Bremen en Hessen kiezen voor SPD 'w^tJkT Jsm^t 4 Gevangen IRA-leden breken uit C Leopold IR bleef omstreden België weer aan t werk Peres wil toch praten over nationaal kabinet Forse nederlaag regering-Kohl Seveso-zaak voor rechter Britse leger in verlegenheid, protestanten woedend Marcos eens met plan voor verzoeningsraad Russen houden radio boodschap Reagan tegen VOICE OF AN MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 BRUSSEL (ANP) - De openbare dienstverlening in België is zaterdag vrij snel normaal geworden. Het treinverkeer dat twee weken heeft stilgelegen, verliep op het eind van zaterdagmiddag normaal in geheel België met nog slechts twee uitzonderingen: de provincies Henegou wen en Luik. Maar in Luik werden zaterdagmiddag de eerste voorbe reidingen getroffen om ook daar het spoorwegverkeer weer op gang te brengen. Vanaf tien uur zaterdagavond reed de internationale trein van Oostende naar Keulen weer via Luik. Het stadsvervoer is praktisch overal weer normaal. In Brussel, Antwer pen, Gent, Namen en Charleroi, waar geruime tijd gestaakt is, waren zaterdag alle trams, bussen en metrostellen weer in bedrijf. De veerbo ten uit Oosteinde naar Engeland varen weer en op de luchthaven van Brussel, Zaventem, zijn ook geen problemen meer. In de Antwerpse haven, waar de bedrijvigheid sinds vrijdagavond weer op gang gekomen is, zijn volgens de havendienst sinds zaterdagmiddag alle bruggen en sluizen weer in bedrijf. Buitenland BRUSSEL (ANP) - Jean Gol, de Belgische vice-premier (die als n 1 1 1. regeringsleider functioneert zo- IfPlPIP (|PT1 Ift lang premier Martens herstelt O van een hartoperatie) heeft giste- ren opnieuw een lans gebroken aail aUlIieStie voor een fiscale amnestie in zijn land. In een officiële radio- en te- levisiemededeling zei hij: "Het is VOOI* IT*311 fl f*l 1 voor niemand een geheim dat er W WI kapitaal is dat voorgoed aan de controle van de fiscus is ont snapt. Dat kapitaal blijft volko men onproduktief voor onze eco nomie. Is het dan niet redelijk naar een formule uit te kijken om dat kapitaal opnieuw voor inves teringen in Belgie aan te wenden en om er meer werk mee te scheppen, vooral in de bouw?". Gol speelde daarbij in op de plan nen van de (eveneens liberale) minister van financien, Willy de Clercq. Die wil naar het buiten land verdwenen zwarte Belgi sche kapitalen naar België terug lokken door de eigenaars ervan fiscale amnestie te verlenen voor de niet aangegeven inkomsten uit die kapitalen. Die kwestie heeft een rol gespeeld by de sta king van het overheidspersoneel van de afgelopen 14 dagen. Ze zal zeker opnieuw ter sprake komen bij het sociale topoverleg tussen regering, vakbonden en werkge vers, dat de komende week gaat spelen, want ze heeft by de vak bonden veel kwaad bloed gezet. Verwijzend naar de inmiddels beëindigde staking van het over heidspersoneel zei Gol het niet abnormaal te vinden dat de rege ring een speciale inspanning van de werknemers in de openbare sector heeft gevraagd. Iedere werkgever die geconfron teerd wordt met een zo rampzali ge financiële situatie als waarin de Belgische staat verkeert, zou zijn werknemers massaal "aan de deur hebben gezet". De Belgi sche regering heeft dat niet ge daan. JERUZALEM (AFP) - De Israëli sche Arbeiderspartij wil deelne ming aan een regering van natio nale eenheid overwegen. De par tij besloot gisteren een uitnodi ging daartoe van kabinetsforma teur Jitzhak Sjamir positief te beantwoorden. Het besluit is. aldus zegslieden van de socialistische arbeiderspartij, aangenomen met een meerder heid van 37 tegen 24 stemmen. Aan de stemming gingen vijf uur durende besprekingen vooraf. Aan het overleg, dat achter geslo- BONN - De sociaal-democratische SPD heeft bij de verkiezingen in de Westduitse deel staten Hessen en Bremen aanzienlijk gewonnen. In Hessen werd de SPD voor het eerst sinds 1970 weer de grootste partij met 46,2 procent (3,4 procent meer dan bij de vorige verkiezingen). In Bremen behaalde de SPD zelfs de absolute meerderheid. Zij kreeg daar 51,3 procent van de stemmen, 2 procent meer dan vier jaar geleden. De uitslag van de deelstaatverkie zingen betekent een voorlopige politieke terugslag voor de con- servatief-liberale bondsregering in Bonn. De kiezers hebben de aangekondigde „ommekeer" kennelijk niet gehonoreerd. Vol gens SPD-voorzitter Willy Brandt is duidelijk geworden dat door Hans Amesz zijn partij uit het dal is en de wind weer mee heeft. Vooral de verkiezingsoverwinning van de sociaal-democraten in Bremen was een volledige ver rassing. Vanwege de ernstige cri sis in de voor de Hanzestad le vensbelangrijke scheepsboiiwin- dustrie werd SPD-burgemeester Koschnick vorige week nog uit gemaakt voor „scheepsbouwkil- ler" en „verrader". De uitslag van de verkiezingen kan echter niet anders worden uitgelegd dan als een vertrouwensbewijs voor dezelfde Koschnick, die overigens al zestien jaar minis ter-president van de stadsraad is. Hij en de SPD kunnen de ko mende vier jaar alleen regeren. De liberale FDP, die zich vóór de verkiezingen had uitgesproken voor samenwerking met de SPD, slaagde er niet in de kiesdrempel van 5 procent te halen. De Groe nen kregen in Bremen net iets meer dan 5 procent. De CDU ging 1,4 procent vooruit en be haalde 33,3 procent. In de deelstaat Hessen hebben de vervroegde verkiezingen niet voor die duidelijke politieke krachtsverhoudingen gezorgd waarom zij in feite gehouden zyn. Weliswaar won de SPD fors, maar met 51 zetels in het deel- staatparlement komt zij 5 zetels te kort voor de absolute meerder heid. Ook CDU en FDP samen beschikken slechts over 52 ze tels. De Groenen, die 7 zetels Tankwagen lek De Duits-Oostenrijkse grens overgang bij Walserberg, on der München, is zaterdag drie uur lang versperd geweest, omdat uit een Nederlandse vrachtwagen methylacrylgas stroomde. Dit gas kan al bij 21 graden exploderen. Vol gens de politie slaagde de brandweer erin de vrachtwa gen zodanig af te koelen, dat de vrachtwagen uit Dronten naar een koelhal kon worden gesleept en de weg voor het verkeer kon worden vrijgege- Het wegstromen van gas was bij een controle door doua nebeambten ontdekt. Vol gens de politie was de tank wagen te vol geladen. Het gas zette bij de bijna zomers tem peratuur aanzienlijk uit en zocht vervolgens een uitweg uit de tank. Overleden De IJslandse oud-premier Gunnar Thoroddsen is giste ren op 72-jarige leeftijd overleden. Thoroddsen speelde gedurende 40 jaar als een van de leiders van de rechtse onafhankelijkheids- partij een belangrijke rol in de IJslandse politiek. Hij was enkele malen minister,, was 12 jaar burgemeester van de hoofdstad Reykjavik en dien de als ambassadeur in Ko penhagen. Alcohol Onder toeziend oog van presi dent Gaafar Nimeiri zijn in de Soedanese hoofdstad Khar toum alle voorraden alcoholi sche dranken vernietigd. Nimeiri kondigde op 8 septem ber aan dat hij van plan was de Islamitische wet in zijn land te gaan hanteren. De operatie werd uitgevoerd door leger en politie op drie plaatsen aan de oever van de nijl. De Islamitische wet verbiedt het gebruik van alcohol. ringschef wil met de CDU FDP gaan praten en ovi stemming bereiken over het in dienen van een begroting. Als dat lukt krijgt de SPD Hessen als minderheid besturen. Terwijl de CDU in Hessen een ver lies van niet minder dan 6,2 pro cent leed, boekte de FDP een winst van maar liefst 4,5 procent Britse soldaten sloten het gebied rond de Maze-gevangenis bij Belfast kort i Dat betekent dat de' liberalen Alle passerende auto's werden doorzocht. i de ontsnapping hermetisch af. ten deuren plaatshad, deden mee de "Mapam" (linkervleugel van de partij) en de aan de Arbeiders partij verbonden "beweging voor de burgerrechten". Deze twee waren tegen een nationaal kabinet onder leiding van Sja mir, die de opvolger moet wor den van de afgetreden premier Menachem Begin. Volgens de Israëlische radio zou de leider van de socialisten, Sjimon Peres, vandaag een ontmoeting kunnen hebben met Sjamir om te praten over de voorwaarden voor een eventueel te tionale regering. MONZA (AP) - In verband met de dioxine-explosie in 1976 in Seve- so heeft een rechtbank in Monza zaterdag vijf hoge functionaris sen van een chemisch bedrijf veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van vyf tot 2,5 jaar. Seveso, een industriestad ten noor den van Milaan, werd bedolven onder een wolk van giftige che micaliën na een explosie in de fa brieken van het Zwitserse be drijf Icmesa. De ernstige luchtverontreiniging kostte het leven aan honderden dieren, veroorzaakte huidziektes bij vele omwonenden en leidde tot de gedwongen evacuatie van ongeveer 800 inwoners van Seve so. Verschillende vrouwen gin gen kort nadat het dioxine was ontsnapt over tot abortus, omdat zy vreesden misvormde babies ter wereld te brengen. AP) hebben, zouden samen met de SPD kunnen regeren. Maar zo wel de SPD als ook de Groenen, die ruim 2 procent verloren, had den al voor zondag duidelijk ge maakt dat zij er niet aan denken met elkaar een coalitie te vor men. Voorlopig blijft de minderheidsre gering van SPD-minister-presi- dent Holger Bomer aan. De rege- weer ruimschoots in het parle ment zitten, waaruit zij vorig jaar waren verdwenen. Zeker is dat de winst van de FDP voor het overgrote deel ten koste van de CDU is gegaan. De christen-de mocraten hadden de kiezers na melijk opgeroepen om ook op de FDP te stemmen, zodat, was de berekening, CDU en FDP dan samen een regeringscoalitie zou den kunnen vormen. De uitslag van de verkiezingen toont aan dat de groene groepe ringen niet meer zo populair zijn als nog voor enige tijd geleden. Maar geconstateerd moet wor den dat de Groenen kennelijk over een dusdanige stabiele hoe veelheid kiezers beschikken, dat zij een blijvende politieke kracht in dè Bondsrepubliek i MANILLA (AFP/UPI/Reuter) - President Marcos van de Filip pijnen is bereid de instelling te aanvaarden van een. "raad voor nationale verzoening". Hij gaat daarmee in op een voorstel van de katholieke kerk, die hoopt dat een dergelijke raad kan bijdra gen aan een vermindering van de hoog opgelopen spanningen na de moord in augustus op opposi tieleider Benigno Aquino. Marcos maakte zijn instemming met de raad bekend in een tele- vierede. Hij voegde er echter aan toe dat hij zich niet gebonden zal achten aan de adviezen van de raad. "Ik zal luisteren maar na geluisterd te hebben zal aan de regerring en het prresidentschap het recht voorbehouden blijven om te besluiten wat nodig is voor de handhaving van de rust en or de in ons land". Volgens het kerkelijke voorstel moeten de regering, de kerk en de oppositie in de verzoenings raad vertegenwoordigd zijn. Het is de bedcoeling dat de raad zal bestaan uit acht man. De aarts bisschop van Manilla, kardinaal Jaime Sin, deed het voorstel vrij dag in een persoonlijk onder houd met president Marcos. Hij had de suggestie al eerder ge daan in februari van dit jaar. In zijn rede deed Marcos verder een felle aanval op de Filippijnse zakenlieden, die zich in steeds grotere getale aansluiten bij de protesten tegen het auroritaire bewind van de 66-jarige presi dent. Volgens de president zijn er onder de zakenlieden "verra ders" die samenwerken met de communisten in een poging een "revolutionair klimaat" te schep pen dat zou moeten uitmonden in de omverwerping van zijn 18- jarig bewind. Marcos waar schuwde dat hij de "verraders" zal vinden en voor het gerecht zal brengen. LONDEN - Politie en leger in Noord-Ierland zijn vandaag ver der gegaan met hun intensieve speurtocht naar nog 23 van de 38 veroordeelde leden van het ver boden Ierse Republikeinse Le ger (IRA), die gistermiddag ont- door Henk Dam snapten uit het beruchte H-blok van de Maze-gevangenis bij Bel fast. Vanochtend vroeg meldde de Noordierse politie dat 15 gevan genen weer zijn opgepakt. De overige IRA-terroristen, van wie een aantal gewapend is, zijn nog voortvluchtig, en hun eerste doel is vermoedelijk de Ierse Repu bliek. Van enigen van hen staat vast dat zy auto's hebben ge kaapt. De uitbraak - de grootste die ooit in het Verenigd Koninkrijk heeft plaats gehad - volgde nadat gis termiddag enige tientallen ge vangenen plotseling wapens te voorschijn haalden en cipiers overmeesterden. Eén gevangen bewaarder werd daarbij doodge stoken, een tweede in het hoofd geschoten. Nog vijf andere ci piers raakten gewond. Met een vrachtwagen waarmee ge woonlijk levensmiddelen wordt aangevoerd, reden de IRA-leden, van wie een aantal zich inmid dels in uniformen van de over meesterde cipiers had gestoken, vervolgens naar de hoofdingang. Een snel handelende cipier ver hinderde hun vertrek door zijn auto voor die ingang neer te zet ten. De gevangenen sprongen daarop uit de vrachtwagen en ontsnap ten te voet uit de zwaarst be waakte gevangenis van Groot- Brittannië, waar zich de meest notoire terroristen uit zowel het republikeinse (katholieke) als loyalistische (protestantse) kamp bevinden. Het H-blok van de Maze gevange nis kreeg twee jaar geleden grote bekendheid door de acties van IRA-leden die zich doodhonger- den omdat zij erkenning wilden als politiek gevangene. De meest vermaarde onder hen was Bobby Sands, die door de republikeinse Noordieren ook nu nog als een van hun belangrijkste martelaars wordt beschouwd. De IRA heeft in het verleden meer spectaculaire ontsnappingen uit zwaarbewaakte gevangenissen op haar naam gebracht. In 1981 ontsnapten acht IRA-leden uit de Crumlin Road gevangenis in Belfast, en zo hebben de afgelo pen elf jaar nog vier uitbraakpo- gingen succes gehad. De vlucht van de 38 terroristen uit de Maze-gevangenis komt voor de IRA op een psychologisch be langrijk moment. De afgelopen maanden zijn honderden terro risten opgepakt als gevolg van de getuigenissen van overlopers. Hele afdelingen van de IRA wer den op deze wijze opgerold. De ontsnapping brengt het Britse leger en de politie in Noord-Ier land in grote verlegenheid. Woe dende protestantse politici heb ben gisteravond al direct een on derzoek geëist naar onder meer de vraag hoe het mogelijk is dat zoveel van de gevangen IRA-le den vuurwapens bleken te heb ben. De protestantse leider ds. Ian Pais ley verklaarde vanochtend te vinden dat staatssecretaris Ni cholas Scott, onder wie de Noordierse gevangenissen res sorteren, moet aftreden. Minister Prior (Noord-Ierland) heeft in middels toegezegd dat een uitge breid onderzoek naar de uit braak zal worden gehouden. Complot tegen Reagan onthuld CALGARY (UPI) - Een Jpego- slaaf in Canada heeft tegen over het Amerikaanse pers bureau UPI verklaard dat hij is gerecruteerd vopr een Li bisch komplot om president Reagan te vermoorden tij dens zijn bezoek aan de Filip pijnen in november. De 52-ja- rige Ben Yousef, die in Cana da gevangen zit, zei dat hij de afgelopen week een ontmoe ting heeft gehad met twee agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst aan wie het komplot is onthuld. Het zou ook in de bedoeling heb ben gelegen een aanslag te plegen op de voormalige Amerikaanse gezant voor het midden-oosten Philip Habib. President Reagan tijdens zijn radiopraatje. WASHINGTON - De onbuigzaam heid van de Russische regering staat een akkoord over vermin dering van kernwapens in de weg. Met deze boodschap heeft de Amerikaanse president Rea gan zich zaterdag by verrassing in simultaanvertaling via de door Henk Kolb Amerikaanse propagandazender de Stem van Amerika, recht streeks tot het Russische volk gericht. Reagan maakt vandaag in een toe spraak tot de Verenigde Naties in New York nieuwe Amerikaan se voorstellen bekend om de im passe by de onderhandelingen in Genève te doorbreken. Hij zal de Sovyjet-Unie bij die gelegenheid opnieuw aan de kaak stellen van wege het neerhalen van het Ko- verkeersvliegtuig. Met de radiotoespraak heeft Reagan het grimmige beeld willen slech ten, dat achter het ijzeren gordijn van hem wordt opgetrokken. Om de Russen te verhinderen de uitzending te storen was tot het laatste ogenblik geheim gehou den dat Reagan zich in Washing ton uit de studio's van de 'Voice of America' tot een ander pu bliek zou richten dan doorgaans tijdens zijn zaterdagse radio praatjes. De tekst werd gelijktij dig vertaald in zeven talen, werd tijdens het weekeinde nog ovcer- gebracht in 34 andere talen en zou na nog een keer in het Engels naar de Sowjet-Unie te zijn uitge zonden naar schatting een totaal van 100 miijoen mensen kunnen bereiken. Het Amerikaanse pers bureau UPI meldde echter dat Russische stoorzenders toch hebben weten te verhinderen hat het radiopraatje in de Sowjet- Unie te ontvangen was. BRUSSEL - De afgelopen nacht overleden ex-koning Leopold III van België was geen koning voor de mooie schijn. Hij had duide lijk eigen opvattingen over het bestuur van het land en was ge- door Ferry Mingelen neigd de meeste politici als knoeiers te beschouwen. Die houding leidde in 1940 tot een fundamentele botsing met de Belgische regering. Leopold, die in 1939 het bevel van het Belgische leger op zich had genomen en de 18-daagse veld tocht in mei 1940 tegen de Duit sers leidde, weigerde de voldoen aan het dringende verzoek van de regering om naar Londen uit te wijken. De regering vond het onaanvaardbaar dat de koning in het bezette België zou achterblij ven, maar Leopold trok zich daar niets van aan. Hy bleef, tekende de capitulatie van het Belgische leger en werd door de Duitsers krijgsgevangen gezet in het pa leis te Laken. Hij wenste, zo zei hij, het lot te delen van de andere Belgische krijgsgevangenen. Die houding werd zeker gewaar deerd, maar boete toch aan over tuigingskracht toen Leopold, ter wijl de meeste soldaten nog in kampen zaten, de tijd rijp achtte om te hertrouwen met de doch ter van de Westvlaamse gouver neur Liliane Baels. Dat openlijk bewijs van prettig le ven, terwijl de meeste mensen het zo slecht hadden, werd niet erg gewaardeerd. Nog kwalijker werd het Leopold genomen dat hij al in november 1940 een ge sprek had met de Duitse dictator Hitler over het lot van de krijgs gevangenen maar, naar wordt vermoed, meer nog over de posi tie van België binnen het Groot- duitse Rijk. In 1' werd Leopold door de Duller België naar Oosten rijk overgebracht waar hij ver volgens door de Amerikanen werd bevrijd. Van een directe te rugkeer naar Brussel was toen echter geen sprake, daarvoor was zijn optreden te zeer omstre den geworden. De Belgische re gering in Londen had in 1944 een poging tot verzoening met de ko ning gewaagd, maar deze was door Leopold in zijn 'politieke testament' in 1944 hautain van de hand gewezen: „Ik kan niet sa menwerken met ministers die mij zo diep hebben beledigd", schreef hij. Leopolds broer, prins Karei, trad tot 1950 op als regent. In maart 1950 sprak een meerder heid van de Belgen zich met 57 procent uit voor terugkeer van de koning in het eerste en enige referendum dat er in België ooit werd gehouden. De terugkeer van Leopold in Brussel leidde in Vlaanderen, waar 72 procent voor hem had gestemd, tot grote geestdrift: „De koning is terug en geen macht in het land kan MUÉNf Koning Leopold III tekende de troonsafstand ten gunste i Boudewijn (uiterste rechts) op 16 juli 1951. hem, tegen Vlaanderen in. ver drijven". juichte de Vlaamse pers. Men had buiten Wallonië gere kend, waar 58 procent zich tegen Leopolds terugkeer had uitge sproken. Daar was men Leo polds 'oorlogsverleden', ziin in directe contacten met leidende figuren van de collaboratie met de Duitse vijand, zijn gesprek met Hitier nog lang niet verge ten. „Leopold is de eerste der in civieken" (de eerste heuler met de vijand), zei de Brusselse libe rale burgemeester Janssens zelf na de oorlog. Maandenlange steeds erger wordende onlusten, stakingen, demonstraties en te- gendemonstraties, die ten slotte de eenheidsstaat België bedreig den, leidden er op 16 juli 1951 toe dat Leopold troonsafstand deed ten gunste van zijn zoon Boude wijn. Sedertdien zweeg hy, 'tot vorig jaar toen hij reageerde op de tv-serie van Maurice de Wilde 'De nieuwe orde' over België on der de Duitse bezetting. Van De Wilde's kritische aandacht voor zijn rol in die tijd, had Leopold, zo schreef hij de regering-Mar- tens „met bewogenheid kennis genomen". Hij verweet De Wilde partijdigheid maar weigerde ove rigens op de zaak zelf in te gaan omdat hy in 1951 had gezworen het stilzwijgen te bewaren. „Ik betreur het daarom ten zeerste dat vandaag opnieuw een pole miek kan ontstaan rond mijn persoon en mijn optreden", al dus Leopold. Het trieste lot van deze koning is echter zo verbon den met alles wat Vlamingen en Walen ook vandaag nog verdeeld houdt, dat zyn dood voorlopig zeker geen einde zal maken aan die polemiek.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9