'Thuis pluis' over echtscheiding Tekenen voor Amnesty International Va,i' Middeleeuws verhaal spannend geschreven lezen Actie tegen racisme Geen toekomst voor 40 miljoen kinderen in Latij ns-Amerika buitenland Tien jaar 'zuinig met energie' OMHOOG OF OMLAAG DAT BLIJFT DE VRAAG iENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 tentoonstelling Het Beste Be ard" in het Rijksprentenkabinet het Rijksmuseum omvat 107 de 494 tekeningen die in 1883 de speciaal daarvoor opge- ïte Vereniging Rembrandt op veiling van de Collectie Jacob Vos Jbzn werden aangekocht, dat er ongeveer 50.000 gulden r die 494 tekeningen betaald •d, kunnen we grofweg zeggen ze gemiddeld 100 gulden per hebben gekost. Honderd gul- daar heb je tegenwoordig een èlijste reproduktie voor! Twee pen intrigeerden mij: Wat hebben die 494 tekeningen apart opgebracht, - want van niddelde prijzen kun je geen icola maken. Wat betekende zo'n bedrag van gulden in 1883, toen de snip nog andere snip was dan de tegen- jördige snip? n dr. J. W. Niemeijer, de direc- r van het Rijksprentenkabinet, eg ik een catalogus van de vei- in 1883 te leen, een boekwerk i 155 bladzijden ter grootte van telefoonboek. De prijzen die de hebben opgebracht staan erbij chreven, zodat mijn eerste pro- m in één klap was opgelost. Ik er een areep uit: let ijstafereel van Avercamp, irover ik maandag al schreef, cht 400 gulden op. In de Franse 'hrijving wordt gesproken van rat" en van Joueurs de pau- waar ik over een muskus- en ijshockeyers repte. Een ur de paume is een kaatsspeler, ik had gelijk... 'zicht op het Colosseum van Ni- as Berchem, eveneens 400 gul- Negentig jaar eerder, in 1793, het al eens voor 808 gulden ver- irtrek van Karei II van Enge- i uit Scheveningen van J. de ichop (Episcopius) voor 1200 ien (een iets kleinere tekening hem ging weg voor 12 gulden), rtret van Adam van Oort, schil- van Anthony van Dyck voor 0 gulden, een mannekop van Dyck voor 135 gulden. ef vertelt zijn dromen van Aart elder (Rembrandts laatste leer de encyclopedie meldt dat zijn xingen verwarrend veel op die Rembrandt lijken) voor 5 gui- rschillende portretten van Hen- Goltzius voor 300, 360, 400, 110,170 en 200 gulden. rtret van de dichter Vondel op arige leeftijd van Philip de Ko- P Vondel werd eerder door De ling geportretteerd en dichtte i: „Ik telde vijf en seventigh, - Koning mij dus levendigh - Te r schijn braght op zijn paneel") r 210 gulden. versleten slaapmuts van Nico- 5 Maes voor 1420 gulden, i klosbaan (een soort sjoelbak) Adriaan van Ostade voor 1100 Ie soejen. vi ]coe \n de wei van Paulus Pot- gehe^oor 100 gulden. m watermolen van Jacob Ruys- x toi/61 voor 510 gulden. 2 groalve die tekening voor 5 gulden nieuv, Aart de Gelder, die ik er voor curiositeit bij vermeld heb, zijn genoemde tekeningen in 1883 j belle?" de nu 100-jarige Vereniging ibrandt aangekocht voor het 'csprentenkabinet. Nu zeggen rv prijzen op zichzelf natuurlijk nog niets, al blijkt er wel uit I de bekende namen doorgaans boven het gemiddelde van 100 uitstegen. De vraag is: wat •kende 100 gulden voor een koe de wei van Paulus Potter in mmmm^3? Volgens de Vereniging „Ne- lands Economisch-Historische hief' moet je zo'n bedrag uit 3 voor de huidige omstandighe- met 12 vermenigvuldigen. Die in de wei van Paulus Potter nu dus 1200 gulden kosten. Ver- het maar rustig. Zo werken die gen niet! eb mijn licht opgestoken bij het 'sprentenkabinet en gevraagd sen» paar vrijblijvende en stout- ken, dige schattingen te maken van Sok- ledragen die enkele van de bo- ken staan<^e tekeningen nu in 1983 ien veiling zouden opbrengen. Nicolaas Maes: boven de 10e- 000 gulden. Die Avercamp: vele enz. duizenden guldens. Die Van ide: 60.000 gulden of daarom- li* Jt t. Die Ruysdael: 20.000 gulden l,ie11 stens. Goltzius: vele tienduizen- itles guldens. En de Nicolaas Ber- n die in 1883 nog 400 gulden Tte? Onlangs is bij Sotheby-Mak Waay een kleinere maar ook ie en gave Berchem verkocht ongeveer 38.000 gulden. Het icht op het Colosseum zou dus T het honderdvoudige (en niet if '.waalfvoudige!van de prijs in I opbrengen! uur Rembrandt? Als zo'n tekening „de voetwassing" uitgeleend uur worden, zou ze voor een miljoen uur ien worden verzekerd. En wat te ze in 1883? Ze zat, met nóg ile Rembrandts maar als zoda- ■■"■■niet herkend, in twee lots van elkaar 23 tekeningen uit „de ol van Rembrandt", die 660 len kostten... Veel verhalen van Thea Beek man spelen ver terug in de ge schiedenis. Ook haar nieuwe boek 'Hasse Simonsdochter'. We maken kennis met Hasse in het jaar 1477. Ze is de dochter van een mandenvlechter en een zelfstandig meisje. Het liefst gaat Hasse haar eigen gang en zwerft de hele dag rond in de rietvelden, tot groot ongenoegen van haar omge ving. Op een dag wordt ze aangerand, maar net op tijd gered door de half-edelman Jan van Schaffe- laar. Hij is aanvoerder van een troep huursoldaten, die hun diensten aanbieden aan wie maar wil. De bende van Van Schaffelaar houdt zich bezig met stropen, struikroverij en plundering. Ook Hasse, een goede boogschutter, doet flink mee. De mensen kijken op haar neer en behandelen Hasse als een stuk vuil. Maar dat kan haar niets schelen, zolang Van Schaffelaar maar om haar geeft. 'Jan van Schaffelaar', zegt ze, 'is de enige mens ter wereld die ooit goed voor me is geweest'. In Barneveld wordt de bende in het nauw gedreven door het toedoen van de fanatieke mon nik Egidius. De geestelijke heeft het speciaal gemunt op Hasse. Volgens Egidius is Has se een heks, die moet worden verbrand. Om zijn vrouw en de rest van zijn mannen te redden neemt Jan van Schaffelaar de moedigste beslissing van zijn leven. 'Hasse Simonsdochter' is een van de mooiste verhalen die Thea Beekman heeft geschre ven. Het verhaal is spannend en wordt goed verteld. Het boek is dik (260 bladzijden), maar verveelt nergens. Thea Beekman maakt altijd eerst een hele studie van de tijd waarover ze gaat schrijven. Hoe mensen dachten en met elkaar omgingen blijkt vooral uit de vele gesprekken in het bo^k- Die maken het lezen oven, die tijd interessanter dan allerlei gortdroge beschrijvin gen in geschiedenisboekjes. Mensen in de tijd van Hasse waren bang voor de dood en probeerden zo goed mogelijk De schrijfster Thea Beekman te leven. Maar dat 'goede' leven stelde niet veel voor. De men sen waren wreed voor elkaar, bijgelovig en vaak onnozel. Je kon ze van alles wijs maken. In dit boek zijn het vooral monni ken die de boel oplichten. En dat zijn dan zogenaamd keuri ge mensen, die op Hasse en haar bende neerzien. 'Die zoge naamd keurige mensen zijn nog erger dan huurlingen. Ze liegen, bedriegen, flemen en zijn zo gemeen als duivels', zegt Hasse. Hasse is een apart, zelfstandig meisje, dat vecht als een man. Tegenwoordig zouden we dat heel normaal vinden (nou ja, norméól), maar in de tijd van Hasse vonden mannen het be lachelijk als een vrouw haar ei gen zin deed. Een vrouw moest onderdanig en gedienstig zijn. Omdat Hasse daar niets voor voelt, komt ze in moeilijkhe den. De mannen in het boek weten niet goed hoe ze over Hasse moeten denken. Aan de ene kant dwingt ze bewondering af met wat ze durft. Maar daar door voelen mannen zich ook bedreigd. Een vrouw die net zo goed is, dat kan niet. Door haar voor hoer en slet uit te maken, hopen mannen hun verwarring te kunnen bedwingen. Dat blijkt wel uit het gedrag van de monnik Egidius. Hij bewon dert Hasse, wordt bang en ver ward, en gilt dat ze op de brandstapel moet. Zo hoopt hij zijn innerlijke rust weer te kunnen vinden. Eerlijk gezegd had ik zelf ook wel wat moeite met mijn eigen innerlijke rust na het lezen van dit boek. Hasse Simonsdochter, Thea Beekman, uitg. Lemniscaat, f 26,50. De jongerenafdelingen van drie politieke partijen, CDA, WD en PvdA, gaan in Rotterdam een actie beginnen tegen racis me en fascisme op scholen. De politieke jongeren vinden dat de schooljeugd de neiging heeft de slechte economische situatie af te schuiven op de minderheden in ons land. Zij beginnen hun actie in die Rotterdamse wijken waar veel aanhangers wonen van de Cen trumpartij (deze partij wil alle buitenlanders uit Nederland hebben). De burgemeester van Rotter dam, Bram Peper, vindt dit idee van de politieke jongeren heel goed. Hij zei, dat juist in deze stad de haat tegen andere culturen en huidskleuren steeds groter wordt. Door het uitdelen van stickers en lespaketten willen de politieke jongeren de schooljeugd meer vertellen over de achtergron den van racisme en fascisme. Zij hopen hiermee meer begrip te kweken voor de minder heidsgroeperingen in ons land. Is bij jou thuis alles pluis? Of zijn je ouders, zoals ze dat zeggen "uit elkaar"? Dat is helemaal zo gek niet, want het aantal echtscheidingen neemt nog steeds toe. Veel kin deren groeien dus op in een één-oudergezin. De meeste mensen vinden dat niet pluis. Het kan pas goed zitten als een gezin compleet is, denken ze. En daarmee wordt bedoeld: een vader en een moeder met hinderen, samen in één huis. Als het anders in elkaar zit word je er voortdurend aan herin nerd dat het "eigenlijk niet deugd". Ontbreekt er een va der of een moeder dan heet zo'n gezin "onvolledig" of er ger nog "gebroken". Men gaat er meestal van uit dat een kind binnen zo'n gezin niet geluk kig kan zijn, dat er iets ont breekt. "Zo'n gezin zonder va der is toch niks", zeggen de mensen dan. En een kind met een vuile spijkerbroek is "zie lig" want het heeft geen moe der en komt dus de zo noodza kelijke verzorging te kort. Allemaal kletspraat. Het ideale gezin waarin iedereen elkaar altijd aardig vindt en waar alles op rolletjes loopt bestaat hele maal niet. En in het ergste ge val, als vader en moeder elkaar het leven zuur maken, voelen kinderen zich helemaal niet zo prettig in dat "normale gezin". Johanna Fortuin, heeft eens geschreven: "De beste kansen op geluk hebben kinderen als ze opgroeien bij iemand die zelf gelukkig is. Bij iemand die plezier heeft in zijn bestaan". Of een kind nu woont in een één- of twee-oudergezin, in een woongroep of bij opa en oma; iedereen maakt prettige en minder prettige dingen mee in z'n woonomgeving. Wat nu zo vervelend is is dat kinderen zo weinig gelegenheid krijgen om te praten over de minder pret tige dingen van thuis, zoals ru zie en echtscheiding. De FIOM, dat is een bureau voor hulpverlening bij zwanger schap en alleenstaand ouder schap, heeft daarom een werk map samengesteld over kinde ren in verschillende thuissitua ties. De werkmap heet "thuis pluis" en is bedoeld voor de onderwijskrachten op basis scholen om met kinderen te werken en te praten over de leefsituatie van zichzelf en an deren. Mischien kun je op jou school ook eens voorstellen dat de leerkracht die werkmap bij de FIOM aanvraagd. Wie weet zit jou onderwijzeres), of sommige van je vrienden of vriendinnen, anders ook wel te denken dat je een beetje zielig bent omdat het bij jou thuis an ders in elkaar zit dan bij hun thuis. Ze worden te vondeling gelegd of later door hun ouders de straat op gestuurd, ze slijten hun eerste levensjaren met de hulp van oudere kinderen of mensen die voor de liefdadig heid werken. Rond hun twaalf de jaar worden ze echter aan hun lot overgelaten, omdat jongere kinderen weer hulp nodig hebben. Het gaat hier om veertig miljoen Latijnsa- merikaanse kinderen die op groeien voor galg en rad. Latijns-Amerika, geteisterd door armoede en oorlogen, weet geen raad met de veertig mil joen schooiertjes die leven van schoenenpoetsen, diefstal en soms zelfs mensen doden om aan geld te komen. De regerin gen van die landen verzwijgen het probleem. Omdat ze zich ervoor schamen en zelf ook geen oplossing weten. Alleen Brazilië erkent het. Tegen het jaar tweeduizend zullen daar tachtig miljoen kinderen onder de 14 jaar leven. Velen van hen zijn voorbestemd om in men sonterende omstandigheden op te groeien. Nu is het al zo dat 80 procent van de gevange nissen vol zit met (voormalige) straatkinderen. Een oplossing is er zo snel niet te vinden. Er zijn instellingen die ervoor zor gen dat sommige van die kin deren worden geadopteerd door westerse ouders. Maar on langs bleek dat in sommige La- tijnsamerikaanse landen kin deren zomaar worden ver kocht aan rijke mensen. Daar door is de adoptie van kinde ren in de knel gekomen. Er kleeft nu een verdacht luchtje aan. Instellingen als Unicef en Terre des Hommes proberen nu zo veel mogelijk projecten op te zetten, waarbij niet alleen kin deren baat hebben, maar ook een heel dorp, of een stads wijk. Ze willen de kinderen zo veel mogelijk een normaal fa milieleven geven. "Maar voor ieder kind dat we helpen, val len er misschien wel 1000 uit de boot", zegt een van de hulp verleners. Daarmee geeft hij aan hoe hopeloos de situatie is voor de miljoenen straatkinde ren van Latijns-Amerika. Telefoon voor jongeren nu langer open Vanavond is er in De Schelft in Noordwijkerhout een tentoon stelling van tekeningen die leerlingen van twee scholen hebben gemaakt voor Amnes ty International. Amnesty voert actie tegen het martelen en het vermoorden van politie ke gevangenen. Dat zijn men sen die in de gevangenis zitten omdat ze het niet eens zijn met de regering in hun land. Marieke Zimmerman en Mike Schepers (allebei 13 jaar) zitten in de tweede klas van het Leeuwenhorstcollege in Noordwijkerhout. Hun teke ningen zijn samen met veertig, andere tekeningen uitgezocht voor de tentoonstelling. KITS sprak met hen over hun teke ningen. "Ik wist eigenlijk niet wat ik moest tekenen", zegt Marieke. "Ik ben met de duif in de kooi begonnen, en toen heb ik de militair erbij getekend. Dat was eigenlijk wel leuker". Mi ke dacht aan persvrijheid en daarom maakte hij een televi sie. De nieuwslezer van het journaal zegt: 'Orde en rust heersen in Iran' terwijl er vier geweerlopen op hem gericht zijn. "In Iran mag je niet zeg gen wat je denkt", vertelt Mi ke. "Op het journaal daar moet je zeggen dat het goed góat in het land, terwijl de mensen rij na rij opgehangen worden. Je mag er eigenlijk geen eigen mening hebben". Wat bedoel je met je tekening? Marieke: "De militairen willen niet dat het vrede wordt. Nou ja, dat willen ze natuurlijk wel, maar dat geven ze niet aan el kaar toe." Marieke denkt daar bij aan Rusland en Amerika. "Ze willen allebei wel vrede, maar ze doen het geen van bei den. Ze nemen steeds meer wapens, en dan komt de vrede in gevaar". Er is toch geen oor log tussen Amerika en Rus land? "Nee", zegt Marieke, Mike en Marieke met hun tekeningen "maar geen oorlog is nog niet hetzelfde als vrede". Ze legt uit wat ze bedoelt. "De armen worden onderdrukt, de rijken hebben wel wat te zeggen. Ik denk dat de militairen bang zijn voor vrede, want dan zijn De nieuwslezer op de tekening van Mike heeft het goed be nauwd. Hij kijkt angstig en om zijn hQofd heen zie je de zweet- ren", zegt Mike. "Maar het is wel duidelijk: als je één woord verkeerd zegt, word je voor je kop geschoten". Hadden jullie al eens eerder van Amnesty International ge hoord? "Ja, ik had er wel eens van ge hoord", zegt Marieke. Mike hoorde tijdens de les voor het eerst iets over politieke gevan genen. "Elke dag gebeuren er wel dingen waarvan je zegt: dat mag niet. Ik denk ook dat er veel meer gebeurt dan dat er op het nieuws komt", zegt Mi ke. "Ik vraag me af of ze er ei genlijk veel aan kunnen doen". Amnesty International doet in ie der geval zijn best. Je kunt misschien wel helpen, want op de manifestatie van avond in De Schelft kan je veel horen over het lot van de politieke gevangenen en je handtekening onder een pro testbrief zetten. De avond begint om 8 uur. Heb je ruzie met je pa of moe? Problemen op school? Of ben je verliefd en weet je niet goed wat je daar mee aan moét? Via de Leidse Kinder en Jongerentelefoon kun je je vragen of problemen voorleg gen aan een vrijwilliger die je misschien kan helpen of die je gewoon wat informatie geeft. Aan de andere kant van de lijn zit in elk geval iemand die jou probleem serieus neemt en je kan vertellen wat hij of zij in zo'n geval zou doen. Als je dus ergens mee zit, bel 071-120611. Veel jongeren hebben de afgelopen twee jaar van die uitnodiging ge bruik gemaakt. Zoveel zelfs dat de vrijwilligers aan de woensdag- en zaterdagmid dag niet genoeg hadden om de jeugdige bellers te woord te staan. Besloten is daarom om de openingstijden te ver ruimen. Van nu af aan aan kunnen jongeren van dins dag tot en met vrijdag, van vijf tot acht uur, bellen naar 071-120611. Als je een probleem of vraag hebt buiten de openingstij den kun je natuurlijk ook bel len met de 'grote broer' van de Kinder- en Jongerentele foon. Dat is de Telefonische Hulpdienst en die is 24 uur per dag bereikbaar via num mer 071-120611. DEN HAAG (GPD) - Dit najaar is het tien jaar geleden, dat in Ne derland begonnen werd met energiebesparing. In die tien jaar is veel bereikt. Maar het blijft belangrijk, dat overheid, bedrijfsleven en particulieren aandacht aan het onderwerp schenken. Daarom heeft de Stichting Voorlichting Ener giebesparing Nederland (SVEN) in Apeldoorn in het najaar een aantal activiteiten opgezet onder het motto 'Ener giebesparing, blijvende nood zaak'. De SVEN bestaat nu vijf jaar. In die tijd heeft de stichting op al lerlei terreinen voorlichting ge geven. Er wordt bijvoorbeeld al enige tijd een campagne ge voerd voor energie-zuinig om gaan met huishoudelijke appa raten en verlichting in huis. Die campagne wordt gevoerd in samenwerking met de Ver eniging van Exploitanten van Electriciteitsbedrijven in Ne- derland (VEEN) en de Unie van elektrotechnische onder nemers (Uneto). Er zijn zeven folders uitgegeven over verschillende huishoude lijke apparaten, die van pas kunnen komen bij de aanschaf van nieuwe apparaten. Verder geven ze tips voor een zuinig gebruik van de verschillende apparatuur. De foldertjes wor den verspreid via winkels die huishoudelijke apparatuur verkopen en zijn ook bij ener gie- en elektriciteitsbedrijven en het SVEN te verkrijgen. Het zijn niet alleen de activitei ten van de SVEN die tot ener giebesparing in Nederland hebben geleid. Op een congres in november zal teruggekeken worden op alles wat er voor ge zorgd heeft dat het energiever bruik in Nederland 20 procent lager is dan tien jaar geleden voorspeld was. Verder zal de SVEN in december een ten toonstelling organiseren sa men met het Expo Center Eindhoven met als naam 'Eta lage van tien jaar energiebe sparing', waarin alle betrokke nen hun produkten en dien sten kunnen uitstallen. Behalve terugkijken wordt ook vooruitgekeken. Onder het motto 'Energiebesparing, blij vende noodzaak' wordt deelge nomen aan allerlei activiteiten, zoals jaarbeurzen, de beurs Ei genhandig '83 in Rotterdam en Food Engineering '83 in Utrecht. ADVERTENTIE Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opname kosten. Praat er eens over bij de NMB. NMBBANK DE NMB DENKT METU MEE Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21