"Het huis van de toekomst is een hotelletje C Architect Weeber: armoe maakt vindingrijk "Ff* ""•Wh-—. 5 rflTiiVilfVit ff?n» -fim }i m i» viTrr IP 1 i Volgens ir. Caret Weeber - architect, stedebouwkundige en hoogleraar aan de TH in Delft - heeft het wonen in hoogbouw hier te lande door het toewijzingsbeleid een ander aanzien dan elders in de wereld, waar flatwoningen niet zelden door de hogere maatschappelijke klassen worden bewoond. Weeber wordt geroemd en verguisd vanwege zijn revolutionaire hoogbouw-ontwerpen. Zijn credo: "Wij bouwen nu beter met minder geld". Extra MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 v door José Smits bij de bedrijven is meer uitgese lecteerd door de werkloosheid. Het is meer uitgekiend of zeg maar uitgezogen". Aan die ontwikkeling van steeds lagere bouwprijzen is volgens "Weeber nog geen eind geomen. „De overheid ijlt met haar bud getten altijd achter de feitelijke ontwikkeling aan. Voordat de bouwprijzen zijn verwerkt in de statistieken en de budgetten kunnen worden aangepast, ben je maanden verder". Hij zegt als ontwerper niet bij voor baat uit te zijn op het realiseren van zo laag mogelijke huren. „Ei genlijk maakt het mij niet uit of een bouwplan op de ene hoek van de straat vier tientjes per maand goedkoper is voor bewo ners dan een zelfde bouwplan op de andere hoek". Door subsidie regelingen kunnen zulke ver schillen makkelijk ontstaan. Vooral de afwijkende regelingen in de stadsvernieuwing zijn daar van de oorzaak. Geen streven naar de laagst moge lijke huur dus, maar wel een stre ven naar de best mogelijke wo ningen bij een gegeven prijs. „Wat ik interessant vind is bin nen het vooraf bepaalde budget te blijven en de overheidsrege lingen voor gesubsidieerde wo ningbouw zo toe te passen dat het wel zo gunstig mogelijk uit komt". Het is, hij geeft het toe, een soort behendigheidsspelletje voor hem. Eenvoud Een van zijn voornaamste troeven binnen dat behendigheidsspel is zijn streven naar een eenvoudige ruwbouw. Weeber heeft enkele gebouwen gemaakt die langge rekt zijn en ronde vormen heb ben. Het resultaat is m lijkt ook duur. Is dit nou niet de „franje" die zo nodig uit het bouwproces moest verdwijnen? Weeber verklaart het simpel: „Zo'n ronde lijn moet je zo ont werpen dat het voor de aanne mer net lijkt alsof het een lange rechte lijn is. Dat is dan erg goed koop". In het algemeen probeert Weeber „structureel efficiënt" te ontwerpen, ofwel zodanig dat de aannemer snel en efficiënt uit de voeten kan op de bouwplaats. „Geen complicaties, dan kun je al heel veel verdienen in de ruw bouw". Vaak wordt beweerd door ontwer pers dat het mogelijk zou zijn nog goedkoper en beter te bou wen als de overheid al te knellen de subsidievoorschriften zou la ten vervallen. De stichting Archi tecten Research Stawon denkt dat blijkbaar ook. Onlangs schreef die stichting een prijs vraag uit waarin ontwerpers wer den uitgenodigd woningen te te kenen zonder rekening te hoe ven houden met de modelbouw- verordening en de Wenken en Voorschriften. In die Wenken en Voorschriften schrijft het rijk heel gedetail leerd (bijvoorbeeld) voor hoe groot de opppervlakte per kamer moet zijn, welke minimale en maximale afmetingen een raam moet hebben, hoeveel kastruim- te per slaapkamer ingetekend en bijgeleverd moet worden en der gelijke. Het is kenmerkend voor Weeber dat hij kan vernieuwen en expe rimenteren zonder zich bekneld te voelen door de voorschriften. „Mijn studenten aan de TH zeg gen het ook altijd: als je de regels afschaft kun je fantastische hui zen bouwen. Dan zeg ik, je moet toch aan de afmetingen voldoen. Als ze daar in hun ontwerpen on der zitten keur ik ze af. De voor schriften zijn functioneel. De overheid stopt er veel geld in en mag dan ook eisen stellen". Hotel Eén bedenking heeft hij er wel te gen. „Het systeem dwingt je tot een bepaald concept van een wo ning. De subsidie pakt het gun stigst uit als je een grote huiska mer tekent en kleine slaapka mers. Uit enquêtes blijkt wel dat de mensen daar zelf ook om vra gen, maar ik denk dat dat kort zichtig is. Volgens mij zit er een ontwikkeling in de lucht die de behoefte anders maakt. Denk maar aan individualisering van de gezinsleden. Kinderen blijven langer thuis maar willen wel zelf standiger zijn. Het huis van de toekomst is een soort hotelletje met vier gelijke kamers of vier gelijke Van Dam-eenheden in één huis." PPl 0m ffwz. l «f m Y' Ti,ïf v.. mmmmmrv' "in n*rw "Dc Peperklip, het gebouw in Rotterdam-zuid dat vorig jaar werd opgeleverd, is het meest bijzondere. Het verhaal ging dat Weeber zich verveelde tijdens een vergadering, een paperclip uitvouwde tot een V-vorm en zo opeens het idee kreeg voor de lay-out van het gebouw. Een grote rol speelde ook de vorm van de beschikbare grond: een langgerekt schuin uitlopend terrein tussen water en spoorlijn. De Peperklip bevat totaal 549 woningwetwoningen, variërend in huurprijs van 275 gulden voor Van Dam-eenheden tot 443 gulden voor een vijfkamerwoning. Armoe maakt vindingrijk, wordt wel gezegd. Het gaat zeker op voor de Nederland se woningbouw. Jarenlang riepen politici en deskundi gen: „Het moet goedkoper, de toeters en bellen moeten eraf'. Nu die toeters en bel len er inderdaad zijn afge haald en de ontwerpers noodgedwongen kozen voor meer rationele ontwerpen, blijkt van sobere uitgeklede woningen geen sprake. Inte gendeel, er wordt beter en veel goedkoper gebouwd dan enkele jaren terug. Exponent van die nieuwe ontwik keling is de architect, stede- bouwkundige en hoogleraar aan de TH in Delft ir. Carel Weeber, omstreden wegens het bijzonde re uiterlijk dat hij zijn gebouwen meegeeft. Bekend is vooral zijn hoogbouw: spectaculaire ronde, langgerekte vormen in bijzonde re kleuren. In Amsterdam en Den Haag speelt hij nu een be langrijke rol als stedebouwkun dige. Volgens eigen zeggen heeft hij inmiddels in Rotterdam (tij delijk) afgedaan. Hij wordt niet meer voor opdrachten gevraagd. Maar dat gebeurde pas nadat hij eerst de meest spraakmakende complexen woningwetwoningen van de laatste jaren heeft gele verd. En steeds redelijk goed koop. Rotterdam vernieuwt op dit ogen blik de halve binnenstad en ziet kans op dure grond louter spraakmakende gebouwen te realiseren, óók in de goedkope huursector. Een voorbeeld: een vierkamerflat aan de Coolsingel Hofplein kost daar 390 gulden huur per maand. Elders in Nederland worden bijna week in week uit plannen voor bijzondere, energiezuinige en goedkope laagbouwwoningen gepresenteerd, compleet met in teressante hypotheekaanbiedin gen zodat ook iemand met een laag inkomen het kan betalen. Waarom kon prof. ir. Carel Weeber zeggen dat niet alleen hij met zijn bijzondere talent maar ook tallo ze collega-architecten in deze so bere tijden betere woningen kunnen realiseren? Weeber: „We kunnen de laatste tijd inderdaad béter bouwen, beter afwerken dan enkele jaren gele den ondanks de lagere budget ten. Je krijgt als architect bij een opdracht te maken met vooraf vastgestelde budgetten, zeg ge middeld zo'n 110.000 gulden. Het verschilt per regio. Het is heel normaal dat je met zo'n budget nog een marge houdt van 9000 gulden. Als dat zo is kan men zeggen: fijn die 9000 gulden is bespaard. Men kan ook zeggen: dat geld gaan we gebruiken voor een goede afwerking van de wo ning". Volgens 'Weeber gebeurt vaak het laatste. Winst Hoe is dat overschot te verklaren terwijl de budgetten per woning de laatste twee jaren zijn ge daald. Volgens Weeber is de winst vooral gehaald bij het bouwbedrijf. Aannemers zijn voor veel scherpere prijzen gaan werken wegens de toegenomen concurrentie. „Ze schrijven in op aanbestedingen zonder winst, al leen om aan de gang te blijven. Onderaannemers worden tegen elkaar uitgespeeld zodat die goedkoper werken. De aanne mers zijn door de concurrentie ook volgens efficiënter metho den gaan werken. Het personeel Goedkoper Het is inderdaad opvallend hoe veel er in deze magere jaren nog tot stand komt. Er wordt fors be zuinigd door het rijk. De werk loosheid onder bouwvakkers is ongekend hoog, veel bouwbe drijven zijn failliet. Desondanks wordt in veel steden in on gekend grote aantallen ge bouwd. Amsterdam bouwt dui zenden woningen tegelijk in de Venserpolder en in stadsvernieu- wingswijken. Wethouder Jan Schaefer bevestigt de uitspraak van Weeber dat de nieuwe Am sterdamse huurwoningen goed koper zijn voor de bewoners dan twee jaar geleden. lr. Carel Weeber: "Een aannemer moet snel uit de voeten kunnen. Geen complicaties, dan kun je al heel veel verdienen in de ruwbouw". (Foto's GPD In de Amsterdamse Venserpolder, waarvoor Weeber als stedebouwkundige verantwoordelijk is, heeft hij de ronde vormen afgezworen. Hier zijn uitsluitend rechthoekige bouwblokken rond binnenplaatsen gepland van maximaal vier verdiepingen.In alle bouwblokken zijn groene binnenplaatsen met privé en/of openbare tuinen en schuurtjes. De binnenplaatsen zijn veilig, intiem en overmatig „sociaal gecontroleerd". Alle'ogen uit alle woningen zijn gericht op wat zich afspeelt op de binnenplaats. De huren in dit woningwetcomplex zijn (exclusief service- en stookkosten) voor een tweekamer Van Dam-eenheid 245 gulden, voor een vierkamerwoning 470 en een vijfkamerwoning 535 gulden. H 1 In het hartje van de havenstad Rotterdam staat dit ronde flatgebouw Pompenburg aan de Coolsingel bij het Hofplein. Dit ontwerp van Carel Weeber is bijna gereed. Het zijn 226 flatwoningen, de meeste met vier kamers. De huren liggen rond 400 gulden, exclusief service- en stookkosten. Een vierkamerflat kost aan kale huur 390 gulden. De woningen zijn bestemd voor stadsvernieuwingsurgenten uit vooral de achterliggende vooroorlogse Agniesenbuurt. Onder de woningen zijn garages, enkele winkels en restaurants. Het totaal bedraagt veertien verdiepingen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 20