Dit jaar meer dan duizend inwoners in Stevenshofpolder LEZERS SCHRIJVEN Motorrijder rijdt agent bijna omver Filiaal van bibliotheek Houtkwartier toch weg? i Hoomkade die tot de eerste behóren die in de Stevenshofpolder zijn opgele- (foto Holvast) Strenge controle op bouw De Stevenshofpolder is een waterrijk gebied. Bovenstaande woningen grenzen met de achtertuinen aan een zijarm van de Veenwatering. (foto Holvast) WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 QËN LEIDEN - Een Leidse agent moest gisteren een noodsprong maken om zijn leven te redden. I De agent stond op de Lammen- schansweg en gaf een stopteken aan een mottorrijder, die bij ra darcontrole 115 kilometer per uur bleek te rijden. De motorrij der nam eerst gas terug, maar - naderbij gekomen - reed hij ver volgens op de agent in en ver dween in de richting van de stad. De man (22) kon later in zijn woonplaats Zoetermeer worden p aangehouden. Hem zal poging tot doodslag ten laste gelegd worden. Zijn motor werd in be slag genomen. LEIDEN - De nieuwe Leidse woonwijk Stevenshofjespolder groeit als kool. Nadat enkele maanden geleden de eerste woningen werden opgeleverd hebben inmiddels een paar honderd Leidse gezinnen een dak boven het hoofd gekregen in de polder achter de Rijndijk. Voor het einde van dit jaar zullen meer dan duizend Leidenaren in de "nieuwe Merenwijk" zijn neergestreken. De gloednieuwe woonbuurt maakt nu nog een beetje kale indruk. Er is weinig groen. Daar zal in het vooijaar zeker verandering in ko men. Op dit moment schieten al leen de huizen uit de grond. In de komende maanden worden ge middeld zo'n 35 woningen per week opgeleverd. "Zo snel! Dat kan nooit goed zijn", hoor je nog al wat argwanende Leidenaren beweren. En met het debacle rond de nieuwbouw aan de Oran jegracht en omgeving in het ach terhoofd is een beetje gezond wantrouwen hen niet kwalijk te nemen. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting laat daarentegen geen moment voorbij gaan om te verklaren dat fouten die in het verleden zijn gemaakt vandaag de dag niet meer kunnen voorko men. "Het toezicht op de bouw is veel beter geregeld en aanne mers moeten vandaag de dag aan talloze voorwaarden voldoen om in Leiden aan de slag te mogen. Er kan gewoon niets fout gaan", is de stellige mening van de wet houder. Gemeenteambtenaar Mels Verko ren, van de directie volkshuis vesting, spreekt zo mogelijk met nog grotere stelligheid tegen dat de kwaliteit van de Leidse nieuwbouw terecht aan twijfel onderhevig is. "Ik ben er van overtuigd dat de controle op de sociale woningbouw in Leiden door Jan Rijsdam nog nooit zo streng is geweest als nu", zegt hij. Verkoren geeft een opsomming van de werkwijze zoals die thans in de Stevenshofjespolder ge volgd wordt en die model staat voor de nieuwbouw elders in de stad. Om te beginnen is daar sinds kort een omschrijving van het kwaliteitsniveau van gesub sidieerde woningen in de ge meente Leiden. Een boekwerkje van de directie volkshuisvesting waarin alle mogelijke zaken op uitvoerings- en afwerkingsni veau nauwkeurig is vastgelegd. Van plafonds- en wandsystemen tot het behangselpapier toe is aan regeltjes gebonden. Geen spaanplaat "In het boekje staat bijvoorbeeld ook dat bij de woningbouw in Leiden geen spaanplaat toege past mag worden. Daar is geen discussie over mogelijk. Dat doen we gewoon niet", aldus Verkoren. "We schrijven boven dien voor dat alle materialen KO- MO-gékeurd moeten zijn". Bij de keuze van de architect en aannemer gaat de gemeente ook zeer nauwgezet te werk. "Iedere architect in Leiden en omgeving heeft ons boekje met voorschrif ten gekregen, dus ze weten waar ze aan toe zijn", zegt Verkoren. "De aannemer waarmee we in zee gaan wordt ook zorgvuldig geselecteerd en moet zich uiter aard houden aan het voorge schreven kwaliteitsniveau van de nieuwbouw". "Voor de Stevenshofjespolder zijn twee opzichters aangetrokken die zich bij wijze van spreken be moeien met iedere spijker die in de muur wordt geslagen. Elke week wordt een rapport opge maakt waarin op een rijtje wordt gezet welke werkzaamheden de afgelopen week zijn uitgevoerd, wat de stand van zaken is bij de bouw en of er rare dingen zijn ge beurt. Die twee opzichters zitten als een bok op de haverkist. "Dat geeft wel eens wat wrijving met de aannemer. Maar een gevolg is ook dat het produkt wat er uit komt absoluut goed is". "Een goede opzichter weet elk mo ment van de dag wat er fout kan gaan", meent Verkoren. "Als er gemetseld wordt weet hij dat hij drie keer per dag moet gaan kij ken of de isolatie wel goed wordt aangebracht. Ik weet zeker dat onze opzichters in de Stevens hofpolder verschrikkelijk piete peuterig zijn. Dus er kan eigen lijk niets misgaan. De praktijk wijst dat ook uit. Bij de opleve ringen tot dusver kwamen hoog uit vier of vijf puntjes aan het licht die niet in orde waren tegen vroeger wel een lijst van twintig punten per woning". "Voorheen was het zo dat een op zichter rapport uitbracht aan de architect en de architect aan .de gemeente. De opzichters in de Stevenshofpolder zijn recht streeks verantwoording ver schuldigd aan de gemeente. Een belangrijk verschil met vroeger is ook dat de gemeente direct bij de directievoering betrokken is". "Tenminste één maal per maand is er nog een bouwvergadering waar de architect, aannemer en onderaannemers, de technische dienst van woningbouwvereni gingen, bewoners en mensen van de gemeente om de tafel zitten om de stand van zaken te bespre ken. Dan kunnen de overgeble ven problemen uit de wereld worden geholpen". De woningbouw door particulie ren, bijvoorbeeld Kavel BV die bouwt op het voormalige LBF- terrein in de binnenstad, is iets Deze luchtfoto toont aan hoe de woningbouw gestaag oprukt in de nu nog grotendeels groene Stevenshof jespolder. Aan de onderkant van de foto zien we nog een stukje Koppelstein (een al voltooide nieuwbouw wijk), een deel van het sportcomplex van Diok, ter rechterzijde begrensd door de Haagse Schouwweg. De Oude Rijn stroomt dwars over deze foto; noordwaarts daarvan ligt de Rijndijk met oude bebouwing en vervolgens begint de Stevenshof. Een nieuwbouwwijk in opbouw: woningen die klaar zijn, huizen in aanbouw en palen die geslagen worden. Op weg naar een wijk van ruim vierduizend woningen. Goed zichtbaar is verder de Stevenshofdreef (evenwijdig aan de Rijndijkde weg die de nieuwe wijk zal ontsluiten. (Foto Frans Rombout) waar de gemeente nog weinig greep op heeft. "Die particuliere bouwers kunnen in feite doen en laten wat ze willen als ze zich maar aan de bouwverordening houden. Waar Tesselaar naar toe wil is dat de gemeente ook in dergelijke gevallen bij de direc tievoering betrokken wordt. 'Te- mand die in Leiden een woning koopt moet net zo goed waar voor z'n geld krijgen als iemand die een woning huurt". De verdeling van het contingent (dat wil zeggen het aantal wonin gen dat de gemeente jaarlijks van het rijk mag bouwen) stelt de gemeente in staat bij de toede ling aan particuliere bouwers ei sen te stellen. De bedoeling van de wethouder is om mee te kun nen praten over de prijs van een woning zodat die niet te duur wordt omdat de grond bijvoor beeld lang braak heeft gelegen en de eigenaar de renteverliezen wil doorberekenen. Daar ben je als koper niet meegediend. De gemeente zou pas wanneer er een akkoord bestaat over de ver koopprijzen een deel van haar contingent moeten afstaan aan volli LiEIDEN Het filiaal van de Openbare Bibliotheek in het Houtkwartier wordt wellicht toch opgeheven en vervangen door een bibliobus, die dan behalve het Houtkwartier ook de bewoners van de Stevenshofpol der en Leiden-Oost van lectuur voorziet. Volgens de gemeente is in de publiciteit rond de bezuinigingsplannen van B en W onduidelijkheid ontstaan over de toekomst van de beperkte voorziening in het Hout- kwartier. Aanvankelijk wilde het college een ton bezuinigen op het bibliotheekwerk. Sluiting van het filiaal Houtkwartier lag dan voor de hand. Maar in de definitieve voorstellen krijgt de bibliotheek er van de gemeente juist een kwart miljoen bij (Om de rijkskorting van een half miljoen gulden gedeeltelijk op te vangen). Volgens de gemeente hoeft daardoor op dit moment geen sluiting van een van de volwaardige filialen overwogen te worden. "Met de mogelijkheid dat het filiaal Houtkwartier wordt opgeheven, moet echter nog steeds rekening wor den gehouden. Niet als gevolg van de huidige bezuinigingsronde, maar om ook aan de gerechtvaardigde wensen van enkele wijken zonder voorziening tegemoet te kunnen komen". Koor- en samenzang In de Bevrijdingskerk (Leiden Zuid-West) wordt vrijdag een koor- en samenzang avond ge houden. Medewerking wordt verleend door het gemengd koor Voorhout, The Glory Sis ters, kinderkoor De Zingende Zuidwestertjes, tienerkoor Shalom, combo Dawwagiem, Reinata Heemskerk (alt) en Teun Kranenburg (orgel). Dick de Gier verzorgt de presentatie en de algehele leiding is in han den van J.M. de Jager-Noord- hoek. Aanvang kwart voor achtde zaal gaat een half uur eerder open. Roeien en wandelen Carnavalsvereniging de Jolige Hutspotter organiseert zater dag roeiwedstrijden en wan deltochten over vijf, tien, vijf tien en twintig kilómeter. De start is van negen tot twee uur bij café De Beurs, Oude Singel 128. Er wordt gestreden om groepsprijzen, medailles en een wisselbeker. Meer informatie: B.A. Guldemond, tel. 126015. Hengelsport Hengelsportvereniging De Forel hield haar zesde wedstrijd in' Zaandam. Uitslag: 1 G. Ligt- voet 11.730 gram-43 stuks, 2 H. Ooijendijk 7150-34, 3 I. de We tering 4400-17, 4 C. Marijt 3560-22, 5 L. Disseveld 2880-19, 6 J. Beekman 1850-12, 7 J. ten Donkelaar 850-5. Eén visser ving niets. Na zes wedstrijden voert Ligtvoet de ranglijst aan, gevolgd door Marijt en Ooijen dijk. Bloemschikken In club- en buurthuis De Klinker (Berlagestraat) worden op res pectievelijk 29 september, 6 ok tober, 13 oktober en op 8 decem ber, 15 december en 22 decem ber de cursussen bloemschik ken I en II gegeven. Inlichtin gen: tel. 765251. Schilderijen De kunsthistorica >Friederich houdt vrijdag een lezing met dia's over schilderijen uit de Gouden Eeuw (de zeventiende eeuw), de tijd van Frans Hals, Rembrandt, Vermeer, Jan Steen, Pieter Lastman en ande re schilders. De lezing is het be gin van de activiteiten van een werkgroep, die vervolgens in musea in Leiden, Haarlem, Amsterdam en Utrecht de schil derijen zelf gaat bekijken. De activiteiten van de werkgroep omvatten vier lezingen en vier bezoeken aan musea. Meer in formatie: K&O, tel. 141141. Oud papier Omdat de eerste maandag van de volgende maand op 3 okto ber valt, staat de container van de interkerkelijke oud-pa pieractie in de Professoren- en Burgemeesterswijk ditmaal dinsdag en woensdag op de Zeemanlaan, respectievelijk van één tot acht en van tien tot vier uur. aan VanS een bouwer". "^u In de Stevenshofjespolder worden de plannen en voornemens van de gemeente voor het eerst in praktijk gebracht. Met de nieuwe e< woonwijk lijkt de wethouder van volkshuisvesting te willen afre- kenen met de gedachte dat de woningbouw in Leiden niet goed, te duur en niet voor de Leidse woningzoekenden be stemd zou zijn. Verwacht wordt dat de Stevenshofpolder in het begin van de jaren negentig zal - zijn volgebouwd. De afrekening zal dus nog tien jaar duren. Vrachtauto klem in Pieterswijk LEIDEN - Een Italiaanse vracht wagenchauffeur, met een twin tigtonner op weg van Italië naar Lisse, kwam in Leiden terecht. 'Geen nood, de Italiaan sprak re delijk Nederlands en vroeg de weg. Met het gevolg dat hij met zijn rijdend gevaarte uiteindelijk strandde in de Nieuwsteeg, met zijn cabine in de richting van de Pieterskerk en niet meer voor of achteruit kon. Klem in de monu mentale wijk, moest de politie er aan te pas komen om de chauf feur uit de greep van paaltjes en verkeersborden te verlossen. IKOP 19.21 SOC1 19.46 Nei NOS 20.00 VPR< 20.28 PvdA Met grote verbazing hebben wij, winkeliersver. actie-comité Sta tionsweg, Steenstraat e.o. tijdens de commissievergadering van 14 sept jl. kennis genomen van het standpunt van de Leidse PvdA over de werkgelegenheid in ons gebied. Uit duidelijke cijfers blijkt dat sinds 15 februari jl. onze omzet ten gemiddeld met 15 20% ge daald zijn, terwijl de landelijke cijfers juist een omzetstijging te zien geven van gemiddeld 3%. Tevens dat op dit moment het aantal ontslagen personeelsle den opgelopen is tot zes. In ze ven maanden tljds zijn dus zes mensen in ons gebied werkloos geworden! Volgens ons is dit toch wel duidelijke taal. Tijdens de commissie vergadering werd ons niet toegestaan met de PvdA raadsleden over het werk gelegenheids aspect te praten. Door de PvdA voorman annex wethouder werd gesteld dat onze voorzitter NU niet in de gemeen teraad van Zoetermeer sprak. Deze opmerking sloeg nergens op, daar onze voorzitter geen raadslid is van Zoetermeer en dat kwalijk de Zoetermeerse PvdA voor de werkgelegenheid in Leiden kan worden aange sproken. Trouwens, de Zoetermeerse PvdA voert juist wel een werkgelegen heidsbeleid en is zeer alert op ontwikkelingen die juist de werkgelegenheid zouden kun nen schaden. Daar dit de enige opmerking was van de kant van de PvdA, vragen wij ons in grote ongerustheid af of de Leidse PvdA-raadsleden wel de werkgelegenheid in stand willen houden en/of verbeteren. Gezien hun reactie op onze om- zetproblemen moeten wij helaas vaststellen dat de Leidse PvdA haar verkiezingsprogramma en collegeprogram niet uitvoert. Terwijl juist in het economisch beleidsplan, mede ondertekend door de wethouder van Ruimte lijke Ordening, Openbare Werken en Verkeer en Vervoer, de detailhandel als belangrijke pijler van de stedelijke en regio nale economie beschouwd wordt en de detailhandel door zijn dienstverlenende karakter fun geert als een belangrijke bron van werkgelegenheid, die in het kader van het werkgelegenheids beleid als zeer wezenlijk moet worden aangemerkt. Mooie woorden, maar waar blijft de Leidse PvdA met zijn daden? Hopende dat tevens ook de Leid se PvdA kiezers NU wakker wordt. Ondernemersvereniging Stations weg, Steenstraat, e.o. W.J.L. Barning, voorz. B.P. Huyboom, secr. Steenstraat 10 Leiden Verkeer Dat er werkzaamheden in Leiden moeten plaatsvinden, is een ie der duidelijk en ik denk dat daar ook iedereen mee instemt. Te lang is er niets aan de stad ge daan en is vooral van dé geplan de ringwegen, die de binnenstad moeten verlossen van doorgaand verkeer, nooit iets terecht geko men. De eerste die we kregen, maar dat is al weer werg lang ge leden, was de Lammenschans- weg in haar huidige vorm. De ge meente is dan nu eindelijk, na eindeloos gezeur in de raad, be gonnen aan een nieuwe brug over het Galgewater. Wat leken tientallen jaren de gemeente al aan het verstand trachtten te brengen wordt dan nu eindelijk uitgevoerd, uiteraard voor heel wat meer geld dan toen! Dan lees je in de krant, eigenlijk zonder te beseffen, wat er precies gaat ge beuren, dat de hele Haagweg wordt afgesloten. De consequen ties van zo'n ingreep zijn veel groter, dan men dacht op het Stadhuis en denkt als nering doende. Immers de omleidingen, gemaakt alweer door deskundi gen zijn zo grootschalig, wat af standen betreft, dat je je af vraagt, is dit nu hersenloos ge beurd of expres zo gedaan, dat men de stad inderdaad niet meer in kan. Inplaats van "autootje" pesten, "winkeliertje" pesten. Het hele gebeuren rond Stations plein, Stationsweg en Steen straat ademt naar onlogisch poli- - tiek gedoe, waar alle mensen, die in de binnenstad huh brood ver dienen de dupe van zijn en wor den. Waarom niet die kostbare brug benut bij de Vijf Meilaan, waar alleen maar bussen over mogen, waarom die niet tijdelijk, of liever voor altijd opengesteld voor het verkeer, om in ieder ge val de stad nog enigszins redelijk te kunnen bereiken. Wanneer in de Telegraaf gesugge reerd wordt door een zakenman uit Leiden om een nieuwe burge meester te zoeken voor onze stad, dan zou ik er aan toe willen voegen, dan graag één die ook zelf een beetje logisch na kan denken, want zoals het tot op he den gaat: de burgemeester denkt grootschalig, met grote bedrij ven aan het Stationsplein, maar voorlopig zijn er in Leiden reeds tientallen door ditzelfde gemeen te bestuur de stad uitgejaagd of gedwongen te sluiten dóór sterk teruglopende omzetten. Het wordt hoog tijd, dat niet zo- I maar vitale stukken van het we gennet, wat toch al "dorps" te noemen is, worden afgesloten, maar alles op alles wordt gezet, om de bereikbaarheid van het centrum optimaal te doen zijn. We kunnen als kleine groep van gediscrimineerde winkeliers en andere werkzame mensen in het centrum alleen nog maar ho pen J.G. Wolfslag Breestraat 145 Leiden Verkeer (2) Naar aanleiding van het artikel in de krant van dinsdag over de af sluiting van het kruispunt Haag- weg-Churchilllaan wil ik even reageren: die afsluiting is te be grijpen, maar die omlegging over de Leidseweg ligt voor de hand, ja, ja. Waarom moet dat over de gehele Leidseweg, die kan je toch vanaf de Grote Vink na on geveer 1 kilometer al weer links af, af? Waarom wordt de 5 Mei- r brug niet open gestéld deze vier ten weken voor alle verkeer en niet telI alleen voor de bussen? Het is 23.0I toch te gek dat je ongeveer zes kilometer om moet rijden om 23.18 weer bijvoorbeeld op de 5 Mei- jnt. laan te komen, ik kan me best in- j^OS denken dat er mensen zijn die 23 het risico nemen gefotografeerd te worden, met de luxe auto er DONI over heen gaan in de hoop dat het apparaat kapot is of de film op. Van Rees Nw. Voordorpstraat 35 Voorschoten Verkeer (3) Nu wethouder Waal de laatste tijd alle kritiek moet opvangen op zijn smalle schouders, en niet zijn slechte raadgevers, wil ik graag de volgende suggestie naar voren brengen. Laat voor vier weken de busbaan Vijf Meilaan - Voorschoten vervallen, en vele chauffeurs zullen dan weer zeg gen, och hij begint het al te leren. B.J. Boonstra Jan Luykenlaan 97 Leiden. NOS- 10.00 FEDl 10.30 Fri< bor NOS- 11.00 NCRi 11.30 afi. NOS 13.00 TROi 16.00 Anl uit 16.45 spr

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4