ERf Beveren weer vaster aan kop in voetbal Roda komt goed weg bijVolendam Maradona van veld geschopt Volleyteams onvolwassen Zeven is te weinig Na 2-1 winst op Anderlecht DS stuurt Linford weg Sport MAANDAG 26.SEPTEMBER 1983 EREDIVISIE Feyenoord-Go Ahead Eagles 2-0 (1-0). 42. Gullit 1-0; 74. Gullit 2-0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 21.609. FC Utrecht-DS'79 3-1 (1-1). 41. Van de Wiel 0-1; 45. Van de Ak ker 1-1; 65. Van de Akker (straf schop) 2-1; 84. Kruijs 3-1. Scheidsrechter. Verhoef. Toe schouwers: 8000. Volendam-Roda JC 1-1 (0-1). 3. Marijnisscn 0-1; 60. Hoek (straf schop) 1-1. Scheidsrechter: Se- verein. Toeschouwers: 5500. Toeschouwers: 6572. Haarlem-Ajax 3-3 (0-3). 26. Op- hof 0-1; 73. Rijkaard 0-2; 41. Koeman 0-3,; 74. Béckling 1-3; 83. Verschoor 2-3; 84. Böckling Willem 2-Sparta 1-2 (0-0). 46. Van der Berg 0-1; 56. Feskens 1-1; 76. Lengkeek 1-2. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 7.200. Helmond Sport-PSV 1-5 (0-2). 6. Thoresen 0-1; 20. Valke 0-2; 55. Hutting 1-2; 70. Thoresen (straf schop) 1-3; 80. Valke 1-4; 85. Valke 1-5. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 9000. PEC/Zwolle-Excelsior 2-0 (1-0). 32. Van Roon 1-0; 61. Van Roon 2-0. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 6.000. Fortuna Sittard-AZ'67 0-0. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 8000. EERSTE DIVISIE Veendam-Telslar 2-1 (2-1). 20. Goble 1-0; 34. Schoo 1-1; 41. Go- ble 2—l.Scheidsrechter: De Vrie- ze. Toeschouwers: 1400. Heerenveen-Heracles 0-2 (0-0. 65. Van Staa 0-1; 82. Kruzen 0-2. Scheidsrechter: De Wit. Toe schouwers: 4000. NEC-De Graafschap 0-1 (0-1). 16. Cooke 0-1. Scheidsrechter: Ho- be. Toeschouwers: 4500. Eindhoven-VW 4-1 (1-0). 29. Bloemers 1-0; 53. Reynierse 2-0; 58. Siegers 3-0; 75. Brands 3-1; 84. Van Alkemade 4-1. RBC-FC Den Haag 4-1 (2-1). 24. Goree 1-0; 28. Purvis 2-0 (eigen doel); 42. De Roode 2-1; 74. Voets 3-1; 85. Deykers 4-1. Scheids rechter: De Munnik. Toeschou wers: 5800. Vitesse-MW 1-4 (1-2). 17. Nan- ninga 0-1; 19. Smand 1-1; 36. Van Marwijk 1-2; 70. Van Stave ren 1-3; 78. Van Staveren 1-4. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 3000. SW-Wageningen 0-1 (0-1). 25. Meijers 0-1. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 1000. FC Twente-NAC 2-1 (0-1). 33. Kraay 0-1; 68. Birkedal 1-1; 76. Sanchez Torres 2-1. Scheids rechter: Blankestein. Toeschou wers: 7500. HERKINGEN (ANP) - De streekderby tussen Herkingen en ZBVH uit de Vierde Klasse C (West II) is zaterdag in de 62ste minuut bij de stand 1-1 gestaakt. Scheidsrechter Gravesteijn uit Pijnacker blies noodgedwongen vroegtijdig voor het einde, omdat de thuis club op dat moment nog slechts zeven spelers in het veld had lopen. Gravesteijn stuurde in een tijdsbestek van enkele minuten drie spelers van Herkingen het veld uit. Twee wegens herhaald com mentaar op de leiding en het aannemen van een dreigende hou ding, de derde wegens grove belediging. De trainer van Herkin gen verbruikte kort daarna zijn wisselmogelijkheden door twee spelers te vervangen. Toen de aanvoerder van Herkingen in de 62ste minuut geblesseerd raakte en de ploeg nog slechts met zeven spelers in het veld stond, bleef Gravesteijn niets anders over dan de wedstrijd te staken. BRUSSEL (Belga) De achtste speeldag in de Belgische eerste divisie werd niet alleen gekenmerkt door een hoge produktiviteit (31 doelpunten in 9 wedstrijden), maar ook door de resolute wijze waarop Beveren de leiding behield. In het eigen met 20.000 toeschouwers volgepakte stadion won de koploper in een soms spectaculair duel met 2-1 van Anderlecht. Door die zege staan alle "grote" clubs op vier punten. Seraing hangt er tussen in. Door AA Gent met 3-0 te verslaan, neemt de formatie uit Luik de tweede plaats in. Beveren startte in het duel t :gen Anderlecht sensationeel. Al in de tweede minuut was Anderlecht- doelman Munaron kansloos bij een kopbal van Ronny Martens, maar de lat voorkwam een vroe ge voorsprong. In de veelbelo vende openingsfase spartelde Anderlecht nog flink tegen. Vooral door Vercauteren en Ar- nesen, die na prachtige solo's de juiste richting op een haar mis ten. Halverwege de eerste helft nam Beveren het initiatief. An derlecht werd in de verdediging teruggedrongen en vijf minuten voor de rust nam de thuisclub de logische voorsprong. Jaspers' schot van twintig meter gleed op het regen en onweer spekgladde veld via de binnenkant van de paal achter Munaron; 1-0. Met Czerniatinsky voor De Greef zette Anderlecht in het eerste kwartier na rust Beveren onder druk. Vandenbergh maakte ge lijk, nadat de bal uit een schot van de Deen Frimann via de lat voor zijn voeten belandde. Beve ren wankelde, maar hervond zijn bravour toen Anderlecht niet de durf bezat voluit op de winst te spelen. De thuisclub trok in de laatste fase furieus ten aanval, waarin linkerspits Creve een hoofdrol vertolkte. Hij bezorgde Beveren de zege met een af standsschot, dat houdbaar leek, maar Munaron te machtig was: 2-1. Landskampioen Standard won zonder de geblesseerde Hru- besch met 3-0 van Waterschei. Met dezelfde cijfers verloor een lusteloos Lokeren in Waregem. Club Brugge kwam op eigen veld tegen Kortrijk niet verder dan 2-2, onder meer door een treffer van Spelbos. Engeland De kopgroep in de eerste divisie van de Engelse league heeft za terdag, in de zevende ronde, een ander gezicht gekregen. West Ham United bleef door zijn over winning op Notts County koplo per, maar de verliezers Sou- AZ neemt geen risico VOLENDAM - Roda JC heeft in Volendam op een 'voortreffelijke' ma nier zijn status van topclub weten te maskeren. De Limburgers, zonder de Engelsen Jimmy Calderwood en Chris Guthrie, beperkten zich tot een negatief counterspelletje dat slechts eenmaal (Eugène Marijnissen na drie minuten) succes opleverde. Volendam heeft in hoofdzaak het beeld van de wedstrijd bepaald, maar ging voor het doel van Roda- keeper Smits weinig doelmatig te werk. Kees Guyt en Ton Blanker liepen elkaar steeds in de weg, terwijl de begaafde Johan Steur te wei nig drang naar de vijandelijke goal vertoonde. Een buiteling van Blan ker werd door scheidsrechter Severein nogal gul beloond met een straf schop, die door doelman Frans Hoek werd benut. Meer dan de 1-1 verdienden beide ploegen niet. PSV had op het Helmondse sport park 'De Braak' meer moeite met zichzelf dan met thuisclub Hel mond Sport. Nadat de Eindhove naren op een veilige 0-2 voor sprong waren gekomen, omdat Thoresen en Valke konden profi teren van naïef verdedigings werk aan Helmondse zijde, nam de van Beringen geleende Rob Hutting Helmond Sport na de pauze op sleeptouw. Hutting, die eerder uitkwam voor NEC en Fortuna Sittard, vond de 1-2. Het had er toen schijn van dat PSV in grote moeilijkheden zou komen te verkeren, maar scheidsrechter Van Ettekoven doofde de strijd lust van de Helmonders door een vrije val van Koolhof strafschop waardig te bevinden. Van elf me ter passeerde Hallvar Thoresen de Helmondse goalie Otto Ver- sfeld, die daarna nog tweemaal werd gepasseerd door Michel Valke. AZ'67 had in Sittard maling aan de 8000 voetballiefhebbers, die naar de 'Baandert' waren gekomen om de Alkmaarse club tegen 'hun' Fortuna te zien spelen. Op instigatie van trainer Piet de Vis ser namen de Noordhollanders geen enkel risico. Maar ook de Limburgers bleken zonder de ge blesseerde Anne Evers en Huub Smeets over weinig aanvallende kwaliteiten te beschikken. Twee maal claimde Fortuna in dit arm zalige duel een penalty. In het tweede geval hadden de Limbur gers geen ongelijk, want Eigen- brod liep toen Mario Eleveld on deruit. Achteraf mocht Fortuna evenwel niet mopperen, want de van het Zweedse Helmsted over gekomen oud-Feyenoorder Frenk Schinkels had namens AZ de lat getroffen: 0-0. Het meest opmerkelijke van de ontmoeting FC Den Bosch-FC Groningen was, dat de Braban ders individueel meer klasse in huis hadden dan de door voorzit ter Renze de Vries omhoog ge prate Groningers. Aan Bossche zijde was vrije verdediger Jos van Herpen de grote uitblinker. Hij bracht met twee sublieme dieptepasses Theo de Jong en Roger Schouwenaar in stelling, maar die laatsten verzuimden de Groninger FC genadeloos te kijk te zetten. Aan de overzijde slaag den Van Tiggelen, Van Dijk en Jans er nooit in de sterk keepen de Van Grinsven ontzag in te boezemen, zodat FC Den Bosch als morele winnaar een kostbaar punt aan dit treffen overhield. In Den Bosch werd overigens een kwartier te laat afgetrapt, omdat scheidsrechter De Schepper tij dens de warming up een spiertje in de rug scheurde. De Leider- dorpse grensrechter Piet Waag- meester nam de fluit met verve van hem over. PEC Zwolle kwam na het paH slaag tegen Roda (7-3) en het ver lies op eigen terrein tegen PSV (1-3) nogal angstig voor de dag te gen het behoudend spelende Ex celsior. De Rotterdammers be schikten evenwel over te weinig klasse om de problemen bij de Zwolse club aan de kaak te stel len. Rini van Roon bepaalde met twee goals de eindstand op 2-0. DS'79 kende in het Utrechtse Gal genwaard zowaar de weelde van een voorsprong. Maar het doel punt van Van der Wiel werd nog voor de pauze weggemasseerd door Jan van den Akker, waarna diezelfde speler in de tweede helft ook nog een penalty benut te. Gert Kruys zadelde de Dord- tenaren, bij wie Mühren met een lichte hersenschudding uitviel, met een wat geflatteerde 3-1 ne derlaag op. thampton, Liverpool en Ipswich' Town werden gepasseerd door Manchester United. De Mancunians wonnen op Old Trafford met 1-0 van Liverpool, de eerste nederlaag van de lands kampioen, die in de laatste acht jaar zes titels veroverde. Gordon Stapleton maakte het enige doel punt, maar de grote man van de wedstrijd was de Schotse oud-in ternational Arthur Graham. De vleugelspeler die voor een koop je van 180.000 gulden van Leeds United naar Manchester ging, was zaterdag ongrijpbaar voor Liverpools verdediger Phil Neal. Stapleton gebruikte kort na rust ook een van zijn voorzetten voor de kopbal die de wedstrijd be sliste. Southampton, dat ook nog niet had verloren, werd verslagen (1- 0) by Aston Villa en raakte bo vendien Frank Worthington kwijt, die uit het veld werd ge stuurd. Twee andere oude ster ren in de league deden op een an-, dere manier van zich spreken. Trevor Brooking, met zijn 35 jaar volgens manager Robson te oud voor het nationale elftal, was de alles beheerstende speler in het duel tussen West Ham United en Karl-Heinz Rummenigge op weg i Notts County. Hij maakte zelf het eerste doelpunt en legde de bal klaar voor de tweede treffer van Paul Goddard. Ray Stewart maakte in de laatste minuut de derde uit een strafschop. Een vergelijkbare rol speelde Glen Hoddle, voor de wedstrijd tegen Denemarken niet opgenomen in de Engelse selectie, voor Totten- ham Hotspur tegen Watford. Hoddle droeg het middenveld van de Spurs en zorgde met een schitterend afstandsschot voor een van de drie treffers. Spurs won in noord-Londen met 3-2 en nam door die overwinning enige afstand van de degradatiezone. West-Duitsland Hamburger SV en Bayern Mün- chen staan na een kwart van het seizoen in de Bundesliga weer samen aan de kop. Bayern ver speelde, door zijn eerste neder laag, 1-3 bij het jonge elftal van Bochum, de mogelijkheid de eni ge topploeg te worden. HSV had vrijdag al een punt laten liggen in Bremen. Bayer Ürdingen, dat het meeste profijt had kunnen trekken van de drie verliespunten van de top- twee, werd geconfronteerd met de sterkte van Arminia in Biele feld. De nederlaag met 1-3 bete kende dat de nieuweling in de Bundesliga derde bleef met een punt achterstand op Bayern en HSV, die niet alleen evenveel punten, maar ook hetzelfde doel saldo (18-9) bezitten. Bochum, hoog genoteerd op de lijst van clubs die de boekhou ding met rode cijfers schrijven, heeft de dure club uit München anderhalf uur in zijn greep ge had. De Beiers, hoogmoedig be gonnen, kregen al in de achtste minuut een waarschuwing door een treffer vaiT Schulz. Bayern echter slaagde er niet in de wed strijd naar zijn hand te zetten en door Oswald en weer Schulz, steeds na voorbereidend werk van Schreier, liep Bochum weg tot 3-0. In de laatste minuut, toen Bayern al een kwartier met tien man speelde, trainer Udo Lattek had zijn wissels gebruikt en Gro- be raakte geblesseerd, sloot Karl- Heinz Rummenigge een teleur stellende wedstrijd van zijn ploeg af met een doelpunt dat geen gewicht meer in de schaal legde. Urdingen leed zijn tweede neder laag in de hoogste klasse omdat de ploeg niet opgewassen was te gen strijdlust, lichamelijke inzet en hardheid van Arminia Biele feld. Na het openingsdoelpunt van Loontiens, gevolg van een fout van doelman Kneip, hield het wat betere voetbal van Ür dingen geen stand tegen het ge weld van Arminia. Pagelsdorf, Dronia en Ozaki zorgden ervoor dat de winst in Bielefeld bleef in een "geladen" wedstrijd, die scheidsrechter Michel dwong tot het zes keer trekken van de gele kaart. UTRECHT (ANP) - DS'79 heeft de Engelse spits Linford terugge stuurd naar Ipswich Town. Hij was op proef bij de nieuwbakken eredivisieclub. Linford kon en wilde zich niet aanpassen aan de Nederlandse speelstijl. DS'79 hoopt deze week verdediger Niels Overweg weer aan zich te binden. De voorstopper kon het in de zomer niet eens worden over een nieuw contract. Graafschap pakt eerste periodetitel NIJMEGEN (ANP) - De eerste pe riodetitel in de eerste divisie is zaterdag beland bij De Graaf schap. Na twee miserabele jaren in het betaalde voetbal konden de supporters eindelijk weer eens juichen. De Graafschap ze gevierde bij NEC met 1-0 en dat was voldoende om de concurren tie voor te blijven. Het commen taar van De Graafschap-trainer Sandor Popovic luidde: "Ik ben vooral blij voor de spelers. Wij zijn met een geheel vernieuwd elftal aan dit seizoen begonnen. De periodetitel is het eerste re sultaat van een hechte samen werking op de training en op het veld. Wij zullen nu niet op onze lauweren gaan rusten, want de spelers worden voor een heel jaar betaald $n moeten daarvoor ook prestaties leveren. Wij pro beren ons bovenaan te handha- Jerry Cooke maakte in de zestien de minuut de bevrijdende treffer voor De Graafschap, dat in het resterende gedeelte van het duel tegen NEC de nul kon vasthou den. Door eèn bescheiden ning (1-0) op West-Duitsland heeft het Deense damesvoetbal- elftal zich naast Nederland aan de kop van groep 4 in de EK- voorronde genesteld. Het doel punt viel in de 17e minuut en werd gemaakt door Lone Schmidt-Hansen. Het duel werd gespeeld in Sonderborg voor 800 toeschouwers. Diego Maradona blikt somber naar zijn zwaar ingepakte enkel. Vier* maanden niet spelen. (Foto: ANP) MADRID (GPD) - FC Barcelona zal het minstens vier maanden zonder Diego Armando Maradona moeten stellen. De Argentijnse vedette werd zaterdagavond in de tiende minuut van de tweede helft tegen landskampioen Athletic de Bilbao (4-0) bruut van achteren onderuit gehaald door de centrale verdediger van de Baskische equipe, Goicoe- chea. De gevolgen voor Maradona waren catastrofaal: een gebroken enkel, ter wijl de binnenste enkelbanden volledig van het bot afgescheurd wer den. Het medische team van Barcelona besloot zaterdagnacht om twee uur nog tot een chirurgische ingreep over te gaan, een operatie die bijna twee uur duurde. Het is niet de eerste keer dat de dader van de overduidelijke aanslag op de dure benen van Maradona, Goicoechea, van zich doet spreken. Tweeeneenhalf jaar geleden schopte de bikkelharde verdediger van de Baskische landskampioen Bernd Schuster al uit de wedstrijd. Het her stel van Schuster na een gecompliceerde knieoperatie, duurde ruim een jaar. Na afloop van de wedstrijd Barcelona-Athletic de Bilbao, ontlaadde de verontwaardiging van enkele honderden Barcelona-supporters (die op dat moment nog onkundig waren van de ernst van Maradona's blessu re) zich op de spelersbus van Athletic de Bilbao. Talrijke ruiten van de bus werden met stenen aan diggelen gegooid, terwijl de coach Clemen te ternauwernood aan molestatie kon ontkomen. Intussen is FC Barcelona wel voer voor bijgelovigen geworden. In 1980 misten de Catalanen de titel op een haar na als gevolg van de massale depressie bij de spelers door de ontvoering van topscorer Quini. Het jaar daarop slaagde Barcelona er niet in de klap van de ernstige blessu re van Schuster te boven te komen. En vorig seizoen zakte Barcelona in de slotfase ver terug, omdat Maradona bijna drie maanden met geel zucht aan de kant moest bleven. i Heren tiende, dames elfde op EK SUHL (ANP) - Het Nederlands herenvolleybalteam heeft het toernooi om het Euro pees kampioenschap slecht afgesloten met twee nederlagen. Zaterdag verloor de ploeg met 1-3 van Roemenië. Was deze nederlaag vooral het gevolg van een knap herstel van Roemeense zijde, de laatste verliespartij, gisteren tegen Griekenland, moet geheel op eigen rekening worden geschreven. Het werd op beschamende wijze 3—0 voor Griekenland via 15—7, 15—11 en 1-5—11. Nederland komt door de neder lagen uit het weekeinde defi nitief op de tiende plaats, waarmee het op zich niet on tevreden mag zijn. Het is al tijd nog twee plaatsen beter dan in 1977 toen Oranje voor het laatst de eindronde be reikte. Maar een plaats hoger had betere uitdrukking gege ven aan de capaciteiten van het Nederlands team. Die zijn er. Al werden in dit toernooi vele tekortkomingen bloot gelegd. Houterig In internationaal opzicht schiet het Nederlandse team nog te kort in de opslag en in het op vangen van de opslag. Daar naast was de veldverdediging traag en soms houterig. Aan vallend is Nederland één van de beste ploegen, maar blok kerend had men te weinig verweer tegen nieuwe trends. Zoals de drie-meter-aanval en de gewone aanval op an derhalve meter afstand van het net. Ook is gebleken dat de ploeg nog te gauw uit zijn evenwicht is en zeker voor de topvolleybal noodzakelijke routine te snel uit het oog verliest. Terecht stelde bondscoach Rob Hachmang dan ook dat Ne derland in de komende twee jaar meer moet trainen en zeer veel zware wedstrijden moet gaan spelen om het beoogde doel te bereiken. Dat doel is om in 1985 wan neer het Europees kampioen schap in eigen land wordt ge houden tenminste de derde plaats te behalen. Italië eri Finland hebben in dit Euro pees toernooi laten zien dat een plaats in de Europese top dichterbij is dan velen den ken. In de Nederlandse ploeg leeft bovendien de merkwaardige gedachte, dat de internatio nale arbitrage naar Neder landse hand gezet kan wor den. Toen bekend werd dat de inderdaad extreem stren ge Oostduitser Nagel was aangewezen voor het duel te gen Griekenland, organiseer de het Nederlandse team min of meer uit protest voor Na gels ogen een militaristische demonstratie. Onder leiding van Jan Clardey, die de rol van pelotons ser geant op zich had genomen, werd een warming up ingezet in marstempo en met luid knallende commando's van Clardey. De paradepassen en dergelijke werden uitgevoerd met een gelijkheid waar ieder leger trots op zou zijn ge weest. Tot zover kon ieder een nog wel lachen om de Ne derlandse actie, ook Nagel zelf. In plaats echter diens hebbelijkheden en onhebbe lijkheden als arbiter te accep teren ging men hem uitvoerig provoceren. Het gevolg was een hele rits kaarten voor vrijwel alle spelers en daarna een rode kaart voor de wissel bank wegens opmerkingen. Dames Het Nederlands damesvolley balteam kwam bij de Europe se titelstrijd niet verder dan de elfde en voorlaatste plaats. In zeven wedstrijden werd slechts één keer gewonnen, zaterdag van Zweden (3-0). De reeks nederlagen werd gisteren besloten met een de primerend verlies tegen Ita lië, dat Nederland in iets meer dan een uur met 0—3 (12-15, 10-15, 12-15) ver- Coach Peter Murphy, die zater dagavond na de overwinning op Zweden (15—5, 15—11, 15-3) voor de eerste keer te vredenheid uitstraalde, sloeg na het duel tegen Italië een geheel andere toon aan. "Angsthazen zijn het. Een aantal speelsters moet zich zelf eens hardop afvragen of zij wel aan de eisen, die inter nationaal volleybal verlangt, kunnen voldoen. Buiten het veld zijn ze voor niemand bang, maar binnen de lijnen doen ze in hun broek". De zeer teleurstellende klasse ring biedt weinig perspectief voor de volgende titelstrijd, die over twee jaar in Neder land gehouden wordt. Coach Murphy: "Zoals de zaken zich nu ontwikkelen, is een plaats bij de eerste zes een utopie". Zowel bij de heren als bij de da mes werd de Sowjet Unie eerste.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12