Beestenspul: de 'Ark van Leiden' Eerlijke drummer contra computer Nieuwe aangiften tegen aanrander HINDERWET Weer minder bezoekers MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 De Groenoordhallenafgelopen week-end: een mierenhoop, ge vormd door LEIDEN Meer dan zes duizend huisdieren en zo'n 30.000 mensen: de achtste editie van Bees tenspul is weer de wrie melende mierenhoop ge worden die we gewend zijn van deze 'grootste die- renshow van Europa'. Het aantal bezoekers daalde weliswaar dit jaar op nieuw met tien tot vijftien procent, de organisatie toonde zich na afloop toch niet ontevreden. E.M. Laan: "Volgend jaar komt er ongetwijfeld een negen de Beestenspul". door Conny Smits De houten, ietwat plat uitgevallen koe die direct bij binnenkomst in de Groenoordhallen opviel, was het afgelopen weekeinde het eni ge beest dat niet in levende lijve verscheen op de achtste editie van Beestenspul. Maar als kunst koe was zij ook de enige die zich gewillig liet melken door de jeugdige bezoekers. Haar colle ga's van vlees en bloed hadden zich de onervaren veeboertjes in spé waarschijnlijk niet zo laten welgevallen. Van baby-hamstertjes tot reuze-ko nijnen, van zwerfkat tot raskat, van 'vuilnisbakkies' tot honden van adelijke afkomst, paarden, koeien, ezels, varkens, kalkoe nen en zelfs een kameel, allemaal behoorden ze het afgelopen weekeinde tot de levende have van Beestenspul. Onder alle dier soorten waren het echter de vo gels die dit jaar een centrale plaats innamen op de dieren- show. De Stichting Hulpdienst Natuurvogels uit Bergen werd in de schijnwerpers gezet om de be scherming en verzorging van vo gels te propageren. De eerste die zaterdagochtend een gift deed aan het vogelcentrum, was minister Braks. Hij verricht te daarmee tegelijkertijd de ope ning van Beestenspul 1983. Braks vertelde in zijn openings woord hoe de relatie tussen mens en dier hem altijd doet denken aan een veel voorko mend menselijk euvel, namelijk de tweeslachtigheid. "Aan de ene kant zijn we begaan met het lot van de (heren, bewonderen en vertroetelen we ze; aan de andere kant brengen onze activiteiten het voortbestaan van een groot aantal diersoorten in gevaar". Als voorbeelden droeg Braks aan hoe de mensen de zee vervuilen, maar ook de zeehondjes opvan gen wanneer zij slachtoffer zijn geworden van de vervuiling. "Ook besteden wij niet geringe bedragen aan verzorging van on ze huisdieren, terwijl we aan de andere kant graag een goedkoop eitje en een niet te dure karbona de eten. Die zijn dan weer afkom stig van dieren die om economi sche redenen niet altijd onder optimale condities zijn gehuis vest". "Het is verheugend hoe pp Bees tenspul mensen bijeen komen door hun liefde en belangstelling voor het dier", zo besloot Braks. "Vooral omdat het om allerlei soorten dierenliefhebbers gaat, van kattenfokkers tot muizen liefhebbers en van zee-aqua riumhouders tot eigenaars van woestijnratten. Dat maakt Bees tenspul tot de 'Ark van Leiden'. Minister Braks deed e De geitjes trokken) als altijd, veel jeugdige belangstellenden. (Foto Holvast) Politiehonden Tot de 'Ark van Leiden' behoorden het afgelopen weekeinde ook de politiehonden-in-opleiding Mar co en Duco. Met hun bazen en een 'pakwerker' die zich er voor de gelegenheid eens flink voor gekleed had, gaven zij een show weg in het vangen van boeven en ander gespuis. En of de arrestant nu lopend of met de fiets vlucht te, ongewapend of met pistool en stokken bij de hand, Marco en Duco wisten hem te pakken, in tussen enthousiast kwispelend als een schoothondje dat net een gebakje zit te verorberen. Andere kunsten werden getoond door een heus circus dat een ka meel en verschillende honden had meegebracht. En tot compe titie kwam het tussen de raskat ten, die daarvoor eigenlijk alleen maar mooi hoefden te zitten we zen. Geeuwende schoonheden, die af en toe vermoeid de poten strekten op hun witte bontjes, streden om de beker. Uiteinde lijk waren het katjes met namen als 'Bluezilver Boy van Charle- mar', 'Sylvan Dwelling's Brin- dyo' en 'Amerito Lisal von Bor- becke' die met de eer gingen strijken. Tot dierenvriend van het jaar werd dit jaar de jeugdige Sabine van der Vaart uitgeroepen. Deze twaalfjarige Leidse is niet gebon den aan de een of andere dieren- organisatie, maar is wel zeer ac tief bfj het helpen van dieren. Zo trekt ze zich het lot van zieke die ren aan en vindt ze een dood dier langs de weg, dan bezorgt ze die een waardige begrafenis. Gewoontegetrouw was ook het Leidse asiel het afgelopen week einde vertegenwoordigd met honden en katten die een nieuw tehuis zochten. "Ik ben Pimmie, een lief maar ondeugend poesje, ik ben een huiselijk type" of "Ik heet Joppie, ben nogal jaloers op andere katten. Verder ben ik best lief maar ik ben geen sjouw- poes": de kaartjes op de hokken heten niet veel te vragen over. "Die katten zijn zeker allemaal bij de psycholoog geweest", ver onderstelde een bezoeker. Maar in geestelijke nood of niet, de meeste van de 42 meegebrachte katten vonden een nieuw tehuis. Net als de twintig honden die het asiel had meegebracht naar Beestenspul. Organisator Laan: "Dat Beestenspul dit jaar minder bezoekers trok, beschouwen we als een tegenvaller. Maar wan neer je bedenkt dat deze asieldie- ren een nieuwe baas hebben ge vonden, dan még je toch niet on tevreden zijn". LEIDEN - Twee Leidse vrouwen hebben vrijdag, na publicaties, aangifte gedaan van een poging tot aanranding eerder vorige week. Donderdag verscheen een artikel in deze krant waarin er melding van werd gemaakt dat de Leidse politie op zoek is naar een man van wie vermoed wordt dat hij een reeks van aanrandingen en (pogingen tot) verkrachtingen op zijn naam heeft staan. De man ging daarbij steeds op dezelfde manier te werk, namelijk door achterop de fiets te springen en de bestuurster te dwingen tot stoppen. Een 19-jarige vrouw deed er vrij dag aangifte van dat woensdag avond, omstreeks negen uur, een man met haar wilde meerijden, toen zij op het fietspad van de Haagweg reed. Zij werd door de man bij de keel gegrepen, maar haar aanvaller ging er vandoor nadat zij hem een flinke schop tussen de benen had gegeven. Eerder die avond was een onbe kende man achter op de fiets ge sprongen bij een 21-jarige Leidse vrouw. Dit gebeurde in het fiet serstunneltje op de Haagweg. Toen een fietser uit tegenover ge stelde richting kwam werd deze door de vrouw klem gereden, zo dat beiden moesten stoppen. De onbekende man ging er daarna als een haas vandoor. Vrouw van tasje beroofd LEIDEN - Een 60-jarige Leidse vrouw is zondagmiddag op de Middelstegracht beroofd van haar tasje. Een ongeveer 20-jarige knaap ruk te het tasje uit haar handen nadat hij de weg had gevraagd. Het tas je werd later teruggevonden in de Groenesteeg. De portemon nee, met daarin een klein bedrag aan geld, was uit de tas verdwe nen. De Leidse politie is er vrijwel zeker van dat het hier dezelfde persoon betreft die al eerder vrouwen heeft lastig gevallen. Het gaat vermoedelijk om een man van ongeveer dertig jaar met donker blond krullend haar en een leng te van ongeveer 1.70 1.75 m. De politie heeft na de krantenpubli caties vijf meldingen binnen ge kregen van mensen die denken de man te kennen. De meldingen waren nog niet van dien aard dat de politie de aanrander heeft kunnen aanhouden. Straf geëist tegen trio dat Leidenaar misbruikte DEN HAAG/LEIDEN - Mensonte rend, getuigend van een geweldi ge minachting voor de mede mens. Zo kwalificeerde officier van justitie mr. Den Os voor de Haagse rechtbank het gedrag van drie mannen eind mei in Lei den. Het drietal, afkomstig uit Delft en omgeving, had in een dronken bui een Leidse man met geweld in hun auto geduwd en hem meegenomen naar Delft. Onderweg had hij zich moeten uitkleden, handtastelijkheden toe moeten laten terwijl hij later naakt door een Delftse bar had moeten paraderen waarbij 'grap pen' met hem waren uitgehaald zoals het klemmen van biervil tjes om zijn penis. Volgens de officier van justitie had het drietal zich later bij de politie "rot gelachen om de manier waarop ze iemand te grazen had den genomen". Dat lachen ver ging de drie - allen in het bezit van een strafblad overigens wel na de eisen van de officier: respectievelijk vijftien maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf en 250 gulden boete, twaalf maanden gevangenis (waarvan zes voorwaardelijk) en een ge vangenisstraf van twaalf maan den waarvan vier voorwaarde lijk. Concordia houdt Singeüoop LEIDEN - Ruim 180 mensen hebben gistermiddag meegedaan aan de singelloop van muziekvereniging 'Concordia'. Een ietwat tegenvallen de opkomst, daar de organisatie op ongeveer vierhonderd deelnemers had gehoopt. Toch wil de dit jaar jubilerende muziekvereniging vol gendjaar weer een singelloop organiseren. "Maar dan wel op een door deweekse dag", aldus organisator Boelee van 'Concordia'. Staatssecre taris Van der Reijden gaf gisteren het startschot (zie foto) voor de jubi leumloop. Overigens wordt de opbrengst besteed aan het gehandicapte kind en nieuwe instrumenten mor de muziekvereniging. (foto Holvast) 'Paard van Troje' binnengehaald op drumfestival Opslag verontreinigde grond Energiebedrijf Rijnland aan de Maresingel/Koningstraat. Op 19 augustus j.l. is in de gemeentelijke advertentiepagina kennis gegeven van indiening van het verzoek van het Energiebedrijf Rijnland om vergunning ingevolge de Hinderwet voor opslag van verontreinigde grond op het gashouderterrein aan de Maresingel/Koningstraat en tevens van de mogelijkheid tot het indienen van bezwaren tegen de vergunningverlening. Op 21 september j.l. heeft overleg plaatsgevonden tussen het Energiebedrijf Rijnland, de provincie Zuid-Holland en de gemeente Leiden in het kader van de bodemsanering op de lokatie Langegracht. Uit dit gesprek is gebleken dat de vergunningaanvraag abusievelijk bij het college van Burgemeester en Wethouders van Leiden is ingediend, aangezien alleen het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland op grond van artikel 4, lid 2 onder c van de Hinderwet bevoegd is de gevraagde vergunning te verlenen. Dit artikel luidt: "het provinciaal bestuur is bevoegd te verlenen, indien de inrichting behoort tot een krachtens artikel 19, eerste lid van de Wet inzake de luchtverontreiniging aangewezen kategorie." Aangezien met de elektriciteitscentrale aan de Langegracht ook het gehele E.B.R.-terrein ,rr. inklusief het gashouderterrein aan de Maresingel/Koningstraat onder de Wet inzake de luchtverontreiniging valt, dient bedoelde aanvraag geadresseerd te zijn aan het college van gedeputeerde staten. Dit houdt in dat de aanvraag niet verder in behandeling wordt genomen. LEIDEN - Behalve drumstellen, Afrikaanse trommels en andere percussie-instrumenten hadden de organisatoren van het drum festival ter gelegenheid van de derde Slagwerkkrant ook het Paard van Troje Catena binnen gehaald. Erk Willemsen, redac teur van het vakblad voor trom melaars, raakte zaterdagavond ook zelf in vervoering van de mo gelijkheden van de gedemon streerde drumcomputer, ritme boxen en het elektronische drumstel. En dat nadat hij een uur eerder samen met zijn broer Marcel en vakgenoot Hans van Overval op pompstation LEIDEN - Bij een overval op een pompstation aan de Plesman- laan is vrijdagavond een paar honderd gulden aan wisselgeld buit gemaakt. Een ongeveer 20- jarige man, met een bivakmuts over het hoofd, bedreigde de 62- jarige pomphouder met een op een pistool gelijkend voorwerp en beet hem toe "kom op met je geld". De jongeman verdween even later te voet met alleen het wisselgeld op zak. Het 'grote geld' wordt direct na ontvangst opgeborgen in een kluisje, waar ook de pomphouder niet meer bij kan. Het is de tweede maal binnen veer tien dagen dat het pompstation aan de Plesmanlaan is overval len. der Meer een veel spannender concert met drie 'recht-toe-recht- aan-drumstellen' had verzorgd. Hans de Vries, die had meege werkt aan de demonstratie kwam na afloop heel wat minder enthousiast de speciaal hiervoor ingerichte 'spreekkamer' - waar de drummer van het Delfse Div de nieuwste snufjes op drumge- bied etaleerde - binnengelopen: "Wat een rotzooi, door de plee er mee". Of hij hiermee doelde op technische mankementen of de in de Slagwerkkrant gestelde vraag - "Worden drummers werkloos?" - beantwoordde, werd niet duidelijk. Elektronisch slagwerk. Sommige drummers worden alleen bij de gedachte al onwel, anderen krij gen kleur van opwinding. En de luisteraar? Afgaand op het gebo- dene in Catena kan worden ge concludeerd dat een eerlijk zwe tende drummer, bewapend met gewone stokken, zowel om te zien als om te horen veel aantrek kelijker is dan een bediener van allerlei futuristische tik- en rit mekastjes. "Het ritme van drum computers? Je kunt er niet op dansen, maar op marcheren", heeft G.G de Luxe-drummer Ge rard Groothuis zich al eens laten ontvallen. Voorlopig heeft hij het gelijk aan zqn kant. 'Loop Door' van Erk, broer Marcel en Perspex-drummer Van der Meer klonk dan ook veel dyna mischer en avontuurlijker. De tentoongespreide discipline en timing mag dan een fractie min der zijn dan die van een feilloze computer, een regen van stoksla gen op vellen klinkt beter dan een gecomputiseerde imitatie daarvan en, zoals gezegd, oogt beter. Rob Bloemhof en Asad Oberoi die het tweede programma-onder deel in het drukke Catena ver zorgden, speelden Afrikaanse percussie. Ze werden geassis teerd door een blazer wiens rie deltjes er met de haren waren bij gesleept. Ook het wild dansende meisje, dat als visuele trekpleis ter moest dienen, had duidelijk moeite om haar dansfiguren in de overigens verre van gecompli ceerde ritmepatronen in te pas sen. Gezellig werd het pas toen onder het publiek allerlei ram melaartjes werden verdeeld. De onbedeelden participeerden door ritmisch handgeklap. Maar van een Afrikaans sfeertje was hoe dan ook niets te merken, hoe hardnekkig Oberoi dat ook pro- Deerde door klaaghjke Derde Wereld-vokalen. Na de demonstratie van elektro nisch slagwerk was de beurt aan het luidruchtige Motel Bokassa dat veel indruk maakte met een lang aanhoudende onweersbui. De mokerslagen op een hangen de trom ter grootte van een tafel blad, aangevuld met venijnige tikken op wat lichtere percussie vielen duidelijk in de smaak bij het publiek. WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3