Nieuw krediet Brazilië -c Circuit zwart geld 'aangepakt' Braks afwijzend over belasting op margarine Kort zakelijk Per jaar 750 miljoen aan spellen gekocht Banken en IMF akkoord over 11 miljard dollar Belastingvrijdom in België Beurs Amsterdam WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 HSS Holland Sea Search Holding (HSS), via deelnemingen actief in de winning van olie en gas, wil mogelijkheden scheppen voor derden om direct (dus niet via aandelenbelangen) deel te ne men in de olie- en gasopsporing en winning op het Nederlandse deel van de Noordzee. Bedrijven, instituten en ook privé-personen kunnen daartoe deelnemen in een commanditaire vennoot schap, waarbij een nieuwe HSS- dochter als beherend vennoot zal optreden. De totale Nederlandse participatie in de activiteiten op de Noordzee is op dit moment niet meer dan 20 pet., veel minder dan in ande re landen. Een goede kans om het aandeel te vergroten is de nieuwe ronde van uitgifte van opsporingsvergunningen in het eerste kwartaal van 1984. HSS denkt aan belangen in blok ken van ongeveer 15 pet. Indien HSS de middelen voor belangen van die grootte alleen zou moe ten aantrekken, zou een onac ceptabele verwatering van het kapitaal van de maatschappij ontstaan. HSS wil nu als beherend vennoot zelf een derde van de genoemde 15 pet nemen. Privé-personen zouden voor minimaal 100.000 in de CV kunnen deelnemen. Nep-jenever De sterke dranken Korenmout en Laaglander wekken ten onrechte de indruk jenever te zijn, terwijl ze volgens de distillateurs van de "echte" jonge borrels niets an ders zijn dan met water aange lengde jenever, die tegen een la gere prijs kan worden verkocht. De twee merken dienen dan ook uit de handel te worden geno men. Dit heeft de advocaat van de alge mene vereniging van distilla teurs en likeurstokers, mr. W.G. van Hassel, gisteren gezegd in twee gelijktijdig behandelde kort gedingen voor de president van de rechtbank in Amsterdam. De gedingen waren aangespan nen tegen de fabrikant en de ver koper van korenmout, de distil leerderij Van der Toorn en het winkelbedrijf Dirk van den Broek, en tegen de fabrikant van Laaglander, het wijnkopersgilde Heerde. Uitspraak op 5 oktober. Belgische benzine Vandaag ondergaan de prijzen van super- en normale benzine in België een flinke daling. Super- benzine wordt "omgerekend" ongeveer 2,8 cent per liter goed koper. De prijs van een liter nor male benzine daalt met 3,3 cent. Ook de prijs van LPG daalt en wel met 1,7 cent per liter. De prijsdalingen zijn volgens de ad ministratie voor de energie het gevolg van gezakte noteringen van olieprodukten op de interna tionale markt en van de lager ge worden middenkoers van de dol- AMSTERDAM (GPD) - De chip heeft 10 procent van de Neder landse speelgoedbranche ver overd. Dat betekent dat Neder landers jaarlijks voor 75 miljoen gulden aan elektronisch speel goed kopen. Het hele assorti ment op het gebied van speel goed en hobby-artikelen omvat circa 45.000 artikelen. De consu ment zal dit jaar voor het eerst een totaalindruk van dit aanbod kunnen opdoen op de speelgoed beurs die van 13 tot 16 oktober wordt gehouden in de Amster damse RAI. „Alles wat in het groot te koop is, is ook in het klein aanwezig", aldus de heer P. Boon, woordvoerder van de Ne derlandse speelgoedhandel. De 2500 leveranciers van speel goed en hobby-artikelen in ons land moeten zich voortdurend aanpassen aan de mode en de da gelijks wisselende omstandighe- Economie den, aldus de heer Boon. „Een zevende deel van het assortiment moet per jaar worden gewijzigd. Een gemiddelde speelgoedzaak maakt zijn eigen selectie en zal ongeveer 20.000 artikelen verko pen. Ongeveer de helft daarvan is gericht op volwassenen. Er zijn tegenwoordig puzzels met minstens 12.000 stukjes. Er wordt veel verzameld en dat is goed. Verzamelen is zuinig zijn op iets. Mensen willen graag iets bezitten waar ze met plezier naar kijken". Op de beurs Speelgoed '83 wordt door hobbyisten een grote mo delspoorbaan gebouwd terwijl op een gecombineerd showem placement treinen en banen van bekende fabrieken zijn verenigd. Voor de jeugd wordt er een kin derspeelplaats uit Lapland ge bouwd. Verder is er een speel goedcarrousel uit Frankrijk en een grote dierentuin van pluche beesten uit Duitsland. Vijf speel goedmusea uit Deventer, Roden, Amstelveen, Rotterdam en Oos terhout hebben antieke poppen en speelgoed toegezegd voor een expositie onder de titel „Zo speelden ze toen". Ook het speel goed van het jaar dat deze maand door de Stichting Goed Speel goed is uitverkoren wordt op de beurs getoond. Tot de vele nieuwtjes op speel- goedgebied behoort een belas tingkantoor waaruit vlammen en rook verschijnen. De importeur noemt het lachend „de wens van elke gezonde ondernemer". De opvoedkundige waarde van deze bouwkit a raison van 65 gulden is nihil. Maar de fabrikant bedacht dit brandende pand van de Fiscus speciaal voor modelbaanenthou siasten. De bijgeleverde rook- vloeistof die door een generator wordt opgewarmd, is ongevaar lijk, behalve misschien voor de kanarie. LEIDEN - Groenteveiling, 28 sept. 1983. Aardappelen 24-57. Andijvie 85-124, Au gurken 51-72. Pronkbonen 2,40-2,80, Stokbonen 3,00, Snijbonen 4,60-6,60, Stambonen 1,70-2,00, Boerenkool 35- 43, Witte kool 32, Spitskool 33, Poste lein 135-242, Bos prei 75-155, Spinazie 208-228, Ijsbergsla 70-103, Broccoli 310-380, Spruiten A 108-168, Spruiten B 180-186, Spruiten C 130, Spruiten D 85-100, Champignons bakje 82-124, kg. 3,45, Uien 45-128, Winterpeen 57- 58, Witlof 460-700, Meloenen 110-27.0, Bloemkool 6 per bak 105-130, Bloem kool 8 per bak 90-110, Knolselderij 37- 45, Sla 35-67, Bleekselderij 20-46, Bos- peen 75-124, Peterselie 21-61, Radijs 33-58, Selderij 15-30, Paprika: st. 28-48, kg. 205. Andijvie per kg. 0,82-0,96, Boerekool per kg. 0,31-0,63, Snijbonen 4,60-5,20, Sperziebonen 1,50-2,00, Groene Kool 0,49-0,55, Spitskool 0,40-0,49, Bos- peen II 0,98-1,41, Waspeen AI per kist 2,40-5.40, All 3,20-3,70, BI 4.70-12.50, Cl 6,90-7,10, CII 5,80-7,40, Breekpeen BI 4.00-6.30, Cl 8,40-11.10. Prei A per kg. 0,35, Uien per kg. 0,41-0,46, Peter selie (krul) 0,63, Selderij bos 0,13-0,21, Knolselderij 0.81, Bloemkool 6 per bak I 0,91-1,30, 6 II 0,54-0,75, 8 I 0,62- 0,95, 8 II 0,42, 10 I 0,61, 12 I 0,53. WASHINGTON (DPA) - Er is een akkoord bereikt over de aflossing van de Braziliaanse schulden die dit jaar en volgend jaar vervallen. Jacques de La- rosière, directeur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), heeft dit gis teren laat in Washington bekendgemaakt. Het IMF en de banken waarbij Bra zilië in het krijt staat hebben elf miljard dollar bij elkaar gebracht om het land uit de nood te hel pen. Het is de bedoeling dat de banken die erbij betrokken zijn vóór 15 november hun instemming be tuigen. Kort daarop zal het IMF beslissen over de aanvaardbaar heid van het economische her stelprogramma dat de Brazi liaanse regering heeft opgesteld en waarvoor het fonds in princi pe een krediet van 4,5 miljard dollar heeft toegezegd. Naar in Washington is vernomen zullen regeringen 2,5 miljard dol lar aan exportkrediet bij elkaar brengen. De Club van Parijs (lan den die de verlening van ontwik kelingshulp coördineren, waar onder Nederland) zal voor herfi nanciering van oude Braziliaan se schulden twee miljard dollar beschikbaar stellen. De particu liere banken die vorderingen op Brazilië hebben fourneren 6,5 miljard dollar. imissie die namens de hon derden banken waaraan Brazilië schulden heeft bij de onderhan delingen betrokken is geweest zal aanvaarding van het akkoord bij alle banken aanbevelen, zo heeft haar voorzitter, William R. Rhodes, meegedeeld. Nadere bij zonderheden zullen nog deze week worden bekendgemaakt. Er is vier uur lang vergaderd tus sen De Larosière, de commissie van de banken en regeringsfunc tionarissen. Ook voorzitter Paul Volcker van de Federal Reserve Board (centrale banken VS) was er bij. De schulden van Brazilië en andere Latijns-Amerikaanse landen vormen een belangrijk gespreksonderwerp voor de dui zenden regeringsleden, ambte naren en topmensen van centrale en particuliere banken die in Washington zijn yoor de jaarver gadering van het'IMF en de We reldbank. Brazilië heeft bij de aflossing van zijn schuld van meer dan negen tig miljard dollar een achter stand van 2,5 miljard dollar opge lopen. Het heeft toegezegd dit bedrag voor het einde van het jaar te zullen betalen. Het aantal buitenlandse banken met vorde ringen op Brazilië ligt tussen 700 en 800. BOXTEL - Vandaag is de tentoonstelling '"s Rijksmunten-Het nieuwe geld van Nederland" in de Barth galerie officieel geopend. Behalve het nieuwe geld (ontworpen door Bruno Ninaber van Eijben) zullen ook andere ontwerpen te zien zijn. (Foto anp» BRUSSEL (ANP) - Nederland ziet niets in de speciale belasting die de EG-commissie wil gaan heffen op plantaardige en dierlij ke vetten en olieën; de margari nebelasting. Dat blijkt uit een commentaar van minister Braks (landbouw) gisteren in Brussel. Over andere recent in Brussel bekendgemaakte plannen van de commissie, namelijk om het vet gehalte in melk te verhogen heeft de Nederlandse minister een "genuanceerd oordeel". De plannen van de EG-commissie voor het instellen van een "mar garinebelasting" passen in het totaal van haar a het Europese landbouwbeleid te hervormen. Maar Braks zei giste ren ernstig te twijfelen aan de mogelijkheid om met een "mar garinebelasting" de afzet van bo ter (die buiten de belasting blijft) te bevorderen. Braks vreest voorts dat als de be lasting (die ook voor geïmpor teerde vetten en olieën zal gel den) er komt, handelspolitieke conflicten met de Verenigde Sta ten en anderen niet uit zullen blijven. "Nederland heeft altijd dit standpunt ingenomen en het is niet gewijzigd". Estec-order voor IBB-Kondor LEIDEN (ANP) - IBB-Kondor heeft van het Europese Centrum voor Ruimteonderzoek en -tech nologie (Estec) in Noordwijk op dracht gekregen voor detaille ring van het ontwerp, de bouw kundige en de installatiewerk zaamheden van de werktuigkun dige- en electronische installa ties voor het ruimtesimulatiepro- ject van Ester Pctnr is het tech nologische centrum van het Eu ropese ruimtevaartagentschap ESA en tevens de grootste vesti ging daarvan. Met de opdracht is ongeveer 5,3 min. gemoeid. ESA-Estec gaf IBB-Kondor verder opdracht voor de uitbreiding van het bestaande ketelhuis op het terrein in Noordwijk. Hiermee is circa 1,3 min. gemoeid. Tegen plannen van de EG-commis- sie om het vetgehalte van volle en halfvolle melk te verhogen heeft minister Braks minder be zwaren. Wel vindt hij dat die zaak "eerlijk gepresenteerd moet worden". In een groot gedeelte van de EG is melk die voor volle melk wordt verkocht niet echt vol. "Daar zit nog ruimte in, in die zin dat als je volle melk pre senteert die melk ook best echt vol kan zijn", aldus Braks. Maar hij wil vooral dat de zaak "be hoorlijk" wordt gepresenteerd, "zodat ieder zijn keus kan ma ken". "Je mag nooit trachten meer boter af te zetten door op een stiekeme wijze het vetgehal te van bijvoorbeeld halfvolle melk te verhogen, de consument moet weten wat hij koopt. De ernstige kritiek die de Europe se consumentenorganisatie, de BEUC, heeft geuit op de plannen van de EG-commissie deelt Braks niet. "Lang niet iedereen zegt dat veel vet de gezondheid kan benadelen", zo zei Braks. De BEUC heeft erop gewezen dat een verhoging van het vetgehalte in de melk volgens de medische wereld voor meer hart- en vaat ziekten kan zorgen. Bar "Rosa" en soortgelijke, schaars verlichte lokaliteiten rond het Brusselse Noordsta tion hebben tijdens de massale stakingen in België gewoon doorgewerkt. Tientallen man nen slenterden door de nauwe straatjes en lieten zich voor 1000 tot 5000 franc verwennen. Het is een van de zeldzame plaat sen waar het zwarte-geldcir- cuit in België aan de opper vlakte komt. Want zwart is het geld waarmee de heren veelal betalen en de luchtig geklede dames geven hun verdiensten evenmin ten volle aan de Bel gische Fiscus door. Maande lijks verdwijnt er naar schat ting zo'n 200 miljoen franc (ƒ11 miljoen) in de Brusselse prostitutie en dat is nog maar een klein deel van de 250 mil jard franc 13,5 miljard) die in België jaarlijks aan belasting wordt ontdoken. Het is dus niet verwonderlijk dat het kabinet Martens begin au gustus, geconfronteerd met miljarden gaten in de begro ting voor 1984 besloot die zwarte schat in eigen bodem op te gaan graven. De liberale minister van Financiën De Clercq stelde voor dat niet via strengere controles van de be lastingdiensten te bereiken maar door het tegendeel: fisca le amnestie. De regering, zo werd besloten, zal zwart-geld- bezitters die in de jaren 1984- '85 investeren in de bouwsec tor of in andere, voor de werk gelegenheid nuttige zaken, niet lastig vallen met vragen over de herkomst van dat geld. door Ferry Mingelen De belastingdiensten hebben overigens best een idee waar dat geld vandaan zal komen: van de banken in Zwitserland, de Bahama's en de Antillen, waar de grote zwart-geldbeleg- gers hun tegoeden onderbren gen, en van de banken in Lu xemburg en Nederland waar de kleintjes terecht zijn geko men om de Belgische "roeren de voorheffing", de belasting die reeds op voorhand op rente wordt geheven, te ontdüiken. De talrijke, door Nederlanders bewoonde villa's net over de Belgische grens, mogen nog de indruk wekken dat België een belastingparadijs is, in de praktijk is dat allang het geval niet meer. België staat wat be lastingdruk betreft op de vier de plaats van de 24 geïndus trialiseerde landen in OESO- verband. Voor mensen met een gewoon inkomen volgens vast staande salarisschalen valt er, behalve wat rente-ontduiking en zwarte overuren, niet zoveel te sjoemelen. Voor sjoemelen op grote schaal kan men eerder terecht bij de vrije beroepen, de architecten, de artsen, de advocaten en niet te vergeten de ondernemers. Het ingewikkelde Belgische belastingstelsel met zijn dui- .zendtal wetsartikelen en even veel uitzonderingsbepalingen vormt een waar paradijs voor degenen die zich een belasting deskundige kunnen permitte ren. En wie zou zich niet voor 400 gulden willen laten advise ren als men daar ruim 150.000 gulden mee kan verdienen, zo als volgens onderzoek werkelijk voorkomt. Het kwaad is wijd verspreid. Dat is niet verwonderlijk gezien het feit dat 48 procent van de Belgen in opinie-onderzoeken zegt in fraude eigenlijk niets kwaads te zien. In een uitge breid onderzoek naar zwart geld van de christelijke werk nemersbeweging in 1984 zegt een advocaat openhartig zich voor particuliere strafzaken ge woon zwart te laten uitbetalen. "Je rekent na je pleidooi on middellijk af met je cliënt en de zaak is bekeken". Een fabri kant geeft toe een zwarte kas te hebben waarin 20 procent van zijn miljoenenomzet wordt on dergebracht, een bouwvakker ontvangt zijn overuren onder tafel omdat die anders voor zijn baas met belasting te duur zouden worden en de caféhou der verkoopt buiten de fiscus een deel van zijn bier- en fris- voorraden. De tegenstanders van de fiscale amnestie verwijten de regering dat zij deze praktijken alleen nog maar verder aanmoedigen door ze nu nog te belonen ook. Een Belgische ondernemer die zijn inkomsten steeds netjes opgaf aan de belastingen schreef aan minister De Clercq: "Myn concurrent maakt zich nu mateloos vro lijk. Met de Fiscale amnestie kunnen de miljoenen die in Zwitserland lagen te wachten worden teruggehaald en geïn vesteerd. Het gevolg laat zich raden: ik mag mij met mijn goed gedrag kapot laten con curreren". Het hardste verzet komt echter van de socialistische partijen en de christelijke en socialisti sche vakbonden. Volgens on derzoek van de Brusselse hoogleraar Frank werd, overi gens in 1979, 55 procent van de Fiscale fraude slechts door de 5 procent rijkste mensen in Bel gië gepleegd. De conclusie van de bonden lag voor het grijpen: "De kleine man moet inleve ren, maar het kabinet ontziet de rijken". En deze conclusie kwam gevoelig aan in een kli maat dat toch al verpest was door de extra bezuinigingen op de ambtenarensalarissen. De christen-democraten willen van de belastingvrijdom af, maar stuiten daarbij op de libe1- rale regeringspartner. CVP- voorzitter Swaelen heeft na een aanvankelijke harde op stelling gezegd dat de zaak "geen regeringscrisis waard is". Men zoekt nu naar tussen vormen om de zaak wat min der hard bij de werknemers te laten aankomen maar de libe rale minister De Clércq van fi nanciën houdt vast aan een volledige belastingvrijdom. "We bevinden ons in een oor logsituatie, die uitzonderlijke maatregelen vergt", zei De Clercq doelend op de werk loosheid. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van woens dag 28 september 1983 (tot 12:30 uur) 31100 23020 750000 520.00 ft sch hyp c 214.50 10.00 L 134.00 130.50 210.00 210.20 wyk hering 75.0 buitenland westingh. 48 30 4 beleggingsinst. leveraged 160 00 15 151.00 151.50 OBLIGATIES staatsleningen 9^ 83-93 103 70B 104 00 B'^ 83-98 98 10 127.10 127.4C 10220 102.40 nmb 7^83-92 93 00 nmb 7'/4 83-91 91 20 nmb s 84-4 78 150 80 wuh9'/2 79-87 10090 1< wuh 9 76-85 100.50 IC wuh 8*4 78-87 99 70 i parallelmarkt officieel toegelaten nijgh-ditm. 85.00 wolH 2500.00 indices e.d. obl.index/eff.rend.(c.b.s.) -meer dan 8 |r 8 6S BNG leningen 8.47 Bankleningen 8 5£ Pandbrieven 8.94 goud en zilver Goud: 39160 - 39660 Zilver: 1095 - 1165 buitenlands geld Engelse pond 4,31 (100) 29.25 32.25 Oost. stuffing (100) Spaanse peseta (100) Gnekse drachme (100) VERKLARING DER TEKENS achtergestelde lening Beursoverzicht Schade blijft beperkt o.m. als gevolg van de vrij forse reactie op de Amerikaanse markt. Gezien die koersdaling viel de Amsterdam echter In de obligatiesector trokken d teringen vanochtend verder aan. ook al omdat men op de beurs ver wacht dat binnenkort de opslagren te van een half procent zal verdwij- Bij de internationals kon Unilever zich redelijk handhaven maar Ko ninklijke Olie. Akzo en KLM moes ten achteruit. Ook de banken moesten terrein prijsgeven evenals de hypotheek banken, terwijl de assuradeurs er wat verdeeld bij lagen. De prijs van de Amerikaanse dollar zakte vanmorgen met ruim een cent verder weg

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11