c 3 Acties politie worden grimmig Ivamer wiist uitstel reker autokeuring af ssfer financiële meevaller Bonn teleurgesteld over valutaregeling met DDR EG-landen betreuren Drugsmokkel 'neer.scK;eten' Roeillff 'Publiek is Dallas-serie spuugzat' Herstellen patiënten in hotels onderzocht oor kleine gemeenten ys zouden Warte dfW Boeing hebben gevonden Provincie tegen bouw parkeergarage vaoeen nvat bij ENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 e Varia enen te ^et publiek zal niet worden ge- lq spaard bij de acties, die de politie gaat voeren tegen het ambtenarenbeleid van de re- 6erinS- »>Nog nooit hebben h politiebonden en kabinet zo |r~^, hard tegenover elkaar ge- staan. De stiptheidsacties eei zu^en een steeds grimmiger 9®^ karakter krijgen. Publiek- svriendelijk zullen ze niet '?ken worden". Jto I )e eerste actie van alle ambte- idrijfs oPken door Gijs Korevaar in,d a en Jan Harren narenorganisaties komt dit st me keer van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP), die doorgaans niet voorop loopt als het gaat om verzet te plegen tegen van ho gerhand opgelegde maatre gelen. „Wat dat betreft is er grondig wat veranderd in de achterban van de ACP", stelt DIJ secretaris Gert Koffeman, straks de actieleider van de B bond. >epteqet sein voor de aanval op het zuller overheidsbeleid wordt mor- gen gegeven in Veldhoven de ACP een eerste de monstratieve bijeenkomst voor haar leden belegt. Nog diezelfde middag zal de le denraad aangeven binnen welke grenzen de acties zul len worden gevoerd. Daarbij zal in nauwe samenhang wor den gewerkt met de andere grote politieorganisatie, de Nederlandse Politiebond (NPB). Het publiek kwam er bij vorige acties nog genadig af. Soms was het zelfs beter uit, omdat parkeerbonnen werden ver vangen door ludiek gestelde waarschuwingsbriefjes. Deze keer zal er echter weinig vro lijks voor de burger aanzit ten. De leden van de politiebonden zijn nu witheet. De afgelopen jaren hebben zij, aldus de bonden, genoeg te verduren gekregen. Niet alleen aansla gen op de portemonnee, ook kritiek op politieoptreden heeft bijgedragen tot het on genoegen, waarmee de over lopende emmer is gevuld. ACP-voorzitter Herman Teeu- wen: „Wat de regering nu van plan is, is volstrekt onaan vaardbaar. Overwerk is al be perkt, aan de onregelmatig heidstoeslag is gesleuteld, fietsvergoedingen zijn ver laagd. Daar zijn al de algeme ne inhoudingen voor ambte naren bovenop gekomen". „Nu moeten we weer 3,5 pro cent plus de prijscompensa tie inleveren. En dat alles zonder dat we er een woord over mee kunnen praten". De bond wil eventueel wel over de prijscompensatie onder handelen, maar dan op voor waarde dat dit geld geheel wordt besteed voor het aan trekken van nieuw politie personeel. Wat nu met de ver laging van de lonen te gebeu ren staat, ziet de bond als een maatregel, die uitsluitend wordt genomen, omdat het „de overheid als bedrijf slecht gaat". „Op deze manier worden de ambtenaren weer de sluit post van de begroting. Dat is de klok terugdraaien naar vooroorlogse tijden met alle eenzijdige kortingen van dien. Niemand bestrijdt de noodzaak van bezuinigingen. Maar over ons is door de poli tiek nu al beslist. Ons wordt niets gevraagd". Dit laatste is wat de bond het meest dwars zit. Maatregelen worden opgelegd zonder dat de mensen over wie het gaat er nog iets over te zeggen krijgen. Actieleider Koffe man gaat er ook van uit dat de acties zullen voortduren tot de bonden hun zin heb ben: echte onderhandelingen met de regering over de ar beidsvoorwaarden. De politie neemt in moeilijke tijden als deze een aparte plaats in, vindt Koffeman. „We worden elke dag direct geconfronteerd met de gevol gen van de inzakkende con junctuur. De taak van de poli tie wordt daardoor steeds zwaarder. De politiek vindt dat we midden in de samen leving moeten staan, maar dat reikt dan kennelijk net zover als de knip het toelaat". De andere grote wijziging van de organisatie, de invoering van de provinciale politie door de nieuwe Politiewet, laat ook al op zich wachten. Volgens de bondsvoorzitter kost de invoering van deze wet ongeveer 4 miljard gul den. Dat geld is er niet en dus zal de nieuwe organisatie wel niet doorgaan, denkt hij De stemming in de ACP is, ge zien de brieven en andere vormen van reacties van le den aan het bestuur, gespan nen. Het is een sfeer die men binnen de organisatie nooit heeft gekend. Altijd heeft de bond zich enigszins onder scheiden van andere organi saties als het op actievoeren aankomt. Het woord 'staking' kwam in de ACP al helemaal niet voor. Het zal te maken hebben met de achtergrond van het poli tiepersoneel in het algemeen. De ACP is ook de enige con fessionele vakorganisatie, die groter is dan zijn 'neutrale' te genhanger, de NPB. Bij de ACP, ontstaan uit een samen voeging van de protestants- christelijke en de rooms-ka- tholieke bond, is 60 procent van het georganiseerde poli tiepersoneel aangesloten; bij de NPB 40 procent. Daarmee wordt bijna het hele, ruim dertigduizend leden tellende, politiewezen bereikt. De bondsbestuurders begrij pen de onrust onder hun le den wel. Teeuwen: „Het is ook niet meer zo leuk om bij de politie te werken. Door al le maatregelen is de politie man materialistischer gewor den. Vijf jaar geleden waren taak en plaats van de politie in de samenleving nog wel eens onderwerpen waar men over wilde praten. Dat is verleden tijd. Nu gaat het vooral over de eigen rechts positie en de portemonnee". 7- 1 eiken %J ?s7m£N HAAG (ANP) - Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) heeft gis- eren van de Tweede-Kamerfracties van PvdA, CDA, WD en D'66 de wind van voren ;ekregen in verband met de regeringsplannen om de periodieke keuring van personen- luto's nader te onderzoeken. ]ij 1 eagan volgend maniar naar China Uiten verk(j Tierk KING (Reuter/UPI) - De Ame- president Reagan zal volgend jaar april een bezoek acrengen aan China en de Chine- zorfe premier Zhao Ziyang komt in ïn V2inuari naar Washington. Dit r eeneeft de Amerikaanse minister an defensie Weinberger be st meiendgemaakt. inberger brengt een bezoek van ier dagen aan CHina. De tijd- tippen van de lang verwachte ezoeken werden vastgelegd tij- ,ens de drie dagen van besprt- ingen tussen Weinberger en de Ihinese leiders. Weinberger loot vanochtend zijn verblijf in Peking af met een onderhoud ,iet Deng Xiaoping. ADVERTENTIE )ssehaas h la minute reepjes ossehaas ,y Alle woordvoerders hebben er bij de' staatssecretaris op aange drongen zich in te spannen om de tweede fase van de verplichte autokeuring (de vrachtauto's vormen de eerste fase, die al is ingesteld) op de geplande datum van 1 januari 1985 te laten in gaan. Zij wezen daarbij op de on rust in het bedrijfsleven, onder het personeel van de rijksdienst voor het wegverkeer, bij de VAM (opleidingsinstituut voor het ga ragebedrijf) en onder de automo bilisten, die via kentekenbewijs deel III al aan de verplichte auto keuring meebetalen. Die onrust is ontstaan toen bekend werd dat het kabinet de wet inza ke de verplichte autokeuring op de lijst van de commissie-Geel hoed had gezet. Deze commissie bekijkt op welke wijze over heidsregelingen kunnen wórden vereenvoudigd of overgeheveld naar particulier initiatief. WD-woordvoerder De Beer wees er op dat 6.000 bedrijven een aan- Parijs verbiedt eenheidspartij van Corsicanen PARIJS (AFP/DPA) - De Franse regering heeft weer een Corsi- caanse organisatie voor ontbon den verklaard. Het is de sinds 1980 bestaande 'Consulta', de 'raad van nationalistische comi tés van Corsica' (CCN), die wordt beschouwd als een politiek or gaan van het reeds sinds 5 janua ri verboden 'Nationale Bevrij dingsfront van Corsica' (FLNC). De 'Consulta' is het overkoepelen de orgaan van 12 regionale 'na tionalistische comités' met een dagelijks bestuur van 12 leden. Het nam in maart jl aan de ge meenteraadsverkiezingen deel, maar behaalde geen enkele zetel. Het besluit om de CCN te verbie den werd genomen nadat twee weken geleden de algemeen se cretaris van het departement Haute-Corse, Pierre-Jean Massi- mi, in de buurt van Ajaccio was doodgeschoten. Het separatisti sche FLNC liet weten dat het Massimi had 'terechtgesteld'. meldingsformulier hebben aan gevraagd en dat 1.000 bedrijven zich al definitief hebben gemeld. Het bedrijfsleven heeft al zo'n 11 miljoen gulden in apparatuur ge stoken en bij de rijksdienst voor het wegverkeer zijn 70 arbeids krachten aangetrokken. Ook de VAM heeft 2,5 miljoen geïnves teerd in de opleiding van keur meesters. Alle sprekers verweten Scherpen huizen dat deze op 28 juni nog had verklaard dat de voorberei dingen gewoon doorgingen, om op 7 september te melden dat de autokeuring door de commissie- Geelhoed op zijn waarde zou worden beoordeeld. Staatssecretaris Scherpenhuizen kon in zijn antwoord niet verder gaan dan de belofte dat hij de "duidelijke boodschap van de Kamer" mee zou nemen naar het kabinet. Scherpenhuizen vroeg de Kamer twee maanden tijd teneinde ze kerheid te verkrijgen. Justitie, ;-Geelhoed UTRECHT (ANP) - Ongeveer 150 patiënten van het Utrechtse Antoniusziekenhuis zijn gisteren verhuisd naar het nieuwe gebouw van dit hospitaal in Nieuwegein. Voor 120 patiënten hield de verhuizing in dat ze, in hun eigen bed, in grote verhuiswagens de rit van ongeveer twintig minuten aflegden. De overige patiënten verhuisden per bus. Er deden zich nauwelijks problemen voor. Voor het warme middageten waren alle patiënten binnen. (Foto anp» verslag uitbrengt, heeft toege zegd de periodieke autokeuring bij voorrang te zullen behande len. PvdA, CDA en D'66 bleken niet be reid tot twee maanden uitstel. Al leen de WD was daartoe over te halen, mits die twee maanden niet tot uitstel van de ingangsda tum leidt. W aarschijnlijk geen vervolging euthanasie-arts HAARLEM (GPD) - De kans is zeer klein dat de huisarts E. Ken ter uit Aerdenhout strafrechte lijk wordt vervolgd voor het ple gen van actieve euthanasie. Op basis van een artikel van Kenter in het blad Medisch Contact, waarin hij verslag doet van elf gevallen van actieve euthanasie, denkt de Haarlemse officier van justitie, mr H. W. P. Remmerts de Vries, dat de arts zorgvuldig heeft gehandeld. Een beslissing over strafrechtelij ke vervolging is voorlopig nog niet aan de orde. Morgen heeft Remmerts de Vries een informa tief gesprek met Kenter. Dan zal naar duidelijk moeten worden of de gevallen die de arts beschrijft voldoen aan de voorwaarden die de rechtbanken in Rotterdam, Leeuwarden en Alkmaar hebben gesteld voor het straffeloos ple gen van euthanasie. BONN - De Bondsregering is te leurgesteld over het feit dat de DDR maar een geringe tegen prestatie heeft geleverd voor het enige maanden geleden verkre gen miljardenkrediet. Oost- Duitsland heeft slechts besloten dat kinderen onder de 14 jaar niet meer vallen onder regeling van de zogenoeemde gedwongen valuta-ruil. In West-Duitsland werd gehoopt dat ook gepensio- door Hans Amesz neerden van deze regeling zou den worden vrijgesteld, maar die hoop is vooralsnog niet vervul ling gegaan. Sinds 13 oktober 1980 moeten kin deren en jongeren tot 18 jaar 7,50 mark per dag bij binnenkomst in Oost-Duitsland inwisselen in Oostmarken. Volwassenen die nen 25 mark per dag op die ma nier uit te geven. Voor 13 oktober 1980 waren kinderen en jongeren vrijgesteld en moesten volwasse nen 13 mark omruilen. Dat geld kon slechts in de DDR worden uitgegeven of op de staatsbank worden gezet. De drastische verhogingen van de gedwongen valuta-ruil leidde destijds tot zeer veel kritiek in de Bondsrepubliek. De nieuwe re geling werd in strijd geacht met de slotakte van Helsinki, waarin sprake is van vrij reisverkeer. In de praktijk leidde het feit dat be zoekers aan de DDR aanzienlijk meer geld uit moesten geven er inderdaad toe dat veel minder mensen de DDR en Oost-Berüjn bezochten. Na contacten in de laatste tijd van meerdere politici uit de Bondsre publiek Duitsland (onder andere Franz Josef Strauss) met functio narissen uit de DDR werd in West-Duitsland steeds vaker ver kondigd dat Oost-Duitsland nu het principe „voor wat hoort wat" zou toepassen. Dat is niet gebeurd en betekent zeker geen aanmoediging van een voortzet ting van de Duitsland-politiek zoals die nu gevoerd wordt. Twaalf procent autobussen bij controle bekeurd DEN HAAG (GPD) - De Rijks verkeersinspectie heeft bij een onlangs gehouden lande lijke controle-actie van het internationaal autobusver- voer niet minder dan 159 pro- cessen-verbaal opgemaakt; in 27 gevallen werd een rij verbod opgelegd. In totaal werden 1317 autobussen ge controleerd, waarvan 187 bui tenlandse. Bij de controle van Nederland se bussen werd 81 keer pro- ces-verbaal opgemaakt om dat de chauffeur een te lange diensttijd had gemaakt of een te korte rusttijd had gehou den. In 16 gevallen werden de normen zodanig overtreden dat een rijverbod moest wor den opgelegd. Er werden 56 processen-verbaal opge maakt omdat de vereiste be scheiden (vergunningsbewij zen, reisbladen, geneeskun dige verklaringen) niet aan wezig waren. HELSINGBORG - De Zweedse UVlllV tVll HELSINGBORG - De Zweedse rechtbank heeft gisteren een 43- jarige Nederlander wegens smokkel en verkoop van ma rihuana en hasjiesj veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. Na het uitzitten van die straf wordt hij Zweden uitgewezen. DEN HAAG - Minister Brinkman (WVC) denkt dat het kijkerspu bliek series als Dallas „spuug zat" is. Hij heeft dit gezegd in een interview over zijn onlangs uit gebrachte Medianota in het blad Trefpunt, een tijdschrift van zijn eigen ministerie. Op de vraag of de omroepen niet verplicht zijn om populaire tv-se- ries uit te zenden omdat het pu bliek dat graag wil, reageert de minister met de opmerking dat de mensen erop uitgekeken ra ken omdat de formule steeds de zelfde blijft. „Je moet niet den ken dat de mensen stom zijn. Bo vendien moet je de mensen ook niet dom houden. Je kunt hun smaak ontwikkelen. De omroe pen hebben ook een opvoedende taak. Ze moeten ook een bood schap uitdragen". De bewindsman gelooft dat zijn Medianota niet gemakkelijk door de Tweede Kamer komt. „De media behoren, net als het eigen autootje, tot de heilige koeien". Niettemin is hij van oor deel dat er weinig ruimte zal zijn om de zaak van de media anders te formuleren. De door hem voorgestelde strikte taakafbakening van publieke omroep (voor de omroep) en in dividuele abonnee-tv (voor het bedrijfsleven) lijkt hem een goe de zaak. „Als omroepen abon nee-tv gaan bedrijven, dan krijg je oneerlijke concurrentie. De omroepen hebben, met hun gel delijke overheidssteun, een voor sprong. En als de commercie tot de omroep toetreedt, dan loop je de kans dat er alleen gewerkt wordt op een vlotte verkoop. Met als gevolg: vervlakking". VELP (GPD) - Sterpolis-GOV- Ziektekostenverzekering in Velp gaat een nader onderzoek instel len naar het systeem waarbij pa tiënten vopr nabehandeling in een hotel worden geplaatst en niet langer een kostbaar zieken huisbed bezetten. Dit systeem wordt al twee jaar toegepast door de Arnhemse chirurg dr. Mole naar. Ter gelegenheid van de officiële opening van een nieuw kantoor pand van Sterpolis-GOV giste ren in Velp, zei directeur H. Ke gel dat het idee van nabehande ling in een hotel zijn volle sym pathie had, omdat hiermee aan zienlijk lagere kosten voor de ge zondheidszorg gepaard gaan. „Een ziekenhuisbed kost ongeveer 450 gulden per dag. Een hotel of hostel, zo men wil, aanzienlijk minder. Er zou 300 gulden per dag kunnen worden bespaard. In het Amerikaanse Houston gaat een patiënt na een open-hartope ratie na zeven dagen al van het ziekenhuis naar een hotel. Een patiënt die niet meer een con stante bewaking nodig heeft, krijgt in een patiëntvriendelijke omgeving een beter genezings proces en bovendien worden de kosten sterk gedrukt. Volgens de heer Van Dalsen, direc teur van de provinciale Gelderse VW, wil zijn organisatie samen met de horeca op het initiatief van de Arnhemse chirurg inspe len. „Elders in Europa, onder meer in Zwitserland en Oostèn- rijk, wordt het nakuren al vaak in hotels gedaan". De heer Kegel van Sterpolis-GOV zei ook dat de ziekenhuistarie ven vaak worden opgeschroefd onder druk van producenten van medische apparatuur. „Aan een bepaald instrument worden een paar franjes gemaakt en dan wordt het gepresenteerd als nieuw en beter. De oudere appa ratuur verdwijnt dan, vaak onno dig naar de ziekenhuiskelders. Ziekenhuisapparatuur moet be ter, langduriger en meer benut worden. Dan is er ook minder van nodig". !N HAAG (GPD) - Gemeenten met minder dan 10.000 inwoners zullen ets minder te lijden krijgen van de nieuwe verdeelsleutel voor het geld lat het rijk jaarlijks aan de gemeenten geeft. De regeringsfracties in de Pweede Kamer, CDA en WD, hebben dinsdag samen een wijzigings- 'oorstel ingediend op de plannen van het kabinet. Daardoor komen de deine gemeenten er iets minder bekaaid af. grote lijnen stemden de belangrijkste fracties in de Kamer met de kabinetsplannen in. De nieuwe verdeelsleutel, die vanaf volgend jaar jeleidelijfö wordt ingevoerd, komt vooral ten goede aan stedelijke ge- neenten met een dichte bebouwing. De nadruk bij de verdeling van iet geld komt minder te liggen op het aantal inwoners, zoals nu nog het Jeval is, maar meer op het aantal woningen. dens een langdurig kamerdebat stelden de fracties wel een reeks wijzi ging voor op onderdelen van de plannen. Eensgezind vroegen de grote partijen CDA, PvdA en WD om handhaving van de speciale regelin gen die bestaan voor gemeenten met veel landbouwgrond, met een grote oppervlakte tuinbouwkassen, in economische probleemgebieden m met veel buitenlandse militairen. Ook algemeen was de wens om woonschepen in de verdeelsleutel mee te tellen als woning. fdA en CDA vroegen aandacht voor de financiële problemen van-ge- [neenten als gevolg van het toenemende aantal bijstandstrekkers. De PvdA wenste dat het rijk de bijstandskosten volledig op zich neemt (nu betaalt de gemeente tien procent). Het CDA opperde het voorstel om gemeenten met een meer dan gemiddelde toename van het aantal uit keringsgerechtigden een extraatje te geven uit het Gemeentefonds. i Kamer stemde vrij'eensgezind in met de plannen van het kabinet om Ben groot aantal doelgebonden uitkeringen aan de gemeenten op te heffen. Hij vrijkomende geld gaat voortaan via het Gemeentefonds naar de gemeenten, waardoor ze zelf over de besteding ervan kunnen beslissen. Daarbij tekende de PvdA aan, dat de overheveling niet aan vaardbaar is als ze wordt gebruikt om bezuinigingen te bereiken. TOKIO (AFP/UPI) Amerikaanse schepen hebben de "zwarte doos" gelokaliseerd van de Zuid- koreaanse Boeing 747 die op 1 september door Russiche jagers werd neergehaald, zo hebben de Japanse radio-omroep en de tele visie-omroep NHK gisteren ge meld. Zij beriepen zich op niet nader genoemd regeringskrin gen in Tokio. Amerikaanse func tionarissen spraken het bericht tegen. Sommige Japanse func tionarissen zeiden het bericht te kunnen bevestigen noch te kun nen ontkennen. Volgens de Japanse radio werd de zwarte doos met het wrak van de Boeing gelokaliseerd op een diepte van 700 meter in de inter nationale wateren ten westen van het Russische eiland Mone- De Sowjet-Unie, de Verenigde Sta ten en Japan zoeken intensief naar het wrak van het toestel, dat 269 inzittenden had. Daarbij con centreert men zich op de zwarte doos met vluchtgegevens en ge sprekken van de bemanning. Washington heeft bij Moskou offi cieel geprotesteerd tegen on rechtmatig zoeken in de interna tionale wateren naar wrakstuk ken. Zuid-Korea had als staat waar de eigenaar van het vlieg tuig zetelt en waar het toestel is geregistreerd, de VS en Japan gemachtigd de zoekacties uit te Het blad van de Russische strijd krachten Rode Ster heeft de be schuldiging geuit dat Ameri kaanse schepen het zoeken naar de wrakstukken belemmeren. Het schreef dat de Sowjet-Unie soevereine rechten op het wrak heeft. Commandanten van Rus sische schepen en gezagvoerders van Russische vliegtuigen had den gemeld dat de Amerikanen gevaarlijk manoeuvreerden. NEW YORK (ANP) - De tien lan den van de Europese Gemeen schap hebben in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York voor de eer ste maal een duidelijke uitspraak gedaan over het neerschieten van een Zuidkoreaans vliegtuig door Russische jagers. Weliswaar werd, in de woorden van de Griekse voorzitter van de EG-ministerraad, Ioannis Hara- lambopoulos, dit optreden niet "veroordeeld" maar "betreurd", maar deze maal werd ook ge sproken over "neerschieten" en werd de Sowjet-Unie met name genoemd. In de verklaring die.na de vorige bijeenkomst van de EG-ministers over de Europese politieke samenwerking, op 12 september in Athene, werd uit gegeven, kwamen als gevolg van Grieks verzet tegen de opvattin gen van de andere negen de woorden neerschieten en Sow jet-Unie niet voor. Indien de internationale situatie nog steeds somber is, aldus Ha- ralambopoulos, dan is dat omdat landen niet bereid zijn af te zien van geweld en om de conflicten waarin zij zijn verwikkeld, te beëindigen. Aansluitend hierop verklaarde hij dat de Oost-West betrekkingen de laatste jaren ernstig zijn aan getast door de Sowjet-invasie van Afghanistan, de situatie in Polen en de voortdurende uit breiding van de Sowjet-strijd- krachten. Zij zijn "nog verder verslechterd door het neerschie ten van het Koreaanse vliegtuig door een Sowjet-jager". DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland voelt vooralsnog niets voor de plannen voor de bouw van een parkeergarage on der de Hofvijver in Den Haag. Zolang de gemeente er niet in slaagt een dreigend tekort op de gemeentebegroting van 50 mil joen gulden in 1987 af te wenden, kunnen wij niet akkoord gaan met het besluit, zo schrijven Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land in een brief aan het gemeen tebestuur van Den Haag. De NVA is de NcderLvidsc Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15