Molenaar „weer de en hond Feyenoord op zoek naar "middenweg" PSV zonder Doesburg naar Hongarije Sparta echt volwassen T rainer De Mos geeft Volendammer schuld van puntverlies Ajax bij Haarlem Metgod nu helemaal uit gratie bij Real Willem II thuis nog niet in uit-vorm MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 AMSTERDAM (GPD) - De kans dat Keje Molenaar vandaag niet met Ajax zal mogen afreizen naar Athene is vrij groot nu trainer Aad de Mos René Panhuis giste ren aan zijn selectiegroep voor het Europa Cup-duel tegen Olympiakos Piraeus heeft toege voegd. Panhuis is 19 jaar en maakt deel uit van het UEFA- jeugdteam. Molenaar mag vermoedelijk niet mee, omdat hij de schuld kreeg van het puntverlies dat Ajax za terdagavond bij Haarlem leed. Troost Hoewel hij gisteren uitviel in het duel tegen Go Ahead Eagles zal Sjaak Troost woensdagavond vermoedelijk toch met Feye- noord kunnen aantreden voor de UEFA Cup-return tegen St. Mir- ren. De verdediger kreeg giste ren last van een oude enkelbles sure en werd uit voorzorg gewis seld door trainer Libregts. Of André Stafleu speelt is nog niet bekend. De middenvelder kneusde gistermiddag een teen en bovendien heeft Feyenoord woensdag weer de beschikking over Ivan Nielsen, wiens compe titieschorsing er ook weer opzit. Feyenoord bereidt zich overi gens in Bosschenhoofd voor op het duel met de Schotse tegen stander. Koeman FC Groningen zal woensdagavond met Erwin Koeman aantreden tegen Atletico Madrid. De cen trale man in de Groninger ploeg kwam tegen Den Bosch alleen voor de tweede helft binnen de lijnen en doorstond de test van zijn linkervoet, die een week in het gips heeft gezeten, vrij rede lijk. Adrie van Tiggelen liep tegen FC Den Bosch een enkelblessure op. Verwacht wordt dat ook hij van de partij zal zijn in het volledig uitverkochte Oosterpark. Op ver zorger John Visser kunnen de Groningers geen beroep doen. De UEFA heeft hem voor één wedstrijd naar de tribune verwe zen naar aanleiding van het inci dent tijdens de uitwedstrijd in Madrid. Visser werd toen, na een eerdere waarschuwing, voor een tijdje naar de kleedkamer ge stuurd omdat hij te snel in het veld verscheen voor een blessu rebehandeling. Doesburg PSV zal het woensdagavond in de tweede wedstrijd in de eerste ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi tegen Ferencvaros zonder doelman Pim Doesburg moeten stellen. Doesburg is weliswaar hersteld van zijn rugblessure, maar hij heeft na een onderzoek in het ziekenhuis plotseling zo veel last gekregen van duizelin gen dat hij zich vandaag op nieuw voor onderzoek in het zie kenhuis moet melden. Zijn plaats zal overmorgen worden ingenomen door reserve-doel man Hans Segers, die zaterdag avond tegen Helmond Sport ook al onder de lat stond bij de Eind- hovenaren. Jeugdspeler Henny van Santen, die vorig seizoen nog uitkwam voor de afdelingsclub Helmon- dia '55 maakt de reis naar Honga rije mee als reserve-keeper. In het elftal van PSV zal verder Ton Lokhoff ontbreken. Hij moet plaatsmaken voor Jan Poort vliet, die afgelopen week nog aankondigde te willen vertrek ken uit onvrede met zijn positie van bankzitter. ROTTERDAM - Het dilemma diende zich aan. Bezield van het voornemen de smaad van Amsterdam uit te wissen, hinkte Feyenoord al voor het treffen met Go Ahead Eagles op twee gedachten. t Go Ahead. Eagles. De topspecialist van Feyenoord zal echter geen Hubers In het team dagavond aantreedt n NEC, dat v het Noorse Bergen Soarta or de return tegen SK Brann zal vleugelverdediger Hubers, die deze week een me niscusoperatie ondergaat, ont breken. In de loop van vandaag wordt beslist of Hoekman en Mommertz van de partij kunnen zijn. Trainer Pim van der Meent kan ook nog altijd niet beschik- Sparta, dat zich na het eerste EC- duel tegen Coloraine al nagenoeg zeker van de tweede ronde mag noemen is de uitwedstrijd tegen Willem 2 afgelopen weekeinde zonder kleerscheuren doorgeko men en vertrekt met een fitte se lectie naar Noord-Ierland. Moest er voor eigen publiek voluit voor de aanval worden gekozen, met alle risico's vandien, of moest er juist voorzichtig en af wachtend worden gespeeld, met de kans dat er weer een brok goodwill zou worden verspeeld? Er was niemand die het ant woord wist, dus dicteerde trainer Libregts dat "de gulden midden weg" moest worden gezocht. Waar die ligt weet, uitgezonderd oud-Ajacied Cruijff misschien, nu echter nog niemand van de spelers van de Kuipploeg. Feyenoord won dan wel met 2-0, maar die score was bepaald niet het gevolg van een partijtje even wichtig voetbal. Integendeel, de Rotterdammers waren weer eens 'ouderwets' bezig: knoeiend dus. Vijf kwartier lang ging in de Kuip alles mis wat er maar mis kon gaan. De in-trage opbouw, het vele balverlies, het stuitend slechte overschakelen van verde diging naar aanval en de misver standen toonden niet alleen het totale gebrek aan zelfvertrou wen, maar zorgden er ook voor dat de Eagles zich tot een meer dan gelijkwaardige partner kon den verheffen. Met iets meer bru taliteit hadden de Deventer voet ballers Feyenoord op een koekje van eigen deeg kunnen tracte- ren; nu op de belangrijke mo menten toch weer het misplaat ste ontzag toesloeg moest de ploeg met lege handen afreizen. Geen verwijt HAARLEM Door in negen minuten een achterstand van 3-0 weg te werken heeft Haarlem Ajax zaterdagavond niet alleen een punt afhandig gemaakt (3-3) maar de landskampioen ook met een forse kater en een relletje rond Keje Molenaar opgescheept. Vijfenzeventig minuten lang werd Haarlem zoek gespeeld. De ploeg mocht toen büj zijn dat alleen Ophof, Rijkaard en Koeman scoorden en dat scheidsrechter Van Swieten niet tot tweemaal een strafschof gaf toen Van Bas ten en Olsen onderuit werden ge haald. Daarna beschouwden spe lers en trainer Aad de Mos van Ajax de wedstrijd tegen het tot dan toe onmachtige Haarlem als afgelopen. Die beoordelingsfout is Ajax be hoorlijk opgebroken. ,Van de ideale manier waarop tot een kwartier voor tijd naar het Euro pa Cup-duel tegen Olympiakos Piraeus werd toegewerkt was geen sprake meer, nadat treffers van Böckling (tweemaal) en Ver schoor de rust in het Amster damse kamp wreed hadden ver stoord. Eerst veroordeelde De Mos het grootste gedeelte van zijn team, dat hij een slechte pro fessionele instelling verweet: "Er is op het laatst heel ongeconcen treerd gespeeld. Met een top- ploeg mag dat niet gebeuren. Als het 1-3 wordt dan moet de bal het stadion uit. Iemand moet dan op staan die zich kwaad maakt. De enige die reageerden waren Boe- ve en Koeman, maar die stonden te ver achterin. Het lag ook niet aan de achterhoede, maar aan de aanvallers en de middenvel ders". "Lachertje" Na die uitbarsting lichtte De Mos er tegen zijn gewoonte één per soon uit: Keje Molenaar. Hij werd met name verantwoorde lijk gesteld voor het feit dat Haarlem Ajax als tweede club na FC Utrecht dit seizoen had ver rast met een gelijk spel. Als in valler voor Ophof werd het Mole naar kwalijk genomen dat hij Balm vrij spel had gegeven. „Als je ziet hoe die Molenaar speelt dan is dat toch een lachertje. Balm is tegen Ophof niet in de wedstrijd geweest. Vanaf de kant heeft Molenaar precies kunnen zien hoe hij Balm moest aanpak ken. Molenaar liep echter maar rond. Dat is toch geen professio nal". Die kritiek van De Mos verleidde Molenaar ertoe om impulsief op te merken: „Ik heb het iedere keer gedaan. Het botert niet tus sen De Mos en mij. Na die eerste wedstrijd tegen Olympiakos stond ik er al om een duistere re den naast. Als die man mij niet meer wil dan kijk ik wel uit naar een andere club, ook al sta ik nog twee jaar onder contract. Hij vindt mij een lachertje? Hij maakt zichzelf belachelijk". De Mos en Molenaar maakten el kaar zoveel verwijten dat het zelfs de vraag is of de Volendam mer vandaag wel met de groep zal afreizen naar Athene. Gister morgen werd Molenaar tijdens de groepsbespreking opnieuw als „schuldige" aangewezen. Mo lenaar: „De Mos vond mijn hou ding niet kloppen en weet een groot gedeelte van het puntver lies daaraan. Hij wil me eventu eel niet meenemen naar Grieken land. Maandagmorgen moet ik me negen uur bij Ajax melden. Dan hoor ik of ik wel of niet mee MADRID - Uli Stielike kan zonder overdrijven als de Verlosser van Real Madrid-coach Alfredo di Stefano aangemerkt worden. Zaterdag maakte Stielike tegen Real Sociedad zijn rentree in de Madrileense hoofdmacht na lange afwezigheid wegens een hardnekkige spierblessure. De Duitse international werd door Di Stefano geposteerd op de plaats van libero, waar hij ook in Duitse selectie speelt. Op slag bleek de Real Madrid-defensie, in drie wedstrijden maar liefst tien keer gepasseerd, aanzienlijk zekerder en werd het trieste lot van Di Stefano (de laatste weken werd herhaaldelijk gesproken over ontslag) wat opgeklaard: tegen de kampioen van 1981 en 1982 won Real met 3-1. Door die verrassende zege is de positie van Johnny Metgod nog verder in het gedrang gekomen. Samen met de andere centrale verdediger Salgueiro was Metgod door Di Stefano uitgeroepen tot zondebok van de desastreuze resultaten van de laatste we ken. Zat Metgod vorig week tegen Valencia nog op de bank, dit keer had Di Stefano de Nederlander zelfs niet opgenomen in de zestien man sterke selectie, die de lange trip naar Sebastian moest ondernemen. mag. Vorige week maakte ik nog het belangrijkste doelpunt tegen Feyenoord. Toen was het een ge- luksgoal volgens De Mos en nou krijg ik dit te horen. Ik ben dui delijk de gebeten hond". Merkwaardig Mocht Molenaar toch meevliegen naar Griekenland dan zal dat voornamelijk zijn omdat Ophof last heeft van een blessure in zijn knieholte en Ajax toch al krap in zijn spelers zit. Zoals Molenaar zich in het verleden bij Ajax al bijna uit de markt prijsde door kritiek te spuien aan het adres van de destijds nog bewierookte Cruijff, zo lijkt hij nu opnieuw zijn positie te hebben onder mijnd. Dat alles neemt echter niet weg dat het merkwaardig over kwam dat De Mos zich juist op Molenaar af reageerde en jongens als Rij kaard, Gasselich en Vanenburg niet met name noemde. Mole naar maakte er weliswaar weinig van maar speelde geen doorslag gevende rol bij het verval van Ajax. Of zoals Verschoor, de libero van Haarlem, dat formuleerde: „Het valt me een beetje tegen van De Mos om één man de schuld te ge ven. Het eerste doelpunt was een fout van Rijkaard, het tweede was een opeenhoping van mis sers bij Ajax en ook aan het der de kon Molenaar niets doen". De Mos was zelf trouwens ook ver antwoordelijk voor de kentering in de wedstrijd. De wissel Ophof- Molenaar was noodzakelijk. Dat ook nog eens Mölby van het mid denveld werd gehaald („ik wilde hem wat rust geven") ten gunste van aanvaller Van 't Schip toon de echter aan dat ook de trainer in de veronderstelling verkeerde dat het duel was beëindigd. Ook i uitblinker John Het was het enige dat trainer Henk Wullems zijn voetballers kon aanwrijven: "Dat ze in kansrijke positie teveel onder de indruk waren van de naam Feyenoord, dat ze kansen hebben gemist die ze tegen andere ploegen wel be nut zouden hebben. Maar dat is alleen een constatering, geen verwijt. Want wat moet ik de ploeg verwijten? Positioneel speelden we beter, we hebben goed verdedigd en we hebben kansen gehad. Alleen sloeg op die momenten de nervositeit toe". De zenuwen die de in de basis de buterende Boerebach (in de spits voor de gepasseerde Mike Small) en de geroutineerde Oude Wes- selink bevingen op de ogenblik ken dat ze bij 1-0 oog in oog kwa men met de gelijkmaker, beheer sten ook de tegenstander, die hoe dan ook de schande van Ajax wilde uitwissen. Het was het enige dat vaststond, want hoe dat diende te gebeuren wist eigenlijk niemand precies. Geen vertrouwen Het bleek nadrukkkelijk. Zonder een spoor van zelfvertrouwen joegen de Rotterdamse profs het nu alweer uitdunnende legioen (21.609 kijkers) lang tegen zich in het harnas. Alleen Cruijff, voor wie door de tegenvallende op komst niets te verdienen viel, Gullit en Hiele onttrokken zich aan de malaise, waardoor het duel louter op individuele klasse besüst werd. De eerste twee ga ven Houtman de kansen aan (lat en paal), zorgden voor de spaar zame hoogstandjes (Cruijff met zijn passes en solo's) en voor de doelpunten (Gullit), die Hiele aan de andere kant voorkwam. Als ploeg begon Feyenoord pas lekker te draaien na de bevrij dende 2-0; voor die tijd was rom meligheid troef, doordat de Rot terdammers doorlopende de ver keerde momenten kozen om "te gaan" of te blijven "hangen" Geen beste generale voor de Eu ropa Cup-return tegen St Mirren dus, maar Libregts wist precies waar het aan lag. Basisfout Verpakt in andere woorden wees de trainer, die Stafleu en Troost geblesseerd in moest ruilen voor Van Til en Jeliazkov, maar weer eens op de basisfout die Feye noord de hele jaargang al maakt de ploeg valt te ongeorganiseerd aan, doseert de offensieve uit stapjes niet en komt zichzelf dan tegen. Zeker als de spelers heel graag willen, maar niet weten of ze kunnen. Libregts: "De jon gens wilden perée iets rechtzet ten dit keer, maar de angst en on zekerheid die ze beheerste was: kan ik nu wel gaan, of kan ik nu niet gaan. Soms gingen ze met z'n allen, de andere keer ging er niet één. We zullen die midden weg toch eens moeten vinden". PAUL DE TOMBE in zijn onervarenheid als eredivi siespeler één keer bijna op te breken. Dat was in de 75e mi nuut toen Olsen werd aangetikt door Verschoor. Van Doorneveld van Haarlem Comcr "w "*">e scheidsrechter gaf geen penal- r,rior> nor> ty en dat was het volgens mij ook niet. Maar het was wel een cor ner. Van Swieten liet echter doorspelen. Ik wilde hem nog zeggen dat Ajax recht had op een hoekschop maar gelukkig heb ik dat niet gedaan. Op hetzelfde moment scoorde namelijk Böck ling voor ons". wedstrijd was gelopen toen het 3-0 was. Als je succes wilt heb ben tegen Ajax dan moeten de spelers die individueel goed kun nen spelen in vorm zijn en dat was niet het geval". Haarlem leek dan ook uiterst sim pel aan de kant te worden gezet vooral ook omdat de van Ajax geleende keeper Menzo niet die pijler was waarop het team had moeten steunen. Vooral bij het Die tegentreffer inspireerde Haar- derde doelpunt, in de 41e nuut, ging Menzo in de fout. Na rust herstelde hij zich evenwel als eerste, zoals zijn medespelers een voor een door het uitblijven van meerdere Ajax-goals weer zichzelf werden. De enige die van meet af aan op niveau voetbalde was Verschoor. De Leidenaar straalde opnieuw het zelfvertrouwen uit dat van hem als nieuwkomer op dit mo ment nog niet was verwacht. Al leen zijn eerlijkheid dreigde hem lem, dat met het bijna 13.000 koppige publiek alsnog de ach tervolging inzette. Ajax, dat in gedachte al in Athene vertoefde was daar niet tegen bestand. Zo hoog als het een week geleden nog reikte in het duel tegen Feyenoord (8-2) zo diep viel het nu. Verschoor (afstandschot) en Böckling (na een pass van Van der Waart) profiteerden ervan en toonden daarmee de wisselval ligheid en de kwetsbaarheid van Ajax aan. TILBURG (ANP) - Willem II wacht nog steeds op de eerste overwinning in eigen huis. Sparta, onder lei ding van trainer Bert Jacobs nog volwassener ge worden, stond de voorsprong die het een kwartier voor tijd genomen had niet meer af: 1-2. De supporters van Willem II doen er beter aan hun favorieten tijdens uitwedstrijden te vergezellen. Op vreemde bodem blijken de Tilburgcrs wel succesvol te zijn. Zowel Go Ahead Eagles, PSV als Excelsior moest de punten bij de equipe van Jan Notermans inleveren. Tegen Sparta was Willem II wel dicht bij zijn eerste triomf in Tilburg. Vooral in de tweede helft hadden de Brabanders de Rotterdamse Europa Cup-verte genwoordiger steeds in de tang. Het offensief lever de slechts één treffer op. Sparta eiste bij twee vrij ongevaarlijke aanvallen beide punten op. Voor rust moest Willem II het initiatief veelal aan de tegenstander laten. Sparta combineerde beter en had in Louis van Gaal een inventieve architect, die rust uitstraalde en in zijn eentje het Tilburgse mid denveld aftroefde. Sparta kreeg in die fase ook kan sen (Eyer en Olde Riekerink), maar oud-Sparta- doelman Jan Formannoy liet zich niet misleiden. De laatste minuten waren duidelijk voor Willem II. Een Tilburgs protest als zou een kopbal van Wanny van Gils achter de doellijn zijn weggewerkt ging vooraf aan een strafschop, die scheidsrechter Keizer dertig seconden later toekende. Blind kon niets an ders doen dan de doorgebroken Soffers bij de benen pakken. Toon Nclemans, die dit seizoen al drie straf schoppen verzilverde, schoot ditmaal op de paal. Ook Bert Gozems was dicht bij de openingstreffer, maar zijn hoekschop caramboleerde via paal en lat uit de kruising. Sparta kreeg een ferme opsteker toen Ron van den Berg al in de eerste minuut na rust 0-1 aantekende. Tien minuten later kwam Willem II langszij door de 17-jarige John Feskens. die uit een voorzet van Sof fers met een kopbal scoorde. Willem II rook zijn eer ste overwinning in eigen huis, maar de ploeg hield aan de volgende fase vol pressievoetbal slechts een kater over. Van den Berg vond met een hakje de vrijstaande Ronald Lengkeek, die een kwartier voor tijd de bal maar voor het inschieten had: 1-2.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11