Tarieven drie procent verhoogd Publiek blijft weg bij open podium' Muzenhof Belgische kernwapenmotie naar Voorschotense raad Recordbedrag op veiling voor missie Kerk doet beroep op politiek Zoeterwoude 'Leiderdorp, aangenaam' goed bezocht Onroerend-goedbelasting in Wassenaar blijft gelijk Pak rammel na plasje... Nieuwe tennisbanen en landijsbaan in Warmond .fflsq/CK ZOETERWOUDE - De veiling voor Zoeterwoudse missio narissen, die dit weekeinde is gehouden, heeft een record opbrengst opgeleverd. Maar liefst 53.412 gulden werd vrij dag en zaterdagavond bin nengehaald. Het oude record dateerde uit 1981 toen voor ruim tweeduizend gulden minder werd geveild. De vei ling in Ons Huis in Zoeter- woude werd gehouden in het kader van de missieweek die de werkgroep Missie en Ont wikkeling heeft georgani seerd. Veilingmeester was zo als gewoonlijk Koos Paarde- kooper. Ook dit jaar zat Ons Huis weer stampvol met boeren, bur gers en buitenlui die de van ouds gezellige sfeer boven de beeldbuis verkozen. In een vrolijke stemming werd jo viaal de knip getrokken, met de record-opbrengst als re sultaat. Enkele spectaculaire veilingstukken; een fles jene ver bracht honderd knaken op, een worst(!) ging voor 1020 gulden met een veiling- bezoeker mee, een gouden horloge 'deed' tweeduizend gulden en een gouden tientje uit 1898 leverde 1300 gulden op voor de missie. Over woning voor gehandicapten LEIDERDORP Vele Leiderdorpers kwamen zater dag naar de manifestatie "Leiderdorp aange naam", die tot doel had een beter begrip te kweken tussen Nederlanders en buitenlanders. In een spe ciaal hiervoor opgezette tent tegenover het winkel centrum Winkelhof werd van elf tot vijf uur een programma verzorgd met muziek en dans uit ver schillende landen. Er stonden informatie-stands en kraampjes waar on der andere sieraden, kleding en allerlei hapjes en drankjes werden verkocht. (Zie foto). Men kon zich tegoed doen aan Vietnamese loempia's, Marokkaan se mintthee en Turkse koffie. De organisatie was zeer tevreden over de groie belang stelling. Van verschillende zijden werd voorgesteld elk jaar een dergelijke manifestatie te houden. ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse kerkeraad en het paro chiebestuur hebben een brief ge zonden aan de plaatselijke poli tieke partijen en het college van B en W over de kwestie rond de huisvesting van verstandelijk ge handicapten in de Jan Albert de Gravenlaan. De partijen is ge vraagd om het standpunt van de christelijke gemeenschap bij hun besluitvorming mee te ne- Het christelijke standpunt is dat de gehandicapten wel degelijk in een uitzonderingspositie leven en dat daarom in zo'n geval ook een uitzondering moet worden gemaakt. Met deze stellingname staan de Zoeterwoudse hervorm den en katholieken op één lijn met het college van B en W. "Op grond van onze bijbelse over tuiging voelden wij het als een plicht deze brief te schrijven", zo verwoordt de voorzitter van het parochiebestuur J. J. Baart de ge voelens van de gezamenlijke christelijke gemeenschap in Zoe terwoude. "Wij waren het er niet mee eens dat de verbouw van die garage werd tegen gehouden. Die mensen die daar wonen heb ben het recht tussen ons te leven en moeten daarom worden ge- WASSENAAR - De gemeentelijke tarieven en belastin gen in Wassenaar moeten in 1984 gemiddeld zo'n drie procent omhoog. Uitgezonderd van de verhoging is de onroerend-goedbelasting. Veel forser gaat wel de hon denbelasting omhoog. Die stijgt met meer dan zestig pro cent. B en W stellen dat voor aan de gemeenteraad. Een aantal jaren heeft de gemeente Wassenaar de tarieven fors laten stijgen om de gemaakte kosten zoveel mogelijk te dekken. Nu kan worden volstaan met de door het rijk toegestane maxima le verhoging van drie procent, omdat vooral de kosten het afge lopen jaar binnen de perken zijn gebleven, aldus B en W. De reinigingsrechten, de rioolrech ten, de precariorechten, de be grafenisrechten en de leges (pas poort en dergelijke) gaan vol gend jaar met drie procent om hoog. Uitzondering is het trou wen. Omdat trouwen in Wasse naar veel duurder is dan in ande re gemeenten hebben B en W be sloten dat tarief niet te verhogen. LEIDEN - Urineren tegen een gevel aan de Langebrug is een drietal Warmondse jon gens zaterdagnacht duur ko men te staan. Nadat de drie (17,17 en 18 jaar oud) een bar aan de Langebrug hadden verlaten, konden zij de drang niet weerstaan om tegen een muurtje te wateren. Vier on bekend gebleven voorbijgan gers stoorden zich hieraan en besloten even met de drie Warmonders 'af te rekenen'. Resultaat was dat een van de Warmonders door een ruit viel, de tweede gewond werd aan zijn wenkbrauw en de derde een pink kneusde. Al dus togen de drie, na behan deld te zijn door de EHD, naar Warmond terug. B en W hopen dat zo meer Wasse- naarders in de eigen gemeente zullen trouwen. De onroerend-goedbelasting zal niet stijgen volgend jaar. Dat is overigens al jaren niet gebeurd. Wel is er een nieuwe verordening op de onroerend-goedbelasting gemaakt. Door die nieuwe veror dening kan het gebeuren dat ie mand minder belasting gaat be talen en een ander meer. De tota le opbrengst blijft echter gelijk. De hondenbelasting gaat wel om hoog. Sinds 1981 is die niet meer gestegen. Het gevolg is dat de hondenbelasting in de gemeente Wassenaar gemiddeld zo'n vijftig procent lager is dan in omliggen de gemeenten. Dat verschil wil len B en W in een klap inhalen. Betaalde een Wassenaarder voor zijn hond dit jaar veertig gulden, volgend jaar wordt dat 65 gul den. De tweede hond gaat hon derd gulden kosten (was zeven tig), de derde 140 gulden (was honderd gulden). Mensen met een laag inkomen kunnen een tientje korting krijgen als ze maar één hond hebben. De watertarieven stijgen volgend jaar met 5,2 procent. Wassenaar 'koopt' het water van de gemeen te Den Haag. De kosten daarvan zijn nog steeds veel hoger dan de inkomsten die verkregen wor den via de watertarieven. Het na delig verschil is bijna 175.000 gulden. Door een extra verho ging hoopt de gemeente dat te kort gedeeltelijk te dekken. Ove rigens moet het ministerie van economische zaken toestem ming verlenen voor deze extra verhoging. De verhoging van de gemeentelij ke tarieven en belastingen moet de gemeente Wassenaar 141.000 gulden meer opleveren. LEIDERDORP - Het is niet te ho pen dat de activiteitencommissie van de Leiderdorpse Muzenhof haar programmering laat afhan gen van 'kijkcijfers' zoals in het Hilversumse wél gebeurt. Het 'open podium', zaterdag in het sociaal-cultureel centrum trok zo weinig belangstellenden dat vrij wel iedere omroepbons dit pro gramma direct zou hebben ge schrapt. VOORSCHOTEN - Over twee we ken zal in Voorschoten een motie arriveren uit Schoten, de Belgi sche jumelage-partner, waarin wordt gesteld dat Voorschoten zich moet uitroepen tot kernwa- penvrije gemeente. Kernwapens mogen niet worden gemaakt, vervoerd of opgeslagen op Voor- schotens grondgebied, zo staat in de motie. Daarnaast moet de ge meente bij de regering pleiten voor het instellen van een kern- wapenvrije zone in Oost en West- Europa. Dit nieuws brachten vier Schote naren zaterdagochtend tijdens een koffie-in in de Voorschoten se Ambachtszaal. De vier, allen lid van het Vlaams Aktie Komité tegen Atoomwapens, waren uit genodigd door de plaatselijke IKV-kern. Ze woonden vrijdag avond de slotmanifestatie van de vredesweek bij en discussieer den zaterdag van half elf tot half een in de trouwzaal, met belang stellenden. Het IKV wilde op deze manier de jumelage uitdiepen. "Tot nu toe was de jumelage niet meer dan een sportieve en culturele uitwis seling, nu wordt het uitgebreid met de beleving van de veilig heid", aldus één van de organisa toren. "Want die veiligheid bele ven we sémen. Het is ook een symbolische daad dat we gast vrijheid stellen tegenover een toenemend wantrouwen". De bijeenkomst zaterdagochtend werd niet druk bezocht. De 25 mensen kwamen, waren nage noeg allen vredesactivisten. Zij praatten voornamelijk over de "verschrikkelijke dreiging" van de kernbewapening en bespra ken bovendien wat vredesgroe pen moeten doen om deze drei ging te verminderen. Duidelijk bleek dat de Schotense vredesbeweging actiever is en meer mensen op de been krijgt dan haar Voorschotense tegen hanger. Zo wist zij 450 mensen te lokken met een fakkeloptocht, terwijl in Voorschoten een soort gelijke activiteit slechts honderd deelnemers trok. Het belangrijkste succes van de VAKA was dat de gemeenteraad van Schoten, een gemeente met 31.000 inwoners, op 16 septem ber met 27 stemmen voor en één onthouding de motie aannam van de VAKA waarin Schoten werd opgeroepen zichzelf kern- wapenvrij te verklaren. Ze schaarde zich hiermee in de lan ge rij Vlaamse gemeenten die dit reeds hadden gedaan: twee-der de van de gemeenten in Vlaande ren heeft zich namelijk kern wa pen vrij verklaard. De activisten verwachten dat deze motie ook in Voorschoten zal worden aangenomen. Ze laten zich niet afschrikken door het feit dat de gemeente in het verle den altijd heeft onthouden van uitspraken met kernwapens met het argument dat dat het vredes vraagstuk een taak is van de overheid. "Als Schoten voldoen de redenen heeft om kernwapen- vrij te zijn, dan moet Voorscho ten met hele goede argumenten komen om dat niet te zijn", zegt een woordvoerder van het IKV. "Of om het wat hard te zeggen: Hier staat een jumelage op het spel". Elizabeth Moraal die samen met pianiste Rie Doorn-Blok onder meer zeven zigeunerliederen van Brahms ten gehore had gebracht uitte haar ongenoegen in de pau ze. Haar man, één van de weinige belangstellen knikte instem mend De opkomst was inder daad "beschamend" laag. De vraag blijft wie zich moet scha men. Zij die thuis waren geble ven of de muzikanten die het zes delige programma hadden ver zorgd? Afgaand op de krakke mikkige vertolkingen van enkele stukken voor de luit door And- ries de Jong en Hugo van der Hoek Ostende kunnen niet an ders dan de thuisblijvers in het gelijk worden gesteld. Hun spel haperde aan alle kanten en klonk herhaaldelijk afgrijselijk vals. Natuurlijk gelden voor amateurs andere maatstaven dan voor pro fessionals maar zowel de Jong als Van der Hoek Ostende, zo vertelde de verre van geanimeer de presentatrice, zijn leerlingen van de muziekschool. Dan mag je toch op zijn minst verwachten dat ze foutloos spelen. De stuk ken die ze speelden waren echter duidelijk veel te hoog gegrepen. In de loop van de middag leek het er even op dat de belangstelling groeiende was. De oorzaak van dit misverstand kwam al gauw op trieste wijze aan het licht. De ni euwe toeschouwers moesten zelf optreden.... WIM KOEVOET Brandweer Oegstgeest eerste bij wedstrijd VALKENBURG - De brand weer van Oegstgeest heeft za terdag een wedstrijd gewon nen, die in Valkenburg werd gehouden. De spuitgasten uit Oegstgeest behaalden met 509 punten de eerste plaats, op de voet gevolgd door de korpsen uit Rijnsburg en Katwijk. Rijnsburg wist in to taal 507 punten op zijn naam te schrijven terwijl het korps uit Katwijk het met een punt minder moest doen. Dertien korpsen deden aan de wed strijd mee. Doel van de wedstrijd was om de verschillende korpsen te testen op hun slagvaardig heid en de manier waarop zij hun eigen veiligheid in het oog hielden. Volgens de Lei derdorpse brandweercom mandant M. van den Berg was de wedstrijd tevens een goede gelegenheid om elkaar beter te leren kennen. Voor de wedstrijd was met zo genaamde 'knetterkasten' en 'vuurborden' een brand in een boerderij in scene gezet. De brandweerlieden moesten een menselijk slachtoffer en een paard uit de boerderij zien te halen. Dat dit niet meeviel bleek wel uit het feit dat sommige korpsen er niet in slaagden om het slachtof fer te vinden. En passant moest ook een in een shock verkerende, gewonde boer op een correcte wijze worden afgevoerd. De 'boer', die als opdracht had om de com mandant van het in actie zijn de korps lastig te vallen, speelde zijn rol zo overtui gend dat een enkele com mandant de kluts kwijtraakte en vele minutenlang met de 'wanhopige' boer om zijn nek bleef rondstappen. WARMOND - Warmond krijgt er naar alle waarschijnlijkheid zes tien buitentennisbanen en een landijsbaan bij. De zestien ten nisbanen komen voort uit een exploitatie-overeenkomst die Dekker Tennis en de gemeente willen sluiten waarbij Dekker Tennis onder meer de plicht op zich neemt groenvoorzieningen aan te leggen en te onderhouden. De banen zijn geprojecteerd vlak achter de tennishal, in de Veer- polder. Volgens gemeentesecretaris Zoete melk betekenen de zestien ba nen geenszins een bedreiging voor de plaatselijke tennisver eniging die momenteel druk doende is om haar vernieuwde accommodatie in sportpark Overbos van de grond te krijgen. De plaatselijke tennisvereniging vreest de Dekkerbanen geens zins. Er wordt vanuit gegaan dat Dekker Tennis een heel ander publiek zal trekken (en dat ook al doet) dan de vereniging. De landijsbaan komt, als alles doorgaat, vlakbij de zestien ten nisbanen te liggen. Hiermee gaat een grote wens van de plaatselij ke ijsclub in vervulling. De War monders hoeven er echter niet op te rekenen dat nog deze win ter de ijzers kunnen worden on dergebonden want - en dat geldt ook voor de tennisbanen - het voorstel van B en W moet goed keuring krijgen van zowel de raad als de provincie en daar gaat heel wat tijd overheen. Van avond vergaderen de raadscom missies financiën en openbare werken samen over het voorstel. MAANDAG Leiden Zaal Lage Morsweg 14a - Spiritisch Ge nootschap, 'Het directe stemmenfe- nolpen. Dat kan je niet tegenhou den met het wetboek in de hand", aldus Baart. Hij benadrukt dat de brief geen af keuring of veroordeling van de politieke partijen bevat, maar puur is bedoeld ter overdenking: "Wij kunnen geen beslissingen nemen, daar is de gemeenteraad voor. Maar we kunnen ze wel on ze mening meegeven. Mischien dat onze argumenten ze aanspre ken". Baart hoopt "dat we er met z'n al len wat van hebben geleerd". Hij hoopt verder dat de mensen in de buurt "vergevingsgezind" zijn, zodat er niet al te lang bij deze zaak wordt stil gestaan. Per soonlijk betreurt hij dat de hele buurt er op wordt aangekeken wanneer een paar bewoners zich beklagen. Hij benadrukt dat het om een deel van de buurtbewo ners gaat. Donderdag in de raadsvergadering zal blijken of de brief van de ker keraad en het parochiebestuur effect heeft gesorteerd, al valt de exacte invloed van het schrijven natuurlijk moeilijk te peilen. In elk geval zal donderdag bekend worden of de garage zijn bestem ming houdt of dat de plaatselijke politici besluiten dat de bezwa ren van enkele buurtbewoners niet gegrond zijn. Repelsteel - Breestraat 19, avond over 'anders omgaan met kanker', 19.30 Rapenburg 100 - Leidse Studenten Ekklesia vertoont de TV-film 'Dark Circle', 20 uur. Wassenaar Gemeentehuis - gecombineerde com- missie onderwijs, personeelszaken en organisatie, 19.30 uur. Warmond Gemeentehuis - gecombineerde com missie financiën, economische zaken en ruimtelijke ordening, 2J0 uur. DINSDAG Leiden LAK-Theater - Lak-Cinema: 'Film van Lucebert', 20 uur en 'A bigger Splash', 21 uur. Filmhuis LVC - vrouwenfilm 'Les fleurs de miél', van Claude Faraldo, 20 uur. Kapelzaal K&O - film 'An unmarried woman', van Paul Mazursky, 20 uur. Aula BTS - Vondellaan 35, bijeenkomst Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars, 20 uur. Kakhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Lola' van Fassbinder, 20 en 22.15 Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, 14-16.30 uur, inl. 123271. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui- tenlandse jongeren, 19-20.30 uur; aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, ge opend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur, tel. 149987. Leiderdorp Gemeentehuis - commissie beroep- en bezwaarschriften, 19.45 uur. Muzenhof - Mient Jan Faber (IKV) spreekt, 20 uur. Wassenaar Gemeentehuis - commissie welzijnsza ken, 19.30 uur. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. v.d. Waalslaan, APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 23 sept tot 30 sept door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Postzegels De postzegelvereniging 'De Rijn streek' houdt vanavond haar maandelijkse ruilavond in 'Het Dorpshuis' aan de Leiderdorpse Hoofdstraat. De jeugd kan rui len van zeven tot acht uur. Van af acht uur kunnen de ouderen terecht. Rond half tien wordt de gebruikelijke veiling gehouden. Cursussen Begin oktober begint in het multi functionele centrum 'De Eende- kooi' een groot aantal cursus sen. Om iedereen in de gelegen heid te stellen zich te informe ren houdt de Eendekooi maan dag 26 september een informa tie-avond van half acht tot half negen. Om alvast wat meer te weten: het gaat om de cursussen Spaans, Engels, Duits, yoga, te kenen en poppenmaken. Ruilbeurs De Zoeterwoudse ijsclub stelt in woners van Zoeterwoude dins dag 27 september in de gelegen-1 heid schaatsen te ruilen. Behal ve schaatsen kunnen ook trai ningspakken, schaatskleding en andere attributen worden ge ruild. De beurs is van zeven tot acht uur in de kantine van voet balvereniging SJZ. Jaarmarkt Op initiatief van de Zoeterwoud se Sint Jan's Fanfare en drum band VIOS wordt er op dinsdag 27 september van zeven tot tien uur en op woensdag 28 septem ber van twee tot tien uur een jaarmarkt gehouden in het Mu ziekcentrum aan de Schenkel- weg. Op deze jaarmarkt, die een soort mini-braderie is, zullen zo'n twaalf standhouders zich presenteren. LEI DSC H DAGBLAD geen administratie- en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur), zaterd ig van 16 30 18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom betaling) Losse nummers f 0,85 Directie G. Koopman Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R. D Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W. T Jungman (plv) H I. J Veldhuizen (regio) H v.d W F I Post (plv) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama tel 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst me» eigen correspondenten o a. in Bonn, Brussei. Londen. Parijs. Washington. Beiroet, Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2