Ginjaar (VVD) botst met partij 'Pittige prijs voor veiligheid' Centrumpartij aangepakt Discriminatie mbo-docenten Alternatief voor schoolgeld afgewezen Nijpels: laat PvdA met ander plan komen Friezen vechten voor dijk Doden bij verkeersongeluk MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 Binnenland Demonstratie Almere tegen Centrumpartij ALMERE (GPD) - Ruim 700 inwo ners van Almere hebben afgelo pen zaterdag blijk gegeven van hun ongerustheid over de twee raadszetels die de Centrumpartij afgelopen woensdag heeft ver worven. Aan het eind van de manifestatie besloten de Almeerders op de markt een protesttelegram aan de regering te sturen, waarin zij de bewindslieden oproepen niet langer te wachten met het invoe- ren van een goede anti-discrimi- natiewet en een actief beleid om racisme en discriminatie te be- 1 strijden. Alle zittende politieke partijen en Stap 84, de gezamen lijke Almeerse kerken en de FNV ondersteunden de manifes tatie. PvdA en WD: doodzwijgen helpt niet Jongeren met spandoek tijdens de Anti-Centrumpartij i Almere afgelopen zaterdag. nifestatie i DEN HAAG (GPD) - WD en PvdA gaan, na het succes van de Centrumpartij bij de gemeente raadsverkiezingen in Almere, een andere strategie volgen. In plaats van de Centrumpartij „dood te zwijgen" gaan ze haar voortaan met argumenten be strijden. WD-voorzitter Jan Kamminga zei zaterdag in Utrecht op de libera le partijraad: „Na de zwarte dag van Alemere kunnen we niet lan ger om de Centrumpartij heenlo pen. We moeten de confrontatie aangaan, deze partij het masker afrukken om aan te tonen dat er grote onverdraagzaamheid on der schuilt". Kamminga, die de Centrumpartij een gevaar voor de samenleving noemde, wees op overeenkom sten met de opkomst van het na- tionaal-socialisme in de jaren dertig. Daarom acht hij het niet alleen de plicht van de WD, maar van alle democratische par tijen in Nederland om de Cen trumpartij niet langer te negeren. „Die strategie heeft niet ge werkt". PvdA-voorzitter Max van den Berg stemde zaterdag voor de VARA- radio in met de opvatting van zijn liberale collega. „We zullen op de praatjes van de Centrum partij, die kennelijk, aanslaan, krachtig en openlijk moeten ant woorden". Maar de PvdA wil meer doen: met de kiezers gaan praten om ze weer meer vertrou wen in de gevestigde politiek te geven. Toen Janmaat vorig jaar voor de Centrumpartij in de Tweede Ka mer kwam, besloten de overige partijen om hem zo veel mogelijk te negeren. Desondanks groeit de CP in de opiniepeilingen en behaalde deze party in Almere vorige week meer dan negen pro cent van dé stemmen, wat vol doende was voor twee zetels in de gemeenteraad. DEN HAAG (GPD) - WD-staatssecretaris van onderwijs mevrouw Ginjaar-Maas ziet geen alternatieven voor het plan van het kabinet om schoolgeld te gaan vragen voor kinderen tussen twaalf en zestien jaar in het voortgezet onderwijs. De tot nu toe met name door haar eigen partij, aangedragen alternatieven vindt zij onaanvaardbaar. De bewindsvrouwe botst daarmee met haar eigen partij, waarbin- nen grote kritiek bestaat op de kabinetsplannen. Dat bleek za terdag in Utrecht, waar de WD- partijraad zich tegen het school geld-plan verklaarde, vooral van wege de nadelige effecten op de inkomens van de middengroe pen. WD-fractieleider Ed Nijpels zei zaterdag dat zijn fractie alterna tieven zal aandragen. Daarbij staat de fractie ervoor garant dat het totale ombuigingsbedrag niet zal worden verlaagd. De WD zal precies aangeven waar het geld dan vandaan moet ko men. „We gaan geen gaten in de begroting schieten". De WD heeft inmiddels enkele al ternatieven ter discussie op tafel gelegd, zoals het vergroten van de klassen. Dat zou leiden tot ontslag voor een groot aantal on derwijsgevenden, die vervolgens met behoud van uitkering weer aan het werk zouden kunnen. Ginjaar noemde dit voorstel gis teren voor de AVRO-radio echter onaanvaardbaar. Klasvergroting „Ik begrijp de oproep om met al- UTRECHT (GPD) - De kritiek van- de Partij van de Arbeid op de Miljoenennota is alleen ge rechtvaardigd wanneer zij ook •een alternatief op tafel kan leg gen. Zo'n alternatief zou er moe ten zijn vóór de algemene be schouwingen over de Miljoenen nota, begin oktober. Dat stelde WD-fractieleider Ed Nijpels zaterdag op de partijraad van de WD in Utrecht. Hij ver weet de PvdA wel met kritiek te komen op de bezuinigingen en de lastenverdeling, maar niet aan te geven hoe het dan wèl moet. Nijpels hield de PvdA de FNV ten voorbeeld, die wel een alternatief op tafel heeft gelegd. „Een con structieve bijdrage met aantrek kelijke elementen", zo kenschet ste Nijpels dat plan. De groei van de werkloosheid is daarin im mers lager en de lasten worden eerlijker verdeeld. „We moeten nu met de FNV mee denken en meepraten", aldus Nijpels, die aankondigde dat FNV en WD op 4 oktober rond de tafel gaan zitten. Dan zullen ook de grote bezwaren van de WD tegen het FN V-plan, aan de orde komen, r Nijpels noemde daarvan de verhoging van het fi nancieringstekort met 1 a 1,5 procent die hij „onaanvaard baar" noemde. Dat verschuift volgens hem de problemen naar de toekomst. „Het is bovendien een duur plan. Elke arbeidsplaats die het ople vert,'kost 150.000 gulden. De WEERRAPPORTEN Amsterdam onbewolkt 17 7 0 De Bilt mist 18 5 0 Deelen mist 17 4 0 Eelde, geheel bew. 16 6 0 Eindhoven onbewolkt 18 5 0 Den Helder mist 15 8 0 Rotterdam onbewolkt 18 7 0 Twente mist 16 4 0 Vlissingen onbewolkt 17 12 0 Zd.Limburg onbewolkt 17 6 0 Aberdeen licht bew. 18 6 0 Athene licht bew. 23 15 0 Barcelona onbewolkt 28 16 0 Berlijn geheel bew. 17 9 0 Bordeaux mist 31 14 0 Brussel onbewolkt 17 8 0 Frankfort onbewolkt 18 4 0 Genève geheel bew. 26 13 0 Helsinki onbewolkt 10 4 0 Innsbruck zwaar bew. 18 9 3 Klagenfurt half bew. 23 7 2 Kopenhagen zwaar bew. 15 10 0 Lissabon onbewolkt 32 19 0 Locarno zwaar bew. 32 14 u Londen mist 20 10 0 Luxemburg onbewolkt 18 4 0 Madrid onbewolkt 35 17 0 Malaga mist 28 20 MaUorca onbewolkt 30 13 0 Malta zwaar bew. 30 19 0 München onbewolkt 17 5 0 Nice zwaar bew. 26 19 0 Oslo licht bew. 14 4 0 Parijs onbewolkt 21 9 0 Rome geheel bew. 25 19 0 Split half bew. 25 0 0 Stockholm licht bew. 8 8 0 Wenen half bew. 17 10 2 Zurich onbewolkt 21 9 0 FNV grypt. zo terug naar het re cept van de jaren '70: hoge uitga ven en koppelingen. Dat is de klok terugzetten". Overigens be toogde Nijpels ook dat „geen plan, ook niet dat van het kabi net, heilig is". Wel vond hij dat de regeringsfrac ties in de Tweede Kamer de plicht hebben om het beleid van het kabinet te verdedigen. „De CDA- en WD-kamerleden moe ten de moed hebben te zeggen waarom dit beleid nodig is", al dus de WD-leider. De WD-partijraad kon zich in gro te lijnen vinden in het beleid van het kabinet. Nijpels' opmerking dat „dit beleid voor een groot deel het beleid is dat de WD al tijd heeft gewild", werd door de partijraad onderschreven. Nijpels wees erop dat steeds meer economen zich voor dit beleid uitspreken. „Het WD-verhaal werd altijd rechts genoemd. Maar nu constateren vrijwel alle economen dat wij gelijk had den". Nijpels noemde het onrechtvaar dig dat ambtenaren en uitke ringstrekkers in de kabinets plannen gelijk worden behan deld. Hij vindt dat de uitkerings trekkers meer hadden moeten inleveren. „Ambtenaren leveren immers een arbeidsprestatie". Maar hij was er tevreden over dat de uitkeringstrekkers in de loop van volgend jaar opnieuw zullen worden gekort. Nijpels waarschuwde de ambtena ren niet te hard te protesteren te gen hun salariskorting. „Zij werken immers bij een failliet bedrijf'. Hij zei overigens wel te vinden dat minister Rietkerk de vrijheid moet hebben om met de ambtenarenbonden te onderhan delen over de besteding van dat deel van de prijscompensatie dat de 2 procent (die gebruikt wordt voor herverdeling van arbeid) te boven gaat. ternatieven te komen, maar het kabinetsplan is de enig mogelij ke maatregel. Het overleg met de onderwijsorganisaties zal uitwij zen dat klasvergroting uitgeslo ten is", aldus de staatssecretaris. Vorig jaar is al een klasvergroting doorgevoerd en het is niet moge lijk dat nu nog eens te doen, zei zy. Ook in andere bezuinigings mogelijkheden zag zij niets, zoals het voorstel verder te bezuinigen op de schoolbegeleidingsdien sten („dat is al genoeg gebeurd") of door te snoeien op het kort middelbaar beroepsonderwijs. „Dat vind ik een slecht idee. Het kort mbo is bedoeld voor leerlin gen waarvoor geen andere oplei dingsmogelijkheden zijn. Zij zijn de allerzwaksten in de samenle ving. Ik voel er niets voor om daar verder op te bezuinigen". In navolging van de WD-Kamer- fractie wees ook de WD-partij raad zaterdag de schoolgeldplan nen af. De opbrengst van de maatregel weegt volgens de par tijraad niet op tegen de bezwa ren. Het is beter'te streven naar een grotere doelmatigheid in het onderwijs, zo werd gesteld. Proletarisch winkelen voorkomen UTRECHT (GPD) - De aanwezig heid van een grote hoeveelheid politie in uniform heeft er zater dagmiddag voor gezorgd dat een geplande actie om grootwinkel bedrijven in het Utrechtse win kelcentrum Hoog Catharijne te 'bestormen' om daar 'proleta risch' te winkelen (stelen) geen enkel succes had. Hetzelfde gebeurde 's avonds bij het Muziekcentrum in de Dom stad. Daar zagen actievoerders af van hun plannen om het feest te verstoren dat daar werd .gehou den ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan Hoog Catharijne, toen zij de hoeveelheid agenten in uniform zagen. Voor zaterdagmiddag had, het ac tiefront 'Plebeeërs '83' een op roep gedaan om bewust te 'jat ten'. Op Prinsesjesdag verspreid de zij daartoe een groot aantal pamfletten in Hoog Catharijne. De politie had grootscheepse maatregelen genomen om dit te voorkomen en had 165 man inge zet. Rond twee uur verzamelde zich voor de actie 'proletarisch win kelen' zo'n 60 demonstranten, die duidelijk niet wisten wat zij met de aanwezige politie aan moesten. Tijdens de hele actie werd één aan houding verricht: een demon strant die bewust twee agenda's had gestolen. LEEUWARDEN (ANP) - De Friezen trokken dit weekein de de dijken op. In zuid- Friesland werd bij Warns aan de IJsselmeerdijk herdacht dat men in 1345 de Hollan ders versloeg en in noord- Friesland bij Marrum werd op de Zeedijk betoogd voor de indijking van 1460 hectare buitendijks land. Loco-commissaris van de ko ningin drs. J. Mulder zei in Marrum: "Het strijden is van daag de dag nog noodzake lijk. We willen ons niet laten kleineren. We moeten vech ten tegen de rijksregering". De grieven van de ongeveer 500 demonstranten bij Marrum waren gericht tegen het feit •dat het kabinet weinig voelt voor indijking. Zaterdagmor gen moesten vooral de minis ters Smit-Kroes, Winsemius en Braks het ontgelden. Vól gens de demonstranten we ten de ministers niet waar ze over praten. Ze menen nog altijd dat het gaat om een ge bied dat natuurlandschap is, terwijl het cultuurgrond is. Indijking van dit land - van be-, lang voor de pootaardappel- teelt - geeft volgens de voor standers blijvend werk aan 75 tot 100 man. IJMUIDEN - Zaterdagavond om 23.59 uur reed de trein Haarlem-IJmuiden voor de allerlaatste keer. Door het lage aanbod van passagiers op deze lijn wordt het traject te duur voor de NS. Minister Smit-Kroes heeft enkele maanden geleden besloten tot opheffing. Er werd een extra treinstel ingezet om alle demonstranten te vervoeren. (Foto ANP) Salarissen sterk achtergesteld DRONTEN (ANP) - Het middel baar beroepsonderwijs wordt ge discrimineerd. Dit blijkt volgens de unie van mbo-verenigingen uit een onderzoek naar het sala ris van docenten uit het mbo. Daaruit is gebleken dat hun sala rispositie sterk achterblijft in vergelijking met functies bij de overheid en in het bedrijfsleven. Het onderzoek werd gepresen teerd tijdens een demonstratief congres van de unie in Dronten. De discriminatie spreekt duidelijk uit het plan tfan minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) voor een herstructurering van de salarissen in het onder wijs. Daarin wordt het mbo ach tergesteld en lager gewaardeerd dan het havo en het vwo, aldus het congres. Unie-voorzittér Henk Bruikman riep op het gepresenteerde on derzoek op te pakken en door een onafhankelijk onderzoekbu reau te laten voortzetten. Het onderzoek dat nog loopt heeft ook opgeleverd, dat Deetman met zijn salarissen voor de mbo- docenten een basisschaal wil. die onjuist en veel te laag is. Belang rijk noemde Bruikman verder dat in het voorgestelde systeem de gemiddelde afgestudeerde mbo'er meer verdient dan zyn docent. De voorzitter deelde mee dat de unie-mbo het tot nu toe in het on derzoek verzamelde materiaal ter beschikking stelt van het mi nisterie van onderwijs. Frans Roefs, voorzitter van het Ambtenarencentrum, wees de mbo-docenten op collectieve ac ties om de overheid tot andere gedachten te brengen. Hy meen de dat stakingen, die de schatkist geld opleveren, minder doeltref fend zijn dan andere acties. Hier bij dacht hij onder meer aan het sluiten der gordijnen door de do centen, het louter tienen geven aan de leerlingen en aan het ac cepteren van schoolverzuim. ZEIST (ANP) - Een ernstig ver keersongeluk heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven gekost aan drie jongelui. Zij za ten in een auto, die even na vier uur 's nachts met hoge snelheid in Zeist uit een bocht vloog en tegen een boot botste. Twee an dere inzittenden van de auto werden met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. GELDERMALSEN - Een 41-jari- ge man en een 17-jarige jongen uit Culemborg zijn vrijdagavond laat om het leven gekomen door een auto-ongeluk in Geldermal- sen. Volgens de politie is de auto door onbekende oorzaak in de berm terechtgekomen en tegen enkele bomen gebotst, waarna hij tegen een boom tot stilstand is gekomen. Staking dreigt bij Tiofine ROTTERDAM (ANP) - Bij het chemisch bedrijf Tiofine in Rot terdam/Botlek dreigt donderdag een staking onder de 300 perso neelsleden uit te breken als de directie vóór die datum de on derhandelingen over een ieuw tweejarige cao (1 april 1983-1 april 1985) niet wil hervatten op basis van de voorstellen van de Industriebond FNV. Op twee vergaderingen van de bond ver wierpen de leden het laatste aan bod van de directie en gaven zij de onderhandelaars opdracht een ultimatum uit te brengen dat donderdagmiddag om 14.00 uur afloopt. Volgens districtsbestuurder Henk WalraVens van de Industriebond FNV zijn de personeelsleden woedend over de afwijzende houding van de bedrijfsleiding ten aanzien van voorstellen over de invoering van een vijfploe gendienst per 1 januari 1984 en een arbeidstijdverkorting voor de dagdienst (11 dagen in 1985). Vermoedelijke dader hotelmoord Avignon gepakt AVIGNON (DPA) De vermoede lijke tweede dader van de zeven voudige moord in een hotel in augustus in de Zuidfranse stad Avignon is gepakt en in staat van beschuldiging gesteld. Zaterdag heeft de rechter van instructie de 40-jarige Francois Arpino, die donderdag in Tarascon werd aangehouden, aangeklaagd. Hy was een bekende van de politie wegens verscheidene diefstallen. Tot de slachtoffers behoorden twee Nederlanders, de 23-jarige uit Bergen op Zoom afkomstige receptioniste Nicole van Buren en de 28-jarige portier René Pool uit Amstelveen. Lubbers: onderhandelen over kernwapens is ook keuze WOUDRICHEM - Vijfenzeventig Leonbergers werden gisteren ont haald op een waarlijk Bourgondische maaltijd: Neerlands Eerste Leon- berger Buffel bestaande uit kippemaagjes, kopvlees, bloedworst, runder- hart, groenten en fruit. Het feestje moet volgens de organisatoren worden gezien als een vroege viering van Dierendag. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - „De prys voor de veiligheid is pittig, maar als het nodig is, moet zij worden be taald". Met deze woorden kreeg minister-president Lubbers za terdag in Den Haag de handen op elkaar van de ongeveer 1750 deelnemers aan het congres Vre de in Vrijheid. „Met een gevoel van beklemming" stelde Lub- m bers vast, dat de eerste plaatsing van nieuwe kernwapens aan NA- r VO-zijde zeer nabij is, als de on derhandelingen en Genève niet tot resultaat hebben geleid. De premier ontkende dat de Ne derlandse regering geen keuze wil maken op het gebied van de middellange-afstandswapens. „De werkelijkheid is dat we wel kiezen, namelijk voor onderhan delen". Het openhouden van plaatsing in Nederland van 48 kruisraketten is vereist voor se rieuze onderhandelingen, zei hij. „Kiezen voor onderhandelen is een sterktebod, mits je bereid bent de consequenties van de uitkomst te aanvaarden". „Mede met het oog op een stevige onderhandelingspositie is Woensdrecht eerder aangewezen dan technisch nodig was", aldus Lubbers. Minister De Ruiter (de fensie) heeft in de Tweede Ka mer de vroegtijdige aanwijzing van Woensdrecht als eventuele basis voor de omstreden raket ten anders verklaard. Hy zei dat de knoop alvast was doorgehakt om geruchten over mogelijke plaatsen te voorkomen. Het Nederlandse pleidooi voor ver mindering van de kernwapenar senalen voor de korte afstand mag volgens Lubbers niet leiden tot het weigeren van mede-ver antwoordelijkheid voor het NA- VO-beleid. „Het gaat niet aan die last op de schouders van één of enkele landen af te wentelen", zei de premier. „Nederland zal ook in de toekomst, zolang als dat nodig is, een bijdrage, waar die ook uit zal bestaan, blijven le- het de Amerikanen, en meer in het bijzonder president Reagan, zijn die ons hun wil opleggen, strookt niet met de waarheid". 'Valse tegenstelling' 'Vrijbuiterij' Mpt errntp in<itpmrr De minister-president benadrukte meermalen, dat het kabinet via onderhandelen wil proberen de plaatsing van nieuwe kernwa pens te voorkomen. „De sugges tie dat de ministers zo graag wil len plaatsen, terwijl het volk er tegen is, is pertinent onjuist", zei hij. „Dat is een valse tegenstel ling, die niet goed is voor de de mocratie. Als we uiteindelijk een plaatsingsbesluit zouden nemen, moet dat hecht gefundeerd zijn in de samenleving". Overigens toonde Lubbers zich somber over de mogelijkheid om in de samenleving eensgezind heid te bereiken over de grote lij nen van het defensiebeleid. Dat wordt des te moeilijker naarmate meer burgers geen heil zien in onderhandelingen over wapen vermindering. In dat verband kritiseerde Lubbers de PvdA: „De wezenlijke zwakte van Ne derland is, dat de PvdA als grote partij zich afwendt van het on derhandelingsmodel en daarmee een belangrijk instrument van wapenbeheersing ter zijde schuift". De Belgische minister van buiten landse zaken, Tindemans, ver klaarde op de conferentie de ge schiedenis van het NAVO-be- sluit om kruisraketten en Pers- hing-raketten te plaatsen. „De oorsprong van het dubbelbesluit is Europees. Het zijn de Europea nen die het hele debat gevoerd hebben. Nu nog zijn onze onder handelingsposities, de nul-optie en de tussenoplossing, van Euro pese inspiratie. Het verwijt dat Met grote instemming van de aan wezigen betoogde de Kampense hoogleraar in de ethiek, Douma, dat het bezit van kernwapens Premier Lubbers <FotoANP) niet strijdig is met de Bijbel. Hy acht dreigen met atoombommen verantwoord ter bescherming van de vrijheid. Meer moeite krijgt hij echter met de verdedi ging van nucleaire wapens, naar mate vrijheid ontaardt in vrijbm terij. Hij wees op abortus, vrije sex, echtscheiding en anarchis me. „Sodom en Gomorra gingen eraan te gronde en ook het laat ste Babyion zal een zelfde lot treffen. Hels vuur kan ook van de hemel neerdalen", waarschuwde hy. De conferentie in Den Haag was georganiseerd door tegenstan ders van eenzijdige ontwape ning. Zij willen een tegenwicht bieden aan vredes-organisaties als IKV, Pax Christi en Stop de Neutronenbom. Tot de organisa- torenm behoorden de Stichting Vredes Politiek, het Interkerke lijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening, het Hervormd Be raad Vredesvraagstukken, de Stichting Vrede, Vrijheid en Ver dediging, de Stichting Geestelij- ke Weerbaarheid en het Comité Stop de SS-20. Kamerlid tegen 'koehandel' DEN HAAG (GPD) - CDA-Tweede-Kamerlid De Boer verzet zich teger de „koehandel met kernwapens" die de WD volgens hem op het oog heefl. De christen-democraten lenen zich niet voor een ruil van kruisra ketten tegen vermindering van bestaande kernwapentaken, zei hy za terdag voor de VARA-radio. De Boer, defensiespecialist in de christen-democratische fractie, beaam de dat er wel enige samenhang bestaat tussen vermindering van de zes Nederlandse atoomtaken en de eventuele plaatsing van kruisraketten. Maar de nauwe band tussen beide beslissingen die de WD eist, wees hij van de hand. Voor de TROS-microfoon zei minister De Ruiter (defensie), dat beslissin gen over het verminderen van nucleaire taken niet per se hoeven te wachten op een besluit over de kruisraketten. Andersom is in de coali tie afgesproken dat een kruisrakettenbesluit niet eerder wordt geno men dan een beslissing over de atoomtaken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7