Steeds Leidse tv-piraat blijft ontkennen Groenoord vraagt maatregelen tegen stank slachthuis Archeologie: iedereen kan er mee te maken krijgen Sen met fcc/emk btachkeeld Procureur-generaal vraagt toch bevestiging vonnis: één maand straf Nieuwe catalogus voor De Lakenhal Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 DEN HAAG/LEIDEN - Zelfverze kerd en zonder enige zweem van emotie herhaalde de Leidse tv- piraat de verklaring die hij ook al voor de politierechter had afge legd: "Ik heb niets met die (por no) uitzendingen te maken. Die apparatuur is niet van mij." De Leidenaar kon de procureur-ge neraal bij het Haagse gerechts hof, waar de piraat in hoger be roep was gegaan tegen zijn ver oordeling door de politierechter, niet overtuigen. De procureur vroeg om bevestiging van het vonnis. Hetgeen voor de Leide naar betekent dat hij een maand de cel in moet. Ruim twee jaar geleden (in mei 1981) werd de piraat samen met een andere Leidenaar, die nu als getuige was opgeroepen, aange houden. Dat gebeurde in Zoeter- woude-dorp langs een onverlich te dijk waar ook de nog werkende apparatuur was aange troffen waarmee die avond een pornofilm was uitgezonden. De Radio Controledienst had de zendinstallatie opgespoord en wachtte af wie er uiteindelijk zou Leiden komen opdagen. Na verloop van tijd stopte er een auto waaruit een man stapte. Die wagen reed weg maar kort erop kwam er een andere auto opdagen waaruit een tweede man stapte. Voor de con troleurs van de RCD was dit het sein om tot actie over te gaan. Het tweetal bleek de piraat en de getuige te zijn. De een had een draagbare televisie bij zich, de ander een scanner. Geheimzinnig Over het bij zich hebben van die apparaten zei de Leidenaar giste ren voor het gerechtshof: "Rond die PTV (de naam van de tv-pi raat) bestond een grote geheim zinnigheid. Niemand wist eigen lijk wie daar nu precies achter zat. Ik wilde proberen met hen in contact te komen, omdat ik heql geïnteresseerd was in die uitzen dingen. Zeker als ze ooit nog eens legaal zouden worden. Daar had ik die apparaten voor no dig." In contact kwam de Leidenaar nooit met de door hem genoem de piraten. Op nauwelijks tien meter afstand van de plaats waar twee levensgrote televisie-anten- nes waren opgesteld en tevens de zendapparatuur stond, wer den zij gearresteerd. Het verhaal van de scanner en de televisie deed een ambtenaar van de RCD, die bij de opsporing was betrokken, opmerken dat de kans miniem was dat met deze apparaten de tv-zender zou kun nen worden achterhaald. "Wij hebben goede apparatuur maar toch de grootste moeite om ille gale zenders te vinden." Wat die getuige, een Leidse tim merman, met de hele piraterij te maken had, verwoordde hijzelf. De man zou door de piraat zijn benaderd met het verzoek om een zender in zijn auto te installe ren. Van het een kwam het an der. De piraat vroeg hem te hel pen door wat spullen naar Zoe- terwoude te brengen. Volgens zijn zeggen had hij slechts gehol pen de apparaten er heen te brengen. Meer niet. Met het in stalleren ervan had hij niets te maken gehad. De man verklaar- 'de dat alle spullen uit de zaak van de piraat afkomstig waren. Samen hadden ze bij de (nerveu ze) piraat thuis naar de film geke ken. Toen ze 's avonds laat terug reden om alles weer op te halen liepen ze de politie tegen het lijf. "Ik was niet meer dan een loop jongen", zei hij. Slecht geweten Procureur-generaal Feber stelde dat je scanners meeneemt om in de gaten te houden of de politie je op het spoor is. "Zoiets wijst op een slecht geweten. Dat hele verhaal om uit te vinden wie er nu eigenlijk achter die PTV za ten, vind ik uiterst zwak. Boven dien hebben we hier te maken met een consequente getuige." Hij vroeg om bevestiging van het vonnis van de politierechter. Raadsman Heskes trok de verkla ring van de getuige (de Leidse timmerman) in twijfel. "De man heeft die kist gebracht, zegt hij, maar wist niet wat erin zat. Dat hadden net zo goed oude kranten kunnen zijn. Daarom is de relatie tussen de apparatuur en mijn cliënt (de piraat) uiterst vaag." Mr. Heskes noemde het relaas van de getuige rommelig en niet terzake doende. De straf die de procureur eiste vond hij te hoog. "Als mijn cliënt er een maand tussenuit moet betekent dat het einde van zijn eenmanszaak. Zijn zestienjarige zoon is niet in staat om het bedrijf naar behoren te leiden." De piraat, die zelf het laatste woord voerde, zei de indruk te hebben dat de getuige zijn verklaring 'onder sterke druk van de RCD' heeft afgelegd. De man ontkende dat de apparatuur van hem was. "Ik heb de hulp van de getuige ingeroepen omdat hij goed was ingevoerd in het piratenwereld- je. Zo wilde ik in contact met de mensen achter PTV zien te ko men. De getuige heeft een ver klaring afgelegd die niet met de waarheid overeen komt." Het gerechtshof doet over twee we ken uitspraak. Het ene gezicht van de taptoe: op sensatie beluste relschoppers moe- andere gezicht van de taptoe: vrolijk marcherende 'sportpupil- ten bij gebrek aan studenten genoegen nemen met agenten en delven toegejuicht door familieleden. (Foto Holvast) het onderspit. (Foto Holvast) Taptoestanden Leidsche Boys doet niet mee aan de taptoe. Voor zover het geen familie betreft van één van de pupillen van deze bescheiden voetbalvereniging, geen schokkend nieuws natuurlijk. Het jeugdbestuur van de Boys meldde zich keurig af bij de Drie Octobervereeniging. In een open brief schreven be stuursleden dat zij "gezien het gedrag van op sensatie beluste toeschouwers niet langer voor de veiligheid van hun pupillen konden instaan". Jammer maar helaas. Vervelend is evenwel dat de open brief openbaar is ge maakt. Het huis-aan-huis-blad Nieuwsweek besteedde er zon dag onder de schreeuwerige kop "Taptoe levensgevaar lijk!?" een flink artikel aan. De taptoe anno 1983 zou te verge lijken zijn met het geweld dat een voetbalwedstrijd in de ere divisie wel eens opwekt. Ge volg: onrust in de taptoe-gele deren. "En dat terwijl er in de twee laat ste afleveringen van de taptoe nog niet dit is gebeurd", weten J.W. Janssen en J. Karstens. Beide bestuursleden van de 3 October Vereeniging vinden dat Leidsche Boys eigenlijk drie jaar te laat met de brief is gekomen. Karstens: "Toen was er alle aan leiding voor maar de laatste ja ren is het betrekkelijk rustig". Inderdaad, sinds de taptoe-rel len van 1979 heeft de omvang rijke politiemacht, die tijdens deze kleurrijke optocht van verenigingen op de been is, nauwelijks corrigerend hoeven op te treden. Met de sluiting van Minerva op taptoe-avond lijkt de wortel van het ergste kwaad te zijn uitgerukt. Immers, pal voor de studenten sociëteit aan de Breestraat, liep het in 1979 uit de hand. Opge schoten Leidse jongeren had den iets gehoord van een tradi tie dat Delftse corpsballen op 2 oktober proberen de bunker van hun Leidse geestverwan ten binnen te dringen. Op sen satie beluste relschoppers dromden daarom samen voor Minerva, maar daar was geen student te bekennen. Bij gebrek aan studenten werd het die avond agentje-pesten met een stevig ME-optreden als gevolg. "Gelukkig zijn de namen van de ergste relschoppers bekend bij de politie", weet taptoe-com missaris Janssen. "Ze worden in de gaten gehouden en bij het minste of geringste uit het pu bliek gevist. Maar ik heb goede hoop dat het zover niet zal ko men want die jongens zijn in middels een paar jaar ouder ge worden en daardoor misschien ook wat wijzer". Ook collega-bestuurslid Kar stens zegt dat hij positief is ge stemd. "Het afschaffen van de taptoe is op dit moment beslist niet aan de orde. Er moet toch echt heel wat gebeuren, willen wij een streep door de taptoe halen. Natuurlijk heeft de vei ligheid van de deelnemers nog steeds onze zorg maar de erva ringen van de laatste jaren stemmen ons hoopvol". Taptoe-hoofd Janssen verwacht dan ook dat zich minstens evenveel deelnemers als vorig zullen melden voor de traditio nele optocht ter nagedachtenis van een heldhaftig duo uit de tijd van de Spaanse bezetting: burgemeester Van der Werf en Prins Willem van Oranje. "Ik verwacht weer zo'n 4500 deel nemers aan de start bij de Kaasmarkt. In hoogtijdagen waren dat er meer dan zesdui zend, maar dat zijn vervlogen tijden". Net zoals het vervlogen rijden zijn dat de pupillen van Leid sche Boys fier door de Haar lemmerstraat marcheerden, verlegen wuivend naar familie leden in het pubüek. Jeugdbe- stuurders Ronald de Ligny en Peter de Goede vinden het op recht jammer dat het zo is gelo pen. "We zijn geschrokken van dat opgeblazen artikel in Nieuwsweek. Dat was dus niet de bedoeling. Maar we staan wel achter onze beslissing. Ze mogen dan wel zeggen dat er de laatste jaren niets is ge beurd, maar toen wij vorig jaar voor Mmerva stonden, werd er een rotje gegooid dat tussen onze jongens belandde. Op zo'n moment vraag je je af hoe ver de verantwoordelijkheid van een jeugdleider reikt. Die nare ervaring heeft voor ons in elk geval de deur dicht ge daan". Maar inmiddels staat die deur weer op een kier. De bestuur ders van de 3 Octobervereeni ging willen hun koppen nog eens bij die van de bestuurders van Leidsche Boys steken. De Ligny: "Da's prima, maar dit jaar doen we in elk geval niet mee. Het is nü te laat om de jongens alsnog op te tromme len". Maar, waar overleg is, gloort hoop. J.V. LEIDEN - Een 34-jarige fietser uit Leiden is gisteravond om kwart over tien gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Lammenschansweg/Koningin- nelaan. Een 19-jarige automobi liste uit Leiderdorp kwam uit de Koninginnelaan en verleende de fietser, die op de parallelweg van de Lammenschansweg reed, geen voorrang. De man werd met vermoedelijk een polsfractuur en een lichte hersenschudding overgebracht naar het Diacones- senhuis. LEIDEN - "Er moet nu maar eens een einde komen aan de stankoverlast die het slacht huis aan de Pasteurstraat aï jarenlang bezorgt aan omwonenden". De bewoners van Groenoord kregen gisteren de gelegenheid hun zaak te bepleiten voor de Raad van State in Den Haag. Inzet was de hinderwetvergunning die de gemeente vorig jaar aan het slachthuis heeft afgegeven. De voorwaarden die de gemeen te aan deze vergunning stelde, zijn volgens de bewoners niet voldoende om een eind te maken aan de stank. Volgens de omwonenden wordt de stank onder meer veroorzaakt door het overtappen van bloed uit een ondergrondse tank in een vrachtwagen. Ook zou de hui- denloods niet voldoende gekoeld zijn en komt er een kwalijke geur vrij omdat de deuren van het slachthuis altijd open staan en er een open stortplaats van kada vers is. De bewoners stellen in hun bezwaarschrift dat hiertegen maatregelen moeten worden ge troffen. Daarin worden ze gesteund door het ministerie van milieubeheer, dat een onderzoek heeft gedaan in het Leidse Slachthuis. Het mi nisterie heeft nu geadviseerd in derdaad extra voorwaarden aan de hinderwetvergunning te ver binden. Zo zou het slachtafval dagelijks volledig moeten wor den afgevoerd, slachtafval moet in gesloten, vloeistofdichte vaten worden opgeslagen, de lucht die vrijkomt bij het legen van de on dergrondse bloedtank moet wor den gefilterd en de slacht- en ver werkingsruimten moeten dage lijks grondig worden gereinigd. De wens van de bewoners om de huidenopslag te koelen, wordt niet gedeeld door het ministerie.1 Volgens directeur Ter Beek van het slachthuis is dat ook niet no dig. "De huiden worden gezou ten en kunnen dan 48 uur be waard worden zonder te gaan stinken. En binnen die 48 uur worden ze al opgehaald". Ook wat betreft andere door de bewo ners aangedragen voorwaarden stelde hy dat daaraan al wordt voldaan. Kadavers Wat betreft de stank die het slacht huis in het weekeinde ver spreidt, speelde Ter Beek de zwarte piet toe aan de gemeente. "De gemeente heeft de taak om kadavers van dode beesten van de openbare weg af te halen. Het gaat dan bijvoorbeeld om dood gereden honden of katten of wa tervogels die al enige tijd in het water hebben gelegen. Die kada vers, die natuurlijk behoorlijk stinken, worden dan bij het slachthuis afgeleverd. Gewoon omdat er geen andere plaats is". De Raad van State zal over enkele weken uitspraak doen. Jeugdboek De onderkant van Nederland in Leiden gepresenteerd Leden van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis kregen gister middag bij het museum van oudheden de eerste exemplaren van het boek 'De onderkant van Nederland'. Op de voorgrond de auteur: Evert van Ginkel. (Foto ANP) LEIDEN In de Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden werd gistermiddag - aan de voor avond van de kinderboeken week - het jeugdboek 'De onder kant van Nederland' gepresen teerd. De auteur Evert van Gin kel overhandigde exemplaren van dit boek over archeologie aan leden van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis, een vereniging die 25 jaar bestaat. Eén van de mensen die een voor dracht hield tijdens de door uit geverij Meulenhoff georganiseer de presentatie was de hoogleraar Prof. dr. L.P. Louwe Kooijmans. Hij vestigde er de aandacht op dat Evert van Ginkel in zijn boek het werk van de archeoloog cen traal heeft gesteld, vooral het praktische, dagelijkse werk. "Archeologie komt naar voren als iets waar iedereen in het dage lijkse leven heel gemakkelijk mee te maken kan krijgen. Het speelt zich buiten af, op straat, naast de deur. Hier in Leiden bij voorbeeld onlangs in- de Haar lemmerstraat, waar een oude school werd afgebroken en op hogingslagen uit de middeleeu wen voor de dag kwamen; en in 1981 zelfs in de Breestraat!" 'De onderkant van Nederland' komt volgens Louwe Kooijmans niet zomaar uit de lucht vallen. Hij wilde het in een wat wijdere context plaatsen. "En wel in wat ik enige tijd geleden 'archeo-edu- catie' heb genoemd: het ver trouwd maken van 'het grote pu bliek' met de archeologische waarden". Tezamen, zo vervolgde de hoogle raar, zijn we belast met de zorg voor het archeologische bode marchief en het is van groot ar cheologisch belang dat zoveel mogelijk mensen, jong en oud, van dragline-machinist tot bur gemeester, zich daarvan bewust zijn of worden. "Wat wij preken is: meer bewaren en behouden, meer aandacht voor vondsten die overal door de meest uiteenlopende mensen worden gedaan en minder opgra- vingswerk; eigenlijk alleen dan, als noodsituaties of grotere be langen dit eisen". Aan het eind van zijn betoog stond Louwe Kooijmans ook nog even stil bij de bezuinigingen. Hij zei: "Bezuinigingen komen zo hard aan, maar er lijkt in deze tijd niet aan te ontkomen: bij sommige provincies moet gestreden wor den voor het behoud van de pro vinciaal archeologen, terwijl uit breiding geen luze zou zijn". Toch eindigde hij optimistisch: "Dan is er de verheugende, niet aflatende enthousiaste ama- teurbeoefening van het vak, zon der welke onze archeologie, vleu gellam zou zijn". En sprekend over het jubileum van de NJBG zei hij: "De archeologie leeft ook bij de jeugd en door het mooie boek dat vandaag aan hun wordt aangeboden krijgt deze belang stelling een nieuwe impuls. Zo is er stellig een goede toekomst weggelegd voor ons archeolo gisch verleden". Pumps "Piepjonge archeologen graven zelfs op pumps", dat was de titel van de lezing van Robert van de Noort, die namens de NJBG het woord voerde. Hij sprak vooral over de zoektocht naar de resten van het vijftiende-eeuwse kas teel de Dikke Tinne in Hattem. Aan de hand van deze opgraving wilde hij laten zien "hoe jonge mensen het avontuur van de ar cheologie daadwerkelijk kunnen beleven, en daarbij nog een grote bijdrage leveren aan de archeolo gische wetenschap". Volgens Van de Noort zouden veel beroepsarcheologen allerlei irri taties ten opzichte van amateurs moeten laten varen. Als ze daar toe bereid zijn is heel veel moge lijk, vervolgde hij. "Onze opgra ving in Hattem mag als voor beeld dienen: zonder één cent van welke archeologische dienst dan ook, zonder hulp van duur betaalde beroepsarcheologen is hier toch een vrij belangrijk on derzoek begonnen". Van de Noort eindigde met een wens: "Ik wil deze korte lezing besluiten met iets dat mij ter har te gaat: ik wil de hoop uitspreken dat, zowel voor piepjonge ar cheologen die zelfs op pumps graven, als voor de hooggeleerde archeologen, de archeologie al tijd iets van haar romantiek zal bewaren, en niet zal worden tot een koele en droge wetenschap". LEIDEN - Het museum De Laken hal heeft een nieuwe catalogus. Dat werd hoog tijd, want de vori ge catalogus dateert uit 1949. Di recteur Wurfbain van het ge meentelijk museum aan de Oude Singel toont zich dan ook zeer verheugd met de nieuwe uitgave, die vooral gefinancierd kon wor den dank zij een gift van het Prins Bernhard Fonds (42.000 gulden). De nieuwe catalogus telt 438 blad zijden, waarin alle 1350 schilde rijen en tekeningen die in De La kenhal te zien zijn, zijn opgeno men. Het boekwerk bevat 1250 zwart-witte afbeeldingen; alleen de schetsjes en studies van de ge broeders Van der Windt ontbre ken. Vernieuwing van deze cata logus hoeft niet zo lang te duren als de vorige keer: doordat alle informatie in een computer is op geslagen is toevoeging van nieu we gegevens niet meer zo'n om slachtige en kostbare aangele genheid. Over vier of vijf jaar hoopt Wurfbain al weer een nieuw exemplaar te kunnen pre senteren. De catalogus (die 35 gulden kost) werd gistermiddag tijdens een vergadering van de gemeentelij ke commissie voor De Lakenhal gepresenteerd. Directeur Wurf bain (links op de foto) overhan digde een exemplaar aan wet houder Schoute. (Foto Holvast) W00NFESTIJN KEUKENS GEDEKTE TAFELS BLOEMSIERKUNST DOE HET ZELF EN HOBBY MODETHEATER HOUTRUST DEN HAAG

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3