rechtshulp af te schaffen en van iedereen een bijdrage in de kosten te vragen. Voor de laagst betaalden moet die bijdra ge 50 gulden worden. De bijdra ge loopt vervolgens op tot maxi maal 540 gulden voor beter be taalden. Mensen, die meer dan 2575 gulden per maand in han den krijgen, komen in het geheel niet meer voor gefinancierde rechtshulp in aanmerking. Het doel van de bewindsman is de „explosiëve groei" van de kosten van de gefinancierde rechtshulp te beheersen. In de laatste jaren was deze post één van de sterkst stijgende onderdelen van de be groting. Door de invoering van een eigen bijdrage zullen mensen, die een procedure willen starten, zich bezinnen eer zij beginnen, rede neert de bewindsman. Volgens Buikema (CDA) bestaan er ook zonder een eigen bijdrage zoveel bijkomende kosten - grif fierecht, risico van kostenveroor- deling bij een verloren proces en telefoon-, kopieer- en reiskosten van advocaten - dat de door de minister gewenste afweging al wordt gemaakt. Bovendien leidt volgens hem de eigen bijdrage tot een verhoogd beroep op de bijstand, zodat slechts een ver schuiving van de kosten plaats vindt. De PvdA'er Kosto wijst, zoals ook D'66, PSP, PPR en CPfï, de ei gen bijdrage geheel van de hand, omdat het een drempel betekent voor de mensen met lage inko mens. „De rechter dient voor ie dereen toegankelijk te zijn. Dat is een onverbrekelijk gevolg van het toekennen van rechten aan burgers", aldus Kosto. Dit prin cipe wordt volgens hem aange tast door de eigen bijdrage. Tripels (WD) steunt de eigen be windsman - Korthals Altes is ook afkomstig uit de WD - op het punt van de eigen bijdrage. Vol gens het kamerlid vormt vijftig gulden geen onoverkomelijk be zwaar voor mensen met een smalle beurs. De burgers zijn mondig en kundig genoeg om een conflict niet te laten lopen, aldus Tripels. Daar komt volgens de liberaal bij dat ongeveer de helft van de door de overheid betaalde rechtshulp ten goede komt aan mensen met minder dan 1500 gulden netto per maand. Als die worden ont zien moet de bijdrage van andere inkomensgroepen drastisch wor den verhoogd, waardoor een „onevenwichtige opbouw van het stelsel van de eigen bijdrage" ontstaat, aldus Tripels. De behandeling van het wetsont werp wordt morgen afgerond. WOENSDRECHT (ANP) - De ge meente Woensdrecht zal niet meewerken aan de voorbereidin gen van de eventuele plaatsingen van kruisraketten op de vliegba sis in die gemeente. Dat is de be slissing van de raadsvergadering die gisteravond werd gehouden. B en W van Woensdrecht trokken een voorstel in tot wijziging van het bestemmingsplan, die de plaatsing van kruisraketten op de vliegbasis mogelijk moest ma ken. Dat gebeurde onder druk van ne gen van de dertien raadsleden. De negen dienden een nieuwe motie in, waarin het college werd opgedragen te stoppen met "voorbereidende en verdere werkzaamheden die verband houden met het scheppen van de mogelijkheid en/of het daadwer kelijk plaatsen van kruisvlucht- wapens tot nader order". Het col lege besloot aan die motie tege moet te komen. Aanvankelijk wilden B en W wel meewerken aan de plaatsing. Burgemeester De Leeuw legde de motie als volgt uit: "wij leg gen het plan niet ter visie en ko men ook niet met een ander be stemmingsplan dat de plaatsing mogelijk moet maken. Verder zullen wij afzien van mondeling en schriftelijk contact met het ministerie van defensie. Als de fensie ons uitnodigt voor een ge sprek zullen wij daarover eerst de gemeenteraad raadplegen". Met die uitleg gingen de indie ners van de motie akkoord. NEW YORK (ANP) - De Ver enigde Staten zouden graag zien dat Nederland zijn hulp aan Nicaragua stopzet. Ame rikaanse diplomaten hebben de laatste tijd bij diverse gele genheden duidelijk laten blij ken dat de Nederlandse hulp, 35 tot 40 mihoen gulden per jaar, een doorbreking is van het Amerikaanse beleid om Nicaragua internationaal te isoleren. De VS hebben hun handel met Nicaragua sterk verminderd en verzetten zich in interna tionale instellingen tegen het verstrekken van kredieten aan Managua. Nicaragua is de enige staat in Midden-Amerika die aan zienlijke Nederlandse hulp ontvangt. Het verstrekken van hulp aan Honduras, Guatemala en El Salvador is, gezien de opinie over de in deze landen heer sende regimes, politiek niet eenvoudig. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) is bereid het aantal vertrouwenspersonen van pa tiënten in psychiatrische inrich tingen uit te breiden. Sedert een jaar werken op experimentele basis vertrouwenslieden in in richtingen in Utrecht, Amers foort, Venray, Santpoort, Erme- lo, Zuidlaren, Den Haag en Rot terdam. De Stichting Patiëntenvertrou wenspersoon bood Van der Rey- den een rapport aan dat een over zicht geeft van het experimente le werk van vertrouwenslieden in acht inrichtingen gedurende de periode december 1982 tot en met maart 1983. Veel klachten die vertrouwensper sonen van patiënten in psycha- trische inrichten krijgen, hebben te maken met allerlei vormen van dwang. Die dwang varieert van beperking van de bewe gingsvrijheid tot langdurige iso latie en van een verbod tot be schikken over eigen geld tot ge dwongen medicijnengebruik. Ook waren er veel klachten over het gebrek aan aandacht. Een heerlijk jasie van choco lade. Dat maakt hazelnoten onweerstaanbaar lekker. Anderhalf ons lang smullen: 2^5 ekker. Geldig t/m 5 oktober 1983

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7