meer terrein Casuals winnen steeds Mannenmode: variaties op het klassieke jasje Bij klassieke kleding veel pumps Buidels en reticules bepalen tassenbeeld Veel kleur in de kindermode WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 PAGINA 27 Klassieke jurkjes ■met witte kragen voor de meisjes links. Het meisjes rechts ziet er in haar overgooier met bijpassende trui wat vlotter uit. Heel stoer is haar buurman in een corduroybroek met zakken op de pijpen en zijn velourstrui met- ingezette kraag met rits. Voor de allerkleinste rokbroekjes in corduroy en de kleuter met de grote geruite pet draagt een echte schipperstrui. (Collectie In tegenstelling tot de grote lijn in de volwas senenmode is de kindermode heel kleurig. Felrood, geel, groen en blauw worden ge combineerd met grijs en zwart. Deze kleu ren zijn vaak verwerkt in geometrische dessins. Bij het werken met verschillende kleuren spelen ook zakken en ritsen een belangrijke rol. Lekker warm is de kinderkleding met de ge watteerde (afkomstig uit de skimode) en corduroy-broeken, de donzige jacks en de kraagloze body-warmers in de meest bonte kleuren. De truien hebben vleermuismouwen. Nieu we zijn de doorgestikte passen en panden, schipperskragên en cols met een v-inzet. De jogging-mode met veelkleurige sweat- sets, korte rokjes, sweaters, tanktops en ruimzittende broeken is nog altijd popu lair. Naast al die lekkere sportieve kleding zijn er voor meisjes keurige college-jurkjes en mantels, overgooiers van corduroy met kanvas en leer verwerkingen en geruite bloesjes met een a-symetrische sluiting. Voor jongens zijn er knickerbockers, die met een v-halsvestje en geruite kousen kunnen worden gedragen. Boven: de enkellaarzen doen het goed de komende winter. Ont werpers hebben bij deze laarzen gebruikgemaakt van leer en tex tielsoorten. Opvallend is het gebruik van banden en biezen. Midden: de gemakkelijk schoen is er in vele uitvoeringen van het bergschoentype tot de ballerina. Rechts: bij de wat elegantere kleding worden pumps gedragen. De hakhoogte kan nogal variëren. (Mmv Informatiecentrum Schoenenmode Waalwijk) Stoere, heel sportieve tassen, die een beetje lijken jagers- en zadel tassen. (Tekeningen: Informatiecentrum voor Lederwarenmode) Buidelachtige schoudertassen en reticules (tas die aan de boven zijde wordt dichtgehaald) zullen deze winter het tassenbeeld be palen. Fabrikanten hebben voor deze klein tot middelgrote tas sen vaak kostbare materialen zoals kalfsleer, nappa en suède gebruikt. Maar ook een goede kwaliteit textiel past in het pa troon. Voor de afwerking en versiering neemt men liefst dezelf de materialen. Bij de wat klassiekere kleding kan ook een vrij hoge oversfagtas met veel ritsvakken worden gedragen. Sportieve, nonchalante tassen zijn deze winter middelgroot tot groot en doen denken aan de oude zadeltas of de traditionele jagerstas. Deze schoudertassen worden gemaakt van antiek ge- vet-leer. Deze tassen zijn er in alle materialen, katoen, kanvas, nylon en leer, dat er een beetje vies (met krassen en beschadigin gen) uitziet. De kleuren zijn evenals bij de kleding donker. Een combinatie als antraciet met grijs zal dikwijls te zien zijn. De donkere kleuren worden ook gecombineerd met zachte rode en bruine tinten. De term casuals zult u de komende winter nogal eens tegenkomen. Het staat voor vlot, gemak kelijk, komfortabel en ongecompliceerd. In de schoenenmode is het een samensmelting van de elegante, meer praktische en sportieve lijn. Uit deze drie ele menten is de casual- schoen opgebouwd. Een lijn de komende maanden het schoe nenbeeld vrijwel zal beheersen. Bij dit type schoenen zijn weinig hoge hakken te vinden. Bont is populair mate riaal voor garneringen en voeringen. Ook wordt leer veel gecom bineerd met warme textielsoorten. Lijnrecht tegenover deze casuals staan de ele gante schoenen. De leest hiervan is slank, snits en de hakken dun. Een heuse come-back van de pumps-en bandschoe nen. De kleurencombi naties zijn hier (in te genstelling tot de ca suals) zeer voorzichtig. Veel maken de ontwer pers gebruik van het licht-donker-effect en ook worden verschil lende leersoorten in een model verwerkt. De versieringen blijven zeer bescheiden; een strikje, goudkleurig knopje of kleurige op leg maar daar blijft het dan ook bij. Laars Laarzen blijven natuur lijk een typisch water verschijnsel. Naast de lange laars is het enkel- hoge model zeer intrek. De elegante laars is ook dit seizoen eenvou dig van lijn. Ontwer pers hebben wel ge werkt met twee leer soorten, bont of metaal. Ook plisseringen ko- In de casuals hebben de modemakers zich echt kunnen uitleven. Hier zien we enkellaarsjes van leer gecombineerd met schotse wollen stof of met bontranden. Grappig zijn ook de twee delige modellen van suède of leer met af neembare kappen. Niet direct een enkellaarsje maar wel veel te zien tijdens modeshows zijn de schoenen die afge leid lijken te zijn van de bergschoenen. Deze worden vooral gedra gen bij de sportieve tweed-kleding. Het kan aan een stoer-effect bij dragen maar het totaal beeld is hierbij wel heel belangrijk. De wat sportieve laarzen hebben platte hakken, zijn een beetje geent op de mannenmode en doen soms denken aan de ouderwetse slob kousen. Kleur Zwart is de komende winter een belangrijke kleur, terwijl ook de bruine kleuren weer volop in de belangstel ling staan. Grijs doet wat aarzelend mee en blauw komt wat terug. Maar echte goed naar- voren komen de taupe- kleuren (naar bruin neigend donkergrijs). Veel elegante schoenen krijgen deze winter ook een grijzige gloed. Voor de jeugd zijn het de kleuren cyclaam, groen, blauw en ker senrood die voor vrolij ke accenten moeten zorgen. Buidels en overslagtassen Jacks die tegen een stootje kunnen en natuurlijk corduroy pantalons daarbij. (Collectie Prenatal PR-foto) Peter van Holland maakte een colbert van vrij losgeweven dik ke stof dat ook als 'buitenjasje' kan worden gedragen. (PR-foto) Jassen Naast de oer-klassieke trenchcoat kan de man deze winter kiezen uit een ruim op de heup vallend jack, een blouson of een parka. De laatste drie zijn sportief van lijn. Ook hier hebben de ontwer pers gebruik gemaakt van leren biezen en kleurvlakken. Twee voorbeelden van typisch engelse jasjes uit de collectie van BedienJSmits. (PR-fotoi De jaren twintig en dertig hebben veel wintercollecties tot leidraad gediend. Vandaar dat Norfolk- jasjes, plusfours, ruimvallende kostuums en klassieke trench coats een deel van het mode beeld zullen bepalen. Daarnaast blijft er echter voldoende ruimte voor het klassieke mannenkos- tuum, dat soms zelf elegant is ge sneden. Eigenlijk zien wel veel paralellen met de vrouwenmode waarin armoe-look en elegance eikaars tegenspelers zijn. Opvallende is de terugkeer van corduroy en tweed terwijl jeans en body-warmers (soms zelf om keerbaar) toch zeker 'stonewas- hed' moeten zijn. Ontwerpers hebben ook bij de mannen veel gespeeld met verschillende ma terialen zoals rib met kanvas en leer. De kleuren zijn zeker niet saai te noemen want okergeel, petrolblauw en heidepaars spe len naast de klassieke man- nenkleuren een belangrijke rol. Colbert Met het traditionele colbertje heb ben de ontwerpers deze winter een beetje gespeeld. Soms is het zo gemaakt dat het ook als bui tenjasje kan worden gedragen. Meestal echter heeft men het ge zocht in andere dessins, een va riatie van het aantal knopen een en twee rijen worden doorelkaar gebruikt) en de combinatie met een sportieve pantalon en een ge blokt of gestreept overhemd. Dit overhemd is bijvoorkeur van flannel, behalve natuurlijk onder het klassieke, vrij elegante kos tuum daaronder wordt fijne ka toen of heel luxueus zijde gedra gen. Het overhemd heeft vaak een op staand boordje dat met knoopjes of een gespje wordt gesloten. Nieuw is de kraag met wijdval lende punten. Veel pantalons zijn gemaakt van corduroy, of het nu om een spor tieve of een nette versie gaat. Vandaar ook dat de bandplooi- en- en de gewone rechte uitvoe ringen evenredig zijn vertegen woordigd. Truien staan deze winter in het middelpunt. De kleuren zijn rood, okergeel, kobalt- en marine blauw en grijs. Deze zorgen voor een a-symetrische vlakverdeling. Net als bij de vrouwen worden in een trui ook verschillende brei technieken toegepast en af en toe is er leer verwerkt. Uit de collectie van Kreymborg stoere, vrij grof gebreide truien, corduroy pantalons gecombi neerd met een jasje van tweedstof, een comforta bele mode, zeker voor de vrije tijd. (Pr-foto) Jacks en blousons, ideaal voor sportieve man nen. De materialen die Camel gebruikt zijn: wol, grove kanvas, geruwde twill, nylon, ribfluweel en stevige katoenen poplin. (PR-foto)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27