'Geef ons even Z) tijd NA6MIU0EN GOIFS CIMlIf- Donderdag 29 september iinuiMf t/m zaterdag 1 oktober kamsteeg I ©^v-a-g AUTO C *>r> 1 op 35 "i Diesels draaien Lutoshow Frankfurt: plaats om te pleiten v 7TY> v ;NSDAG 28 SEPTEMBER 1983 Extra PAGINA 23 Samengesteld door Koos Post zijn weer hotelbedden vrij in "rankfurt. De laatste weken kras dat wel anders. Wie in de "tad aan de Main moest zijn ton soms pas top tientallen ki- jometers afstand terecht voor overnachting. it was het gevolg van de zuig kracht van de vijftigste Inter nationale Autotentoonstelling die in de Messe werd gehou den. Zo'n show trekt om en na bij een miljoen bezoekers. En velen trekken er meer dan één dag voor uit. n voor de hand liggende rede- pen. Want wie alles wilde £ien Wat in die veertien immense tviesse-hallen stond uitgestald had beslist aan één dag niet ge noeg. ie had men alleen al nodig voor (de twee hallen met personen auto's. Maar daarnaast her bergde deze 'IAA' ook nog vrachtwagens, bussen, kam peerwagens, caravans, hijskra nen, graafmachines, enfin, na genoeg alles op wielen. Het be zoek aan zo'n tentoonstelling kost tijd, veel tijd zelfs. nternationaal belangstelling kwam pet alleen uit West-Duitsland. Dat bleek wel tijdens de twee persdagen die traditioneel aan de opening vooraf gingen. De [persafdeling van het 'Verband |der Automobilindustrie' (de Westduitse RAI) had maar liefst vierduizend doorlopende toegangskaarten naar journa listen in alle windstreken ver stuurd. En daar kwamen ter plekke nog eens vijfduizend dagkaarten voor alle mogelijke andere publiciteitsmensen bij. en drukte van belang derhalve. Vooral rondom de personenau to's. Lang niet alle stands wa ren al gereed. Bij Mazda bij voorbeeld werd nog driftig ge poetst en gepolijst op het mo ment dat in de -nabij gelegen Honda-stand met luidruchtige muzikale omlijsting de nieuwe Civic-modellen van hun zilver papieren verpakking (com pleet met strik) werden ont daan. jawaar twee introducties op de ze autotentoonstelling. Vroe ger was zoiets schering en in slag, tegenwoordig hebben de meeste fabrikanten de media ruim tevoren ingeseind wat er zoal op de stand te zien zal zijn. londa had zijn nieuw klein mo del aardig geheim kunnen hou den. Het zal nog wel enkele maanden duren voor deze van veel glas voorziene Civic ons land zal bereiken. Het model zal dan vrijwel zeker beduiden dend duurder zijn de huidige Civic, misschien wel tien pro cent. Helemaal nieuw was de uiterst sierlijke coupé die nu aan de serie is toegevoegd. Een plaatje, als die een beetje be taalbaar wordt zou het best weer eens een succes kunnen worden. En dat kan Honda best gebruiken. De laatste ja ren zijn ze daar wat dat betreft niet verwend. lapans-Italiaans )e tweede introductie was ge deelde vreugd. Zowel bij Nis- Isan als bij Alfa Romeo stond op de eerste persdag nog een afgedekt exemplaar op de stand. Na de introductie tegen de avond kon men de volgende dag ook op de stands zien wat de gezamenlijke produktie in H Italië heeft opgeleverd: de Ar- na met een Nissan-carrosserie 1 (ongeveer de Cherry) en een Alfa Romeo-motor (van 1,2 li ter inhoud). De Italiaans-Japanse coalitie achter de lange tafel op het po dium liet tijdens de persintro ductie weten, dat deze wagen in Japan door Nissan en in Ita lië door Alfa zal worden uitge bracht. Nogal logisch. De men sen in de zaal waren dan ook nieuwsgieriger naar wat er el ders zou gebeuren. Op die vraag werd nu net geen ant woord gegeven. Dus weten we nog niet wie het model in Ne derland gaat verkopen. Maar het lijkt toch onwaarschijnlijk dat Nissan zijn eigen Cherry met zo'n Arna zal gaan becon curreren. Daarom neem ik aan dat Alfa Romeo de verkoop hier krijgt. Ook Seat Verder waren er natuurlijk de nodige nieuwe varianten van bestaande modellen. Ik zal ze - niet allemaal noemen, de be langrijkste komen we te zijner tijd wel tegen als ze in ons land verschijnen. Opvallend was wel het feit dat Seat voor de eerste maal met een eigen stand op een ten toonstelling stond. Na de breuk met Fiat staat deze Spaanse fabriek op eigen be nen en dat wil ze weten ook. Maar op de stand stond alleen de al bekende van de Fiat Rit- mo afgeleide Ronda, de aange kondigde Fura (gewijzigde Fiat 127) was dus in Spanje ge bleven. Persconferenties Het wemelde ook weer van de persconferenties. Vooral die van de grote merken (Merce des, Volkswagen, BMW) trok ken honderden oubliciteits- In de kolossale con greshal was er zelfs een groot tekort aan stoelen. Op alle trap pen en opstapjes zaten men sen. Ze hoorden dat het weer wat beter gaat in de autohan del. Geen onverdeelde tevre denheid, maar wel optimisme voor de toekomst. Maar natuurlijk konden de top mannen. die het woord voer den niet om het onderwerp heen, dat de gemoederen in de Westduitse autowereld meer en meer gaat bezighouden: de plotselinge plannen van de re gering om per 1 januari 1986 de katalisator voor alle nieuwe au to's verplicht te stellen, zodat zij op loodvrije benzine kun nen rijden. Dat zo'n beetje on der het motto: 'Wat in Amerika kan, moet ook in Duitsland kunnen'. De regering staat onder hevige druk nu de zogenaamde 'zure regen' onherstelbare schade aan bossen en gebouwen aan brengt. Volgens onderzoekin gen zou de bevolking best be reid zijn daarvoor offers te brengen. Dat zal zij ook moeten als de plannen van minister Zimmer man doorgaan, die katalisato- ren voor loodvrije benzine ma ken het autorijden fiks duur der. Auto's prijziger, brand- stófbesparingen teniet gedaan. Dus klaagt de autolobby. Hard en luid. Zeker, alle autobonzen geven grif toe dat er aan onmiddellij ke maatregelen tegen die zure regen niet valt ontkomen, maar ze zetten grote vraagte kens bij Zimmermans conclu sie dat de uitlaatgassen van au to's de grote boosdoeners zijn. Tijdens de persconferenties in Frankfurt werden die twijfels voor een internationaal forum breed uitgemeten. Is de indus trie niet eerder oorzaak? Is een katalisator voor elke auto nu wel de juiste oplossing? De auto-industrie geeft toe nog geen andere oplossing voor handen te hebben, maar ze wijst erop dat ze zoiets ook niet had toen ze enkele jaren terug beloofde het benzineverbruik vijftien procent terug te drin gen. Toch werd die belofte in de helft van de toen geschatte tijd ingelost. Dus smeken de autofabrikanten nu dringend om meer tijd. Op dat zij de minder dure wegen naar hetzelfde doel kunnen vinden. 'Laat de regering zich beperken tot het stellen van normen en ons niet vastprik ken op die datum. Wij zullen ervoor zorgen dat die normen worden gehaald. En laten we dat in hemelsnaam niet op ei gen houtje doen, maar in sa menwerking met andere Euro pese landen', zo zou men de dringende smeekbeden en grondige analyses op de ver schillende persconferenties in Frankfurt kunnen samenvat- Boven de nieuwe Honda Civic, die i denken en onder de leuke Civic-coupé. t de VW Polo doet ten. Het produkt van de samenwerking tussen Alf Cherry-achtige Arna. De Golf maakt veertig pro cent uit van de tientallen .mil jarden omzet van het Volkswa gen-concern. Geen wonder dat Wolfsburg (het hoofdkwartier) nerveus is als een nieuwe Golf wordt geïntroduceerd. Met de ze brood-en-boter-auto kan het concern - dat nog steeds in de rode cijfers zit - zich eenvou dig geen flop veroorloven. Die zou dodelijk kunnen zijn. In ons land verschijnt de tweede Golf-editie op een moment dat Volkswagen bijna één procent van het Nederlandse markt aandeel heeft verloren. Nage noeg hetzelfde aantal .wagens verkocht als vorig jaar beter kent in een stijgende markt na melijk een duidelijke terug gang. Niet alleen werd derhalve de ver nieuwde Golf zo scherp moge lijk geprijsd (ondanks verbete ringen nauwelijks in prijs ge stegen), de andere modellen van Volkswagen en Audi wer den vrijwel alle met zo'n dui zend gulden in prijs verlaagd. En een holding-directeur werd tijdelijk in Pons hoofdkwartier in Leusden gestationeerd om de directie daar de handen vrij te geven zich volledig op de verkoop te kunnen concentre- Negen jaar geleden verkeerde Volkswagen in een soortgelij ke positie. De verkoop van het onaantastbaar lijkende won- derkind-op-vier-wielen, de ke ver dus, ging vrij abrupt dras tisch achteruit. De toen in snel treinvaart gelanceerde Golf moest een succes worden. Het gelukte, het model werd zelfs de voorloper van een nieuwe generatie drie- en vijfdeurs au tomobielen. Maar zal zo'n stunt kunnen wor den herhaald? Elk succes, ook dat van deze ruggegraat van het VW-concern is aan slijtage onderhevig. Om te voorkomen dat opnieuw een soort 'kever effect' zou kunnenoptreden heeft Wolfsburg ervoor ge zorgd dat reeds nu - op een moment dus dat de Golf zich nog steeds in de warmte van een massale populariteit kan koesteren - een opvolger klaar staat. 'Met behoud van datgene wat goed was en met verbetering van die details waarop de kri tiek van de gebruiker zich in de loop der jaren heeft gericht', zeggen de VW-mensen. Maar al is er uiterlijk niet zo verschrik kelijk veel aan de Golf veran derd (aan de voorkant is er nauwelijks verschil te zien), toch staan sommige auto-fana ten op hun achterste benen omdat de constructeurs van het concern het hebben ge waagd wat te veranderen aan het oorspronkelijke ontwerp van de Italiaanse 'meester' Giugiaro. Ik deel deze kritiek niet. Het is een solide ogend model geble ven, stoer van lijn en praktisch van opbouw. De verschillen met het oude model zijn van opzij en van achteren beter te zien. Langer (17 cm), breder (5'/2 cm), meer glas, meer ge stroomlijnd en zorgvuldige de tailwijzigingen, zoals het plathouden van de raamlijsten en dakgoten. Nuttige verbete ringen. Ze brachten bovendien een duidelijke verlaging van de luchtweerstand (van cw 0.42 naar 0.34) met zich mee. Die grotere lengte komt vooral de tot nu toe in de Golf niet vertroetelde achter-inzitten den ten goede. Die krijgen meer plaats voor hoofd en be nen. Bovendien kon de koffer ruimte beduidend worden ver groot. Dit mede doordat men de brandstoftank naar achte ren heeft kunnen verschuiven. Door een merkwaardige grilli ge vorm kon de inhoud wor den vergroot van 40 tot 55 liter. Grotere wielbasis, verbetering van het onderstel (achterwiel ophanging hetzelfde als bij de Passat bijvoorbeeld), uitste kende stoelen en het grotere glasoppervlak zorgen voor ver groting van het comfort. De nieuwe Golf-serie kent vijf benzine- en twee dieselmoto ren. De benzineversies verte genwoordigen 45, 55, 75, 90 en 112 pk, de gewone diesel 54 pk en de turbo-diesel 70 pk. De 'kaalste' versie wordt het zo genaamde basismodel met een 1.05 liter motor van 45 paarde- krachten. Dit model gaat ruim 17Vz mille kosten. De 'gewone' Golf C met een 1,3 liter motor (55 pk) komt op 18.797,-. Dat is enkele hon derden guldens meer dan wat de goedkoopste 'oude' Golf kostte. Maar de uitrusting is wat uitvoeriger. Ik had een van de eerste model len ter beschikking die in Ne derland waren aangekomen. Een Golf CL met een 1,6 liter motor van 75 pk en een vijf versnellingsbak. Met alles erop en eraan dik 22 mille en dat is zo'n 200 gulden duurder dan de vergelijkbare versie in de oude serie. De pittige krachtbron bleek geen echt stille motor. Hij is vrij ru moerig, maar dan wel over het hele toerenbereik. Bij hogere snelheden wordt het geluid nauwelijks versterkt. Deze 1,6 liter motor heeft evenals die met een inhoud van 1,8 liter de bijzonderheid dat de brand stoftoevoer wordt afgesloten bij het loslaten van het gaspe daal. Bij een laag toerental wordt de toevoer weer ge opend om afslaan te voorko men. Ook bij hernieuwd gasge- ven gaat de toevoer weer werken. Dat gebeurt met een heel zacht en beslist niet hin derlijk schokje. Trouwens, over het algemeen kan men zeggen dat deze nieu we Golf een rustig en pro bleemloos rijdende auto is ge worden (of zo men wil: is ge bleven). Zeer doelbewust heb ben de constructeurs van Volkswagen gestreefd naar een auto waarin iedereen zich onmiddellijk thuis voelt. De betrouwbare besturing, de vaste wegligging (alleen in de bochten wil hij wat al te gretig rechtdoor), de nergens over dreven veerkarakteristiek, de comfortabele zetels en de ge makkelijke bediening maken dat geen automobilist zich on wennig in deze Golf zal voelen. In elke vooraankondiging werd veel nadruk gelegd op de gro tere zuinigheid van het model. Dat was wel nodig ook, want bij al zijn verdiensten heeft niemand de oude Golf ooit bij zondere zuinigheid kunhen toedichten. Ondanks het feit dat de nieuwe Golf een tikkel tje zwaarder is uitgevallen (zo'n 75 kilo) springt hij aan zienlijk voordeliger met de brandstof om. De VW-mensen spreken van ge middeld zelfs zeventien pro cent. Een mooi getal natuur lijk, maar dat kan individueel nog wel eens flink verschillen, iedereen heeft zijn eigen rij stijl. Ik heb dat ervaren in de tijd dat ik een rij-impressie kon opdoen. Men kan gemakkelijk een gunstig gebruik van één op veertien bereiken. Weliswaar op de langere afstand maar wel met de naald van de snelheids meter in de hoogste cijfers (En de top van die 1,6 liter versie ligt boven de 160 km per uur). Maar men kan gemakkelijk ook niët hoger dan één op twaalf uitkomen. Het is maar hoe men rijdt. Maar zuiniger dan zijn voorganger is hij ze ker. Alles bij elkaar vond ik deze nieuwe Golf een prettige en ge makkelijk berijdbare wagen die zijn oude eigenschappen niet geheel heeft verloren, maar voldoende verbeteringen heeft ondergaan om van nieuw te kunnen spreken. Maar de prijzen liegen er nog steeds niet om. Ondanks de hoge be dragen die voor tweedehands exemplaren worden betaald, zullen de mensen van Volks wagen het moeilijk genoeg krijgen om van hun nieuwe Golf weer 'brood en boter' te maken. Frankfurt: meer, dan ooit tevoren In Italië is één auto op de vijf nieuw verkochte auto's met een dieselmotor uitgerust. Daarmee staat dit land aan de top van de dieselverko pen. Maar ook elders groeit het dieselaandeel gestaag. Dat feit was duidelijk terug te vinden in het assortiment dat werd aangeboden op de vijftigste Internationale Au totentoonstelling in Frank furt. Er stonden meer diesels dan ooit tevoren. Zo had Mazda zich ondanks lange ervaring met diesel motoren in vrachtwagens tot nu toe nooit aan een die sel in een personenauto ge waagd. Maar in Frankfort stond de 626 diesel. Citroen stond zelfs met twee nieuwe diesels op de show: een CX turbo-diesel en een BX-diesel (1,9 liter 65 pk - topsnelheid 157 km per uur). Die turbo is er al, de BX-ver- sie komt het einde van het jaar naar ons land. En natuurlijk stond op de stand van Daihatsu het mo del dat als de 'zuinigste auto ter wereld' wordt aangekon digd: de dieselversie van de driecilinder Charade. Het model staat inmiddels ook al in de Nederlandse show rooms. Daihatsu Holland introdu ceerde het onlangs met een zuinigheidsrit op het circuit van Zandvoort. De organisa tie was in handen gegeven van de Shell-mannen die met hun zuinigheidsmara thon heel wat ervaring had den opgedaan. Ze acteerden uiterst serieus en punctueel. Iedereen moest drie keer het circuit rond, precies 1 streep tot streep. En dan maar wegen en reke nen. Niet iedere collega had zin in dat gemillimeter, in dat gekruip over de baan dat met het gewone verkeer niet veel uitstaande heelt. Ze bliezen er - tot ontzet ting van de Shell-mensen - lekker lustig op los. Het gas pedaal zo diep mogelijk f naar de top van 125 km per uur. Ze verschaften ons zo wel uitersten. Van ongeveer 1 op 13 tot even beneden de 1 op 35.... Helaas voor Daihatsu, andere collega's hadden het eerder deze maand nog beter ge daan met de Peugeot 205 die sel. Ze hadden het er voor over gehad vele uren langer in de auto te zitten op weg van België naar hier. Ze hadden geen enkel foefje ge schuwd om maar zo zuinig mogelijk te rijden. Honder den kilometers^ 'kruipen' over de weg ondanks het ge scheld van mede-weggebrui kers. En de naald van de snelheidsmeter h^el ver weg houden van de top van 150. Zo kwamen ze net .bóven de 1 op 35... Geen voorbeelden om na te volgen. Ze hebben met de dagelijkse praktijk niets ge meen. Zo rijdt geen mens normaal. Maar de cijfers zijn tekenend voor de technische winst die de fabrikanten i de dieselsector hebben kun nen boeken. En die cijfers verklaren toch ook iets i de bijna onverklaarbare groei in de dieselhoek de automarkt. i Oegstgeest Leiderdorp - Voorschoten - Katwijk

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23